Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Najjadnije mjesto u BiH

Skender Vakuf
31
5%
Vareš
166
27%
Ilijaš
31
5%
Donji Vakuf
18
3%
Kladanj
30
5%
Olovo
43
7%
Bos. Gradiška
20
3%
Bos Grahovo
146
23%
Novi Travnik
23
4%
Zenica
115
18%
 
Total votes: 623

User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2501 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by sehohari »

U ovoj državi postoje u grubu četiri-pet osovine razvoja:

- dolina Bosne (sem Zavidovića koji nisu uz M17)
- dolina Neretve
- regija oko Banja Luke
- regija oko Bijeljine
- regija oko Tuzle

Sve ostalo je manje više u lošem stanju. Čak i oni gradovi koji na prvi pogled izgledaju ok često znaju biti mjesta gdje niko nema posla. Pitajte npr. Trebinjce koliko imaju od silne novogradnje oko njih, sem sklupljih stanova na ionako male plate.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#2502 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by megaribi1 »

ElRe wrote: 05/06/2023 21:03 U RSu Čajniče i Rudo.
U Federaciji Drvar.
Ta tri mjesta su bila nekad slavna po Narodno-oslobodilačkoj borbi. Danas decenijama kao da ne postoje.
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#2503 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by DebelinJoe »

Image


Image

Image

Srednje, Općina Ilijaš...Kanton Sarajevo...
Last edited by DebelinJoe on 05/06/2023 21:35, edited 1 time in total.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#2504 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mali_balon »

Škobo Habu wrote: 05/06/2023 18:21
cor wrote: 05/06/2023 16:05 Obilazim BiH uzduž i poprijeko. Najjadniji izgled i dojam na mene je ostavllo Grahovo (mislim na sam grad, ne na okolinu i prirodu). Neko spomenu za Vareš da izgleda kao da je rat juče stao. Grahovo je onda kao da rat još traje.
Varešu treba jači ekonomski impact i vrlo brzo bi sve došlo u red.

Prije dvije sedmice sam putovao kroz Vareš i grad stvarno izgleda kao da se u njemu desila zombie apokalipsa.

No, iznenadio sma se da je to opet dosta živ grad. Ljudi žive u njemu i rađaju se. Ljeti više hrvatskih tablica neko bosanskohercegovački.
Pa ima, samo ne jos u punom kapacitetu, kad se krene raditi punom parom Varse ce biti ekonomski jedan od jacih gradova....
Nema nacelinka balije da krade, zadnji naclenik bosnjo je u zatvoru, sadasnji naclenik ce dozivotno ostati nacelnik, zadnje izbore ga narod bukvalno molio da se kandiduje.....
Ali radi dobru stvar sa ovim firmama....insistira da se radana snaga prvo trazi u Varesu ti je bio uslov firmama da im se izdaju neke opstineske dozvole.....minimaqlac 1400Km obicni kopac
User avatar
geralt
Posts: 5184
Joined: 14/09/2017 12:45

#2505 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by geralt »

sehohari wrote: 05/06/2023 21:21 U ovoj državi postoje u grubu četiri-pet osovine razvoja:

- dolina Bosne (sem Zavidovića koji nisu uz M17)
- dolina Neretve
- regija oko Banja Luke
- regija oko Bijeljine
- regija oko Tuzle

Sve ostalo je manje više u lošem stanju. Čak i oni gradovi koji na prvi pogled izgledaju ok često znaju biti mjesta gdje niko nema posla. Pitajte npr. Trebinjce koliko imaju od silne novogradnje oko njih, sem sklupljih stanova na ionako male plate.
U Trebinju nema posla samo ko ne zeli da radi. Te novogradnje je neko lokalni sazidao, postavio plocice, razveo struju, okrecio... Plus sto su pola sata voznje od Dubrovnika, cije potrebe za radnom snagom u sezoni ne moze citava Hercegovina da zadovolji. Plus sto kad otvoris booking.com i uneses recimo ovu sedmicu, doceka te bukvalno preko 300 objekata koji se iznajmljuju turistima, od kojih je preko 90% popunjeno.

Gdje ima turizma, smijesno je govoriti o "jadnom" mjestu.
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#2506 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by ElRe »

DebelinJoe wrote: 05/06/2023 21:30 Image


Image

Image

Srednje, Općina Ilijaš...Kanton Sarajevo...
Imam neku zemlju u Srednjem, mada tamo odem 2 puta godišnje, ne znam ni šta će mi...Najradije bih je prodao, ali slaba para pa neka stoji.

Po čemu je Srednje bilo poznato prije rata? Klas je imao neki silos?
Niti su Ilijaš, a ni Vogošća, 40 min vožnje do Ilidže kad nema gužve. Opet daleko i do Olova.
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#2507 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by DebelinJoe »

ElRe wrote: 05/06/2023 22:00
DebelinJoe wrote: 05/06/2023 21:30 Image


Image

Image

Srednje, Općina Ilijaš...Kanton Sarajevo...
Imam neku zemlju u Srednjem, mada tamo odem 2 puta godišnje, ne znam ni šta će mi...Najradije bih je prodao, ali slaba para pa neka stoji.

Po čemu je Srednje bilo poznato prije rata? Klas je imao neki silos?
Niti su Ilijaš, a ni Vogošća, 40 min vožnje do Ilidže kad nema gužve. Opet daleko i do Olova.
Bila je pilana Šipadova. Radila malo iza rata, onada privatizovana i uništena.
User avatar
geralt
Posts: 5184
Joined: 14/09/2017 12:45

#2508 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by geralt »

Poslije rata se oko Srednjeg "na divlje" posjeklo sve sume sto se moglo posjeci. Ostala je suma koja je nepristupacna, minirana, ili je vidljiva sa magistrale pa je previse ofirno.
User avatar
mirota
Posts: 2345
Joined: 11/01/2018 11:42

#2509 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mirota »

Piaty wrote: 05/06/2023 21:00 Ja se ne mogu odlučiti između Grahova, Rudog i Bileće.

Samo mi je bezveze što je tema postavljena kao "najjadniji", nekako je ponižavajuće jer svi oni imaju svoju lijepu povijest i ta mjesta su dio nečijih najljepših uspomena i doživljaja.
aooo a Kalinovnik, sta je ono majko draga

a Trebinje je fakat naaajljepsi gradic u BiH...blizina mora, klima Kalifornija, cisto, vidi se Austrougarska da je bila tu, turista dosta, prelijepa rijeka, uredjenost korita i setalista, aqua park, bazeni, cudo kako je grad napredovao u zadnjih 20 god
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#2510 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Piaty »

mirota wrote: 05/06/2023 22:07
Piaty wrote: 05/06/2023 21:00 Ja se ne mogu odlučiti između Grahova, Rudog i Bileće.

Samo mi je bezveze što je tema postavljena kao "najjadniji", nekako je ponižavajuće jer svi oni imaju svoju lijepu povijest i ta mjesta su dio nečijih najljepših uspomena i doživljaja.
aooo a Kalinovnik, sta je ono majko draga
Kažu da u Kalinoviku samo čekaš kada će proletjeti onaj smotak sijena kao u kaubojskim filmovima
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2511 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by sehohari »

geralt wrote: 05/06/2023 21:41
sehohari wrote: 05/06/2023 21:21 U ovoj državi postoje u grubu četiri-pet osovine razvoja:

- dolina Bosne (sem Zavidovića koji nisu uz M17)
- dolina Neretve
- regija oko Banja Luke
- regija oko Bijeljine
- regija oko Tuzle

Sve ostalo je manje više u lošem stanju. Čak i oni gradovi koji na prvi pogled izgledaju ok često znaju biti mjesta gdje niko nema posla. Pitajte npr. Trebinjce koliko imaju od silne novogradnje oko njih, sem sklupljih stanova na ionako male plate.
U Trebinju nema posla samo ko ne zeli da radi. Te novogradnje je neko lokalni sazidao, postavio plocice, razveo struju, okrecio... Plus sto su pola sata voznje od Dubrovnika, cije potrebe za radnom snagom u sezoni ne moze citava Hercegovina da zadovolji. Plus sto kad otvoris booking.com i uneses recimo ovu sedmicu, doceka te bukvalno preko 300 objekata koji se iznajmljuju turistima, od kojih je preko 90% popunjeno.

Gdje ima turizma, smijesno je govoriti o "jadnom" mjestu.
Slabo je sve to
I dan-danas možeš nekoga naći da ti radi za dnevnicu od 40 maraka, starija auta još uvijek idu i tkd. Btw., šta misliš koliko je kod privatnika koji radi te zgrade plata? I sezonski rad je dobar, ali šta van sezone ili kada si u godinama? Dobro za mlatit pare kratkoročno, ali ne možeš na osnovu toga dugoročno život graditi.

Danas je bolje, i definitivno nije u rangu ovih ostalih navedenih, samo sam htio da kažem da i u mjestima gdje misliš da je sve super često ne bude baš ružičasto u stvarnosti.
User avatar
omega369
Posts: 9391
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#2512 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by omega369 »

Generalno, vecina opcina mimo KS u kojoj su despotovali sda nacelnici je zaledjena u osamdesetim. Pomalo nesto Zenica i Bihac..ostalo jad i bijeda. Od njih ce se tesko oporaviti za naresnih 20 godina
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2513 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Truba »

Foca je prelijepa
Ne znam sta ovdje izmisljaju neki

Znaciarmirnjaca beton...2 rijeke...bazen...novogradnja...hram :mrgreen: srusise nam komunjare crkvu al nema veze vratice se jednom
Zelenilo izgleda cisto mnostvo kafica faksovi...
Ljepota mogu misliti ljeti kad dijaspora navali i kupanja
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66026
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2514 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

team87 wrote: 05/06/2023 16:24 gledam videe grahova i glamoca, gradovi duhova, dobro bi bilo neki horor snimiti, scena vec postavljena :D
De link
User avatar
Isner
Posts: 809
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#2515 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Isner »

megaribi1 wrote: 05/06/2023 21:25
ElRe wrote: 05/06/2023 21:03 U RSu Čajniče i Rudo.
U Federaciji Drvar.
Ta tri mjesta su bila nekad slavna po Narodno-oslobodilačkoj borbi. Danas decenijama kao da ne postoje.
Rudo i NOR?
Pa tamo je samo osnovana Prva proleterska, najmanje bilo partizana iz Rudog..
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#2516 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by olensoner »

Prolazio sam više puta u zadnje vrijeme kroz Drvar i Bos. Grahovo. Meni kao prolazniku izgleda da je Drvar u nešto boljoj situaciji nego Grahovo. Nije da je dobro, ali u usporedbi je bolje :D
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#2517 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mistek »

Od 2020. na ovamo sam prošao kroz 95% općina u BiH. S nekim mjestima se fakat pretjeruje, jer nisu tako loša u odnosu na ona druga. Eh sad, naravno, jedno je i što sam kroz neka bezveze prošao, druga osjetio malo više, nešto skroz drugo je život u tim mjestima.

Generalno, u RS su puno jadnija mjesta nego u FBiH kakvo god poređenje napraviš. Mislim, ovdje će se često spominjati Olovo ili Kladanj kao "jadna mjesta", a u RS bi ta mjesta bila debelo iznad prosjeka (i generalno nije to ni blizu tako loše).

U FBiH definitivno je dno dna taj zapad. Bosansko Grahovo je bukvalno dno dna, žali Bože. Ni Drvar nije puno bolji uopšte, skroz druga dimenzija života u odnosu na naše živote. Glamoč je neka prelazna varijanta već, iako je i tamo tanušno Boga mi. Ali, generalno, te općine su potpuni šampioni i sve drugo je neuporedivo (možda ove neke male općine, novonastale, ali to je bezveze i računati, pa čak i Ravno ko možda "veću").

Nakon toga bi vjerovatno listu do top 10 popunila mjesta u RS. Čak bi i Vareš morao da se napati da uđe u top 10 najlošijih u toj konkurenciji. Apsolutno sve u istočnoj Hercegovini, osim Trebinja, je jad jadova. Čajniče, Rudo, Han Pijesak, pa i Šekovići Boga mi. :) Zapravo, u istočnoj RS možeš shvatiti život u Trebinju, Foči, ovo oko Sarajeva, Zvorniku i Bijeljini. Sve drugo je jad i bijeda (Nisam nikad bio u Ugljeviku doduše :D
HelaS
Posts: 5605
Joined: 22/09/2018 13:21

#2518 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by HelaS »

mirota wrote: 05/06/2023 22:07
Piaty wrote: 05/06/2023 21:00 Ja se ne mogu odlučiti između Grahova, Rudog i Bileće.

Samo mi je bezveze što je tema postavljena kao "najjadniji", nekako je ponižavajuće jer svi oni imaju svoju lijepu povijest i ta mjesta su dio nečijih najljepših uspomena i doživljaja.
aooo a Kalinovnik, sta je ono majko draga

a Trebinje je fakat naaajljepsi gradic u BiH...blizina mora, klima Kalifornija, cisto, vidi se Austrougarska da je bila tu, turista dosta, prelijepa rijeka, uredjenost korita i setalista, aqua park, bazeni, cudo kako je grad napredovao u zadnjih 20 god
Popišaj ga, kad mu ne valjaju ljudi. Sve što je vrijedilo je rastjerano i pobijeno, a onda naselilo se "s koca i konopca", sve poludivlje, pa se sad socijalizoraju, ali džaba, zrači seljakluk
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#2519 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by dječak sa šibicama »

Bas me zanima koja je razlika izmedju Kladnja i Sekovica recimo, pa je ovo drugo uzas strava a ovo prvo ok.

Osim entitetske i neke druge pristranosti :D
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2520 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by sehohari »

dječak sa šibicama wrote: 06/06/2023 01:37 Bas me zanima koja je razlika izmedju Kladnja i Sekovica recimo, pa je ovo drugo uzas strava a ovo prvo ok.

Osim entitetske i neke druge pristranosti :D
Kladanj je na glavnoj magistrali i tačno na pola puta između Tuzle i Sarajeva kao dva velika centra. Broji 15 hiljada stanovnika.

Šekovići su u potpunosti zabačeni, prema njima ide neki seoski put, daleko od svega. Nema tamo ni 5 hiljada ljudi.

To su dva mjesta potpuno različite kategorije
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#2521 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by desni »

U Kladnju postoji katolička crkva, u Šekovićima jok :roll:
Malo li je za značajnu razilku 8-)
Čak štaviše
http://zurnalizam.blogspot.com/2020/01/ ... hnula.html
U jednom franjevačkom putopisu iz 1366. spomenut je kao najveće mjesto u tuzlanskom kraju, a imao je oko 950 kuća.
Austrougarski sustav izmijenio je administrativnu i političku sliku ovoga mjesta. Rekli bismo popularnim vokabularom, u Kladanj je došla Europa.Tako je prema procjenama, koje je više nemoguće provjeriti – možda, eventualno, u nekim bečkim arhivama – u pojedinim godinama poslije 1878. u Kladnju i okolici znalo biti i po nekoliko stotina katolika, naravno različitih nacija.
I Šekovići su na nekakvoj magistrali i povezuju Zvornik i Istočno Sarajevo :bih:
Oni koji žele da vide razliku, jedino da se provozaju kroz Šekoviće i Kladanj :sax:
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#2522 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by desni »

HelaS wrote: 06/06/2023 00:43
mirota wrote: 05/06/2023 22:07

aooo a Kalinovnik, sta je ono majko draga

a Trebinje je fakat naaajljepsi gradic u BiH...blizina mora, klima Kalifornija, cisto, vidi se Austrougarska da je bila tu, turista dosta, prelijepa rijeka, uredjenost korita i setalista, aqua park, bazeni, cudo kako je grad napredovao u zadnjih 20 god
Popišaj ga, kad mu ne valjaju ljudi. Sve što je vrijedilo je rastjerano i pobijeno, a onda naselilo se "s koca i konopca", sve poludivlje, pa se sad socijalizoraju, ali džaba, zrači seljakluk
Znaju ko su, a i ko im je bio đed :mrgreen:
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#2523 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by DebelinJoe »

Mislim da niko ne zna gdje su Šekovići i niko tamo nikada nije bio?

Zna li iko bilo koga iz Šekovića?
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#2524 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by RefPus »

olensoner wrote: 06/06/2023 00:01 Prolazio sam više puta u zadnje vrijeme kroz Drvar i Bos. Grahovo. Meni kao prolazniku izgleda da je Drvar u nešto boljoj situaciji nego Grahovo. Nije da je dobro, ali u usporedbi je bolje :D
Mi svake godine idemo na Šator planinu i svake godine stanemo u Drvaru da kupimo kruh, ostala nam to nekakva navika. Drvar je užasno depresivno mjesto, ostalo u nekom prošlom vremenu, ne vidi se nikakav napredak i sami ljudi kad razgovaraš s njima ne djeluju nimalo sretno. Grahovo je sve to ali na kvadrat. I evo šest godina zaredom, to stvarno često spominjemo i smijemo se, još nijednom nismo ušli u Drvar na putu za Šator da smo vidjeli sunce. Apsolutno svaki put je bila ili kiša ili tmurno, i tome se uvijek smijemo.

Glamoč, Ključ, Bosanski Petrovac, i te bih općine stavio na ovu listu.
User avatar
manuchao91
Posts: 1364
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#2525 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by manuchao91 »

vozim kamion svake sedmice idem u Donji vakuf poprilično jadno mjesto
Post Reply