Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post Reply
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#851 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

sve si to fino napisao samo ovo za Tursku u slučaju ulaska VRS...ja nisam za tu opciju. :-? I da sam bio u tih 5% otišao bih na kontra stranu.

Ovo je šala,da malo spustim tenzije. :bih:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#852 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by TheMule »

PM72 wrote:sve si to fino napisao samo ovo za Tursku u slučaju ulaska VRS...ja nisam za tu opciju. :-? I da sam bio u tih 5% otišao bih na kontra stranu.

Ovo je šala,da malo spustim tenzije. :bih:
Ma ja sam samo parafriziro "naseg" vojvodu sa Grbavice kad je reko da ovi iz Novog Grada ili predju na staru veru ili put Turske, a oni iz Starog Grada, nek se koprcaju na ono malo Teherana sto im je ostalo (valjda dok ih malo po malo ne poubiju). To je bio oficijalni plan nakon presjecanja Sarajeva. Ovo je izjavljeno u javnosti, a zamisli sta se pricalo iza zatvorenih vrata. Sve bi to islo po sistemu draze mihajlovica, u pisanim naredjenima pise "ne dirajte civile", a vamo namigne svojim olosima.

I nesto mi govori da ja i ti ne bi bili ovdje, a neki sa ove teme bi fino laprdali i mahali nekim drugim zastavama :bih:
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#853 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by scarface32 »

TheMule wrote:
PM72 wrote:sve si to fino napisao samo ovo za Tursku u slučaju ulaska VRS...ja nisam za tu opciju. :-? I da sam bio u tih 5% otišao bih na kontra stranu.

Ovo je šala,da malo spustim tenzije. :bih:
Ma ja sam samo parafriziro "naseg" vojvodu sa Grbavice kad je reko da ovi iz Novog Grada ili predju na staru veru ili put Turske, a oni iz Starog Grada, nek se koprcaju na ono malo Teherana sto im je ostalo (valjda dok ih malo po malo ne poubiju). To je bio oficijalni plan nakon presjecanja Sarajeva. Ovo je izjavljeno u javnosti, a zamisli sta se pricalo iza zatvorenih vrata. Sve bi to islo po sistemu draze mihajlovica, u pisanim naredjenima pise "ne dirajte civile", a vamo namigne svojim olosima.

I nesto mi govori da ja i ti ne bi bili ovdje, a neki sa ove teme bi fino laprdali i mahali nekim drugim zastavama :bih:

Dobar ti zakljucak. Eto ti si patriJota a mi smo prilivode,.Visoko sebe cijenis, znas li kakvo misljenje o tebi drugi imaju? A da i Havatar sve kaze.

usput si covjeka nazvao lazovom za onog srpskog borca na dva spiska, pa kad je frajer dokazao,vadis se da se spiskovi jos doradjuju. do kad?
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#854 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by TheMule »

scarface32 wrote:
TheMule wrote:
PM72 wrote:sve si to fino napisao samo ovo za Tursku u slučaju ulaska VRS...ja nisam za tu opciju. :-? I da sam bio u tih 5% otišao bih na kontra stranu.

Ovo je šala,da malo spustim tenzije. :bih:
Ma ja sam samo parafriziro "naseg" vojvodu sa Grbavice kad je reko da ovi iz Novog Grada ili predju na staru veru ili put Turske, a oni iz Starog Grada, nek se koprcaju na ono malo Teherana sto im je ostalo (valjda dok ih malo po malo ne poubiju). To je bio oficijalni plan nakon presjecanja Sarajeva. Ovo je izjavljeno u javnosti, a zamisli sta se pricalo iza zatvorenih vrata. Sve bi to islo po sistemu draze mihajlovica, u pisanim naredjenima pise "ne dirajte civile", a vamo namigne svojim olosima.

I nesto mi govori da ja i ti ne bi bili ovdje, a neki sa ove teme bi fino laprdali i mahali nekim drugim zastavama :bih:

Dobar ti zakljucak. Eto ti si patriJota a mi smo prilivode,.Visoko sebe cijenis, znas li kakvo misljenje o tebi drugi imaju? A da i Havatar sve kaze.

usput si covjeka nazvao lazovom za onog srpskog borca na dva spiska, pa kad je frajer dokazao,vadis se da se spiskovi jos doradjuju. do kad?
Nisam ja tebe nazvo prelivodom, tu si se sam izgleda naso. Ja nisam imena ispiso.

A za Nedobrovoljca, nisam ga nazvo lazovom, ali sam trazio dokaz. Da li je Igor na oficijalnom spisku to jos ne znamo. Ako cemo istini za volju, samo porodica Igorova i njegovi prijatelji se mogu kriviti sto je na tom spisku. Neko je prijavio MUP-u da je malac pogino od cetnicke granate...da li iz straha, neugodnosti, ili neceg drugog ne znam, ali tako je prijavljen. Evo ja, kao potpuni stranac, cu uraditi sve da se skine sa oficijalnih lista, ako je zaista na njima, u sta ne vjerujem.

PS. Meni je na "havataru" jedan dobar i castan covjek, a tebi kriminalac. Mislim da to govori mnogo vise.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#855 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by TheMule »

PS.
I misljena ostalih me fakat ne interesuju. Ne dobijam ja 100 eura kad mi neko digne palceve i kad me lajka. Tu sam samo za istinu, a ne da mi neki sumljivi tipovi poistovjecuju sve i krive mene sto su se Srbi u Sarajevu osjecali neugodno.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#856 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by exliberal-ex »

TheMule wrote:
To su ovi sto su bili u Armiji, i borili se rame uz rame. I nemam pojma o okolnostima tog slucaja. Sta sa onim koji nisu htjeli da pucaju prema tamo vec raznosili hranu i sta jos? Sta sa onim podrumasima? U kojem su ono gradu neki od lokalnih Srba izasli u svecanim odjelima da docekaju oslobodioce? Bjeljina cini mi se?

Sansa da Bosnjak u Sarajevu prezivi u slucaju poraza i ode put Turske je bila 5%. Sansa da Srbin prezivi 95%. I znam sad ce me neki pokusati poklopiti sa "Nisu oni mogli toliko pobiti" ali to ne pije nikakve vode kod mene. Neka tamo druga generacija 2854. godine bi nam nalazila kosti po planinama oko Sarajeva i pitala ko su ovi?

Srbi su se naravno neugodno osjecali u Sarajevu, a poneki su i stradali, kao sto se moze i ocekivati. Ali za to trebaju da krive vrs, ne Sarajlije.
Par stvari da dodam.
Sa sigurnoscu mogu reci da 90% srba koji su bili u armij nisu bili tu svojom voljom, ja sve I jednog kojeg znam nije otisao svojom voljom nego je izmarisan I poslat ...u mome naselju samo je jedan tip uspjeo da ostane na radnoj obavezi ali su mu buraza pokupili I fino im je receno ako jedan pobjegne drugi ce da plati glavom...sad oces li mi vjerovat ili ne do tebe je.
Tacno tako znam da je prva motorizovana bila puna srba I da je u jednom trenutku bilo vise srba nego bosnjaka, tad dolazi do naglog mobilisanja bosnjaka u jedinicu I slanja srba sa linije u pozadinu na ekonomiju preko puta remize...jer je pravilo bilo nesmije biti dva srbina I jedan bosnjak u rovu...opet do tebe je oces li mi vjerovat
Takodje je poznato da su srbi bjezali pogotovo ako nisu imali familije u gradu, dali su riskirali pa zdusili preko linija ili su koristili hvo da zduse sa njima ( prvo kod masinskog fakilteta sve iz donjih pofalica ) ili su bjezali kad su izlazili sa hvo na linije pa izlazili iz kamiona u Kiseljaku pa onda na Ilidju.
Ja ti ovo sve pisem iz licnog iskustva ,ja sam hapsen I prebijan samo sto sam ostao u gradu, prijeceno mi je non stop cak su I dolazili po mene jer sam "Davao signale" ali su me spasile komsije sto su bile ispred moje kuce....kad je bio napad na trebevic I kad su izginuli u proboju prema zicari oko mene su komisje vikale da treba za svakog sehida povalit trojcu
srba...nije bilo lako vjerujum mi..roka onaj sa brda jebe mu se ko si sta si ( alijin srbin) ovaj te iz grad a gleda ko spijuna.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#857 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

ex liberal
Sa sigurnošću mogu reći da 90% Bošnjaka koji su bili u Armiji BiH nisu bili tu svojom voljom. :thumbup: bili su,što bi rek'o dr.Arsla - prinuđeni da uzmu pušku i da se bore za goli opstanak.To da je neko tukao Srbe po Sarajevu da uzmu pušku...ne vjerujem ti.Ko će te namlatiti i dati pušku u ruke? Daj malo logike...Ja ih znam sa Alipašinog polja koji su molili da uzmu pušku i bili srčaniji nego 90% Bošnjaka.

Moja pokojna amidžinca je bila Srpkinja.Pokoj joj duši - fina žena.Njen sin,moj prvi rođak je imao nebošnjačko ime i kao takav gledan malo drugačijim očima.Zato što je javno srao kako to nije njegov rat (jok eto moj je),kako to njega ne zanima i ostala slična sranja.Upozoravao sam ga x puta da ne laprda bez veze jer i meni dođe da mu svežem šamarčinu kad počne lupetati jugonostalgičarska sranja.Onda je otišao u HVO,za mene jedna domobransko-podrumaško-kolaboracionistička jedinica.Postao je veliki Hrvat i imao je po sebi više šahovnica nego Karanana značaka.Kad se to raspišalo poslali ga na Stup i prve prilike je izašao iz kamiona u Kiseljaku,sad je domar u jednoj školi u Holandiji.I sad sere kako mu je Alija kriv a nije Radovan. :-)

U ratu nisi mogao biti neutralan niti halisati humanitarnu pomoć bez veze.Nije ovo bila Tuzla pa da su linije 20 km od grada i da imaš izbora kud ćeš sa glavom.Vjerujem ti da si imao problema u ratu,uostalom,imao sam i ja.Jebe se klošarima po oružjem,ako si im stao na žulj oni će te odraditi još ako si Srbin,sva zgoda.Prva slavna PRAVO slavna brigada imala je veliki broj pripadnika srpske nacionalnosti.Po tvojoj priči svi su bili dobrovoljci (jer kažeš da je poslije došlo do mobilisanja Bošnjaka) i da ih je bilo više nego Bošnjaka.To nije tačno.Bilo ih je oko 300 a Bošnjaka oko 2000.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#858 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by TheMule »

exliberal-ex wrote:
TheMule wrote:
To su ovi sto su bili u Armiji, i borili se rame uz rame. I nemam pojma o okolnostima tog slucaja. Sta sa onim koji nisu htjeli da pucaju prema tamo vec raznosili hranu i sta jos? Sta sa onim podrumasima? U kojem su ono gradu neki od lokalnih Srba izasli u svecanim odjelima da docekaju oslobodioce? Bjeljina cini mi se?

Sansa da Bosnjak u Sarajevu prezivi u slucaju poraza i ode put Turske je bila 5%. Sansa da Srbin prezivi 95%. I znam sad ce me neki pokusati poklopiti sa "Nisu oni mogli toliko pobiti" ali to ne pije nikakve vode kod mene. Neka tamo druga generacija 2854. godine bi nam nalazila kosti po planinama oko Sarajeva i pitala ko su ovi?

Srbi su se naravno neugodno osjecali u Sarajevu, a poneki su i stradali, kao sto se moze i ocekivati. Ali za to trebaju da krive vrs, ne Sarajlije.
Par stvari da dodam.
Sa sigurnoscu mogu reci da 90% srba koji su bili u armij nisu bili tu svojom voljom, ja sve I jednog kojeg znam nije otisao svojom voljom nego je izmarisan I poslat ...u mome naselju samo je jedan tip uspjeo da ostane na radnoj obavezi ali su mu buraza pokupili I fino im je receno ako jedan pobjegne drugi ce da plati glavom...sad oces li mi vjerovat ili ne do tebe je.
Tacno tako znam da je prva motorizovana bila puna srba I da je u jednom trenutku bilo vise srba nego bosnjaka, tad dolazi do naglog mobilisanja bosnjaka u jedinicu I slanja srba sa linije u pozadinu na ekonomiju preko puta remize...jer je pravilo bilo nesmije biti dva srbina I jedan bosnjak u rovu...opet do tebe je oces li mi vjerovat
Takodje je poznato da su srbi bjezali pogotovo ako nisu imali familije u gradu, dali su riskirali pa zdusili preko linija ili su koristili hvo da zduse sa njima ( prvo kod masinskog fakilteta sve iz donjih pofalica ) ili su bjezali kad su izlazili sa hvo na linije pa izlazili iz kamiona u Kiseljaku pa onda na Ilidju.
Ja ti ovo sve pisem iz licnog iskustva ,ja sam hapsen I prebijan samo sto sam ostao u gradu, prijeceno mi je non stop cak su I dolazili po mene jer sam "Davao signale" ali su me spasile komsije sto su bile ispred moje kuce....kad je bio napad na trebevic I kad su izginuli u proboju prema zicari oko mene su komisje vikale da treba za svakog sehida povalit trojcu
srba...nije bilo lako vjerujum mi..roka onaj sa brda jebe mu se ko si sta si ( alijin srbin) ovaj te iz grad a gleda ko spijuna.
Vjerujem ti, ali tvoj slucaj je bio jedan od najtezih. Bilo je casnih Srba u Arbih, i prema nekim od njih je bilo nepravde. Isto tako prema civilima. Kao sto napisah, to je za ocekivati, i ne postoji zemlja na svijetu gdje se takve stvari ne bi desavale, ali vjeruj, najmanje u Sarajevu. Putovo sam malo, casko sa razlicitim ljudima jos malo. Da vidis ti nivoa tolerancije nekih Amerikanaca ili Evropljana kad se skine maska civilizacije. Da je Nju Jork bio pod opsadom Talibana 4 godine, koliko bi Muslimana bilo u Nju Jorku? Sarajevo je mila majka.

Ali neki su fino prosli. Moj dajdza i njegov jaran Srbin su se borili rame uz rame, i nije tu bilo nikakvih problema. Na zalost, pogino je od gelera kad je izvirnuo glavu is rova, koja mu je bila potpuno odsjecena. Nije tada moj dajdza skocio na motorolu i cirkuzo o tome kako je "jedan manje"...kakva propaganda ovih cirkusanata ovuda :sad:

Baka zivjela ispot mene u stanu na Alipasinu, cini mi se da je bio pretres jednom i to je to. Preselim se, druga baka i kcerka iznad mene, momak koji zivi sa njima se mota tuda, vjerovatno na radnoj obavezi, niko im nista nije reko, sve normalno. Moj nastavnik, vrlo cijenjen i voljen, jos gluho bilo ateista, niko mu ni "A" da kaze.

Ne moze se strah takih ljudi porediti sa strahom moje majke, dvoje djece, nema puske, cetnici poceli granatiranje, sta ce biti? Hocel upasti ujutru u naselje i silovati nju, pobiti joj djecu ispred njenih ociju?

Nije mi cilj bio da se sprdam tudjom mukom, ali sam osjetio da neki ovdje rade upravo to sa Bosnjacima, to nisam mogo presutiti.
User avatar
Dozer
Posts: 28372
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#859 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Dozer »

scarface32 wrote:
Dozer wrote:
to se ti nisi druzio sa srbima prije rata? ja glupe ti predpostavke.
Prije ce biti da je ovo glup komentar... Naravno da sam se druzio sa svima, i pri tome nisam imao pojma o tome ko je Srbin, Hrvat, Bosnjak/Musliman, nit' me zanimalo. Ali, svaki od njih koji je zbrisao na stranu koja je pucala na mene, ili se ispalio vani pa mi danas dodje i nesto kenja o svmu tome, za mene vise nije ni drug, ni haver, a ponajmanje prijatelj.
A sta ako je na silu mobilisan, i ako je sa grbavice? Ja cu tebi reci , da je tvoj glup komentar. Koliko pises o ratu i kao sve znas, ali ne znas osnove. Niti jedan srbin koji je ostao ( nije se mogao ispariti u srbiju i dalje) na teritoriji pod kontrolom srba nije mogao izbjeci mobilizaciju. Slagao se on sa politikom srba ili ne. I kad to shvatis , onda ces skontati da bas i nisu svi isti.
Ja sa mnogim srbima nisam u kontaku, ali sa pojedinim jesam i jos uvijek su mi haveri i prijatelji.[/quote]

Ti ocito nisi procitao cijelu masu mojih postova... inace bi procitao da sam ja ovo sto ti sada pricas govorio i prije 5 godina ;).

@Woody
Mojne se uvrijediti, ali njaske malo brate... ;)
Ali, hajde, evo ti primjer - covjek je profesor prava, necu reci ime, Srbin, i dan danas sam kaze da njega nikakav idiot, bilo muslimanski bilo srpski, nije mogao istjerati iz njegove vlastite kuce, a pogotovo ne za neke "velike" ciljeve. Mak'o se nije nigdje tokom cijelog rata, a i sada je tu. Jeste, bio je privodjen, ispitivan, gnjavili su ga haman cijelu '92, a onda popustili. Ali, on nije popustio i rekao "odoh ja, jebo ovo". I, vjeruj mi, drazi mije on takav, nego 1.000.000 balija (da, balija) koji su zbrisali cim im se otovrila rupica kroz koju ce se provuci.
Btw, koliko je uglednih muslimana ostalo u cijeloj RS? (mrzim ovu rcu baziranu na BHS matrici, jednostavno mi se gadi jer su to imaginarne razlike koje ne znace amam bas nista. Bar me ni ne, ali eto...ne mozete da se odvojite od te price, i sta da se radi...)
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#860 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by felsh »

didzej
Samar jeste smijesan u odnosu kad nekome majku i sestru siluju pred ocima a oca zakolju. Kad citas nesto prije nego doneses zakljucak odvagaj malo,prokontaj i ne drzi slovo odmah nekome i ne hvataj se za rijec.

Ti si cool lik a ja sam papak i ratohuskac i dodikova kopija.
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#861 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by sinuhe »

Na Manjaci nisu zatvarani Banjalucani, medjutim bilo je ubijanja i u Banjaluci mada ne kao u susjednim opstinama.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#862 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Woody »

Kasniš mi sa odgovorm moj @Dozer, čime dopuštaš kojekakvim likovima vrijeme na istresu svoje morbidno-sadističko-neznalačke komentare. Al' prepoznaće se oni - uvijek se prepoznaju.

Sad ti njaške više od mene (a to je teško, moraš priznat' ;-) Kažeš da "profesora prava" niko nije mogao ostjerati iz njegove vlastite kuće. E, vidio bi ja "profesora" kada bi mu na vrata pokucali lično M. Topalović ili J. Prazina, pa mu rekli "da pođe s njima na informativni razgovor", a da ključeve od stana ostave "ovom malom do mene" što nosi H&K na ramenu i nožinu za pasom. Ma govno bi se smrzlo u "profesoru", i još bi rekao: "Hajdemo gospodine Caco, da požurimo, vi ste sigurno zauzet čovjek" :-)

Nego, sreća "profesorova" što su ga privodili, ispitivali i gnjavili u MUP-u, a ne u komandi 10. BBr-e na Bistriku, ili po nekom od sarajevskih obdaništa, jer bi takav tretman "profesor" završio jal' na Kazanima, jal' na obalama Miljacke od Otoke do Halilovića.

I nemoj više nikada porediti broj "uglednih muslimana" u RS-u sa brojem "lojalnih Srba" na području pod kontrolom ARBiH, pa bolan to tebi ne stoji. Pa ti si pametan čovjek iz grada. Sad - i nikad više ;-)

Jerbo ti se ja "vas izaspem" kad kojekakvi opskurni likovi sa ovoga foruma počnu da palamude: ...a šta su oni nama radili ...a koliko su oni poklali... Jer takvi likovi UVIJEK svoje argumentiranje završe sa nesretnom Srebrenicom, i brojem onih hudnika koji su ostavili kosti (i to ne u kompletu) po Podrinju od Preućca do Rače :zid:

Za mene su to: Četnici islamske vjeroispovjesti

Haj' živ ti meni bio?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#863 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Nekako s proljeća »

Fakat ste pretjerali , otišli ste i prostorno i suštinski sa teme ...
Image 1993 -VRS
Zastavu ljubi zamjenik komandanta Srpske garde Ilidza Staniša Čović, drugi sa desna je pokojni Boro Stanišić.

http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=515666

P.S.
Otvorite temu o tim stvarima i razmjenite mišljenje, ovdje za to ne vidim smisla .Bar ne na način kako ti radite ...
Last edited by Nekako s proljeća on 26/07/2013 09:16, edited 2 times in total.
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#864 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by didžej »

PM72 wrote:ex liberal
Sa sigurnošću mogu reći da 90% Bošnjaka koji su bili u Armiji BiH nisu bili tu svojom voljom. :thumbup: bili su,što bi rek'o dr.Arsla - prinuđeni da uzmu pušku i da se bore za goli opstanak.To da je neko tukao Srbe po Sarajevu da uzmu pušku...ne vjerujem ti.Ko će te namlatiti i dati pušku u ruke? Daj malo logike...Ja ih znam sa Alipašinog polja koji su molili da uzmu pušku i bili srčaniji nego 90% Bošnjaka.

Moja pokojna amidžinca je bila Srpkinja.Pokoj joj duši - fina žena.Njen sin,moj prvi rođak je imao nebošnjačko ime i kao takav gledan malo drugačijim očima.Zato što je javno srao kako to nije njegov rat (jok eto moj je),kako to njega ne zanima i ostala slična sranja.Upozoravao sam ga x puta da ne laprda bez veze jer i meni dođe da mu svežem šamarčinu kad počne lupetati jugonostalgičarska sranja.Onda je otišao u HVO,za mene jedna domobransko-podrumaško-kolaboracionistička jedinica.Postao je veliki Hrvat i imao je po sebi više šahovnica nego Karanana značaka.Kad se to raspišalo poslali ga na Stup i prve prilike je izašao iz kamiona u Kiseljaku,sad je domar u jednoj školi u Holandiji.I sad sere kako mu je Alija kriv a nije Radovan. :-)

U ratu nisi mogao biti neutralan niti halisati humanitarnu pomoć bez veze.Nije ovo bila Tuzla pa da su linije 20 km od grada i da imaš izbora kud ćeš sa glavom.Vjerujem ti da si imao problema u ratu,uostalom,imao sam i ja.Jebe se klošarima po oružjem,ako si im stao na žulj oni će te odraditi još ako si Srbin,sva zgoda.Prva slavna PRAVO slavna brigada imala je veliki broj pripadnika srpske nacionalnosti.Po tvojoj priči svi su bili dobrovoljci (jer kažeš da je poslije došlo do mobilisanja Bošnjaka) i da ih je bilo više nego Bošnjaka.To nije tačno.Bilo ih je oko 300 a Bošnjaka oko 2000.
ako si sa ap onda bi sigurno trebao znati slucaj momka i djevojke, on srbin ona bosnjakinja, zabavljali se, rat poceo, on ostao lojalan.
u neka doba dodjose hosovci po njega i odvedose ga u skolu blagoje parovic, samo sreca mu je spasila glavu.
onda on zbakri na ilidzu da bi ubrzo za njim na ilidzu pobjegla i ona, muslimanka 1/1.
mislim da je to jedinstven slucaj da u ratu neko sa muslimanskim imenom i prezimenom ode na srpsku stranu. :shock:
sad su u braku i zive sretno i zadovoljno daleko odavde.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#865 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Nekako s proljeća »

Interni broj: CD-64-22-8/03/055
Predmet: Razgovor vođen dana 15.05.92. godine između
Valtera i Legije, a zatim između NN muške osobe i Legije, te potom između Ražnatović Željka i Legije
Kontrola telefona:
Kodna oznaka: "Unima"
Dokument: 7032 (str. 1-11)

Legija: Zdravo brate.
Valter: Kako si?
Legija: Evo dobro je.
Valter: Šta radite?
Legija: Evo mučim muku ovu.
Valter: Što?
Legija: Jebi ga.
Valter: Je li, je l’ vam treba pojačanje?
Legija: Ha?
Valter: Je li vam treba pojačanje?
Legija: Ne, ne radi se o tome uopšte.
Valter: Aha, dobro, evo...
NN muška osoba: Halo brate?
Legija: Kaži?
NN muška osoba: Šta ima novog?
Legija: Pa evo ništa, jebi ga. Imam jednog.....
NN muška osoba: Šta kažeš?
Legija: Imam jednog nestalog ovog.
NN muška osoba: Ko je taj?
Legija: Ovaj narednik Laki.
NN muška osoba: Aha.
Legija: Niko ne zna gde je. On je jučer pratio tog malog ranjenika.
NN muška osoba: Gde ga je pratio?
Legija: Pa do kasrne. I sad se ne zna da li je on sa njim otiš‘o helikopterom i gdje se vratio, to više niko ne zna.
NN muška osoba: Aha.
Legija: E sad jurim da ga nađem. A ti provjeri gore u Beogradu.
NN muška osoba: Molim?
Legija: Probaj da provjeriš u Beogradu na VMA da li je jučer doveden Samardžić Goran.
NN muška osoba: Da.
Legija: To je ovaj naš što je ranjen na dva mesta.
NN muška osoba: Moguće da je sa njima.
Legija: Pa ne znam, jebi ga.
NN muška osoba: Jeste, tu na tom mestu sada gde ste došli jutros?
Legija: Da, da, ali sad dalje nisam hteo više da radim, jer... situacija je za nas, jebi ga, znaš?
NN muška osoba: Da, da, jasno mi je. Slušaj?
Legija: Kaži?
NN muška osoba: Nazovi ti za jedno sat vremena. Jel’ možeš za jedno pola sata ustvari?
Legija: Dobro.
NN muška osoba: Biće "99" da znaš.
Legija: Jesi mu ti rek’o za ono sinoć?
NN muška osoba: Rek’o sam mu sve.
Legija: Šta je rek’o?
NN muška osoba: Slaže se u potpunosti. Ovog čekamo da se tamo pojavi, izd’o sam nalog još ono kad sam se čuo sa tobom da ga uhapse ako dođe tamo.
Legija: Da, da. To je potpuna prevara, mislim.
NN muška osoba: Da, da.
Legija: Sve ono što je rek’o, ma kakvi, to nije prošlo, pored toga, mi smo odvdije došli i sve smo poćeli da organizujemo na svoju ruku, razumeš?
NN muška osoba: Da, da.
Legija: On nas ovdje nije spojio sa nikim. Ja sam se sam ovdije spojio sa tim nekim kriznim štabom tu u Ilidži i sve organizovo i kasarne i mobilizaciju i obuku, a jučer kad je bio ovaj napad čim su pali prvi mrtvi i ranjeni to je bila komplet dez..., dezorganizacija i nedisciplina.
NN muška osoba: Da, da. Reci mi ko drži Ilidžu sad?
Legija: Ilidžu drže još ovi naši.
NN muška osoba: Naši?
Legija: Ja.
NN muška osoba: A vi ste tu bili ili ispred malo?
Legija: Da.
NN muška osoba: Da. Dobro, znači naša je ona?
Legija: Da, da.

NN muška osoba: Dobro je dobro je. Ništa brate, pozdravi tamo sve ljude, pa kako se zove, ovaj, za pola sata nazovi. Kako dobiješ vezu?
Legija: A?
NN muška osoba: Kako dobivaš vezu?
Legija: Loše, loše. Noćas sam te zvao bio, nisam mogao da te dobijem. Sad, evo, jedva te dobijo.
NN muška osoba: Da, da, bili smo mi tu do dva sata, u pičku materinu. Reci mi je li imaš tamo telefon?
Legija: Ovde?
NN muška osoba: Da.
Legija: Ma, ne, znaš, ne može ovdje.
NN muška osoba: Da. Dobro ništa, eto tako, ja ću reći "99" sve a ti pokušaj za jedno pola sata da dobiješ ponovo.
Legija: Dobro.
NN muška osoba: Da te ipak čuje, volio bi da te čuje.
Legija: Dobro.
NN muška osoba: Ovo sve je uredu znaš.
Legija: Provjeri samo za ovog dal’ je stigao ranjen?
NN muška osoba: Molim?
Legija: Ovaj ranjenik provjeri da li je stigao, da znam da li je, znaš?
NN muška osoba: Da.
Legija: ‘Ajde.
NN muška osoba: Samo malo, samo malo, da se javim, evo ga "99" na vezi.... "99" imam Legiju na liniji, dal da dođeš ili..... razumem..... Legija.
Legija: Molim?
NN muška osoba: Evo ga dolazi odmah on na telefon.
Legija: Dobro čekam.
NN muška osoba: Malo pričekaj...... Sad ćemo mi odmah čim završimo ovo da okrenemo, a ti postupi kako misliš najbolje, razumeš?
Legija: Znam, znam, samo ovde je, znaš situacija, onaj nam je tamo izložio, onaj kurton, molim te uhapsi ga, najebi mu se majke.
NN muška osoba: Izdat je nalog, odmah sam jučer, čim sam se čuo sa tobom...
Legija: To je potpuna prevara...
NN muška osoba: ....... "99" izda nalog i on kad smo se vidjeli sinoć kaže, bravo, odlično si uradio. Razumeš?
Legija: Aha.
NN muška osoba: Tako da...
Legija: Ja sam jučer, jedva smo se izvukli. Tamo smo bili u potpunom okruženju.
NN muška osoba: Ja.
Legija: Tu su pali i ti ranjeni, jedva smo se izvukli odatle.
NN muška osoba: Jebem mu....pa da su.... drugačije vodio u odnosu kako mi to radimo.
Legija: Pa da, ma ne, kažem ti, kod ovog, kod ovog naroda tu, kažem ti sve je bilo u redu, razumeš. Kad smo mi došli sad je tu jedan problem, oni su svi mislili, a sad su došli Arkanovi i sad sve streljaj.
NN muška osoba: Da, da, da.
Legija: Razumeš, ali čim su pali prvi mrtvi i ranjeni, a možeš da zamisliš kad su nam usred borbe tamo, ovi seljaci, ukradu nam kola, naša kola i pobjegnu.
NN muška osoba: Šta su radili?
Legija: Uzeli nam naša kola koja smo dobili tu od nekog kriznog štaba, razumiješ?
NN muška osoba: Uzeli?
Legija: Ukrali i pobegli sa, sa prve linije.
NN muška osoba: U pičku materinu. Da, da, pičke, pičke....
Legija. A prostor je ogroman, mislim nema veze ni sa Zvornikom ni sa Bijeljinom, razumeš, baš ono...
NN muška osoba: Da. da. Mora da se koordinacija napravi dobra.
Legija: Da, da.
NN muška osoba: To je najvažnije.
Legija: Srećom ovdje ima ovaj pukovnik jedan i ova vojska pa...
NN muška osoba: Da, da.
Legija: Inače da nije njih ovo bi sve davno otišlo u pičku materinu.
NN muška osoba: Da, da. Slažem se potpuno, oni kupuju nove, ali međutim da nije bilo njih otišlo bi sve u pičku materinu.
Legija: Ma kakvi, ma znaš kakve su pičke?
NN muška osoba: Znam. Tamo u početku su bili ko....
Legija: Njih koliko ima ovdije, koliko ih je naoružano brate dok bi se sve pičke digle po ovim opštinama mi bi bre pregazili bi Sarajevo za..., za 24 sata.
NN muška osoba: Da, da, da.
Legija: Ali ne možeš ti jebi ga kad ti njega vodiš u borbu i on dođe do svoje kuće i kaže ja dalje ne idem, moja je kuća oslobođena, kaže boli me kurac za dalje.
NN muška osoba: Ništa doći će nas jedno tri - četri hiljade tu jebaćemo im majku tursku, razumeš. Sve ćemo im žene na kurčeve nataknuti, a njih ćemo u dupeta, oni vole da se jebu u dupeta razumeš.......
Legija: Znam ja.
NN muška osoba: Onoga Juku, ako negde nagazite, da se zarobi i da se veže i da se sprovede vamo.
Legija: Pa ćuj, juče sam imao oko stotinjak zarobljenika jebi ga.
NN muška osoba: Molim?
Legija: Pa imao sam oko stotinjak zarobljenika juče.
NN muška osoba: Da.
Legija: Ali jebi ga kad ona pičke, kad to......počinje da vrište, da ovo da ono. Razumeš i to su bili ljudi sa oružjem i ja sam to odmah hteo da...
NN muška osoba: Da.
Legija: Razumeš?
NN muška osoba: Ovi ne daju?
Legija: Al’ ovaj načelnik iz SUP digo frku ovo, ono, komšije, pičke materine. Ma bre poludeo sam.
NN muška osoba: Da da. A šta je sa Palama dole?
Legija: Pa Pale, to je slobodno.
NN muška osoba: Da, da znam, al’ drže se tamo?
Legija: Ma da.
NN muška osoba: Da, tamo je dobar narod.
Legija: A?
NN muška osoba: Tamo je drugačiji narod od tih govana tu.
Legija: Ma de ovde.
NN muška osoba: Kako je Šule?
Legija: Pa Šule isto vamo.
NN muška osoba: A?
Legija: Ma i on jurca.
NN muška osoba: Aha, jel’ nervozan?
Legija: A?
NN muška osoba: Jel’ nervozan?
Legija: Ma, nije jebi ga, znaš nego sinoć se to desilo, jebi ga. Pa evo naši, malo i naši ljudi znaš ‘oće da...
NN muška osoba: Aha.
Legija: Znaš, dobro se drži, ali jebi ga, vidim ja znaš, da smo mi morali da...
NN muška osoba: Dobro.
Legija: ......telefonija ta?
NN muška osoba: A? Gledam da li ide "99".
Legija: Ja ovde zovem iz ove, njihove operativne ove kancelarije.
NN muška osoba: Šta zoveš?
Legija: Pa ljudi ćekaju na telefone.
NN muška osoba: Ja, pa kaži, ali hitno je, šta da radiš.... Ja mu reče da je hitno da zoveš ti......
Legija: Da.
NN muška osoba: Pošto je noćas i kasno doš‘o, pa smo kasno legli u pičku materinu i tako. Je li ima mnogo tu da čeka?
Legija: Pa da, dobro.
NN muška osoba: Pa kaži im brate, šta je.
Legija: Sve je pod kontrolom.
NN muška osoba: Ma da. ... samo da vidim ......a?
Ražnatović Željko: ,Alo
Legija: ,Alo.
Ražnatović Željko: Šta se radi?
Legija: Poštovanje gospodine komandante.
Ražnatović Željko: Poštovanje. Reci.
Legija: Pa, evo, ovde, je li vam ... objasnio sve?
Ražnatović Željko: Ne, ne, reci šta je?
Legija: Pa evo ovako, prva znate onaj Dragišić što nas je...
Ražnatović Željko: Da.
Legija: Što nas je zvao i sve to.
Ražnatović Željko: Da.
Legija: Vi znate što je nama bilo rečeno da, kad dođemo ovde šta će sve da bude.
Ražnatović Željko: Da.
Legija: Pa od toga kakvi, pa ništa nije ni bilo, niti nas je on ovde povez,o s nekim. Niti, ništa kompletno, kompletna prevara s njegove strane.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: Druga stvar, ja sam se ovde u Ilidži, mi smo došli do Ilidže, povezo sam se...
Ražnatović Željko: Pričaj jače, ne čujem te.
Legija: Povezo sam se tu s nekim, sa njihovim kriznim štabom.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: I onda sam tu moro da podelim taj njihov krizni štab, jel’ oni su se, guzili neki političari i neki šta ja znam tu ratnici, pa sam ja onda taj vojni štab prebacio kod nas.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: I organizov’o sam mobilizaciju. I napravio dve kasarne i počeo obuku i sve.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: I sve je dobro išlo dva dana dok se nije zapucalo. I juče kad su ovi nas napali u pet sati ujutru, dobro je išlo do jedno deset sati, al’ kad su pali prvi mrtvi i ranjeni, to je gotovo bilo. To niko više nije mogao ni da ih skupi, ni da ih organizuje. Oni su toliko bili neorganizovani da su pucali jedni na druge ovi Srbi.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: I onda popodne, ja sam tamo izaš‘o na jednu liniju sa sa našim ljudima da, da sprečimo tamo odakle su oni hteli da uđu. Međutim, taj neki njihov komandir, ja nikako nisam mogao da ga nateram, .... vuče ljude.
Ražnatović Željko: Pričaj jače, bre.
Legija: Reko’, tog nekog komandira tu, ovog reona tu.
Ražnatović Željko: Da.
Legija: Nikako nisam mogao da ga uhvatim da skupi i da natera ljude. Znate kako je ovde, on dođe do svoje kuće i kaže ja sam odbranio moju kuću, ja ne idem dalje.
Ražnatović Željko: Da, da, da.
Legija: I onda mi ko magarci, tako nađemo se uvek sami. Juče smo bili u okruženju i kad smo se izvlačili, tu jedan, ovaj nišandžija sa trocevca je ranjen. I ovaj što je bio s druge strane tamo, gde je iš‘o da, da, da gađa neke njihove transportere. I kad je tu počela frka, kad su bili okruženi, ovi su svi pobegli. I kad se ovaj se izvlačio, ovaj isto drugi je bio ranjen. Imam jednog nestalog.
Ražnatović Željko: Kog imaš nestalog?
Legija: Pa ovog Lakija, onog narednika.
Ražnatović Željko: Nare..., onaj, onaj.
Legija: Onaj visoki lepi što je dečko.
Ražnatović Željko: Onaj što muca?
Legija: Ne, ne, ne on, Laki onaj visoki jedan.
Ražnatović Željko: Pa šta je on nest’o?
Legija: Pa on je dopratio ovog malog Samardžića ovde do helikoptera i odatle mu se gubi trag, niko ne zna ni gde je ni šta je. Sad ako bi vi mogli da proverite. Ja mislim da ovaj mali Samardžić prebačen za Beograd gore.
Ražnatović Željko: Aha, dobro videću.
Legija: Ali nisam siguran. Eto, i mi ćemo ovde...
Ražnatović Željko: Koliko imaš ranjenih?
Legija: Dvojicu, dojicu.
Ražnatović Željko: Dvojicu?
Legija: Da.
Ražnatović Željko: Kako su ranjeni, jel’ teže ili lakše?
Legija: Pa ovaj Samardžić, on je ranjena na dva mesta.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: U rame i u nogu tu kod prepone.
Ražnatović Željko: Dobro.
Legija: A ovaj nišandžija, on je ranjen u stomak.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: I tako, sad se nalazim malo u toj situaciji. Ja juče kad sam sve to video, povukao sam ljude da se malo organizujemo i sad ćemo da vidimo dalje šta ćemo.
Ražnatović Željko: Koliko ljudi imaš?
Legija: Imam 16, brojno stanje.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: Mislim ovde je sasvim drugačija situacija razumete ono, gde smo bili spremni. Ovde je ogroman prostor i znate, ovi tu ljudi gde smo mislili da organizujemo, nisu navikli da rade tako. Oni bi sve da sede tu da im ide dobro, da ne žive.....
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: A i čim malo zagusti, to više nema, to više Bog ne može da organizuje da, da se stane od.... Pa možete zamisliti, mi juče kad smo bili na liniji tamo, kad je bio, oni kad su počeli između Srba da pucaju jedni na druge, jel’ nisu znali ko je ko. I kad su ranili dvojicu i kad su počeli da beže, meni i Bojketu, uzmu nam ovaj auto što nam je dao taj krizni štab da se koristimo.
Ražnatović Željko: Da.
Legija: I pobegnu s njim.
Ražnatović Željko: Da, da.
Legija: I ostave nas tamo. Da vam kažem ne znam, nisam pametan šta da radim. Jer sve ono što je bilo obećavano to mi.... Nema problema idemo mi dalje.
Ražnatović Željko: Pa čekaj bre, jesu li ti oni dali ljude ti, da ih ti organizuješ?
Legija: Pa kažem ja sam sve organizovo do juče, dok nije bio napad ovaj.
Ražnatović Željko: Da.
Legija: I kad je počeo taj napad, pa to je bilo gotovo. To se više nije znalo gde je ko.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: I ja sam onda jurio po tim linijama gde su bile probijene, popunjavao da ovi ne probiju vama prema aerodromu. Ali mi nismo mogli da budemo na, to je ogroman prostor znate.
Ražnatović Željko: Da, da.
Legija: Nismo mogli da budemo u isto vreme, jer mi dođemo na jednoj liniji, kad se mi pojavimo sve u redu. I čim ja pređem na drugu liniju tamo da ih organizujem, ova linija ovde popusti.
Ražnatović Željko: Da, da, da.
Legija: A ja nism hteo da rasturam moje ljude, da ih stavljam jednog po jednog što je ..... opasno.
Ražnatović Željko: Da, da.
Legija: I sad ću da vidim, moram da nađem neku soluciju. A onog slobodno, onog Dragišu, njemu se najebite majke.
Ražnatović Željko: Aha.
Legija: On sve ono što je prič’o, ma kaki.
Ražnatović Željko: Sve je slag’o?
Legija: Ma ništa, ništa.
Ražnatović Željko: Da, da.
Legija: Mi kad smo došli ovde, kad su nas pustili ovde kao naoružanje dobili smo papovke.
Ražnatović Željko: Čuj, pa jeste dobili posle drugo naoružanje?
Legija: Da, da, da, posle smo se mi organizovali.
Ražnatović Željko: Da, da.
Legija: Eto tako stoji situacija.
Ražnatović Željko: Zamisli smrada, majke im ga nabijem. Pa dobro, šta predlažeš ti?
Legija: Pa ne znam ja ovde, sad smo prešli u ovu jednu, u jedan ovaj vojni centar.
Ražnatović Željko: Da.
Legija: To je mešano, ovi dobrovoljci što dolazi i JNA, što je ostalo.
Ražnatović Željko: Da.
Legija: Pa ću sad da vidim s ovim njihovim komandantom, šta mi možemo da radimo. A probaću da vidim ako ništa drugo onda, ovde da radimo mi ono solistički, pa da osnujemo tu neku jedinicu, pa da radimo na onaj naš način ko što smo uvek radili.
Ražnatović Željko: Da, da, da.
Legija: Jel’ ovako ne vredi, ne vredi više. Jel’ ako ja nastavim kao što smo juče, ima svaki dan da mi odlazi po jedan, dvojica.
Ražnatović Željko: Pa da. Vidi tamo sa tim smradovima, ‘ajde.
Legija: Dobro.
Ražnatović Željko: ‘Ajde.




Telefonski razgovor Legije i Željka Ražnatovića Arkana, 20. maj 1992.
Interni broj: CD-5-30-11/01/014
PREDMET: Razgovor vođen dana 20. 05.1992. godine između kapetana "Legije" i Ražnatović Željka zv. "Arkan"
Kontrola telefona:
Kodna oznaka. "KREMEN"

NN ženska osoba: Štab Srpske dobrovoljačke garde izvolite.
Kapetan "Legija": Zdravo. Kapetan Legija ovde
NN ženska osoba: Evo sad ću da ti zovem komandanta. Samo momenat
Ražnatović Željko: Halo.
Kapetan "Legija": Poštovanje
Ražnatović Željko: Reci Legija.
Kapetan "Legija": Samo sam hteo da vas pitam za ono što vas je Bojke zvao za jutros.
Ražnatović Željko: Pa evo ne možemo da nađemo ove smradove nigde.
Kapetan "Legija": Dobro. Probaću ja nešto odavde.
Ražnatović Željko: E, pa odatle ako može, to bi bilo fino, da.
Kapetan "Legija": Probaću ja sa ovim ovde.
Ražnatović Željko: A šta je bilo to, šta je bilo to?
Kapetan "Legija": Je li vam objasnio Bojke jutros?
Ražnatović Željko: Jeste, jeste.
Kapetan "Legija": Pa eto, sve je to tako, mislim ne možemo nikako da... Tapkamo u mestu, ne možemo ništa da uradimo mislim.
Ražnatović Željko: Da, da, da.
Kapetan "Legija": Sad oni nas gledaju kao da smo pali sa neba ovde. Razumete, ima sad taj Mladić je došao, danas sam se svađao sa njim
Ražnatović Željko: Što, šta je bilo s Mladićem?
Kapetan "Legija": Pa to znate, znate ova kolona što je zaustavljena.
Ražnatović Željko: Da.
Kapetan "Legija": Jeste li čuli na televiziji?
Ražnatović Željko: Ne, nisam, šta je bilo.
Kapetan "Legija": Pa ovaj, zaustavili smo sedam hiljada i dvesto izbeglica...
Ražnatović Željko: Aha.
Kapetan "Legija": ... i ovih. Mi smo ih zaustavili.
Ražnatović Željko: Da.
Kapetan "Legija": I ja sam predložio Mladiću sad, da menja njih za onu kasarnu tamo.
Ražnatović Željko: Da.
Kapetan "Legija": I oni kao, dobro, dobro. I zvao Panića i rekao Panić kao da se oni puste kao.
Ražnatović Željko: Aha.
Kapetan "Legija": Kao mi smo human narod, ovo, ono. I ja sam onda, kad su oni to rekli, meni je onda rek’o Mladić kao dobro to ti vidi sa svojim ljudima...
Ražnatović Željko: Šta ti je rek’o?
Kapetan "Legija": To ja kao s mojim ljudima da vidim...
Ražnatović Željko: Ne čujem te!
Kapetan "Legija": Kao da ja to vidim sa mojim ljudima.
Ražnatović Željko: Da.
Kapetan "Legija": I ja sam mu rekao ja ov.. ne mogu ja to videti sa svojim ljudima. Ja sam vam uradio posao, a sad što se vi tamo sa njima tamo preko telefona sa njima diplomatišete i što su vas opet zajebali, to nije moj posao.
Ražnatović Željko: Da, da.
Kapetan "Legija": I ja sam otišao. I posle on me opet zvao kao pa da porazgovaramo ljudski i da se ne svađamo između nas, ovo-ono, ja sam mu onda sve objasnio. Ali opet, oni to.. Ne vole nas ovi ovdje ovi..., ova Komanda gore.
Ražnatović Željko: Aha.
Kapetan "Legija": Neće nikako da prihvate to ko smo i šta smo.
Ražnatović Željko: Da, da.
Kapetan "Legija": Mislim, ja s njima ne mogu da se svađam, mene će više da uhapse ovi gore.
Ražnatović Željko: A?
Kapetan "Legija": Meni rek’o... još malo pa će da me uhapse ovi gore.
Ražnatović Željko: Aha... Pa ako je tako brate, onda šta imate tu da tražite.
Kapetan "Legija": Mislim stvarno...
Ražnatović Željko: Stvarno su smradovi.
Kapetan "Legija": ... sam probao hiljadu predloga i hiljadu drugih puteva sam prob’o da zaobiđem i to nekako da uklopim ove ovdje, ali to ništa ne vredi. Evo sad smo dva dana stali sa svim akcijama, jer neću da radim akcije i da mi svaki dan ode po jedan čovek bez veze, a mi i dalje tapkamo u mestu, razumete.
Ražnatović Željko: Da, da.
Kapetan "Legija": Mislim, strašno je glupo.
Ražnatović Željko: Da, da.
Kapetan "Legija": Eto, pa ne znam, onda ima i taj Karadžić gore. I oni se svi... oni se svi ljubakaju tamo s tim Muslimanima.
Ražnatović Željko: Pa da.
Kapetan "Legija": Oni s njima pregovaraju. Ja sam im uhvatiio sedam hiljada i dvesto ljudi tu, rekao sam, kažite i Fikretu Abdiću da su to ovi Srbi iz ovih, što su ... poklali su tu nekih dvesta Srba.
Ražnatović Željko: Da.
Kapetan "Legija": I kažite im da su to preživeli Srbi i da su ih oni zaustavili.
Ražnatović Željko: Da,da.
Kapetan "Legija": Znači da oni traže da zbog tog, .. klaonice, oni su zadržali taj konvoj i da kažu da se puste svi ti vojnici iz kasarni. I oni su nešto pregovarali i opet su ih ovi zajebali.
Ražnatović Željko: Znači opet je izdaja.
Kapetan "Legija": Op... Pa evo, jutros su trebali u osam sati da puste te vojnike i kad je konvoj krenuo iz kasarni, ovi Jukini neki, to je neki Juka, Indijanac, ovde njihov glavni...
Ražnatović Željko: Da.
Kapetan "Legija": Neki Juka tu glavni njihov za te Zelene beretke.
Ražnatović Željko: Da.
Kapetan "Legija": On je počeo da puca po njima i vratili se nazad.
Ražnatović Željko: Aha.
Kapetan "Legija": I onda su se ovi naši usrali i kao dobro, pustićemo mi njih; šta znam.
Ražnatović Željko: Ah, majku im jebem.
Kapetan "Legija": Ja sam danas jedva Mladića odgovorio da zadrži taj konvoj, jer dok je konvoj u našim rukama nema nikakvog napada... s njihove strane.
Ražnatović Željko: Da, da.
Kapetan "Legija": I opet sada mi palamudi tu nešto. Šta ja znam, ja više nemam živaca s njima da se svađam ovdje.
Ražnatović Željko: Da, da.
Kapetan "Legija": Jer ovi ovde svi se svađaju ko će da komanduje, a niko neće da se svađa kako da se napravi taj napad i ta ofanziva da padne više to Sarajevo.
Ražnatović Željko: Pa da.
Kapetan "Legija": Eto, ja sam razgovarao i sa Šulcom i sa Bojketom i šta ja znam, ja mislim da je najbolja solucija da se mi vratimo tamo.
Ražnatović Željko: Pa najbolje bi to bilo. Hajde vidite, je l’ mo... je l’ imate šanse odatle da uzmete helikopter?
Kapetan "Legija": Pa, probaću ja sa ovim glavnim pukovnikom ovde da vidim.
Ražnatović Željko: Ajde vidi. Ajde.
Kapetan "Legija": Dobro, prijatno.
Ražnatović Željko: Ćao.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#866 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

Didžej,

Hosovci nisu operisali po Alipašinom polju,to ti garantujem.Ja ih nikad vidio nisam niti su smjeli zaći u to naselje.To ti može i moderator potvrditi.

A znam čovjeka sa Alipašinog polja,Musliman-Bošnjak,koji je pobjegao na onu stranu i promjenio ime.Prekrstio se.Žena mu je također Muslimanka i kao "mješani" brak otišli za Kanadu.Kad je prebjegao na onu stranu,preko UN-a,glumio je u onoj njihovoj seriji "goli život",pošto je bio glumac a imao "moćne" jarane.Nikad više nije došao u Sarajevo a ovdje mu živi mati.Sjedio sam s njim prije nekoliko godina na moru pa ga detaljno ispitao.Jukini bojovnici su ga toliko prebili (srao naglas) da je rekao da će otići na onu stranu.Tako je i uradio.Glumi Emira Kusturicu,gadi mu se Sarajevo i Bosna.Razišli smo se nakon 15 minuta jer ja te stvari više nisam mogao slušati,opaliću ga štocem pa sam nadrljo.Ima on i dosta pametnih razmišljanja i stavova ali mu je mozak ispran pa me ni ne čudi kako razmišljaju oni sa Pala ili Sokoca.
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#867 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by didžej »

PM72 wrote:Didžej,

Hosovci nisu operisali po Alipašinom polju,to ti garantujem.Ja ih nikad vidio nisam niti su smjeli zaći u to naselje.To ti može i moderator potvrditi.

A znam čovjeka sa Alipašinog polja,Musliman-Bošnjak,koji je pobjegao na onu stranu i promjenio ime.Prekrstio se.Žena mu je također Muslimanka i kao "mješani" brak otišli za Kanadu.Kad je prebjegao na onu stranu,preko UN-a,glumio je u onoj njihovoj seriji "goli život",pošto je bio glumac a imao "moćne" jarane.Nikad više nije došao u Sarajevo a ovdje mu živi mati.Sjedio sam s njim prije nekoliko godina na moru pa ga detaljno ispitao.Jukini bojovnici su ga toliko prebili (srao naglas) da je rekao da će otići na onu stranu.Tako je i uradio.Glumi Emira Kusturicu,gadi mu se Sarajevo i Bosna.Razišli smo se nakon 15 minuta jer ja te stvari više nisam mogao slušati,opaliću ga štocem pa sam nadrljo.Ima on i dosta pametnih razmišljanja i stavova ali mu je mozak ispran pa me ni ne čudi kako razmišljaju oni sa Pala ili Sokoca.
ovo je 100% tacna informacija, znam i njega i nju.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#868 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Gojeni H »

Woody wrote:Kasniš mi sa odgovorm moj @Dozer, čime dopuštaš kojekakvim likovima vrijeme na istresu svoje morbidno-sadističko-neznalačke komentare. Al' prepoznaće se oni - uvijek se prepoznaju.

Sad ti njaške više od mene (a to je teško, moraš priznat' ;-) Kažeš da "profesora prava" niko nije mogao ostjerati iz njegove vlastite kuće. E, vidio bi ja "profesora" kada bi mu na vrata pokucali lično M. Topalović ili J. Prazina, pa mu rekli "da pođe s njima na informativni razgovor", a da ključeve od stana ostave "ovom malom do mene" što nosi H&K na ramenu i nožinu za pasom. Ma govno bi se smrzlo u "profesoru", i još bi rekao: "Hajdemo gospodine Caco, da požurimo, vi ste sigurno zauzet čovjek" :-)

Nego, sreća "profesorova" što su ga privodili, ispitivali i gnjavili u MUP-u, a ne u komandi 10. BBr-e na Bistriku, ili po nekom od sarajevskih obdaništa, jer bi takav tretman "profesor" završio jal' na Kazanima, jal' na obalama Miljacke od Otoke do Halilovića.

I nemoj više nikada porediti broj "uglednih muslimana" u RS-u sa brojem "lojalnih Srba" na području pod kontrolom ARBiH, pa bolan to tebi ne stoji. Pa ti si pametan čovjek iz grada. Sad - i nikad više ;-)

Jerbo ti se ja "vas izaspem" kad kojekakvi opskurni likovi sa ovoga foruma počnu da palamude: ...a šta su oni nama radili ...a koliko su oni poklali... Jer takvi likovi UVIJEK svoje argumentiranje završe sa nesretnom Srebrenicom, i brojem onih hudnika koji su ostavili kosti (i to ne u kompletu) po Podrinju od Preućca do Rače :zid:

Za mene su to: Četnici islamske vjeroispovjesti

Haj' živ ti meni bio?
Woody

Hajd' makar ofrlje broj Srba koje su pobili doticni "branioci" imenom i prezimenom Juka i Caco. Mene sto se tice i 1 je previse, ali eto da imamo taj nekakav broj u glavi.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#869 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Woody »

@PM72 i @didžej:

HOS JESTE bio u Sarajevu, i OPERISAO je i po Alipašinom sve do sredine 1993-e. Znam i lika iz "A" faze koji je jedno vrijeme bio komandirčić HOS-a na AP-u. I dan-danile mu na vratima piše: (ime i prezime) "prekaljeni bojovnik" :-)

HOS je bio neuvezana jedinica sve do 31. jula 1993, do kada ih je bilo svugdje po gradu - od Dobrinje do Čaršije. Komandant im je bio Mate Matasin (na papiru, nakon 31. jula se negdje ispalio), a u stvarnosti su to bili Ivica Bajkuša i Draško Urumović (ili Ugrušović, ne sjećam se više da me ubijete) nos'o je onu n'akvu kapu kao Francuski legionari iz filmova. Stožer im je bio u OŠ Blagoje Parović, gdje su imali i nekakvu jedinicu policije, a tu se svašta radilo :-) Vrlo incidentni tipovi sa mračnom prošlosti i još gorom budućnosti. Srećom njihovo brojno stanje nikada nije prelazilo "nizak trocifreni broj".

31. jula 1993 pretpočinjavaju se 1. slavnoj MBr-i gdje učestvuju i u bici na Žuči
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#870 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by didžej »

Woody wrote:@PM72 i @didžej:

HOS JESTE bio u Sarajevu, i OPERISAO je i po Alipašinom sve do sredine 1993-e. Znam i lika iz "A" faze koji je jedno vrijeme bio komandirčić HOS-a na AP-u. I dan-danile mu na vratima piše: (ime i prezime) "prekaljeni bojovnik" :-)

HOS je bio neuvezana jedinica sve do 31. jula 1993, do kada ih je bilo svugdje po gradu - od Dobrinje do Čaršije. Komandant im je bio Mate Matasin (na papiru, nakon 31. jula se negdje ispalio), a u stvarnosti su to bili Ivica Bajkuša i Draško Urumović (ili Ugrušović, ne sjećam se više da me ubijete) nos'o je onu n'akvu kapu kao Francuski legionari iz filmova. Stožer im je bio u OŠ Blagoje Parović, gdje su imali i nekakvu jedinicu policije, a tu se svašta radilo :-) Vrlo incidentni tipovi sa mračnom prošlosti i još gorom budućnosti. Srećom njihovo brojno stanje nikada nije prelazilo "nizak trocifreni broj".

31. jula 1993 pretpočinjavaju se 1. slavnoj MBr-i gdje učestvuju i u bici na Žuči
:thumbup:
naravno da su postojali i operisali, pa nije samo PM 72 rat proveo u sarajevu. :)
a niko od tih hosovaca nije odgovarao nizasta i nece iako su hapsili, zatvarali, prebijali, ubijali i tjerali ljude iz sarajeva, lojalne gradjane ove zemlje.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#871 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Woody »

@GojeniH, vita jela, zelen bor, evo brzi odgovor:

E, jebi ga sad ti hoćeš da ja ko "anamo-oni" počnem lupati cifre uključujući i one stradale od lavova u Pionirskoj :-) Moja procjena (ali pazi - ovo je samo moja) a nikada se nisam bavio s tim istraživanjem, i nikada i neću, inšallah, jer ko što ti mudro reče: "i 1 je previše", da se ukupan broj žrtava ovakvog terora kreće oko 800 do 1000 (nije više da jebe rak raka), a od toga Caci i Juki pripada maximalno 500. Pazi, opet ti ovo govorim kao o svojoj procjeni, interpolisano sa onim što sam vidio i "svjedočio" kao pripadnik moje jedinice.

Ali težina nije u broju, težina je u tome što su SVE to bili nezaštićeni civili (neki čak i pripadnici ARBiH! :-) ) i što su imali tu hudu "sreću" da ostanu u Sarajevu, i što su svaki dan (kad je bilo struje) slušali da je ovo bio "pravedni" rat za "jedinstvenu i multietniĆku Republiku Bosnu i Hercegovinu" i što treba da se ponose time što su "izabrali pravu stranu" i "čak se stavili na raspolaganju ARBiH" :-)

E, tu je ta težina, dragi moj @GojeniH. LAGALI SU IH :zid:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#872 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Nekako s proljeća »

Postrojba sarajevskog HOS-a se zvala ''101. bojna Do Drine".Zapovjednik navedene bojne jeste bio Mate Matašin. ''Hosovci'' nisu (mogli-smjeli) ''operisali'' na Alipašinom polju. Formirani su sredinom 1992.

Za sve u vezi njih, imamo temu o brigadi HVO-a Sarajevo - Kralj Tvrtko, pa bujrum. Ovdje, na prostoru Ilidze bi mogli malo o nekim drugim formacijama...
Last edited by Nekako s proljeća on 19/07/2013 13:00, edited 1 time in total.
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#873 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by didžej »

Nekako s proljeća wrote:Postrojba sarajevskog HOS-a se zvala ''101. bojna Do Drine".Zapovjednik navedene bojne jeste bio Mate Matašin. ''Hosovci'' nisu (mogli-smjeli) operisati na Alipašinom polju. Formirani su sredinom 1992.

Za sve u vezi njih, imamo temo o brigadi HVO-a Sarajevo - Kralj Tvrtko, pa bujrum. Ovdje, na pšrostoru Ilidze bi mogli malo o nekoim drugim formacijama...
dobro, necu vise samo ako moze neko da mi objasni ko je dao pravo hosovcima da odvode i zatvaraju ljude u blagoje parovic?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#874 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Nekako s proljeća »

Za neki konkretniji primjer, možda dobiješ i konkretan odgovor.
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#875 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by didžej »

Nekako s proljeća wrote:Za neki konkretniji primjer, možda dobiješ i konkretan odgovor.
zna se da su odvodili ljude u b.p., sta trebu tu konkretno da se napise?
odvodili su ljude iako nisu bili ni policija ni vlast, i to su odvodili ljude ne na pocetku rata kad je bila totalna anarhija, nego i krajem 1992. i 1993.
ko su oni da to rade?
Post Reply