Najpopularnija imena u BIH?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1726 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

ima slaveniziranih imena poput Josef-Josip, Johan-Ivan, Ana-Anka Ankica, Katarina-Katja...
ima prevedenih imena poput Hilarius-Veselko, Felix-Srecko, Aurora-Zora...
Ima narodnih imena uvrstenih u kalendar poput Carna (crna), Iskra, Kosara... mada vjerovatno nije bilo svetaca sa ovim imenima

Kod nasih katolika su oduvijek bila najcesca imena Ivan, Josip i Ante; Ana, Marija i Ivana, a ni ostala cesta imena uglavnom nisu slavenska. Tako je i danas, s tim da su Luka i dr. trenutacno cesci.
http://www.tportal.hr/lifestyle/obitelj ... odini.html

Ni kod nasih muslimana ni kod nasih pravoslavaca nemamo ovakvo "jednoglasje", cas su popularna ova cas ona imena, jedino Aleksandar ostaje. U doba komunizma je bilo vise slavenskih imena i onih koja slavenski zvuce. Danas svi bjeze od slavenskih imena ko djavo od krsta. Mozda opet nekad udju u modu. Ni Hrvati ni Srbi vise ne vole slavenska imena.
http://www.ogrlicezabebe.com/najpopular ... rbiji.html

Pa ni Nijemci ne daju vise germanska imena. Danas ih je manje nego ikad.
http://www.beliebte-vornamen.de/jahrgan ... op500-2012
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#1727 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by maybelline »

Mene zanima kakva imena djeci daju ljudi iz mjesovitih brakova? I sama sam u jednom takvom "mixu", uskoro aBd planiramo bebu, pa onako razmisljam o raznoraznim, mozda "neutralnim" imenima. Posebno sam slaba sa muskim imenima, pa ako sta imate, javljajte se! :)
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#1728 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Altsa »

Ma.Le.Na wrote:
madner wrote:Dijete ce da se zove Zulfikar ili Dzevad, a moze zena probrat koje od ta dva.
za curicu DzevadA? :D :lol:

ruzna ti imena :skoljka: :D
a za curicu Zulfikara :D :lol:
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1729 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Zavisi od tog koji je mix u pitanju...
Ako su oboje iz krscanstva, moze neko iz NZ; meni su mocna imena Stefan i Viktor, a najljepse Oliver i Olivia.
Ako je krsc./jevr. moze neko iz SZ recimo David.
Ako je musl./jevr. ima dosta istih arapskih i jevrejskih imena, recimo Ilan.
Ako je kat./musl. ima njemackih, irskih i spanskih koja su ujedno i musl, recimo Kian, Ryan...
Ako je pravos./musl. ima aramejskih, grckih i ruskih ujedno i musl.imena recimo Ilias, Asja, Majda, Vasil...
Imena Adam, Danial, Isak, Jakob, Benjamin, Damir...Sara, Hana, Lana... su svacija.
Ako su oboje Slaveni, meni su lijepa Jasen, Mak i Hval.
Za svaki mix ima imena, no sikiriki da je zivo i zdravo!
Za muslimana je jedino vazno da ime ima lijepo znacenje i da
-nije prenapuhano- kralj kraljeva, vjecno ziv, najbolji, najjaci, naj...Teo Tea, Deus, Bozo (Bog)
-nije preumanjeno- nebitan, nevazan, ruzan, jadan, malen/nizak (Paul, Pavle)
-ne podsjeca na politeizam- Zeus, Hera, Eros, Mars, Venera, Dionis, Vesna, Krishna, Mitra, Perun, Triglav...
-nije karakteristicno za krscanstvo i judaizam- Kristijan, Ivan, Luka, Marko, Matej, Konstantin, Pius, Jehuda, Juda, Rabin
-po mogucnosti bude arapskog, perzijskog, turskog ili bosnjackog (za nas) porijekla, ali nije uvjet
-ima znacenje, bolje grcko lijepog znacenja, nego arapsko ruznog (Danis-prljav) ili neko izmisljeno bez znacenja
Najbitnije da se dijete ne stidi svog imena i da ime iole odgovara sredini u kojoj zivi. Ako kazes koji je mix u pitanju i sta ti se otprilike svidja, mozda neko ima konkretnijih prijedloga...
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1730 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Logovan »

Altsa wrote:
Ma.Le.Na wrote:
madner wrote:Dijete ce da se zove Zulfikar ili Dzevad, a moze zena probrat koje od ta dva.
za curicu DzevadA? :D :lol:

ruzna ti imena :skoljka: :D
a za curicu Zulfikara :D :lol:
Ili Hikmeta.

Sent from my GT-S5830i using Tapatalk 2
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1731 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Schnappi.Mislim da je Zlatija jedino slavensko ime koje se veze iskljucivo za Bosnjake/muslimane.

A imamo i mi imea koja su univerzalna,recimo Emina je u svakoj generaciji cesto ime,kao i Muhamed(ako pogledas najcesca imena kroz historiju,a i danas je Muhamed u vrhu).Lejla isto tako,ali ne bas kao Emina
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#1732 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by gnjev »

Mugdim
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1733 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Da, Emina je cesto ime danas i ranije, ali nije bilo u komunizmu, smatralo se imenom za nene, znaci pauziralo se jedno vrijeme, na to sam mislila. Imena Lejla, Azra i Selma su postala cesta upravo u to vrijeme, a ranije nisu bila tako ucestala. Dok imena Ana, Marija i Ivana kod nasih katolika su najcesca ili bar u prvih 10, imaju "konsenzus" po to pitanju.
Bilo je nekad vise cisto bosnjackih imena. Mi polako odustajemo i od imena Zlata/Zlatija, ne znam da se danas daje.

Mene bi zanimalo da li je ime Merima od Merjem/Marjam, pa ikavica je-->i ili je to od arapskog imena Maram (Merem?).
Takodjer bi me zanimalo da li se moze naci vise od onih top 100 imena kod nas, recimo top 200.
top 1000 imena u usa
http://www.behindthename.com/top/lists/us/2012
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#1734 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by staradis »

Jako interesantna diskusija:razz:

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#1735 Re: AW: Najpopularnija imena u BIH?

Post by hape »

elma89_ wrote:Schnappi.Mislim da je Zlatija jedino slavensko ime koje se veze iskljucivo za Bosnjake/muslimane.
Bisera.
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1736 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Logovan »

hape_hapica wrote: Bisera.
Biserka. :D

Sent from my GT-S5830i using Tapatalk 2
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1737 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Netacno,biser je turcizam,nacije arapska rijec

Bisera je žensko ime arapskog porijekla. Značenje imena dolazi od arapske riječi biser. od ovoga imena je izvedeno ime Biserka.
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1738 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

Mene bi zanimalo da li je ime Merima od Merjem/Marjam, pa ikavica je-->i ili je to od arapskog imena Maram (Merem?).
Vjerovatno Merjem
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1739 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by zlata »

schnappi wrote:Da, Emina je cesto ime danas i ranije, ali nije bilo u komunizmu, smatralo se imenom za nene, znaci pauziralo se jedno vrijeme, na to sam mislila. Imena Lejla, Azra i Selma su postala cesta upravo u to vrijeme, a ranije nisu bila tako ucestala. Dok imena Ana, Marija i Ivana kod nasih katolika su najcesca ili bar u prvih 10, imaju "konsenzus" po to pitanju.
Bilo je nekad vise cisto bosnjackih imena. Mi polako odustajemo i od imena Zlata/Zlatija, ne znam da se danas daje.

Mene bi zanimalo da li je ime Merima od Merjem/Marjam, pa ikavica je-->i ili je to od arapskog imena Maram (Merem?).
Takodjer bi me zanimalo da li se moze naci vise od onih top 100 imena kod nas, recimo top 200.
top 1000 imena u usa
http://www.behindthename.com/top/lists/us/2012
Merima je od Mihrima.

Ili kako na engleskom pisu "Mihrimah",
kao mlada sultanija,
Sultan Huremina scer.

"Mehr-î-Mâh means "Sun (lit. clemency, compassion, endearment, affection) and Moon"."
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#1740 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by elma89_ »

To sto zlata navodi zvuci moguce :thumbup:
Mutivoda
Posts: 12506
Joined: 03/10/2013 13:09

#1741 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Mutivoda »

Milloni wrote:Ne mogu da vjerujem da je ljudima toliko bitno cije je ime, cuj ime muslimansko, krscansko, pravoslavno (jos gore bosnjacko, srpsko, hrvatsko), koja su onda agnosticka, ateisticka? Ja bih imena dijelila na muska, zenska, i unisex.. davno je cika Sekspir napisao What's in a name? that which we call a rose
By any other name would smell as sweet


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
:thumbup:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72895
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1742 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Velkoski »

Milloni wrote:Ne mogu da vjerujem da je ljudima toliko bitno cije je ime, cuj ime muslimansko, krscansko, pravoslavno (jos gore bosnjacko, srpsko, hrvatsko), koja su onda agnosticka, ateisticka? Ja bih imena dijelila na muska, zenska, i unisex.. davno je cika Sekspir napisao What's in a name? that which we call a rose
By any other name would smell as sweet


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Srećo, pogledaš historiju ove države i onda shvatiš gdje živiš i shvatiš zašto ljudi imaju odbojnost prema istoku i zapadu. Jbg, nisu svi urbani, multikulti i liberalni, šta ćeš.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#1743 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Havatar »

Binela
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#1744 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by It_is_a_Leclerc »

Milloni wrote:Ne mogu da vjerujem da je ljudima toliko bitno cije je ime, cuj ime muslimansko, krscansko, pravoslavno (jos gore bosnjacko, srpsko, hrvatsko), koja su onda agnosticka, ateisticka? Ja bih imena dijelila na muska, zenska, i unisex.. davno je cika Sekspir napisao What's in a name? that which we call a rose
By any other name would smell as sweet


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Davanje imena je u BiH stvar tradicije - vjerske, etniče i svake druge. Uopšte ne znam čemu nevjerica i odbojnost, kad je to naše veliko blago i ljepota. Time svaki narod ostavlja dublje tragove svog postojanja i kontinuiteta.

Meni, lično, su najljepša imena poslanika i moj prvi sin će se, ako Bog da, zvati Adem ili Jusuf.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#1745 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by Havatar »

Sin
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#1746 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by MOSALJOZE »

Havatar wrote:Sin
:run:
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1747 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

Najcesca imena u BiH, sto je otprilike tema, se vidno razlikuju kod muslimana, katolika i pravoslavaca. To je cinjenica.
Dakle, ako bi meni neki fratar koji dobro poznaje svoju struku rekao da su imena iz kalendara preporucljiva vjernicima
i nazvao ih "katolicka imena" i ja to negiram i opovrgavam kao da poznajem bolje njegovu vjeru od njega, onda sam ja krajnje netolerantna prema drugom i drugacijem. Izraz "muslimanska imena" je mozda malo nespretan, ali je opsteprihvacen kod uleme za pohvalna i dozvoljena imena ljudi u islamu. Ja tome nemam sta da dodam niti oduzmem, mogu samo da pokusavam shvatiti zasto, koje ime, po kojem pravilu itd. Da bih bila kompetentna da negiram, moram iza sebe imati nekoliko godina prucavanja islamskih nauka.

Procitala sam mnogo stranica, ne sve, i nigdje nisam naisla na 4 izraza: katolicko ime, pravoslavno ime, srpsko ime, hrvatsko ime. U posljednjim postovima su se koristili izrazi "slavensko", "muslimansko", "bosnjacko", medjutim odmah su uz to prilijepljena i ova 4 izraza. Zasto? Pa da se i koristio recimo izraz "srpsko ime", ja ne bih imala nista protiv, niti negiram taj narod niti taj jezik. Moze neko srpsko ime ujedno biti i opsteslavensko, a dalju etimologiju voditi iz tzv. indoevropskog. Zasto je negativno razmatrati imena s obzirom na etimologiju (jezicko porijeklo) i semantiku (znacenje), te narod u kom su zastupljena? Da su ljudima sve ove stvari nevazne, ne bi postojale sve ove religije koje broje clanove u milioniima i milijardama, ne bi postojala onomastika kao specijalna grana lingvistike.
Jos gore (drugi post), cim se pomenu izrazi muslimansko i bosnjacko, odmah si mrzitelj istoka i zapada, nisi urban niti liberalan. Zasto?
schnappi
Posts: 243
Joined: 19/12/2013 14:44

#1748 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by schnappi »

To za Mihrimah mi nikad ne bi na um palo. Trazila sam porijeklo rijeci biser, nasi pisu da je tursko, ja sam nasla turski izraz inci, a arapski lulu i jumna, hm...
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1749 Re: Najpopularnija imena u BIH?

Post by zlata »

Havatar wrote:Sin
Pa ako je Krajisnik,
MORA biti sin. :lol:
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#1750 Re: AW: Najpopularnija imena u BIH?

Post by hape »

schnappi wrote:To za Mihrimah mi nikad ne bi na um palo. Trazila sam porijeklo rijeci biser, nasi pisu da je tursko, ja sam nasla turski izraz inci, a arapski lulu i jumna, hm...
I ja bih se kladio da je ime Bisera slavenskog porijekla, a niposto arapskog ili turskog. Ali eto, mislio sam da neko drugi zna bolje.
Post Reply