Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Najjadnije mjesto u BiH

Skender Vakuf
31
5%
Vareš
166
27%
Ilijaš
31
5%
Donji Vakuf
18
3%
Kladanj
30
5%
Olovo
43
7%
Bos. Gradiška
20
3%
Bos Grahovo
146
23%
Novi Travnik
23
4%
Zenica
115
18%
 
Total votes: 623

kakavdanakneiskustvu
Posts: 58732
Joined: 03/08/2010 19:04

#1601 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

palermo wrote:
supercali wrote: 3 opstine u z hercegovini mozda razvijene siroki grude i posusje ostalo sve ili starci ostali ili se odselilo pa su kuce postale vikendice
đe si poznavalac zapadne hercegovine :D ....ima pet opština, samo tri razvijene :D barem kako ti reče......još zaboraviš Čitluk sa Međugorjem koje sigurno nije pustara, i zaboraviš Ljubuški koje je najljepše od svih...(zapravo jedan skroz lijepi gradičak)......
:thumbup:
palermo
Posts: 22353
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1602 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by palermo »

supercali wrote:E jesam fulio u pm
Od citave hercegovine zaboravio sam 3000 kvadrata i to optimisticna procjena :mrgreen:
Pa jesi :D

Al ne sekiraj se, ljudima se to stalno dešava kad požele da pričaju o onome što ne znaju
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1603 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by supercali »

Jah eto ti znas i pravis se pametan
Pa eto od tih 5 gradica sta ima tamo razvijeno i to cak u pitanju je samo uza jezgra tih gradica ne citave opstine koje mogu biti i kilometrima rasprostranjene
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58732
Joined: 03/08/2010 19:04

#1604 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

palermo wrote:
supercali wrote:E jesam fulio u pm
Od citave hercegovine zaboravio sam 3000 kvadrata i to optimisticna procjena :mrgreen:
Pa jesi :D

Al ne sekiraj se, ljudima se to stalno dešava kad požele da pričaju o onome što ne znaju
:thumbup:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#1606 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Jimmy McNulty »

Mislim da je ipak gore u Zenici.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#1607 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by sinuhe »

Kako bi u Glamocu to trebalo biti.
Tri hiljade stanovnika i uglavnom onih koji nisu stigli nigdje otici.
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#1608 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Inteligencija »

sinuhe wrote:Kako bi u Glamocu to trebalo biti.
Tri hiljade stanovnika i uglavnom onih koji nisu stigli nigdje otici.
Nema veze sto se u Zenici rodi za 3 godine vise nego sto cijeli Glamoc ima stanovnika mislim da je gore u Zenici, mislim da je tih 3 hiljade ipak mnogo kvalitetnije od 120 000 zenicana , a kao sto vidimo tako je i na anketi Glamoca nema a Zenica je tu sto dokazuje moju tezu.
Uostalom sta je to samo 40 puta vise ljudi
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#1609 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mistek »

Ma u anketa je loša i ponuđena mjesta su očito zajebancija.
Ilijaš je sasvim pristojno mjesto, taman da ga pozicioniraš i u pustaru, a sa blizinom Sarajeva, pa i Visokog, na glavnoj džadi u državi, daleko od jadnog. Nije ni u 50 najgorih.
Donji Vakuf je i meni razočaravajući, ali opet ne može u ovu kategoriju. Solidan putni pravac i nešto što ipak liči na mjesto gdje žive ljudi. Nije ni blizu dobrog, ali najjadnije nije.
Kladanj i Olovo su vala teški i tegobni, ali su na listi samo jer raja često prolazi kroz njih. Jebi ga, Olovo nakon Ilijaša izgleda loše, ali su oba i dalje neuporediva s najjadnijim.
Bosanska Gradiška ne treba ni komentarisati. Pa samo u tom dijelu države se lahko nađu mnoga jadnija.
Novi Travnik također. Nije poput Viteza, ali ništa spektakularno loše.
Zenicu je glupo i komentarisati. Hajd da pravimo paralelu Sarajevo, Tuzla, Mostar, Zenica, BL, Bijeljina, pa da se diskutuje šta je tu najjadnije, ali u ovoj konkurenciji je besmisleno.
I za Skender Vakuf ne znam, nikad bio tamo :)

Uglavnom, u krug za glasanje mogu upasti Vareš i Bosansko Grahovo s liste. I ovom lagano dodaj cijeli taj kraj oko B. Grahova. Glamoč i Drvar, za koje je i Kupres ugodno mjesto. Je li iko bio u Kalinoviku recimo? Pa, i jedno Nevesinje je u odnosu na recimo Olovo smijurija. Užas od grada, a sa solidnim potencijalom. I cjelokupna pustahija južnije, preko Berkovića do Ljubinja. Meni je ono užas.I u istočnoj Bosni ima jada. Han-Pijesak je zadnja rupa recimo, ni Sokolac nije daleko, ali eto, to je ipak neuporedivo sa Glamočem, Kalinovikom ili Varešom.

Inače, zvanično su u FBiH ekonomski najjadnije općine: Dobretići, Bosansko Grahovo, Foča FBiH, Pale FBiH, Domaljevac, Ključ, Vareš, Glamoč, Drvar, Donji Vakuf i Sapna. Na istoj listi, Zenica je 29., Ilijaš 41., Novi Travnik 45., Kladanj 53., Olovo 54. (od 79).
Last edited by mistek on 25/03/2018 19:56, edited 1 time in total.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1610 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by bach »

https://www.klix.ba/magazin/kultura/gra ... /180325009

Džananović u knjizi detaljno opisuje i negativnu stranu procesa nagle socijalističke urbanizacije. Zenica je bila najprljaviji grad u Jugoslaviji i jedan od najzagađenijih u Evropi. U prvim godinama nakon Drugog svjetskog rata sve investicije u Zenici išle su na širenje industrijskih kapaciteta i izgradnju stambenih naselja za radnike u industriji, pa je vremenom ona postala samo "velika radnička spavaona". Čak i nekoliko decenija nakon Drugog svjetskog rata glavna zanimacija stanovnika Zenice u slobodno vrijeme često su bile "mračne birtije ispunjene alkoholom, prostitucijom i kockom, često praćene i tučama". Slično je bilo i sa kockanjem koje nije bilo odlika isključivo radnika, već i visokoobrazovanih ljudi, intelektualaca. Situaciju su dodatno otežavali i loši uslovi stanovanja većine stanovnika koji su sa višečlanim porodicama živjeli u malim stanovima bez osnovnih životnih uslova. Sve se to odražavalo i na porodični život ljudi, pa su bračne razmirice i razvodi bili svakodnevnica. Pri tome su najviše ispaštala djeca sa posljedicama koje je bilo teško liječiti.

Sve je isto, ništa isto nije
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#1611 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Inteligencija »

Nista nije isto osim sto si sve veci kompleksas kako staris i blizis se tabutu
Naslovnica
Posts: 27897
Joined: 20/03/2013 15:38

#1612 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Naslovnica »

Neki dan prođoh kroz Trnovo...imao sam osjećaj kao da sam se teleportirao u 1996-97...
:roll:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1613 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by JThomas »

jebo majku ako bach ne ukuca u gugl zenica i još nešto negativno... :mrgreen:
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#1614 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Ci-Nick »

Jadan je onaj ko mrzi,... zarobljen u svojoj mržnji i destrukciji ko u najgorem siromaštvu, bolest teška. :sad:
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#1615 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by elcaliente »

Trebalo bi unjeti neke kvalitetne parametre podkrijepljene nekim statistikama.
Kako neko iz centralne Bosne moze ocijeniti da je neko mjesto u zapadnoj ili istocnoj BiH najadnije ako je jednom prosao autom tamo.
Totalno nelogicno i tupavo.
Zar nije normalno da neko ko zivi npr u zapadnoj ili istocnoj Hercegovini 10km vazdusne linije od mora, u kuci okruzen vinogradima ima kvalitetniji zivot nego neko ko zivi u centru Sarajeva?
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#1616 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Seyfo »

Realno,najjadnija su mjesta koja su nastala zbog neke fabrike, do 1945.g nisu ni postojala, a iza ovog rata te fabrike su najcesce unistene. Nemaju ni istoriju, ni tradiciju, kulturno nasljedje, spomenike,objekte-najstarija gradjevina je radnicka baraka. Recimo Novi Travnik, Zavidovici, Banovici, Vares isl. Ilijas je bio do prije par godina ali sad se digao iz pepela.
User avatar
mk ultra
Posts: 19515
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1617 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mk ultra »

elcaliente wrote:Trebalo bi unjeti neke kvalitetne parametre podkrijepljene nekim statistikama.
Kako neko iz centralne Bosne moze ocijeniti da je neko mjesto u zapadnoj ili istocnoj BiH najadnije ako je jednom prosao autom tamo.
Totalno nelogicno i tupavo.
Zar nije normalno da neko ko zivi npr u zapadnoj ili istocnoj Hercegovini 10km vazdusne linije od mora, u kuci okruzen vinogradima ima kvalitetniji zivot nego neko ko zivi u centru Sarajeva?
Pola zapadne hercegovine je pustahija, ko kalinovik, bukvalno... drugo pola je zasluga radnih ljudi i položaja...

Proveo sam dosta vremena u svim gradovima, od ljubuškog, širokog, gruda, čitluka, posušja... i realno, sa ponudom i potražnjom ne može se mjeriti sa Sarajevom
Jednostavno, društvo je drugačije... hranu nećeš naći da kupiš... u ljubuškom imaš jednu ulicu sa radnjicama i tu ima neki restorančić
grude, posušje, čitluk... jedna ulica
javni prevoz? kino? bazeni? ne može se porediti
on ako nešto želi mora ili u Mostar ili u Split
A mostar je u dosta stvari prdimahovina
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1618 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Ommadawn »

mk ultra wrote:
elcaliente wrote:Trebalo bi unjeti neke kvalitetne parametre podkrijepljene nekim statistikama.
Kako neko iz centralne Bosne moze ocijeniti da je neko mjesto u zapadnoj ili istocnoj BiH najadnije ako je jednom prosao autom tamo.
Totalno nelogicno i tupavo.
Zar nije normalno da neko ko zivi npr u zapadnoj ili istocnoj Hercegovini 10km vazdusne linije od mora, u kuci okruzen vinogradima ima kvalitetniji zivot nego neko ko zivi u centru Sarajeva?
Pola zapadne hercegovine je pustahija, ko kalinovik, bukvalno... drugo pola je zasluga radnih ljudi i položaja...

Proveo sam dosta vremena u svim gradovima, od ljubuškog, širokog, gruda, čitluka, posušja... i realno, sa ponudom i potražnjom ne može se mjeriti sa Sarajevom
Jednostavno, društvo je drugačije... hranu nećeš naći da kupiš... u ljubuškom imaš jednu ulicu sa radnjicama i tu ima neki restorančić
grude, posušje, čitluk... jedna ulica
javni prevoz? kino? bazeni? ne može se porediti
on ako nešto želi mora ili u Mostar ili u Split
A mostar je u dosta stvari prdimahovina
Prolazio sam kroz ta mjesta ranije te i sad ljetos. Masa lijepih vila sa poslovnim prostorom - nekad ranije trgovine a danas samo natpisi “Izdaje se”.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1619 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Škobo Habu »

Prije nekih mjesec dana, silom prilika, u doba onih silnih blokada demobilisanih boraca, moradoh preko Vareša kući.

Ništa se nije promjenilo od zadnjeg puta kada sam proš'o kroz njega, a ima nekoliko godina.

Tamo ko da je tek potpisan Washingtonski sporzum, jebo te...
User avatar
mk ultra
Posts: 19515
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1620 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mk ultra »

Da, radnje su preselili u Sarajevo i Mostar, dijelom malim i Tuzlu
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1621 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mali_balon »

Škobo Habu wrote:Prije nekih mjesec dana, silom prilika, u doba onih silnih blokada demobilisanih boraca, moradoh preko Vareša kući.

Ništa se nije promjenilo od zadnjeg puta kada sam proš'o kroz njega, a ima nekoliko godina.

Tamo ko da je tek potpisan Washingtonski sporzum, jebo te...
A zamisli...da u opstini sa haman pa 90% bosnjackog stanovnistva izobre za nacelnika dobije kandidat HDZ-a....a ratovali sa Hrvatima, pa Stupni do...
Vares ima potencijala za dobru turisticku ponudu na tome se radi....evo hoce da dovuku neke podvodne bagere da rove po dnu onog vjestackog jezera, nisam 100% upucen sta sta traze, ali svi se nadigli da zabrane dolazak te masinerije, jer je voda u tom jezeru pitka.
A da ne govorimo o zeljeznoj rudi i srebru i ostalim prirodnim bogatstvima kojima Vares oblijue, samo je nekom jos nije u interesu da taj gradic izadje iz prkna....
Sjecam se da se 1991 slala humanitarna pomoc u VAres...
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1622 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Truba »

jel to ovaj sad načelnik klao i ubijao?
ima li dokaza?
zašto nisu predočeni sudu

možda je slična situacija gdje hrvati izaberu bošnjaka za načelnika a u većini su?
ha?
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1623 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Truba »

mk ultra wrote: Pola zapadne hercegovine je pustahija, ko kalinovik, bukvalno... drugo pola je zasluga radnih ljudi i položaja...
jedva čekam kad bošnje i srbe dobiju kao ujke putovnice s kojim će ravnopravno moći konkurirati na posao u minkenu s nijemcom i ostalim građanima eu

koji će to stampedo biti

a bio sam u kladnju... kaže žena nama je dobro imamo firmu ali kako će nam biti dobro kad gledam da se sve oko nas raspada a mladi odlaze ( bez putovnica koje valjaju)
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1624 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mali_balon »

Black swan wrote:jel to ovaj sad načelnik klao i ubijao?
ima li dokaza?
zašto nisu predočeni sudu

možda je slična situacija gdje hrvati izaberu bošnjaka za načelnika a u većini su?
ha?
Ufatio si se jedne recenice i opet nisi shvatio sta sam htio rijet ali et da nacrtam...
htio sam rijet da je narodu u Varesu pun kurac SDA pa ih odjebali i glasali za HDZ koji je dobio oko 80% glasova.....po meni je to pozitivno....narod razmisalja i kaznjava.....a ne kao u pojedinim bogatijim urbanijim emancipovanijim sredinama narod i dalje bleji
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#1625 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by elcaliente »

mk ultra wrote:
elcaliente wrote:Trebalo bi unjeti neke kvalitetne parametre podkrijepljene nekim statistikama.
Kako neko iz centralne Bosne moze ocijeniti da je neko mjesto u zapadnoj ili istocnoj BiH najadnije ako je jednom prosao autom tamo.
Totalno nelogicno i tupavo.
Zar nije normalno da neko ko zivi npr u zapadnoj ili istocnoj Hercegovini 10km vazdusne linije od mora, u kuci okruzen vinogradima ima kvalitetniji zivot nego neko ko zivi u centru Sarajeva?
Pola zapadne hercegovine je pustahija, ko kalinovik, bukvalno... drugo pola je zasluga radnih ljudi i položaja...

Proveo sam dosta vremena u svim gradovima, od ljubuškog, širokog, gruda, čitluka, posušja... i realno, sa ponudom i potražnjom ne može se mjeriti sa Sarajevom
Jednostavno, društvo je drugačije... hranu nećeš naći da kupiš... u ljubuškom imaš jednu ulicu sa radnjicama i tu ima neki restorančić
grude, posušje, čitluk... jedna ulica
javni prevoz? kino? bazeni? ne može se porediti
on ako nešto želi mora ili u Mostar ili u Split
A mostar je u dosta stvari prdimahovina
Da ali kvalitetu zivota neodredzuje to dali ti je prodavnica odmah tu u krugu od 20 metara. Niti oni na Poljinama imaju prodavnicu odmah ispred kuce niti oni na Ilidzi imaju kino u gradu.
Ubjedzen sam da neko ko ima vilu sa vinogradom i nalazi se 10km vazdusne linje od mora ima kvaliteniji i zdraviji zivot od nekoga ko zivi na Grbavici.
Jer ovaj dole kada nesto treba sjedne u svoj x5 i za 20 min je u svakom trznom centru i okolini a da nepricamo da su mu svi trzni centri u Hr ili more 40 minuta blizu, ima klimu, cist vazduh i nema kriminala. Dok ovaj na Grbavici zivi skucen u stanu, nema vode, zrak mu non stop zagadzen okruzen je kriminalom ali eto moze po hljeb i pastetu za 5minuta. Neznam po cemu on nije jadan a ovaj dole u Hercegovini jeste. Ja da imam mogucnosti uvijek bi izabrao vilu u Hercegovini blizu mora nego stan od 100 kvadrata u centru Sarajeva. Svako ko dodze do para seli se izvan grada svugdje u svijetu pa evo i kod nas, zasto da bi bilo jadni?
Post Reply