Najpoznatije ubice u ex-Yu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#276 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Ommadawn »

Jimmy McNulty wrote:A šta mu se moglo desiti... Psihički bolestan čovjek, može se desiti svakome od nas nažalost...moj dajdža zaspao normalan, sutradan ustao sa pričom da ga špijuniraju sateliti i slično. Ne dao Bog nikome ono što se ovom jadi dogodilo.
Tuga jebote.
Deniro91
Posts: 2
Joined: 28/08/2018 07:09

#277 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Deniro91 »

julisiz es grant wrote:
Deniro91 wrote:Milan Kolak nije streljan..umro prosle godine prirodnom smrću..bio prijatelj mog starog. Odveli ga na streljanje i vratili...rekao nam je da mu je smješteno ubistvo jer je ta zena bila kcerka nekog visokog funkcionera..
I ja sam naknadno saznao da nije strijeljan, ali nisam znao šta je sa njim.
U 80-im godinama nije u SRBiH izvršena nijedna smrtna kazna.
Bgm fin je bio...moguće da su mu smjestili..jer bi on mom starom priznao da jeste..ali eto STA ja znam jbg
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#278 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Sanjarko »

Tacno tako. Ne dao Bog nikome da poludi.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#279 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by jefff »

Prvi serijski ubica u Srbiji je žena: Ubila je 150 ljudi bez griže savesti
https://www.youtube.com/watch?v=2vGdKhoCjpQ
Moenx
Posts: 1625
Joined: 26/06/2013 10:36

#280 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Moenx »

Da ti se zaledi krv
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#281 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Droog »

Sta bi sa onom Sefkom Hodzic...Ako je rodjena 1943 a 1970 osudjena na 20 godina...znaci da je pred rat izasla...jel ziva?

Samo sam nasao ovo...
"Uglavnom, za Šefku kažu (iako nikad nije i zvanično potvrđeno, op.a.) da je po izlasku iz zatvora promenila identitet, udala se, pa čak i rodila dete. Sa mužem je navodno živela jedno vreme u Srbiji."
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#282 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Edvin21 »

jel vi meni vjerujete da sam čuo jugonostalgičara koji bukvalno tvrde da nije bilo ubojstva u Jugoslaviji
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#283 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Droog »

Edvin21 wrote:jel vi meni vjerujete da sam čuo jugonostalgičara koji bukvalno tvrde da nije bilo ubojstva u Jugoslaviji

Ima ih koji kazu da je planeta ravna ploca...nista me danas ne cudi...

Jel zacinio pricu sa "mogao si u parku na klupi spavati, niko ti ne bi nista uradio" :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#284 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by julisiz es grant »

Droog wrote:Sta bi sa onom Sefkom Hodzic...Ako je rodjena 1943 a 1970 osudjena na 20 godina...znaci da je pred rat izasla...jel ziva?

Samo sam nasao ovo...
"Uglavnom, za Šefku kažu (iako nikad nije i zvanično potvrđeno, op.a.) da je po izlasku iz zatvora promenila identitet, udala se, pa čak i rodila dete. Sa mužem je navodno živela jedno vreme u Srbiji."
Pustena je na slobodu pomilovanjem prije isteka kazne, krajem 1982.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#285 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Tempo »

Sarajmen wrote:Kažu da je u bivšoj SR BiH osuđenik morao ''odležati'' u doslovnom smislu izrečenu kaznu. Ako u međuvremenu umre tokom izdražavanja kazne, tijelo se ne daje porodici da ga ukopaju dok '' i mrtav'' ne odleži preostali dio kazne.

aj sto kazu svasta, al sto budale vjeruju svasta.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#286 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Tempo »

Droog wrote:
Edvin21 wrote:jel vi meni vjerujete da sam čuo jugonostalgičara koji bukvalno tvrde da nije bilo ubojstva u Jugoslaviji

Ima ih koji kazu da je planeta ravna ploca...nista me danas ne cudi...

Jel zacinio pricu sa "mogao si u parku na klupi spavati, niko ti ne bi nista uradio" :D
to on malo idealizuje stvar. ubistava je bilo, ali vrlo malo i desavala si se vrlo rijetko, a rijetko koje je ostalo nerasvijetljeno, i rijetko koji se izvukao od zasluzene kazne, za razliku od danas.

i to sa tim parkom... normalno da si mogo spavat u parku, a mogo si i na vrh
romanije. mogo si spavat gdje god hoces, ali to je samo ilustracija javne sigurnosti. u stvarnosti su uglavnom svi imali krov nad glavom. po parkovima su spavali samo alkosi koji se predvece uroljaju i prenoce tu. isto dosta rijetka situacija. ne rijetka kao ubistva, ali dosta rijetka.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#287 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by dječak sa šibicama »

"Vrlo malo i rijetko" jedino ide uz konstataciju da su SFRJ mediji vrlo malo i rijetko pisali o kriminalu.

Treba uzeti u obzir da su u Jugoslaviji svi mediji bili pod kontrolom vladajuce partije, i da je drzavna propaganda bila na max.

Danas svi portali jedva cekaju da neko nekog propuca, ne mora ga ubiti, da bi o tome pisali dva dana. Pa se stvori percepcija o kolicini zlocina.

Istina je svakako da je u Jugoslaviji zakonodavstvo daleko bolje radilo, bar u ovakvim slucajevima, nije bilo zatvora otvorenog tipa i ubica koji okolo slobodno hodaju. A mozda i jeste, mi to ne znamo, ako je ubicin tata istaknuti clan KPJ ili sam clan licno ubica, nesto sumnjam da mu partija nije isposlovala olaksice kod krivicnog gonjenja.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#288 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Tempo »

dječak sa šibicama wrote:"Vrlo malo i rijetko" jedino ide uz konstataciju da su SFRJ mediji vrlo malo i rijetko pisali o kriminalu.

Treba uzeti u obzir da su u Jugoslaviji svi mediji bili pod kontrolom vladajuce partije, i da je drzavna propaganda bila na max.

Danas svi portali jedva cekaju da neko nekog propuca, ne mora ga ubiti, da bi o tome pisali dva dana. Pa se stvori percepcija o kolicini zlocina.

Istina je svakako da je u Jugoslaviji zakonodavstvo daleko bolje radilo, bar u ovakvim slucajevima, nije bilo zatvora otvorenog tipa i ubica koji okolo slobodno hodaju. A mozda i jeste, mi to ne znamo, ako je ubicin tata istaknuti clan KPJ ili sam clan licno ubica, nesto sumnjam da mu partija nije isposlovala olaksice kod krivicnog gonjenja.
treba uzeti u obzir da su svi mediji pod kontrolom vladajucih partija. to sto se ljudi ubijaju i sto ti mediji pisu o tome, vladajuce partije zaboli kurac. njima je bitno da se kroz medije plasira kako je juga bila karina a kako je ovo sada raj. ponavljam ti jos jednom, ubistava je bilo malo i rjesavana su u najkracem mogucem roku. jedan od mehanizama koji je u tome znacajno pomagao je i saradnja gradjana, koji su naravno morali biti informisani da bi mogli saradjivati.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#289 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Tempo »

sadie_forever wrote:Meni je zesci slucaj onaj koji se desio prije rata u Zenici,kada je maceha iz CG ubila iz osvete sina vozaca koji je udario do smrti kamionom(nesreca) njenog posinka


kasnije je govorila da je bio moj sin nebi se svetila ali za njega sam morala.jezivo,crnogorci su ti poseban svijet,taj mentalitet i potreba za casti.

Visnja Pavlovic se zvala,,,i do smrtne kazne se nije kajala ´,navodno noc prije potvrdila kako stoji iza svega uspravno
djecak se zvao bruno calic. onomad sam procitao knjigu o tom teskom zlocinu: 'noz slijepog misa' i poklapa se sa ovim tekstom:
https://www.zenicablog.com/sjecanje-bru ... 55-godina/
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#290 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Tempo »

Broj umrle novorođenčadi je bio pet puta veći nego danas (1980.), a broj ubistava duplo veći nego danas :D
jest al u kurcu.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#291 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

Tempo wrote:
Broj umrle novorođenčadi je bio pet puta veći nego danas (1980.), a broj ubistava duplo veći nego danas :D
jest al u kurcu.
pusti ih, da vjeruju u svoju neobavjestenost i nek vjeruju svojim danasnjim vozhdovima koji ih vode u svijetlu propast...eto oni koji nisu bili tada ni rodjeni pricaju o necemu o cemu nemaju pojma....ovako se i istorija pise lazna i nakaradna
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#292 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by mistek »

spreca wrote:
Tempo wrote:
Broj umrle novorođenčadi je bio pet puta veći nego danas (1980.), a broj ubistava duplo veći nego danas :D
jest al u kurcu.
pusti ih, da vjeruju u svoju neobavjestenost i nek vjeruju svojim danasnjim vozhdovima koji ih vode u svijetlu propast...eto oni koji nisu bili tada ni rodjeni pricaju o necemu o cemu nemaju pojma....ovako se i istorija pise lazna i nakaradna
Pa je li lažna i nakaradna ako to pokazuje statistika? Ne bih fakat da lutamo s teme, ali evo ovo o ubistvima valjda jeste tema.
U BiH je prosječan broj ubistava godišnje između 50 i 90, evo da kažemo u prosjeku 70.
Prije rata, ne mogu naći podatak samo za SRBiH, ali za cijelu Jugoslaviju, broj ubistava je bio 800 u pedesetim, pa pao na 400 pred raspad.

Odnosno, imaš 1,7 ubistava u BiH na 100.000 stanovnika. U Jugoslaviji taj omjer nikad nije pao ispod 2, a u pedesetim je bio 7-8 :-)
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#293 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Tempo »

Ima li izvor tih podataka?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#294 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by spreca »

ja trazio ne nadjoh ...doduse nisam se ni trudio jer sam odmah posumnjo u koje radio statistiku...ispade da je u jugi bilo vise ubistava nego sada....u jugi odmah posle rata je bilo dosta odmetnutih cetnika po shumama koje su nazivali komitama, od kuda su cesto zalazili u sela i pljackali i ubijali i sve je to uslo vjerovatno u statistiku...mislim da su sa Komitama zavrsili negdje 1952 ....nemogu garantirati za novo ali tu je to negdje bilo
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#295 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Tempo »

spreca wrote:
Tempo wrote:
Broj umrle novorođenčadi je bio pet puta veći nego danas (1980.), a broj ubistava duplo veći nego danas :D
jest al u kurcu.
pusti ih, da vjeruju u svoju neobavjestenost i nek vjeruju svojim danasnjim vozhdovima koji ih vode u svijetlu propast...eto oni koji nisu bili tada ni rodjeni pricaju o necemu o cemu nemaju pojma....ovako se i istorija pise lazna i nakaradna
imas pravo. razvio se u njima/nama podanicki mentalitet pa gazdama ljube stope. jebes istinu.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#296 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by swanfilter »

Nes ne skontah u vezi babe Anujke. Njene zrtve su umirale naknadno, da ne kazem-prirodnom smrcu, sto nije izazivalo sumnju?

I, ovo njeno udvaranje sudijama, advokatima i zandarima me podsjeca na onu Sefku. Ista prica ...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#297 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Sanjarko »

Ovo za statistiku da je bilo vise ubistava prije za vrijeme Jugoslavije nego danas je vjerovatno istina ali to je u cijelom svijetu bilo tako, vise se ubistava desavalo prije nekad nego sada. Pacifiziralo se stanovnistvo putem obrazovanja, policije itd. Mozda grijesim ali mislim da je tako bilo u cijelom svijetu.

Kukaju sad recimo u mnogim Europskim gradovima kako je kriminal u porastu a zaboravilo se kako je prije bilo u nedavnoj historiji i kakve su ubice bile pa i ubistva. Isto tako i u Bosni se zaboravilo kako je bilo. Pod nedavna historija mislim od prije 25, 50, 100, 150 godina. Od modernizacije i mehanizacije svega.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#298 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by espn »

Kao što je rečeno, u svijetu pa tako i kod nas prije 50 godina bilo je terorističkih napada, i ubistava više nego danas. Poslijeratna Vlast ima najmanje veze sa smanjenjem broja ubistava.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#299 Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

Post by Tempo »

espn wrote:Kao što je rečeno, u svijetu pa tako i kod nas prije 50 godina bilo je terorističkih napada, i ubistava više nego danas. Poslijeratna Vlast ima najmanje veze sa smanjenjem broja ubistava.
aj ne rise
Post Reply