Najveći/Najbolji general svih vremena?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
FantomX
Posts: 106
Joined: 31/05/2020 22:59
Location: Zapad

#26 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by FantomX »

Aleksandar, Napoleon, Subatai, Dzingis Kan, Julijus Cezar, Kir Veliki, Atila, Hanibal, Mehmed to je od ovih birvaktile

Od modernijih meni je najbolji Vinston Curcil kao neko ko je bio odgovoran za vojnu strategiju i generalno njegov utjecaj u drugom svj. ratu
Zukov i Rommel
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#27 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by TheMule »

Mislim da je Aleksandar najbolji svih vremena. Bitke na otvorenom polju, u sumi, na rijeci, na planini, na otoku, protiv tvrdjava na brdu, protiv velikih utvrdjenih gradova, protiv nepoznatih vojnih formacija (slonovi, kocije), protiv gerile, protiv varvara, Grckih vojnika, perzijskih vojnika, Indijanaca, itd, i sve pobjede. Uz to, ne samo sto je bio veliki takticar, ali je znao biti i vrlo dosjetljiv, pa je imo neke odlicne ideje kako rijesiti vojne probleme.

Isto ide u njegov prilog to sto je bio u prvim linijama i nije se stedio i bio je ranjavan dosta puta. Takav general daje "krila" vojnicima kad ga vide, pa je i to jedna vrsta umijeca.

Svidja mi se i Hannibal, osim taktike, imo je i odlicno poznavanje psihologije, ali nije bio bolji od Aleksandra. Cezar je nekad bio vise sretan nego spretan. Njegov najveci adut je bila brzina i energija. Ibn Walidu treba odati priznanje za neprekidan niz pobjeda ali kao i ostali velikani, nije isproban do iste mjere kao ovi gori nabrojani. Rommel je dobar od modernih generala. Moram priznati da ne znam puno o Napoleonu i Khan-u, nikad me nisu interesovali previse... Za Washingtona mogu reci da je izgubio nekoliko bitki, nije ni blizu ovih drugih.

Uglavnom, tesko je porediti velikane i reci sta bi bilo da su imali odredjene uslove, vecina njih nisu imali priliku da se dokazu. Recimo, meni licno, pobjeda Surene nad Rimljanima je jedna od najimpresivnijih pobjeda u historiji rata, ali je nakon toga pogubljen... Sta bi bilo da je Belisarije imo resurse koje je imo Cezar? :?:
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#28 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by tovarish »

FantomX wrote: 05/01/2021 23:36 Aleksandar, Napoleon, Subatai, Dzingis Kan, Julijus Cezar, Kir Veliki, Atila, Hanibal, Mehmed to je od ovih birvaktile

Od modernijih meni je najbolji Vinston Curcil kao neko ko je bio odgovoran za vojnu strategiju i generalno njegov utjecaj u drugom svj. ratu
Zukov i Rommel
Jeste da si naglasio za WWII, ali katastrofa na Galipolju u WWI je također njeogovo djelo. Zbog toga je bio gurnut daleko od središta političkih zbivanja. Ali, uspio se probiti nazad.


A što se tiče teme, nabrojani su svi većinom, ali sa jednim se ne bih složio. Montgomery je precijenjen. Romela je dobio iscrpljivanjem, a operaciju Market Garden kao najveći poraz saveznika u WWII je on osmislio.
User avatar
FantomX
Posts: 106
Joined: 31/05/2020 22:59
Location: Zapad

#29 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by FantomX »

tovarish wrote: 08/01/2021 22:30
FantomX wrote: 05/01/2021 23:36 Aleksandar, Napoleon, Subatai, Dzingis Kan, Julijus Cezar, Kir Veliki, Atila, Hanibal, Mehmed to je od ovih birvaktile

Od modernijih meni je najbolji Vinston Curcil kao neko ko je bio odgovoran za vojnu strategiju i generalno njegov utjecaj u drugom svj. ratu
Zukov i Rommel
Jeste da si naglasio za WWII, ali katastrofa na Galipolju u WWI je također njeogovo djelo. Zbog toga je bio gurnut daleko od središta političkih zbivanja. Ali, uspio se probiti nazad.


A što se tiče teme, nabrojani su svi većinom, ali sa jednim se ne bih složio. Montgomery je precijenjen. Romela je dobio iscrpljivanjem, a operaciju Market Garden kao najveći poraz saveznika u WWII je on osmislio.
Pa dobro, ne bi sigurno bio najutjecajnija figura u ww2 da nije u proslosti gubio. Mlad i neiskusan. Naucio iz gresaka. Al generalno u engleskoj historiji generali su im bilo jako losi ili prosjecni, nikad nisu imali velike osvajace ili vojskovodje. Curcil je cjelokupno gledajuci sam vodio rat protiv nacista, jako mudro i strpljivo je to radio. Na kraju mu se isplatilo.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by MorningStar »

Vec je netko napisao.

*edit
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#31 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by tovarish »

FantomX wrote: 09/01/2021 14:29
tovarish wrote: 08/01/2021 22:30
FantomX wrote: 05/01/2021 23:36 Aleksandar, Napoleon, Subatai, Dzingis Kan, Julijus Cezar, Kir Veliki, Atila, Hanibal, Mehmed to je od ovih birvaktile

Od modernijih meni je najbolji Vinston Curcil kao neko ko je bio odgovoran za vojnu strategiju i generalno njegov utjecaj u drugom svj. ratu
Zukov i Rommel
Jeste da si naglasio za WWII, ali katastrofa na Galipolju u WWI je također njeogovo djelo. Zbog toga je bio gurnut daleko od središta političkih zbivanja. Ali, uspio se probiti nazad.


A što se tiče teme, nabrojani su svi većinom, ali sa jednim se ne bih složio. Montgomery je precijenjen. Romela je dobio iscrpljivanjem, a operaciju Market Garden kao najveći poraz saveznika u WWII je on osmislio.
Pa dobro, ne bi sigurno bio najutjecajnija figura u ww2 da nije u proslosti gubio. Mlad i neiskusan. Naucio iz gresaka. Al generalno u engleskoj historiji generali su im bilo jako losi ili prosjecni, nikad nisu imali velike osvajace ili vojskovodje. Curcil je cjelokupno gledajuci sam vodio rat protiv nacista, jako mudro i strpljivo je to radio. Na kraju mu se isplatilo.
Njegov doprinos pobjedi svakako je nemjerljiv i možda najveći nekog političara.
zenit dozic
Posts: 2408
Joined: 07/09/2014 11:48

#32 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by zenit dozic »

Cudi me da niko ne spominje Sallahudin Ejubija, po mnogima i najveceg islamskog vojskovođu.
Ima strasan vojni rezime
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#33 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Tempo »

dzingis kan i njegov dudlaj kan.
User avatar
k3ngur
Posts: 1945
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#34 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by k3ngur »

Engleski kraljevi Henri IV i Wilijam osvajac, mozda i Henri II koji je drzao pola Francuske. Edward I je ujedinio Britaniju pred kraj svog vladanja. Ricard Lavljeg srca je precijenjen ali Alfred Veliki je igrao znatnu ulogu protiv Vikinga. Edward III je u pocetku pobjedjivao u 100 godisnjem ratu dok mu sin isto uspjesni vojskovodja Edward crni princ nije umro.

I Oliver Kromvel je bio uspjesni general, a Duke Wellington uspjesni admiral.

Od Skota bih spomenuo Roberta Brusa, oslobodio Skotsku od Engleskog jarma.

Artur, ipak on je semi legendarna licnost a i Briton je.

Za Osmanlije treba spomenut Bajazida munju i oca mu Murata mada bolji od njih su bili Mehmed osvajac, Selim I i Sulejman. Medju admiralima Hajrudin Barbarosa. Bajazid munja i Selim I su kratko vladali prvi 14 drugi 8 godina ali su imali velika osvajanja posebno Selim.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#35 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by tovarish »

k3ngur wrote: 09/01/2021 16:20 Engleski kraljevi Henri IV i Wilijam osvajac, mozda i Henri II koji je drzao pola Francuske. Edward I je ujedinio Britaniju pred kraj svog vladanja. Ricard Lavljeg srca je precijenjen ali Alfred Veliki je igrao znatnu ulogu protiv Vikinga. Edward III je u pocetku pobjedjivao u 100 godisnjem ratu dok mu sin isto uspjesni vojskovodja Edward crni princ nije umro.

I Oliver Kromvel je bio uspjesni general, a Duke Wellington uspjesni admiral.

Od Skota bih spomenuo Roberta Brusa, oslobodio Skotsku od Engleskog jarma.

Artur, ipak on je semi legendarna licnost a i Briton je.

Za Osmanlije treba spomenut Bajazida munju i oca mu Murata mada bolji od njih su bili Mehmed osvajac, Selim I i Sulejman. Medju admiralima Hajrudin Barbarosa. Bajazid munja i Selim I su kratko vladali prvi 14 drugi 8 godina ali su imali velika osvajanja posebno Selim.
Alfredu je pomagao Uthred of Babenberg, a Brusu Viliam Volas :D

Znaš kako kaže stara kineska poslovica: Iza svakog uspješnog muškarca stoji heroj iz Holivuda.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#36 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by stubrijez »

treba temu preimenovati najbolje placeni general svih vremena?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#37 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by The 51st State »

Scilpio i hanibal dijele prvo mijesto. Ako se gleda po neizgubljenim bitkama halid bin walid.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#38 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Sanjarko »

Hanibala sjb-lo sto nije htjeo uci i zapalit Rim i prepucavanja u vijecu Kartage oko pojacanja ako me sjecanje dobro sluzi i ako je tacno sve sta sam gledao o njemu. Aleksanadar iz susjedstva defitivno vodi. Od novije historije Romel. Iako je ona strana.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#39 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Van Halen »

Vlatko Vukovic veliki vojvoda bosanski i kralja Tvrtka I
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#40 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by AleksoMKD »

Napoleon, Aleksandar, Hanibal, Ibn Walid, Subotaj, Suvorov......

Jednostavno nema nacina da se izdvoji jedan "najbolji".
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40378
Joined: 29/06/2011 23:39

#41 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by dječak sa šibicama »

Vlatko Vukovic, komandant lijevog krila na Kosovu polju, na zalost poraz.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#42 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Tromblon »

Bogami Vlatko i njegova vojska tu nisu poraženi.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#43 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Tromblon »

Po meni subjektivno Salahudin.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#44 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Nekako s proljeća »

Je li to onaj što je zbog principa humanosti prema zatečenom življu Jerusalima ispao veći od same vojne pobjede.Uzdržao se od osvete.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#45 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by MorningStar »

Nekako s proljeća wrote: 20/01/2021 20:27 Je li to onaj što je zbog principa humanosti prema zatečenom življu Jerusalima ispao veći od same vojne pobjede.Uzdržao se od osvete.
Jeste onaj po cijem narodu danas se arapi zajedno sa turcima dobrano fino odnose.

Ako netko voli historiju - evo zanimljivost.Salah al Deen je nakon sto je cuo da je kralj Jeruzalema bolestan - istom poslao voce - hladjeno ledom sa planina kavkaza - neko ce reci kako fin gest - a netko mozda kao fin gest i demonstracija moci :thumbup:

Malo drugacija vremena..

btw krizari kad su zauzimali Jeruzalem predvodnik istih je rekao da sve pobiju svi u gradu,neki svecenici su poceli da negoduju govoreci kako ima i krscana u istom - odgovor je bio "Bog ce prepoznati svoje" :D

Medjutim daleko je Salah al Deen od titule "najboljeg" pogotovo sto je nedefinisano sta to "najbolji" znaci ?
Last edited by MorningStar on 20/01/2021 20:37, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#46 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by Nekako s proljeća »

Šta ja znam :D na jednom ispitu je trabalo obraditi par knjiga, ali obavezno jednu u kojoj je sa sve mapama od -do pojašnjeno preko 50-tak velikih bitaka, tipa bitka na rijeci Marni, bitka oklopa kod Kudska, bla blabla pa šta te zakači na ispitu.
Svaka je pria za sebe i garant ima nekih generala koji se tu nešto pitaju ... strašni su to ljudski gubitci ...divljaštvo. Ali hajde, nešto se zapamtilo pa eto rekoh da se ućipim na temu.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#47 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by AleksoMKD »

Jos nesto, Aleksandar je od starog nasledio odlicno organiziranu, istreniranu i iskusnu vojsku sa oficirima veteranima.

Napoleon je imao puno tezi put.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#48 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by ugly duckling »

deny_s wrote: 31/12/2020 21:55 Ne znam ko je bio najbolji general ali znam ko je bio najbolji diverzant svih vremana,diverzant koji se sa stojadinom uvlačio duboko u neprijateljske linije izvodeći diverzantske akcije u stilu ramba, kada je u samo jednoj akciji bez problema savladao stotinjak neprijateljskih vojnika.. :D
Legenda kaže da je poslije rata postao prvi u bošnja :cry:
:thumbup: :lol:
User avatar
k3ngur
Posts: 1945
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#49 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by k3ngur »

Jos nekoliko imena:

Gustav Adolfus za vrijeme 30 godisnjeg rata.

Ulysses Grant, americki general u americkom gradjanskom ratu, kasnije presjednik.

Babur, osnivac Mogula u Indiji i osvajac sjeverne Indije od dinastije Lodi, Panipat bitka.

Trajan rimski imperator.

Fridrih veliki, Prusija, sedmogodisnji rat.

Alp Arslan, seldzucki sultan pobjedio Bizantskog cara u bitci na Manzikertu, pocetak pada Bizantije a istovremeno pocetak turskog osvajanja male azije i naseljavanja istih.

Petar Veliki, Ruski car.

Bejbers, memlucki vladar i general. U bitci Ajn Dzalut kao general sa sultanom Kutuzom porazio mongole, poslije kao memlucki sultan zabio zadnji udarac krstasima.

Musa ibn Nusajr i Tarik ibn Zijad, osvajaci Spanije.
User avatar
pici
Posts: 43539
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#50 Re: Najveći/Najbolji general svih vremena?

Post by pici »

ako cemo po pobjedama jedino je alexandar neporazen mada je strateski zakazao, otisao predaleko u indiju, iscrpio vojsku i zalihe i onda pogubio pola vojske vracajuci se u babilon gje je u 32 godini il otrovan il umro od groznice... napoleon brijantan takticar ali i ko alexandar los strateg, otisao duboko u rusiju zauzeo moskvu i onda povlaceci se pogubio pola vojske... cezar veliki uspjeh protiv gala i pobjedom nad galskim vođom Vercingetoriks, okruzio grad sa dva bedema jedan prema gradu i drugi prema vani, porazio tri puta brojniju galsku vojsku uz veliku srecu na kraju, morao se i sam ukljuciti da bi izbjegao poraz... dzingis kan imao tada savrsenu konjicu koju niko nije mogao zaustaviti, gradove osvajao masakrima, grad koji se ne preda spali i pobije sve zivo... tako da ovo su veliki osvajači to jest koljači.

najbolji general ne postoji u principu su to visoko inteligentni ljudi sa vojnom obukom.
Post Reply