Najpopularnija imena u BIH?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#1776 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Zoya »

Mozda Aylin.

Hikmet, moj komsija :-D Ime mi je drago ssmo zbog njega jer je ljudina :thumbup:

Heroina :-?
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#1777 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Zoya »

Hanadi :lol: strasno... Jedva sam ovo Hanan nekako i prihvatila ali Hanadi :lol:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#1778 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Zoya »

elma89_ wrote:Ime Nesrin/kod nas Nezrina,ali bolje mi zvuci Nesrin
Nasrin je ispravnije. Aya (kako je samo lijepa djevojcica iz Iraka)
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#1779 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Cherry-Cherry »

Merima
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1780 Re: Odg: Najpopularnija imena u BIH?

Post by manekenka u penziji »

elma89_ wrote:Please stanite,pokvariste ovu temu.Mene zanima sta ce schnappi odgovoriti na moje pitanje,a sigurno ga nece ni vidjeti zbog ovog trolanja :/ :D
Ovu temu odavno ovako kvare, čudi me da niko od moderatora ne reaguje. Idite na BC i nabrajajte dok rekord ne oborite. Ima ljudi koji dodju da vide i pitaju nešto pametno a ne da citaju imena kao sto su slaufina i sl.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#1781 Najpopularnija imena u BIH?

Post by JanuaryJones »

manekenka u penziji wrote:
elma89_ wrote:Please stanite,pokvariste ovu temu.Mene zanima sta ce schnappi odgovoriti na moje pitanje,a sigurno ga nece ni vidjeti zbog ovog trolanja :/ :D
Ovu temu odavno ovako kvare, čudi me da niko od moderatora ne reaguje. Idite na BC i nabrajajte dok rekord ne oborite. Ima ljudi koji dodju da vide i pitaju nešto pametno a ne da citaju imena kao sto su slaufina i sl.
Fakat. Prijavite postove, ne mogu ni moderatori stići baš svaku temu.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#1782 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by ladyblue18 »

Vec sam jednom minimalno cistila ovu temu zbog istih pojedinaca.
U sinocnjem nakucavanju 10 stranica su ucestvovali:
Logovan
Mračajski proto
Anestezija
Zatamnjena stakla
Woole Triwunovich
Zoya
gnjev
elma89_
Fabijo
Afanasi_94

Vidim li jos jedan vas post na ovoj temi u kojem trollate bit cete banovani minimalno 14 dana, a oni koji imaju nekoliko opomena vec dobit ce minimalno mjesec i to zbog najmanjeg trollanja bilo gdje na forumu.

:sax:
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1783 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Ove nase knjige su uvijek djelo jednog autora. Tu je problem. Posto se radi o muslimanskim imenima, treba nekoliko strucnjaka za kuranske nauke (jedan odsjek na fakultetu), hadis i predaje (drugi odsjek), lingvistika: visoki arapski (kuranski jezik), savremeni arapski i dijalekti, semitski jezici etimologija i semantika, perzijski jezik, turski jezik, bosanki jezik, zatim historiju i kulturu svih ovih naroda itd. koje mozes potpunije znati samo ako si medju tim narodima i zivio. Iz svake oblasti po nekoliko strucnjaka. Jedna osoba ovo sve ne moze znati, osim sasvim povrsno.
Ne smije se zabraniti sto je dozvoljeno niti dozvoliti sto je zabranjeno, a imena iz knjige su sugestije i preporuke narodu, te je posao pisanja knjige jako odgovoran. Knjige su smrljane, pune gresaka, da bi se prodavale i uzimale pare.
U Njemackoj se jezicka djela jednog autora smatraju usputnom literaturom, a prave priznate knjige su djela vise desetina i stotina autora najvisih strucnjaka za jezik u drzavi (Duden).

"dajite djeci LIJEPA imena"- jedini je uslov, a sta je lijepo ima vise misljenja, zna se iz hadisa da je to znacenje, mnogi dodaju i da se ne smiju oponasati narodi drugih vjera i razne druge stvari
Koja su muslimanska imena ja sam nasla vise definicija:
-najuza def: imena prema rijecima iz Kur ana i prvi muslimani
-srednja: imena koja daju muslimanski narodi (perzijska, arapska, turska i dr.)
-najsira: svako ime koje ima lijepo znacenje
Kod nas je mislim ova srednja najprihvacenija (srednji put).

O tome da li slavenska imena mogu biti muslimanska, ja mislim ovako: ako se nadje dovoljan broj onih koji daju ovakva imena, ona se uvrstavaju automatski u muslimanska. Primjer je ime Gospa, Gospava, Zlatiija i dr. koja su se nalazila u prvoj knjizi, a sad se izbacila, jer ih vise niko i ne daje. Ime Almir je novije i nije mislim bilo u prvoj knjizi, a sad ima jer se daje. Mnoga izmisljena imena se tu uvrste i pise: antroponimijski neologizam, izvedenica, a sad se i ova izbacuju jer ih niko ne daje, a nemaju ni znacenje.

Ime Alen:
Alen is a variant of Alan, which is a name that is possibly originated from the Alans, who were a group of nomadic tribes living in the Caucasus region between the Black Sea and the Caspian Sea, an area that today belongs to Russia.
It might also have come from Proto-Indo-European with the meaning “deer”.
I do not know of any Islamic origin for a name like Alen, but since the non-Islamic origins do not contain bad meanings, Muslims can use the name Alen, Alan or their other variants.
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1784 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Slavenska imena
-nisu popularna vise ni u slavenskim zemljama akamoli u ostalim
-obicno su duga i dvoslozna, sto nije vise u modi: Dobrogost, Leposlava...
-nasi jezici nisu milozvucni drugim narodima jer je malo vokala i kazu da cuju samo trt-mrt kad nas slusaju, primjer su imena poput Tvrtko -5 konsonanata, 1 vokal, Hrabren-5 konsonanata itd.
-nas jezik nije podoban za nastanak novih imena lijepog znacenja, primjer arap.Daris- nas Proucavac, lat. Oliva- Maslina
-mi kao narodi bismo se ismijavali imenima Nebo, Sunce, Povjerljiva, a ne smijemo se Sema, Semsa, Amina, takvi smo
-imamo rijeci koje su podobne za pravljenje imena, ali se niko ne trudi, primjer je arapsko Sanin i prema grckom imenu Aleksandar (Skender)-Sandar-Sanja, Sanjin, ipak imena nisu nastala kod nas prema nasoj divnoj rijeci "san", ali eto imaju znacenje na nasem jeziku
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#1785 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by vazi »

@schnappi, sta mozes reci o imenu Hana, Hanah, Hannah i ostale varijacije na temu?

Ja nadjoh da je to bilo ime majke poslanika Samjuela (a ciji je bio, ne znam, vjerovatno hebrejski) i da znaci milost. Posto se to ime nalazi u Bibliji od XII do XX vijeka je bilo veoma popularno ime u Engleskoj, poslje je Hanu zamijenila Ana a sad se kazu ponovo u modu vraca Hana.

I u Bosni je ovo postalo cesto ime.
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#1786 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Queen_of_hearts »

schnappi wrote:Slavenska imena
-nisu popularna vise ni u slavenskim zemljama akamoli u ostalim
-obicno su duga i dvoslozna, sto nije vise u modi: Dobrogost, Leposlava...
-nasi jezici nisu milozvucni drugim narodima jer je malo vokala i kazu da cuju samo trt-mrt kad nas slusaju, primjer su imena poput Tvrtko -5 konsonanata, 1 vokal, Hrabren-5 konsonanata itd.
-nas jezik nije podoban za nastanak novih imena lijepog znacenja, primjer arap.Daris- nas Proucavac, lat. Oliva- Maslina
-mi kao narodi bismo se ismijavali imenima Nebo, Sunce, Povjerljiva, a ne smijemo se Sema, Semsa, Amina, takvi smo
-imamo rijeci koje su podobne za pravljenje imena, ali se niko ne trudi, primjer je arapsko Sanin i prema grckom imenu Aleksandar (Skender)-Sandar-Sanja, Sanjin, ipak imena nisu nastala kod nas prema nasoj divnoj rijeci "san", ali eto imaju znacenje na nasem jeziku
O ljepoti imena,u ovom slucaju slavenskih imena se ne mogu izvlaciti ovakve generalizacije !
Sta znaci da ime nije u modi ? Da je dugo ? Zastarjelo ? Do jucer su duga i zastarjela imena bila npr. Zekerijah,Hajrudin, Mehmedalija.....pa su opet dosla "na liste "
Milozvucni drugim narodima ? Na kojoj povrsini Evrope se govori slavenskim jezicima ? Zar je milozvucno Madžida,Hafeza,Zikret ? Da li je npr. Hajrudin milozvucnije od Hrabren ?sigurna sam da imaju neko lijepo znacenje,milozvucna sigurno nisu !
Ne smijemo se mi sto smo takvi,nego sto su nas tako naucili ( da volimo vise tudje od svog ) !
Nas jezik je itekako podoban za pravljenje imena,ljudi nisu......
Kod Bosnjaka je otpor prema slavenskim imenima cisto religijski uvjetovan ,da se razlikuje od "anamo onog",pa po cijenu da pljune po sebi i svome.
Meni su licno slavenska imena lijepa i sva eventualna djeca ce da nose imena na svom jeziku!
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#1787 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Reisova »

Meni se svidjaju imena sa ovih prostora i malo modernija. ALi ova ašičare arapska imena ja stvarno ne znam šta ti roditelji razmišljaju...

Ono situacija djete poraste krene na razmjenu studenata i na aerodromu se oma pale alarmi....za svaki slučaj :D

I da se dodam: recimo Mak, Alma, Sabina, Haris....
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1788 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Postoji samo nekoliko zena koje su spomenute u Kuranu, a samo jedna po imenu-Merjem/Marjam i to 36 puta. Njen nadimak u Kuranu je Azra-djevica. Iz pouzdanih islamskih izvora se zna kako su se neke zvale: Hava-prva zena, Asija-zena faraona vjernica, Sara-majka poslanika Ishaka as. Od pozitivnih licnosti su jos spomenute majka Jahje as. ali nisam nasla izvore kako se zvala i majka Merjeme je Hana, ali su izvori nepouzdani.

Za ime Hana sam nasla sljedece:
-moze se izvoditi iz 2 arapska korijena, oba su iz Kurána, jedno znacenje (h-n-hemze) je sreca, zadovoljstvo-od ovog je nasa Umihana Hanija i Hana, drugo znacenje (h-n-n) je blagost, ljupkost, njeznost-ovo je nadimak poslanika Jahje as. Oba imena se na nasem mogu pisati kao Hana.

H-N-HAMZ
All Quranic baby names derived from H-N-HAMZ:
Hanaa Haniya Haniyya Ummul Hanaa
Meaning of Hanaa
Hanaa is an indirect Quranic name for klix meaning happiness, joy, peace. It is derived from the H-N-HAMZ root which is used in a number of places in the Quran:

“Eat and drink with happiness because of what you used to do [in the worldly life].” (Quran 52:19)


H6-N-N
All Quranic baby names derived from H6-N-N:
Hanan Haneen Hannah Hanoon Hunoon
Meaning of Hannah
Hannah is an indirect Quranic name for klix. It means loving, kind, sympathetic. The name’s origins come from the ancient Hebrew/Aramaic root H6-N-N, which is probably the same root for the name Yohanan (Hebrew for the Western name John/Johannes, which is the name of Prophet Yahya in the Bible. Interestingly, this root is only used once in the Quran, when speaking of Prophet Yahya/John in Surat Maryam:

[And when the son was born and grew up, he was told,] “O John! Hold fast unto the divine Scripture with [all thy] strength!” – for We granted him wisdom while he was yet a little boy, as well as, by Our grace, [the gift of] compassion and purity; and he was [always] conscious of Us. (Quran 19:12-13)

Yā Yaĥyá Khudhi Al-Kitāba Biqūwatin ۖ Wa 'Ātaynāhu Al-Ĥukma Şabīyāan 019-012 يَايَحْيَى‌ خُذِ‌ ‌الْكِت‍‍َ‍ابَ بِقُوَّةٍ‌ ‌وَ‌آتَيْن‍‍َ‍اهُ ۖ ‌الْحُكْمَ صَبِيّا‌‌ ً‌
Wa Ĥanānāan Min Ladunnā Wa Zakāatan ۖ Wa Kāna Taqīyāan

"O Jahja! Prihvati Knjigu snažno." I dali smo mu sud (kao) djetetu, يَايَحْيَى خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّة ٍ وَآتَيْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِيّا ً
I nježnost od Nas i čistotu, a bio je bogobojazan,[19.13]
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1789 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Queen...
Ako pogledas malo bolje sta sam napisala, vidjeces da to uopste nije u suprotnosti sa ovim tvojim.
Slavenska imena i duga imena nisu nazalost trenutno popularna, to se vidi iz top lista. Niko ne tvrdi da je moda zauvijek.
Od tih imena koje si navela, meni licno nije milozvucno nijedno.
Ako se zeli izraziti odredjeno znacenje, nas jezik cesto nije podesan, navela sam primjere.
Imamo mi i kratkih lijepih podesnih rijeci, navela sam "san" kao primjer, ali nema volje, niko se ne trudi.
Ne mozes kritikovati samo Bosnjake, ima vecih zemalja, pa opet fali volja (Rusija, Poljska...).
Na Zapadu su popularna hebrejska, latinska, grcka i sad su trend irska imena. Za njih nas jezik nije milozvucan, tako tvrde.
U nekim zemljama redovno nastaju nova imena iz vlastitog jezika, Albanija, Turska, sad i Amerika (Hope, Apple...), eh ovoga nema kod nas Slavena.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#1790 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by vazi »

schnappi wrote:Postoji samo nekoliko zena koje su spomenute u Kuranu, a samo jedna po imenu-Merjem/Marjam i to 36 puta. Njen nadimak u Kuranu je Azra-djevica. Iz pouzdanih islamskih izvora se zna kako su se neke zvale: Hava-prva zena, Asija-zena faraona vjernica, Sara-majka poslanika Ishaka as. Od pozitivnih licnosti su jos spomenute majka Jahje as. ali nisam nasla izvore kako se zvala i majka Merjeme je Hana :thumbup: , ali su izvori nepouzdani.

Za ime Hana sam nasla sljedece:
-moze se izvoditi iz 2 arapska korijena, oba su iz Kurána, jedno znacenje (h-n-hemze) je sreca, zadovoljstvo-od ovog je nasa Umihana Hanija i Hana, drugo znacenje (h-n-n) je blagost, ljupkost, njeznost-ovo je nadimak poslanika Jahje as. Oba imena se na nasem mogu pisati kao Hana.

H-N-HAMZ
All Quranic baby names derived from H-N-HAMZ:
Hanaa Haniya Haniyya Ummul Hanaa
Meaning of Hanaa
Hanaa is an indirect Quranic name for klix meaning happiness, joy, peace. It is derived from the H-N-HAMZ root which is used in a number of places in the Quran:

“Eat and drink with happiness because of what you used to do [in the worldly life].” (Quran 52:19)


H6-N-N
All Quranic baby names derived from H6-N-N:
Hanan Haneen Hannah Hanoon Hunoon
Meaning of Hannah
Hannah is an indirect Quranic name for klix. It means loving, kind, sympathetic. The name’s origins come from the ancient Hebrew/Aramaic root H6-N-N, which is probably the same root for the name Yohanan (Hebrew for the Western name John/Johannes, which is the name of Prophet Yahya in the Bible. Interestingly, this root is only used once in the Quran, when speaking of Prophet Yahya/John in Surat Maryam:

[And when the son was born and grew up, he was told,] “O John! Hold fast unto the divine Scripture with [all thy] strength!” – for We granted him wisdom while he was yet a little boy, as well as, by Our grace, [the gift of] compassion and purity; and he was [always] conscious of Us. (Quran 19:12-13)

Yā Yaĥyá Khudhi Al-Kitāba Biqūwatin ۖ Wa 'Ātaynāhu Al-Ĥukma Şabīyāan 019-012 يَايَحْيَى‌ خُذِ‌ ‌الْكِت‍‍َ‍ابَ بِقُوَّةٍ‌ ‌وَ‌آتَيْن‍‍َ‍اهُ ۖ ‌الْحُكْمَ صَبِيّا‌‌ ً‌
Wa Ĥanānāan Min Ladunnā Wa Zakāatan ۖ Wa Kāna Taqīyāan

"O Jahja! Prihvati Knjigu snažno." I dali smo mu sud (kao) djetetu, يَايَحْيَى خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّة ٍ وَآتَيْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِيّا ً
I nježnost od Nas i čistotu, a bio je bogobojazan,[19.13]
Hvala @schnappi :thumbup:
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1791 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

elma_
nisam skontala sta je tacno bilo pitanje...

Ja sam uocila nesto zajednicko za turske i germanske jezike, u oba imaju slova Ü i Ö, sto je rijetko izvan ovih jezika. Zenska imena im se najcesce zavrsavaju na e ili na suglasnik: Elke, Silke, Meike, Heike, Ingrid, Hedwig...Ayse, Halime, Gumus...
Kod slavenskih i kod romanskih (osim francuskog) se zavrsavaju na a, izuzetak je recimo Beatriz.
Uticajem francuskog od nekada muskih imena nastaju zenska promjenom naglaska Nadin je sad Nadine (nadiiiin).
Od svih imena koja nisu na -a, meni je jedno od najljepsih Ajlin.

http://www.youtube.com/watch?v=oc-P8oDuS0Q
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1792 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Nisam imala neko direktno pitanje,vec vise to oko -a kod zenskih imena

Ah da,isto tako svugdje je u svijetu trend da se daju imena iz pocetka proslog stoljeca,tako su i kod nas popularna starinska imena kao Ajsa,Ahmed,Ajna itd.Mislim da je to svijetski trend

Fatma mi je lijepo ime
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1793 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Odakle potice ime AJKA?
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1794 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Za Ajka i Ajkuna pisu da su izvedenice od Aisha. Ja mislim da ovo nije tacno. Nikad se jos sh nije pretvorilo u k.
Jedna stranica pise turski polumjesec. Turci pisu da svako zensko ime koje pocinje sa Ay -mjesec dobija nadimak Ayka (Ayten, Ayla, Aygül...)
Nasla sam da na Kosovu ima ime Ajkune, na Kavkazu ima Aykune, u Azerbejdzanu ima Aygune, kod nas je bila Ajkuna, ali su je izbacili iz knjige. To je od turskog imena Aygüne, a Aygün je musko ime. ay-mjesec i gün (od duzeg gunes)-sunce. Mjesec i sunce, ispada znacenje kao kod Merima kako nam je Zlata protumacila od Mehr i mah.

I meni je bolje Fatma nego Fatima, jer bi bila Fata. Fatma mi ima nesto misticno u sebi, a ima sva slova iz korijena -ono sto kod imena cini znacenje (f-t-m).
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1795 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by zlata »

schnappi wrote:elma_
nisam skontala sta je tacno bilo pitanje...

Ja sam uocila nesto zajednicko za turske i germanske jezike, u oba imaju slova Ü i Ö, sto je rijetko izvan ovih jezika. Zenska imena im se najcesce zavrsavaju na e ili na suglasnik: Elke, Silke, Meike, Heike, Ingrid, Hedwig...Ayse, Halime, Gumus...
Kod slavenskih i kod romanskih (osim francuskog) se zavrsavaju na a, izuzetak je recimo Beatriz.
Uticajem francuskog od nekada muskih imena nastaju zenska promjenom naglaska Nadin je sad Nadine (nadiiiin).
Od svih imena koja nisu na -a, meni je jedno od najljepsih Ajlin.

http://www.youtube.com/watch?v=oc-P8oDuS0Q
Krajisnici i Dalmosi govore slavenski jezik, pa im i muska i zenska imena cesto zavrsavaju sa E.

Mada su i u Krajini i u CRO, uz ijekavizaciju, to izbacili.
Napr. na istoku BiH je Huso
na centro-jugu i zapadu BiH je HusE,

isto i sa zenskim imenima (prije, dok ih nisu "pokrstili")
drugdje Fatima
u Krajini: FatimE, Fate

Otidjite na Facebook, ukucajte ime: TatlE, ZlatE, FatE
i jos ce te pronaci nekoliko prezivjelih starinskih oblika imena iz BiH. :mrgreen:

Cesto su djeca Bosnjaka, rodjenih u Sloveniji, ili u dijaspori,
jer u BiH bi im po defaulti, "preuredili, ISPRAVILI "
ono E u A.

Ta uporaba E u imenima je ovisila od broja slogova, i slovima u imenu.
Recimo Esma je Esma, ali Fate nije Fata. Fatma je Fatma, ali Tatle nije Tatla (osim ako su joj "ispravili" u opcini).

Znaci: Habibe, Fatime, Munire, Husin'ce (Husina zena), Hate, Fate, Nure,
ALI: Minka, Zinka, Fatma, Esma, Sehra, Ajka, Bada, Kada, itd.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#1796 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by vazi »

kod alziraca je Rabia musko ime a Amel zensko :)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1797 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by zlata »

Reisova wrote:Meni se svidjaju imena sa ovih prostora i malo modernija. ALi ova ašičare arapska imena ja stvarno ne znam šta ti roditelji razmišljaju...

Ono situacija djete poraste krene na razmjenu studenata i na aerodromu se oma pale alarmi....za svaki slučaj :D

I da se dodam: recimo Mak, Alma, Sabina, Haris....
Pa ne znam gdje ti zivis, al' ovdje gdje ja zivim, imena kao Muhammed i Abdullah nisu uopce zanimljiva,
jer ih ima tolikoooo.

Zanimljivije im je kad u skoli naidju na Muhammeda, a on plav k'o Svabo. :lol:

Tako je bilo jednom malom iz BiH, kad je u ratu stigo 'vamo, pa ga direktor skole stalno predstavljao,
isticuci svima njegovo ime: MUHAMMMED.

I nije uopce bio zlonamjeran.
Bilo mu i drago, i zabavno....da drugim ljudima shebe stereotipove i predrasude.
Mali Hamic mu bio k'o narucen. :lol:

Osim toga, pregledaj malo prosjek muslimana u Juznoj, Sjevernoj Am. i Australiji,
po pitanju skolstva, i zarada i $$$.
Pri tom, sagledaj koliko su dugo tj. kratko, na tim podrucjima.

Ti tvoji predrasudi vaze jos samo u europskim vukojebinama, Istocnoj Europi, a jos i u Izraelu,
i medju americkim provincijskim White Trash, New Born Christian krkanima.
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1798 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Isto tako je i Suad zensko ime u Maroku :) kao i Jasmin,ali to vec poznato.A Ajnur je unisex ime,a kod nas samo musko
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#1799 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by vazi »

Ovdje, gdje ja zivim, imena se citaju po njihovim pravilima, naravno. Tako je Kadija Kadiza - z s kvacicom :)

Jednoj je ime Fatiha oni je zovu Fatia, a jednoj je ime Hannes , naravno ovdje ze izgovara Anes ali je anes i magarica...

zato mislim da treba traziti djeci imena koja zadovoljavaju puno kriterija.
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1800 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

U pravu si Zlate, bilo je to ranije kod nekih imena Hate, Fate Tatle i kod nas. Bilo je i kod Albanaca.

Evo nekih arapskih imena:
Marwa- kod nas je marva stoka
Hala- poljski wc
Nebila-"bona nebila"
Huda -jadna, bijedna, garib
Aya- na njemackom Eier-cita se aja-jaja
Dina- na njemackom Diener- cita se dina-sluga
jadno dijete kad dodje u skolu
Post Reply