Najveci dozvoljeni El. Motor

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1 Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

Pozdrav ekipa,

evo trebam neku veliki masinu prikopcat u avliju, pa se mislim da li imam dovoljno jak prikljucak. Imam trofaznu struju 16A.

Treba mi motor preko 24kW.

Formula kaze:

Image

Ako uzmem da je cos=1, aproximacija, ispadne mi P=380*16*1,73*1=10,5kW

Jel ovo po fazi? Ili jednostavno ne mogu veci motor od 10.5 na moj sistem. Malo mi izgleda nesto, majka mu stara!
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

Mes cini da nam fali elektro inzinjera na forumu :)
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#3 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by nivla »

pogledaj u ugovoru koji ti je priključak, ako ne znaš možeš nazvati elektroprivredu pa ti oni mogu reći, mada cisto sumnjam da imas trofaznu struju sa više od 19kw snage, ti trenutno imaš tri faze na 220V puta 16 ampera, pa ti dođe da imaš ukupno 10,5kw i možeš ići do 20kw prema pravilniku
https://www.epbih.ba/upload/documents/d ... uccima.pdf
za sve preko ti treba dodatna elektroenergetska saglasnost i priključak veći od 24kw ako nećeš da ti svaki put kad to upališ izbaci osigurač jer ćeš imati peak veći od 24kw, npr 27kw
koliko znam cijena dodatnog kw priključne snage je 200km plus PDV jednokratno po kw
ovo znači da ti za prelazak na 23kw sa 10.5 treba oko 3000km
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by apsidejzi »

Nema elektroinzinjera al ima ljudi sto tvoje pitanje ubace u chatGPT od rijeci do rijeci i on im odgovori da ne mozes :D Haman moras imat 27A minimalno koliko ja mogu skontat. Evo sta on kaze:

Ako želite priključiti motor snage preko 24 kW na trofaznu struju, trebat ćete provjeriti da li vaš priključak može podnijeti takvu potrošnju energije. Osnovna formula za izračunavanje snage (P) na trofaznom sustavu je:

P = √3 × U × I × cos(φ)

gdje su:

P: snaga u vatima (W)
U: napon u voltima (V), obično je 400 V za trofazni sustav
I: struja u amperima (A)
φ: kut između napona i struje (faktor snage), obično je 1 za motorne uređaje
Ako želite koristiti motor snage preko 24 kW, recimo da je motor snage P_motor. Ako znamo da je napon U = 400 V i faktor snage cos(φ) = 1 (pretpostavimo idealan slučaj za jednostavnost), možemo preurediti formulu kako bismo izrazili struju I koja je potrebna:

I = P_motor / (√3 × U × cos(φ))

U vašem slučaju, P_motor = 24,000 W (24 kW), U = 400 V, i cos(φ) = 1:

I = 24,000 / (√3 × 400 × 1) ≈ 27.71 A

Kako imate priključak na trofaznu struju od 16 A, očito je da taj priključak neće biti dovoljno jak za napajanje motora snage preko 24 kW. Vaš trenutni priključak može podržati samo do 16 A struje.

Ako stvarno trebate koristiti motor takve snage, trebat ćete kontaktirati stručnjake za električne instalacije kako bi procijenili i eventualno nadogradili vašu električnu instalaciju kako biste imali odgovarajući priključak za motor takve snage.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#5 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

apsidejzi wrote: 15/08/2023 11:10 Nema elektroinzinjera al ima ljudi sto tvoje pitanje ubace u chatGPT od rijeci do rijeci i on im odgovori da ne mozes :D Haman moras imat 27A minimalno koliko ja mogu skontat. Evo sta on kaze:

Ako želite priključiti motor snage preko 24 kW na trofaznu struju, trebat ćete provjeriti da li vaš priključak može podnijeti takvu potrošnju energije. Osnovna formula za izračunavanje snage (P) na trofaznom sustavu je:

P = √3 × U × I × cos(φ)

gdje su:

P: snaga u vatima (W)
U: napon u voltima (V), obično je 400 V za trofazni sustav
I: struja u amperima (A)
φ: kut između napona i struje (faktor snage), obično je 1 za motorne uređaje
Ako želite koristiti motor snage preko 24 kW, recimo da je motor snage P_motor. Ako znamo da je napon U = 400 V i faktor snage cos(φ) = 1 (pretpostavimo idealan slučaj za jednostavnost), možemo preurediti formulu kako bismo izrazili struju I koja je potrebna:

I = P_motor / (√3 × U × cos(φ))

U vašem slučaju, P_motor = 24,000 W (24 kW), U = 400 V, i cos(φ) = 1:

I = 24,000 / (√3 × 400 × 1) ≈ 27.71 A

Kako imate priključak na trofaznu struju od 16 A, očito je da taj priključak neće biti dovoljno jak za napajanje motora snage preko 24 kW. Vaš trenutni priključak može podržati samo do 16 A struje.

Ako stvarno trebate koristiti motor takve snage, trebat ćete kontaktirati stručnjake za električne instalacije kako bi procijenili i eventualno nadogradili vašu električnu instalaciju kako biste imali odgovarajući priključak za motor takve snage.
Jasna je meni ta formula, ali nikako da skuzim jel to po fazi ili je to ukupno, gledaj vraga:

https://strujaplin.com/faq/prikljucna-snaga
Kojom snagom se može raspolagati u stanu?

Ukoliko ne raspolažete elektroenergetskom suglasnošću, te ne znate kolika je moguća odobrena priključna snaga za Vaše prebivalište, HEP ODS će Vam odobriti snagu prema „naslijeđenom pravu“ potrošača. Što to znači? Znači da se snaga određuje prema Općim uvjetima, koja minimalno može iznositi 4,6 kW (za jednofazni priključak), te 11,04 kW (maksimalna snaga po jednoj fazi trofaznog priključka).
Ima neki fazon ovisi i jel veza izmedju faza ili veza izmedju faze i nule pri proracunu, ne znam sta je standard u BiH.

Meni sve se cini da je 10kW prikljucak na 3x16A.

I sta to znaci, hoce li limitator izbacit ako predjem preko toga, ili jednostavno ne moze dostavit vise?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

nivla wrote: 15/08/2023 11:08 pogledaj u ugovoru koji ti je priključak, ako ne znaš možeš nazvati elektroprivredu pa ti oni mogu reći, mada cisto sumnjam da imas trofaznu struju sa više od 19kw snage, ti trenutno imaš tri faze na 220V puta 16 ampera, pa ti dođe da imaš ukupno 10,5kw i možeš ići do 20kw prema pravilniku
https://www.epbih.ba/upload/documents/d ... uccima.pdf
za sve preko ti treba dodatna elektroenergetska saglasnost i priključak veći od 24kw ako nećeš da ti svaki put kad to upališ izbaci osigurač jer ćeš imati peak veći od 24kw, npr 27kw
koliko znam cijena dodatnog kw priključne snage je 200km plus PDV jednokratno po kw
ovo znači da ti za prelazak na 23kw sa 10.5 treba oko 3000km
Napon je 380. Iz ovog dokumenta:
(3) Standardne vrijednosti priključne snage krajnjeg kupca/proizvođača na niskonaponskoj
mreži do 23 kW određuje se na osnovu nazivne struje limitatora strujnog opterećenja:
- 20 i 32 A kod jednofaznog priključenja, odnosno 4,2 kW i 6,7 kW ili
- 3×16A, 3×20A, 3×25A, 3×32A kod trofaznog priključenja, odnosno 10 kW;
12,5 kW; 15,7 kW i 20 kW
Dakle jel 3x16A 10kW max, ili je to kW po fazi sto dodje 30kW.

Onda logika je da ne moze biti 30 jer se za domacinstva daje 23kW max :D
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#7 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by nivla »

rezultijuci napon na tri faze ti je 380v, kakvih po fazi, izmjeri unimjerom pa ces vidjeti
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#8 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

nivla wrote: 15/08/2023 11:22 rezultijuci napon na tri faze ti je 380v, kakvih po fazi, izmjeri unimjerom pa ces vidjeti
Ako cemo gonit mak na konac, trebalo bi da je izmedju nule i faze 220V, a izmedju dvije faze 380. Rezultujuci vektorski je nula.

Ma nemam pojma, odakle mene sa strujom, znam osnove.
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by mk ultra »

merhaba

što vas zanima

da krenem prvo sa pitanjem
šta će raditi taj motor 24kW, pa da počmemo
jako je bitno da li je start pod teretom ili u prazan hod.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#10 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by apsidejzi »

dr_Evil wrote: 15/08/2023 11:15
apsidejzi wrote: 15/08/2023 11:10 Nema elektroinzinjera al ima ljudi sto tvoje pitanje ubace u chatGPT od rijeci do rijeci i on im odgovori da ne mozes :D Haman moras imat 27A minimalno koliko ja mogu skontat. Evo sta on kaze:

Ako želite priključiti motor snage preko 24 kW na trofaznu struju, trebat ćete provjeriti da li vaš priključak može podnijeti takvu potrošnju energije. Osnovna formula za izračunavanje snage (P) na trofaznom sustavu je:

P = √3 × U × I × cos(φ)

gdje su:

P: snaga u vatima (W)
U: napon u voltima (V), obično je 400 V za trofazni sustav
I: struja u amperima (A)
φ: kut između napona i struje (faktor snage), obično je 1 za motorne uređaje
Ako želite koristiti motor snage preko 24 kW, recimo da je motor snage P_motor. Ako znamo da je napon U = 400 V i faktor snage cos(φ) = 1 (pretpostavimo idealan slučaj za jednostavnost), možemo preurediti formulu kako bismo izrazili struju I koja je potrebna:

I = P_motor / (√3 × U × cos(φ))

U vašem slučaju, P_motor = 24,000 W (24 kW), U = 400 V, i cos(φ) = 1:

I = 24,000 / (√3 × 400 × 1) ≈ 27.71 A

Kako imate priključak na trofaznu struju od 16 A, očito je da taj priključak neće biti dovoljno jak za napajanje motora snage preko 24 kW. Vaš trenutni priključak može podržati samo do 16 A struje.

Ako stvarno trebate koristiti motor takve snage, trebat ćete kontaktirati stručnjake za električne instalacije kako bi procijenili i eventualno nadogradili vašu električnu instalaciju kako biste imali odgovarajući priključak za motor takve snage.
Jasna je meni ta formula, ali nikako da skuzim jel to po fazi ili je to ukupno, gledaj vraga:

https://strujaplin.com/faq/prikljucna-snaga
Kojom snagom se može raspolagati u stanu?

Ukoliko ne raspolažete elektroenergetskom suglasnošću, te ne znate kolika je moguća odobrena priključna snaga za Vaše prebivalište, HEP ODS će Vam odobriti snagu prema „naslijeđenom pravu“ potrošača. Što to znači? Znači da se snaga određuje prema Općim uvjetima, koja minimalno može iznositi 4,6 kW (za jednofazni priključak), te 11,04 kW (maksimalna snaga po jednoj fazi trofaznog priključka).
Ima neki fazon ovisi i jel veza izmedju faza ili veza izmedju faze i nule pri proracunu, ne znam sta je standard u BiH.

Meni sve se cini da je 10kW prikljucak na 3x16A.

I sta to znaci, hoce li limitator izbacit ako predjem preko toga, ili jednostavno ne moze dostavit vise?
Koliko se ja razumijem, svaka faza ima svoj osigurac a onda citav sat ima glavni osigurac. Ako je po fazi 16A onda bi trebalo moci izdrzati ali ako je glavni osigurac 16A onda vjerovatno nece moci. Mada 24kW masina zvuci ogromno :D Moguce da je to razlog zasto kucanstva imaju do 25A osigurac da ne bi mogli voditi privatne biznise sa velikim masinama na crno :D Mislim, mozda je tvoja masina za neku drugu namjenu ali ocito su namjerno postavili ovako jer obicni kucanski aparati ne trebaju preko 25A makar svi bili ukljuceni istovremeno. Tvojih 16A je takodjer solidno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#11 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

mk ultra wrote: 15/08/2023 11:26 merhaba

što vas zanima

da krenem prvo sa pitanjem
šta će raditi taj motor 24kW, pa da počmemo
jako je bitno da li je start pod teretom ili u prazan hod.
Uh, ne znam sta da ti kazem, pod teretom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#12 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

apsidejzi wrote: 15/08/2023 11:27
Koliko se ja razumijem, svaka faza ima svoj osigurac a onda citav sat ima glavni osigurac. Ako je po fazi 16A onda bi trebalo moci izdrzati ali ako je glavni osigurac 16A onda vjerovatno nece moci. Mada 24kW masina zvuci ogromno :D Moguce da je to razlog zasto kucanstva imaju do 25A osigurac da ne bi mogli voditi privatne biznise sa velikim masinama na crno :D Mislim, mozda je tvoja masina za neku drugu namjenu ali ocito su namjerno postavili ovako jer obicni kucanski aparati ne trebaju preko 25A makar svi bili ukljuceni istovremeno. Tvojih 16A je takodjer solidno.
Tako nekako i ja posmatram to jer su 3 faze, 3 osiguraca, 3 limitatora valjda. Ali ne mogu da nadjem formulu koja ce me uvjeriti u suprotno od onoga sta nivla kaze, a to je 3x16A= 10.5kW
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by mk ultra »

dr_Evil wrote: 15/08/2023 11:28
mk ultra wrote: 15/08/2023 11:26 merhaba

što vas zanima

da krenem prvo sa pitanjem
šta će raditi taj motor 24kW, pa da počmemo
jako je bitno da li je start pod teretom ili u prazan hod.
Uh, ne znam sta da ti kazem, pod teretom.
onda si blago rečeno jeban :mrgreen:

vidi, radna struja ti je 35A po fazi
ako pod teretom krećeš, u kratkom momentu pri startu ide struja 7x35A čak i do 10x35A, ako je težak start, zavisi šta motor radi

nema tog priključka kućnog koji će ovo izdržati.

u prazan hod da ga pustiš, malo bi mignulo sve i krenuo bi, ne bi ti izgorili 35A topljivi osigurači (ako su ti tretnutno na objektu)
ako imaš limitatore na C16, vrlo vrlo vjerovatno da će ti iskočiti i na prazan start.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#14 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by apsidejzi »

dr_Evil wrote: 15/08/2023 11:30
apsidejzi wrote: 15/08/2023 11:27
Koliko se ja razumijem, svaka faza ima svoj osigurac a onda citav sat ima glavni osigurac. Ako je po fazi 16A onda bi trebalo moci izdrzati ali ako je glavni osigurac 16A onda vjerovatno nece moci. Mada 24kW masina zvuci ogromno :D Moguce da je to razlog zasto kucanstva imaju do 25A osigurac da ne bi mogli voditi privatne biznise sa velikim masinama na crno :D Mislim, mozda je tvoja masina za neku drugu namjenu ali ocito su namjerno postavili ovako jer obicni kucanski aparati ne trebaju preko 25A makar svi bili ukljuceni istovremeno. Tvojih 16A je takodjer solidno.
Tako nekako i ja posmatram to jer su 3 faze, 3 osiguraca, 3 limitatora valjda. Ali ne mogu da nadjem formulu koja ce me uvjeriti u suprotno od onoga sta nivla kaze, a to je 3x16A= 10.5kW
Ja sam gotovo uvjeren da je tvoja ukupna struja ogranicena na 16A. Mozda imas trofaznu struju i svaka faza ima svoj osigurac ali oni svi zajedno odgovaraju 16A. Trofazna struja u kucanstvima je namjenjena za malo jace masine poput masine za ves, sporeta i sl, gdje ti ponekad zatreba malo vise snage. Ako ukljucis rernu i tri cetiri plate i sl. Dobijes dosta voltaze za datu ameprazu kako bi mogao podnijeti pritisak. No 24kW je prejako za kucanstvo. Ja sam gotovo siguran da ces sprziti glavni osigurac ako je ukljucis. Nazalost.
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by mk ultra »

apsidejzi wrote: 15/08/2023 11:35
dr_Evil wrote: 15/08/2023 11:30

Tako nekako i ja posmatram to jer su 3 faze, 3 osiguraca, 3 limitatora valjda. Ali ne mogu da nadjem formulu koja ce me uvjeriti u suprotno od onoga sta nivla kaze, a to je 3x16A= 10.5kW
Ja sam gotovo uvjeren da je tvoja ukupna struja ogranicena na 16A. Mozda imas trofaznu struju i svaka faza ima svoj osigurac ali oni svi zajedno odgovaraju 16A. Trofazna struja u kucanstvima je namjenjena za malo jace masine poput masine za ves, sporeta i sl, gdje ti ponekad zatreba malo vise snage. Ako ukljucis rernu i tri cetiri plate i sl. Dobijes dosta voltaze za datu ameprazu kako bi mogao podnijeti pritisak. No 24kW je prejako za kucanstvo. Ja sam gotovo siguran da ces sprziti glavni osigurac ako je ukljucis. Nazalost.
ja imam trofazni priključak na domu, i imam 3x35 gG osigurače na satu, a na papiru prikučna snaga 10kW

ne mora biti, samo digitalni priključci imaju automatske osigurače za limitaciju
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#16 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

mk ultra wrote: 15/08/2023 11:33
onda si blago rečeno jeban :mrgreen:

vidi, radna struja ti je 35A po fazi
ako pod teretom krećeš, u kratkom momentu pri startu ide struja 7x35A čak i do 10x35A, ako je težak start, zavisi šta motor radi

nema tog priključka kućnog koji će ovo izdržati.

u prazan hod da ga pustiš, malo bi mignulo sve i krenuo bi, ne bi ti izgorili 35A topljivi osigurači (ako su ti tretnutno na objektu)
ako imaš limitatore na C16, vrlo vrlo vjerovatno da će ti iskočiti i na prazan start.
Pa dobro, ako uzmemo da je prazan start. Kakva je onda racunica sa 3x16A? Koliko mogu dati maksimalno motoru?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#17 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

mk ultra wrote: 15/08/2023 11:36

ja imam trofazni priključak na domu, i imam 3x35 gG osigurače na satu, a na papiru prikučna snaga 10kW

ne mora biti, samo digitalni priključci imaju automatske osigurače za limitaciju
Digitalni je sat kod mene, ali mislim da su ostavili vece osigurace, da nisu dirali u to. Ima li sat limiter ako je digitalni, vjerovatno
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#18 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by nivla »

na digitalnom brojilu, doci ce ti jos i upozorenje od ep da si prekoracio snagu u proteklom mjesecu, da je to upozorenje itd i da trebas pojacati prikljucnu snagu ako ti treba vise
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by mk ultra »

dr_Evil wrote: 15/08/2023 11:37
mk ultra wrote: 15/08/2023 11:33
onda si blago rečeno jeban :mrgreen:

vidi, radna struja ti je 35A po fazi
ako pod teretom krećeš, u kratkom momentu pri startu ide struja 7x35A čak i do 10x35A, ako je težak start, zavisi šta motor radi

nema tog priključka kućnog koji će ovo izdržati.

u prazan hod da ga pustiš, malo bi mignulo sve i krenuo bi, ne bi ti izgorili 35A topljivi osigurači (ako su ti tretnutno na objektu)
ako imaš limitatore na C16, vrlo vrlo vjerovatno da će ti iskočiti i na prazan start.
Pa dobro, ako uzmemo da je prazan start. Kakva je onda racunica sa 3x16A? Koliko mogu dati maksimalno motoru?
16x0.8A po fazi

nekih 8.8kW

ali ako bude ovako loš cosfi 0,8 recimo , zavisi kakav je motor

i vrlo moguće da će biti dosta reaktivne snage/energije, ako bude duže radio, pa ćeš dobiti i to upozorenje.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#20 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

mk ultra wrote: 15/08/2023 11:55
dr_Evil wrote: 15/08/2023 11:37

Pa dobro, ako uzmemo da je prazan start. Kakva je onda racunica sa 3x16A? Koliko mogu dati maksimalno motoru?
16x0.8A po fazi

nekih 8.8kW

ali ako bude ovako loš cosfi 0,8 recimo , zavisi kakav je motor

i vrlo moguće da će biti dosta reaktivne snage/energije, ako bude duže radio, pa ćeš dobiti i to upozorenje.
To je to, znaci ipak je racunica 10.5kW po fazi bez gubitaka, sto 30kW izadje.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#21 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by nikeze »

Prije 30 godina je bilo pravilo da se veći trofazni motor morao posebno prijaviti elektrodistribuciji. Ne znam kako je sada.
I palio se sa polaganim upuštanjem, kako se sjećam.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#22 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

nikeze wrote: 15/08/2023 12:13 Prije 30 godina je bilo pravilo da se veći trofazni motor morao posebno prijaviti elektrodistribuciji. Ne znam kako je sada.
I palio se sa polaganim upuštanjem, kako se sjećam.
Znas kako, zovnes EP i onda ti tamo kazu da oni nisu tehnicko lice, samo se javljaju na telefon, da trazis kakvog elektricara da pitas. Onda pitas pa ima li u elektricnom kakav elektricar da te posavjetuje, i samo cujes pi pi pi pi
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#23 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by mk ultra »

ma nemaš više ni montera u distribucijama kako treba

priključke ionako sad rade uglavnom eksterne (privatne) firme...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#24 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by dr_Evil »

mk ultra wrote: 15/08/2023 12:21 ma nemaš više ni montera u distribucijama kako treba

priključke ionako sad rade uglavnom eksterne (privatne) firme...
ALi moram da se vratim na ovu temu jos malo, zasto ga dovraga zovu 10kW-atni prikljucak ako je ustvari 3 puta vise? :D
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#25 Re: Najveci dozvoljeni El. Motor

Post by H323 »

Mislim da bi dobio malo bolje odgovore kad bi spomenuo šta je mašina ili za šta se koristi. Malo su drukčiji odgovori zavisno od toga je li u pitanju tokarski stroj s varijabilnom snagom ili štajaznam toplotna pumpa. Ovo što je mkultra spomenuo, ako je 24kW maksimalna raspoloživa snaga koju ti možda nećeš razviti prilikom starta i normalnog rada, postoje neke šanse da se možeš provući uz hladan start i slabu upotrebu iako si vjerovatno u globalu najebo. Poprilično sam siguran da će ukupna snaga biti 3*16*220=10.5kW, a ne 10.5kW po fazi za ukupno 30kW.
Post Reply