Najprije su odveli pušače

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#1 Najprije su odveli pušače

Post by valterbranisarajevo »

Kolumna Borisa Dežulovića

Najprije su odveli pušače

Antipušačka histerija ne jenjava, i sada je već izvjesno da će jednog dana, kad se posljednjim bijednim ostacima zdravog razuma osvrnemo oko sebe i otkrijemo da živimo u najstrašnijem od svih povijesnih sagregacija i fašizama - fašizmu apsolutnog zdravlja i čistoće - razdoblje pušačkog apartheida s početka 21. stoljeća biti označeno početkom svega. Baš kao što sada znamo da nije alkohol bio problem u njemačkim pivnicama ranih tridesetih. Iste su danas te pivnice, samo što umjesto Židova ulaz danas nije dopušten pušačima

Stvar je ovih dana stigla korak bliže: nakon što je u takozvanom civiliziranom svijetu više manje uspješno iskorijenjeno javno pušenje, a u nekim američkim gradovima čak i pušenje u vlastitom stanu, glasovita američka filmska kompanija Disney Studios najavila je kako od danas u njihovim filmovima više neće biti scena pušenja cigareta. Završena je tako druga faza. Da ste obraćali pažnju, kao što niste, primijetili biste kako su posljednjih godina u američkim filmovima cigarete pušili samo zlikovci, pervertiti i najgori ljudski šljam. Pušači su, međutim, sada i potpuno eliminirani. Cenzura? Ne, već "briga za zdravlje nacije". A povijest nas je naučila: kad nacija puca od zdravlja, pametno je potražiti zaklon.

Možete tako biti mirni, i više ne morate djecu tjerati na spavanje kad krene filmski masakr: nakon što sjekirom, motornom pilom i mesarskom kukom poubija i raskomada srebrenicu ljudi, glavni junak više nikad neće - na užas roditelja pred televizorom - samozadovoljno zapaliti cigaretu. Pretpostavljam da će ubojice u američkim filmovima ubuduće jesti voćne jogurte i integralne žitarice.

Pušači će biti iskorijenjeni iz filmske umjetnosti, pa je za očekivati da na tome neće stati. Što je sljedeće? Hoće li klasični filmovi sa Humphreyem Bogartom biti očišćeni od prizora duhanskog dima? Što će ostati od arhive dramskog programa Televizije Zagreb ako se izbace sve scene s pušenjem? Cijeli će "Glembayevi" trajati sedam minuta! Hoće li sutra izdavači tražiti od pisaca da iz romana izbace prizore u kojemu junak zadovoljno puši cigaretu?

Nema, međutim, vremena za pitanja poput tih. Kakva je, primjerice, umjetnost kojoj se ograničava prikazivanje stvarnosti? Još je manje vremena za pitanje je li prizor pušenja duhana zaista štetniji za tinejdžersko zdravlje od prizora nasilja i smrti, kakvih je filmska umjetnost prepuna - nota bene, upravo sa već klasičnim opravdanjem "prikazivanja stvarnosti". Pametnije vam se zapitati: tko je na redu nakon pušača?

Valja se na ovom mjestu sjetiti riječi pjesme njemačkog pastora Martina Niemöllera: "Najprije su došli po komuniste - nisam se bunio zbog toga, jer nisam bio komunist. Onda su došli po Židove - nisam se bunio zbog toga, jer nisam bio Židov. Onda su došli po katolike - nisam se bunio zbog toga, jer sam bio protestant. Onda su došli po sindikaliste - nisam se bunio zbog tog, jer nisam bio sindikalist. Onda su došli po mene. Ali nije više bilo nikoga da se buni zbog toga."

Tako je prije šezdeset godina govorio podmornički kapetan i protestantski svećenik koji je tridesetih godina prošlog stoljeća kao nacistički simpatizer nijemo svjedočio kako mu iz susjedstva nestaju komunisti, sindikalisti, homoseksualci, Židovi, Romi i ostala nearijevska niža bića, sve dok na kraju i sam nije završio u logoru Dachau. Njegova je pjesma "Najprije su došli po komuniste" ostala do danas trajna opomena svim stanarima svijeta koji pojačavaju ton na televizoru dok policajci odvode susjeda. Ili mu naplaćuju kaznu zbog pušenja.

Ne bunite se, jer niste pušači? Razmislite o tome. Već sutra higijeničarski će fašisti izračunati koliko društvo košta liječenje povišenog kolesterola, i konobar će onog debelog na ulazu u gostionicu ljubazno zamoliti da stane na vagu. Izračunat će onda koliko društvo košta liječenje ciroze jetre i prijeloma kostiju, pa će susjedu upasti u stan i tjerati ga da puše u balon. Izračunat će koliko društvo košta liječenje AIDS-a, pa će pokucati na vrata onom pederu s prvog kata. Izračunat će koliko društvo košta participacija u stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti, pa će vam na ulici pregledavati zube. Postrojit ćete se, zajedno s ostalim okupljenim prolaznicima - svi odreda vitki, zdravi heteroseksualci s bočicama izvorske vode u ruci - i zadovoljno smijuljiti svojim blistavo bijelim zubima kad higijeničarska policija izdvoji onog jadnika s karijesom i strpa ga u kombi.

Zavaljeni u udobnu stolicu gledat ćete tako u kinu zanimljiv Disneyev film u kojemu nekakav zdravi, heteroseksualni Bruce Willis, nepušač, antialkoholičar, sportaš i vegetarijanac, u snježno bijeloj potkošulji svim raspoloživim oružjem spašava vrli, zdravi svijet. Gledat ćete mirno, jer neće u filmu biti pušenja cigareta, konzumiranja alkohola, ispijanja kave, jedenja pečenog mesa i drugih odvratnih scena.

I kad banu u kino da vas odvedu, jer ste prekršili Zakon o prevenciji kardiovaskularnih bolesti, po kojemu je zabranjeno nezdravo sjedenje duže od sat vremena, neće - pogađate - biti nikoga da se buni zbog toga. Kino će biti prazno.

Bit će možda kasno, ali imat ćete još uvijek dovoljno vremena da napišete svoju pjesmu. "Najprije su odveli pušače".

B 92
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#2

Post by Bea_Trix »

ja volim Borisa. Borise, ja te volim.
hop-cup
Posts: 54
Joined: 24/06/2007 18:15

#3

Post by hop-cup »

oooo pa gdje si ti nostradamus?? nisam te prepoznao!
mogao si usput napisati i koja ce biti dobitna kombinacija u lotu 2020.

a majko moja ja debila.. zao mi ga :sad:
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#4

Post by Sarafcina »

Borise borise .....
tip me svaki put odusevi :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#5 Re: Najprije su odveli pušače

Post by danas »

valterbranisarajevo wrote:Kolumna Borisa Dežulovića

Najprije su odveli pušače

Ne bunite se, jer niste pušači? Razmislite o tome. Već sutra higijeničarski će fašisti izračunati koliko društvo košta liječenje povišenog kolesterola, i konobar će onog debelog na ulazu u gostionicu ljubazno zamoliti da stane na vagu. Izračunat će onda koliko društvo košta liječenje ciroze jetre i prijeloma kostiju, pa će susjedu upasti u stan i tjerati ga da puše u balon. Izračunat će koliko društvo košta liječenje AIDS-a, pa će pokucati na vrata onom pederu s prvog kata. Izračunat će koliko društvo košta participacija u stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti, pa će vam na ulici pregledavati zube. Postrojit ćete se, zajedno s ostalim okupljenim prolaznicima - svi odreda vitki, zdravi heteroseksualci s bočicama izvorske vode u ruci - i zadovoljno smijuljiti svojim blistavo bijelim zubima kad higijeničarska policija izdvoji onog jadnika s karijesom i strpa ga u kombi.
jao pameti :D i paralela :-)

jadni ovi pusaci, evo oni i jevreji isto ugrozeni... ma gdje su majke srebrenice, da i njihovo stradanje malo pojeftinimo poredeci ih sa stradanjem nesretnih pusaca -- koji su svakako najugrozenija drustvena kategorija danas :kravata:

nego -- dragi borise, kada moj karijes i lom kostiju budu opasni po zdravlje osobe koja sjedi za susjednim stolom u restoranu, onda cu pljeskati tvojoj pameti... i prestacu ici u restorane i kafice, da moj lom ruke ne zarazi osobu do mene ili onu jadnicu koja posluzuje mene i desetine drugih sa slomljenim rukama i nogama, izlazuci se tako opasnosti loma... a do tada, jebe me se za nekoga ko truje sam sebe (na sta svakako ima pravo) sve dok ne pocne da truje sve oko sebe bez njihove saglasnosti...
white_sugar
Posts: 262
Joined: 02/04/2003 00:00

#6 Re: Najprije su odveli pušače

Post by white_sugar »

:thumbup: :kravata:
danas for president :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18282
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#7

Post by GandalfSivi »

Text je ono bas dobar, stvarno sam uzivao citajuci ga...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#8

Post by The_Fluid »

S tim sto na ulicama evropskih gradova sada svi puse na ulicama i gdje god prodjes u bilo kojem gradu u EU osjetis, a ujedno i udises duhanski dim.

Smart!! :D


Kod nas se ionako ibrete dva dana kad cuju da si nepusac. :D:D
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#9 Re: Najprije su odveli pu¹aèe

Post by Sarafcina »

danas wrote:
valterbranisarajevo wrote:Kolumna Borisa De¾uloviæa

Najprije su odveli pu¹aèe

Ne bunite se, jer niste pu¹aèi? Razmislite o tome. Veæ sutra higijenièarski æe fa¹isti izraèunati koliko dru¹tvo ko¹ta lijeèenje povi¹enog kolesterola, i konobar æe onog debelog na ulazu u gostionicu ljubazno zamoliti da stane na vagu. Izraèunat æe onda koliko dru¹tvo ko¹ta lijeèenje ciroze jetre i prijeloma kostiju, pa æe susjedu upasti u stan i tjerati ga da pu¹e u balon. Izraèunat æe koliko dru¹tvo ko¹ta lijeèenje AIDS-a, pa æe pokucati na vrata onom pederu s prvog kata. Izraèunat æe koliko dru¹tvo ko¹ta participacija u stomatolo¹koj zdravstvenoj za¹titi, pa æe vam na ulici pregledavati zube. Postrojit æete se, zajedno s ostalim okupljenim prolaznicima - svi odreda vitki, zdravi heteroseksualci s boèicama izvorske vode u ruci - i zadovoljno smijuljiti svojim blistavo bijelim zubima kad higijenièarska policija izdvoji onog jadnika s karijesom i strpa ga u kombi.
jao pameti :D i paralela :-)

jadni ovi pusaci, evo oni i jevreji isto ugrozeni... ma gdje su majke srebrenice, da i njihovo stradanje malo pojeftinimo poredeci ih sa stradanjem nesretnih pusaca -- koji su svakako najugrozenija drustvena kategorija danas :kravata:

nego -- dragi borise, kada moj karijes i lom kostiju budu opasni po zdravlje osobe koja sjedi za susjednim stolom u restoranu, onda cu pljeskati tvojoj pameti... i prestacu ici u restorane i kafice, da moj lom ruke ne zarazi osobu do mene ili onu jadnicu koja posluzuje mene i desetine drugih sa slomljenim rukama i nogama, izlazuci se tako opasnosti loma... a do tada, jebe me se za nekoga ko truje sam sebe (na sta svakako ima pravo) sve dok ne pocne da truje sve oko sebe bez njihove saglasnosti...


ma hajde .. moze ti to i bolje :)

znas dobro sta Boris prica .... steta je unistavati jednu onakvu kolumnu, bezze komentarom..
a kad vec pricas o zdravlju .. bil isla u Pomodorino i zahtjevala sendvic bz salmonele ili bi ga zaobisla u sirokom luku ;)?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#10 Re: Najprije su odveli pušače

Post by danas »

Sarafcina wrote:
danas wrote:
valterbranisarajevo wrote:Kolumna Borisa Dežulovića

Najprije su odveli pušače

Ne bunite se, jer niste pušači? Razmislite o tome. Već sutra higijeničarski će fašisti izračunati koliko društvo košta liječenje povišenog kolesterola, i konobar će onog debelog na ulazu u gostionicu ljubazno zamoliti da stane na vagu. Izračunat će onda koliko društvo košta liječenje ciroze jetre i prijeloma kostiju, pa će susjedu upasti u stan i tjerati ga da puše u balon. Izračunat će koliko društvo košta liječenje AIDS-a, pa će pokucati na vrata onom pederu s prvog kata. Izračunat će koliko društvo košta participacija u stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti, pa će vam na ulici pregledavati zube. Postrojit ćete se, zajedno s ostalim okupljenim prolaznicima - svi odreda vitki, zdravi heteroseksualci s bočicama izvorske vode u ruci - i zadovoljno smijuljiti svojim blistavo bijelim zubima kad higijeničarska policija izdvoji onog jadnika s karijesom i strpa ga u kombi.
jao pameti :D i paralela :-)

jadni ovi pusaci, evo oni i jevreji isto ugrozeni... ma gdje su majke srebrenice, da i njihovo stradanje malo pojeftinimo poredeci ih sa stradanjem nesretnih pusaca -- koji su svakako najugrozenija drustvena kategorija danas :kravata:

nego -- dragi borise, kada moj karijes i lom kostiju budu opasni po zdravlje osobe koja sjedi za susjednim stolom u restoranu, onda cu pljeskati tvojoj pameti... i prestacu ici u restorane i kafice, da moj lom ruke ne zarazi osobu do mene ili onu jadnicu koja posluzuje mene i desetine drugih sa slomljenim rukama i nogama, izlazuci se tako opasnosti loma... a do tada, jebe me se za nekoga ko truje sam sebe (na sta svakako ima pravo) sve dok ne pocne da truje sve oko sebe bez njihove saglasnosti...


ma hajde .. moze ti to i bolje :)

znas dobro sta Boris prica .... steta je unistavati jednu onakvu kolumnu, bezze komentarom..
a kad vec pricas o zdravlju .. bil isla u Pomodorino i zahtjevala sendvic bz salmonele ili bi ga zaobisla u sirokom luku ;)?
ja znam sta boris prica, a to je tacno ono sto kaze -- da su danas pusaci tretirani na nivou jevreja 1941-e... ja jos ne znam da je tretman na osnovu imena ili rase (tj. biti crnac ili jevrej) isto sto i tretman na osnovu necijih postupaka. posto boris i ti ne vidite razliku izmedju cinjenice da je neko pusac i da je neko jevrej (nesto sto niti je osoba mogla birati, i nesto sto inherentno nema nikakve -- ni pozitivne ni negativne -- posljedice po one koji sjede u restoranu do njega), ja nemam namjeru dalje presipati iz supljeg u prazno sa pusacima. koji se upale ko supalj zub cim im neko takne u ustavom zagarantovano pravo da truju druge, i koji u svojoj ovisnosti i ne vide da su 'jevreji' danasnjice upravo nepusaci.

a glede paralela -- pomodorino... nidje veze... logika ti ne ide bas najbolje ovih dana :D paralela je ova -- da li ti kad udjes u restoran imas pravo biti izjeban od 15-orice likova, i to bez upotrebe kondoma :) jer to se desava nepusacu kada udje u restoran koji je pun pusaca -- osoba bez svoje volje i pristanka bude zdravstveno ugrozena. kako se ko jebe, i ko sta pusi u svoja cetiri zida me apsolutno ne zanima, sve dok ne pocne da ugrozava druge. ovo ne stoji samo za pusace/nepusace, vec za bilo koju drugu grupaciju (ima vec slicna tema na religiji :wink: ).

a posto pristustvo nepusaca na javnom mjestu, bas kao i prisustvo jevreja ili crnca :) ne truje nikoga (za razliku od prisustva pusaca ili prisustva KKK agitatora), civilizovano drustvo je naslo nacina da to regulise. jer ono sto se sankcionise nije identitet per se (crnac ili jevrej) vec konkretno ponasanje. pa tako i pusac svakako moze letjeti avionom sve dok se suzdrzava od pusenja, i KKK agitator moze koristiti restoran sve dok ne poziva na linc crnaca.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#11

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 21:06, edited 2 times in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#12

Post by danas »

nisam sigurna da bas kontam poentu. hoce li neko pusiti ili nositi kacigu ili piti rakiju ili vezati pojas ili koristiti kondom pri seksu ili prati zube poslije jela -- je necija LICNA stvar. koja ima odredjene posljedice (kako zdravstvene tako i novcane), sa kojima je osoba prosjecne inteligencije upoznata. i na njoj/njemu je da napravi slobodan izbor. boli me djon.

ja primarno govorim o posljedicama koje necije ponasanje moze imati po druge osobe, koje su tu umijesane bez svoje volje i pristanka. jer jedno je kad jaro ne veze pojas pa ubije sebe (sto ima pravo, ko mu brani), a drugo je kad vozi pijan pa ubije famliju na pjesackom ili kad pusi u avionu i ubije stjuardesu.

zakon ne brani crncu ili jevrejinu da vozi, ali brani pijancu. jer on pijan ugrozava DRUGE, bas kao i pusac i kinu ili avionu. a 'jevrej' je onaj na pjesackom prelazu i u restoranu, koji je ni kriv ni duzan zrtva necije tudje nebrige i bahatosti. i zato je poredjenje sa jevrejima koliko glupo toliko i neumjesno -- jer i onaj u ausvicu i onaj u bolnici koji se tu nasao zbog second-hand pusenja su tu ne svojom krivicom vec tudjom.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#13 Re: Najprije su odveli pu¹aèe

Post by Sarafcina »

danas wrote:
Sarafcina wrote:
danas wrote: jao pameti :D i paralela :-)

jadni ovi pusaci, evo oni i jevreji isto ugrozeni... ma gdje su majke srebrenice, da i njihovo stradanje malo pojeftinimo poredeci ih sa stradanjem nesretnih pusaca -- koji su svakako najugrozenija drustvena kategorija danas :kravata:

nego -- dragi borise, kada moj karijes i lom kostiju budu opasni po zdravlje osobe koja sjedi za susjednim stolom u restoranu, onda cu pljeskati tvojoj pameti... i prestacu ici u restorane i kafice, da moj lom ruke ne zarazi osobu do mene ili onu jadnicu koja posluzuje mene i desetine drugih sa slomljenim rukama i nogama, izlazuci se tako opasnosti loma... a do tada, jebe me se za nekoga ko truje sam sebe (na sta svakako ima pravo) sve dok ne pocne da truje sve oko sebe bez njihove saglasnosti...


ma hajde .. moze ti to i bolje :)

znas dobro sta Boris prica .... steta je unistavati jednu onakvu kolumnu, bezze komentarom..
a kad vec pricas o zdravlju .. bil isla u Pomodorino i zahtjevala sendvic bz salmonele ili bi ga zaobisla u sirokom luku ;)?
ja znam sta boris prica, a to je tacno ono sto kaze -- da su danas pusaci tretirani na nivou jevreja 1941-e... ja jos ne znam da je tretman na osnovu imena ili rase (tj. biti crnac ili jevrej) isto sto i tretman na osnovu necijih postupaka. posto boris i ti ne vidite razliku izmedju cinjenice da je neko pusac i da je neko jevrej (nesto sto niti je osoba mogla birati, i nesto sto inherentno nema nikakve -- ni pozitivne ni negativne -- posljedice po one koji sjede u restoranu do njega), ja nemam namjeru dalje presipati iz supljeg u prazno sa pusacima. koji se upale ko supalj zub cim im neko takne u ustavom zagarantovano pravo da truju druge, i koji u svojoj ovisnosti i ne vide da su 'jevreji' danasnjice upravo nepusaci.

a glede paralela -- pomodorino... nidje veze... logika ti ne ide bas najbolje ovih dana :D paralela je ova -- da li ti kad udjes u restoran imas pravo biti izjeban od 15-orice likova, i to bez upotrebe kondoma :) jer to se desava nepusacu kada udje u restoran koji je pun pusaca -- osoba bez svoje volje i pristanka bude zdravstveno ugrozena. kako se ko jebe, i ko sta pusi u svoja cetiri zida me apsolutno ne zanima, sve dok ne pocne da ugrozava druge. ovo ne stoji samo za pusace/nepusace, vec za bilo koju drugu grupaciju (ima vec slicna tema na religiji :wink: ).

a posto pristustvo nepusaca na javnom mjestu, bas kao i prisustvo jevreja ili crnca :) ne truje nikoga (za razliku od prisustva pusaca ili prisustva KKK agitatora), civilizovano drustvo je naslo nacina da to regulise. jer ono sto se sankcionise nije identitet per se (crnac ili jevrej) vec konkretno ponasanje. pa tako i pusac svakako moze letjeti avionom sve dok se suzdrzava od pusenja, i KKK agitator moze koristiti restoran sve dok ne poziva na linc crnaca.

taman... jel ti to ocekujes da neko ode u javnu kucu i ne jebe ili bude izjeban (ako ti se vec svidja terminologija... ;) ).
ako odes u kafanu gdje se pusi... jel te iko tjero?

ako pricas o zdravlju konobara.... pricaj onda o zdravlju ljudi pored visoke peci.. zdravlju rudara... ili samo fizickih radnika.. jer mi je jako licemjerno ne obracati paznju na te ljude.

a znam ja da ti konas Borisa... ali bi pusace vjesala.. :P
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#14 Re: Najprije su odveli pušače

Post by danas »

Sarafcina wrote:
taman... jel ti to ocekujes da neko ode u javnu kucu i ne jebe ili bude izjeban (ako ti se vec svidja terminologija... ;) ).
ako odes u kafanu gdje se pusi... jel te iko tjero?

ako pricas o zdravlju konobara.... pricaj onda o zdravlju ljudi pored visoke peci.. zdravlju rudara... ili samo fizickih radnika.. jer mi je jako licemjerno ne obracati paznju na te ljude.

a znam ja da ti konas Borisa... ali bi pusace vjesala.. :P
recite djeco NE cigaretama, vidite kako unistavaju mozak i sposobnost rezonovanja :D :D

elem -- ono sto ti ne kontas je da restoran NIJE javna kuca. zna se zasto se ide u restoran a zasto u javnu kucu. niko ne ide u restoran da pokupi HIV pa ne bi trebao ici ni da pokupi rak pluca... pa kao sto ti ne ocekujes da te neko jebe bez kurtona na mjestu u koje si dosao da pojedes sladoled, tako i ja imam pravo da ocekujem da me neko ne truje na mjestu u koje sam otisla da jedem ili gledam film. a ako vec ocekujes da neko prihvati da ga ti cigarama trujes u kinu, onda se samo nadam da ces biti toliko dosljedan da pristanes da i tebe neko guzi (ponavljam, bez kurtona :D ) dok gledas zadnjeg dzejms bonda :D :D nemojmo samo biti neprincipijelni, sve to ide u rok sluzbe... :wink:

i odakle ti ideja da se ne obraca paznja na druge profesije. recimo, postoji nesto sto se zove beneficirani radni staz... a razlika izmedju onih koji rade u rudniku i onih koji rade u restoranu je sljedeca -- i u rudniku postoji neka zastita, a generalno se nema izbora glede sredine u kojoj se radi. jer rudnik se ne moze napraviti sigurnijim (zato se sporovode sve moguce mjere zastite onih koji u njemu rade) a restoran se moze (i treba) napraviti sigurnijim za one koji tu rade i koji ga posjecuju. ili treba i konobarima dati da ih guzi svaki random manijak -- jer zaboga, oni rade u restoranu a restoran je isto sto i javna kuca, jel' tako? :D

ali naravno, ti imas pravo da trujes nekoga, bas kao sto i pijanac ima pravo da tebe ubije autom na pjesackom... i 'jevrej' je naravno taj pijanac za volanom, a ne onaj koji je ni kriv ni duzan zavrsio u ausvicu, pardon, pod tockovima...

a sad idi pusi :)
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#15

Post by Bea_Trix »

what seems to be the problem ba :D

postoje i uvijek su postojale prostorije u restoranima, kaficima, hotelima itd. za pusace i nepusace :? ja nikad ne pusim u prostoriji u kojoj mi je zabranjeno ili u kuci u kojoj se ne pusi :roll: ne znam sto je to strasno....

ali mi je debilna stvar da se to uklanja iz filmova :shock: mislim, give me a break :roll:

ako se neko sjeca filma Marta volimo te, ja se sjecam jer je bio nekidan :D Frajer pravo uzrujan, ne zna hoce li djevojka za kojom je lud odabrati njega ili nekog od najboljih mu jarana :D bezze film, al on onako sav uzrujan hoda gore dolje po kuci i onda izadje na balkon i....oguli narandzu :D :lol: :D MA DAJ :D

uglavnom, pomirite se ljudi, prije cemo u sarajevu mrijeti od smoga :D

p.s. zar u barovima gdje se pije alkohol zabraniti cigarete :D pa ko ce im dolaziti, Hercule Poirot ili inspektor Monk :lol:
Last edited by Bea_Trix on 05/08/2007 20:58, edited 1 time in total.
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#16 Re: Najprije su odveli pušače

Post by rashid »

danas wrote:
valterbranisarajevo wrote:Kolumna Borisa Dežulovića

Najprije su odveli pušače

Ne bunite se, jer niste pušači? Razmislite o tome. Već sutra higijeničarski će fašisti izračunati koliko društvo košta liječenje povišenog kolesterola, i konobar će onog debelog na ulazu u gostionicu ljubazno zamoliti da stane na vagu. Izračunat će onda koliko društvo košta liječenje ciroze jetre i prijeloma kostiju, pa će susjedu upasti u stan i tjerati ga da puše u balon. Izračunat će koliko društvo košta liječenje AIDS-a, pa će pokucati na vrata onom pederu s prvog kata. Izračunat će koliko društvo košta participacija u stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti, pa će vam na ulici pregledavati zube. Postrojit ćete se, zajedno s ostalim okupljenim prolaznicima - svi odreda vitki, zdravi heteroseksualci s bočicama izvorske vode u ruci - i zadovoljno smijuljiti svojim blistavo bijelim zubima kad higijeničarska policija izdvoji onog jadnika s karijesom i strpa ga u kombi.
jao pameti :D i paralela :-)

jadni ovi pusaci, evo oni i jevreji isto ugrozeni... ma gdje su majke srebrenice, da i njihovo stradanje malo pojeftinimo poredeci ih sa stradanjem nesretnih pusaca -- koji su svakako najugrozenija drustvena kategorija danas :kravata:

nego -- dragi borise, kada moj karijes i lom kostiju budu opasni po zdravlje osobe koja sjedi za susjednim stolom u restoranu, onda cu pljeskati tvojoj pameti... i prestacu ici u restorane i kafice, da moj lom ruke ne zarazi osobu do mene ili onu jadnicu koja posluzuje mene i desetine drugih sa slomljenim rukama i nogama, izlazuci se tako opasnosti loma... a do tada, jebe me se za nekoga ko truje sam sebe (na sta svakako ima pravo) sve dok ne pocne da truje sve oko sebe bez njihove saglasnosti...
Ne treba da tvoj lom kosti to radi, pa te pitam ako vozis auto? Jer ako ti jos nije jasno, smeta mi taj monoksid kojeg tvoj limeni strojcic izbacuje u zrak, smeta mi sto svaki dan napunis dozu smeca, smeta mi takodze jer struja koju trosi tvoj kompjuter (dok si na sarajevo-x) se proizvodi na ugalj, pa hocu da meni bude cist zrak ... dali da ti zakonom zabranimo sve to? Ipak je sad i moje zdravje u pitanju? Eto, malo da razmislis!

To sto se sad pojavljuje je totalno drsko meni. Ako je to vec toliki prooblem, ja mislim da je pametnije da se gazde kafice sami izjasne, da li se pusi u njihovim kaficima,restoranima ili ne ... i problem rijesen.

A tvoj taj karijes je definitivno problem ... ja mislim da bi ga fasovo samo kad bi ga pogledao. I naravno TI SI KRIVA, sto to cudo od kariesa ne pokries, jer moli da se gleda!
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#17

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:what seems to be the problem ba :D
problem je sto se jadni pusaci poistovjetise sa jevrejima... haman, povampirene horde nepusaca ih napadaju i trpaju u ausvic, ... jer 'jevrej' je izgleda danas postao onaj sto ugrozava druge a ne onaj koji je bez svoje krivice ugrozen tudjom bahatoscu (da ne kazem cime gorim). samo cekam kolumnu u kojoj ce alkoholicari da kukaju kako je nepravedno sto im se zabranjuje da voze u intoksiciranom stanju. koja diskriminacija jebote... srce mi se cijepa...

samo nikako da skontam jos -- jesu li i pijani vozaci 'jevreji' ili nesto drugo (mozda srbi i cigani iz jasenovca ili poginuli na markalama?). koja perverzija jebote...

a ostalo me ne zanima, pa i ne komentarisem...
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#18

Post by Bea_Trix »

danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote:what seems to be the problem ba :D
problem je sto se jadni pusaci poistovjetise sa jevrejima... haman, povampirene horde nepusaca ih napadaju i trpaju u ausvic, ... jer 'jevrej' je izgleda danas postao onaj sto ugrozava druge a ne onaj koji je bez svoje krivice ugrozen tudjom bahatoscu (da ne kazem cime gorim). samo cekam kolumnu u kojoj ce alkoholicari da kukaju kako je nepravedno sto im se zabranjuje da voze u intoksiciranom stanju. koja diskriminacija jebote... srce mi se cijepa...

samo nikako da skontam jos -- jesu li i pijani vozaci 'jevreji' ili nesto drugo (mozda srbi i cigani iz jasenovca ili poginuli na markalama?). koja perverzija jebote...

a ostalo me ne zanima, pa i ne komentarisem...
pa to je to, mislim, boris je takav, sklon hiperbolama i cesto se vodi onim: dovedi neku misao do ekstrema da vidis kako funkcionira u praksi :D tako da nisam iznenadjena.

ali kao neko ko je umjereno raspolozen prema antipusackoj groznici, mogu da kazem da je nekad stvarno pretjerana. i nisam toliko naivna da mislim da je od svih poroka ovog svijeta pusenje najveci zato sto mi zapad tako kaze. mislim, znam troje ljudi koji se odmaknu od mene kad zapalim iako smo na mjestu gdje je dozvoljeno pusiti, a motaju dzointove svaki dan i opijaju se ko stoka. da, to je cesce nego sto mislimo.

eto, to mene nervira - licemjerstvo. oko svega ostalog se moze dogovoriti.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#19

Post by ztluhcs »

Joj ¹to bi volio vidjeti ove pu¹aèe da li bi bili tako tolerantni da se ja pojavim sa komadom zapaljene gume i malom posudicom benzina... onako, meni le¾i miris... sviða mi se...
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#20

Post by rashid »

ztluhcs wrote:Joj što bi volio vidjeti ove pušače da li bi bili tako tolerantni da se ja pojavim sa komadom zapaljene gume i malom posudicom benzina... onako, meni leži miris... sviđa mi se...
Ako imas negdje odredzeno mjesto za to raditi ... meni nebi smetalo!
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#21

Post by Bea_Trix »

ztluhcs wrote:Joj što bi volio vidjeti ove pušače da li bi bili tako tolerantni da se ja pojavim sa komadom zapaljene gume i malom posudicom benzina... onako, meni leži miris... sviđa mi se...
bujrum :D Humphrey Bogart bi te spuc'o stocem i naslonio se da pojede vocni jogurt (fat-free of kors :D)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#22

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote:what seems to be the problem ba :D
problem je sto se jadni pusaci poistovjetise sa jevrejima... haman, povampirene horde nepusaca ih napadaju i trpaju u ausvic, ... jer 'jevrej' je izgleda danas postao onaj sto ugrozava druge a ne onaj koji je bez svoje krivice ugrozen tudjom bahatoscu (da ne kazem cime gorim). samo cekam kolumnu u kojoj ce alkoholicari da kukaju kako je nepravedno sto im se zabranjuje da voze u intoksiciranom stanju. koja diskriminacija jebote... srce mi se cijepa...

samo nikako da skontam jos -- jesu li i pijani vozaci 'jevreji' ili nesto drugo (mozda srbi i cigani iz jasenovca ili poginuli na markalama?). koja perverzija jebote...

a ostalo me ne zanima, pa i ne komentarisem...
pa to je to, mislim, boris je takav, sklon hiperbolama i cesto se vodi onim: dovedi neku misao do ekstrema da vidis kako funkcionira u praksi :D tako da nisam iznenadjena.

ali kao neko ko je umjereno raspolozen prema antipusackoj groznici, mogu da kazem da je nekad stvarno pretjerana. i nisam toliko naivna da mislim da je od svih poroka ovog svijeta pusenje najveci zato sto mi zapad tako kaze. mislim, znam troje ljudi koji se odmaknu od mene kad zapalim iako smo na mjestu gdje je dozvoljeno pusiti, a motaju dzointove svaki dan i opijaju se ko stoka. da, to je cesce nego sto mislimo.

eto, to mene nervira - licemjerstvo. oko svega ostalog se moze dogovoriti.
anti-pusacka groznica... zapad rekao... :-)

pa eto, meni nije zapad nista rekao, vec posao... koji je igrom slucaja vezan za medicinu pa odlicno znam sta je second-hand smoke (ovdje cekam nosferatua da se javi i zabiberi kako samo on zna :D :D )...

licemjerje... ne znam... ja sam misljenja da svako ima pravo da SEBE unistava kako god zeli... boli me lakat... pa tako ja znam kad sjednem sa ljudima koji puse da sam napravila svjestan izbor... da se malkice trujem, dobrovoljno zarad druzenja :D i ne smeta mi... opet -- licni izbor... ali je nesto sasvim drugo biti zarobljen u avionu punom dima po 12 sati...

a to sto tvoj jaran duva i loce, ne znaci da je automatski voljan da udise dim tvoje cigare kao sto ne znaci da je voljan da se zazvali sa HIV-pozitivnom osobom... a kad je on pijan ili naduvan, to ipak -- generalno govoreci -- ne unistava TVOJE zdravlje, zar ne?
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#23

Post by ztluhcs »

rashid wrote:
ztluhcs wrote:Joj ¹to bi volio vidjeti ove pu¹aèe da li bi bili tako tolerantni da se ja pojavim sa komadom zapaljene gume i malom posudicom benzina... onako, meni le¾i miris... sviða mi se...
Ako imas negdje odredzeno mjesto za to raditi ... meni nebi smetalo!
Sve dok ti dimi¹ na odreðenim mjestima (izolovanim) meni nije problem...
Ali naljepnica "ovo je pu¹aèki stol" 1m od nepu¹aèkog i bez pregrade nije to...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#24

Post by danas »

rashid wrote:
ztluhcs wrote:Joj što bi volio vidjeti ove pušače da li bi bili tako tolerantni da se ja pojavim sa komadom zapaljene gume i malom posudicom benzina... onako, meni leži miris... sviđa mi se...
Ako imas negdje odredzeno mjesto za to raditi ... meni nebi smetalo!
eto sto ti je tolerancija... pa i nepusaci kazu isto za pusace... nama NE BI smetalo -- dok ima negdje odreDJeno mjesto.... za pusenje :oops: :D

ali je problem (dapace, to je tretman ravan ausvicu) kada se zapravo postavi to odreDJeno mjesto za pusace da 'to' rade... :D :D diskriminacija :D mirisi cigare i dim treba valjda da su svuda dobrodosli :-)
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#25

Post by black »

Image
Post Reply