Najrasprostranjenija bolest u BiH je PTSP

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

mantic
Posts: 9
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo/SAD

#26

Post by mantic »

Vidi, nije rijec o dijabetesu, kardioloskom problemu ili nekoj cisto fizickoj bolesti nego o mentalnom problemu. Psihijatrima i psiholozima je prije svega potrebna distanca da bi mogli da se korektno postave prema svom pacijentu i da mu/joj pomognu. To je prilicno nemoguce ako i sam doktor prolazi kroz slicne simptome.

Uostalom to je i ocjena stranih specijalista koji su ovdje pomagali jedno vrijeme ali koji su, kao sto sam rekla, otisli.
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#27

Post by Reina »

Ti kazes da doktori nisu u stanju da lijece jer su i sami bolesni. halooo cujemol' se :roll: i kako su svi stranci "isparili" sto hoces da kazes kad su ljudi vidjeli da su svi tuto kompleto bolesni tako i dali nogama tutanj, eto jos jednom ponavljam da je horiznot bio u pravu i da sam se prevarila sto se tebe tice tako da sam na "onoj" temi svoj odgovor na tvoj citat i obrisala. Na ovakve gluposti se zaista nema sta reci... :-)
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#28

Post by shana_majka »

[
Last edited by shana_majka on 11/12/2008 02:38, edited 1 time in total.
Sedam Patuljaka
Posts: 19
Joined: 01/03/2007 16:32
Location: sarajevo

#29

Post by Sedam Patuljaka »

PipiDugaDevetka wrote:
Sedam Patuljaka wrote:...Inace, precizni epidemioloski podaci vezano za psihijatrijska oboljenja u BiH NE POSTOJE. Katastrofa, ali tacno. ...
Na kongresu psihijatara BiH koji je bio, čini mi se, 2003. godine prebrojali su sve one koji su se u BiH (RS i FBiH) javili nekom stručnom licu (psihijatar, psiholog, ljekar opšte prakse, terapeut u nekom udruženju građana za podršku i slično) za pomoć u vezi sa psihičkim probelmima. Kongres je usvojio neki završni dokument gdje je pisalo da je 25% ovakvih Bosanaca i Hercegovaca. Sve prebrojano nakon rata. Koliko je onih što trpe i šute, niko ne zna. A ima pomoći, nije da nema...Barem se mogu ublažiti simptomi i omogućiti skoro normalan život...Samo treba pokucati na prava vrata-vrata psihijatra, imati dobar komšiluk (Psihijatrija u zajednici), prijatelje, rodbinu koja je spremna pomoći,...itd.
Znaci ipak su nesto objavili! Utjesna vijest. No, zanima me o kakvom se dokumentu radi kako ama bas nigdje 25% nisam nasla kao oficijelni podatak.
Sedam Patuljaka
Posts: 19
Joined: 01/03/2007 16:32
Location: sarajevo

#30

Post by Sedam Patuljaka »

mantic wrote:Prvo, to o sedativim i amerikancima je suplja sa filmova i "sex in the city" televizijskih gluposti. U Americi ne smijes priznati nikome da si na psihijatrijskom lijecenju jer vrlo lako mozes izgubiti posao ili ne dobiti isti ako se sazna. Jos uvijek postoji uzasni tabu o psihijatrijskim oboljenjima. Pogledaj samo statistike koliko njihovih vojnika (od Vijetnama na ovamo) ne primaju medicinsku pomoc u vezi psihijatrijskih oboljenja...
tabu postoji, no isto tako strahovito mnogo koriste pojedine lijekove
ranije je u trendu vio valium
sad je prozac
stigma je tamo gadna, tacno, no opet kazem-lupaju se bobama i rastvorima samo tako
mantic wrote:Drugo, kao neko ko je dijagnoziran sa PTSP (ili PTSD) mogu reci iz licnog iskustva da su za lijecenje najmanje potrebni sedativi nego veoma odredjeni lijekovi bas za PTSP i dugotrajna psiholoska terapija. Koliko ja vidim trenutno u Bosni (gdje sam vec neko vrijeme) ne postoji niti ijedan doktor psihijatar koji vec sam nema posljedice PTSPa i samim tim vecina doktora ovdje nije u stanju da lijeci pacijente od bolesti od koje sami boluju. Sve strane organizacije koje su tu bile da pomognu odmah nakon rata su se u potpunosti isparile.
anksiolitici naravno da nisu glavni psihofarmaci u terapiji PTSP-a. kao dominantni farmak koristi se neki od antidepresiva iz SSRI skupine i to u prilicno visokim dozama. uz isti se dodaje anksiolitik. ovisno o terapeutskom ucinsku navedene osnovne psihofarmakoterapije rade se druge kombinacije.
dugotrajna psiholoska terapija=psihoterapija. svakako da ima ucinka. koja tehnika sem suportivne uz omogucavanje ventiliranja se preporucuje?
psihoterapeuti, bez obzira na to sta su prozivjeli u zivotu, mogu i pozeljno je da idu i na samoanalizu (da ih neko terapira kad se situacija zakomplikuje) kako bi s manje poteskoca, skotoma, projekcije i sl. mogli pomoci pacijentu - tek za informaciju ;) - doduse, ovo vrijedi za ekspresivnu tj. naliticki orijentisanu psihoterapiju. o ostalima nista necu da tvrdim.
mantic wrote: Trece, PTSP se prenosi sa jedne generacije na drugu pogotovo u drustvu kao sto je BiH gdje jako mnogo ljudi ima ili PTSP ili druge posljedice rata. Osoba koja odrasta u takvoj situaciji moze i sama oboliti od PTSPa tj. secondary trauma.
ne bih rekla da se prenosi u direktnoj formi. zapravo, ovo tvrdim.to je isto kao da tvrdis da majka koja ima SCH (shizofreniju) nuzno proizvodi dijete koje ce ga isto tako imati. a i drustvo favorizira zestoku shizu tj. rascjep. tacno je da nepovoljne porodicne okolnosti 'ostecuju' potomstvo, snaznije kad je i drustvena klima poremecena kao kod nas. no, psihicka oboljenja ne prenose se tako bukvalno direktno. ipak svako od nas dolazi na svijet sa svojom specificnom 'opremom', kapacitetima za rast, razvoj, specificnosti reagovanja itd. koji se potom , istina, oblikuju u socijumu.
mantic wrote: Najgori simptomi sto se tice toga su ubijedjenost da ce se nesto lose desiti bez obzira na sve lijepe stvari koje trenutno dozivljavas. Npr. osjecaj da to nesto sto je dobro nece potrajati, da se neka katastrofa mora desiti - to je kobno za djecu koja odrastaju u takvoj sredini.
depresivno raspolozenje-->negativna anticipacija buducnosti je simptom koji navodis
mantic wrote:Za dobre definicije i podatke o PTSPu pogledaj http://www.webmd.com
nisu mi potrebne, hvala. no, nekome drugome moze zatrebati link!

ps. nadam se da nekako guras tu svoju boljku. gadna je. teska.....sretno!
Sedam Patuljaka
Posts: 19
Joined: 01/03/2007 16:32
Location: sarajevo

#31

Post by Sedam Patuljaka »

mantic wrote:Vidi, nije rijec o dijabetesu, kardioloskom problemu ili nekoj cisto fizickoj bolesti nego o mentalnom problemu. Psihijatrima i psiholozima je prije svega potrebna distanca da bi mogli da se korektno postave prema svom pacijentu i da mu/joj pomognu. To je prilicno nemoguce ako i sam doktor prolazi kroz slicne simptome.

Uostalom to je i ocjena stranih specijalista koji su ovdje pomagali jedno vrijeme ali koji su, kao sto sam rekla, otisli.
vidim da se neke stvarke ponavljaju, te cu iskomentirat samo na novi detalj:
impresija stranaca o nasoj populaciji mora se unekoliko uzeti s rezervom. da bi se covjek razumio u potpunosti nije dovoljna anketa. potreban je razgovor u kome, sem rijeci, empatijski moze da se prati i ton, mimika, svi detalji verbalne i neverbalne komunikacije. zbog drugacijeg socio kulturnog miljea iz kojeg potice, stranac unekoliko drugacije percipira ljude druge sredine. ovo nuzno ne mora znaciti da nije u pravu, no mora biti izvrstan strucnjak da ne omane vise od 10% u svojoj ocjeni.
inace, meni je dosta stranaca koji se ovuda muvaju......ah.
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#32

Post by Vertigo »

Dajte ljudi, kakve stigme, tabui i slicne gluposti. Sedativi, antidepresivi i sta li jos, su lijekovi i ako ih doktor prepise ima da se piju.
Barem bi vi koji to bolje znate trebali reci. :roll:
Post Reply