najstariji Spomeni Bosanaca

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#1 najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

Ovdje stavite izvorne zapise o spomenu Bosanaca u ranom srednjem vijeku, prije 1200. godine:

Patriarh Mihajl Anriarh 1167. spominje Bosance i Hrvate:

http://i43.klix.com/ixh653.jpg

Image
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#2 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by IZVANZEMALJAC »

HA nema ništa gore onima koji nevole ovu divnu zemlju kada jim počneš mahata dokazima o tome koliko je stara Bosna i Bosanci. Historijske/Istorijske činjenice su ipak bolje od mitova i bajki.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9887
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Bosanac sa dna kace »

guglajuci naletih na ovo;
London, 14. august, 1878
Dopisnik Times-a iz Pariza iz pouzdanih izvora saznaje da je Car Franjo Josif vrlo pogođen otporom koji su turske provincije pružile austrijskoj okupaciji. Otpor ne dolazi samo od muslimana; iza njih se krije revolucionarni panslavizam, bez nade da će pobijediti okupaciju, ali sa ciljem da se održi nelojalnost kako bi se Bosanci i Hercegovci tako približili Srbiji, tom velikom fokusu panslovenske agitacije. Srpska vlada izražava da se najozbiljnije i lojalno pridržava svojih konvencija sa Austrijom, ali se ovim izjavama implicitno ne vjeruje u Beču, gdje je iritacija prema Srbiji u porastu; stoga i izvještaj od sinoć da će austrijske trupe biti poslate da motre na Srbiju sa naređenjem da u tu zemlju i uđu na prvi sumnjiv znak.

London, 15. august
Depeša Standardu iz Pešte glasi da je ugarska vlada zabranila izvoz oružja i municije Srbiji i Crnoj Gori.


Izvor: The New York Times
ovdje http://images.google.com.tr/imgres?imgu ... r%26sa%3DN
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#4 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by tovarish »

Pietje_Bel wrote:Ovdje stavite izvorne zapise o spomenu Bosanaca u ranom srednjem vijeku, prije 1200. godine:

Patriarh Mihajl Anriarh 1167. spominje Bosance i Hrvate:

http://i43.klix.com/ixh653.jpg

Image
Jel' može tačan naziv ove knjige, pa da to malo i ja pročačkam.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#5 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

Ovo sam ja prenio sa Bosnahistorija foruma. Cekam na odgovor pa cu ti javiti.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#6 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by hrabren miloradovic »

Evo pomena ličnog imena najpoznatijeg bana!!

Doduše predstavljen je kao zli vlah , ali mislim da pored ovoga nema više pominjanja istoga!!!

Žički natpis iz 1224 od kralja Stefana Prvovenčanog!!


....A za hranu i odevanje onima koji služe svetom hramu ovom: selo Talsko, sa Ratinom i sa Zaklopitom Lukom; Topolnica s Vojušama, Ribnica sa svim brežuljcima i sa Brenom; Žiča sa Batinom, Ribići s Crnom Rekom, Tlsto Brdo sa Raškim Delom i sa Štitarinom, Peščanica sva s Pečanom, Bukovica, Grahovišta sva, Svinjci, Gračanica, Radijevo, Konarevo, Črnjave sa Serčom, Bresnica sa trgom, Svibnica sa Okruglom, Bobolje sa Čečinom, Gvočanica sa Pupavnima; u Jelcima sela: Dolnja Vas, Borak, Gnjila, Dobrinja, Vitahovo; a u Hvosnu sela: Peć sa svojim zaseocima, Črni Vrh, Stlpezi, Trebovitići, Goražda Vas, Nakl Vas sa Čelpecima i Labljanima, Ljutoglavi sa gradom; a u Zatonu sela: Črnča sa svojim zaseocima, obe Ivanje sa zaseocima, Zamčane sa zaseocima, Dubovo, Gaje, i sva ova sela sa zaseocima svojim; a ovo su u Zeti sela: Trebolje, Plavnici; u Gorskoj Župi Golič. A ovo su planine: na Sporima Nozdre, Javorje s Lukavicama; u Hvosnu Slano Polje sa Tmastim Gvozdom, nad Breznicama Željin, a zimske paše od Brezne naniže niz Sutjesku sa svim pašama kao što obuhvata crkvena međa, sa svim pašama zimskim i letnjim sa one strane Kotlenika.(5)

A ovo su Vlasi koje smo dali ovoj crkvi - ovo su imena: Grd knez s decom, Radota, Vlkoslav, Tihomir, Stanimir, Vojihna, Dragšan, Njegoslav,(6) Zlina, Miroš, Brajen, Njeguš,(7) Njegota,(8) Sina, Radomir, Dragan, Bratin, Vojilo, Držihna, Pačemil, Batina, Bratmir, Draguš, Tihomir, Brateš, Grdoš, Gostilo, Pop, Pačen, Bun, Stan, Dragoman, Stan, Desislav, Kupljen, Dajša, Berilo, Njeg,(9) Bunilo, Dragomir, Braten, Stanimir, Bratonjeg, Njegota(10), s decom, Draguš, Bratilo, Radoslav, Tudor, Lucan, Dobromir, Dragoslav, Mužilo, Tihoč, Dragomir, Draguš, Kuman, Milobrat, Draguš, Dragoslav, Brapa, Predilo, Draga, Prvoslav, Draguš, Poligrad, Radiš, Tihomir, s taštom i decom, Zlata, Stan, Dragan, Pop, Mik, Dobriša, Berilo sa decom, Gostimir, Rad, Gostimirova mati, Čuč, Kuman, Bratoslav, Buta, Njeg,(11) Vasil, Brateš, Bratoslav, Dobrc, Ljev,(12) Dragomir, Sraštan, Tudor, Tihomir, Bunilo, Braja, Gostilo, Vojmir, Božaja, Turjak, Predimir, Buč, Krasimir, Bratilo, Budislav, Tihoslav, Mrgela, Raduš, Kupljen, Bratan, Bun, Prodan, Vojihna, Bratohna, Gostiša, Ilija, Bukor, Rad, Bratina, Bala, Sracin, Hrelja, Milac, Dobromir, Sina, Vlad, Desilo, Dobroslav, Tešimir, Budin, Božica, Kuman, Bukor, Rad, Vlad, Stan, Ponjeg,(13) Rug, Grdoš, Zlata, Stan, Dragut, Vlksan, Bogdan, Bratoslav, Begota(14) s decom, Tolak, Dragun, Lubota, Kulin, Velimir, Brzej, Tudor, Bukor, Nanota, Sina, Njeg,(15), Brateša, Berislav, Prvoslav Buckat, Crnomuž, Grdan, Nikola, Dragoš, Dragoslav, Vojin, Gugota, Vusin, Skoromir, Pružin, Vojislav, Doda, Radota, Velimir, Povržen, Vojislav, Berilo, Miroš, Veljen,(16) Sracin, Andrija, Begota,(17) Gostilo, Čvrnjega,(18) Grgur, Bukor, Bogdan, Stan, Desimir, Bežan,(19) Pljen,(20) Vratiša, Dedol,(21) udovica Dragušla i Tus s majkom, Gripon, Črnota, Stan, Šarban, Vojnjeg,(22) Belota,(23) Vojila, Miroš, Slavko, Gostilo, Njež(24) Prodan, Bun, Đed(25) Draguš, Gunja, Bratimir, Vokosav, Gostimir, Hodiša, Predihna, Bukor, Trusen,(26) Nerad, Singur, Draguš.....


E sad ovaj boldovani je zaista lep primer ko živi na Kosovu pri kraju geneze Vlaha i vlaha početkom 13.veka , i kao pripadnik zle vlašadije , moram prihvatiti kao svoga rođenog onog boldovanog! , i proglasiti ga za najtipičnijeg vlaha čiji su potomci "dovedeni od Turaka" da unište Bosnu ponosnu!!

E Kuline vlaše jedno!!!
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#7 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

Moze li neko od moderatora izbrisati ove provokativne postove?
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#8 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

Tovarish,

Autor knjige:

http://i41.klix.com/mt2yih.jpg

Image
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#9 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by hrabren miloradovic »

Pietje_Bel wrote:Moze li neko od moderatora izbrisati ove provokativne postove?
Što su provokativni?? , kad lepo stavljam originalni dokument kraljeva čiju su krunu nosili, gde se lepo vidi da je neki Kulin vlah!!
I lepo se vide sva imena koja postoje na stećcima!!

A ja kao vlaše moram stati na stranu vlaha i po inerciji voleti ih kao svoje!!

Zašto provokativni poBogu ?? , šta jel ti smeta argumentacija da je ban Kulin poreklom Vlah iliti vlah(stočar)?? , zašto bežiš od istine??

Jel ima gde još da se pominje ime Kulin osim čuvenog bana i ovoga vlaha???
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#10 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

hrabren miloradovic wrote:
Pietje_Bel wrote:Moze li neko od moderatora izbrisati ove provokativne postove?
Što su provokativni?? , kad lepo stavljam originalni dokument kraljeva čiju su krunu nosili, gde se lepo vidi da je neki Kulin vlah!!
I lepo se vide sva imena koja postoje na stećcima!!

A ja kao vlaše moram stati na stranu vlaha i po inerciji voleti ih kao svoje!!

Zašto provokativni poBogu ?? , šta jel ti smeta argumentacija da je ban Kulin poreklom Vlah iliti vlah(stočar)?? , zašto bežiš od istine??

Jel ima gde još da se pominje ime Kulin osim čuvenog bana i ovoga vlaha???
To nije tema. Imas temu:"Razne vizije na Bosansko kraljevstvo". Otidi tamo i pisi o tome. Ovdje je tema "spomen Bosanaca prije 1200"". Znaci ako imas izvor neki fundamentalni gdje neki Bizantski car, Ugarski kralj spominje Bosance pored drugih naroda prije 1200. godine onda to stavi ovdje a ako zelis da nastavis tu pricu onda otidi na tu drugu temu. :thumbup:
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#11 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by hrabren miloradovic »

Pietje_Bel wrote:
hrabren miloradovic wrote:
Pietje_Bel wrote:Moze li neko od moderatora izbrisati ove provokativne postove?
Što su provokativni?? , kad lepo stavljam originalni dokument kraljeva čiju su krunu nosili, gde se lepo vidi da je neki Kulin vlah!!
I lepo se vide sva imena koja postoje na stećcima!!

A ja kao vlaše moram stati na stranu vlaha i po inerciji voleti ih kao svoje!!

Zašto provokativni poBogu ?? , šta jel ti smeta argumentacija da je ban Kulin poreklom Vlah iliti vlah(stočar)?? , zašto bežiš od istine??

Jel ima gde još da se pominje ime Kulin osim čuvenog bana i ovoga vlaha???
To nije tema. Imas temu:"Razne vizije na Bosansko kraljevstvo". Otidi tamo i pisi o tome. Ovdje je tema "spomen Bosanaca prije 1200"". Znaci ako imas izvor neki fundamentalni gdje neki Bizantski car, Ugarski kralj spominje Bosance pored drugih naroda prije 1200. godine onda to stavi ovdje a ako zelis da nastavis tu pricu onda otidi na tu drugu temu. :thumbup:
OK , u pravu si! , ne diram temu ovu više! , samo sam mislio da je dovoljno davno pominjanje ovog vlaškog Kulina! , a i kako kažu neki Kulin je najorginalnije ime u starih Bošnjana , pa eto ...! :thumbup:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9887
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Bosanac sa dna kace »

@hrabrene pravilno je vlahadija, a ne vlasadija, u toba Vlasi su predstavljali poseban elemenat.... :D
Bosna je jedna od najkasnije slaveniziranih zemalja....
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#13 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by hrabren miloradovic »

Bosanac sa dna kace wrote:@hrabrene pravilno je vlahadija, a ne vlasadija, u toba Vlasi su predstavljali poseban elemenat.... :D
Bosna je jedna od najkasnije slaveniziranih zemalja....

Vlahadija?? , ma ti se zezaš!! :-)

Nisu predstavljali poseban element već samo kao stočarski sloj , da jesu bilo bi pomena od njih samih o sebi ,o svom jeziku , bilo šta , ali nema!!
Postoje samo u popisima Slovena ta poneka njihova lična imena i ništa više!
Geneza Slovena sa starosedeocima je bila već gotova , pretpostavlja se do početka 13.veka , o tome i govori i Matej Ninoslav koji tada Dubrovčane naziva Vlasima , a oni nisu baš bili stočari!
Znači da je u Dubrovniku postojala još jezgro romanofonih stanovnika , dok je u zaleđu po planinčinama to već bilo gotovo!!

Bosna je slovenizirana kad i sve ostale slovenske državice , tj. ne može se odrediti tačno , jer se gleda prema istoriskim faktima(dokumentima) , tj. zapisima na jeziku vlastele koja tamo živi , a ne šta pretpostavljamo da jeste!!

Tako da je ban Kulin kao i većina naroda u SR,CG,HR nastao od vlaha(ne Vlaha), tj. od miksa koji je već trajao 500 godina!,koji je formirao stočarsku klasu , koja je svojevremeno iznedrila i vlast kad su prodali Latinima ceo kjmak,meso i vunu!!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#14 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by mostarac »

odmrzo se vehabija u pravoslavnom obliku :D sad ce opet da nam drzi predavanja iz mitologije :D
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#15 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by tovarish »

Pietje_Bel wrote:Tovarish,

Autor knjige:

http://i41.klix.com/mt2yih.jpg

Image
Hvala. Imam ovu knjigu i pročitao sam njen veći dio i izgleda da mi je ovo promaklo. Ponovo na čitanje :)
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#16 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Van Halen »

mostarac wrote:odmrzo se vehabija u pravoslavnom obliku :D sad ce opet da nam drzi predavanja iz mitologije :D
Rista Vehabista :D
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#17 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

Ako vas ikada bude interesovalo nesto specificno o istoriji Bosne posjetitie:

http://bosnahistorija.16.forumer.com/index.php

Imamo naseg Jack-a a on zna mnogo toga i ima na stotinu knjiga. Ja samo prenesem ponekad nesto interesantno na sarajevo-x.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#18 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

Evo ovdje stoji odakle je Hadzijahic prepisao ovaj podataj iz Vizantijskog izvora:

Image
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#19 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by hrabren miloradovic »

mostarac wrote:odmrzo se vehabija u pravoslavnom obliku :D sad ce opet da nam drzi predavanja iz mitologije :D
I to ti je post?? , niti ijednom nisi ništa napisao sa dokumetom i istorijskim navođenjem događaja! , samo si MLATNO o Karadžiću,nazvo me mitomanom , pominjo Hag , i ništa više!!

Ako nisi u stanju da bilo šta napišeš u vezi tema o Bosni , ti mi barem navedi iz mojih postova gde je mitomanija i mitologija??

Ajde junače , to se zove kopi/pejst mojih takvih postova , nije to teško za tebe , samo me raskrinkaj molim te !!!

E kad to sve uradiš , zovem te na krsnu slavu dogodine , na svetog Đurđa!! , ja kao pravoslavni vehabija , moram ispoštovati svoga staroga baštinika iste slave gosta Radina!!

Ti kao baštinik vascelog Bošnjaštva od bana-vlaha Kulina do gosta Radina , trebao bi praktikovati nešto tako kao što je slava koju imaju samo Bošnjaci na ovome dunjaluku , jel da!!
To se zove religijsko-društveni endem , svojstven samo Bošnjanima i nikome drugom!!!!

Sretna slava rek'o bi Radin , i pomog'o vam sveti Đurđe!!!
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#20 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by dr.gog »

:) dobro sve...ali čemu buka...ovo je po defaultu mirno i tiho-poput konobe-forumsko mjesto,za karte, knjige, sjećanja iz vlastite prošlosti,pitanja o svemu iz istorije....i dajte ljudi--nema 10 @hrabrena na forumu,već jedan koji troši vrijeme i pokušava napisati koju. Imajte i vi samokritičnosti malo :) ..s vremena na vrijeme..
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#21 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

Nije najstariji spomen Bosanskog imena ali prvi put u istoriji je korsitena rijec Bosnjak od strane Tvrtka II Kotromanica.

kralj tvrtko II kotromanic kada salje svoju delegaciju u Budim da cestita Poljskom kralju Vladislavu Varencaku na promociji kaze:
'Bosnjakom su isti pretci kao i Poljakom'
To je prvi put u istoriji kada je korsitena rijec Bosnjak.
User avatar
Tvrtko I Kotromanić
Posts: 10
Joined: 11/03/2009 23:56

#22 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Tvrtko I Kotromanić »

Samo me interesuje gdje se moze doci do te povelje, bar u obliku fotografije. Interesuje me jer ne vjerujem u to sve dok ne vidim, zasad smatram Bosnjani, ali bih volio zaista vidjeti dokaz za ovu povelju. Ako neko ima molim da odgovori. Hvala :)
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#23 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by Pietje_Bel »

Tvrtko I Kotromanić wrote:Samo me interesuje gdje se moze doci do te povelje, bar u obliku fotografije. Interesuje me jer ne vjerujem u to sve dok ne vidim, zasad smatram Bosnjani, ali bih volio zaista vidjeti dokaz za ovu povelju. Ako neko ima molim da odgovori. Hvala :)
Vjerovatno se ta povelja cuva u Poljskoj. Mozda ako kontaktiras neki Poljski Muzej da ce ti moci pomoci. :)
kenny_
Posts: 130
Joined: 28/05/2011 14:12

#24 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by kenny_ »

- Marko Marulić potvrđuje u svome djelu (pjesma) "Molitva suprotiva Turskom" o borbi protiv Turaka oko 1493. godine, da je etnonim Bošnjanin još prije Osmanlija evoluirao u Bošnjak:
Boj su bili š njimi Harvati, Bošnjaci,
Garci ter Latini, Sarbli ter Poljaci.

Bošnjak a ne Bošnjanin ima za prezime i Jakub-paša:
Jakub-paše Bošnjak (1496.) - Pada u isto vrijeme, kraj 15. stljeca. To znači da mu se otac vjerovatno zvao Bošnjak, tj. da je -ak već ranije zamijenjeno mjesto -in.
Bošnjak gazi Mehmed-paša (1692-1697) nosi lično ime Bošnjak.
Kada se prvi put pominje bošnjački etnonim među Bošnjacima trebalo bi provjeriti, ali Jakub-paša definitivno je prestar.

Bošnjak mjesto Bošnjanin dolazi iz jednostavnog razloga u narodu vjerovatno vec u 15. stoljecu, iako se zvanicnici oslovljavaju Bošnjanin, jer se u pozicijama nakon "nj, lj, v, č" gotovo u svim slavenskim jezicima nalazi sufiks (dodatak) -ak: lijevak, manjak, Poljak.
Bošnjanin je bilo više za oficijalnu upotrebu. U Bosni je -in nekada vjerovatno zvučalo "kulturnije" jer su toponimi i narodi najčešće bili izvedeni na -in (Hrvatin, Hrvaćanin, Srbin, Srbljanin), a fond riječi nije bio tada velik.
Najveća provala je da su Turci izmislili "Bošnjak(a)" ili da je ovo turcizam... najveca neistina koja je posluzila u politicke svrhe. Tešnjanin je također u srednjovjekovlju bio uobičajniji a zadržao se sporadično usporedno sa Tešnjak do danas. Zeničanin ili Zeničak. Postoji određeno lingvističko pravilo koje ovo pojašnjava, a ubrzo će se naći i u naučnoj literaturi.
crnivuk
Posts: 3
Joined: 11/02/2014 13:06

#25 Re: najstariji Spomeni Bosanaca

Post by crnivuk »

Nismo mi bosanci nego smo Bošnjaci !
Post Reply