Najveći/Najbolji general svih vremena?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

sully
Posts: 5
Joined: 23/12/2020 10:48

#1 Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by sully »

NIsam upućen da li je neko prethodno otvorio istu ili sličnu temu, pa odlučih da otvorim.
Ko je po vama najbolji/najveći general svih vremena?
Znam da je teško odrediti jednog, posebno zbog toga što je u svakom vremenskom razdoblju bilo izvrsnih generala,
Počev od antike( Aleksandar Veliki, Cezar, Hanibal, Aurelian), srednji vijek( Khalid ibn al-Walid, Belisarius, Subutai, Dzingiz, Sulejman Veličanstveni) i novo doba i moderno doba(Napoleon, Suvorov, Washington, Paul von Hindenburg, Erich von Manstein).
MIslim da je bez sumnje najbolji general iz Antičkog doba bio Aleksandar Veliki.
U ono doba za veoma kratko vrijeme je uspio osvojiti tada i možda najjače Perzijsko carstvo,sa nekih 30.000 do 40.000 vojnika.
Posebno Bitka kod Gaugamele gdje je porazio persijsku vojku koja je brojala preko 100.000 vojnika sa 40.000 vojnika.

Za najboljeg generala iz Srednjeg vijeka bih izabrao Khalida. Njegova genijalnost je pobijedila muslimansku vojsku na Uhudu a zatim je primio Islam i bio najzaslužniji za brzo širenje Rašidunskog Halifata. Zanimljivo da nikad u svojoj karijeri nije izgubio niti jednu bitku i dobiva naziv "Allahova Sablja".
Borio se protiv Istočinog Rimskog Carstva i Sasanidskog carstva a posebno treba istaći Bitku na Jarmuku gdje je sa 30.000 porazio ERE vojsku( Po procjenama više od 100.000 vojnika). Takodje ERE vojska je bila iskusna vojska sa velikim brojem veterana iz prethodnih ratova sa Sasanidskim carstvom.

Najbolji general iz novog doba i modernog doba- Napoleon
Jednom riječju genijalac.
Vjerovatno njegova najbolja bitka je Bitka kod Austerlica gdje je porazio rusku i austrijsku vojsku.

Sve u svemu, najbolji general svih vremena po meni je Khalid ibn al Walid.
U isto vrijeme se borio protiv tada dva najjača carstva i iz svake bitke je izašao kao pobjednik.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#2 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by L u c i f e r »

Atif Dudakovic :bih:
sully
Posts: 5
Joined: 23/12/2020 10:48

#3 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by sully »

L u c i f e r wrote: 27/12/2020 23:05 Atif Dudakovic :bih:
:bih: :bih:

Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#4 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Tempo »

sully wrote: 27/12/2020 23:02 NIsam upućen da li je neko prethodno otvorio istu ili sličnu temu, pa odlučih da otvorim.
Ko je po vama najbolji/najveći general svih vremena?
Znam da je teško odrediti jednog, posebno zbog toga što je u svakom vremenskom razdoblju bilo izvrsnih generala,
Počev od antike( Aleksandar Veliki, Cezar, Hanibal, Aurelian), srednji vijek( Khalid ibn al-Walid, Belisarius, Subutai, Dzingiz, Sulejman Veličanstveni) i novo doba i moderno doba(Napoleon, Suvorov, Washington, Paul von Hindenburg, Erich von Manstein).
MIslim da je bez sumnje najbolji general iz Antičkog doba bio Aleksandar Veliki.
U ono doba za veoma kratko vrijeme je uspio osvojiti tada i možda najjače Perzijsko carstvo,sa nekih 30.000 do 40.000 vojnika.
Posebno Bitka kod Gaugamele gdje je porazio persijsku vojku koja je brojala preko 100.000 vojnika sa 40.000 vojnika.

Za najboljeg generala iz Srednjeg vijeka bih izabrao Khalida. Njegova genijalnost je pobijedila muslimansku vojsku na Uhudu a zatim je primio Islam i bio najzaslužniji za brzo širenje Rašidunskog Halifata. Zanimljivo da nikad u svojoj karijeri nije izgubio niti jednu bitku i dobiva naziv "Allahova Sablja".
Borio se protiv Istočinog Rimskog Carstva i Sasanidskog carstva a posebno treba istaći Bitku na Jarmuku gdje je sa 30.000 porazio ERE vojsku( Po procjenama više od 100.000 vojnika). Takodje ERE vojska je bila iskusna vojska sa velikim brojem veterana iz prethodnih ratova sa Sasanidskim carstvom.

Najbolji general iz novog doba i modernog doba- Napoleon
Jednom riječju genijalac.
Vjerovatno njegova najbolja bitka je Bitka kod Austerlica gdje je porazio rusku i austrijsku vojsku.

Sve u svemu, najbolji general svih vremena po meni je Khalid ibn al Walid.
U isto vrijeme se borio protiv tada dva najjača carstva i iz svake bitke je izašao kao pobjednik.

[youtube]www.youtube.com/watch?v=P51X5P9Ck3s&ab_ ... ojni%C4%87[/youtube]
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40325
Joined: 29/06/2011 23:39

#5 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by dječak sa šibicama »

Premda nisu generali, ali Napoleon, Dzingis Kan, Timur Lenk, Cezar Julije, to su sve velike vojskovodje proslosti.

Po meni Hannibal je najveci, neki ce reci Napoleon, zaboravio sam Horacia Nelsona. Cortez koji je sa par stotina ljudi porazio carstvo od nekoliko miliona ljudi.

Od ovih modernijih, preferiram naci generale jer su oni nekakvo olicenje zapovjednika po drzavu stavu razmisljanju, iako su nacisti izgubili rat uglavnom zbog ludjackog karaktera vodeceg covjeka. Doentiz i njegovi wolfpack strah i trepet atlantika. Guderian, on je evoluirao sistem ratovanja, Rommel, na stranu sad zlocinacki karakter cijele te vojske.

Giap iz Vijetnama, Moshe Dayan, Sharon i cijela plejada uspjesnih izraelskih generala, Zukov kao general koji je mozda i glavni protagonist WWII, odbranio Moskvu i osvojio Berlin.

Ne bih ih previse glorificirao, ti su ljudi odveli milione u smrt, a pokupili slavu. Taj genij je pametnije bilo uloziti u nesto korisno za covjecanstvo.
Na kraju krajeva, spomen je vaznije dati nepoznatim ljudima koji su ginuli. Sto bi rekli Nijemci za Engleze u prvom svjetskom ratu, oni su kao copor hrabrih lavova koje vodi nekolicina plasljivih ovaca.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#6 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by stubrijez »

Eisenhower...
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#7 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by geralt »

Tesko je direktno porediti generale iz razlicitih epoha, zbog razlicitih metoda ratovanja i logistickih izazova. Top 10, bez nekog posebnog redoslijeda: Subotai, Belisarius, Aleksandar Veliki, Napoleon, Suvorov, Zhukov, Guderian, ibn Walid, Friedrich Veliki. Prednost dajem onima koji su na odredjeni nacin unijeli neku revoluciju u nacin ratovanja, kao sto su Mongoli sa strijelcima na konjima, Napoleon sa koristenjem artiljerije, Guderian sa Blitzkriegom ili ibn Walid sa lakom konjicom.

Sa nasih prostora, Mehmed-pasa Sokolovic, Omer-pasa Latas i Svetozar Boroevic.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#8 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by visuljak »

Taman pomislim da nema vise glupih tema kad izleti jos jedna.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#9 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by zijancer »

Rommel
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#10 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by ANamelessGhoul »

Po meni Halid ibn Velid. Tragovi njegovih osvajanja su i danas vidljivi
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#11 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by broj dva »

Ne moze se tako lako generalizirati kroz istoriju. Drugi uslovi, drugo oruzje, druge mogucnosti...
Velikani se poznaju.Aleksandar, Cezar, Napoleon, Ghenghis, Rommel...
Ali kako porediti otpor vijetnamske gerile amerikancima( stratesko-takticko remek djelo) sa Akeksandrovim pohodom u nepoznato ili sa Ghengisovim nezamislivim carstvom.
Objektivne poredbe mi se ne cine mogucim.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#12 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by stubrijez »

ANamelessGhoul wrote: 29/12/2020 14:30 Po meni Halid ibn Velid. Tragovi njegovih osvajanja su i danas vidljivi
Ko ti je ovaj. Za ostale sam cuo sve... ovog niko nije u mojoj školi pominjo???
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#13 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by ANamelessGhoul »

stubrijez wrote: 30/12/2020 17:51
ANamelessGhoul wrote: 29/12/2020 14:30 Po meni Halid ibn Velid. Tragovi njegovih osvajanja su i danas vidljivi
Ko ti je ovaj. Za ostale sam cuo sve... ovog niko nije u mojoj školi pominjo???
Sta da ti kazem, osim nazad u skolu
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#14 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by stubrijez »

....
Last edited by stubrijez on 30/12/2020 18:43, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#15 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by stubrijez »

Mrsko mije bilo ali sam proguglo... mogo sam i pretpostaviti u koju skolu si iso.
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#16 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Edvin21 »

Dzingis Kan ili Aleksandar Veliki
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#17 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Sunculish »

Saladin
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#18 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by ANamelessGhoul »

Edvin21 wrote: 30/12/2020 18:48 Dzingis Kan ili Aleksandar Veliki
Kad smo kod Dzingisa, nista on ne bi uradio bez Subutaja koji je u top 5 sigurno.
A ovog iznad ne bih ni da komentarisem
User avatar
k3ngur
Posts: 1945
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#19 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by k3ngur »

Paton, Vatutin, Zukov, Rokosovski, Model, Rommel, Guderian, Montgomery iz 2 svjetskog rata a ima ih jos.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#20 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by alibegoa »

Caesar Divvs
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#21 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ako ćemo gledati po genijalnosti na bojnom polju onda Hanibal Barka...
deny_s
Posts: 750
Joined: 22/04/2018 20:55

#22 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by deny_s »

Ne znam ko je bio najbolji general ali znam ko je bio najbolji diverzant svih vremana,diverzant koji se sa stojadinom uvlačio duboko u neprijateljske linije izvodeći diverzantske akcije u stilu ramba, kada je u samo jednoj akciji bez problema savladao stotinjak neprijateljskih vojnika.. :D
Legenda kaže da je poslije rata postao prvi u bošnja :cry:
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3216
Joined: 28/01/2012 11:38

#23 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by kamberovica polje »

1. Aleksandar Veliki-Sve jasno.

2. Subutai- General Džingisa Kana i Ogidei Kana. Čovjek koji nema nijednog poraza. Dobio je zadatak da napravi izvidničku misiju po ruskim prinčevinama 1220. kako bi se Mongoli malo bolje upoznali s Evropljanima. U tu "izvidničku misiju" je poveo 20 000 vojnika, tijekom koje je našamarao i opljačkao sve prinčevine i uništio Gruziju.

3. Napoleon - Kad se talent, volja i ambicija poklope dobiju se ljudi poput njega. Rođeni vojskovođa

4. George S. Patton- Američki general u 2. S.R. Vojnici su imali simpatičan nadimak za njega: "Old blood and guts". Bio je zapovjednik tenkovskih bataljona i temeljio je sve na filozofiji napada. Prvi je zapadni general koji se s pontonskog mosta popišao u Rajnu. :D
Bio je buntovnik i teški luđak, koji je često djelovao suprotno naređenjima s vrha.
Ovaj citat govori sve o njegovoj filozofiji:
“A good plan, violently executed now, is better than a perfect plan next week.”

5. Georgij Žukov-Velikan 2.S.R. i heroj SSSR-a. Čovjek koji je vodio i odbranu Sovjetskog saveza i invaziju na Njemačku.
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#24 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by vindfaker »

Izet Nanić
zira1337
Posts: 83
Joined: 28/05/2017 22:39

#25 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by zira1337 »

Hasan Paša Predojević, Osman Gradaščević, Omer Paša Latas

To su naši najbolji generali do 90'ih

a onda tu ima Dudaković, Selmanović, Delić itd...
Post Reply