Najpoznatije ubice u ex-Yu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#251 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

Niemand wrote:
Drinski wrote: ti si bas naivna :D
:fight:

dobro, jesam :D :lol:
pa u tom selu se ljudi pomlate, a milicija ne smije da ode.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#252 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

Drinski wrote: pa u tom selu se ljudi pomlate, a milicija ne smije da ode.
fkt ne kontam, al dobro, da bezveze ne spamamo temu sa "sta bi bilo kad bi bilo".
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#253 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by dječak sa šibicama »

Niemand wrote::thumbup:
Najjace-da li je lijepo biti ziv? Pa jeste.. :mrgreen:

Znam, morbidno, ne znam sta mi je smijesno, al sam se odvalila na sekund, onda sam se nasekirala za sebe. :cry:

Pisalo se na temi o njemu. Al fkt, za nekog ko se nalazi u takvoj ustanovi, osim pocetka dje djeluje ko lokalna pijana budala, ostatak mi se cini ko da je razuman, svjestan, ko da uopce nije bolestan. :-?
Ima par morbidno zanimljivih detalja u prici o Miletu Maticu, on je bio cuvar u KPZ Zenica i majstor karatea.

Edib Buljubasic mu je bio haver u istom karate klubu. Obojica masovne ubice.

Mile Matic se objesio `94 godine, u zatvoru.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#254 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

:meza1:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#255 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

Imal kakvih novih/starih prica :D
PeppermintSA
Posts: 1908
Joined: 05/08/2010 20:00

#257 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by PeppermintSA »

Zanimljiva tema, pratim.

Od nekoliko ljudi sam čuo priču da je krajem 70-ih u
pet navrata zaklana kompletna straža vojne kasarne u Novom mestu. Moj rođak je '82 gore služio JNA, kaže da su starješine uvijek upozoravale kad se išlo na stažu i da se uvijek nosila bojeva municija, što nigdje drugo, izuzev Kosova, nije bila praksa. Jel' neko čuo za tu priču?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#258 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by insomnia78 »

Svaka kasarna i skoro svako strazarsko mjesto.ima svoju hpror pricu
Seawolf
Posts: 7527
Joined: 14/06/2012 22:59

#259 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Seawolf »

PeppermintSA wrote:Zanimljiva tema, pratim.

Od nekoliko ljudi sam čuo priču da je krajem 70-ih u
pet navrata zaklana kompletna straža vojne kasarne u Novom mestu. Moj rođak je '82 gore služio JNA, kaže da su starješine uvijek upozoravale kad se išlo na stažu i da se uvijek nosila bojeva municija, što nigdje drugo, izuzev Kosova, nije bila praksa. Jel' neko čuo za tu priču?
Svaka kasarna i svako istureno stražarsko mjesto je imalo sličnu priču, izmišljenu od strane pomoćnika komandanta kasarne za bezbjednost. Na taj način se preventivno djelovalo na stražare, kako ne bi spavali na stražarskom mjestu.

Sve te izmišljene priče su vremenski bile uvijek smještene u period na tri do pet godina ranije, kako bi bile teško provjerive od strane nekoga ko je prvi put došao u taj kraj, a opet, dovoljno svježe da novi stražar pomisli da ubica još uvijek tumara oko kasarne.

I da, na svakom stražarskom mjestu u bivšoj JNA, kao i u cijelom svijetu, stražari se sa bojevom municijom u okviru oružja. Inače straža baš i ne bi imala smisla.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#260 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by insomnia78 »

Joj ovo za municiju sam tek sad vidio :lol: :lol: :lol:
Last edited by insomnia78 on 05/06/2017 00:10, edited 1 time in total.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#261 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by llull »

Cudo niko nije spominjao ovo ubistvo iz sedesetih.
Nastavnik Petko Novaković živio je u iznajmljenoj kući u Sutomoru sa majkom Anđom i ćerkicama Verom (9) i Veselinkom (11). Pošto nekoliko dana nije sa djecom dolazio u školu, mnogi su bili zabrinuti. Njegovi prijatelji su ubrzo obavijestili policiju da Novakovića nigdje nema.

Nakon primljenog poziva policajci su došli kod kuće u kojoj su živjeli Novakovići i nakon što im niko nije odgovarao na pozive riješili su da obiju vrata. U kući su zatekli stravičan prizor. Petko Novaković i njegova majka Anđa su bili ubijeni, a djevojčice su bile nestale.

Sumnja je pala na Verinu i Veselinkinu majku. Policija ju je zajedno sa braćom privela pod sumnjom da su ubili Petka i Anđu, a djecu odveli. Međutim, ispostavilo se da nesrećna majka i njena braća nije imala nikakve veze sa ovim zločinom.

Radnik iz Bara je, nekoliko dana nakon ubistva, vidio psa kako nosi dio nečijeg tijela. Pojurio je za njim, a ubrzo se ispostavilo da je pas nosio dio tijela jedne od djevojčica. Ubica je, kako se pretpostavlja, nakon što je u kući sjekirom ubio Petka i njegovu majku Anđu, djevojčice izveo
EVO I DOKUMENTARNI FILM POSVECEN TOM UZASNOM ZLOCINU

https://www.youtube.com/watch?v=yON6DTtWhEA
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#262 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Naslovnica »

Baza podataka osoba osudjenih na smrt u Srbiji 1804-2002 i Jugoslaviji 1918-1991

http://www.smrtnakazna.rs/sr-latn-rs/ba ... enika.aspx
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#263 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by llull »

Ajrula Ibrahimović, rabadžija iz Prištine
Riza Ajrula Ibrahimović, njegov sin
AJ, 63, F-40-24-1924
ref. 14.03.1922
Apelacioni sud Skolje (preinačuje prištinsku prvostepenu) 13.01.1922
Pomoću ćerke Fatuše namamio u svoju kuću Dobrilu, ćerku Dimitrija Živića, učitelja,
staru 4 ½ godine, pa naredio najstarijem sinu Rizi da je siluje „spreda i pozadi“, a potom
su sve troje – otac, sin i ćerka – dete udavili pa zakopali u đubre
Random sam listao imena i treci koji sam pogledao ... jezivo ...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#264 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Sanjarko »

PeppermintSA wrote:Zanimljiva tema, pratim.

Od nekoliko ljudi sam čuo priču da je krajem 70-ih u
pet navrata zaklana kompletna straža vojne kasarne u Novom mestu. Moj rođak je '82 gore služio JNA, kaže da su starješine uvijek upozoravale kad se išlo na stažu i da se uvijek nosila bojeva municija, što nigdje drugo, izuzev Kosova, nije bila praksa. Jel' neko čuo za tu priču?
Ne znam za ovo. Ali znam od onih koji su sluzili JNA na Kosovu ne znam tacno koje godine i gdje da je bio lov neki na covjeka-vuka ili medvjeda koji je ubio ako se dobro sjecam neke ili nekoga iz JNA. Albanac bio neki obucen ko vuk ili medvjed. Nesto ko ono iz onog filma od Banderasa.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#265 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

Seawolf wrote:
PeppermintSA wrote:Zanimljiva tema, pratim.

Od nekoliko ljudi sam čuo priču da je krajem 70-ih u
pet navrata zaklana kompletna straža vojne kasarne u Novom mestu. Moj rođak je '82 gore služio JNA, kaže da su starješine uvijek upozoravale kad se išlo na stažu i da se uvijek nosila bojeva municija, što nigdje drugo, izuzev Kosova, nije bila praksa. Jel' neko čuo za tu priču?
Svaka kasarna i svako istureno stražarsko mjesto je imalo sličnu priču, izmišljenu od strane pomoćnika komandanta kasarne za bezbjednost. Na taj način se preventivno djelovalo na stražare, kako ne bi spavali na stražarskom mjestu.

Sve te izmišljene priče su vremenski bile uvijek smještene u period na tri do pet godina ranije, kako bi bile teško provjerive od strane nekoga ko je prvi put došao u taj kraj, a opet, dovoljno svježe da novi stražar pomisli da ubica još uvijek tumara oko kasarne.

I da, na svakom stražarskom mjestu u bivšoj JNA, kao i u cijelom svijetu, stražari se sa bojevom municijom u okviru oružja. Inače straža baš i ne bi imala smisla.
:thumbup:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#266 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by llull »

Sto se toga i strazarskih mijesta ,cuo sam samo pricu kako su "kao" nestajali vojnici dole negdje u hercegovackom krsu, da li negdje na granici BiH i Hrvatske prema Kninu ... kao potomci skripara su oteli i ubili par vojnika u sedamdesetim ...
Naravno to je urbana legenda.

Evo jos zanimljivosti

http://www.gradsubotica.co.rs/smrtne-ka ... ci-xx-vek/
Poslednje streljanje je bilo 13. januara 1922. godine, takođe kod Bajskog groblja. Streljan je Franjo Marjanušić zbog četvorostrukog ubistva i krađe. Marjanušić je 5. aprila 1919. godine , ubio sekirom svog poslodavca Janoša Vegela, sina mu Rudolfa, zatim Marka Bedića i ženu mu Marcelu. Justifikacija je bila javna a streljanje su izvršili gradski redari koji su se dobrovoljno javili.
I jos http://www.gradsubotica.co.rs/ljubav-osveta-smrt/
“Zločin koji je počinila Eva Vanjur uzbudio je javnost i naše eksperte za kriminalistiku. Ona je 8. avgusta 1963. godine srela 9-godišnju Gizelu Kočiš koju dotle nije poznavala. Eva je namamila Gizelu u šetnju da bi je tobož nešto upitala, zatim odvela na letnji put kraj železničke pruge. Kada su sele da se odmore, dala je pokojnoj Gizeli parče papira i olovku govoreći joj da napiše tekst: “Sada se vrlo dobro osećam otkako sam upoznala čika Jožefa Vanjura. On je dobar čovek i daje mi često čokolade…” Zatim je parče hartije stavila u kesu, kasnije je povela u kukuruzište gde je na svirep način ubila, inscenirajući pri tome silovanje. Kada je 9. avgusta rano ujutro pronađen leš, mislilo se da je u pitanju silovanje ali je kasnijom analizom kriminalističkih eksperata utvrđeno je da o tome nema ni govora…
PeppermintSA
Posts: 1908
Joined: 05/08/2010 20:00

#267 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by PeppermintSA »

llull wrote:
I jos http://www.gradsubotica.co.rs/ljubav-osveta-smrt/
“Zločin koji je počinila Eva Vanjur uzbudio je javnost i naše eksperte za kriminalistiku. Ona je 8. avgusta 1963. godine srela 9-godišnju Gizelu Kočiš koju dotle nije poznavala. Eva je namamila Gizelu u šetnju da bi je tobož nešto upitala, zatim odvela na letnji put kraj železničke pruge. Kada su sele da se odmore, dala je pokojnoj Gizeli parče papira i olovku govoreći joj da napiše tekst: “Sada se vrlo dobro osećam otkako sam upoznala čika Jožefa Vanjura. On je dobar čovek i daje mi često čokolade…” Zatim je parče hartije stavila u kesu, kasnije je povela u kukuruzište gde je na svirep način ubila, inscenirajući pri tome silovanje. Kada je 9. avgusta rano ujutro pronađen leš, mislilo se da je u pitanju silovanje ali je kasnijom analizom kriminalističkih eksperata utvrđeno je da o tome nema ni govora…
ovo je jezivo
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#269 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Iako mi je prvo napamet padao Mile Matić, najsličniji Gačićevom je slučaju je slučaj Vinka Pintarića iz hrvatskog Zagorja.
I on je još 70-ih zbog ubistva čovjeka otišao u zatvor, pa odmah upućen na psihijatrijsko liječenje, odakle je pobjegao i ubio svoju ženu i krio se više od godinu dana dok nije uhvaćen i osuđen na smrt strijeljanjem. Pomilovan je na 20 godina robije i poslije 15 pobjegao iz Lepoglave. Uspio je izmicati potjerama nešto više od godinu i po, ubivši za to vrijeme troje ljudi. Poginuo je u okršaju sa pripadnicima tada već hrvatske specijalne policije, u praskozorje rata u Hrvatskoj.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#270 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Ommadawn »

bingov buraz wrote:Dobili smo nažalost još jednog kandidata za ovu "laskavu" titulu.
Zanimljivo je da je Gačić iz naselja Novoselija koja je prepišaj hoda do Gornjeg Šehera gdje je krvavi pir započeo još jedan ubica spominjani na ovoj temi Drago Udovičić monstrum koji je ubijao djecu i samo zbog očuvanja međunacionalnog mira njegov je slučaj zataškivan.
Gačić je imao 11 godina kad je D.Udovičić ubijao.
Motiv Udovicicevog krvavog pira svakako nije bio nacionalisticki, on se slucajno nasao u naselju gdje je vecinsko stanovnistvo muslimansko. Jedna od ranjenih zrtava je Srpkinja, cini mi se da se zove Natasa. To se desilo krajem aprila 1988 godine - bas taj dan u isto vrijeme sam se nalazio u Seheru ali srecom s druge strane Vrbasa. A i ne znam da je bas njegov slucaj zataskivan - cijela Juga je odjeknula tim.
Drago se ubio u zatvoru.
Gaciceva majka je cini mi se iz G.Sehera.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#271 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by sadie_forever »

Meni je zesci slucaj onaj koji se desio prije rata u Zenici,kada je maceha iz CG ubila iz osvete sina vozaca koji je udario do smrti kamionom(nesreca) njenog posinka


kasnije je govorila da je bio moj sin nebi se svetila ali za njega sam morala.jezivo,crnogorci su ti poseban svijet,taj mentalitet i potreba za casti.

Visnja Pavlovic se zvala,,,i do smrtne kazne se nije kajala ´,navodno noc prije potvrdila kako stoji iza svega uspravno
Deniro91
Posts: 2
Joined: 28/08/2018 07:09

#272 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Deniro91 »

Milan Kolak nije streljan..umro prosle godine prirodnom smrću..bio prijatelj mog starog. Odveli ga na streljanje i vratili...rekao nam je da mu je smješteno ubistvo jer je ta zena bila kcerka nekog visokog funkcionera..
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#273 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Ommadawn »

Neki dan bio kod staraca, taman stara stavila kafu da popijemo i reče mi za Gačića ko je i šta je.
Ja sam otišao na pogrešnu osobu koje se maglovito sjećam a također se kroz maglu sjećam malo Gačića.
Stara je radila sa njegovim roditeljima, prema njenoj priči su bili neki jako dobri ljudi. Otac mu je umro mlad od raka, mater ostala udovica s dvoje djece a šta li se njemu desilo u glavi to niko ne zna.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#274 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Jimmy McNulty »

A šta mu se moglo desiti... Psihički bolestan čovjek, može se desiti svakome od nas nažalost...moj dajdža zaspao normalan, sutradan ustao sa pričom da ga špijuniraju sateliti i slično. Ne dao Bog nikome ono što se ovom jadi dogodilo.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#275 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Deniro91 wrote:Milan Kolak nije streljan..umro prosle godine prirodnom smrću..bio prijatelj mog starog. Odveli ga na streljanje i vratili...rekao nam je da mu je smješteno ubistvo jer je ta zena bila kcerka nekog visokog funkcionera..
I ja sam naknadno saznao da nije strijeljan, ali nisam znao šta je sa njim.
U 80-im godinama nije u SRBiH izvršena nijedna smrtna kazna.
Post Reply