Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri dnu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#76 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

rekla-kazala wrote:
M e m o wrote:
rekla-kazala wrote:
Njemačka
3300 bruto
Poslodavac na bruto
-9,45 % penzijsko osiguranje
-7,30 % zdravstveno
-1,50% za nezaposlene
-1,025% njega
-1,60% osiguranje od nesreće
ukupno 20,87 ili cca 690 eura

Uposlenik iz bruto
-9,45 % penzijsko osiguranje
-8,20 % zdravstveno
-1,50% za nezaposlene
-1,025% njega
ukupno 20,17 ili 674 eura
uposlenik porezi ( poreska klasa I) 611 eura
Poslodavca košta radnik 3990,00 eura a dobije na ruke 2014,00 eura ili 50,50%

Federacija BiH
3300 eura
Poslodavac na bruto
-6,00% penzijsko
-4,00% zdravstveno
-0,50% za nezaposlene
Ukupno 10,50% ili 346 eura

Uposlenik iz bruto
-17,00% penzijsko
-12,50% zdravstveno
-1,50 % za nezaposlene
Ukupno 31% ili 1023 eura
uposlenik porezi 10% 300 eura
Poslodavca košta radnik 3646 eura a dobije na ruke 1977,00 eura ili 54,22%
ne znam kolko su ovi tvoji podaci tačni i odakle ti za Njemačku
ali opšte poznata priča je da je naša privreda PREOPTEREĆENA, pa po ovome ispada su su "tu negdje" sa Njemačkom, tako da sam itekako sumnjičav u ove tvoje podatke za Dojčland

plus i ne vidim šta si pisao za FBH, pa ti skroz fulio stope, ćovječe, eto ti gore sam ja postavio
pa bi to u tvom primjeru bilo ovakva "računica"

Federacija BiH
3300 eura
Poslodavac na bruto
-23,00% penzijsko
-16,50% zdravstveno
-2% za nezaposlene
Ukupno 41,50% ili 1.370 eura !!!!

Uposlenik iz bruto
-17,00% penzijsko
-12,50% zdravstveno
-0,50 % za nezaposlene
Ukupno 3o % ili 990 eura
uposlenik porezi 10% 300 eura
Poslodavca košta radnik 4.670 eura a dobije na ruke 2010 eura
odnosno izdvajanja su 2660 eura ili 57%


dok je to u Njemačkoj 45% (po tvojim podacima)
Ti ništa ne vjeruješ.
Ovaj dijagram koji si naveo je smijurija. Piše "doprinosi na platu".
Zašto je smijurija,... navodi da su doprinosi u Španiji 3,3 %. ???
Kako se finansiraju penzioneri i zdravstvo iz 3,3 %. Morali bi na jednog penzionera imati bar 20 radnika da bi ta finansijska konstrukcija bila izvodiva ne računajući doprinose za zdravstvo.
Ne vjerujem da postoji zemlja u Europi koja ima ukupne doprinose ( dio na platu-poslodavac i dio iz plate-radnik) manje od 35%.
Većina zemalja je tu negdje oko 45% samo se igraju procentima.
Na mostu dobiješ na ćupriji izgubiš. ;-)
Ne znam za dio texta koji spominjes ali je poenta na davanju kod nas i da je među najvećima
Osim toga prešao si preko toga da si pogrešno izračunao davanja u BH i da su ipak dosta visa nego u Njemačkoj kako si ti netačno izračunao


Poslano s mog iPhone
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#77 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by Zviz »

Ekonomski sastanak lidera ex-YU republika na Brijunima

Predjelo prsuta i susena pastrmka, a poslje corbe od gersli nudjene su telece pletenice i svinjsko pecenje.
Sve to i desert od ljesnika zalivalo se sa tri vrste slovenackih vina.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#78 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by rekla-kazala »

Memo neko od nas ima problema sa matematikom.
Pogledaj šta Hrvati kažu, navodno da su oni rekorderi. Srbi kažu također da su šampioni.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/u- ... i-na-plate
Ne znam gdje ti pokupi te procente i kako ti dođe na 57%.

"Doprinosi za socijalno osiguranje koje plaća poslodavac i zaposleni


U Republici Srpskoj, kao i Federaciji BiH, doprinosi se obračunavaju na temelju bruto plate.

a) Udio u doprinosima koji plaća zaposleni

U FBiH : 17% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 12,5% za zdravstveno osiguranje i 1,5% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 31 % na bruto platu).

U Republici Srpskoj: 18,5% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 12% za zdravstveno osiguranje, 1% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti i 1,5% za zaštitu djece (ukupno 33% na bruto platu).

Brčko Distrikt: 17% za penzijsko i invalidsko osiguranje za poslodavce koji primjenjuju FBiH Zakona i 18% za penzijsko i invalidsko osiguranje za poslodavce koji primjenjuju RS Zakon, 12% za zdravstveno osiguranje i 1,5% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno: 30,5 ili 31,5% na bruto platu).

b) Udio u doprinosima koji plaća poslodavac

U FBiH : 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 4% za zdravstveno osiguranje i 0,50% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 10,50% na bruto platu).

Brčko Distrikt: 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje za poslodavce na koje se primjenjuje FBIH zakon.

U Republici Srpskoj se ovakva vrsta doprinosa ne plaća.

Bruto plata obuhvata neto platu zaposleniog, pomnoženu s utvrđenim koeficijentom, plus doprinosi iz plate."

DAKLE UKUPNO 31% radnik i 10,50 poslodavac je 41,50 %
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#79 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by jefferson »

rekla-kazala wrote:Memo neko od nas ima problema sa matematikom.
Pogledaj šta Hrvati kažu, navodno da su oni rekorderi. Srbi kažu također da su šampioni.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/u- ... i-na-plate
Ne znam gdje ti pokupi te procente i kako ti dođe na 57%.

"Doprinosi za socijalno osiguranje koje plaća poslodavac i zaposleni


U Republici Srpskoj, kao i Federaciji BiH, doprinosi se obračunavaju na temelju bruto plate.

a) Udio u doprinosima koji plaća zaposleni

U FBiH : 17% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 12,5% za zdravstveno osiguranje i 1,5% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 31 % na bruto platu).

U Republici Srpskoj: 18,5% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 12% za zdravstveno osiguranje, 1% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti i 1,5% za zaštitu djece (ukupno 33% na bruto platu).

Brčko Distrikt: 17% za penzijsko i invalidsko osiguranje za poslodavce koji primjenjuju FBiH Zakona i 18% za penzijsko i invalidsko osiguranje za poslodavce koji primjenjuju RS Zakon, 12% za zdravstveno osiguranje i 1,5% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno: 30,5 ili 31,5% na bruto platu).

b) Udio u doprinosima koji plaća poslodavac

U FBiH : 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 4% za zdravstveno osiguranje i 0,50% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 10,50% na bruto platu).

Brčko Distrikt: 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje za poslodavce na koje se primjenjuje FBIH zakon.

U Republici Srpskoj se ovakva vrsta doprinosa ne plaća.

Bruto plata obuhvata neto platu zaposleniog, pomnoženu s utvrđenim koeficijentom, plus doprinosi iz plate."

DAKLE UKUPNO 31% radnik i 10,50 poslodavac je 41,50 %
Eto super.
Mogul te zamoliti onda da objasnis mom clanu porodice kako da ustedi te pare i ne placa drzavi taj visak. Ustvari imam dva clana porodice koji imaju zaposlene kod sebe ljude.
Pa eto, ako mozes da im pomognes, fakat bi ti bili zahvalni.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#80 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by nemezis »

@jefferson, tvoji procenti se odnose na neto platu. Procenti određeni zakonom se donose na bruto platu. Teoretski poslodavac da radniku bruto platu. Iz te bruto plate radnik plaća doprinose. Na tu bruto platu poslodavac plaća svoje doprinose. Preračunati procenat na neto platu je, logično, veći od propisanih procenata na bruto platu.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#81 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

rekla-kazala wrote: Ne znam gdje ti pokupi te procente i kako ti dođe na 57%.


b) Udio u doprinosima koji plaća poslodavac

U FBiH : 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 4% za zdravstveno osiguranje i 0,50% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 10,50% na bruto platu).
ja ti već objasnio ali ti ne čitaš
zajebo si kod procenata koje plaća poslodavac i već sam ranije naveo:
Poslodavac na bruto
-23,00% penzijsko
-16,50% zdravstveno
-2% za nezaposlene
Ukupno 41,50% ili 1.370 eura !!!!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#82 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by jefferson »

nemezis wrote:@jefferson, tvoji procenti se odnose na neto platu. Procenti određeni zakonom se donose na bruto platu. Teoretski poslodavac da radniku bruto platu. Iz te bruto plate radnik plaća doprinose. Na tu bruto platu poslodavac plaća svoje doprinose. Preračunati procenat na neto platu je, logično, veći od propisanih procenata na bruto platu.
Teoretski ja kontam sta ti hoces da kazes. Problem je praksa.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#83 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by nemezis »

M e m o wrote:
rekla-kazala wrote: Ne znam gdje ti pokupi te procente i kako ti dođe na 57%.


b) Udio u doprinosima koji plaća poslodavac

U FBiH : 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 4% za zdravstveno osiguranje i 0,50% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 10,50% na bruto platu).
ja ti već objasnio ali ti ne čitaš
zajebo si kod procenata koje plaća poslodavac i već sam ranije naveo:
Poslodavac na bruto
-23,00% penzijsko
-16,50% zdravstveno
-2% za nezaposlene
Ukupno 41,50% ili 1.370 eura !!!!
U FBiH je 23 ukupno za penziono (17 + 6).
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#84 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by nemezis »

jefferson wrote:
nemezis wrote:@jefferson, tvoji procenti se odnose na neto platu. Procenti određeni zakonom se donose na bruto platu. Teoretski poslodavac da radniku bruto platu. Iz te bruto plate radnik plaća doprinose. Na tu bruto platu poslodavac plaća svoje doprinose. Preračunati procenat na neto platu je, logično, veći od propisanih procenata na bruto platu.
Teoretski ja kontam sta ti hoces da kazes. Problem je praksa.
Problem je sto ti računaš koliko poslodavac plati na neto platu, što je oko 68%, pa to porediš sa zvaničnom informacijom za drugu državu koja izražava procente u odnosu na bruto.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#85 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

nemezis wrote:
M e m o wrote:
rekla-kazala wrote: Ne znam gdje ti pokupi te procente i kako ti dođe na 57%.


b) Udio u doprinosima koji plaća poslodavac

U FBiH : 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 4% za zdravstveno osiguranje i 0,50% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 10,50% na bruto platu).
ja ti već objasnio ali ti ne čitaš
zajebo si kod procenata koje plaća poslodavac i već sam ranije naveo:
Poslodavac na bruto
-23,00% penzijsko
-16,50% zdravstveno
-2% za nezaposlene
Ukupno 41,50% ili 1.370 eura !!!!
U FBiH je 23 ukupno za penziono (17 + 6).
BH radnik svjetski šampion u plaćanju doprinosa državi

Doprinosi koje jedan zaposleni radnik u Bosni i Hercegovini uplaćuje državi među najvišima su u svijetu,
tačnije na 19. mjestu od 114 zemalja obuhvaćenih istraživanjem globalne revizorske mreže KPMG.

Svaki zaposleni radnik u našoj zemlji plaća 31 posto doprinosa na plaću. Ukoliko uzmemu prosječnu prošlogodišnju plaću u BiH koja se kreće oko 830 KM, za doprinose vam se odbija približno 260 KM.

Kada na ovu cifru dodate još 10,5 posto koje uplaćuje vaš poslodavac, onda dođete do nevjerovatne cifre. Poređenja radi, radnik u Hrvatskoj plaća 19,5 a u Srbiji samo 7 posto.

"Najveći problem vezano za doprinose je to što uposleni nije uopće svjestan da se ovo njemu pripisuje na teret. Nama je cilj da pozovemo akademsku zajednicu na raspravu o opravdanosti takvog izdvajanja, da pozovemo vanbudžetske fondove na veću efikasnost i vlasti da više urade na zapošljavanju velikog broja nezaposlenih kako bi se poreska osnovica proširila što bi za posljedicu imalo eventualna smanjenja stope doprinosa kako bi se radnici olakšali", kaže za Klix.ba Damir Mehmedbašić, finansijski analitičar i direktor Centra za zastupanje građanskih interesa.

Sistem doprinosa u Federaciji sastoji se od obaveznog penzionog osiguranja, koji se uplaćuje u Federalni zavod PIO (radnik 17 posto, poslodavac 23 posto), obaveznog zdravstvenog osiguranja (radnik 12,5 posto, Poslodavac 16,5 posto) koji se uplaćuje u kantonalne zavode zdravstvenog osiguranja i osiguranja u slučaju nezaposlenosti (radnik 0,5 posto, poslodavac 2 posto) koji se uplaćuje u kantonalone zavode za zapošljavanje odnosno Federalni zavod za zapošljavanje.

Od 114 zemalja koje su učestvovale u istraživanju, najmanja stopa doprinosa je u Španiji i ona iznosi 3,3 posto.

http://www.klix.ba/biznis/privreda/bh-r ... /140206013
Image
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#86 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by nemezis »

M e m o wrote:
nemezis wrote:
M e m o wrote: ja ti već objasnio ali ti ne čitaš
zajebo si kod procenata koje plaća poslodavac i već sam ranije naveo:
U FBiH je 23 ukupno za penziono (17 + 6).
BH radnik svjetski šampion u plaćanju doprinosa državi

Doprinosi koje jedan zaposleni radnik u Bosni i Hercegovini uplaćuje državi među najvišima su u svijetu,
tačnije na 19. mjestu od 114 zemalja obuhvaćenih istraživanjem globalne revizorske mreže KPMG.

Svaki zaposleni radnik u našoj zemlji plaća 31 posto doprinosa na plaću. Ukoliko uzmemu prosječnu prošlogodišnju plaću u BiH koja se kreće oko 830 KM, za doprinose vam se odbija približno 260 KM.

Kada na ovu cifru dodate još 10,5 posto koje uplaćuje vaš poslodavac, onda dođete do nevjerovatne cifre. Poređenja radi, radnik u Hrvatskoj plaća 19,5 a u Srbiji samo 7 posto.

"Najveći problem vezano za doprinose je to što uposleni nije uopće svjestan da se ovo njemu pripisuje na teret. Nama je cilj da pozovemo akademsku zajednicu na raspravu o opravdanosti takvog izdvajanja, da pozovemo vanbudžetske fondove na veću efikasnost i vlasti da više urade na zapošljavanju velikog broja nezaposlenih kako bi se poreska osnovica proširila što bi za posljedicu imalo eventualna smanjenja stope doprinosa kako bi se radnici olakšali", kaže za Klix.ba Damir Mehmedbašić, finansijski analitičar i direktor Centra za zastupanje građanskih interesa.

Sistem doprinosa u Federaciji sastoji se od obaveznog penzionog osiguranja, koji se uplaćuje u Federalni zavod PIO (radnik 17 posto, poslodavac 23 posto), obaveznog zdravstvenog osiguranja (radnik 12,5 posto, Poslodavac 16,5 posto) koji se uplaćuje u kantonalne zavode zdravstvenog osiguranja i osiguranja u slučaju nezaposlenosti (radnik 0,5 posto, poslodavac 2 posto) koji se uplaćuje u kantonalone zavode za zapošljavanje odnosno Federalni zavod za zapošljavanje.

Od 114 zemalja koje su učestvovale u istraživanju, najmanja stopa doprinosa je u Španiji i ona iznosi 3,3 posto.

http://www.klix.ba/biznis/privreda/bh-r ... /140206013
Image
Ali, ovo nije tačno, pitaj bilo koga ko radi na obračunu plata. Dakle, radniku se za PIO od bruto plate uzme 17 % a firma plaća ukupno 23 %.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#87 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by rekla-kazala »

jefferson wrote:
nemezis wrote:@jefferson, tvoji procenti se odnose na neto platu. Procenti određeni zakonom se donose na bruto platu. Teoretski poslodavac da radniku bruto platu. Iz te bruto plate radnik plaća doprinose. Na tu bruto platu poslodavac plaća svoje doprinose. Preračunati procenat na neto platu je, logično, veći od propisanih procenata na bruto platu.
Teoretski ja kontam sta ti hoces da kazes. Problem je praksa.
Neto 1000 x1,68 = 1680 - ( 1680X 0,415) = 1000 neto
http://www.capitalia.ba/sites/default/f ... place.xlsx

http://www.pufbih.ba/hr/info/pitanja-i- ... na-dohodak
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#88 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by rekla-kazala »

M e m o wrote:
rekla-kazala wrote: Ne znam gdje ti pokupi te procente i kako ti dođe na 57%.


b) Udio u doprinosima koji plaća poslodavac

U FBiH : 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 4% za zdravstveno osiguranje i 0,50% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 10,50% na bruto platu).
ja ti već objasnio ali ti ne čitaš
zajebo si kod procenata koje plaća poslodavac i već sam ranije naveo:
Poslodavac na bruto
-23,00% penzijsko


-16,50% zdravstveno
-2% za nezaposlene
Ukupno 41,50% ili 1.370 eura !!!!
Nisam zajebo ja kod procenata nego si ti zajebo. Dva puta je tu uračunato ono što radnik da. Ukupno 41,50%
Onaj ko vjeruje u ovu glupost od dijagrama nije dostojan dalje rasprave.
Nema zemlje koja može finansirati zdravstvo bez bar 10% doprinosa i penziono bez bar 15% doprinosa osim možda nekih manjih bogatih zemalja koje to finansiraju na neki drugi način.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#89 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

rekla-kazala wrote: Nisam zajebo ja kod procenata nego si ti zajebo. Dva puta je tu uračunato ono što radnik da. Ukupno 41,50%
Onaj ko vjeruje u ovu glupost od dijagrama nije dostojan dalje rasprave.
Nema zemlje koja može finansirati zdravstvo bez bar 10% doprinosa i penziono bez bar 15% doprinosa osim možda nekih manjih bogatih zemalja koje to finansiraju na neki drugi način.
u pravu si !!! izvini !!
ja priznajem kad pogriješim
raspito sam se u firmi i tačno si naveo procente
jebiga, onda ovaj kreten što je piso članak na klixu nema pojma....pa ti sad vjeruj svemu što objave
a ja se držo ko pijan plota
a ti mora da radiš na obračunu plata :oops:

dakle, TAČNI su ti procenti, jedino još treba dodati 10% poreza na dohodak koje plaća zaposleni na NETO platu

a) Udio u doprinosima koji plaća zaposleni

U FBiH : 17% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 12,5% za zdravstveno osiguranje i 1,5% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 31 % na bruto platu).

b) Udio u doprinosima koji plaća poslodavac

U FBiH : 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 4% za zdravstveno osiguranje i 0,50% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 10,50% na bruto platu).

DAKLE UKUPNO 31% radnik i 10,50 poslodavac je 41,50 %
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#90 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by rekla-kazala »

M e m o wrote:
rekla-kazala wrote: Nisam zajebo ja kod procenata nego si ti zajebo. Dva puta je tu uračunato ono što radnik da. Ukupno 41,50%
Onaj ko vjeruje u ovu glupost od dijagrama nije dostojan dalje rasprave.
Nema zemlje koja može finansirati zdravstvo bez bar 10% doprinosa i penziono bez bar 15% doprinosa osim možda nekih manjih bogatih zemalja koje to finansiraju na neki drugi način.
u pravu si !!! izvini !!
ja priznajem kad pogriješim
raspito sam se u firmi i tačno si naveo procente
jebiga, onda ovaj kreten što je piso članak na klixu nema pojma....pa ti sad vjeruj svemu što objave
a ja se držo ko pijan plota
a ti mora da radiš na obračunu plata :oops:

dakle, TAČNI su ti procenti, jedino još treba dodati 10% poreza na dohodak koje plaća zaposleni na NETO platu

a) Udio u doprinosima koji plaća zaposleni

U FBiH : 17% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 12,5% za zdravstveno osiguranje i 1,5% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 31 % na bruto platu).

b) Udio u doprinosima koji plaća poslodavac

U FBiH : 6% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 4% za zdravstveno osiguranje i 0,50% za osiguranje u slučaju nezaposlenosti (ukupno 10,50% na bruto platu).

DAKLE UKUPNO 31% radnik i 10,50 poslodavac je 41,50 %
Naši poslodavci se preseravaju, jer kao prvo ne prijavljuju radnike, kao drugo na topli obrok se ne plaćaju doprinosi i porez i laž je da je naš radnik skup.
Evo koliko na 100 eura bruto isplaćenih poslodavac daje u zemljama EU.
http://de.statista.com/statistik/daten/ ... in-der-eu/
Kao što se moglo i očekivati Švedska je na prvom mjestu. Naš poslodavac na 100 KM bruto plate da cca 15 KM što i nije mnogo. Problem je samo u tome što on i doprinose iz plaće vidi kao svoj novac a ne kao novac radnika.
Kada poslodavci prijave ovu masu radnika koji rade na crno onda će i doprinosi moći biti manji.
Uglavnom kad se saberu svi doprinosi, porezi na plaće, ostali direktni i indirektni porezi mi smo među zemljama sa najmanjim opterećenjem ( posebno za bogate, što je nepravedno ).
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#91 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by topcam »

@Memo i @rekla-kazala


jedno ne vidim u vasem pisanju.

Bitna stavka, koliki obrt napravi taj radnik, poslodavcu?

Poslodavca sa moje tacke gledista, radnik nikad ne kosta, to ne moze biti, i toga nema
ni u Ruandi.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#92 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

nego šta bi, kolika je prosječna bruto (kad već nema neto) plata u Švabiji ??? pa ćemo odbit neka prosjećna izdvajanja da bi dobili neki neto
neđel gdje taj podatak ?

uspio sam ja nešto "načačkat" pa vidi kolko je sve tačni li nije

IZVOR
https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten ... hland.html

Image

http://de.statista.com/themen/293/durch ... einkommen/

Prosječna bruto godišnja plaća po zaposlenom u Njemačkoj je u 2012 ,
prema podacima Ministarstva financija oko 30.423 € .
dakle mjesečna bi bila 2.400 €
Last edited by M e m o on 29/09/2014 09:59, edited 1 time in total.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#93 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by rekla-kazala »

M e m o wrote:nego šta bi, kolika je prosječna bruto (kad već nema neto) plata u Švabiji ??? pa ćemo odbit neka prosjećna izdvajanja da bi dobili neki neto
neđel gdje taj podatak ?
41.000 eura godišnje bruto i 24.000 eura neto, naveo sam gore negdje u tekstu.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#94 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by topcam »

M e m o wrote:nego šta bi, kolika je prosječna bruto (kad već nema neto) plata u Švabiji ??? pa ćemo odbit neka prosjećna izdvajanja da bi dobili neki neto
neđel gdje taj podatak ?
Tu kao i kod nas imas dvije sume koje se drasticno razlikuju, stvarnu i onu,
sa ukljucenim platama ministara, direktora itd. (bonusi+milionske otpremine itd)
Pise vec na drugoj temi, realna 1200 € i prosjek 3000€ neto.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#95 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

evo opet ineki članak klixa, sad kolko im vjerovat !!!
jes da se opet ne spominje Švabija, ali imaju neke druge evropske zemlje

http://www.klix.ba/biznis/privreda/najv ... /131024021


Turskoj 720 eura,
Slovačkoj 700 eura,
Rumuniji 480 eura, kao i u Mađarskoj, i u
Bugarskoj 390 eura.

Od ostalih zemalja u svijetu, najveća mjesečna primanja imaju stanovnici
Švicarske gdje prosječna mjesečna plata iznosi 4.472 eura,
a slijedi Norveška sa 3.065,
Luksemburg 3.000,
Australija 2.932,
Katar 2.790,
Danska 2.413,
Sjedinjene Američke Države (SAD) 2.322,
Švedska 2.275,
Japan 2.237 i
Finska sa 2.100 eura.

Također, od 20 zemalja sa najvećim prosječnim mjesečnim primanjima njih 12 su evropske, pa prema tome se može zaključiti da su stanovnici Evrope, u prosjeku, najviše zarađuju u odnosu na ostale stanovnike svijeta.

S druge strane, u Evropi najmanje plate imaju građani Moldavije, gdje je prosječna mjesečna plata 197 eura, a nakon nje slijede Gruzija sa 217 eura, Ermenija 218 i Ukrajina sa 290 eura.

Građani Švicarske, koji ujedno imaju najveća primanja u Evropi, u prosjeku imaju oko 10 puta veća primanja od stanovnika Makedonije, Albanije, Srbije i BiH.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#96 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

rekla-kazala wrote:
M e m o wrote:nego šta bi, kolika je prosječna bruto (kad već nema neto) plata u Švabiji ??? pa ćemo odbit neka prosjećna izdvajanja da bi dobili neki neto
neđel gdje taj podatak ?
41.000 eura godišnje bruto i 24.000 eura neto, naveo sam gore negdje u tekstu.
ovdje kaže bogami manje, 31.000 ojra

http://de.statista.com/statistik/daten/ ... seit-1960/
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#97 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by rekla-kazala »

Zviz wrote:
M e m o wrote:zna li neko ovakve podatke o prosječnim platama i ostale podatke za članice EU
naročito me interesuje prosječna plata za Njemačku ili Švicu

U bruto iznosima ti mogu reci za neke drzave... jer imam dostup bazi podatada koje EU clanice izmedju sebe izmjenjuju... sad koliko drzi vode ali ovo su oficielni brojevi koje imam pred ekranom tj. u bazi podataka Danskog opstinskog servisa - koje se koriste za evt. dodatno oporezivanje danaca koj su inostranstvu - mada nepije vode, jer ako donesu potvrdu da su tamo placali porez moze se Danska slikati.

Za brojke iz ljeta tj. 6 mjeseca 2014

Su sljedece:

Njemacka 3.297€ brutto
Austrija 2.911€ brutto
Danska 29.882dkr (cca. 4.031€) (100% dzaba zdravstveni sektor i skolovanje inkl. doktorat)
Svedska 31.500sek (cca. 3.420€) (najveci porez na primanja u Europi)
Nizozemska 3.082€
Luxembourg 4.029€ (pretezno zbog visokih bankarskih plata)

Van EU ali su brojek iz januara 2014

Norveska 44.226nok (cca. 5.415€)
Svicarska 5.852chf (cca. 4.848€) (niski porezi ali zato treba sve sam platiti od vrtica do zdravstva)
Island 510.000isk (cca. 3.351€) (u porastu, inace nekada najjaci standard u Europi iznad i Norveske - 2004 je oko 5.800€)

Od minijaturnih drzavica kraj 2013

Lihtenstajn 5.310€ (petezno zbog visokih bankarski plata)
Monako 4.478€ (pretezno zbog visoko placenih u javnom sektoru)
San Marino 2.790€
Andora 2.503€

Unutar EU Danska i Luksamburg su najjaci. Inace u Europi je Norveska najjaca.
Evo naveo ti je Zviz plaće, Norveška je jača od Švicarske, naravno ne treba zaboraviti ni cijene u tim zemljama.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#98 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

rekla-kazala wrote:
Zviz wrote:

Njemacka 3.297€ brutto
Evo naveo ti je Zviz plaće, Norveška je jača od Švicarske, naravno ne treba zaboraviti ni cijene u tim zemljama.
jebiga, netačno za Njemačku, kao što se vidi gore na linku koji sam postavio sa njihove statistike
prosječna bruto godišnja je 31.000 eura
znači mjesečna je 2.580 !!!

Image
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#99 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by M e m o »

rekla-kazala wrote:
M e m o wrote:nego šta bi, kolika je prosječna bruto (kad već nema neto) plata u Švabiji ??? pa ćemo odbit neka prosjećna izdvajanja da bi dobili neki neto
neđel gdje taj podatak ?
41.000 eura godišnje bruto i 24.000 eura neto, naveo sam gore negdje u tekstu.
što bi po ovom tvom odnosu
na 31.000 ojra godišnje bruto, neto bilo 18.100 na godišnjem nivou, odnosno 1510 na mjesečnom
odnosno prosječna mjesečna NETO plata Njemaca je 3.000 KM
nešto mi malo :-) s obzirom da slovenac ima 2.000 :izet:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#100 Re: Najveća plata u Sloveniji,najmanja u Makedoniji, BiH pri

Post by Zviz »

M e m o wrote:evo opet ineki članak klixa, sad kolko im vjerovat !!!
jes da se opet ne spominje Švabija, ali imaju neke druge evropske zemlje

http://www.klix.ba/biznis/privreda/najv ... /131024021


Turskoj 720 eura,
Slovačkoj 700 eura,
Rumuniji 480 eura, kao i u Mađarskoj, i u
Bugarskoj 390 eura.

Od ostalih zemalja u svijetu, najveća mjesečna primanja imaju stanovnici
Švicarske gdje prosječna mjesečna plata iznosi 4.472 eura,
a slijedi Norveška sa 3.065,
Luksemburg 3.000,
Australija 2.932,
Katar 2.790,
Danska 2.413,
Sjedinjene Američke Države (SAD) 2.322,
Švedska 2.275,
Japan 2.237 i
Finska sa 2.100 eura.

Također, od 20 zemalja sa najvećim prosječnim mjesečnim primanjima njih 12 su evropske, pa prema tome se može zaključiti da su stanovnici Evrope, u prosjeku, najviše zarađuju u odnosu na ostale stanovnike svijeta.

S druge strane, u Evropi najmanje plate imaju građani Moldavije, gdje je prosječna mjesečna plata 197 eura, a nakon nje slijede Gruzija sa 217 eura, Ermenija 218 i Ukrajina sa 290 eura.

Građani Švicarske, koji ujedno imaju najveća primanja u Evropi, u prosjeku imaju oko 10 puta veća primanja od stanovnika Makedonije, Albanije, Srbije i BiH.
Ovo za dansku samo moze biti rijec o netto plati nikako o bruto mada ni ta brojka ne drzi vode. Jer sa Bruto platom od 2.413€ si malo iznad nivao socijalne pomoci studentima poslje skolovanja a na nivou socijalne pomoci radnicima koji primaju puni iznos kad izgube posao. Gdje god da si ovo nasos nema veze s vezeom.

U Danskoj najslabije placen poslovi su na kasi i cistacica. To je stvarno kriticno, jer se iplati biti na socijali. Inace sve ostalo je znatno znatno iznad.
Post Reply