Najpopularnija imena u BIH?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1751 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Sumnjam posto je biser samo na Balkanu,a u drugim slavenskim zemljama perla(enleski pearl).Dakle ipak je najvjerovatnije turcizam
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1752 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by zlata »

Evo sta pise vodjika :lol: :

biser

tur. busre (zrnca od sedefa nastala u ljušturi nekih školjki).


http://webograd.tportal.hr/WEB-sibensko ... a/turcizmi
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#1753 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by vazi »

It_is_a_Leclerc wrote:
Milloni wrote:Ne mogu da vjerujem da je ljudima toliko bitno cije je ime, cuj ime muslimansko, krscansko, pravoslavno (jos gore bosnjacko, srpsko, hrvatsko), koja su onda agnosticka, ateisticka? Ja bih imena dijelila na muska, zenska, i unisex.. davno je cika Sekspir napisao What's in a name? that which we call a rose
By any other name would smell as sweet


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Davanje imena je u BiH stvar tradicije - vjerske, etniče i svake druge. Uopšte ne znam čemu nevjerica i odbojnost, kad je to naše veliko blago i ljepota. Time svaki narod ostavlja dublje tragove svog postojanja i kontinuiteta.

Meni, lično, su najljepša imena poslanika i moj prvi sin će se, ako Bog da, zvati Adem ili Jusuf.
amin
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#1754 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Cholina_Lokica »

Milloni wrote:Ne mogu da vjerujem da je ljudima toliko bitno cije je ime, cuj ime muslimansko, krscansko, pravoslavno (jos gore bosnjacko, srpsko, hrvatsko), koja su onda agnosticka, ateisticka? Ja bih imena dijelila na muska, zenska, i unisex.. davno je cika Sekspir napisao What's in a name? that which we call a rose
By any other name would smell as sweet


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Pa da se odmah zna ko je ko :roll:

Sent from my POV_TAB-P825 using Tapatalk
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1755 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Ne znam gdje su nasli taj prevod za biser, meni ispada ovako: Perle: inci, boncuk
Obrnuto tursko-njemacki rjecnik- bis* imaju samo ove rijeci:
bisiklet bisküvi bisturi
Probala sam sve na bus* i bes*, nema nista slicno biseru.
Ima na arapskom rijec busr jedn., bisaar mnozina i znaci nezrela datula.
Jedino ime slicno Bisera sam nasla Basri i tu znaci luk-povrce po jednima, a zitelj grada Basre po drugima.
Na poljskom, ceskom je perla, na ruskom zhemchuzhina, na perzijskom merdzan.
жемчужина {ж}
Sjetila sam se imena Zelena i Bilka -ikavsko Bijelka ili prema starom nazivu za biljka, ne znam, na jednoj stranici je od Dobrila, ali stranica je puna gresaka, pa ne vjerujem.
Mutivoda
Posts: 12506
Joined: 03/10/2013 13:09

#1757 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Mutivoda »

:lol:
Čuj Jumna, Lukmann itd itd :lol:
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1758 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Lijepa imena uglavnom,tradicionalna i ijepa.A ta neobicna mislim da uglavnom romi daju :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72779
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1759 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Velkoski »

Čuj Mak često ime.. MAK :facepalm:

Ljubičica, visibaba, kaktus, suncokret.. Sve lijepa imena!
Mutivoda
Posts: 12506
Joined: 03/10/2013 13:09

#1760 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Mutivoda »

Džulejbib :mrgreen:

joj nigdje mog :roll:


Floki :lol: :lol: :lol:
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1761 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Amfilohije :D
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#1762 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:20, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1763 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by cyprus »

Tulje !!!

:lol: :lol: :lol:
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1764 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Uh tradicionalnih imena....

Aylina
Abdullah (sa duplim L)
Ammar (sa duplim M)
Ali (ja mislio Alija tradicionalno)
Hatab
Rehulah
Sihama
Nusrema
Hadi

I da ne nabrajam dalje. Gdje su ta imena tradicionalna? U Kurdistanu?

Sva ta imena su neobicna kod nas osim Ali,Ammar Hadi i Abdullah

ps:Ali je poznato ime kod nas ,sto mozes vidjeti kroz neke stare licnosti kao recimo Ali beg Rizvanbegovic,,Ali pasa,Ali beg Atlagic itd.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#1765 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Cherry-Cherry »

Hadi ? :-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1766 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by zlata »

schnappi wrote:Ne znam gdje su nasli taj prevod za biser, meni ispada ovako: Perle: inci, boncuk
Obrnuto tursko-njemacki rjecnik- bis* imaju samo ove rijeci:
bisiklet bisküvi bisturi
Probala sam sve na bus* i bes*, nema nista slicno biseru.
Ima na arapskom rijec busr jedn., bisaar mnozina i znaci nezrela datula.
Jedino ime slicno Bisera sam nasla Basri i tu znaci luk-povrce po jednima, a zitelj grada Basre po drugima.
Na poljskom, ceskom je perla, na ruskom zhemchuzhina, na perzijskom merdzan.
жемчужина {ж}
Sjetila sam se imena Zelena i Bilka -ikavsko Bijelka ili prema starom nazivu za biljka, ne znam, na jednoj stranici je od Dobrila, ali stranica je puna gresaka, pa ne vjerujem.
Ne znam vise. Pronasla sam ono vis-a-vis Bisere, u tom sibenickom rjecnIku turcizama, i drugo nis ne znam.
Mora bit neko ko se bavi etimologijom i turcizmima u nasem jeziku.

Merima je drugo, jer se radi o BH verziji starog, osmanskog imena.

ps. Bilka jos ima u mom kraju. I Bilka, i Zlate, i Zlata, i Zlatka, i Bisera, i Biserka.
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1767 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Iz ovog clanka proizilazi ono sto smo davno znali.
Bez obzira sto su ovdje u neobicna imena uvrstena vjerovatno najvise ona koja daju Romi, ipak se da vidjeti da lutamo.
Tu mi na um pada ona stara: "kakav vladar-takva mu i drzava".
Samo kad pogledam sve ove stranice muslimanskih imena gdje podvaljuju hindu i ostala imena, pa kad pogledam nase knjige koje su pune gresaka, nije nikakvo cudo.

Prvo nam kazu da ne valja imena skracivati, pa nam podvale ime Mela, i vele izvorno Meliha, dok je mela grcki crna (melanin), te je tu i navedeno znacenje pogresno.
Zatim u jednoj knjizi pisu ime Muhamed bez dva m (Muhammed), dok je opet tu Ammar sa dva m, sto se ne drze jednog pravila, ili cemo fonetski ili necemo.
Zatim vele da je znacenje bitno, a u jednoj knjizi cemo naci 2 puta ime Nemir, ne znam kako im se omakla takva greska ako pisu po abecedi, znaci da su smrljali ovako odgovoran posao. Zatim cemo tu naci ime Sadam- em se zna ko je bio, em je znacenje "onaj koji napada", a pise muslimani treba da daju imena po dobrim ljudima.
Inace se Bosnjacima podmecu imena poput Jusra, Hala, Nemir, Majmuna (izopacili u Mejmuna), a zna se sta to znaci na nasem jeziku, neka ova imena daju Arapi, svako polazi od svog maternjeg, sta ce ovo nama?!

Za ime Firdeusa pise da je perzijsko, a rijec je iz Kur`ana koji je na arapskom, dobro mozda ovo ime ne koriste Arapi, ali da je ime perzijsko je onda samo poluistina. Za ime Ajdin pise da je tursko, dobro jeste, ali ima i arapsko i znaci snaga. Sumnjivo mi je i za Eldar, jer ima arapsko pleme tog naziva, a pleme dobija ime od vlastitog imena, recimo Hashim.
Ime Dunya, Dunja su prekrstili u Duneja, valjda da ne lici na ime po vocu koje daju i krscani, ali zato ubacuju ime Marin u knjigu, ovdje to ne smeta. Za ime Isak bez h vele da je jevrejsko, pa sto se nalazilo u svim prethodnim knjigama?! Za Almira pise vladarica a nije nego Amira bez L, od korijena elif-M-R.

Pola knjige zauzima prica na sta se obraca paznja pri davanju imena, a onda sve vise nema smisla. Recimo za Zlata/Zlatan vele da je to onaj koji zudi za zlatom, pa ne valja, ali zato valja Almas-dragi kamen, Bisera-prema biser, kod ovih imena ne pisu da se zudi za bogatstvom, ovo nema smisla. Kad se kaze da je neko zlatan znaci i da je dobar, npr. "on je zlatno dijete".

Ime Hana ne priznaju nego Hanana, a ovo ima isto znacenje, jer Hana je bez neodredjenog clana -an i ima puno znacenje, nije skracenica. Arapsko ime Kamil pisu Camil, c sa kvakom Arapi nemaju kao slovo, a prethodno se kritikuje pojava da se imena u Bosnjaka izvrcu, pa sto ga onda oni takvog izvrnutog prepisuju?!

Ima gresaka bukadar, ovo su samo neke. Nije ni cudo sto lutamo. Jos smo i dobri kad se sve sagleda.
Ali-sa
Posts: 785
Joined: 22/06/2013 16:05

#1768 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Ali-sa »

Suana je, po meni, prelijepo ime.
User avatar
Fabijo
Posts: 288
Joined: 27/11/2013 18:08

#1769 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Fabijo »

schnappi wrote:Iz ovog clanka proizilazi ono sto smo davno znali.
Bez obzira sto su ovdje u neobicna imena uvrstena vjerovatno najvise ona koja daju Romi, ipak se da vidjeti da lutamo.
Tu mi na um pada ona stara: "kakav vladar-takva mu i drzava".
Samo kad pogledam sve ove stranice muslimanskih imena gdje podvaljuju hindu i ostala imena, pa kad pogledam nase knjige koje su pune gresaka, nije nikakvo cudo.

Prvo nam kazu da ne valja imena skracivati, pa nam podvale ime Mela, i vele izvorno Meliha, dok je mela grcki crna (melanin), te je tu i navedeno znacenje pogresno.
Zatim u jednoj knjizi pisu ime Muhamed bez dva m (Muhammed), dok je opet tu Ammar sa dva m, sto se ne drze jednog pravila, ili cemo fonetski ili necemo.
Zatim vele da je znacenje bitno, a u jednoj knjizi cemo naci 2 puta ime Nemir, ne znam kako im se omakla takva greska ako pisu po abecedi, znaci da su smrljali ovako odgovoran posao. Zatim cemo tu naci ime Sadam- em se zna ko je bio, em je znacenje "onaj koji napada", a pise muslimani treba da daju imena po dobrim ljudima.
Inace se Bosnjacima podmecu imena poput Jusra, Hala, Nemir, Majmuna (izopacili u Mejmuna), a zna se sta to znaci na nasem jeziku, neka ova imena daju Arapi, svako polazi od svog maternjeg, sta ce ovo nama?!

Za ime Firdeusa pise da je perzijsko, a rijec je iz Kur`ana koji je na arapskom, dobro mozda ovo ime ne koriste Arapi, ali da je ime perzijsko je onda samo poluistina. Za ime Ajdin pise da je tursko, dobro jeste, ali ima i arapsko i znaci snaga. Sumnjivo mi je i za Eldar, jer ima arapsko pleme tog naziva, a pleme dobija ime od vlastitog imena, recimo Hashim.
Ime Dunya, Dunja su prekrstili u Duneja, valjda da ne lici na ime po vocu koje daju i krscani, ali zato ubacuju ime Marin u knjigu, ovdje to ne smeta. Za ime Isak bez h vele da je jevrejsko, pa sto se nalazilo u svim prethodnim knjigama?! Za Almira pise vladarica a nije nego Amira bez L, od korijena elif-M-R.

Pola knjige zauzima prica na sta se obraca paznja pri davanju imena, a onda sve vise nema smisla. Recimo za Zlata/Zlatan vele da je to onaj koji zudi za zlatom, pa ne valja, ali zato valja Almas-dragi kamen, Bisera-prema biser, kod ovih imena ne pisu da se zudi za bogatstvom, ovo nema smisla. Kad se kaze da je neko zlatan znaci i da je dobar, npr. "on je zlatno dijete".

Ime Hana ne priznaju nego Hanana, a ovo ima isto znacenje, jer Hana je bez neodredjenog clana -an i ima puno znacenje, nije skracenica. Arapsko ime Kamil pisu Camil, c sa kvakom Arapi nemaju kao slovo, a prethodno se kritikuje pojava da se imena u Bosnjaka izvrcu, pa sto ga onda oni takvog izvrnutog prepisuju?!

Ima gresaka bukadar, ovo su samo neke. Nije ni cudo sto lutamo. Jos smo i dobri kad se sve sagleda.
Ja ne kontam kako turska i perzijska imena mogu biti muslimanska a nasa slavenska ne? :? :-)
Ko to knjige uopste pise i izdaje? Svasta neces procitati...
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#1770 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Zoya »

Mutivoda wrote:Džulejbib :mrgreen:

joj nigdje mog :roll:


Floki :lol: :lol: :lol:
Floki :skoljka: Isto ime za macka :D

Djelejbib :-)
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1771 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Moja poznanica nedavno dobila kcer i dala joj ime Ajlin,neobicno ali lijepo ime.Sta vi mislite,kako djeluje ime?
User avatar
Logovan
Posts: 94345
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1772 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Logovan »

elma89_ wrote:Moja poznanica nedavno dobila kcer i dala joj ime Ajlin,neobicno ali lijepo ime.Sta vi mislite,kako djeluje ime?
Meni malo glupo. :-)
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#1773 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Zoya »

elma89_ wrote:Moja poznanica nedavno dobila kcer i dala joj ime Ajlin,neobicno ali lijepo ime.Sta vi mislite,kako djeluje ime?
Ajlin kao momak ili muz od Ajle. Sta ja znam... Sa takvim imenom definitivno ne ide prezime koje se zavrsava na IC.
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#1774 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Afanasi_94 »

Meni je lijepo zbog jedne super glumice koja se tako zove :lol:
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1775 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Ma sta znam,i meni se vise svidja Ajla.Ali imena nova dolaze stalno,prije je bilo nezamisljivo dati djevojcici ime koje ne zavrsava sa -a,a danas su takva imna jako popularna(iman,farah,merjem,iris,hanadi,hanan..samo neka).meni djeluje njezno ajlic
Post Reply