Najpoznatije ubice u ex-Yu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#226 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

astrid wrote:
julisiz es grant wrote:
Kornjacon47 wrote:Bio je jedan jezivi slučaj krajem 80-ih.
Tip je pobio cijelu obitelj i pokušao smjestiti nekom čovjeku s kojim su se oni sporili oko nekog zemljišta.
Sve je to isplanirao sa kćeri s kojom je bio u vezi: on joj je ubio roditelje a ona iste večeri mlađeg brata.
Mislim da su joj čak izrekli smrtnu kaznu premda je u to vrijeme-i ubojstva i presude-bila maloljetna (17 i kusur), to je bio jedini takav slučaj u Ex Yu. I njega su osudili na smrt (on je imao dvadeset pet). Kasnije su obojici smrtne kazne zamijenjene vremenskima (u Hrvatskoj je zadnja smrtna kazna bila izvršena 1987. ali je sliužbeno postojala do 1990. dakle bilo je još osuđenika na smrt poslije 1987. ali su se izvukli.)
1987. je pogubljen Dušan Kosić, zar ne?
Kako ne znaš ništa više o tom slučaju koji se naveo, imena ili mjesto dešavanja?
Slučaj -Dušan Kostić

Vozač kamiona Čedomir Matijević pet dana se nije pojavio na poslu. Policija je pokucala na njegova vrata na periferiji Karlovca 5. ožujka 1983. godine. Obili su vrata jer im nitko nije otvarao. Dočekao ih je težak i ustajao zrak. I tišina.

Čedomirovo tijelo ležalo je u kuhinji, odmah kraj ulaznih vrata. Oko glave bila je lokva krvi, a zidovi su bili poprskani. Snježana, beba od osam mjeseci, ležala je na trbuhu u krevetiću u spavaćoj sobi. Glava joj je bila deformirana i krvava. Na drugom kraju sobe ležala je mrtva 2-godišnja Dragana. Ubojica ju je pokrio dekom. Nakon što su policajci obili šupu pronašli su tijelo Čedomirove supruge Slavice.
Zadužio se žrtvi deset puta više nego što je zarađivao

Policajcima je postao sumnjiv Čedomirov kolega Dušan Kosić jer se pretjerano zadužio. Uhitili su ga 30. ožujka iste godine. Brzo je priznao da je ubio obitelj.

U njegovom kamionu pronašli su popis ljudi kojima je bio dužan. Među imenima je pisalo i ime Čedomira Matijevića. Dugovao je žrtvi 155.000 dinara, a plaća mu je bila 14.000 dinara.

Dušan je vratio dugove šestorici drugih treći dan nakon nestanka Čedomira. Platio je i zaostale rate kredita.

Priznao je ubojstva policajcima, a zatim i istražnom sucu.
Ubojica je vidio gdje je Čedomir spremio novac

Otišao je kod Čedomira posuditi nešto novca. Dao mu je 2000 njemačkih maraka, a ostatak spremio u ormar. Dušan se vratio u njegovu kuću dok je Čedomir bio na poslu. Sačekao je da Slavica ode u šupu i ukrao ostatak novca.

Tada je shvatio da će Matijevići znati tko ih je pokrao. Krenuo je za njom. Uzeo je željeznu šipku i udario je nekoliko puta po glavi. Nesretnu Draganu je zadavio, a bebu tukao pepeljarom po zatiljku.

Pronašao je sjekiru, sjeo u kuhinju i čekao Čedomira. Udarao ga je dok se god micao. Krpom je pobrisao krv. Ponio je krvavu krpu, ključeve od šupe i od kuće. Nekih 100 metara od kuće bacio je krpu u živicu, a ključeva se riješio kraj groblja.
Prvo priznao, a zatim izmislio nepoznatog muškarca

Policajci su dan kasnije organizirali rekonstrukciju. Dušan je surađivao. U detalje je opisao stravične zločine i pokazao gdje se riješio dokaza. Sve su pronašli tamo gdje je pokazao.

Ipak, na suđenju u rujnu 1983. godine sve je porekao. Tvrdio je kako je došao vratiti novac. Nepoznati muškarac, koji se predstavio kao Milan došao je deset minuta kasnije. Nakon što je Dušan otišao, Slavica i Milan su ostali u kući.
Osudili ga na temelju indicija

Iako ga nitko nije vidio na mjestu zločina, sudac je povjerovao ranijem priznanju. Ovo je ujedno i jedini slučaj osude za višestruko ubojstvo na temelju indicija.

Okružni sud u Karlovcu osudio ga je u listopadu iste godine na smrtnu kaznu. U veljači 1987. godine, kazna je izvršena. Bila je to posljednja smrtna kazna izvršena u bivšoj Jugoslaviji.
Sve to prikrio a zadržao bilježnicu u kojoj je sam napisao motiv za ubojstva :roll:
Kalajdzija
Posts: 72
Joined: 13/02/2011 00:28

#227 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kalajdzija »

Interesantna tema, pratim... :thumbup:

ps: ove price su me podsjetile na jednu domacu krim seriju iz osamdesetih. puno bolje price nego ove komercijalizovane sto nam danas serviraju na tv.
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#228 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

Zna li netko nešto više o Edibu Buljubašiću? Googlam ali ne nalazim puno...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#229 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Kornjacon47 wrote:Zna li netko nešto više o Edibu Buljubašiću? Googlam ali ne nalazim puno...
Bila je njegova knjiga u prodaji (koju je u stvari napisao Abdulah Sidran), "Kako sam ubio oca" ili tako nekako.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#230 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

Imal jos :D

malo da ozivimo temu :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40176
Joined: 29/06/2011 23:39

#231 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by dječak sa šibicama »



Mile Matic Kina.

Od Kaknja do Modrice, za par sati, ubio 9 ljudi. Policajca, zeta i komplet familiju svoje djevojke.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#232 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

:thumbup:
Najjace-da li je lijepo biti ziv? Pa jeste.. :mrgreen:

Znam, morbidno, ne znam sta mi je smijesno, al sam se odvalila na sekund, onda sam se nasekirala za sebe. :cry:

Pisalo se na temi o njemu. Al fkt, za nekog ko se nalazi u takvoj ustanovi, osim pocetka dje djeluje ko lokalna pijana budala, ostatak mi se cini ko da je razuman, svjestan, ko da uopce nije bolestan. :-?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#233 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

Prekjucer je bila godišnjica zlocina Sefke Hodzic.
http://emirnisic.blogger.ba/arhiva/2015/09/07/3934173
http://emirnisic.blogger.ba/

Od svih internet tekstova, o ovom, mislim da je ovaj link sa najpotpunijim podacima (mada i tu ima nekih gresaka u priči).
Last edited by Drinski on 08/10/2015 12:48, edited 1 time in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#234 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Drinski wrote:Prekjucer je bila godišnjica zlocina Sefke Hodzic.
http://emirnisic.blogger.ba/arhiva/2015/09/07/3934173

Od svih internet tekstova, o ovom, mislim da je ovaj link sa najpotpunijim podacima (mada i tu ima nekih gresaka u priči).
Najzanimljivije od svega je što ona možda i danas živi ko zna gdje, pod ko zna kojim imenom, a da njena okolina vjerovatno i ne sumnja ko je ona stvarno. Ako je još živa, da li i sluti kako interes za nju i ono što je uradila i nakon toliko godina ne jenjava?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#235 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

Da. Na zapadu takvi napišu knjigu. Sa dr. strane, mislim da je trebala dobiti smrtnu kaznu tj. nije trebalo preinaciti kaznu. Međutim, moguce je i da je umrla do sada.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#236 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Drinski wrote:Da. Na zapadu takvi napišu knjigu. Sa dr. strane, mislim da je trebala dobiti smrtnu kaznu tj. nije trebalo preinaciti kaznu. Međutim, moguce je i da je umrla do sada.
Pa to me fascinira...ta misterija oko nje...zamisli, neko, negdje je imao neku nanu komšinicu, koja je bila pravo fina, ili pravo odvratna, bušila djeci loptu kad joj uleti u avliju i sl...komšiluk je ili sa osmjehom pozdravljao ili proklinjao. Ona umrla, a da niko pojma nije imao šta krije u sebi.
Ili sve ovo gornje vrijedi i dalje, tj. još je živa. Čak to nisu i neke ekstra đuturumske godine...72-73. Ako je zdravlje služi, može biti vrlo vitalna, možda i surfa po netu i gugla svoje ime :)
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#237 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

Ako se ne varam, mada moguce je i da sam pobrkala stvari, sefka se udala za zatvorskog cuvara i ima dijete.
Opet kazem, moguce da sam sta pobrkala, al mislim da se radi o sefki.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#238 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

Mene vise fascinira, sto mi, ljudi, zaboravljamo zrtve. Paznju nam privlači zločinac a ne zrtva. Zamislite da se ovako nesto vama dogodi, a da se pišu knjige o zlocincu.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#239 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

Zrtva moze biti svako i to je naprosto tuzno. Ubica vec ne moze, pa se traze razlozi, pokusava shvatiti i tako unedogled. Bar ja tako mislim.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#240 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

Ma nema se tu sta shvatati, sada bih ja trebao traziti razloge zasto je Mladic takav kakav jest. ma nabijem ga na kardan, zajedno sa mrtvom kćerkom.

A nije problem nju naci. U maticnoj knjizi za s. Jusici ima podatak o njenom novom imenu. Samo treba naci taj podatak i dalje istraziti po Srbiji. :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#241 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

A jel joj ovaj muz tadasnji ikad davo kakve izjave? Mislim, ako je lik imo para (prema ovom linku) sjesti na avion u to vrijeme i zapucati u svoje selo, sto jednostavno nisu otisli doktoru :zoka: ako sefka ima dijete, do njega je :zoka: jel se on poslije zenio, znal se?

zamisli oboje kasnije imaju djecu :o
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#242 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

Niemand wrote:A jel joj ovaj muz tadasnji ikad davo kakve izjave? Mislim, ako je lik imo para (prema ovom linku) sjesti na avion u to vrijeme i zapucati u svoje selo, sto jednostavno nisu otisli doktoru :zoka: ako sefka ima dijete, do njega je :zoka: jel se on poslije zenio, znal se?

zamisli oboje kasnije imaju djecu :o
ma kakav doktor, selendra je to, uvijek je kriva zena. Pa mogli su i usvojiti dijete.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#243 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by ranger »

Niemand wrote::thumbup:
Najjace-da li je lijepo biti ziv? Pa jeste.. :mrgreen:

Znam, morbidno, ne znam sta mi je smijesno, al sam se odvalila na sekund, onda sam se nasekirala za sebe. :cry:

Pisalo se na temi o njemu. Al fkt, za nekog ko se nalazi u takvoj ustanovi, osim pocetka dje djeluje ko lokalna pijana budala, ostatak mi se cini ko da je razuman, svjestan, ko da uopce nije bolestan. :-?
to je sizofrenija, normala sve i onda samo okrene...
jedne prilike povezem autostopera u svom kraju, ne znam ga al kontam mora da je neko nas cim tu stopira... i lik vamo tamo kao bio sam bolestan, imo sizofreniju, sad sam dobro.... a ja :shock: :run: i fakat normala lik prica, stanem mu tu gdje htio vozdra vozdra i et. tek onda me neki strah uhvatio...
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#244 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

@drinski,
pa jest, al zar ne bi i on pod tim seoskim utjecajem nju definitvno otjero, naso drugu i imo dijete?

Mozda je znao da je do njega, naso nekog da "zbavi" dijete, stvar se iskomplikovala i eto :D

Salu na stranu, jel se on ikad ozbiljnije razmatrao u ovom slucaju :zoka:

a ti @rangeru, mnogi horor filmovi su tako poceli, pa ti stani autostoperu :D
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#245 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

pa nije on mogao ubiti tu zenu Aliju, kada je bio van BIH.
to je bilo poklapanje seoskog mentaliteta i njene zelje da ima dijete (koja je, presla granicu dobrog u zlo), podudarilo se i desio se zlocin.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#246 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

Pa zato i kazem "zbavi" :-?

sta ja znam, al fkt nekako nisam nikad povjerovala da je ova zena ubica. Mozda je do tekstova, nije bilo bas "sefka monstrum", neg uvijek nekako nedoreceno. Za sefku se "vjeruje" da je ubila i tako to.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#247 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

Niemand wrote:Pa zato i kazem "zbavi" :-?

sta ja znam, al fkt nekako nisam nikad povjerovala da je ova zena ubica. Mozda je do tekstova, nije bilo bas "sefka monstrum", neg uvijek nekako nedoreceno. Za sefku se "vjeruje" da je ubila i tako to.
pa imaju materijalni dokazi za to plus ovo mijenjanje priče.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#248 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

Drinski wrote: pa imaju materijalni dokazi za to plus ovo mijenjanje priče.
Znam, al imas na prethodnim stranicama npr pricu o sinisi i urosi. Svasta je moguce. Meni nikad nije djelovalo ko da je fkt ubica, opet, to je samo na osnovu teksta i jos s interneta, kako cu ja znati. Al fkt i sad kad procitam o njoj mi nekako suhveli.

Al dobro, Niemand sa foruma i hrpa jugoslovenskih istrazitelja se ne mogu bas porediti, znam i prihvatam da vjerovatno jes :D
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#249 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Drinski »

Niemand wrote:
Drinski wrote: pa imaju materijalni dokazi za to plus ovo mijenjanje priče.
Znam, al imas na prethodnim stranicama npr pricu o sinisi i urosi. Svasta je moguce. Meni nikad nije djelovalo ko da je fkt ubica, opet, to je samo na osnovu teksta i jos s interneta, kako cu ja znati. Al fkt i sad kad procitam o njoj mi nekako suhveli.

Al dobro, Niemand sa foruma i hrpa jugoslovenskih istrazitelja se ne mogu bas porediti, znam i prihvatam da vjerovatno jes :D
ti si bas naivna :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#250 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Niemand »

Drinski wrote: ti si bas naivna :D
:fight:

dobro, jesam :D :lol:
Post Reply