Nana iz Buca Potoka

Forum za humanitarne akcije.
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#1 Nana iz Buca Potoka

Post by jasminasab »

E vako, dragi moji:

Jucer u apoteci mi je prisla nana i zamolila me da joj dam marku za lijekove. Kupila sam joj Kafetin i Andol, samo to je trazila. Na moja pitanja treba li joj jos nesto rekla je da ne zna, iako je nabrojala neke boljke (koji star insan nije bolestan?). Toliko je valjda stid bilo, da je htjela odmah otici, ali joj nisam dala i malo sam je propitala. Nana zivi u Buca Potoku sa kcerkom. Rodom su od Visegrada odakle su u ratu protjerane. Presle su preko Grepka do Sarajeva i tad joj je kcerka nazalost ranjena u stomak i ostala invalid. Koliko sam skontala, u teskom je stanju, po naninim rijecima nabada, valjda jedva hoda, po kuci i ponekad malo prica kad je neko obraduje necim sto donese. Zive u tudjoj kuci ono sklepano od dasaka, ne zvuci bas dobro, i nana kaze da ne zna dokad ce im vlasnik dati da tu zive, nije da se bas boji, ali nije joj lako kad ne zna hoce li ih nekad istjerati odatle. Upitah imaju li struje, vode, na sta se griju - rece mi na drva (struju i vodu nije spomenula, pa pretpostavljam da ih ima, inace bi se valjda prvo na to zalila). Drva nema, jer nemaju para za njih, pa nana skuplja grancice negdje i tako se griju. Od primanja imaju neku penziju (ne znam ciju) 180KM cini mi se, ali ni to nisu dobile mjesecima. Tako da zive od onoga sto im ljudi daju. Uspjela sam na kraju zapisati njenu adresu i ime, da je mozemo nekad obici. Telefon nema. Zamolila je jedino da joj ne spominjem ime, jer je stid komsija i naroda, pa zato ovdje ne pisem nijedno. Dala sam joj na kraju nesto para i rekla da ja imam neke poznanike koji pomazu ljudima (ne bi razumjela sta su forumasi), na sto je nana rekla pa eto, pomozite sine meni ako mozete kako i rasplakala se. Cijela me prica dirnula, posebno jer mi je ispricala i da je zapravo dosla na Dobrinju (gdje sam je srela) da trazi nesto para od neke zene koju nije nasla i da joj je mene samo dragi Allah poslao.

Ja bih voljela nekad da odem i obidjem nanu i vidim stanje na licu mjesta. Ko ce sa mnom? Takodjer, ako neko zeli, moze dobiti podatke (adresu i imena nane i njene kcerke) na pp. Pare koje sam joj dala mogu joj potrajati bar sedmicu, dvije, tako da nije hitno, pa taman imamo vremena da se organizujemo. Da cujem komentare i prijedloge? :)
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#2

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 12/04/2015 11:49, edited 2 times in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by mIRCerka »

Ja imam nesto odjece i obuce, za ostalo je bitno da se obidje da se vidi sta je neophodno (znam sve je neophodno, ali lista prioriteta treba), i onda da se keshiramo.
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#4 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by buba »

jasmina posalji mi na pp adresu..imam stvari koje su ostale jos za onu nanu kada smo isli, pa da joj odnesem.
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#5 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by konyan »

Giche, racunaj i na mene. :D
User avatar
cleo
Posts: 164
Joined: 11/02/2008 16:08
Location: SA

#6 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by cleo »

....... koliko je ovakvih priča u našem gradu, a tek van njega........ tuga
Jasminasab, ja bih išla s tobom, samo da 6.april prođe...

najbolje je da ponesemo osnovne potrepštine, snimimo situaciju i kao što mirci reče, po prioritetima idemo dalje
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#7 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by jasminasab »

dzemmo wrote::thumbup: :thumbup: :thumbup:

Svaka ti cast!
ja sam daleko da bi ti ikako mogao pomoci, mislim pomoci nani...
Skoro sam zaplako, ne zna msta da kazem, nemam komentara :sad:
Hvala ti. I moralna podrska u ovakvim situacijama puno znaci, vjeruj mi.
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#8 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by buba »

primljen pp, thnx
User avatar
One_one
Posts: 26
Joined: 23/11/2007 12:31

#9 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by One_one »

Svaka cast jasminasab.

Uracunajte i mene. Bilo za pare, rad, voznju, sta god.
ibroDirka
Posts: 26
Joined: 27/03/2008 16:04
Location: Zemlja Cudesa

#10 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by ibroDirka »

Ako negrijesim, sad ima PayPal za Bosnu?

Bil mogli otvorit acct tako da i raja van Bosne moze pomoc u ovakvim situacijama?

Jasmina tebi svaka cast..............treba nas mnogo vise takvih.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#11 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by dr.gog »

Javite mi kad idete pa idem i ja ,nešta kupit što treba i slično,dat neke love da malo ohanu od te muke.Najbolje da odemo skupa ,ko ima auto,ako ne ima taksi.
Ako nisam online,javite mircerki nek me nazove i doći ću za pola sata gdje ste god. :) Vikendom ne radim,pa eto..
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#12 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by jasminasab »

Drago mi je da vas se toliko javilo, divni ste stvarno. :)

@buba: Kad ti planiras ici? Jel ides s nama ili ces ipak prije? Ako odes prije, to bi nam bilo super da imamo uvid u situaciju.

@mirci: Koliko imas stvari? Moze li stat u jedan gepek? :D Kad i gdje ti odgovara da to pokupim (da ne gubimo vrijeme kad krenemo gore)?

@IbroDirka: Postoji PayPal u Bosni, ali samo za slanje, ne i za primanje novca. Ja pokusavam da smislim nacin na koji ce se ubuduce moci uplacivati novac iz inostranstva (a da nije preko silnih SWIFT kodova i kerefeka), ali o tom potom. Zasad bi mozda bilo dobro da se nani otvori racun, ali to je teze izvesti ako ne zeli da joj se zna ime. Mislim da je o ovome pametno razmisliti nakon sto vidimo situaciju na licu mjesta.

Kad vam odgovara da idemo? Moj prijedlog: cetvrtak iza 17h. Kupovinu mozemo obaviti usput ili svako da ponese po kesu-dvije, kako vise volite.
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#13 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by buba »

Na pola posta mi je mali pritisnuo ESC ili nesto i sve ode helac :-?
Dakle, danas smo bili na toj adresi, preporucujem da sa navigator.ba izvadite polozaj ulice, jer su 2 pod istim imenom, tj. racvaju se, jedna ide na desno a druga na lijevo, a razlika je samo sto ova nalijevo ima dodatak CIKMA. Mi smo otisli ovom drugom i dosli isto do broja kuce, medjutim, to nije bilo to, mada sam izasla i pitala ljude koji tu zive, da ono budem sigurna. Covjek mi je rekao da smo promasili i da se vratimo natrag na racvanje i uzmemo desnu ulicu. Poznaje nanu, mada je to pravooo daleko bilo od njene kuce, pitao me: Je li to ona sto ide i prosi? Uglavnom na pravu me adresu uputio, dakle zna ko je.
Helem, vratimo se natrag i tu desnu ulicu, neparni su sa lijeve strane, parni sa desne, tako da se taj objekat/supa gdje nana zivi nalazi odmah do broja 43 (izmedju kuce sa br. 43 i br.47), i vidljiv je sa ulice. Muz je ostao u autu, a ja izasla. Objekat je zidani, cini mi se da je ispod garaza ili nesto, a iznad je taj prostor koji ima par prozora i neka limena vrata. Vidjela sam obucu ispred, tako da jeste nastanjen. Medjutim odmah iznad tog objekta zidanog je kuca, dakle u istom dvoristu, veca, fina kuca sa novom fasadom. I otisla sam tu, pozvonila i izasla je curica od 12 tak godina.
Pitam za nanu, kaze jeste, ona zivi tu dole, ali nije sada tu. Pa reko je li joj kcerka tu, da sidjem. Kaze mala, jeste evo je ovde i pokaza unutra u kucu. Ja sad ono malo :? I mala udje unutra i zove kaze hajde izadji dosla je neka zena trazi tebe. Vrati se mala, kaze, nece da izadje. Ja sad jos vise :? i pocinjem da budem malo pissed off. Zakoracim unutra i provirim u sobu, da zovnem tu zenu, jer mi se sad pravo glupo vracati, kad sjedi na kaucu neka mala zenica, zbrda zdola obucena, neka marama na po glave, na ruci neke djindjuve plasticne ciklama boje i odmah se vidi da je retardirana :sad: Cim me vidjela odmah skoci izadje, uzela me za ruku smije se, ko obradovala se. Reko, donijeli smo tebi i nani neke stvari. Njoj drago. :)

Pitam ja curicu, je li nana stvarno zivi tu u tom objektu.Kaze ona zivi. Pa reko ima li struju.Kaze ima.
Pa ko joj placa struju? ..kaze mala..mi placamo. Hmmm..nesto meni tu cudno, pitam jeste vi u rodu? Kaze mala, jesmo. A u kakvom ste rodu?
I tu mala zastade, vidim konta sta ce mi reci. Pa kaze: Ma tako nekako.
Nesto mi ne stima.. :-? ,ali nista kazem samo, da smo donijeli nesto hrane za nanu i stvari, a da ce neke djevojke navratiti iduce sedmice da vide sta bi joj jos trebalo. Kaze mala..dobro, a sta da joj kazem ko je dolazio.
Reko, reci da je stvari poslala jedna djevojka Jasmina, sjetice se nana.
I kazem ovoj kcerki reko hajde sa mnom do auta da iznesemo stvari, ide ona, fura ispred mene..dodje do auta, kucnu muzu na prozor, vidim ja on malo zbunjen :-D Kazem, mu otvori prozor i pozdravi se s njom. I on otvori, pruzi joj ruku, ona sva happy, rukuje se 5 minuta :-D
Eh hajde reko sada da iznesemo ove kese..i ja ponesem, a ona krenu za mnom pa se vrati do auta opet i kuca mu na prozor. On opet otvori pa opet se rukuje s njom, a ona ce ti onda njemu rukom pokazati da joj da para. I ja mu kazem, daj izvadi joj 10-20 KM kad trazi. Dade joj on cvaju, ona ga tapse pa ce Hvava, hvala .. :D
Ta mi je scena nesto bila simpaticna, kako se zavrati pa mu trazi lovu. :D
Mada mi je pokazatelj toga da je ona jadna naucena tako da trazi pare, sto se poklapa i sa onim sto mi onaj covjek rekao da nana prosi.
Uglavom posto u kuci nije bilo nane, a ni niko stariji sem te curice, nisam ispitivala dalje.
Sta cete vi, hocete li ici ili ne, do vas je.
Pretpostaviti se moze svasta..da joj je to sin sto zivi u kuci, a da nana sa ovom retardiranom kcerkom zivi ispod, ili neke druge kombinacije, ko ce ti ga znati.
Fakt je da nana prosi, a i koriste kcerku za to :x , da su u u srodstvu s ljudima koji zive u kuci iznad, da im ti placaju struju.
Eh sad, nije nane bilo tu pa da je pitam..halal bilo sto sam odnijela, vi mozete otici, cisto da se razjasne stvari, jer moze biti svasta..ili nana prosi zaista iz potrebe ili od toga prave posao. Stvarno ne znam, ne mogu reci nista :sad:
Eh da zaboravila sam reci kako me kcerka ljubila i grlila prije nego sto cu otici :)
Ako nista vrijedilo je otici radi nje :-D
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#14 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by jasminasab »

Citala sam nekoliko puta ovaj bubin post i na kraju opet ne znam sta da mislim. :cry: Iznenadila me cijela prica, ne zato sto zvuci nemoguce (jer ima puno prevaranata i mutnih prica na dunjaluku), nego zato sto mi je ova nana bas izgledala iskrena. :roll:

Nisam nacisto uopste sta dalje. Da li da odem(o) gore i da jos jednom propitam(o) sve ili da dignem(o) ruke od ovog slucaja? Naravno, razumjet cu ako bilo ko od vas koji ste ponudili pomoc odustane, jer ni ja sama ne znam sta da radim.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#15 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by mIRCerka »

jasminasab wrote:Citala sam nekoliko puta ovaj bubin post i na kraju opet ne znam sta da mislim. :cry: Iznenadila me cijela prica, ne zato sto zvuci nemoguce (jer ima puno prevaranata i mutnih prica na dunjaluku), nego zato sto mi je ova nana bas izgledala iskrena. :roll:

Nisam nacisto uopste sta dalje. Da li da odem(o) gore i da jos jednom propitam(o) sve ili da dignem(o) ruke od ovog slucaja? Naravno, razumjet cu ako bilo ko od vas koji ste ponudili pomoc odustane, jer ni ja sama ne znam sta da radim.
Treba provjeriti.
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#16 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by buba »

Ma znas sta..percepcije su individualne. Ja sam inace poprilican skeptik i preanaliticna u svemu, pa se zato suzdrzavam bilo sta konacno reci i iznositi neke svoje zakljucke.
Volila bi da odes sama, jer vidim da ti je stalo. Mislim da je tako najbolje, jer na kraju krajeva, ja tu nanu nisam ni srela i moze biti da im zaista treba pomoc.
User avatar
cleo
Posts: 164
Joined: 11/02/2008 16:08
Location: SA

#17 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by cleo »

ja sam za cetvrtak iza 17h, cujemo se, pusa curama
User avatar
cleo
Posts: 164
Joined: 11/02/2008 16:08
Location: SA

#18 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by cleo »

ljudi, idemo li sutra ? ?
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#19 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by jasminasab »

Mozes sto se mene tice. Gdje se nadjemo i u koliko sati? I hocemo li ponijeti sta?

@cleo, mozes li opet ponijeti fotic? :)
User avatar
cleo
Posts: 164
Joined: 11/02/2008 16:08
Location: SA

#20 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by cleo »

i ja sam za, bar na kratko snimiti stanje uzevši u obzir bubina zapažanja pa onda eventualno organizirati prikupljanje

ja bih ponjela malo hrane i higijenskih potrepština, mogla bi izvući i odjeće za curicu.

nosim fotkać a saćekat ću te gdje ti je zgodno i kad..17h? ja u 16h idem kod ćika zube, valjda ću biti ok, vadim osmicu :( :-)
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#21 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by jasminasab »

17.00h na Otoci kod one nove velike zgrade (gdje je bilo kino Kumrovec, ako se tako zvalo) na parkingu, moze?
Ako jos neko hoce s nama, nek dodje tamo.

Kupicu i ja onda nesto malo i idemo u izvidjanje...

Cya


****

edit: Upravo sam skontala da mi je jedna obaveza pomjerena za sutra u 18h. Mozemo li odgoditi nanu za petak? Ako ne moze, onda cu preskociti obavezu, sta cu...
User avatar
cleo
Posts: 164
Joined: 11/02/2008 16:08
Location: SA

#22 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by cleo »

nemoj pomjerati obaveze, šta ćeš sad... možemo otići i drugi put, meni je petak problem, tj. nema me do nedelje posljepodne pa ako si za onda možemo u ponedeljak ili... do tada i ostali koji su izrazili želju mogu uskočiti
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#23 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by jasminasab »

Frka-trka, gore-dole, na kraju smo Pearl i ja skontale da odemo danas u 17h da obidjemo nanu (iako imamo dogovor u gradu u 18h na koji cemo onda malo zakasniti). Pravo me ovo kopka, pa da vidimo sta cemo mi uspjeti saznati...

@cleo: poslala sam ti dva SMS-a, al pojma nemam ni jesam li potvrde dobila, koliko sam rastresena. :lol: Helem ako hoces s nama, javi.

Kupicemo im nesto hrane i mozda higijenskih potrepstina. Javimo se s izvjestajem...
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#24 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by buba »

jasminasab wrote:Frka-trka, gore-dole, na kraju smo Pearl i ja skontale da odemo danas u 17h da obidjemo nanu (iako imamo dogovor u gradu u 18h na koji cemo onda malo zakasniti). Pravo me ovo kopka, pa da vidimo sta cemo mi uspjeti saznati...

@cleo: poslala sam ti dva SMS-a, al pojma nemam ni jesam li potvrde dobila, koliko sam rastresena. :lol: Helem ako hoces s nama, javi.

Kupicemo im nesto hrane i mozda higijenskih potrepstina. Javimo se s izvjestajem...
Raskopushoo :D :lol:
Hajd' nadam se da cete uspjeti saznati pravo stanje :-D
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#25 Re: Nana iz Buca Potoka

Post by jasminasab »

Eh...

Isle smo Pearl i ja jucer gore. Jedva smo se popele onom ulicom. Fulile kucu, komsinica na br. 43 je bila jako ljubazna i uputila nas na pravo mjesto.

Pred kucom djecak, malo stariji, mozda 7-8 razred, nesto ceprka po nekoj supi. Kazemo da trazimo nanu, a on kaze samo "Nema je" i odlazi uz neke stepenice. Pitam ga ja "Jel ti zivis ovdje?", a on kaze "Ne." i ode. Ispred kuce "objekat" tipa supe/garaze koji nema ni fasade ni nista, nego samo one ruzne sive blokove i nekakve prozorcice i vrata. Na tom "objektu" na terasi je stajala bolesna kcerka, sama. Sisla je jos dok smo pricali s djecakom. Obradovala nam se ko malo dijete i izljubila nas. Pokusavala nam je reci gdje je nana, ali posto komunicira nekim neartikulisanim zvukovima, nismo uspjele shvatiti nista. Usla je u kucu da obavijesti ukucane o nasem dolasku, na sta smo iz sobe cule ovratno i glasno "Sta hoces ti? Mrs!" iz usta djevojcice koju je i @buba spominjala. Na jedvite jade je curica na kraju izasla na vrata i potpuno nezainteresovano nam rekla da nane nema, ne zna se kad ce doci ni kad je uobicajeno vrijeme kad je kod kuce, a na moje insistiranje je otisla na gornji sprat (da, ta divna kuca s novom fasadom ima dva sprata) i pitala nekoga (ko se nije udostojio da porazgovara s nama, mozda djecak?) o nani, da bi sisla nazad i rekla nam "Nana nece doci do subote" :? Dumale smo sta sa dvije kese hrane koje smo donijele i odlucile da ostavimo kod djevojcice, iako je ona na to nekako nevoljko pristala. Nije pogledala ni sta je u kesama, niti nas je pitala ko smo, sta smo i zasto smo to donijele, a kamoli da nam je rekla hvala. Na moje pitanje u kakvom su rodu ona i nana, rekla je "Mi smo joj unuci." misleci valjda na sebe i djecaka sa pocetka price. Na kraju je bukvalno zalupila vrata bez pozdrava.

Razmisljala sam o svemu cijelo vece i evo jutros, ali pametnih zakljucaka nemam. Jedna mogucnost je da je nana skupa s ostalima prevarant (mislim, mogla je cak sjediti u kuci cijelo vrijeme, mi to ne mozemo znati). Druga da ta njena "djeca" (pod navodnicima jer ako su takva, ne zasluzuju da se zovu tim imenom) nani ne daju nista i mozda je tjeraju da prosi. Zao nam je bilo na kraju balade, kad smo vec sisle u grad i analizirale cijelu situaciju, sto nismo malo propitale komsinicu koja je bila ljubazna. Lekcija za neki drugi put. U svakom slucaju, bolesna zenica je zrtva i nikako joj nije mjesto tu s njima, nego u nekoj ustanovi u kojoj bi se neko o njoj brinuo. Ne mogu ni zamisliti kakav je njen zivot tu, medju porodicom koja je tretira kao pseto i poluposmenoj (ako i to) mahali koja joj se smije i ruga (cemu smo takodjer svjedocile).

Kuda dalje? Dead end izgleda. Drzava je takva da se ne brine o ovakvim slucajevima. Mozda, ako neko ima mogucnost, da pokusa saznati je li socijalnoj sluzbi poznat ovaj slucaj i kojim podacima raspolaze. S nanom nemam nacina da stupim u kontakt, osim ako je sretnem slucajno, za sta su male sanse. Ako je ikad sretnem, naravno, sve bih je otvoreno pitala. Osim toga, da smo je vidjele u tom okruzenju gore, mogle smo donijeti neki zakljucak o tome kakva je ona zapravo. Ovako mi ostaje nada da je nana ipak bila iskrena sa mnom, da i nju iskoristavaju, iako to mozda zvuci grozno, jer bi time ostala u mojim ocima onakva kakvom sam je dozivjela kad sam je srela.
Post Reply