Najveći problem je Federacija BiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
ineleZub

Najveći problem je Federacija BiH

Post by ineleZub » 04/04/2007 21:01

Šef Delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu Doris Pak izjavila je da najveći problem u sadašnjem uredjenju Bosne i Hercegovine predstavlja unutrašnje uredjenje Federacije BiH.

"Zamislite tako malu teritorijalnu jedinicu koja pored državne ima federalnu, još deset kantonalnih vlada, te opštinske nivoe vlasti. To je sulud, strahovito skup i nepotreban administrativni aparat. Političari u BiH koji bi trebalo da vode pregovore o ustavnom uredjenju BiH moraju se zamisliti o tom pitanju, naročito prije narednih opštinskih izbora", izjavila je Doris Pak u intervjuu za banjalučki dnevnik "Fokus".

Pakova je rekla da entiteti u BiH nisu problem sve dok ne preuzimaju nadležnosti države.

"Da bi ova zemlja bila funkcionalnija dio nadležnosti sa entiteta već je teškom mukom prenesen na državni nivo", istakla je Pakova. Prema njenim riječima, u narednom periodu entiteti će ostati uskraćeni za još neke nadležnosti.

"Ipak, sve dok ovaj proces teče ovako, a entiteti ne preuzimaju ovlašćenja države, biće dobro. Svi moraju da shvate da je BiH zemlja tri konstitutivna naroda i da nijedan od njih ne može da bude u povoljnijem položaju u odnosu na druge", upozorila je Doris Pak.

Komentarišući ponovno aktuelizovanje priča o ukidanju entiteta nakon presude Medjunarodnog suda pravde u Hagu u slučaju Srebrenice, Pakova je rekla da je Dejtonski mirovni sporazum propisao unutrašnje uredjenje BiH kao zajednicu dva entiteta.

"To je realnost. To niko ne može osporiti, ni uništiti. Sve dok gradjani RS biraju svoje predstavnike u entitetske i državne organe vlasti, a oni kreiraju ustavno uredjenje, to niko ne može osporiti", naglasila je Doris Pak. Prema njenim riječima, samo političari mogu promijeniti Ustav BiH.

"Veći problem predstavlja nam Federacija BiH sa svojim unutrašnjim uredjenjem. Ko će ulagati u entitet koja ima deset vlada, ili zemlju sa 156 ministarstva čijih 67 odsto javnih prihoda odlazi na izdržavanje administracije? To je neprihvatljivo, ali nije na meni da to govorim, već na političarima BiH", istakla je Pakova.

Ona smatra da treba početi razgovore o ustavu sa pravim ekspertima za ta pitanja, a ne sa medjunarodnim zvaničnicima. Pakova je potvrdila da pismo premijera RS Milorada Dodika iz decembra prošle godine nije shvatila lično.

seadp

Post by seadp » 04/04/2007 21:14

Gospodjo Doris Pack,

Dogovor u Daytonu je bio prinodjen samo da bi se zaustavio rat.
Ovaj nakaradni ustav nije kreiran normalnim dogovorom svih strana ... pa se normalnim dogovorm ne moze ni ukinuti.

Gospodjo Peck, nemoj da ukidamo te blentitete istim putem kako su i nastali.

Bolje ce to biti za tvoju prodanu evropsku guzicu.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 04/04/2007 21:23

Da je unutrasnje uredjenje Federacije problem - to se slazem.

Ali da je NAJVECI problem koji muci ovu drzavu - nidje veze.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 04/04/2007 21:28

Doris Pack u jednom ipak ima pravo a to je da je administrativni aparat u ovoj drzavi preglomazan i preskup. Ako je model u R.S bolji, pitam se zasto onda taj model ne prenesemo na drzavni nivo i konacno pocnemo zivjeti normalno.:D

Doris je ipak samo slika prevrtljive politike Evrope koja je godinama gledala i besmislenim rezolicijama osudjivala zlocine i genocid u BiH.

Hantraga

Post by Hantraga » 04/04/2007 21:51

Gospodjo PAck,

KAntonalne vlasti u Federaciji postoje zato sto ste stumbali dva naroda u jedan entitet, a jednom narodu dali citav drugi entitet...

Zato gospodjo PAck se podrudite da model Federacije BiH napravite na drzavnom nivou...

Znaci, ukinite RS i Federaciju, a ustvari model federacije stavite na drzavni nivo....Tako sto ce se Republika BiH zvati Federacija (kako Mile promovise), i sastojace se od kantona po cjeloj zemlji...

Samim tim bi rjesili mnoga pitanja, a ugasili bi se entiteti i srednji nivo vlasti...

Salko sto je u vodu skako

Re: Najveći problem je Federacija BiH

Post by Salko sto je u vodu skako » 04/04/2007 22:45

ineleZub wrote:Šef Delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu

"Veći problem predstavlja nam Federacija BiH sa svojim unutrašnjim uredjenjem. Ko će ulagati u entitet koja ima deset vlada, ili zemlju sa 156 ministarstva čijih 67 odsto javnih prihoda odlazi na izdržavanje administracije? To je neprihvatljivo, ali nije na meni da to govorim, već na političarima BiH", istakla je Pakova.
.

ovo uloganje u ENTITET stvarno ne kontam...valjda se ulaze u firmu..ako neko zeli ulagati u firmu iz TZ kanton onda razgovara sa vladom TZ kantona...tu pocinje i zavrsava prica o razgovorima i ulaganju...kakve veze imaju vlade ostalih federalnih kantona sa ulaganjem u TZ kanton??? 8-)

ineleZub

Post by ineleZub » 04/04/2007 22:51

Evo slusam je na rtrsu i ne mogu vjerovati sta prica.Bravo pakova,to je muzika za moje usi :-D
Pitam se kako je odjednom promjenila plocu.Mora da joj se jako svidjela karadjordjeva kobasica sto ju je pojela ovde u BL 8-)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 04/04/2007 22:53

04.04.2007 - M. Dodik: SNSD pristaje na novi paket ustavnih promjena – BiH država sa više federalnih jedinica
Banja Luka • FTV

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da nije problem da se razgovara o »novom paketu« ustavnih promjena, ali da će njegova stranka nastupiti sa zahtjevom da BiH bude organizovana kao država sa više federalnih jedinica, u kojoj će RS biti jedna od njih. On je na konferenciji za novinare istakao da i dalje podržava »aprilski paket« ustavnih promjena, ali da vjeruje da on više nema kapaciteta da bude izglasan. Kazao je da ne zna, ali da postoji mogućnost da politički lideri u BiH o pitanjima ustavnih promjena već večeras u Sarajevu razgovaraju na prijemu kod ambasadora SAD u BiH Daglasa Meklhejnija povodom dolaska pomoćnika državnog sekretara SAD u BiH Daniela Frida.

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by cyprus » 04/04/2007 22:53

Bi li mi iko znao dat pametan odgovor? (stvarno me zanima)

Zašto ne smanje broj kantona u FBiH?

Post by Salko sto je u vodu skako » 04/04/2007 22:56

cyprus wrote:Bi li mi iko znao dat pametan odgovor? (stvarno me zanima)

nije problem u broju kantona..problem je u visku zaposlenih koje niko ne zeli da otpusta.. 8-)

njonjica

Post by njonjica » 04/04/2007 22:57

Uvertira za kantonalno uredjenje BiH...muzika za moje usi....
Nece vise biti entiteta :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 04/04/2007 22:59

Salko sto je u vodu skako wrote:

nije problem u broju kantona..problem je u visku zaposlenih koje niko ne zeli da otpusta.. 8-)

Puno je para ulozeno u kupovinu radnih mjesta i izmisljanje radnih mijesta u raznoraznim administracijama za tecice, dajdzice, amidzice itd. Zamisli sad derneka da se ta radna mjesta ukinu a sirota djeca na cestu :oops: Ili da moraju, gluho bilo, kod kakvih privatnika raditi :oops:

seadp

Post by seadp » 04/04/2007 23:01

Zato sto je samozvana federacija BiH samo jedan dio citavog nakaradnog sistema u drzavi.

Naravno da je ustroj federacije problem.
Ali traziti da se samo taj problem realizuje bez otpocinjanja sveobuhvatne reforme drzavnog ustava je samo bacanje prasine u oci.

Post by Salko sto je u vodu skako » 04/04/2007 23:04

_BosanaC wrote:

Puno je para ulozeno u kupovinu radnih mjesta i izmisljanje radnih mijesta u raznoraznim administracijama za tecice, dajdzice, amidzice itd. Zamisli sad derneka da se ta radna mjesta ukinu a sirota djeca na cestu :oops: Ili da moraju, gluho bilo, kod kakvih privatnika raditi :oops:

to je taj problem...pazi sad ovo...ako urbanisticku sluzbu prevacis iz nadleznosti opstine u nadleznost zupanije smanjujes administraciju za najmanje 10 ljudi po zupaniji a dobijas jednu puno bolju i efikasniju urbanisticku sluzbu..broj zupanija nije problem..problem su politicari koji nemaju MUDA da pocnu proces reorganizacije i otpustanje radnika... 8-)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 04/04/2007 23:07

_BosanaC wrote:

to je taj problem...pazi sad ovo...ako urbanisticku sluzbu prevacis iz nadleznosti opstine u nadleznost zupanije smanjujes administraciju za najmanje 10 ljudi po zupaniji a dobijas jednu puno bolju i efikasniju urbanisticku sluzbu..broj zupanija nije problem..problem su politicari koji nemaju MUDA da pocnu proces reorganizacije i otpustanje radnika... 8-)

Da ne spominjemo, pored svih sluzbi i sluzbica na nivou kantona, jos i "zavode" za svasta nesto koji se nalaze na nivou federacije, nemaju nadleznosti ni nad cim, ali uposljavaju probranu radnu snagu koja u principu ne radi nista osim sto sisa drzavnu sisu. E fazon je naci nekoga dovoljno blesavog da otvori tu Pandorinu kutiju i da necija sujeta proradi :-) Pa da se klupko krene odmotavati :D

Post by Salko sto je u vodu skako » 04/04/2007 23:10

_BosanaC wrote:
_BosanaC wrote:

Da ne spominjemo, pored svih sluzbi i sluzbica na nivou kantona, jos i "zavode" za svasta nesto koji se nalaze na nivou federacije, nemaju nadleznosti ni nad cim, ali uposljavaju probranu radnu snagu koja u principu ne radi nista osim sto sisa drzavnu sisu. E fazon je naci nekoga dovoljno blesavog da otvori tu Pandorinu kutiju i da necija sujeta proradi :-) Pa da se klupko krene odmotavati :D

istu stvar radi i mile u rs...zaposljava ljude u zeljeznicu, telekom i postu a upravo u tim firmama ima najvise viska radne snage... :P

_BosanaC

Post by _BosanaC » 04/04/2007 23:31

_BosanaC wrote:
_BosanaC wrote:

istu stvar radi i mile u rs...zaposljava ljude u zeljeznicu, telekom i postu a upravo u tim firmama ima najvise viska radne snage... :P

Al kada shvate - bice kasno 8-)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 04/04/2007 23:36

Volim bosnu i hercegovinu :-) :-)

Post by Salko sto je u vodu skako » 04/04/2007 23:40

_BosanaC wrote:
_BosanaC wrote:
_BosanaC wrote:

Al kada shvate - bice kasno 8-)

poceli su shvatati ali ne mogu mu nista...prodo je rafineriju iz bos.broda i uljaru iz modrice rusima s tim da je rs preuzeo dugove te dvije firme a dugovi iznose puno vise od prodajne cijene...mile zivi po staroj devizi: DAN I KOMAD!!! :lol:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 04/04/2007 23:43

Radnici obicno najmanje znaju sta se krije iza privatizacije :-) Ali kada saznaju - nista. Dobro im valjda i onda 8-)

njonjica

Post by njonjica » 04/04/2007 23:44

Salko sto je u vodu skako wrote:poceli su shvatati ali ne mogu mu nista...prodo je rafineriju iz bos.broda i uljaru iz modrice rusima s tim da je rs preuzeo dugove te dvije firme a dugovi iznose puno vise od prodajne cijene...mile zivi po staroj devizi: DAN I KOMAD!!! :lol:

Image Image

Regnum_Bosnae

Post by Regnum_Bosnae » 05/04/2007 00:15

Ja neznam stvarno sta mi mozemo ocekivati vise. Evropa i Amerika mirno stoji i gleda sta se radi 1992, 1995 to jest nakon GENOCIDA u Srebrenici prijete nama ako nepotpisemo Daytonski "sporazum", iz MSP golema samarcina. Pa dokle cemo mi to sve trpiti. Samo se nadam da necemo praviti komprimise sto bi mogle biti bolne za ovu nasu zemlju i njen narod, samo eto da udjemo u Evropu. Samo da ostanemo cvrsti.

Kaze Pack da se kao svako osjeca konstitutivan bez obzira gdje bio. Pa kako da se neko osjeca konstitutivan ako mu je pola familije pobijeno u ime te iste tzv. rs, gdje se i dan danas viori ona ista zastava a i ostao je isti ambijent.

Maraschino
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times

Post by Maraschino » 05/04/2007 00:46

Regnum_Bosnae wrote:Ja neznam stvarno sta mi mozemo ocekivati vise. Evropa i Amerika mirno stoji i gleda sta se radi 1992, 1995 to jest nakon GENOCIDA u Srebrenici prijete nama ako nepotpisemo Daytonski "sporazum", iz MSP golema samarcina. Pa dokle cemo mi to sve trpiti. Samo se nadam da necemo praviti komprimise sto bi mogle biti bolne za ovu nasu zemlju i njen narod, samo eto da udjemo u Evropu. Samo da ostanemo cvrsti.

Kaze Pack da se kao svako osjeca konstitutivan bez obzira gdje bio. Pa kako da se neko osjeca konstitutivan ako mu je pola familije pobijeno u ime te iste tzv. rs, gdje se i dan danas viori ona ista zastava a i ostao je isti ambijent.

Gledaj da uskladis nekako svoj zivot a nas nece niko ni pitati kada budu o necemu odlucivali,kao i do sada.Lafo pita se ali vodu ne pije.
Politika je iznad pravde i prava - na zalost nasu. :(

Eshek

Re: Najveći problem je Federacija BiH

Post by Eshek » 05/04/2007 00:53

Salko sto je u vodu skako wrote:ovo uloganje u ENTITET stvarno ne kontam...valjda se ulaze u firmu..ako neko zeli ulagati u firmu iz TZ kanton onda razgovara sa vladom TZ kantona...tu pocinje i zavrsava prica o razgovorima i ulaganju...kakve veze imaju vlade ostalih federalnih kantona sa ulaganjem u TZ kanton??? 8-)

Nadam se da se nikad nećeš mrati bakćati oko toga...Ni najgorem dušmanu za poželjeti...

Kakve veze imaju? Imaju, svi ti traže koverte.

Kad neko ulaže u Bosnu, mora prvo naručiti kutiju koverti većeg formata i platiti nekog jadnika da ih puni kešom. Po mojoj procjeni strani ulagači moraju računati da će odmah u stratu morati podijeliti 10-15% ukupnog iznosa investicije na raznorazne aparatčike i gladne guzice

vlado986

Post by vlado986 » 05/04/2007 09:42

Ja sam se ovim izjavama gospođe Pack jako razočarao. Nemam komentara. A doživljavao sam je kao borca za nezavisnost Hrvatske. Ako i ona ima ovakve stavove prema RS i prema BiH, onda zaista nema nitko u MZ koji bi se žustrije zalagao za BiH, bez RS, naravno.

Post Reply