Najljepsi gradic u Hercegovini

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#251 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by zlajaBHF »

Haris.ba wrote: 01/06/2022 08:56
zlajaBHF wrote: 01/06/2022 08:54 Uglavnom, vidis na popisu iz 2013 gdje su granice. Po tom popisu grad ima 60.000 stanovnika.
Bijeljina 42.000
Mostar ima 60 hiljada kao grad? Onda Mostar je gradic. :D
Na popisu Tuzla ima 75000, a Zenica 70.000

Da se vratimo temi, Capljina :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#252 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Haris.ba »

zlajaBHF wrote: 01/06/2022 09:10 Na popisu Tuzla ima 75000, a Zenica 70.000

Da se vratimo temi, Capljina
Lijepa je Capljina. Ali, kako je tamo za svakodnevni zivot?
User avatar
Riddle
Posts: 8196
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#253 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Riddle »

mk ultra wrote: 28/03/2022 13:47kreni iz dobrog polja prema kalinoviku
kad prođeš skretanje za sjerču i par krivina, izlaziš na jednu čistinu koja izgledom i pojavom ne liči na bilo šta prije toga. neke vrtoče koje izgledaju kao površina mjeseca
i tako je sve u nastavku

pravo prema foči i foča je druga priča, kao i dio prema tjentišu
kalinovik je početak hercegovine
Meni je uvijek muka na toj čistini. Znači vozio, ne vozio, organizam mi na tom mjestu čudno reaguje. :lol:

Što se tiče gradova i mjesta po Hercegovini, svi hvale Počitelj i Blagaj. Ja sam bio u oba mjesta 1993. godine kao dijete i to su mi vjerovatno najgora sjećanja u životu tako da se nikad nisam htio vratiti. Sjećam se hana u Počitelju, džamije u Blagaju, Bune... Te slike su mi jasnije nego one od juče. Možda nekad opet odem, ali sumnjam. Trebinje ću definitivno posjetiti, jer prelijepo izgleda.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#254 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by zlajaBHF »

Riddle wrote: 01/06/2022 09:13
mk ultra wrote: 28/03/2022 13:47kreni iz dobrog polja prema kalinoviku
kad prođeš skretanje za sjerču i par krivina, izlaziš na jednu čistinu koja izgledom i pojavom ne liči na bilo šta prije toga. neke vrtoče koje izgledaju kao površina mjeseca
i tako je sve u nastavku

pravo prema foči i foča je druga priča, kao i dio prema tjentišu
kalinovik je početak hercegovine
Meni je uvijek muka na toj čistini. Znači vozio, ne vozio, organizam mi na tom mjestu čudno reaguje. :lol:

Što se tiče gradova i mjesta po Hercegovini, svi hvale Počitelj i Blagaj. Ja sam bio u oba mjesta 1993. godine kao dijete i to su mi vjerovatno najgora sjećanja u životu tako da se nikad nisam htio vratiti. Sjećam se hana u Počitelju, džamije u Blagaju, Bune... Te slike su mi jasnije nego one od juče. Možda nekad opet odem, ali sumnjam. Trebinje ću definitivno posjetiti, jer prelijepo izgleda.
I ja sam.... ali mi se nije bilo tesko vratiti se

Pokusaj ;-)
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#255 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by crveni_makovi »

Haris.ba wrote: 01/06/2022 09:11
zlajaBHF wrote: 01/06/2022 09:10 Na popisu Tuzla ima 75000, a Zenica 70.000

Da se vratimo temi, Capljina
Lijepa je Capljina. Ali, kako je tamo za svakodnevni zivot?
Moja prijateljica je dala otkaz u većem mjestu i napustila sve da ode živjeti u Čapljinu iako su imali blago rečeno neugodna iskustva u ratu. Roditelji sve vrijeme žive u Čapljini. I ona i roditelji imaju prijatelje i u Čapljini i u okolnim selima i mjestima slivom Neretve s kojima se redovno druže. Radi posao koji može obavljati od kuće. Ona mene ne treba ubjeđivati o svim prednostima života koji danas živi u Čapljini u odnosu na sve minuse života u većem mjestu i drugom podneblju koje smo skupa dijelile i patile se. Fali ti sunce, zrak, voda. Navikneš se bez svega i trpiš ali kad bi se moglo birati...
pritchard
Posts: 639
Joined: 24/04/2011 19:02

#256 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by pritchard »

Haris.ba wrote: 01/06/2022 08:41

Onda na popisu pogrijesili. Jer na zvanicnom popisu Bijeljina ima vise stanovnika nego Mostar.

I po tvojoj logici, 60 hiljada ljudi u opcini Bijeljina ne zivi u naselju Bijeljina, vec negdje okolo?

Druga je stvar sto Bijeljina je urbanisticki drugacije logike grad.
Ali, eto - imamo mogucnost usporediti gradove priblizno istog broja stanovnika, Zenicu, Bijeljinu i Mostar.
Opcina BN ima 2 kile vise stanovnika od mostarske, to da, tu sam se preracunao.

Mostar je kao naselje JAKO usko definiran i svodi se na 18km2 od cega je bar 5-6 brdo dok niti jedno predgradje tu ne spada. Dakle ne po mojoj logici vec imas urbano i ruralno naselje. Ides kroz Mostar, ona nova naselja oko bolnice i administrativno nisi u gradu, a u gradu si. :D

BN i tih 40 000 sto ima u samom naselju ima na cak 28km2. Mostar bi na tolikoj povrsini obuhvacao i predgradja i izasao na bar 70 000.
Karikaturist wrote: 01/06/2022 08:44 A zasto je to MO svemirski brod za BN, sta to dole ima da nema u Semberiji. :-)
Uh, mnogo je razloga zasto je Mostar kao grad svemirski brod za BN. Arhitektura, povijest, radna mjesta, administrativna vaznost, urbanizam, vlak, uskoro autoput, zracna luka...
Bijeljina je bila jedan veliki kokosinjac dok je Mujaga Komadina gradio palace po uzoru na ostale austro-ugarske gradove po Mostaru. Blizina mora, industrija, rijeka Neretva dok kroz BN tece kanalizacija... Cudi me da netko uopce moze postaviti ovo pitanje. Isto vrijedi i za TZ i ZE, Hong Kong za BN.

BN opcina ima 2 000 vise stanovnika od mostarske, a mostarska ima preko 10 000 vise zaposlenih. :roll:


Odlutasmo.
Znaci hercegovacki gradici bi po mom misljenju bili Konjic, Capljina i Trebinje. Pocitelj i Stolac su stari gradovi, to moze u posebnu kategoriju. :thumbup:
Karikaturist
Posts: 3830
Joined: 20/12/2020 10:03

#257 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Karikaturist »

Zracna luka koja ima nula putnika u toku godine, i autoput koji nece proci ni za sto godina?
Prije ce Bijeljina imati autoput koji Dodik kani provuci tamo nego Mostar.
Znaci blizina mora je argument a blizina Beograda ili Zagreba nije? :mrgreen:
Elem to nije ni vazno, zivot u Mostaru sigurno nije bolji nego u BN i to je ono sto treba da cini razliku. Ljudi se u BN vise bave poljoprivredom, ne mogu svi ni biti 'zaposleni' po kancelarijama..
User avatar
Riddle
Posts: 8196
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#258 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Riddle »

zlajaBHF wrote: 01/06/2022 09:17I ja sam.... ali mi se nije bilo tesko vratiti se

Pokusaj ;-)
Svijet je mali, možda smo se i sreli u to vrijeme. Bilo je dosta ljudi.

Ali ne, imao sam priliku nekoliko puta, nisam htio otići.
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#259 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by vaučer »

Mislim da je Stolac najčarobnije mjesto u Hercegovini, doduše zapušten je i trebalo bi puno ulagati da ostvari sav potencijal.
pritchard
Posts: 639
Joined: 24/04/2011 19:02

#260 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by pritchard »

Karikaturist wrote: 01/06/2022 09:52 Zracna luka koja ima nula putnika u toku godine, i autoput koji nece proci ni za sto godina?
Prije ce Bijeljina imati autoput koji Dodik kani provuci tamo nego Mostar.
Znaci blizina mora je argument a blizina Beograda ili Zagreba nije? :mrgreen:
Elem to nije ni vazno, zivot u Mostaru sigurno nije bolji nego u BN i to je ono sto treba da cini razliku. Ljudi se u BN vise bave poljoprivredom, ne mogu svi ni biti 'zaposleni' po kancelarijama..
Banaliziras.
Iznio sam ti cijeli set razloga zasto BN ni za 100 godina nece biti grad na nivou Mostara. Da ponovimo, dva univerziteta, urbanizam, povijest, arhitektura, povezanost, avioni, kamioni, vlakovi, UNESCO, kultura, saobracaj (u BN nemas ulice 2+2 profila)... Da nije politicki sjeban, MO bi bio i ispred BL hladno.
Jeste, BN opcina na 107 000 stanovnika ima 23 000 zaposlenih, a MO na 105 000 preko 33 000, isto se zivi.


edit. MO je centar regije Hercegovina. I pored masovnog iseljavanja, neko ce se mozda i doseliti jer nema veceg grada do Sarajeva s jedne i Splita s druge strane. BN ce se vjerovatno samo odljevati prema BGu. I da, blizina mora je licno za mene ogroman plus Mostaru kada je kvalitet zivota u pitanju mada sam nisam ljubitelj ni sunca, ni vrucina.

Sredjen kanal u Bijeljini. Vidi se nacin na koji je BN urbanizirana.
Image

Random pogled na dijelove Mostara
Image
Last edited by pritchard on 01/06/2022 10:16, edited 1 time in total.
Karikaturist
Posts: 3830
Joined: 20/12/2020 10:03

#261 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Karikaturist »

Ma Mostar je Tito. Samo jos da rijese one zgrade koje su na granici ukusa i rusenja i biti ce metropola.
pritchard
Posts: 639
Joined: 24/04/2011 19:02

#262 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by pritchard »

Karikaturist wrote: 01/06/2022 10:13 Ma Mostar je Tito. Samo jos da rijese one zgrade koje su na granici ukusa i rusenja i biti ce metropola.
Opet banaliziras i ignoriras cinjenicu da je Mostar od rata politicki ubijen grad sto povlaci mnoge druge probleme. Ipak za BN pa kako sam vec naveo i za sve ex-yu zemlje, vrlo respektabilan, fin grad sa sirokim ozelenjenim avenijama, povijesnim centrom pod UNESCOm itd. Hajd necu vise, Bijeljina najjaca sa svinjcem u sred grada i nepostojecom infrastrukturom i osnovnim sto grad cini gradom.

Mislim da BN nije pokrivena kanalizacijom dok je MO jedan od rijetkih gradova istocno od Une koji imaju kolektor otpadnih voda. Istina, projekt pracen mnogim malverzacijama, ali ce rezultat svega biti da MO ne zagadjuje Neretvu. :)

Nazad na temu.
Pocitelj, putovanjazasvakoga.com
Image
Image
Karikaturist
Posts: 3830
Joined: 20/12/2020 10:03

#263 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Karikaturist »

pritchard wrote: 01/06/2022 10:28
Karikaturist wrote: 01/06/2022 10:13 Ma Mostar je Tito. Samo jos da rijese one zgrade koje su na granici ukusa i rusenja i biti ce metropola.
Opet banaliziras i ignoriras cinjenicu da je Mostar od rata politicki ubijen grad sto povlaci mnoge druge probleme. Ipak za BN pa kako sam vec naveo i za sve ex-yu zemlje, vrlo respektabilan, fin grad sa sirokim ozelenjenim avenijama, povijesnim centrom pod UNESCOm itd. Hajd necu vise, Bijeljina najjaca sa svinjcem u sred grada i nepostojecom infrastrukturom i osnovnim sto grad cini gradom.

Mislim da BN nije pokrivena kanalizacijom dok je MO jedan od rijetkih gradova istocno od Une koji imaju kolektor otpadnih voda. Istina, projekt pracen mnogim malverzacijama, ali ce rezultat svega biti da MO ne zagadjuje Neretvu. :)

Nazad na temu.
Pocitelj, putovanjazasvakoga.com
Image
Image
Pogledaj gore kakve si ti dvije slike stavio kao poredjenje i nemoj mi pricati o banaliziranju molim te.
Nastavite sa temom, dajte kakvu finu ideju kad i gdje otici na rafting a ja zaobilazim dalju diskusiju o ova dva grada.
pritchard
Posts: 639
Joined: 24/04/2011 19:02

#264 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by pritchard »

Karikaturist wrote: 01/06/2022 10:31
Pogledaj gore kakve si ti dvije slike stavio kao poredjenje i nemoj mi pricati o banaliziranju molim te.
Nastavite sa temom, dajte kakvu finu ideju kad i gdje otici na rafting a ja zaobilazim dalju diskusiju o ova dva grada.
Dvije random slike. Takva ti je cijela BN. Jedino sto ima smisleno je ona zgrada u centru s nekim spomenikom ispred. I Kacavendina palaca. :D
Banaliziras, itekako. "Hebo to sto MO ima aerodrom kad je prazan". Pa cekaj, druze. Koliki je potencijal tog aerodroma, koliko kosta jedan aerodrom? U Srbiji samo BG i Nis imaju aktivan aerodrom, a u BiH svi veci gradovi osim Zenice koja je na 30min od Sarajeva... Znas li sta znaci kada vlak prolazi kroz neki grad? Zamisli sutra zeljeznica zazivi kao sto je nekada. Luka Ploce - Budimpesta... Ugl, grad poput Mostara koji istini za volju ima 1 000 problema kao i svi drugi na Balkanu svoditi na Bijeljinu je smijesno. Isto vrijedi i za Zenicu i Tuzlu. Smisleno gradjeni gradovi gdje se postivao cijeli niz pravila itd i sl da ne ponavljam.

A za rafting, ja bio u Konjicu zadnji put. :D

Image
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#265 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Toto »

zlajaBHF wrote: 01/06/2022 08:54
Haris.ba wrote: 01/06/2022 08:46

Malo odlutasmo od teme, a sta je vama "grad kako grad"? Gdje prestaje cesta sa kucama na obje strane?
Ne znam koja je definicija, ali znam gdje se nalazi grad Mostar, a znam i sela i naselja koja se nalaze u njegovoj okolini.
Blagaj je recimo 12 km od Mostara. Ne moze nikako biti dio grada.

Uglavnom, vidis na popisu iz 2013 gdje su granice. Po tom popisu grad ima 60.000 stanovnika.
Bijeljina 42.000
Eee, Blagaj je bio stolni grad. Stolovase herceg Stjepan u njemu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12423
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#266 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by dr_Evil »

Toto wrote: 01/06/2022 20:42
Eee, Blagaj je bio stolni grad. Stolovase herceg Stjepan u njemu.
Ljeti Blagaj, zimi Jadaj, uvijek bilo. Blagaj vise nema carsije, upropastena je, zato samo kriviti mentalitet carsijskih blagajaca, ukrasti, slagati, i samo gledati ko ce mu kafu platit.

Blagaj sa okolicom ima prelijepe dvije rijeke, zemlju gdje posadis dugme pa naraste kaput. Dajem mu jos 10 godina maksimalno, vec je Hamo Badzak potplatio da se u regulacioni plan dopusti gradnja oko izvora Bunice. A kotlina je svakako upropastena vec vikendicama.

JOs kad nam SDA spusti autoput, herceg Stjepan bi se okrenuo u grobu.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#267 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Toto »

Ćuuj nema ćarsije? A kad je je to bilo? Nije tema o ljudima i političkim partijama, vengo u urbanim cjelinama i to posmatrana okom putnika namjernika.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#268 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by piupiu »

vaučer wrote: 01/06/2022 10:00 Mislim da je Stolac najčarobnije mjesto u Hercegovini, doduše zapušten je i trebalo bi puno ulagati da ostvari sav potencijal.
I ja :thumbup:
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#269 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by djana h »

U Stocu k'o u loncu, kako se kaže :mrgreen:

A jest, u pravu je gore kolega forumaš, ako okrenemo priču na ljude i sve ostalo što se dešavalo i dešava po "najljepšim gradićima u Hercegovini"..., tema bi otišla u nepotrebnom pravcu.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#270 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by piupiu »

djana h wrote: 04/06/2022 09:05 U Stocu k'o u loncu, kako se kaže :mrgreen:

A jest, u pravu je gore kolega forumaš, ako okrenemo priču na ljude i sve ostalo što se dešavalo i dešava po "najljepšim gradićima u Hercegovini"..., tema bi otišla u nepotrebnom pravcu.
Da. Ružna iskustva s ljudima u Stocu, čudno mjesto - toliko lijepo i toliko puno neke teške, negativne energije. Ali gradić je čaroban.
User avatar
mirota
Posts: 2349
Joined: 11/01/2018 11:42

#271 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by mirota »

Trebinje bez premca...pravilne ulice, prelijepa rijeka, bazeni, sad i najmoderniji zimski na Balkanu i sire otvoren, plus fenomenalan Aqua park, blizina Dubrovnika i H Novog, klima za 10...
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#272 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by El_comadante »

Meni je Mostar najljepsi kad sam u Sarajevu.
baglama
Posts: 987
Joined: 13/11/2010 16:09

#273 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by baglama »

dr_Evil wrote: 03/06/2022 13:29
Toto wrote: 01/06/2022 20:42
Eee, Blagaj je bio stolni grad. Stolovase herceg Stjepan u njemu.
Ljeti Blagaj, zimi Jadaj, uvijek bilo. Blagaj vise nema carsije, upropastena je, zato samo kriviti mentalitet carsijskih blagajaca, ukrasti, slagati, i samo gledati ko ce mu kafu platit.

Blagaj sa okolicom ima prelijepe dvije rijeke, zemlju gdje posadis dugme pa naraste kaput. Dajem mu jos 10 godina maksimalno, vec je Hamo Badzak potplatio da se u regulacioni plan dopusti gradnja oko izvora Bunice. A kotlina je svakako upropastena vec vikendicama.

JOs kad nam SDA spusti autoput, herceg Stjepan bi se okrenuo u grobu.
Nemoj da mi barkas u familiju (obitelj) :mrgreen: :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#274 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Haris.ba »

El_comadante wrote: 09/06/2022 21:47 Meni je Mostar najljepsi kad sam u Sarajevu.
Hahahaha. Isti sam.

Ubi me ova mikroklima. Pada kisa, ne ispada se. Pa neki oblaci, danima se sprema. Dozivljaj spojiti 7 dana sunca. Bronhitis fasovati ko od sale.

Odem u Mostar, lijepo Sarajevo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12423
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#275 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by dr_Evil »

baglama wrote: 13/05/2023 07:54
Nemoj da mi barkas u familiju (obitelj) :mrgreen: :-)
Nista protiv nasih postenih SDA tajkuna :D Halali :D
Post Reply