Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#76 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by ladyblue18 »

zaon1 wrote:Koja glupost, zivim u mjestu gdje ima najmanje 30ak lutalica, nikad me ni jedna nije napala, uvijek im zviznem, oni pocnu mahati repom ili ih pomilujem. Nista mi dan ne uljepsa kao to :-D

Ma sve je vama horror iskustvo, zalaje na vas pas i kazete htio vsa ubit :D Sto mene ne napadnu ? Uostalom i da se to desi nekada, ne bi ih sekunde krivio. Pored svih PRAVIH problema, vi o ovome raspravljate...


Ljudi su najvece zlo.
Ma lutka draga :-D srecom pa nemas i tih problema pored ostalih :-D

Inace sto se tice te price tuzit opstinu, trazit od njih da se pozabave ovim problemom, nikakve koristi od toga nema.
Samo prebacuju krivicu na neki drugi nivo, i na kraju niko nije kriv, krivi smo kao sto rece ovaj gore mi jer smo zli. 8-)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#77 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent »

ladyblue18 wrote:
zaon1 wrote:Koja glupost, zivim u mjestu gdje ima najmanje 30ak lutalica, nikad me ni jedna nije napala, uvijek im zviznem, oni pocnu mahati repom ili ih pomilujem. Nista mi dan ne uljepsa kao to :-D

Ma sve je vama horror iskustvo, zalaje na vas pas i kazete htio vsa ubit :D Sto mene ne napadnu ? Uostalom i da se to desi nekada, ne bi ih sekunde krivio. Pored svih PRAVIH problema, vi o ovome raspravljate...


Ljudi su najvece zlo.
Ma lutka draga :-D srecom pa nemas i tih problema pored ostalih :-D

Inace sto se tice te price tuzit opstinu, trazit od njih da se pozabave ovim problemom, nikakve koristi od toga nema.
Samo prebacuju krivicu na neki drugi nivo, i na kraju niko nije kriv, krivi smo kao sto rece ovaj gore mi jer smo zli. 8-)
Jesi li probala?
U zakonu je odgovornost opstine vrlo precizno navedena.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#78 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by drug_profi »

VjecitiStudent wrote:
drugi profil wrote:Kazem za dokumentovane slucajeve. Ja nisam prijavio napad niti sam isao ljekaru, jer nije bilo proboja koze. Imam samo fotografiju mjesta ujeda, 24 sata poslije, kad je sve pomodrilo.
Posto se ovo cesto desava, da ljudi znaju sta je ciniti ako ima neko ko bi sastavio tuzbu i zastupao je pred sudom besplatno, s tim da se namiri nakon dobijene presude.
Da se ne peglamo sa ljekarskim uvjerenjima i policijskim zapisnicima, ako nema svrhe, a ako ima da onda za ubuduce znamo proceduru i adresu.
Peglati sa uvjerenjima se vjerovatno moras, ako ti je potrebno obestecenje.
A pravna pomoc izgleda ima ovdje http://www.vasaprava.org/?page_id=227
Ovo je pravna pomoc za socijalno ugrozene. Ljudi koji rade, ne spadaju u tu kategoriju, a sa ovakvim platama trebali bi. Ne mogu ja izdvojiti par stotina maraka za advokata u startu i ne znati koliko jos treba ubaciti u taj bunar, sa neizvjesnim ishodom. Ta bi tuzba vjerovatno pojela 2-3 moje plate, sto ja nisam u prilici da isfinansiram, i to dovoljno govori koliko smo pred zakonom jednaki. Jednakiji je onaj koji ima dublji dzep da placa zastupnike.

Ako vec postoji taj av-mau sastavljen od besposlicara nesretnog djetinjstva, valjda bi trebalo napraviti neku grr-mrs udrugu da se bori za prava ljudi naspram zivotinja.
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#79 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by baustelac »

VjecitiStudent wrote:
ladyblue18 wrote:
zaon1 wrote:Koja glupost, zivim u mjestu gdje ima najmanje 30ak lutalica, nikad me ni jedna nije napala, uvijek im zviznem, oni pocnu mahati repom ili ih pomilujem. Nista mi dan ne uljepsa kao to :-D

Ma sve je vama horror iskustvo, zalaje na vas pas i kazete htio vsa ubit :D Sto mene ne napadnu ? Uostalom i da se to desi nekada, ne bi ih sekunde krivio. Pored svih PRAVIH problema, vi o ovome raspravljate...


Ljudi su najvece zlo.
Ma lutka draga :-D srecom pa nemas i tih problema pored ostalih :-D

Inace sto se tice te price tuzit opstinu, trazit od njih da se pozabave ovim problemom, nikakve koristi od toga nema.
Samo prebacuju krivicu na neki drugi nivo, i na kraju niko nije kriv, krivi smo kao sto rece ovaj gore mi jer smo zli. 8-)
Jesi li probala?
U zakonu je odgovornost opstine vrlo precizno navedena.
A da li je neko iz tog zivotinjskog udruzenja tuzio opstinu, ipak su oni na prvoj liniji odbrane kerecih prava. Sto oni ne tuze?
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#80 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Forsaken »

ladyblue18 wrote:
zaon1 wrote:Koja glupost, zivim u mjestu gdje ima najmanje 30ak lutalica, nikad me ni jedna nije napala, uvijek im zviznem, oni pocnu mahati repom ili ih pomilujem. Nista mi dan ne uljepsa kao to :-D

Ma sve je vama horror iskustvo, zalaje na vas pas i kazete htio vsa ubit :D Sto mene ne napadnu ? Uostalom i da se to desi nekada, ne bi ih sekunde krivio. Pored svih PRAVIH problema, vi o ovome raspravljate...


Ljudi su najvece zlo.
Ma lutka draga :-D srecom pa nemas i tih problema pored ostalih :-D

Inace sto se tice te price tuzit opstinu, trazit od njih da se pozabave ovim problemom, nikakve koristi od toga nema.
Samo prebacuju krivicu na neki drugi nivo, i na kraju niko nije kriv, krivi smo kao sto rece ovaj gore mi jer smo zli. 8-)
Nema veze, vazno je da ne mogu mirno sjediti i kafu pit, sjebes im cejf. Nakon 100 tuzbi mozda se neko i priupita sta ovi hoce
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#81 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by miki.ba »

Petarde su zakon, kad ne mogu spavati od lutalica bacim im 2-3 i mirna mahala.

Inace nije mi jasno zašto je nehumano uspavati psa, a pustiti ga na ulici da trune i teško umre humano?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#82 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent »

drugi profil wrote:
VjecitiStudent wrote:
drugi profil wrote:Kazem za dokumentovane slucajeve. Ja nisam prijavio napad niti sam isao ljekaru, jer nije bilo proboja koze. Imam samo fotografiju mjesta ujeda, 24 sata poslije, kad je sve pomodrilo.
Posto se ovo cesto desava, da ljudi znaju sta je ciniti ako ima neko ko bi sastavio tuzbu i zastupao je pred sudom besplatno, s tim da se namiri nakon dobijene presude.
Da se ne peglamo sa ljekarskim uvjerenjima i policijskim zapisnicima, ako nema svrhe, a ako ima da onda za ubuduce znamo proceduru i adresu.
Peglati sa uvjerenjima se vjerovatno moras, ako ti je potrebno obestecenje.
A pravna pomoc izgleda ima ovdje http://www.vasaprava.org/?page_id=227
Ovo je pravna pomoc za socijalno ugrozene. Ljudi koji rade, ne spadaju u tu kategoriju, a sa ovakvim platama trebali bi. Ne mogu ja izdvojiti par stotina maraka za advokata u startu i ne znati koliko jos treba ubaciti u taj bunar, sa neizvjesnim ishodom. Ta bi tuzba vjerovatno pojela 2-3 moje plate, sto ja nisam u prilici da isfinansiram, i to dovoljno govori koliko smo pred zakonom jednaki. Jednakiji je onaj koji ima dublji dzep da placa zastupnike.

Ako vec postoji taj av-mau sastavljen od besposlicara nesretnog djetinjstva, valjda bi trebalo napraviti neku grr-mrs udrugu da se bori za prava ljudi naspram zivotinja.
Za osnivanje udruzenja su potrebna tri covjeka. Ako je suditi po raspolozenju ovdje, ni clanstva, ni novca ne bi nedostajalo.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#83 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by ladyblue18 »

VjecitiStudent wrote:
Jesi li probala?
U zakonu je odgovornost opstine vrlo precizno navedena.
Da nisam, ne bih pisala dzaba.

Nikoga problem pasa lutalica ne zanima, jer mi naizgled imamo puno vecih problema, i to jeste istina, ali kada se o tim problemima ne brine niko, boli briga guzonje za lutalicama.

Sto neko rece, najbolja ideja u kombi ih i na Poljine, pa nek laju gore i ujedaju, mozda se konacno sta i uradi.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#84 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by illuminated »

sprej suzavac zakon...potrazite malo po piku i marketu...
pase u svaku jaknu, torbu...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#85 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by hladan.preminger »

Pse lutalice treba pokupiti i odvesti u planinu gdje se zna da ima vukova i tu ih ostaviti (pogotvo zimi) i neka bude "survival of the fittest". Prirodno uklanjanje da prirodnije ne moze biti, bez ikakvih sankcija za bilo koga, tj. potpuno zakonito.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#86 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent »

hladan.preminger wrote:Pse lutalice treba pokupiti i odvesti u planinu gdje se zna da ima vukova i tu ih ostaviti (pogotvo zimi) i neka bude "survival of the fittest". Prirodno uklanjanje da prirodnije ne moze biti, bez ikakvih sankcija za bilo koga, tj. potpuno zakonito.
Za tvoju informaciju, cuka na planinama vec ima, ali ljeti.
Zimi silaze u grad.
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#87 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by muhanata »

Ja vjerujem da većina ovih lutalica su nečiji psi, ili su ti nečiji psi iskotili ove što hodaju po ulici.

U našoj Državi ljudi nemaju osnovna ljudska prava, a mi pričamo o lutalicama.

Treba uvesti zakon o privatnom držanju bilo koje životinje, zabraniti borbe bilo kojih životinja, odediti najveću moguću kaznu za ljude koji drže životinju, jer im je furka imati psa/mačku :x

Ali ovo je moguće u ludim snovima.

Inače, do sada nisam imala negativna iskustva sa lutalicama, u bilo kojem dijelu grada ( u Vogošću ne idem :D ) nekad im dam da jedu, za sad su super 8-)
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#88 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by rudy81 »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
zaon1 wrote:Koja glupost, zivim u mjestu gdje ima najmanje 30ak lutalica, nikad me ni jedna nije napala, uvijek im zviznem, oni pocnu mahati repom ili ih pomilujem. Nista mi dan ne uljepsa kao to :-D

Ma sve je vama horror iskustvo, zalaje na vas pas i kazete htio vsa ubit :D Sto mene ne napadnu ? Uostalom i da se to desi nekada, ne bi ih sekunde krivio. Pored svih PRAVIH problema, vi o ovome raspravljate...


Ljudi su najvece zlo.
i hoces li se selit od kuce, kad smo vec kod PRAVIH problema? :-)
pa dijete se seli od kuce valjda jer zivi s "najvecim zlom" pod istim krovom :-) ja ne vidim drugo objasnjenje...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#89 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by hladan.preminger »

VjecitiStudent wrote:
hladan.preminger wrote:Pse lutalice treba pokupiti i odvesti u planinu gdje se zna da ima vukova i tu ih ostaviti (pogotvo zimi) i neka bude "survival of the fittest". Prirodno uklanjanje da prirodnije ne moze biti, bez ikakvih sankcija za bilo koga, tj. potpuno zakonito.
Za tvoju informaciju, cuka na planinama vec ima, ali ljeti.
Zimi silaze u grad.

Za tvoju informaciju procitaj sta sam napisao pa onda komentarisi.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#90 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent »

muhanata wrote:Ja vjerujem da većina ovih lutalica su nečiji psi, ili su ti nečiji psi iskotili ove što hodaju po ulici.

U našoj Državi ljudi nemaju osnovna ljudska prava, a mi pričamo o lutalicama.

Treba uvesti zakon o privatnom držanju bilo koje životinje, zabraniti borbe bilo kojih životinja, odediti najveću moguću kaznu za ljude koji drže životinju, jer im je furka imati psa/mačku :x

Ali ovo je moguće u ludim snovima.

Inače, do sada nisam imala negativna iskustva sa lutalicama, u bilo kojem dijelu grada ( u Vogošću ne idem :D ) nekad im dam da jedu, za sad su super 8-)
Zakon vec ima, obaveze vlasnika su precizno izlistane.
http://vfs.unsa.ba/web/images/dokumenti ... otinja.pdf

No, ko i ostatak zakona, to je mrtvo slovo na papiru. Kao sto je slucaj i sa ogromnim brojem drugih nasih zakona.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#91 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent »

hladan.preminger wrote:
VjecitiStudent wrote:
hladan.preminger wrote:Pse lutalice treba pokupiti i odvesti u planinu gdje se zna da ima vukova i tu ih ostaviti (pogotvo zimi) i neka bude "survival of the fittest". Prirodno uklanjanje da prirodnije ne moze biti, bez ikakvih sankcija za bilo koga, tj. potpuno zakonito.
Za tvoju informaciju, cuka na planinama vec ima, ali ljeti.
Zimi silaze u grad.

Za tvoju informaciju procitaj sta sam napisao pa onda komentarisi.
Jel' odgovarajuci zakon ima? Ima.
Jel' se sprovodi? Ne.
Da se zakon sprovodi kako treba da li bi ovaj problem postojao? Ne.
Slicni zakoni u drugim zemljama su dali odlicne rezultate.

Ko je kriv za nesprovodjenje zakona?
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#92 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Magarece_godine »

Kćerka vlasnika firme Murai (odgovorni za azil u Prači) je neki bitan faktor u Av-MAu ....

Ajmo izlobirat zakon, da tata ima posla ....
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#93 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by hladan.preminger »

VjecitiStudent wrote:
Jel' odgovarajuci zakon ima? Ima.
Jel' se sprovodi? Ne.
Da se zakon sprovodi kako treba da li bi ovaj problem postojao? Ne.
Slicni zakoni u drugim zemljama su dali odlicne rezultate.

Ko je kriv za nesprovodjenje zakona?
Još kad bi se zakonom smatrala hrpa slova ili prepisanih tuđih "zakona" izvađenih, kao jedan dio slagalice, iz citavog sistema. Najgore je od svega da ni oni sto zakone predlazu i donose ne znaju koje uslove mora ispunjavati hrpa numerisanih članova da bi bila zakon.
Zato i imamo ovakvu situaciju.

Gore sam dao efikasno i zakonito rješenje da se prevaziđe sadašnje stanje nastalo cijelim nizom debilinih postupaka.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#94 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by bach »

dakle...
Općina Zenica je propustila da, prema važećem zakonu, prikuplja pse lutalice u Azil i spriječi mogućnost da napadnu njene građane, te se obavezuje da plati na ime pretrpljenog straha Zeničanki Paši Jaganjac 4.200 KM.

Povezani sadržaj:

PSI LUTALICE: Prava istina o prekomjernom broju pasa u gradovima

Sažetak je ovo presude koju je po tužbi oštećene donio sudija Općinskog suda u Zenici Adnan Baručija.

Iz više izvora potvrđeno nam je da je ovo prva sudska presuda kojom je vlast kažnjena zbog nerada u oblasti regulisanja kretanja i ponašanja pasa lutalica u državi. Sve izraženiji problem pravno je regulisan Zakonom o dobrobiti životinja, a svi rokovi za njegovu primjenu su prošli.

Općinu je sudija presudom obavezao da plati i sudske troškove (1.134, 52 KM), te kamate koje teku sve do pravosnažnosti presude. U ime Općine, Općinski pravobranilac je ekspresno uputio žalbu Kantonalnom sudu Zenica.

Napad se dogodio 27. aprila prošle godine oko sedam ujutro između zgrade «Kineski zid» i potočke džamije u Zenici, od strane psa koji je, prema žrtvi, imao «žutu markicu na uhu», što znači da je prethodno sterilisan i vakcinisan uokviru akcije koju provode udruženje «Šapa» i Općina Zenica.

Iako se Općina pokušala «vaditi» da Zakonom nije jedina nadležna, sud je utvrdio da je njenim važećim odlukama upravo ona komunalna zajednica koja brine o komunalnom redu, pa i zbrinjavanju pasa lutalica.

Sud je angažovao ljekare više oblasti, pa je osim fizičkih ozljeda utvrđeno da pomenuta Zeničanka već mjesecima nakon napada ne smije sama izaći iz stana, te da ima veliki strah, čak i kad ima pratnju.

Očekuje se da će, nakon žalbe Pravobranilaštva, Kantonalni sud Zenica u narednim sedmicama, a prije godišnjih odmora, donijeti konačnu, pravosnažnu presudu i «zadnju riječ».

Prema podacima novoformiranog udruženja «Stop ugrizu» koje pokušava da u Zenici zaštiti ljude od pasa, zabilježeno je više od 600 ugriza, ali značajan dio nije medicinski zadokumentovan u Zavodu za javno zdravstvo, nakon pružanja pomoći u Ambulanti. U ovu cifru nerijetko se i ne uračunaju oni koji su zadobili ogrebotine, lomove ili udare bježeći od napada pasa lutalica. (Izvor: Zenicablog.com)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#95 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent »

bach wrote:dakle...
Općina Zenica je propustila da, prema važećem zakonu, prikuplja pse lutalice u Azil i spriječi mogućnost da napadnu njene građane, te se obavezuje da plati na ime pretrpljenog straha Zeničanki Paši Jaganjac 4.200 KM.

Povezani sadržaj:

PSI LUTALICE: Prava istina o prekomjernom broju pasa u gradovima

Sažetak je ovo presude koju je po tužbi oštećene donio sudija Općinskog suda u Zenici Adnan Baručija.

Iz više izvora potvrđeno nam je da je ovo prva sudska presuda kojom je vlast kažnjena zbog nerada u oblasti regulisanja kretanja i ponašanja pasa lutalica u državi. Sve izraženiji problem pravno je regulisan Zakonom o dobrobiti životinja, a svi rokovi za njegovu primjenu su prošli.

Općinu je sudija presudom obavezao da plati i sudske troškove (1.134, 52 KM), te kamate koje teku sve do pravosnažnosti presude. U ime Općine, Općinski pravobranilac je ekspresno uputio žalbu Kantonalnom sudu Zenica.

Napad se dogodio 27. aprila prošle godine oko sedam ujutro između zgrade «Kineski zid» i potočke džamije u Zenici, od strane psa koji je, prema žrtvi, imao «žutu markicu na uhu», što znači da je prethodno sterilisan i vakcinisan uokviru akcije koju provode udruženje «Šapa» i Općina Zenica.

Iako se Općina pokušala «vaditi» da Zakonom nije jedina nadležna, sud je utvrdio da je njenim važećim odlukama upravo ona komunalna zajednica koja brine o komunalnom redu, pa i zbrinjavanju pasa lutalica.

Sud je angažovao ljekare više oblasti, pa je osim fizičkih ozljeda utvrđeno da pomenuta Zeničanka već mjesecima nakon napada ne smije sama izaći iz stana, te da ima veliki strah, čak i kad ima pratnju.

Očekuje se da će, nakon žalbe Pravobranilaštva, Kantonalni sud Zenica u narednim sedmicama, a prije godišnjih odmora, donijeti konačnu, pravosnažnu presudu i «zadnju riječ».

Prema podacima novoformiranog udruženja «Stop ugrizu» koje pokušava da u Zenici zaštiti ljude od pasa, zabilježeno je više od 600 ugriza, ali značajan dio nije medicinski zadokumentovan u Zavodu za javno zdravstvo, nakon pružanja pomoći u Ambulanti. U ovu cifru nerijetko se i ne uračunaju oni koji su zadobili ogrebotine, lomove ili udare bježeći od napada pasa lutalica. (Izvor: Zenicablog.com)

Bravo Zenicani!
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#96 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by rudy81 »

kako dokazati koje te pasce ujelo :roll: mislim u kontekstu ovog jel sterilisano il ne i sta ce se s tim pascetom uraditi? jer pretpostavljam da "procesuiraju" samo ove za koje se dokaze krivnja a ostali ostaju na ulici...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#97 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by O'zone »

ladyblue18 wrote:
VjecitiStudent wrote:
Jesi li probala?
U zakonu je odgovornost opstine vrlo precizno navedena.
Da nisam, ne bih pisala dzaba.

Nikoga problem pasa lutalica ne zanima, jer mi naizgled imamo puno vecih problema, i to jeste istina, ali kada se o tim problemima ne brine niko, boli briga guzonje za lutalicama.

Sto neko rece, najbolja ideja u kombi ih i na Poljine, pa nek laju gore i ujedaju, mozda se konacno sta i uradi.
Samo kad prigusti guzonjama, kad im bubu zavijali oko kuće i klali se između sebe u 12 ili 2 sata iza pola noći, kad se na njih, njihovu djecu ili goste bubu zalijetali da ih izgrizu ili samo potjeraju tek tada će zakon da pređe sa mrtvog slova na djela i to brutalna djela a do tada nikom ništa.

Kod mene u ulic ima čopor od cca 7 pasa sad se jedna kuja okotila i ima 4 (ako sam dobro upratio šteneta) sad već malo većih i kreću se naokolo, prelijepi štenci, ali ih čeka sudbina njihovih roditelja da lutaju ulicom, uskaču u kontejnere da traže hranu pritom razbacujući smeće na sve strane, da ih ljudi u strahu tjeraju i gađaju ko čim stigne, da ih udari auto,...etc i sve to zbog sistema koji te zaštitio tako da želiš da imaš neprijatelja.

Imati azile koji imaju ograničen (mizeran) broj mjesta za smještaj pasa koji kad se popune-to je to! Čeka se da psi prirodno umru da bi mogao biti ubačen neki novi pas je isto ko i nemati azile uopšte.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#98 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by hladan.preminger »

bach wrote:dakle...
Općina Zenica je propustila da, prema važećem zakonu, prikuplja pse lutalice u Azil i spriječi mogućnost da napadnu njene građane, te se obavezuje da plati na ime pretrpljenog straha Zeničanki Paši Jaganjac 4.200 KM.

Povezani sadržaj:

PSI LUTALICE: Prava istina o prekomjernom broju pasa u gradovima

Sažetak je ovo presude koju je po tužbi oštećene donio sudija Općinskog suda u Zenici Adnan Baručija.

Iz više izvora potvrđeno nam je da je ovo prva sudska presuda kojom je vlast kažnjena zbog nerada u oblasti regulisanja kretanja i ponašanja pasa lutalica u državi. Sve izraženiji problem pravno je regulisan Zakonom o dobrobiti životinja, a svi rokovi za njegovu primjenu su prošli.

Općinu je sudija presudom obavezao da plati i sudske troškove (1.134, 52 KM), te kamate koje teku sve do pravosnažnosti presude. U ime Općine, Općinski pravobranilac je ekspresno uputio žalbu Kantonalnom sudu Zenica.

Napad se dogodio 27. aprila prošle godine oko sedam ujutro između zgrade «Kineski zid» i potočke džamije u Zenici, od strane psa koji je, prema žrtvi, imao «žutu markicu na uhu», što znači da je prethodno sterilisan i vakcinisan uokviru akcije koju provode udruženje «Šapa» i Općina Zenica.

Iako se Općina pokušala «vaditi» da Zakonom nije jedina nadležna, sud je utvrdio da je njenim važećim odlukama upravo ona komunalna zajednica koja brine o komunalnom redu, pa i zbrinjavanju pasa lutalica.

Sud je angažovao ljekare više oblasti, pa je osim fizičkih ozljeda utvrđeno da pomenuta Zeničanka već mjesecima nakon napada ne smije sama izaći iz stana, te da ima veliki strah, čak i kad ima pratnju.

Očekuje se da će, nakon žalbe Pravobranilaštva, Kantonalni sud Zenica u narednim sedmicama, a prije godišnjih odmora, donijeti konačnu, pravosnažnu presudu i «zadnju riječ».

Prema podacima novoformiranog udruženja «Stop ugrizu» koje pokušava da u Zenici zaštiti ljude od pasa, zabilježeno je više od 600 ugriza, ali značajan dio nije medicinski zadokumentovan u Zavodu za javno zdravstvo, nakon pružanja pomoći u Ambulanti. U ovu cifru nerijetko se i ne uračunaju oni koji su zadobili ogrebotine, lomove ili udare bježeći od napada pasa lutalica. (Izvor: Zenicablog.com)
Pa opet je jeftinije plaćati odštete za ugrize nego finansirati azil sa ovolikim brojem lutalica koje se ni u kom slucaju ne mogu uspavati.
Tom logikom se opcine i rukovode.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#99 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent »

rudy81 wrote:kako dokazati koje te pasce ujelo :roll: mislim u kontekstu ovog jel sterilisano il ne i sta ce se s tim pascetom uraditi? jer pretpostavljam da "procesuiraju" samo ove za koje se dokaze krivnja a ostali ostaju na ulici...
Ako opstina nije napravila azil, ako nije organizovala higijensku sluzbu za prikupljanje, ... naravno da su krivi.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#100 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent »

hladan.preminger wrote: Pa opet je jeftinije plaćati odštete za ugrize nego finansirati azil sa ovolikim brojem lutalica koje se ni u kom slucaju ne mogu uspavati.
Tom logikom se opcine i rukovode.
600 ugriza x 5000 km = 3 000 000km, vrlo konkretan iznos za bilo koju opstinu.
Locked