NAPAD NA BANKE

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Sir_Lancelot
Posts: 186
Joined: 05/07/2007 15:25

#1 NAPAD NA BANKE

Post by Sir_Lancelot »

Raiffeisen lose big on Lehman crisis
One of Austria's largest banks Raiffeisen has announced it is facing massive losses after the collapse of U.S. bank Lehman Brothers.

As the Austrian banking system begins to feel the shock waves of the crisis Raiffeisen, whose subsidiary Raiffeisen International is the third-largest bank in central and eastern Europe, declared it had been hit by a 252 million Euro loss.

"Given the interdependency of the international financial markets very few major financial institutions are unaffected by the consequences of Lehman’s insolvency," Raiffeisen yesterday said in a statement.

"Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB) holds Lehman debt (mainly bonds) and is therefore directly affected. RZB’s net risk position (entirely in senior debt) amounts to 252 million Euros," Raiffeisen continued.

Only yesterday, ÖVP Finance Minister Wilhelm Molterer assured the country that Austria's banking institutions and insurance companies would "hardly be affected, if at all" by the Lehman crisis after meeting representatives of the Austrian National Bank, the Finance Sector Control Body FMA and several banks and insurance companies.

Molterer added that Austrians can "faithfully invest in Austrian banks and insurances as before".

Molterer said that the Austrian finance branch is "solid and reliable" but growth of the economy could be affected.

Monday was declared "one of the most dramatic days in the history of Wall Street" by the New York Times as Lehman Brothers, one of the most prestigious players on Wall Street, filed for bankruptcy protection after a frenzied weekend of negotiations failed to find a way of saving the company.

Lehman Brothers, which was founded in 1850 and had risen to become the fourth largest investment bank in the US, was immersed in talks with potential buyers until late Sunday night, but the death knell sounded when British bank Barclays pulled out negotiations.

Alan Greenspan, the respected former chairman of the Fed, warned that other big institutions could yet be vulnerable; a shocking situation for Wall Street where the big investment banks had for so long enjoyed an air of invincibility.

Greenspan described the credit crisis as a "once-in-a-century" type of event. "There's no question that this is in the process of outstripping anything I've seen and it still is not resolved and it still has a way to go," he said.

Raiffeisen assured investors that it would be able to absorb the blow though, stressing that the RZB Group first-half profits of 879 million Euros this year.

http://www.austriantimes.at/index.php?id=8668

Čujem glasnine da ljudi u Sarajevu lagano izvlače pare iz pojedinih stranih banaka i stekaju ih po kucama. Izgleda se kriza lagno približava.
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#2 Re: NAPAD NA BANKE

Post by alcho »

Ja ne cujem nista...mozebitno je da ti izmisljas te "glasine"
Sir_Lancelot
Posts: 186
Joined: 05/07/2007 15:25

#3 Re: NAPAD NA BANKE

Post by Sir_Lancelot »

User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#4 Re: NAPAD NA BANKE

Post by alcho »

Kad cujes ono sto drugi ne cuju...ima to jos naziva :lol: :lol:
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#5 Re: NAPAD NA BANKE

Post by tahoma »

Pa sve strane banke su pogodjene... moraju biti, jer sve je to povezano...
Jucer citam slicno i za UniCredit...
Vala nije rjesenje ni drzat pare u kuci, pametnije uzet sef pa cuvat :D
Nesto se sprema, sta tacno, saznat cemo uskoro!
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#6 Re: NAPAD NA BANKE

Post by slavkoimamodilera »

Povlacenje stednje moze samo dodatno destabilizirati banke... ;-)
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#7 Re: NAPAD NA BANKE

Post by Latina »

slavkoimamodilera wrote:Povlacenje stednje moze samo dodatno destabilizirati banke... ;-)
Jazuk. :D
nedimx
Posts: 47
Joined: 15/02/2008 11:38

#8 Re: NAPAD NA BANKE

Post by nedimx »

Pa kad Bush prdne u Americi, sve ode u stecaj ;)
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#9 Re: NAPAD NA BANKE

Post by vratnik »

jebo te, sve milioneri na sa-xu..
Meni je svejedno, nemam nista. Ali ako treba napasti banku, tu sam..
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#10 Re: NAPAD NA BANKE

Post by madnessa »

vratnik wrote:jebo te, sve milioneri na sa-xu..
Meni je svejedno, nemam nista. Ali ako treba napasti banku, tu sam..
kad odlucis krenut u napad zovi... :lol:
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#11 Re: NAPAD NA BANKE

Post by 2407 »

slavkoimamodilera wrote:Povlacenje stednje moze samo dodatno destabilizirati banke... ;-)
Hipoteticko pitanje: osoba V ima neku ustedjevinu koja je na banci, prema tebi osoba V bi trebala rizikovati gubitak te "krvavo" stecene i ustedjene sume zarad stabilnosti lihvarske organizacije tj. banke ? :-)
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#12 Re: NAPAD NA BANKE

Post by jazzer »

madnessa wrote:
vratnik wrote:jebo te, sve milioneri na sa-xu..
Meni je svejedno, nemam nista. Ali ako treba napasti banku, tu sam..
kad odlucis krenut u napad zovi... :lol:
Treba li vam podrska, vozac :-D ??
User avatar
randooom
Posts: 167
Joined: 14/09/2005 14:55

#13 Re: NAPAD NA BANKE

Post by randooom »

2407 wrote:
slavkoimamodilera wrote:Povlacenje stednje moze samo dodatno destabilizirati banke... ;-)
Hipoteticko pitanje: osoba V ima neku ustedjevinu koja je na banci, prema tebi osoba V bi trebala rizikovati gubitak te "krvavo" stecene i ustedjene sume zarad stabilnosti lihvarske organizacije tj. banke ? :-)

Ne moze tebi niko odouzet tvoj novac koji imas u nekoj banci.

Ako bi doslo do te neke krize i kod nas, odrazilo bi se najvise na kamatne stope. Banka nema dovoljno love i automatski kamate podizu.

Znaci ako imas neki veci kredit onda si donji.

Ako imas 100 000 ustedjevine (ko to ima :lol:) onda ti je dobro.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#14 Re: NAPAD NA BANKE

Post by vratnik »

jazzer wrote:
madnessa wrote:
vratnik wrote:jebo te, sve milioneri na sa-xu..
Meni je svejedno, nemam nista. Ali ako treba napasti banku, tu sam..
kad odlucis krenut u napad zovi... :lol:
Treba li vam podrska, vozac :-D ??
jen, dva, tri: JURIS!!, Naprijed braco, preko vode do slobode, Bosko nije lud!!
:D
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#15 Re: NAPAD NA BANKE

Post by tatoo »

randooom wrote:
2407 wrote:
slavkoimamodilera wrote:Povlacenje stednje moze samo dodatno destabilizirati banke... ;-)
Hipoteticko pitanje: osoba V ima neku ustedjevinu koja je na banci, prema tebi osoba V bi trebala rizikovati gubitak te "krvavo" stecene i ustedjene sume zarad stabilnosti lihvarske organizacije tj. banke ? :-)

Ne moze tebi niko odouzet tvoj novac koji imas u nekoj banci.

Ako bi doslo do te neke krize i kod nas, odrazilo bi se najvise na kamatne stope. Banka nema dovoljno love i automatski kamate podizu.

Znaci ako imas neki veci kredit onda si donji.

Ako imas 100 000 ustedjevine (ko to ima :lol:) onda ti je dobro.
Ne bih se slozio, bez zamjerke. Moze se desiti da je banka u poziciji da ne moze navuci povecanjem kamata dovoljno sredstava za pokrivanje stednje . . . nedostatak casha vec postoji globalno, a sad hoce li to biti u Bih mozemo nagadjati.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: NAPAD NA BANKE

Post by Truba »

molba da se ne podliježe dezinformacijama
Celly
Posts: 159
Joined: 18/12/2006 14:01

#17 Re: NAPAD NA BANKE

Post by Celly »

randooom wrote:
Ne moze tebi niko odouzet tvoj novac koji imas u nekoj banci.
Jesi li siguran u ovo? A sta je sa stednjama u bivsoj propaloj BH banci na pr.? Mislis li da je ikad vracen stedisama? Naravno da nije, niti se o tome vise uopste prica. Sto bi rekli nasi stari - pojeo vuk (Delimustafic) magarca (tj. malog obicnog covjeka). A sve uz blagoslov nase drzave... Ojhaaa
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#18 Re: NAPAD NA BANKE

Post by easy »

randooom wrote:
2407 wrote:
slavkoimamodilera wrote:Povlacenje stednje moze samo dodatno destabilizirati banke... ;-)
Hipoteticko pitanje: osoba V ima neku ustedjevinu koja je na banci, prema tebi osoba V bi trebala rizikovati gubitak te "krvavo" stecene i ustedjene sume zarad stabilnosti lihvarske organizacije tj. banke ? :-)

Ne moze tebi niko odouzet tvoj novac koji imas u nekoj banci.

Ako bi doslo do te neke krize i kod nas, odrazilo bi se najvise na kamatne stope. Banka nema dovoljno love i automatski kamate podizu.

Znaci ako imas neki veci kredit onda si donji.

Ako imas 100 000 ustedjevine (ko to ima :lol:) onda ti je dobro.
pa jest ti dobro ako imase te pare, a ako ti leze u banci ti ih fakticki nemas. po mom nekom manje vise laickom shvacanju desava se sljedece: radi finansijske krize koja lagano i sigurno pocinje zahvatati i evropu, ljudi su se prepali za svoje pare i pocinju dizati svoje ustedjevine. samim tim banke raspolazu sa sve manje novca, sto vodi ka manjim mogucnostima za kreditiranje i zaradu (jer to je glavni nacin zarade banaka). kamatne stope rastu kako bi pokrili smanjenje poslovanja i krediti postaju neprivlacni. eh sad, ne zaboravimo da banke imaju tekuce kredite i ulozene novce, a to su upravo novci njihovih stedisa. kada dodje do toga da banka ne mogne isplatiti tih 100 000 koje imas ustedjeno, eh onda ti nije dobro :D ispravite me ako grijesim

P.S. zagarantovana ti je isplata samo onoliko novca koliko ti banka daje za garant. austrijska vlada je neki dan objavila da garantuju 100% isplate ustedjevina u slucaju krize.
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#19 Re: NAPAD NA BANKE

Post by latinalover »

tahoma wrote:Pa sve strane banke su pogodjene... moraju biti, jer sve je to povezano...
Jucer citam slicno i za UniCredit...
Vala nije rjesenje ni drzat pare u kuci, pametnije uzet sef pa cuvat :D
Nesto se sprema, sta tacno, saznat cemo uskoro!

iznajmit sef u banci ,pa ako padne svako kupi svoje iz sefova???i ja tako mislim..


nego moze li mi neko objasniti kakav uticaj tacno ima krizqa u americi na raiffeisen i ostale sveropske banke?
jesu li one posudjivale novac americkim bankama..pa sad ove ne mogu da im vrate?
aj vi sto ste vise upuceni....
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#20 Re: NAPAD NA BANKE

Post by melb26sa »

Drugarica dosla po svoju platu u UniCredit i ne moze dici jer su devize mora se najaviti :? Ovako nikad prije nije bilo.
makondo
Posts: 216
Joined: 12/03/2004 00:00

#21 Re: NAPAD NA BANKE

Post by makondo »

Kazu da je Unicredit ostao bez casha i u bankama i u bankomatima i da mozes samo placati karticom.
Ne znam da li je provjerena informacija.
Amy82
Posts: 388
Joined: 03/07/2006 10:19
Location: LaLaLand

#22 Re: NAPAD NA BANKE

Post by Amy82 »

melb26sa wrote:Drugarica dosla po svoju platu u UniCredit i ne moze dici jer su devize mora se najaviti :? Ovako nikad prije nije bilo.
Uvijek je to tako bilo, pa ne drzi ni jedna banka "gomile" keša (a pogotovo stranih valuta), postoji nešto što se zovu blagajnički limiti... Uvijek su se veći iznosi morali najavit, a ovih dana sigurno imaju veću potražnju EUR u svim bankama...

Raja diže paniku bezveze na osnovu nekakvih polovičnih informacija...Naše banke su još uvijek ok i rade kao što su radile i do sad, samo što se naš narod otprilike ponaša kao krdo ovaca...dižu lovu i guraju kući u čarapu...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#23 Re: NAPAD NA BANKE

Post by melb26sa »

Amy82 wrote:
melb26sa wrote:Drugarica dosla po svoju platu u UniCredit i ne moze dici jer su devize mora se najaviti :? Ovako nikad prije nije bilo.
Uvijek je to tako bilo, pa ne drzi ni jedna banka "gomile" keša (a pogotovo stranih valuta), postoji nešto što se zovu blagajnički limiti... Uvijek su se veći iznosi morali najavit, a ovih dana sigurno imaju veću potražnju EUR u svim bankama...

Raja diže paniku bezveze na osnovu nekakvih polovičnih informacija...Naše banke su još uvijek ok i rade kao što su radile i do sad, samo što se naš narod otprilike ponaša kao krdo ovaca...dižu lovu i guraju kući u čarapu...
Mogu li ja pitati - eto imala sam u SA platu recimo EUR 1000 - po kojoj osnovi je 1000 EUR puno da ja odmah ne mogu podici te novce?
Amy82
Posts: 388
Joined: 03/07/2006 10:19
Location: LaLaLand

#24 Re: NAPAD NA BANKE

Post by Amy82 »

..
Last edited by Amy82 on 01/11/2013 14:18, edited 1 time in total.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#25 Re: NAPAD NA BANKE

Post by sheilak »

Ne bih rekla da raja dize paniku bez veze. Nesto tu nije u redu. Jucer sam htjela podici iznos sa racuna, u Eurima. Medjutim, prvo su mi rekli da imaju SAMO 150€ , da bi " negdje " uspjeli naci jos 50 €. Tih 150 su mi dali u apoenima od po 5! € ( jos su neke novcanice bile stare, poderane, slijepljene selotejpom koje niko nije htio primiti, cak ni njihova filijala na Alipasinom nije htjela zamijeniti, tako da sam morala nazad u Valtera Perica. Nakon sto sam ih napala verbalno :-D , gospodje na salteru su mi rekle da im Trezor daje takve novcanice i da ih one moraju distribuirati! ). Uglavnom, u skoro svim bankama u gradu vlada nestasica novcanica Eura ( krupnih ). Mi smo zemlja na margini, vazna tek kao potencijalna kolonija nekih evtl resursa - ne vjerujem da je nas novac bankama zasticen, kao sto je novac u Austriji ili Njemackoj , npr. Mi u porodici nemamo povjerenje u banke ( zbog tzv. stare devizne stednje ). Nadam se da je to samo moje subjektivno misljenje, ali ipak treba biti oprezan i svoj novac zastititi ( bilo da se radi o privatnim ili poslovnim racunima).
Last edited by sheilak on 11/10/2008 21:19, edited 1 time in total.
Post Reply