Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Najjadnije mjesto u BiH

Skender Vakuf
31
5%
Vareš
166
27%
Ilijaš
31
5%
Donji Vakuf
18
3%
Kladanj
30
5%
Olovo
43
7%
Bos. Gradiška
20
3%
Bos Grahovo
146
23%
Novi Travnik
23
4%
Zenica
115
18%
 
Total votes: 623

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40714
Joined: 29/06/2011 23:39

#2576 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by dječak sa šibicama »

emigrazione wrote: 06/06/2023 09:23 Zar ima nešto jadnije i gore u BiH od Buca potoka i Svrakinog sela?
Tuše

svi o jadnosti nekakavih mjesta, a u sred glavnog grada favele uzasnog izgleda

ali ocekujem i tu objasnjenje kako je taj narod jako bogat
baglama
Posts: 987
Joined: 13/11/2010 16:09

#2577 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by baglama »

Sve uzgor od Hlijevna prema sjevero zapadu do tamo gdje ono ima malo izac(ic). :-) :mrgreen:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2578 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by sehohari »

dječak sa šibicama wrote: 06/06/2023 15:42
emigrazione wrote: 06/06/2023 09:23 Zar ima nešto jadnije i gore u BiH od Buca potoka i Svrakinog sela?
Tuše

svi o jadnosti nekakavih mjesta, a u sred glavnog grada favele uzasnog izgleda

ali ocekujem i tu objasnjenje kako je taj narod jako bogat
Ružno jeste, jadno nije.
Na ulici Adema Buće zna biti više prometa nego na gradskoj magistrali
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2579 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by sehohari »

mirota wrote: 06/06/2023 10:48 ma da, Trebinjci pune lokale i kafe ispijaju po pola dana, ima posla, samo malo ko hoce raditi...blizu Dubrovnik, Herceg Novi, klima daleko naaaj u regiji...grad presladak, a turist atrakcija prilicno...od maja do okt grad se udupla s turistima...dosta sjajnih sadrzaja ljeti, ma grad za pozeliti...zimski bazen daleko naj u EX YU, a bgm i dijaspora dolazi od maja, predratne fine komsije Bosnjaci, ljudi nemaju nikakav problem, samo neko zao moze izmisljati problem, u Trebinju nije bilo zlocina u poslednjem ratu, komsije su imali srecu da ih prihvate lijepe i sretne skandi zemlje
Najsmiješnije mi je kada neko počne pričati da u stvari ima posla, ali eto samo niko neće da radi...
Jarane, niti može svako da ide u Dubrovnik niti je za svakoga da čeka po zvizdanu sat i po vremena na Brgatu da bi otišao na posao. I opet: To su sve poslovi gdje se možda može fino zgrnuti lova preko sezone, ali ne možeš dugoročno graditi život s tim. Šta ćeš npr. ako ti je želja da se obrazuješ, da imaš posao kao inžinjer? Takvih nema po Dubrovniku ni za domaće, a kamoli za nekoga sa strane.

Grad jeste prelijep i tu se slažem s tobom.

Za ovo boldirano bi trebao da se stidiš... mora da je svako imao sreću što ga je istjeralo iz kuće u bijeli svijet...
I da, bilo je zločina, samo ne masovnih, što doduše jeste bila sreća.

I da, ima problema. Samo nisu nalik onima po Podrinju zato što se u taj kraj i nije vratio niko, danas više Bošnjaka iz Trebinja i Bileće ima po Dubrovniku nego sa druge strane granice.
balks
Posts: 244
Joined: 16/11/2010 19:28

#2580 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by balks »

manuchao91 wrote: 06/06/2023 12:41 Teslić u RS je takodje jadan gradić
ofucan,prljav,neuredan i sa grafitima ratnih zločinaca.Ima nekih firmi tamo i kompleks Banja vrućica al je jadan komunisticki gradic
Ne bih se složio da Teslić može u istu rečenicu sa Kneževom, Ribnikom, Han Pjeskom, Vlasenicom, Šekovićima, Bilećom...
Grad je ofucan to je točno i ja sam neki dan vidio pa fasadama Mladića, ali ima neke tvornice, turistički je među najjačim u RS (Banja Vrućica, Borija, Komušina (vjerski turizam)), tako da nikako ne može biti među najjadnijim.
User avatar
Truba
Posts: 81666
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2581 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Truba »

Ja sam tolikoputa bio na komusini da mi je muka od samog imena :run:
Škobo Habu
Posts: 9014
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2582 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Škobo Habu »

pritchard wrote: 06/06/2023 15:16 Nije mi jasno odakle vam Ilijas? To je fakticki predgradje Sarajeva. Za X minuta prigradskim vozom na Zeljeznickoj, autoputem isto za X minuta na Stupu, glavno setaliste kvalitetnije uradjeno od Ferhadije, Titove itd, po Zavodu za informatiku i statistiku KS ima konstantan rast broja stanovnika i pozitivan prirast. Ima ljudi na ulici, u kaficima, djece na igralistima itd. Totalno neozbiljno dovoditi ga u rang prethodno spomenutih pustahija koje nemaju mesaru, biblioteku, banku itd.

Image
Problem sa Ilijašem jeste stara Željezara i i industrijski dio koji bi pod hitno trebalo kultivisati i dovesti u urbanistički red.

Glavna ulica prema Podlugovima odaje utisak zapuštenog i nesređenog grada, mada to nije.
Škobo Habu
Posts: 9014
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2583 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Škobo Habu »

Mislim da treba prvo vrednovati kriterije po čemu je neko mjesto ili grad "jadno"?

Bosanski Petrovac, recimo, nema niti jednu bankarsku poslovnicu.

Sa druge strane, u opštini Olovo koja jedva da ima 10.000 stanovnika, i od tih deset hiljada bar pola njih živi u sarajevskom kantonu, postoje dvije poslovnice - Asa i Unikredit.

Sa druge strane, pogledajmo kako to izgleda u susjednoj Hrvatskoj:
Općina Dvor nema pekaru, benzinska postaja radi do 13 sati, ljekarna u jednoj smjeni, srednja škola je zatvorena, u prvi razred osnovne ide sedmero učenika. Rodilište nikad nije završeno, goli zidovi kao lego-kocka. Jedan je doktor, 60-godišnjak, za cijelu općinu, drži tri ambulante. Nema hitne, dogodi li se moždani ili infarkt, nema druge nego moliti da će stići živi do neke druge. Javni bilježnik? Nema. Frizeraj? Jedan. Pošta radi do 16.30, banke nema. Maja Resanović ima deset godina i dvije najbolje prijateljice u dobi od 74 godine.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... u-15343512
DebelinJoe
Posts: 1613
Joined: 03/03/2021 20:06

#2584 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by DebelinJoe »

Škobo Habu wrote: 07/06/2023 08:29
pritchard wrote: 06/06/2023 15:16 Nije mi jasno odakle vam Ilijas? To je fakticki predgradje Sarajeva. Za X minuta prigradskim vozom na Zeljeznickoj, autoputem isto za X minuta na Stupu, glavno setaliste kvalitetnije uradjeno od Ferhadije, Titove itd, po Zavodu za informatiku i statistiku KS ima konstantan rast broja stanovnika i pozitivan prirast. Ima ljudi na ulici, u kaficima, djece na igralistima itd. Totalno neozbiljno dovoditi ga u rang prethodno spomenutih pustahija koje nemaju mesaru, biblioteku, banku itd.

Image
Problem sa Ilijašem jeste stara Željezara i i industrijski dio koji bi pod hitno trebalo kultivisati i dovesti u urbanistički red.

Glavna ulica prema Podlugovima odaje utisak zapuštenog i nesređenog grada, mada to nije.
Ilijas je super, Podlugovi su fuj...Nebo i zemlja..
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#2585 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by MehmedPasaMoric »

Kome smeta jak Vares
User avatar
Rockefeller
Posts: 7296
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2586 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#2587 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by DaysleepeR »

Sva mjesta u kojima su sada u manjini ljudi koji su prije rata bili većina su jadna po defaultu.
Mislim da ih je velika većina i navedena na temi.
User avatar
mirota
Posts: 2345
Joined: 11/01/2018 11:42

#2588 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mirota »

slazem se...samo navedi ta mjesta
konami666
Posts: 2501
Joined: 11/05/2015 21:57

#2589 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by konami666 »

pritchard wrote: 06/06/2023 15:16 Nije mi jasno odakle vam Ilijas? To je fakticki predgradje Sarajeva. Za X minuta prigradskim vozom na Zeljeznickoj, autoputem isto za X minuta na Stupu, glavno setaliste kvalitetnije uradjeno od Ferhadije, Titove itd, po Zavodu za informatiku i statistiku KS ima konstantan rast broja stanovnika i pozitivan prirast. Ima ljudi na ulici, u kaficima, djece na igralistima itd. Totalno neozbiljno dovoditi ga u rang prethodno spomenutih pustahija koje nemaju mesaru, biblioteku, banku itd.

Image
Ovo meni izgleda tako depresivno
DebelinJoe
Posts: 1613
Joined: 03/03/2021 20:06

#2590 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by DebelinJoe »

mirota wrote: 07/06/2023 09:17 slazem se...samo navedi ta mjesta
Srebrenica, Vlasenica, Bratunac, Rogatica, Visegrad...
User avatar
mirota
Posts: 2345
Joined: 11/01/2018 11:42

#2591 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mirota »

DebelinJoe wrote: 07/06/2023 09:26
mirota wrote: 07/06/2023 09:17 slazem se...samo navedi ta mjesta
Srebrenica, Vlasenica, Bratunac, Rogatica, Visegrad...
meni je tu Visegrad fenomen, grad na granici skoro sa Srbijom a da onako je neperspektivan nemam rijeci...malo imaju dnevne turiste radi cuprije i Andric grada, inace bi mogli ugasiti svjetlo..
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2592 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mk ultra »

zvornik isto tako
DebelinJoe
Posts: 1613
Joined: 03/03/2021 20:06

#2593 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by DebelinJoe »

mirota wrote: 07/06/2023 09:27
DebelinJoe wrote: 07/06/2023 09:26

Srebrenica, Vlasenica, Bratunac, Rogatica, Visegrad...
meni je tu Visegrad fenomen, grad na granici skoro sa Srbijom a da onako je neperspektivan nemam rijeci...malo imaju dnevne turiste radi cuprije i Andric grada, inace bi mogli ugasiti svjetlo..
Grad čine ljudi...A predratni stanovnici Višegrada ili su završili na dnu Perućkog jezera ili na nekom brdu oko Sarajeva ili su mimo svoje volje postali stanovnici Austrije ili Švedske.

Da se razumijemo tako je bilo sa Hrvatima Vareša ili Bos.Broda ili Srbima iz Glamoča.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#2594 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Blixen »

ElRe wrote: 06/06/2023 13:47
Blixen wrote: 06/06/2023 10:57 Zvornicka ulica u Sarajevu, takozvana dolina dugova
Zašto je dolina dugova?
zbog dugova :lol:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#2595 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by MehmedPasaMoric »

DaysleepeR wrote: 07/06/2023 09:00 Sva mjesta u kojima su sada u manjini ljudi koji su prije rata bili većina su jadna po defaultu.
Mislim da ih je velika većina i navedena na temi.
Sastav stanovnistva se promijenio na gore u svakom gradu u BiH, pocevsi od Sarajeva pa nadalje, znaci svaki grad je jadan :? U Sarajevu su npr normalni ljudi manjina a bili su vecina
User avatar
manuchao91
Posts: 1365
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#2596 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by manuchao91 »

mk ultra wrote: 06/06/2023 13:45
manuchao91 wrote: 06/06/2023 12:41 Teslić u RS je takodje jadan gradić
ofucan,prljav,neuredan i sa grafitima ratnih zločinaca.Ima nekih firmi tamo i kompleks Banja vrućica al je jadan komunisticki gradic
teslić je ranga DVakufa, s tim da teslić živi od Banja Luke i Prnjavora, pa i Jelaha

al kod rođe na meso :thumbup: :bih:

polahko se bosna prazni
10 km sam od Teslića evo upravo došo iz Teslica ,četvrtak 10 h ujutru kafici puni
lijep dan sve omladina ahahah .Dobro nije bas vukojebina ima ta banja vrucica koja je najposjecenije mjeto u RS ( vjerovali ili ne vise turista nego banja Luka) i Komušina u augustu.Ima tih ljepota al oopet nekako deprisivno mjesto.
Ljudi u Teslicu su ok imao sam i curu gore pa sam izlazio al opet...mnogo mnogo poslovnih prostora prazno
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#2597 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by DaysleepeR »

MehmedPasaMoric wrote: 07/06/2023 10:20
DaysleepeR wrote: 07/06/2023 09:00 Sva mjesta u kojima su sada u manjini ljudi koji su prije rata bili većina su jadna po defaultu.
Mislim da ih je velika većina i navedena na temi.
Sastav stanovnistva se promijenio na gore u svakom gradu u BiH, pocevsi od Sarajeva pa nadalje, znaci svaki grad je jadan :? U Sarajevu su npr normalni ljudi manjina a bili su vecina
Upravo iz tog razloga je svako mjesto u BiH pomalo jadno.
Svakom nešto fali.

Ali da se manemo filozofije, upravo iz tog razloga su Drvar, Glamoč, Vareš, Rudo, Srednje, itd. tako jadni.
Jer je gro predratne populacije nestalo.
balks
Posts: 244
Joined: 16/11/2010 19:28

#2598 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by balks »

manuchao91 wrote: 07/06/2023 11:32
mk ultra wrote: 06/06/2023 13:45

teslić je ranga DVakufa, s tim da teslić živi od Banja Luke i Prnjavora, pa i Jelaha

al kod rođe na meso :thumbup: :bih:

polahko se bosna prazni
10 km sam od Teslića evo upravo došo iz Teslica ,četvrtak 10 h ujutru kafici puni
lijep dan sve omladina ahahah .Dobro nije bas vukojebina ima ta banja vrucica koja je najposjecenije mjeto u RS ( vjerovali ili ne vise turista nego banja Luka) i Komušina u augustu.Ima tih ljepota al oopet nekako deprisivno mjesto.
Ljudi u Teslicu su ok imao sam i curu gore pa sam izlazio al opet...mnogo mnogo poslovnih prostora prazno
Danas je srijeda :D

Teslić je ok i sigurno ne spada u skupinu najjadnijih mjesta, ali realno je grad zapušten.
Dovoljno je samo pogledati na što liči stadion Proletera i sve ti je jasno.

Pretpostavljam da si iz Jelaha, pa se u ekonomskom i poslovnom smislu Teslić ne može mjeriti sa Jelahom, Tešnjem, Doboj Jugom i Usorom.
Sva ova nabrojana mjesta uz svu svoju ekonomsku snagu imaju isto dosta svojih nedostataka da bi ih neopravdani kritičari svrstali u jadne, a zapravo su među najprosperitetnijim u BiH.
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2599 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mk ultra »

manuchao91 wrote: 07/06/2023 11:32
mk ultra wrote: 06/06/2023 13:45

teslić je ranga DVakufa, s tim da teslić živi od Banja Luke i Prnjavora, pa i Jelaha

al kod rođe na meso :thumbup: :bih:

polahko se bosna prazni
10 km sam od Teslića evo upravo došo iz Teslica ,četvrtak 10 h ujutru kafici puni
lijep dan sve omladina ahahah .Dobro nije bas vukojebina ima ta banja vrucica koja je najposjecenije mjeto u RS ( vjerovali ili ne vise turista nego banja Luka) i Komušina u augustu.Ima tih ljepota al oopet nekako deprisivno mjesto.
Ljudi u Teslicu su ok imao sam i curu gore pa sam izlazio al opet...mnogo mnogo poslovnih prostora prazno
Neradni dan uEu sutra pa se malo uvezalo sa godisnjim
User avatar
Isner
Posts: 809
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#2600 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Isner »

DaysleepeR wrote: 07/06/2023 11:55
MehmedPasaMoric wrote: 07/06/2023 10:20

Sastav stanovnistva se promijenio na gore u svakom gradu u BiH, pocevsi od Sarajeva pa nadalje, znaci svaki grad je jadan :? U Sarajevu su npr normalni ljudi manjina a bili su vecina
Upravo iz tog razloga je svako mjesto u BiH pomalo jadno.
Svakom nešto fali.

Ali da se manemo filozofije, upravo iz tog razloga su Drvar, Glamoč, Vareš, Rudo, Srednje, itd. tako jadni.
Jer je gro predratne populacije nestalo.
Mislim da su u Drvaru, Glamoču,Varešu i Rudom uglavnom sve stari odnosno domicilni.. Drvar je pred zadnji popis u Yu imao preko 90% srpskog stanovništva a i sad su se svi vratili na svoje, uglavnom stari, nedostaje omladine koja ne želi da se vrati jer nema nikakve perspektive... Vareš tu i tamo ali ne poznajem ama baš nikog da je došao u Vareš iz nekog drugog dijela BiH i tu ostao da živi... Pozitivna stvar sa tim nesretnim Varešom je da nisam vidio ljepše uređena i urednija sela od sela sa hrvatskim stanovništvom, npr Oćevija ili Vijaka.. Vareška sela gdje su Srbi bili većinski su srušena, izgleda da nemaju namjeru da se vrate, bio sam i u opjevanim Brgulama - sve ruševine a put makadam.. Ne mogu da shvatim da skoro niko od njih ne dolazi da koliko toliko održava zemlju i imanje gdje se rodio pa čak ni selo Planica odakle je rodom vladika Grigorije..
Post Reply