Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Posmatrac_007
Posts: 418
Joined: 12/01/2012 11:36

#1 Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by Posmatrac_007 »

Image

Pozdrav,
Imam problem sa svjetlosnim snopom na jednom faru koji je podignutiji u odnosu na drugi far pa sam to pokušao podesiti. Na oba fara sa unutrašnje strane postoje po dva točkića koja kada okrećem ne vidim nikakve promjene na nivelaciji fara.
Čemu služe ovi točkići pošto sam ih nekoliko puta okretao pa da nisam nesto pokvario? :)

Unaprijed hvala na odgovorima!
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#2 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by esso_sa »

Ti tockici su ti za podesavanje fara. Jedan tockic podesava visinu snopa a drugi tockic pomjera snop lijevo/desno.

Podesavas okretanjem tockica inbus kljucem sa gornje strane a ne okretanjem tockica rukom (tockic okrenut prema kabini)
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#3 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by sLLayer »

jedan ti i treba biti podignutiji - desni, a lijevi spusteniji radi auta koja ti dolaze u susret
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#4 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by _mufljuz_ »

sLLayer wrote:jedan ti i treba biti podignutiji - desni, a lijevi spusteniji radi auta koja ti dolaze u susret
i desni treba da gadja logicki dio ceste od sredine pa nadesno
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by bitanga_sa_otesa »

sLLayer wrote:jedan ti i treba biti podignutiji - desni, a lijevi spusteniji radi auta koja ti dolaze u susret
ne,visina je ista ,samo se farovi stimaju da gadjaju desno da ne smetaju ljudima koji dolaze u susret,za drzave u kojim se vozi lijevom stranom obrnuto je i drugaciji su farovi na tim autima....

ovo je pravilno podesen snop za vozila koja voze desnom stranom

Image

Image
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#6 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by _mufljuz_ »

drzim da je jedno 50% manje sigurno ne vozila u BIH koja ja vidim po noci zrelo za iskljucenje iz saobracaja :mrgreen: :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by bitanga_sa_otesa »

pa svi izudarani i poslije samo nasarafe far ,ne treba se to stimat...ne smeta njima.....ne mogu sami sebe zaslijepit...
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#8 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by Qler »

Ja budala na tehnickom zahtjevam da mi provjere i podese farove... a bar jos jednom odem negdje na pola registracije, da to provjerim. 5KM na kafu das na svakom tehnickom ti to srede za 3 minute...
shae_ba
Posts: 104
Joined: 08/03/2013 15:14

#9 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by shae_ba »

Kod mene na fordu kratka svetla na farovima previse podignuta i smeta vozacima koji dolaze u susret. Medjutim nema nigdje u kabini podesavanje visine svjetala, pa zanima me moze li se to negdje drugo stimati? Ako je neko imao slicno iskustvo
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by tempuser »

shae_ba wrote:Kod mene na fordu kratka svetla na farovima previse podignuta i smeta vozacima koji dolaze u susret. Medjutim nema nigdje u kabini podesavanje visine svjetala, pa zanima me moze li se to negdje drugo stimati? Ako je neko imao slicno iskustvo
Na svakom autu tj na svakom faru mora biti mouicnost individualnog podesavanja po visini i sirini pomocu stimera, samo sto to moras znati namjestiti sam ispred zida ili odvesti natehnicki da ti namjeste. Kod mene na Focusu su to ova dva sarafa:

Image

Koji je ford u pitanju? Nekad stimanje visine snopa nije bilo na svakom autu, ali ne znam da postoji iole noviji auto koji to nema? Na Focusu je to na ovom mjestu:

Image
tarikBA
Posts: 1117
Joined: 29/05/2012 13:35

#11 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by tarikBA »

kad je vec ova tema o farovima, postoji li ikakav servis u Sa da cisti farove auta? imam prasine i nekih musica hejbet
shae_ba
Posts: 104
Joined: 08/03/2013 15:14

#13 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by shae_ba »

tempuser wrote:
shae_ba wrote:Kod mene na fordu kratka svetla na farovima previse podignuta i smeta vozacima koji dolaze u susret. Medjutim nema nigdje u kabini podesavanje visine svjetala, pa zanima me moze li se to negdje drugo stimati? Ako je neko imao slicno iskustvo
Na svakom autu tj na svakom faru mora biti mouicnost individualnog podesavanja po visini i sirini pomocu stimera, samo sto to moras znati namjestiti sam ispred zida ili odvesti natehnicki da ti namjeste. Kod mene na Focusu su to ova dva sarafa:

Image

Koji je ford u pitanju? Nekad stimanje visine snopa nije bilo na svakom autu, ali ne znam da postoji iole noviji auto koji to nema? Na Focusu je to na ovom mjestu:

Image
U pitanju je Ford fiesta 96-to godiste.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#14 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by kabal1337 »

tempuser wrote:
shae_ba wrote:Kod mene na fordu kratka svetla na farovima previse podignuta i smeta vozacima koji dolaze u susret. Medjutim nema nigdje u kabini podesavanje visine svjetala, pa zanima me moze li se to negdje drugo stimati? Ako je neko imao slicno iskustvo
Na svakom autu tj na svakom faru mora biti mouicnost individualnog podesavanja po visini i sirini pomocu stimera, samo sto to moras znati namjestiti sam ispred zida ili odvesti natehnicki da ti namjeste. Kod mene na Focusu su to ova dva sarafa:

Image

Koji je ford u pitanju? Nekad stimanje visine snopa nije bilo na svakom autu, ali ne znam da postoji iole noviji auto koji to nema? Na Focusu je to na ovom mjestu:

Image
To na prekidacu je da mozes regulisati visinu u odnosu na kilazu auta (tj. koliko osoba ili tereta imas u njemu)
A svaki far bi trebao da ima mehanicko podesavanje.
Posmatrac_007
Posts: 418
Joined: 12/01/2012 11:36

#15 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by Posmatrac_007 »

Pozdrav,
Opet da se vratim na staru temu :)
Sutra ću na tehnički pa ću pitati da mi pogledaju farove, do sada sam ja bio podesio i radilo je ok ali su mi duga svjetla na neki način, prema mom viđenju, suviše kratka. Pa ću sutra zamoliti da pogledaju pomoću uređaja i da podese mehanički na točkićima za štelovanje.
Samo me zanima da li neko zna kako da postavim elektronsku nivelaciju, u kabini na prekidaču, prije nego majstori počnu sa mehaničkim podešavanjem. Da li da maksimalno oborim farove, maksimalno podignem ili da postavim na sredinu? Da li ima neko pravilo po tom pitanju.
Unaprijed hvala za odgovore! :)
Throttle
Posts: 13002
Joined: 10/06/2016 12:35

#16 Re: Namjena bijelih točkića na farovima--Golf IV

Post by Throttle »

Stavis na nulu tj max podignute. Kad natovaris auto spustis ih, odgovarajuce prema nagibu auta dane bi smetao nadolazecem saobracaju
Post Reply