Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Saka
Posts: 2612
Joined: 25/02/2011 11:49

#26 Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by Saka »

Sta hoces reci s ovim linkom? To je stara prica, eksperiment je ponovljen i pokazalo se da je u pitanju greska u mjerenju, tacnije u spoju optickih kablova.
http://newsfeed.time.com/2012/02/22/ein ... -of-error/

Jos uvijek nema nista brze od svjetlosti.
User avatar
maumau
Posts: 33
Joined: 16/06/2012 19:02

#27 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by maumau »

Najveća brzina nije 300 000 km/s ?
Ja budalee!, pa i ja to znam. Veća je 700 000 km/s 8-)

voodoo chile
Posts: 11
Joined: 13/06/2012 17:32

#28 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by voodoo chile »

Mr. Brightside wrote:
cartman wrote:brzina misli je brza od brzine svjetlosti :D
zapravo i nije :D
osim u rijetkim slučajevima poput deja vu-a kada misli poprimaju neka čudna svojstva.. još uvijek teška za objasniti, gledano sa aspekta fizike :D
zapravo i jest, svjetlosti treba oko 8 minuta da predje put od Sunca do Zemlje. a kad zamislimo da smo na Suncu, istog trenutka smo tamo, a sve se desava u djelicu sekunde :)
Saka
Posts: 2612
Joined: 25/02/2011 11:49

#29 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by Saka »

Nisi tamo, samo si zamislio da si tamo. I nije istog trenutka jer i impulsima u mozgu treba određeno vrijeme da proputuju nervima, a putuju upravo brzinom svjetlosti. :)
voodoo chile
Posts: 11
Joined: 13/06/2012 17:32

#30 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by voodoo chile »

Saka wrote:Nisi tamo, samo si zamislio da si tamo. I nije istog trenutka jer i impulsima u mozgu treba određeno vrijeme da proputuju nervima, a putuju upravo brzinom svjetlosti. :)
samo fizicko tijelo nije tamo, ja jesam :) odredjenim tehnikama meditacije se moze doci do stanja svijesti u kojem ne postoji prostor-vrijeme, tako da ne postoji ni brzina koja predstavlja vezu izmedju prostora i vremena :)
a i impulsi putuju najdalje od mozga do noznih prstiju, sto je zanemarivo u odnosu na 150.000 000 km koje svjetlost prelazi od Sunca do Zemlje :)
User avatar
notsure
Posts: 1133
Joined: 31/07/2008 19:57

#31 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by notsure »

Teorija relativnosti i brzine misli ne važe samo u jednom slučaju: na putanji od bosanske guzice do bosanske glave. E tu ti jarane moj vrijeme stoji. Dakle, brzina kojom pamet putuje iz guzice u glavu nikako ne može biti brža ni od čega, pa ni od svjetlosti. :lol:
Saka
Posts: 2612
Joined: 25/02/2011 11:49

#32 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by Saka »

voodoo chile wrote:samo fizicko tijelo nije tamo, ja jesam :) odredjenim tehnikama meditacije se moze doci do stanja svijesti u kojem ne postoji prostor-vrijeme, tako da ne postoji ni brzina koja predstavlja vezu izmedju prostora i vremena :)
a i impulsi putuju najdalje od mozga do noznih prstiju, sto je zanemarivo u odnosu na 150.000 000 km koje svjetlost prelazi od Sunca do Zemlje :)
E sad za meditaciju, nedovoljno istražena oblast tako da ne može se tvrditi da uopšte postoji. A i nisam čuo da se "prebacuju" na neke druge planete ili zvijezde. :)

Za impulse nije baš tako, nervi nisu prava linija, u tijelu ima preko 60km nerava, što je opet zanemarivo za brzinu svjetlosti, ali ipak nije trenutno.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#33 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by shin »

voodoo chile wrote:
Saka wrote:Nisi tamo, samo si zamislio da si tamo. I nije istog trenutka jer i impulsima u mozgu treba određeno vrijeme da proputuju nervima, a putuju upravo brzinom svjetlosti. :)
samo fizicko tijelo nije tamo, ja jesam :) odredjenim tehnikama meditacije se moze doci do stanja svijesti u kojem ne postoji prostor-vrijeme, tako da ne postoji ni brzina koja predstavlja vezu izmedju prostora i vremena :)
a i impulsi putuju najdalje od mozga do noznih prstiju, sto je zanemarivo u odnosu na 150.000 000 km koje svjetlost prelazi od Sunca do Zemlje :)

Image
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#34 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by Sunrise00 »

voodoo chile wrote:
Mr. Brightside wrote:
cartman wrote:brzina misli je brza od brzine svjetlosti :D
zapravo i nije :D
osim u rijetkim slučajevima poput deja vu-a kada misli poprimaju neka čudna svojstva.. još uvijek teška za objasniti, gledano sa aspekta fizike :D
zapravo i jest, svjetlosti treba oko 8 minuta da predje put od Sunca do Zemlje. a kad zamislimo da smo na Suncu, istog trenutka smo tamo, a sve se desava u djelicu sekunde :)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
tako ja zamislim da imam dvije hiljade maraka, e osjetim kako ih drzim u rukama i odem u prodavnicu da nakupujem svega... dodjem na kasu kasirka me cudno gleda kad joj pruzam one dvije hiljade a ja ih u svojoj glavi fakat vidim :shock:
User avatar
moa
Posts: 3640
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#35 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by moa »

Ovo meni zvuci ovako:

mogul biti brzi sam od sebe, tj mozel svjetlost biti brza od svjetlosti...

Ako neko hoce da putuje kroz prostor tj vrijeme treba da dostigne brzinu svjetlosti ali to je vec druga tema.
voodoo chile
Posts: 11
Joined: 13/06/2012 17:32

#36 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by voodoo chile »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
tako ja zamislim da imam dvije hiljade maraka, e osjetim kako ih drzim u rukama i odem u prodavnicu da nakupujem svega... dodjem na kasu kasirka me cudno gleda kad joj pruzam one dvije hiljade a ja ih u svojoj glavi fakat vidim :shock:[/quote]


u trenutku kad zamisljas 2000 km, to je tvoja realnost. Isto kao kad sanjas, za tebe ne posotji druga realnost, svaki dio tijela se ponasa kao da je to stvarno (k'o sto i jest), kad se probudis, onda tvoja realnost postaje to da lezis u krevetu, zijevas, razmisljas kako si samo sanjao/la 2000 km... Jedini problem je sto kasirka ne zamislj< isto :)
Medjutim, moguce je da se ono sto zamisljas i materijalizuje. Pogledaj film the secret, tu je fino objasnjen zakon privlacnosti (a opet postoje tehnike meditacije koje ubrzavaju proces materijalizacije) :)

sad smo skroz skrenuli sa teme, al eto :)

peace & love
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#37 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by zambaklija »

skoro negdje pročita da su u Cernu izmjerili brzinu bržu od svjetlosne....popuši ga izgleda ajnštajn i relativnost :run:
Saka
Posts: 2612
Joined: 25/02/2011 11:49

#38 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by Saka »

Hahaha, pročitaj nekoliko postova iznad pa ćeš saznati da je jedini koji je popušio taj koji je to "izmjerio", tj. dobio je otkaz. A ti si na repu događaja ako si to skoro pročitao. http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-17560379
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#39 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by shin »

Što volim ove padobrance sa informacijama iz 2011 :-)
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#40 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by Sunrise00 »

voodoo chile wrote: u trenutku kad zamisljas 2000 km, to je tvoja realnost. Isto kao kad sanjas, za tebe ne posotji druga realnost, svaki dio tijela se ponasa kao da je to stvarno (k'o sto i jest), kad se probudis, onda tvoja realnost postaje to da lezis u krevetu, zijevas, razmisljas kako si samo sanjao/la 2000 km... Jedini problem je sto kasirka ne zamislj< isto :)
Medjutim, moguce je da se ono sto zamisljas i materijalizuje. Pogledaj film the secret, tu je fino objasnjen zakon privlacnosti (a opet postoje tehnike meditacije koje ubrzavaju proces materijalizacije) :)

sad smo skroz skrenuli sa teme, al eto :)

peace & love
Sta je majke ti stvarno u tome da ja zamisljam 2000 KM? Nista. Tijelo se ponasa kao da imam 2000 KM? Sto onda ne izgorim u trenutku kad se zamislim na suncu?

:-) :-) :-) :-)

Vjerujem da postoje paralelni svjetovi u jednom od kojih ja imam 2000 KM, ali nasa realnost je ovaj... u suprotnom bi apsolutno sve mogucnosti bile realne.
voodoo chile
Posts: 11
Joined: 13/06/2012 17:32

#41 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by voodoo chile »

Sunrise00 wrote:
voodoo chile wrote: u trenutku kad zamisljas 2000 km, to je tvoja realnost. Isto kao kad sanjas, za tebe ne posotji druga realnost, svaki dio tijela se ponasa kao da je to stvarno (k'o sto i jest), kad se probudis, onda tvoja realnost postaje to da lezis u krevetu, zijevas, razmisljas kako si samo sanjao/la 2000 km... Jedini problem je sto kasirka ne zamislj< isto :)
Medjutim, moguce je da se ono sto zamisljas i materijalizuje. Pogledaj film the secret, tu je fino objasnjen zakon privlacnosti (a opet postoje tehnike meditacije koje ubrzavaju proces materijalizacije) :)

sad smo skroz skrenuli sa teme, al eto :)

peace & love
Sta je majke ti stvarno u tome da ja zamisljam 2000 KM? Nista. Tijelo se ponasa kao da imam 2000 KM? Sto onda ne izgorim u trenutku kad se zamislim na suncu?

:-) :-) :-) :-)




Vjerujem da postoje paralelni svjetovi u jednom od kojih ja imam 2000 KM, ali nasa realnost je ovaj... u suprotnom bi apsolutno sve mogucnosti bile realne.
kako ti kazes :)
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#42 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by snaga_znanja »

Meni se cini da je ovdje neko preskocio fiziku iz 6,7,8 osnovne, pa onda 1,2,3,4 srednje pa ga uhvatilo malo suplje..
javelin
Posts: 95
Joined: 02/07/2012 20:55

#43 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by javelin »

Vjerujem da postoje paralelni svjetovi u jednom od kojih ja imam 2000 KM, ali nasa realnost je ovaj... u suprotnom bi apsolutno sve mogucnosti bile realne.
men'se cini da se neko "fringe"-a nagled'o :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#44 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by Sunrise00 »

javelin wrote:
Vjerujem da postoje paralelni svjetovi u jednom od kojih ja imam 2000 KM, ali nasa realnost je ovaj... u suprotnom bi apsolutno sve mogucnosti bile realne.
men'se cini da se neko "fringe"-a nagled'o :lol: :lol: :lol:
sta je fringe?
ucila fiziku :D :D
javelin
Posts: 95
Joined: 02/07/2012 20:55

#45 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by javelin »

Sunrise00 wrote:
javelin wrote:
Vjerujem da postoje paralelni svjetovi u jednom od kojih ja imam 2000 KM, ali nasa realnost je ovaj... u suprotnom bi apsolutno sve mogucnosti bile realne.
men'se cini da se neko "fringe"-a nagled'o :lol: :lol: :lol:
sta je fringe?
ucila fiziku :D :D
ma fringe ti je kriminalisticka sci-fi serija (kao dosije x) u kojoj se dobar dio radnje vrti oko paralelnih svjetova i prelazenja iz jednog u drugi itd.
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#46 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by duspi »

jel on stvarno 'meditacijskim dokazima' obara kvantnu fiziku i teoriju relativiteta? i ozbiljan je? :D

enivej, ovo je bilo samo da pratim temu :)
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#47 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by malsal »

rooney2 wrote:Ako se dva automobila brzinama od 60 km/h svaki,suprotnih pravaca i približno istih smjerova mimoilaze,brzina u trenutku mimoilaženja je 120 km/h. Nadam se da se slažemo u tome. E sada me interesuje ovo: ako je brzina fotona svjetlosti bribližno 300 000 km/s, kolika je onda brzina mimoilaženja dva fotona pod pretpostavkom da imaju slične putanje kretanja kao ova dva automobila ? Da li 600 000 km/s ili neka druga ? :lol:
------------
Najveca dopustena brzina materije u fizickom svemiru jeste brzina svjetlosti, sto ne znaci da se ne moze ( u teoriji) putovati brze, recimo kroz neke wormholes ili space-warp ili nesto slicno.
Skini "through the wormhole" dokumentarac ima cjela epizoda o tome...
User avatar
HiperKliker
Posts: 17
Joined: 24/10/2012 05:09

#48 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by HiperKliker »

malsal wrote: Najveca dopustena brzina materije u fizickom svemiru jeste brzina svjetlosti, sto ne znaci da se ne moze ( u teoriji) putovati brze, recimo kroz neke wormholes ili space-warp ili nesto slicno.
Skini "through the wormhole" dokumentarac ima cjela epizoda o tome...

Wormholes ne postoje niti su naucno dokazane a i da postoje ako prodjes kroz nju opet ne prekoracujes brzinu svjetlosti. Mozes ic biciklom 15km na sat kroz wormhole i s druge strane izac na odaljenosti od 2 svjetlosne godine zato sto je prostor kroz koji se kreces pravom linijom savijen. Svemir se siri vecom brzinom od brzine svjetlosti ali to je sirenje prostora a ne cestica. Fotoni nemaju masu i zato imaju brzinu koju imaju a kad bi se neko tjelo kretalo brzinom svjetlosti imalo bi masu vecu od ukupne mase citavog svemira...
User avatar
HiperKliker
Posts: 17
Joined: 24/10/2012 05:09

#49 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by HiperKliker »

rooney2 wrote:Ako se dva automobila brzinama od 60 km/h svaki,suprotnih pravaca i približno istih smjerova mimoilaze,brzina u trenutku mimoilaženja je 120 km/h.
Brzina cega???
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#50 Re: Najveća brzina nije 300 000 km/s ?

Post by malsal »

HiperKliker wrote:
malsal wrote: Najveca dopustena brzina materije u fizickom svemiru jeste brzina svjetlosti, sto ne znaci da se ne moze ( u teoriji) putovati brze, recimo kroz neke wormholes ili space-warp ili nesto slicno.
Skini "through the wormhole" dokumentarac ima cjela epizoda o tome...

Wormholes ne postoje niti su naucno dokazane a i da postoje ako prodjes kroz nju opet ne prekoracujes brzinu svjetlosti. Mozes ic biciklom 15km na sat kroz wormhole i s druge strane izac na odaljenosti od 2 svjetlosne godine zato sto je prostor kroz koji se kreces pravom linijom savijen. Svemir se siri vecom brzinom od brzine svjetlosti ali to je sirenje prostora a ne cestica. Fotoni nemaju masu i zato imaju brzinu koju imaju a kad bi se neko tjelo kretalo brzinom svjetlosti imalo bi masu vecu od ukupne mase citavog svemira...
--------------
Da li wormhols postoje ili ne jos uvjek ne znamo, prerano je reci kategoricki da ne postoje (ili da se ne mogu vjestacki stvarat). Recimo da su za sada teorija koja nije dokazana. I dalje ne znaci da ne mogu postojati.
Inace se slazemo, jer sam pracizirao da je brzina svjetlosti ogranicenje, najveca dopustena brzina, sto ne znaci, kao sto si i sam komentarisao, da se ne moze ( u teoriji) izbjec ogranicenje.
Ima teorija da je vrlo rani svemir imao drugacije karakteristike koje su mogle omoguciti vjetlosti da se kreve brze od 300.000 km/h (odoka), sto opet ne znaci da brzina svjetlosti nije bila ogranicenje samo sto je granica bila veca.
I za kraj, bog te pita sta cemo znati za 200 godina i kako cemo posmatrati svemir...jer mnogo toga sto smo smatrali da znamo smo prevazisli...
Post Reply