Naknada sa biroa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#1 Naknada sa biroa

Post by novi_korisnik »

Poštovani,


Zanima me koliko se mora biti u radnom odnosu neprekidno da bi se ostvarila naknada sa biroa? Imam 25 godina radnog staža, medjutim jucer sam ostao bez posla, piše sporazumni raskid. Do svađe i jeste došlo, dogovorili se nismo ništa, još su me i sami potpisali na ugovor. Kako piše da je sporazumski, od te pomoci nema ništa. Zanima me sad, recimo da li me može neko prijaviti na recimo mjesec dana pa mi napisati da sam tehnološki.

Još me zanima sta mogu poduzeti po pitanju potpisa, jer se ocito vidi da nije moj potpis.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#2 Re: Naknada sa biroa

Post by Romeo 80 »

novi_korisnik wrote:Poštovani,


Zanima me koliko se mora biti u radnom odnosu neprekidno da bi se ostvarila naknada sa biroa? Imam 25 godina radnog staža, medjutim jucer sam ostao bez posla, piše sporazumni raskid. Do svađe i jeste došlo, dogovorili se nismo ništa, još su me i sami potpisali na ugovor. Kako piše da je sporazumski, od te pomoci nema ništa. Zanima me sad, recimo da li me može neko prijaviti na recimo mjesec dana pa mi napisati da sam tehnološki.

Još me zanima sta mogu poduzeti po pitanju potpisa, jer se ocito vidi da nije moj potpis.
Koliko sam upoznat, moraš imati minimalno 6 mjeseci radnog staža da bi ostvario pravo na naknadu sa biroa, što u tvom slučaju očigledno nije problem. Ono što jeste problem je što su ti odgovorna lica u firmi očigledno falsifikovali tvoj potpis, za što ih komotno možeš tužiti.
To su uradili pretpostavljam zato što su znali da nećeš pristati da te otpuste kao tehnološki višak. To povlači za sobom određene obaveze poslodavca prema bivšem radniku, prije svega po pitanju otpremnine.

Da sam na tvom mjestu, konsultovao bih se sa advokatom. Krivotvorenje potpisa je krivično djelo! Ako ti nisi ništa potpisao onda ni sporazumni raskid ugovora nije važeći, te tvoj radni odnos sa poslodavcem nije ni prestao.
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#3 Re: Naknada sa biroa

Post by novi_korisnik »

Romeo 80 wrote:
novi_korisnik wrote:Poštovani,


Zanima me koliko se mora biti u radnom odnosu neprekidno da bi se ostvarila naknada sa biroa? Imam 25 godina radnog staža, medjutim jucer sam ostao bez posla, piše sporazumni raskid. Do svađe i jeste došlo, dogovorili se nismo ništa, još su me i sami potpisali na ugovor. Kako piše da je sporazumski, od te pomoci nema ništa. Zanima me sad, recimo da li me može neko prijaviti na recimo mjesec dana pa mi napisati da sam tehnološki.

Još me zanima sta mogu poduzeti po pitanju potpisa, jer se ocito vidi da nije moj potpis.
Koliko sam upoznat, moraš imati minimalno 6 mjeseci radnog staža da bi ostvario pravo na naknadu sa biroa, što u tvom slučaju očigledno nije problem. Ono što jeste problem je što su ti odgovorna lica u firmi očigledno falsifikovali tvoj potpis, za što ih komotno možeš tužiti.
To su uradili pretpostavljam zato što su znali da nećeš pristati da te otpuste kao tehnološki višak. To povlači za sobom određene obaveze poslodavca prema bivšem radniku, prije svega po pitanju otpremnine.

Da sam na tvom mjestu, konsultovao bih se sa advokatom. Krivotvorenje potpisa je krivično djelo! Ako ti nisi ništa potpisao onda ni sporazumni raskid ugovora nije važeći, te tvoj radni odnos sa poslodavcem nije ni prestao.

Misliš da imam neke šanse protiv ljudi koji su krivotvorili urbanisticke dozvole i na taj nacin zgrtali milione ? Radi se o cuvenoj porodici Radeljaš, tj kcerki Eseda, Esada, Ese....
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#4 Re: Naknada sa biroa

Post by pink floydd »

novi_korisnik wrote:
novi_korisnik wrote:Poštovani,


Zanima me koliko se mora biti u radnom odnosu neprekidno da bi se ostvarila naknada sa biroa? Imam 25 godina radnog staža, medjutim jucer sam ostao bez posla, piše sporazumni raskid. Do svađe i jeste došlo, dogovorili se nismo ništa, još su me i sami potpisali na ugovor. Kako piše da je sporazumski, od te pomoci nema ništa. Zanima me sad, recimo da li me može neko prijaviti na recimo mjesec dana pa mi napisati da sam tehnološki.

Još me zanima sta mogu poduzeti po pitanju potpisa, jer se ocito vidi da nije moj potpis.



Misliš da imam neke šanse protiv ljudi koji su krivotvorili urbanisticke dozvole i na taj nacin zgrtali milione ? Radi se o cuvenoj porodici Radeljaš, tj kcerki Eseda, Esada, Ese....
s takvim stavom nemaš. Sama činjenica da bi pokušao na taj dr način (lakši, da te neko dr prijavi)) doći do naknade govori da nisi puno drugačiji od svojih poslodavaca. Nađi brate kakvog advokata na procenat što radi i ganjaj govna ako je tako kao što kažeš jer je i najvećem laiku jasno da je to što su učinili krivično djelo. Razlozi svađe i raskida radnog odnosa su nešto drugo, ali svejedno, krivotvorenje potpisa je protuzakonito.

Pitanje je sad šta oni imaju protiv tebe pa ti nije baš drago goniti to sudski ?
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#5 Re: Naknada sa biroa

Post by Romeo 80 »

Imaš šanse, samo se moraš pokrenuti i ne slušaj "savjete" okoline da ne talasaš. Takvo razmišljanje nas je i dovelo do toga da nas guzi kako ko hoće. U tvom slučaju je situacija čista. Falsifikovanje potpisa je lako dokazati. Sudski vještaci urade grafološko vještačenje potpisa i nema brige.

Veći je problem sporost našeg pravosuđa, pa se moraš načekati, ali bolje i to nego u startu dići ruke od svega. Idi do advokata, to ti je moj savjet. Ako imaš pravo na neke naknade, otpremnine i sl. zatezne kamate na osnovu toga ti se obračunavaju sve do momenta naplate, tako da ti to ide u korist.
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#6 Re: Naknada sa biroa

Post by nlt »

novi_korisnik wrote:Poštovani,


Zanima me koliko se mora biti u radnom odnosu neprekidno da bi se ostvarila naknada sa biroa? Imam 25 godina radnog staža, medjutim jucer sam ostao bez posla, piše sporazumni raskid. Do svađe i jeste došlo, dogovorili se nismo ništa, još su me i sami potpisali na ugovor. Kako piše da je sporazumski, od te pomoci nema ništa. Zanima me sad, recimo da li me može neko prijaviti na recimo mjesec dana pa mi napisati da sam tehnološki.

Još me zanima sta mogu poduzeti po pitanju potpisa, jer se ocito vidi da nije moj potpis.
nađi nekog DOBROG advokata, obavezno kad vještaci procjene i vide da nije tvoj potpis sve je očigledno
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#7 Re: Naknada sa biroa

Post by Facasplaca »

Koliko se ceka na odluku za odobravanje naknade, zna li ko ?
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#8 Re: Naknada sa biroa

Post by wickerman »

Ja sam dobio rjesenje za 15 dana, a prve pare od slijedeceg mjeseca, znaci od prijave na biro do prvih para u roku od 45 dana max. :D
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#9 Re: Naknada sa biroa

Post by Tabijat »

Ovako, treba ti 8 mjeseci zaredom (dakle ništa mjesec dana pa naknada), raskid ugovora, potvrda o prebivalištu i kopija kartice/broj računa banke. U HNK primiš 3*330 km, ukupno 990.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10 Re: Naknada sa biroa

Post by ExNihilo »

Koji je vremenski rok u kojem se mora podnijeti zahtjev za naknadu?
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#11 Re: Naknada sa biroa

Post by Tabijat »

Mislim da nema roka, zapravo ček da pogledam u svojim papirima

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#12 Re: Naknada sa biroa

Post by Tabijat »

Zapravo piše:
-da nisam svjesno doprinijela prestanku radnog odnosa, odnosno nisam bez opravdanog razloga dobrovoljno napustila posao
-da sam podnijela zahtjev 30 dana od prestanka radnog odnosa
-da sam radila neprekidno 8 mjeseci ili osam mjeseci s prekidima.u zadnjih 18 mjeseci
-da sam bila osigurana od nezaposlenosti (to su one 2.5 marke mjesečno, ima u specifikaciji plaće i to također moraš priložiti)
-primas naknadu 3 mjeseca i to 40% prosječne plate u federaciji

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#13 Re: Naknada sa biroa

Post by Tabijat »

Potrebna dokumentacija:
1. Zaključena radna knjižica i osobna iskaznica
2. Potvrda o prebivalištu CIPS
3. Rješenje o prestanku rada
4. Obrazac popunjen o uplati doprinosa za PIO , zdravstveno i zapošljavanje
5. Obrazac JS3100, s bar kodom (porezna uprava-iz firme)
6. Specifikacija za isplatu plaće koju popunjava poslodavac (za svih 8 mjeseci) a ovjerava Poreska uprava i sadrži sve podatke o plaćama djelatnika, kao i visini uplaćeni poreza i doprinosa za svaki mjesec
7. Kopija debitne kartice kod Reoffeisen ili Unicredit banke

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#14 Re: Naknada sa biroa

Post by tagomago »

dobri ljudi, može pomoć :)

ugovor mi je istekao 15.8. pa sam se u skladu s tim, morala prijaviti na biro. danas dobivam rješenje o priznanju naknade, međutim, od sutra imam novi ugovor, te ću u skladu s tim da se odjavim. zanima me, koliki je broj dana/mjeseci kojeg priznavaju kao uredno u smislu prekida, odnosno, ako ne ostvarim po ovom ugovoru potrebnih 8 mjeseci (ili koliko već) kontinuiranog rada, da li, po osnovu ovog prethodnog, imam pravo na naknadu? prekid radnog odnosa je trajao 15 dana, a ja ne mogu da istumačim u novom zakonu o radu. hvala unaprijed!
Last edited by tagomago on 31/08/2016 15:43, edited 1 time in total.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#15 Re: Naknada sa biroa

Post by tagomago »

-
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#16 Re: Naknada sa biroa

Post by un1ted »

Ako je neko upucen, iskorsitio bih ovu temu da iznesem slucaj oca.

Naime, radio je 20godina u drzavnoj firmi, ali kako je poceo raspad iste, nisu isplacivane plate, jednostavno nije mogao izdrzati, dao otkaz i trazio privatni posao. Nije dobio nikakvu naknadu, optremninu i slicno. Sada ce kod novog poslodavca nakon 8 mjeseci dobiti otkaz. Prema tome ima mogucnost naknade sa biroa, ali da li se ona gleda i odredjuje na osnovu ovih 8 mjesci zadnjeg staza, ili se moze ubrojati i onih 20 godina, pa da primanja od bira budu duzi vremenski period, na osnovu ranijeg staza, a gdje pravo na pomoc nije iskoristena?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#17 Re: Naknada sa biroa

Post by kokuz_sa »

un1ted wrote:Ako je neko upucen, iskorsitio bih ovu temu da iznesem slucaj oca.

Naime, radio je 20godina u drzavnoj firmi, ali kako je poceo raspad iste, nisu isplacivane plate, jednostavno nije mogao izdrzati, dao otkaz i trazio privatni posao. Nije dobio nikakvu naknadu, optremninu i slicno. Sada ce kod novog poslodavca nakon 8 mjeseci dobiti otkaz. Prema tome ima mogucnost naknade sa biroa, ali da li se ona gleda i odredjuje na osnovu ovih 8 mjesci zadnjeg staza, ili se moze ubrojati i onih 20 godina, pa da primanja od bira budu duzi vremenski period, na osnovu ranijeg staza, a gdje pravo na pomoc nije iskoristena?

ubraja se komplet staz..

8mjeseci je uslov da imas kontinuiranog rada prije otkaza da steknes pravo na naknadu..

otac ce ti imati cca 1 do 1.5god po oko 333KM
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#18 Re: Naknada sa biroa

Post by ho oponopono »

tagomago wrote:dobri ljudi, može pomoć :)

ugovor mi je istekao 15.8. pa sam se u skladu s tim, morala prijaviti na biro. danas dobivam rješenje o priznanju naknade, međutim, od sutra imam novi ugovor, te ću u skladu s tim da se odjavim. zanima me, koliki je broj dana/mjeseci kojeg priznavaju kao uredno u smislu prekida, odnosno, ako ne ostvarim po ovom ugovoru potrebnih 8 mjeseci (ili koliko već) kontinuiranog rada, da li, po osnovu ovog prethodnog, imam pravo na naknadu? prekid radnog odnosa je trajao 15 dana, a ja ne mogu da istumačim u novom zakonu o radu. hvala unaprijed!
...znači dobićeš lovu za taj period 16.08-31.08...(16 dana) a ostatak love za period od 2 mjeseca i 14 dana će ti biti regularno isplaćeni prilikom tvoje sljedeće prijave na biro ( nebitno koliko ostaneš u radnom odnosu kod ovog poslodavca)...samo se nastavlja isplata za taj preostali dio n.naknade koja ti je već priznata rješenjem...:pusi2:
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#19 Re: Naknada sa biroa

Post by tagomago »

ho oponopono wrote:
tagomago wrote:dobri ljudi, može pomoć :)

ugovor mi je istekao 15.8. pa sam se u skladu s tim, morala prijaviti na biro. danas dobivam rješenje o priznanju naknade, međutim, od sutra imam novi ugovor, te ću u skladu s tim da se odjavim. zanima me, koliki je broj dana/mjeseci kojeg priznavaju kao uredno u smislu prekida, odnosno, ako ne ostvarim po ovom ugovoru potrebnih 8 mjeseci (ili koliko već) kontinuiranog rada, da li, po osnovu ovog prethodnog, imam pravo na naknadu? prekid radnog odnosa je trajao 15 dana, a ja ne mogu da istumačim u novom zakonu o radu. hvala unaprijed!
...znači dobićeš lovu za taj period 16.08-31.08...(16 dana) a ostatak love za period od 2 mjeseca i 14 dana će ti biti regularno isplaćeni prilikom tvoje sljedeće prijave na biro ( nebitno koliko ostaneš u radnom odnosu kod ovog poslodavca)...samo se nastavlja isplata za taj preostali dio n.naknade koja ti je već priznata rješenjem...:pusi2:

16x11-12 BAM, pa i nije loše, plus ostatak nekad later :mrgreen:

hvala ti! :thumbup:
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#20 Re: Naknada sa biroa

Post by teuta06 »

koji sve razlog može poslodavac navesti u otkaz ugovora o radu da radnik ima pravo na naknadu sa biroa?
User avatar
topcam
Posts: 5062
Joined: 08/07/2007 12:49

#21 Re: Naknada sa biroa

Post by topcam »

un1ted wrote: 31/08/2016 15:52 Ako je neko upucen, iskorsitio bih ovu temu da iznesem slucaj oca.

Naime, radio je 20godina u drzavnoj firmi, ali kako je poceo raspad iste, nisu isplacivane plate, jednostavno nije mogao izdrzati, dao otkaz i trazio privatni posao. Nije dobio nikakvu naknadu, optremninu i slicno. Sada ce kod novog poslodavca nakon 8 mjeseci dobiti otkaz. Prema tome ima mogucnost naknade sa biroa, ali da li se ona gleda i odredjuje na osnovu ovih 8 mjesci zadnjeg staza, ili se moze ubrojati i onih 20 godina, pa da primanja od bira budu duzi vremenski period, na osnovu ranijeg staza, a gdje pravo na pomoc nije iskoristena?

Brojati ce se period gdje su uplaceni doprinosi, vrijeme gdje nije primao platu se ne broji.
Doprinosi se ne mogu uplatiti ako se ne isplati plata. Ukoliko se plate retroaktivno isplate
broji se i staz, to je vezano jedno za drugo. Novcana naknada za nezaposlene osobe iznosi
40% od prosjecne plate u Federaciji isplacene unazad 3 mjeseca.
(trenutno 429 KM)
User avatar
topcam
Posts: 5062
Joined: 08/07/2007 12:49

#22 Re: Naknada sa biroa

Post by topcam »

teuta06 wrote: 16/08/2022 12:02 koji sve razlog može poslodavac navesti u otkaz ugovora o radu da radnik ima pravo na naknadu sa biroa?
smanjenje obima poslovanja, sporazuman prekid ni u kom slucaju.
aka Enki
Posts: 86
Joined: 29/04/2021 13:30

#23 Re: Naknada sa biroa

Post by aka Enki »

Ako zaposlenom istice ugovor, ponudjen mu je novi ali ne zeli vise raditi kod istog poslodavca, ima li pravo na naknadu sa biroa. Radio je duze od godinu dana.
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#24 Re: Naknada sa biroa

Post by nlt »

aka Enki wrote: 20/02/2023 15:15 Ako zaposlenom istice ugovor, ponudjen mu je novi ali ne zeli vise raditi kod istog poslodavca, ima li pravo na naknadu sa biroa. Radio je duze od godinu dana.
Ako radnik svojom voljom napušta posao ništa od naknade
moee
Posts: 1370
Joined: 07/06/2011 10:44

#25 Re: Naknada sa biroa

Post by moee »

Ako se kao razlog navede "istek ugovora o radu na određeno vrijeme", radnik ima pravo na naknadu za nezaposlene.
Post Reply