Najpoznatije ubice u ex-Yu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#201 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Zadnje dvije priče previše mi liče na poznatu srpsku potrebu da su u svemu najbolji, pa i u nakaradnim stvarima kao što su "najplodnije" ubice. Da je išta od ovoga istina, sigurno bi isplivalo ranije za ovih decenija. Zato predlažem da se vratimo nama vremenski bližim i samim tim provjerenijim slučajevima.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#202 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by insomnia78 »

Cekaj ba, ne poklapaju se datumi nimalo
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#203 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by astrid »

insomnia78 wrote:Cekaj ba, ne poklapaju se datumi nimalo
Koji datumi?Ne da mi se ponovo čitati :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#204 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by insomnia78 »

Pa radnja se malo krene desavati prije WWII pa onda nastavi poslije, pa odjednom ponovo tridesete, pa...
Citav nacin kako je napisana "smrdi" na Lopisinu i njegove izmisljotine


Edit: do mene je, sad sam ponovo procit'o i vidim da je bolnica bila prije ubistava, ne znam sto pomislih da je poslije
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#205 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by astrid »

insomnia78 wrote:Pa radnja se malo krene desavati prije WWII pa onda nastavi poslije, pa odjednom ponovo tridesete, pa...
Citav nacin kako je napisana "smrdi" na Lopisinu i njegove izmisljotine


Edit: do mene je, sad sam ponovo procit'o i vidim da je bolnica bila prije ubistava, ne znam sto pomislih da je poslije
ccccccccccccccc :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#206 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by insomnia78 »

Nego je l' nas'o neko, negdje online "branio sam na smrt osudjenje" od F.Filote?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#207 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by insomnia78 »

astrid wrote: ccccccccccccccc :-)
Ne cvokoci nanulama, dok silazis sa cardaka
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#208 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Edin H. »

astrid wrote:Opet ne znam da li je bilo :-)

Baba Anujka,trovačica


Baba Anujka, poreklom Rumunka, rođena je kao Ana Draksin, od oca Pavla i majke Marte. Prema monografiji opštine Petrovo Selo - Vladimirovac njena porodica se u Vladimirovac (selo koje se nalazi na pola puta između Vršca i Beograda) sa područja Moriša doselila početkom devetnaestog veka. Za svoje vreme baba Anujka bila je obrazovana žena. Njen otac, kao jedan od najpoštovanijih paora u Vladimirovcu, želeo je da mu kći izuči visoke škole. Na suđenju (baba Anujka uhapšena je maja 1928) govorila je da je prilikom boravka u ženskom školskom internatu postala somnabulna.

"Vodili su me po manastirima i lečili. Ali posle kada sam se udala (bila je udata za Jozefa Bija, takođe rumunskog porekla, sa kojim je imala sina Stefana) više nisam tu bolest imala. U dvanaestoj godini bila sam teško bolesna, nisam mogla ni da sedim ni da idem, već sam ležala kao proštac. Ljudi i žene dolazili su da me gledaju kao čudo i svi su govorili da ću sigurno biti vračara, pa sam tako i postala vračara".

Potom je počela da ističe sopstvene uspehe, navodeći da je bajalicama uz Božju pomoć vraćala u život bolesnike od kojih su i najpoznatiji doktori tobože dizali ruke. Po njenim rečima, uspešno je rešavala mnoge lične probleme, čak i one u vezi sa polnim životom.

Na suđenju su svedoci tvrdili da se u njenim vodicama i lekovima, pored arsenika, nalazilo i istucano lišće otrovne tatule, kao i žive iz termometra. Tatulu je sama brala, a arsenik i živu je ova, u prvim decenijama dvadesetog veka jedna od najuglednijih ne samo vračara već i birtašica ("baba Anujka je bila vlasnica jedne od najpoznatijih kafana u Južnobanatskom okrugu), kupovala u apotekama. Na suđenju je ova starica sa licem ptice grabljivice negirala da je trovala ljude. Za razliku od nje, kada bi joj njeni saradnici i mušterije u lice sasuli da je "za papreno skupe novce prodavala vodu, od koje su ljudi u najtežim mukama crkavali", Anujka bi se prvo prekrstila, a potom bi ih proklinjala govoreći: "Obesite me odmah ako je to tako!"



Ugovor sa đavolom



Baba Anujka se vračanjem bavila punih pedeset godina. Od 1878. je širila glasine da uz pomoć nečastivog rešava sve probleme. Njeni saradnici svakodnevno su obilazili sela iz Južnobanatskog okruga, raspitujući se u čijim kućama vlada nesloga. Tom prilikom sugestivno su im preporučivali da kod Anujke iz Vladimirovca potraže rešenja za sve boljke. Doduše, kod Anujke su dolazili i oni koji su samo želeli da saznaju buduća zbivanja u poslu i ljubavi. Samo, znatno više bilo je onih koji su iz različitih pobuda želeli da se "otarase sopstvenih najbližih". Anujka je efikasno rešavala imovinske i bračne probleme. Vešto je igrala ulogu vračare koja je u dosluhu sa nadzemaljskim nečistim silama, o čemu u knjizi posvećenoj jedinoj ženi serijskom ubici sa jugoslovenskih prostora slikovito piše Šimon A. Đarmati: "Tražila je od svojih klijenata da joj donesu jednu crnu i jednu belu kokošku, torbu pepela, trica, bosiljka i tamjana. U misterioznoj tišini svoje mračne sobice i u dimu tamjana, ona je razbacivala oko sebe pepeo i trice, šaputala neke tajanstvene reči. Na kraju je spremila jednu bocu napunjenu čistom vodom. Najzad bi uzimala jedno malo zvonce i tri puta bi zazvonila. To je bilo "sporazumevanje sa đavolom". Opet bi produžila šaputanje i mrmljanje nerazumnih reči praćenih čudnim pokretima i sve to radila je pred očima zaprepašćene mušterije, koja je bila uverena da pred sobom ima čudno biće, koje drži u vlasti i samog đavola. Vodu u boci davala je mušteriji sa uputstvom kako da se upotrebi. Tačno je proricala dan kada će onaj kome je voda namenjena umreti i njen račun je nikada nije izneverio. To je samo govorilo o njenom trovačkom umeću koje je stekla dugogodišnjom praksom. Njeno proricanje imalo je, naravno - toksikološku podlogu. Naime, ona bi mušterije redovno pitala za težinu problema, da bi na osnovu toga davala i određenu bajanu vodicu, koja nije bila ništa drugo do rastvoreni arsenik. Što je problem bio veći, bilo je i više arsenika, pa pošto je toksična doza bila vezana za količinu otrova u odnosu na telesnu težinu, ona nije grešila u svojim prognozama - ističe Đarmati.



Kraj poluvekovnih misterioznih smrti



Pitanje koje se nameće glasi: zašto su austrougarske vlasti punih četrdeset godina (1878-1918) olako prelazile preko glasina koje su direktno optuživale prvo sredovečnu ženu, a docnije i gluvu staricu koja je dočekala devetu deceniju života. Svoje čudotvorne vodice Anujka je od klijenata naplaćivala od dve hiljade i trista do pet hiljada dinara... Odgovor bi trebalo tražiti u činjenici da rođaci koji su za to imali interesa nisu tražili obdukciju, ili pak docnije ekshumaciju preminulih (naprotiv, sve sahrane obavljane su u rekordnom roku), dok je vlastima, pogotovo do 1918. godine, bilo najvažnije da se državi ništa ne duguje. Anujka Di Pištonja redovno je izmirivala poreske obaveze, izgovarajući poznatu frazu: "Bogu Božije, a sve države pune kase!"

Klupko je počelo da se odmotava kada je 29. decembra 1927. u Ilandži iznenada preminuo imućni udovac Gaja Prokin. Gaja, koji je rođen u obližnjem banatskom selu Dobrica, bio je snažan čovek, u šezdesetim godinama, boemskog raspoloženja. Svoje pristojno imanje Prokin je uvećao trogodišnjim pečalbarstvom diljem SAD. Značajan deo imetka podelio je dvojici sinova, dok je za sebe sačuvao, kako je sam govorio, "samo tol'ko da ga starost ne bi pitala gde je spiskao mladost". Sestriću Milanu nameravao je da posle smrti u nasledstvo ostavi osam jutara zemlje. Međutim, sestrić i njegova supruga očigledno su želeli da se u najkraćem mogućem roku domognu nasledstva. Prokin je o burnim svađama oko nasledstva sa sestrićem i njegovom suprugom često sa gorčinom govorio kafanskim i kockarskim drugarima. Jednog ledenog zimskog dana Gajino mesto za kafanskim stolom ostalo je prazno. Pozlilo mu je 29. decembra. Glavobolja i stomačni problemi bili su sve intenzivniji. Poznanici i prijatelji vest o Gajinoj iznenadnoj smrti primili su sa nevericom, prevashodno zbog činjenice da se pomenuta persona radovala životu, čemu je znatno doprinelo ljubavisanje sa oko dve decenije mlađom Pemkom Petrović. Islednici iz pančevačkog Okružnog suda odlučili su da pritvore Ilandžanku Ljubinku Milankov. Istraga je ubrzo pokazala da ova žena ne samo da je znala za poluvekovnu zločinačku delatnost Baba Anujke već je bila njen najpoverljiviji saradnik. Ljubinka Milankov, sa svojim saučesnicima, ljude željne osvete vešto je slala u vračarinu lukavo ispletenu paukovu mrežu. Ekshumacijama je utvrđeno da se u mnogim leševima nalaze otrovne čestice arsena i žive, pa je državni tužilac imao solidnu osnovu da protiv devedesetjednogodišnje Anujke i njenih pomagača podigne optužnicu. U podizanju optužbe pomoglo im je i svedočenje tridesetjednogodišnje Savete David, koja se posle dvodecenijskog šegrtovanja kod Baba Anujke odlučila na osvetu, zato što joj je starica i pored obećanja nije isplatila ni dinara. Kada bi joj zatražila pare, Anujka bi je iz kuće ispratila pogrdnim rečima: "Bestidnice, izučila si zanat, ti bi meni trebalo da platiš, a ne ja tebi!"

Pohlepa koja je decenijama gospodarila umom Anujki Di Pištonji vratila se poput bumeranga. Nečastivi, sa kojim je sklopila ugovor, došao je po naplatu, i to sa kamatom.

Čitajući optužnicu, državni tužilac je jasnim, jezgrovitim rečenicama precizno definisao Anujkinu delatnost:

"Decenijama banatski svet u selima pritiska jedna opasna mora u vidu Baba Anujke. Ta stara zločinka prodavala je ništa drugo nego otrov lakovernom svetu koji je ubeđivala da je to obična bajana vodica. Od te njene bajane vodice ko zna koliko je ljudi našlo smrt. Ko zna koliko nerazrešenih misterija je razrešio sud. Sud će izricanjem pravedne presude zadovoljiti jednu višu socijalnu pravdu za kojom vapi svet". Anujka Di Pištonja je 6. jula 1929. u pančevačkom Okružnom sudu osuđena na 15 godina tamnice. Kada je predsednik suda završio sa čitanjem presude, Anujku Di Pištonju popeli su na "kola koja su vukla četiri konja debela", i odvezli je u požarevačku kaznionu. Dok su je vozili u tamnicu neprestano je ruke i oči podizala ka nebu, proklinjući one koji su je osudili.

Prema nepotvrđenim pričama, Baba Anujku su 1941. godine iz ženskog bloka požarevačke tamnice na slobodu pustili nemački vojnici. Vratila se u rodno selo, u kome se i upokojila u 104. godini života. U završnoj rečenici svoje knjige prof. dr Simon A. Đarmati izrekao je neporecivu istinu:

"Baba Anujka, ta sitna, naizgled naivna i nevina starica, zaorala je duboku i otrovnu brazdu u životima mnogih stanovnika Banata, te čudesne ravnice".

Trovanje koje je započelo sa Baba Anujkom, radikalno je iskorenjeno 1945. godine - streljanjem svih njenih učenica.



:oops:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#209 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

insomnia78 wrote:Nego je l' nas'o neko, negdje online "branio sam na smrt osudjenje" od F.Filote?
Pa da smo našli, našo bi je i ti. Tako da je očito nema.
Ja bih volio naći sve Filine knjige (osim pomenute, znam da je napisao i knjigu o Šefki Hodžić), kao i Veljka Guberine, i "Nož slepog miša" (o ubistvu Brune Čalića)...ali ih nema online.
Imam knjigu Fahrije Karkina u hard copy, tu je nekoliko zanimljivih slučajeva, od kojih je Šemso Šiljak najinteresantniji.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#211 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Vrlo zanimljivi slučajevi koji su samo sažeci iz njegovih knjiga. Zato sam i rekao da bih ih volio negdje naći. Na stranu njegovi politički pogledi, ali je imao impresivnu karijeru i može se reći da se specijalizovao za branjenje ubica.
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#212 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

insomnia78 wrote:Pa radnja se malo krene desavati prije WWII pa onda nastavi poslije, pa odjednom ponovo tridesete, pa...
Citav nacin kako je napisana "smrdi" na Lopisinu i njegove izmisljotine


Edit: do mene je, sad sam ponovo procit'o i vidim da je bolnica bila prije ubistava, ne znam sto pomislih da je poslije
Jesu li onda i neki slučajevi iz njegove knjige izmišljotine? (Premda ovi maloprije navedeni nisu bili u knjizi?)
Čudno kako znamo sve detalje o Jacku Trbosjeku, Josephu Vacheru itd. a za ove od prije 60-70 godina ne možemo niti sa sigurnošću reći da su postojali... valjda zato što imamo naviku takve stvari "zaboravljati" i "gurati pod tepih"...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#213 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Kornjacon47 wrote:
insomnia78 wrote:Pa radnja se malo krene desavati prije WWII pa onda nastavi poslije, pa odjednom ponovo tridesete, pa...
Citav nacin kako je napisana "smrdi" na Lopisinu i njegove izmisljotine


Edit: do mene je, sad sam ponovo procit'o i vidim da je bolnica bila prije ubistava, ne znam sto pomislih da je poslije
Jesu li onda i neki slučajevi iz njegove knjige izmišljotine? (Premda ovi maloprije navedeni nisu bili u knjizi?)
Čudno kako znamo sve detalje o Jacku Trbosjeku, Josephu Vacheru itd. a za ove od prije 60-70 godina ne možemo niti sa sigurnošću reći da su postojali... valjda zato što imamo naviku takve stvari "zaboravljati" i "gurati pod tepih"...
Svi su slučajevi iz njegove knjige istiniti ali, kako smo već primijetili, ima mnogo faktografskih grešaka, nedorečenosti i domišljanja. Ali kakva je da je, i dalje je jedina u kojoj imamo većinu slučajeva na jednom mjestu.
Ne znam mogu li se još skinuti epizode emisije "Uviđaj" RTS-a sa njihove stranice (od 2010-11 otprilike). Tu je obrađen veliki broj ovih i drugih slučajeva na vrlo zanimljiv način (rekonstrukcije, svjedočenja, mišljenja stručnjaka itd).
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#214 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

Inače oni koji su ubili taksista Tomu Kefečeka 1983. žive nekoliko kilometara od mene :run:
Oni su svi dobili smrtne kazne koje su kasnije zamijenjene vremenskima.
Naravno nikad s njima nisam razgovarao o tome...
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#215 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

Inače oni koji su ubili taksista Tomu Kefečeka 1983. žive nekoliko kilometara od mene :run:
Oni su svi dobili smrtne kazne koje su kasnije zamijenjene vremenskima.
Naravno nikad s njima nisam razgovarao o tome...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#216 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Kornjacon47 wrote:Inače oni koji su ubili taksista Tomu Kefečeka 1983. žive nekoliko kilometara od mene :run:
Oni su svi dobili smrtne kazne koje su kasnije zamijenjene vremenskima.
Naravno nikad s njima nisam razgovarao o tome...
Oni što se dvojica isto prezivaju? (ne znam napamet imena)
Jesi li bar čuo po kolko su odležali?
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#217 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

julisiz es grant wrote:
Kornjacon47 wrote:Inače oni koji su ubili taksista Tomu Kefečeka 1983. žive nekoliko kilometara od mene :run:
Oni su svi dobili smrtne kazne koje su kasnije zamijenjene vremenskima.
Naravno nikad s njima nisam razgovarao o tome...
Oni što se dvojica isto prezivaju? (ne znam napamet imena)
Jesi li bar čuo po kolko su odležali?
Da, ali bio je i treći s njima.
Ne znam točno koliko su odležali ali vjerojatno nisu puno jer sam čuo da su ih početkom 90-ih pustili kako bi se išli boriti u ratu, to im je valjda bila zamjena za slobodu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#218 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Ja od "junaka" sa ovih stranica znam Šemsu Šiljka. Iako ima 87 godina i živi potpuno sam, noge ga još služe, uvijek je besprijekorno obučen, čist i opeglan.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#219 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by klaki »

Kornjacon47 wrote:Evo još jednog zanimljivog slučaja:
POSLE četiri godine

Boze dragi kako je ovo lose napisano. Procitao ova prva 2 pasusa i odustao. Doduse mozda sam i ja glup pa ne kontam dobro
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#220 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

Bio je jedan jezivi slučaj u Zagrebu krajem 80-ih.
Tip je pobio cijelu obitelj i pokušao smjestiti nekom čovjeku s kojim su se oni sporili oko nekog zemljišta. Bio je ubio i nekog s petnaest i gulio u popravnom domu.
Sve je to isplanirao sa kćeri žrtava s kojom je bio u vezi: on joj je ubio roditelje a ona iste večeri mlađeg brata. Oporučno bi joj ostala kuća i auto.
Mislim da su joj čak izrekli smrtnu kaznu premda je u to vrijeme-i ubojstva i presude-bila maloljetna (17 i kusur), to je bio jedini takav slučaj u Ex Yu. I njega su osudili na smrt (on je imao dvadeset pet). Kasnije su obojici smrtne kazne zamijenjene vremenskima (u Hrvatskoj je zadnja smrtna kazna bila izvršena 1987. ali je sliužbeno postojala do 1990. dakle bilo je još osuđenika na smrt poslije 1987. ali su se izvukli.)
Last edited by Kornjacon47 on 17/06/2015 17:41, edited 1 time in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#221 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Kornjacon47 wrote:Bio je jedan jezivi slučaj krajem 80-ih.
Tip je pobio cijelu obitelj i pokušao smjestiti nekom čovjeku s kojim su se oni sporili oko nekog zemljišta.
Sve je to isplanirao sa kćeri s kojom je bio u vezi: on joj je ubio roditelje a ona iste večeri mlađeg brata.
Mislim da su joj čak izrekli smrtnu kaznu premda je u to vrijeme-i ubojstva i presude-bila maloljetna (17 i kusur), to je bio jedini takav slučaj u Ex Yu. I njega su osudili na smrt (on je imao dvadeset pet). Kasnije su obojici smrtne kazne zamijenjene vremenskima (u Hrvatskoj je zadnja smrtna kazna bila izvršena 1987. ali je sliužbeno postojala do 1990. dakle bilo je još osuđenika na smrt poslije 1987. ali su se izvukli.)
1987. je pogubljen Dušan Kosić, zar ne?
Kako ne znaš ništa više o tom slučaju koji se naveo, imena ili mjesto dešavanja?
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#222 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

julisiz es grant wrote:
Kornjacon47 wrote:Bio je jedan jezivi slučaj krajem 80-ih.
Tip je pobio cijelu obitelj i pokušao smjestiti nekom čovjeku s kojim su se oni sporili oko nekog zemljišta.
Sve je to isplanirao sa kćeri s kojom je bio u vezi: on joj je ubio roditelje a ona iste večeri mlađeg brata.
Mislim da su joj čak izrekli smrtnu kaznu premda je u to vrijeme-i ubojstva i presude-bila maloljetna (17 i kusur), to je bio jedini takav slučaj u Ex Yu. I njega su osudili na smrt (on je imao dvadeset pet). Kasnije su obojici smrtne kazne zamijenjene vremenskima (u Hrvatskoj je zadnja smrtna kazna bila izvršena 1987. ali je sliužbeno postojala do 1990. dakle bilo je još osuđenika na smrt poslije 1987. ali su se izvukli.)
1987. je pogubljen Dušan Kosić, zar ne?
Kako ne znaš ništa više o tom slučaju koji se naveo, imena ili mjesto dešavanja?
Da, u Karlovcu. I on je bio pobio cijelu obitelj zbog nekog duga.
O ovom drugom slučaju je pisalo u nekoj knjizi koju je mislim napisao odvjetnik te cure, još uvijek je imam ali je negdje zagubljena na tavanu ili tko zna gdje, osim toga u doba kada je to bilo aktualno bio sam dosta mlad i nisam puno pratio vijesti a i nisam živio u tom zagrebačkom naselju. Trebalo bi mi vremena da ju nađem, valjda ću uspjeti.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#223 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by astrid »

julisiz es grant wrote:
Kornjacon47 wrote:Bio je jedan jezivi slučaj krajem 80-ih.
Tip je pobio cijelu obitelj i pokušao smjestiti nekom čovjeku s kojim su se oni sporili oko nekog zemljišta.
Sve je to isplanirao sa kćeri s kojom je bio u vezi: on joj je ubio roditelje a ona iste večeri mlađeg brata.
Mislim da su joj čak izrekli smrtnu kaznu premda je u to vrijeme-i ubojstva i presude-bila maloljetna (17 i kusur), to je bio jedini takav slučaj u Ex Yu. I njega su osudili na smrt (on je imao dvadeset pet). Kasnije su obojici smrtne kazne zamijenjene vremenskima (u Hrvatskoj je zadnja smrtna kazna bila izvršena 1987. ali je sliužbeno postojala do 1990. dakle bilo je još osuđenika na smrt poslije 1987. ali su se izvukli.)
1987. je pogubljen Dušan Kosić, zar ne?
Kako ne znaš ništa više o tom slučaju koji se naveo, imena ili mjesto dešavanja?
Slučaj -Dušan Kostić

Vozač kamiona Čedomir Matijević pet dana se nije pojavio na poslu. Policija je pokucala na njegova vrata na periferiji Karlovca 5. ožujka 1983. godine. Obili su vrata jer im nitko nije otvarao. Dočekao ih je težak i ustajao zrak. I tišina.

Čedomirovo tijelo ležalo je u kuhinji, odmah kraj ulaznih vrata. Oko glave bila je lokva krvi, a zidovi su bili poprskani. Snježana, beba od osam mjeseci, ležala je na trbuhu u krevetiću u spavaćoj sobi. Glava joj je bila deformirana i krvava. Na drugom kraju sobe ležala je mrtva 2-godišnja Dragana. Ubojica ju je pokrio dekom. Nakon što su policajci obili šupu pronašli su tijelo Čedomirove supruge Slavice.
Zadužio se žrtvi deset puta više nego što je zarađivao

Policajcima je postao sumnjiv Čedomirov kolega Dušan Kosić jer se pretjerano zadužio. Uhitili su ga 30. ožujka iste godine. Brzo je priznao da je ubio obitelj.

U njegovom kamionu pronašli su popis ljudi kojima je bio dužan. Među imenima je pisalo i ime Čedomira Matijevića. Dugovao je žrtvi 155.000 dinara, a plaća mu je bila 14.000 dinara.

Dušan je vratio dugove šestorici drugih treći dan nakon nestanka Čedomira. Platio je i zaostale rate kredita.

Priznao je ubojstva policajcima, a zatim i istražnom sucu.
Ubojica je vidio gdje je Čedomir spremio novac

Otišao je kod Čedomira posuditi nešto novca. Dao mu je 2000 njemačkih maraka, a ostatak spremio u ormar. Dušan se vratio u njegovu kuću dok je Čedomir bio na poslu. Sačekao je da Slavica ode u šupu i ukrao ostatak novca.

Tada je shvatio da će Matijevići znati tko ih je pokrao. Krenuo je za njom. Uzeo je željeznu šipku i udario je nekoliko puta po glavi. Nesretnu Draganu je zadavio, a bebu tukao pepeljarom po zatiljku.

Pronašao je sjekiru, sjeo u kuhinju i čekao Čedomira. Udarao ga je dok se god micao. Krpom je pobrisao krv. Ponio je krvavu krpu, ključeve od šupe i od kuće. Nekih 100 metara od kuće bacio je krpu u živicu, a ključeva se riješio kraj groblja.
Prvo priznao, a zatim izmislio nepoznatog muškarca

Policajci su dan kasnije organizirali rekonstrukciju. Dušan je surađivao. U detalje je opisao stravične zločine i pokazao gdje se riješio dokaza. Sve su pronašli tamo gdje je pokazao.

Ipak, na suđenju u rujnu 1983. godine sve je porekao. Tvrdio je kako je došao vratiti novac. Nepoznati muškarac, koji se predstavio kao Milan došao je deset minuta kasnije. Nakon što je Dušan otišao, Slavica i Milan su ostali u kući.
Osudili ga na temelju indicija

Iako ga nitko nije vidio na mjestu zločina, sudac je povjerovao ranijem priznanju. Ovo je ujedno i jedini slučaj osude za višestruko ubojstvo na temelju indicija.

Okružni sud u Karlovcu osudio ga je u listopadu iste godine na smrtnu kaznu. U veljači 1987. godine, kazna je izvršena. Bila je to posljednja smrtna kazna izvršena u bivšoj Jugoslaviji.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#224 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Kosićeva priča ima više jezivih detalja, osi samih ubistava, koja su užasna (iz Lopušinine knjige navodim:
- Npr. kada je kobnog dana pošao kod Matijevića da moli da mu odgodi plaćanj duga, ponio je poklone za svoje buduće žrtva-flašu alkoholnog pića i slatkiše i sokove za djecu.
- Nakon što ih je sve pobio, odlučio je da sačeka mrak da izađe iz kuće. Da bi prekratio vrijeme, gledao je na TV-u košarkašku utakmicu Cibona-Rabotnički. Prethodno je svoje žrtve okrenuo na stomak, da ga ne plaše njihove ukočene oči.
- Na dan sahrane porodice koju je pobio kupio je cvijeće i otišao-svojoj kući.
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#225 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Kornjacon47 »

julisiz es grant wrote:Kosićeva priča ima više jezivih detalja, osi samih ubistava, koja su užasna (iz Lopušinine knjige navodim:
- Npr. kada je kobnog dana pošao kod Matijevića da moli da mu odgodi plaćanj duga, ponio je poklone za svoje buduće žrtva-flašu alkoholnog pića i slatkiše i sokove za djecu.
- Nakon što ih je sve pobio, odlučio je da sačeka mrak da izađe iz kuće. Da bi prekratio vrijeme, gledao je na TV-u košarkašku utakmicu Cibona-Rabotnički. Prethodno je svoje žrtve okrenuo na stomak, da ga ne plaše njihove ukočene oči.
- Na dan sahrane porodice koju je pobio kupio je cvijeće i otišao-svojoj kući.
Mene jedino čudi kako ništa ne piše što je napravio s krvavom odjećom.
Post Reply