Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#1 Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Admir_1984 »

Zanima me jel ovo bio fakat ozbiljan napad sa ciljem da se zauzme Ilidza, nekako mi se ovo sve prebrzo dogodilo sobzirom na naoružanje, broj vojske, organizovanost u to vrijeme. Vidim druga strana je napravila film gdje kao goloruki spašavaju i brane Ilidzu



Volio bi cuti malo više informacija o ovome
User avatar
JoseMujica
Posts: 27418
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#2 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by JoseMujica »

za tadašnje uslove je bio kao ozbiljan, s obzirom na stanje MTS-a i obučenost...al realno to je bio jedan amaterizam žešći, vođen dobrim namjerama i nevjerovatnom hrabrošću pojedinaca...od kojih neki nisu više s nama :(

Jedna od pozitivnih stvari je to što je agresor nako toga mislio da smo jaki ko beton :lol:
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#3 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by sinuhe »

Mypatxanc bi bio dobar nick za foruma.
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#4 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by didžej »

ti dani iz ugla tnikace.


kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#5 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by kojetou »

Ja sam iz Sokolovic kolonije porijeklom iz sjecam se malo tih bitaka kao dijete. Mozda ima jos nekih snimaka iz tih prvih dana rata. Kako vidim iz ovih snimaka njima je Ilidza bila toliko bitna jer su time sprijecavali da se Sarajevo spoji dole sa Hercegovinom. Cak u ovom filmu govore da bi u tom slucaju "odbrana istocne Bone bila prakticki nemoguca."

Sjecam se recimo da je na izlazu is sokolovic kolonije bila barikada i tu je bilo nekoliko tih vojnik au tenama. Moja mama je isla prije prvih granata iz sokolovic kolonije prema Ilidzi i rekla je da su na onom parkingu kod aleje bili parkirani tenkovi i vojni transporteri i jos malo dalje blizu fijakera je bio tenk. Znaci na jednoj strani u sokolovic koloniji imas ljude u tenama i malo pjeska u vrecama i kalshnikovima a na drugoj strani imas vojsku sa JNA opremom i sa tenkovima.

Zapitam se sada kada imamo spojeno Sarajevo sve do Mostara i jos kada imamo cisti etnicki teritorij Ilidze, Butmira, Sokolovic Kolonije, Blazuja, Hadzica itd. A jos i Ilidza ima nekih 10.000 ekstra stanovnika u odnosu na prije rata (vjerovatno) radi doseljenja sandzaklija; onda to znaci da bi oni (RS) u buducem ratu bili zavaljeni i to dobro?

Sav taj teritorij od Vojkovica, Romanija itd. bi bio pregasen dok si rekao keks. Odnos snaga u tehnici i u ljudstvu na tom teritoriju je 20:1.
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#6 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by kojetou »

didžej wrote:ti dani iz ugla tnikace.



Ovaj prica o Vikicevim vojnicima kao da su neki zli momci u 14. minuti a u toj jedinici 20% Srba je bilo na pocetku rata. Prica o njima kao da su neke babaroge.

Cuj srbi nisu bili organizovani a "oni" su bili oragnizovani. Pa i sam Kukanjac je priznao kako je JNA dala VRS-u 800 oklopnih vozila. Koliko je TO BIH na pocetku rata imala tenkova? Ja mislim tacno 0. Jadna im majka su sledecem ratu ako im je to iz 92. vec bila "organizovanost". Sta bi tek radili da su bili 10 puta slabije naoruzani?
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#7 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

Koji bolan sljedeći rat? Ti bi malo ratovao? :lol: Kupi Play station,iznajmi par CD-ova pa rokaj i smiri hormone.Većina onih što je jedva čekala da se zakuha i da obuku maskirno odjelo poslije prvih pogibija sklonilo je guzicu u stranu i tražilo izlaz jal' na zapadu jal' u kakvim humanitarnim organizacijama što hoće reći - "sidi di si jer i za to nisi".Nemoj se naći uvrijeđen ali mi pozli od komentara tipa "yebaćemo im majku ako se opet zakuha" jer koliko smo sposobni i organizovani - da nam daju par atomskih bombi trehnuli bi jednu sebi a ostale bi nekom prodali.
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#8 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by kojetou »

PM72 wrote:Koji bolan sljedeći rat? Ti bi malo ratovao? :lol: Kupi Play station,iznajmi par CD-ova pa rokaj i smiri hormone.Većina onih što je jedva čekala da se zakuha i da obuku maskirno odjelo poslije prvih pogibija sklonilo je guzicu u stranu i tražilo izlaz jal' na zapadu jal' u kakvim humanitarnim organizacijama što hoće reći - "sidi di si jer i za to nisi".Nemoj se naći uvrijeđen ali mi pozli od komentara tipa "yebaćemo im majku ako se opet zakuha" jer koliko smo sposobni i organizovani - da nam daju par atomskih bombi trehnuli bi jednu sebi a ostale bi nekom prodali.

Nebi se tu nista posebno ratovalo jer nemaju oni snage da se odupru tolikoj premoci (odnos u ljudstvu je 20:1 a bez ogromne premoci u vatrenoj moci i oklopu oni se nemaju tu sta braniti). Nekazem ja da ce biti sledeceg rata nego samo reagujem na ono sto ovaj seronja prica u filmu. Nisu Bosanci u proslom ratu bili nimalo nesposobni jer i sami Srbi priznavaju da su mnogo bolje bili naoruzani. To su njihovi glavni generali rekli. Evo samo poredi broj oklopnih vozila na pocetku rata u sarajevu onda vatrenu moc; obucenost; zracna snaga (na pocetku su Migovima bombardovali sarajevo)... tako da neznam sta seru bezveze.

Sledeci put ako ga ikada bude imas gore na Igmanu policijsku stanicu sada gdje su standardno pozicionirani specijalci i gdje im je skola:



Od ove baze do Vojkovica ti je 10 minuta voznje. Onda ako se malo raspitas u Pazaricu ima nekih 80 oklopnih vozila koje mozes dovuci do Vojkovica preko Hadzica i Igmana. Znaci imas Armiju BiH gore na cesti na Igmanu iznad njihovih glava a dole u dolini imas Sarajevo koje je puno vojske (odnos u ljusdtvu 20:1) i imas lijevo Hrasnicu, Sokolovic Koloniju, Ilidzu, Butmir itd. Sto znaci da to nema sanse da se brani a kamoli da se odbrani. Te vukojebine sa istocne strane sarajeva bi dozivijele iste sudbinu Zvornika, Visegrada itd.

Evo recimo ove iz Pazarica spojis ih gore na Igmanu sa specijalcima koji se vec gore nalaze i vec si dominantan sto se tice oklopa u odnosu na tih vukojebina poput Vojovica, Romanije, Istocne Ilidze itd. Zanimljivo bi bilo vidijeti sta bi tada govorili o "spremnosti Bosanaca" jer po ovom serenji na filmu smo bili spremniji od njih 1992.

Image

Ovih 80 je sada blizu Hadzica; oni su na Igmanu za sat vremena voznje sve preko nase teritorije sa obucenom posadom i sve spremno i iztrenirano. A dole u dolini znaci imas Vojkovice i Istocnu Ilidzu sa max 30.000 Srba sve ukupno koji se nemogu odbarniti ni od Hrasnice+ Butmira + Sokolovica + Ilidze+ Blazuja + Hadzica a kamoli od jos cijelog Sarajeva i ustrojene vojske koja ih tuce sa Igmana.

Tako da bolje da se ne kurce... :run:
Last edited by kojetou on 12/03/2013 14:25, edited 1 time in total.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#9 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by palamuda »

@kojetou izađi iz skloništa rat je prošao prije 15 godina, nema više ovih kota o kojim pričaš,slobodno dođi među ljude nećemo te pojest.

ja nebuloza mati mila :lol: :lol:
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#10 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

Dobar bi ti strateg bio...

Pošto vidim da veze nemaš,da ti kažem par stvari.Kao prvo,na Igmanu nisu smješteni specijalci.Objekat na Igmanu koji oni koriste je objekat MUP-a ali tamo su više dolaze švalerke komandira nego policajci.Kakva škola i bakrači...Armija BiH više ne postoji a trebao bi znati da je pola od tih oklopnjaka u Pazariću ??? neispravno i van upotrebe.To da "dole" ima puno vojske (koje bolan vojske?) je smijurija živa.I ovo jada od OS BiH nemaju ishranu kako treba nego ih puštaju kući da jedu a ti bi kao ratovao?Od rata pa naovamo je prošlo 17 godina što znači 17 generacija ne zna ni papovku rastaviti ni šta je rov,bojevi metak,strojevi korak,straža a kamoli da znaju šta je mina,top ili minobacač.

Ja,koji sam imao 19 godina kad je rat počeo i šatro bio dobrovoljac pa ga pušio 3,5 godine,ni u snu ne bih obukao uniformu niti uzeo pušku,jednostavno,nema tog cilja niti ideje da bi opet ratovao.Za koga ili za šta?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27418
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#11 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by JoseMujica »

PM72 wrote:Koji bolan sljedeći rat? Ti bi malo ratovao? :lol: Kupi Play station,iznajmi par CD-ova pa rokaj i smiri hormone.Većina onih što je jedva čekala da se zakuha i da obuku maskirno odjelo poslije prvih pogibija sklonilo je guzicu u stranu i tražilo izlaz jal' na zapadu jal' u kakvim humanitarnim organizacijama što hoće reći - "sidi di si jer i za to nisi".Nemoj se naći uvrijeđen ali mi pozli od komentara tipa "yebaćemo im majku ako se opet zakuha" jer koliko smo sposobni i organizovani - da nam daju par atomskih bombi trehnuli bi jednu sebi a ostale bi nekom prodali.

ne ne ne....vako bi bilo mi bi čuli da ih imamo, a u međuvremenu bi ih Senaid nekom prodao :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#12 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by muha_sa »

:lol: :lol: :lol: :lol:

:run: :run:
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#13 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by kojetou »

PM72 wrote:Dobar bi ti strateg bio...

Pošto vidim da veze nemaš,da ti kažem par stvari.Kao prvo,na Igmanu nisu smješteni specijalci.Objekat na Igmanu koji oni koriste je objekat MUP-a ali tamo su više dolaze švalerke komandira nego policajci.Kakva škola i bakrači...Armija BiH više ne postoji a trebao bi znati da je pola od tih oklopnjaka u Pazariću ??? neispravno i van upotrebe.To da "dole" ima puno vojske (koje bolan vojske?) je smijurija živa.I ovo jada od OS BiH nemaju ishranu kako treba nego ih puštaju kući da jedu a ti bi kao ratovao?Od rata pa naovamo je prošlo 17 godina što znači 17 generacija ne zna ni papovku rastaviti ni šta je rov,bojevi metak,strojevi korak,straža a kamoli da znaju šta je mina,top ili minobacač.

Ja,koji sam imao 19 godina kad je rat počeo i šatro bio dobrovoljac pa ga pušio 3,5 godine,ni u snu ne bih obukao uniformu niti uzeo pušku,jednostavno,nema tog cilja niti ideje da bi opet ratovao.Za koga ili za šta?
Evo ova jedinica u Pazaricu u svojem sastavu ima ISPRAVNIH M113A2 tacno 80 jer se oni odrzavaju. Mogu znati posto mi je rodjak u sastavu te jedinice:



Evo slika sa vojne vjezbe kod Pazarica:
Image

Znaci da je pola tih oklopnjaka neispravno je suplja. Neispravni su drugi oklopnjaci poput AMX10P i BVP 80a koji se nalaze u Tuzli. Ali ne i ovi.

Bilo kako bilo cak i da je pola neispravno i da nema nikakvih specijalca gore na Igmanu; niti da se mogu dovesti preko Hadzica njima iznad glava specijalci; dovoljno je i 40 ovih oklonjaka da se pocnu spustati sa Igmana prema Vojkovicima uz ogromnu predmoc u ludstvu iz pravca Sarajeva, Butmira i Hrasnice sa svaka odbrana njihova bude osudjena na kratki Blizkrieg. Sta bi Sehovac tada govorio o hrabrim srpskim vojnicima bi tek bilo zanimljivo.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#14 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by muha_sa »

samo na vrijeme javite kad je taj napad :D da zbrišem i iz ŠveCke podršku dajem :lol:

-meni dosta jedan što preživjeh :-) osim ako se ne pomame pa nas opet napadnu :-)
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#15 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

Šta veliš,svi oklopnjaci ispravni? Svih 80? E mašala.A znaš li ti uopšte koji su to "oklopnjaci"? To su bolan oklopni transporteri koji služe za prevoz ljudstva,nemaju cjevki da rokaju... E jaka smo sila,nečiji rođak iz kasarne tumači podatke o snagama OS BiH pa njegov rođo to objavi.Pametno!

Ali,oprošteno ti je pošto si bio dijete pa ne znaš dosta stvari.Samo bi trebao znati da su i karadžićevi Srbi imali desetine PRAVIH oklopnjaka pa šta uradiše? Oko Sarajeva su imali 70-tak tenkova i još toliko ovih oklopnih transportera pa ništa...
mehoxy
Posts: 894
Joined: 30/09/2012 20:26

#16 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by mehoxy »

Ko god misli da na ovim prostorima vise nece biti rata je budala
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#17 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

Neće biti rata jer niti ima ko ratovati ni čime.A smatram da nisam "budala" pa ti tumači i dalje a kome god je do rata - u kući mu bio!
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#18 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by kojetou »

PM72 wrote:Šta veliš,svi oklopnjaci ispravni? Svih 80? E mašala.A znaš li ti uopšte koji su to "oklopnjaci"? To su bolan oklopni transporteri koji služe za prevoz ljudstva,nemaju cjevki da rokaju... E jaka smo sila,nečiji rođak iz kasarne tumači podatke o snagama OS BiH pa njegov rođo to objavi.Pametno!

Ali,oprošteno ti je pošto si bio dijete pa ne znaš dosta stvari.Samo bi trebao znati da su i karadžićevi Srbi imali desetine PRAVIH oklopnjaka pa šta uradiše? Oko Sarajeva su imali 70-tak tenkova i još toliko ovih oklopnih transportera pa ništa...
Lupetas ko maksim po diviziji. Ja nisam danas vise dijete pa valjd amogu protumaciti nesto? Karadzicevi Srbi su bili brojcano slabiji za dva puta od Bosnjak ai Hrvata na pocetku rata ali su drzali 70 % teritorija. Jeli bilo "help baznija now" 4 godine rata? Jeste! Zasto? Zato sto su bili jaci u oklopu i u vatrenoj moci i zato sto im nista nismo mogli. Nista nisu napravili? Pa jeli Banja Luka imali 50% Bosnjaka i Hrvata i u samom starom gradu Bosnjacku vecinu? Jeli cijela Istocna bosna bila Bosnjacka? Prijedor? Posavina? I na kraju je ih razvalika Hrvatska Vojska sa svojim oklopom za par sedmica i dosao Ante Gotovina do Banja Luke uz Americku podrsku iz zraka a ne ARMIJA BiH upravo zato sto ARMIJA nije imala ono sto je najvaznije: 1) Oklop + 2) Vatrenu Moc

Kao sto sam rekao. Sokolovic Kolonija, Butmir, Hrasnica, Sarajevo je moglo pregaziti i Ilidzu i Istocno Sarajevo i Cijelu Istocnu Bosnu da je znaga u oklopu bila jednaka i snaga u vatrenoj moci. Ali je upravo bilo "help baznija now" zato ste bili inferiorni a oni drzali 70% teritorija a vi ispod tunela isli po vrecu krompira u Pazaric.

Znaci isto pravilo vrijedi jos uvijek. Ako si brojcano jaci i ako imas jaci oklop i vatrenu moc onda nema sanse da se neprijatelj odbrani. Oni su se odbranili jer su imali tenkove na bitnim kotama ukupane; oklopna vozila. Da to nisu imali nembi imali sanse nikakve protiv 5 puta brojnijeg neprijatelja tada. A sada kada su 20 puta malobrojniji na tom teritoriju (jer nemaju Ilidze, Nedzarica, Hadzica) onda se zna da se tu nebi ni ratovalo jer bi bili pregazeni.

Kazes da ovi m113A2 nemaju cijevi? Pa kakav je onda ovaj teski mitraljez na vrhu? Evo pogledaj ove transportere MUP-a sa vojne vjezbe na Igmanu.

Upravo u takvim situacijama kada je neprijatelj inferioran i kada ga mozes napadati sa 4 strane (Ilidza, Hrasnica, Sarajevo + Igman) upravo tada je bitno da se mozes brzo spustiti a za to su ti bitni ovi tranposrteri.

A mozes i dovesti recimo 17 M84 tenka iz Tuzle posto su i ona ispravna (15 tih tenkova je RS dala da se premjeste u Tuzlu btw):

Image

Jeli ovi imaju dovoljno velik cijev?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#19 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by dragan.s »

kojetou wrote:....
Bilo kako bilo cak i da je pola neispravno i da nema nikakvih specijalca gore na Igmanu; niti da se mogu dovesti preko Hadzica njima iznad glava specijalci; dovoljno je i 40 ovih oklonjaka da se pocnu spustati sa Igmana prema Vojkovicima uz ogromnu predmoc u ludstvu iz pravca Sarajeva, Butmira i Hrasnice sa svaka odbrana njihova bude osudjena na kratki Blizkrieg. Sta bi Sehovac tada govorio o hrabrim srpskim vojnicima bi tek bilo zanimljivo.
Ako im se ti pridružiš onda će zbilja imati ogromnu premoć u ludstvu (ludilu). Nije da toga na ovoj strani nedostaje, ali nemamo tako velikih kalibara. :D
Već sam ti na drugoj temi rekao, ali evo opet "Rat ni malo ne liči na igranje COD-a."

Da se pridružim mišljenjima onih koji su prošli rat kao i ja: "Kome je do rata u kući mu bio".
User avatar
JoseMujica
Posts: 27418
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#20 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by JoseMujica »

muha_sa wrote:samo na vrijeme javite kad je taj napad :D da zbrišem i iz ŠveCke podršku dajem :lol:

-meni dosta jedan što preživjeh :-) osim ako se ne pomame pa nas opet napadnu :-)
:thumbup:

molim d me na vrijeme proglase personon-non-grata da lakše dobijem azil u Šveckoj....zarad ljubavi prema domovini Bosni i Hercegovini istrpit ću već nekako tu hladnoću, kratke dane i beton socijalu.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#21 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

Nadoći ćeš u vožnji.Samo polako.Ovo što pišeš je smijurija.Od nebuloza kako je Banja Luka imala 50% Bošnjaka i Hrvata (niđe veze) pa do onih tenkova M84 u Tuzli.Čime se ti baviš...Jednostavno,mrsko mi da ti odgovaram stavku po stavku.Vjerovatno si negdje u dijaspori čim si napisao kako si "porijeklom iz Sokolović Kolonije" a to je jako diskutabilan pojam pošto pomenuto naselje "vrvi" od starosjedilaca :lol: Samo saburli i udri po dušmanima na plejki a nas popusti sa svojim taktičko-pokaznim prijetnjama.Kad dođeš na odmor -pravac Vojkovići pa im yebi majku i zaprijeti specijalcima sa Igmana i truhlim transporterima iz Vijetnama.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27418
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#22 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by JoseMujica »

ma da ovo nije onaj naš "patriota" iz S. Kolonije Hajrović što ipak za Švicu ode igrati :?:
anonimus0007
Posts: 359
Joined: 11/03/2013 16:53

#23 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by anonimus0007 »

Mirno spavajte, rata neće biti. :D
dudlov
Posts: 1901
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#24 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by dudlov »

anonimus0007 wrote:Mirno spavajte, rata neće biti. :D
Ja mirno spavam a takve stvari kao što je rat ne počinju preko noći. Ko imalo mozga ima, skontat će kad je đavo odnio šalu. Ovo što se sada dešava je igrarija na spram dešavanja 1991/1992. Pa i tijesto za hljeb kad se umijesi, treba malo da odstoji. Ja, za sada vidim od namirnica brašno i vodu al fali germa....tako da što se tiče rata :zzzz:
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#25 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by karanana »

:D :D :D :lol: :lol:

vojkovici vrh vojnog uspjeha.
Post Reply