Najcesca imena u BIH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#601 Re: Najcesca imena u BIH

Post by saimidin »

:shock:

Ma ovo se zajebavate, jednostavno ne može biti drugačije
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#602 Re: Najcesca imena u BIH

Post by sehohari »

saimidin wrote: 08/03/2024 17:26 :shock:

Ma ovo se zajebavate, jednostavno ne može biti drugačije
?
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#603 Re: Najcesca imena u BIH

Post by saimidin »

sehohari wrote: 08/03/2024 17:29
saimidin wrote: 08/03/2024 17:26 :shock:

Ma ovo se zajebavate, jednostavno ne može biti drugačije
?
Ma u kojem pravcu ide ova rasprava, pokajao se što uđo na temu
:run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#604 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

sehohari wrote: 08/03/2024 17:23 Govorim da pripadaju tom kulturnom krugu.
Ne bavim se porijeklom imena, već kako ih se posmatra.
Poenta je da Sofija nije neutralno ime gdje možeš reći da si muslimanka ili hrišćanka, već će svi odmah misliti da si ovo drugo.
To da li imaju isto porijeklo ili ne me plaho malo interesuje, govorim o tome da je Safija čisto muslimansko, a Sofija u 99,99% slučajeva hrišćansko.
I prije još jednom igraš na bukvalističku kartu : Muslimansko ili hrišćansko u smislu da će svako pretpostaviti da pripadaš toj religiji, ne da je ime samo po sebi npr. "hrišćansko".
To je tvoje misljenje. :lol: Svi? Ko svi?
Hajd ti nama jos jednom Sofija = Safija.

Siguran da si student? :D


Ah, da te nema treba te izmisliti. :D
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#605 Re: Najcesca imena u BIH

Post by sehohari »

Bloo wrote: 08/03/2024 18:19
sehohari wrote: 08/03/2024 17:23 Govorim da pripadaju tom kulturnom krugu.
Ne bavim se porijeklom imena, već kako ih se posmatra.
Poenta je da Sofija nije neutralno ime gdje možeš reći da si muslimanka ili hrišćanka, već će svi odmah misliti da si ovo drugo.
To da li imaju isto porijeklo ili ne me plaho malo interesuje, govorim o tome da je Safija čisto muslimansko, a Sofija u 99,99% slučajeva hrišćansko.
I prije još jednom igraš na bukvalističku kartu : Muslimansko ili hrišćansko u smislu da će svako pretpostaviti da pripadaš toj religiji, ne da je ime samo po sebi npr. "hrišćansko".
To je tvoje misljenje. :lol: Svi? Ko svi?
Hajd ti nama jos jednom Sofija = Safija.

Siguran da si student? :D


Ah, da te nema treba te izmisliti. :D
Kako god.
Možda sam pogriješio kod Safije/Sofije, ali to je bio samo primjer. Možemo i o Ibrahimu/Abrahamu, Adem/Adamu.
Ono što mi nazivamo Aleksandrija je u Egiptu Iskandrija.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#606 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

sehohari wrote: 08/03/2024 18:44 Kako god.
Možda sam pogriješio kod Safije/Sofije, ali to je bio samo primjer. Možemo i o Ibrahimu/Abrahamu, Adem/Adamu.
Ono što mi nazivamo Aleksandrija je u Egiptu Iskandrija.
Top
Ne moramo, već sam rekla da nisu parnjaci na taj nacin. :lol:
Samo primjer i jedini i pogrešan.
Nikad cuo za sofiste?

Nema veze. Cesto ti izvalis onako sav siguran u sebe.
Red Autocesta, red licnih imena, red Autocesta...i tako.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#607 Re: Najcesca imena u BIH

Post by belfy »

sehohari wrote: 08/03/2024 17:23
Bloo wrote: 08/03/2024 05:50
sehohari wrote: 07/03/2024 16:57

Ne želim da se petljam u izbor imena nečijeg djeteta, ali po čemu misliš da su imena koje si spomenuo neutralna?
Ema, Sofija, Adrijana su čista hrišćanska imena.
Zato i postoji arapska verzija u vidu Safije npr.

U Bosni, ali i arapskom svijetu će odmah misliti da si kršćanin ako pročitaju to ime, nema oko toga puno dileme.
Isto važi i za Filipa, a pogotovo Samuela npr. - u Libanonu se npr. baš po takvim imenima razlikuju kršćani arapi i arapi muslimani.
Sofija je starogrcko. Ne moze grckije. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Adrijana je latinsko vidi Hadrian.
Emma vjerovatno germansko.

Safija nije Sofija.
:lol:
Na nacin tipa Isus Isa hHahahahaahah
Filip je grcko :lol:

jao provala

Sofija = Safija

:lol: :lol:
Govorim da pripadaju tom kulturnom krugu.
Ne bavim se porijeklom imena, već kako ih se posmatra.

Poenta je da Sofija nije neutralno ime gdje možeš reći da si muslimanka ili hrišćanka, već će svi odmah misliti da si ovo drugo.

To da li imaju isto porijeklo ili ne me plaho malo interesuje, govorim o tome da je Safija čisto muslimansko, a Sofija u 99,99% slučajeva hrišćansko.

I prije još jednom igraš na bukvalističku kartu :mrgreen: : Muslimansko ili hrišćansko u smislu da će svako pretpostaviti da pripadaš toj religiji, ne da je ime samo po sebi npr. "hrišćansko".
ne bavis se ti nicim. ne pricas ti kako IH posmatraju, nego kako ih TI posmatras. da odes jednom eskimu ili maoritancu i kazes da se zoves Muhamed ili Isus njemu ne bi nista znacilo (karikiram). gore je to sto ti mislis da si sirokih shvatanja, pa to onda jos dodatno generalizujes...
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#608 Re: Najcesca imena u BIH

Post by moimoi »

Samo kod nas ljudi po imenu zakljucuju “sta si” :D
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#609 Re: Najcesca imena u BIH

Post by sehohari »

belfy wrote: 08/03/2024 19:13
sehohari wrote: 08/03/2024 17:23
Bloo wrote: 08/03/2024 05:50
Sofija je starogrcko. Ne moze grckije. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Adrijana je latinsko vidi Hadrian.
Emma vjerovatno germansko.

Safija nije Sofija.
:lol:
Na nacin tipa Isus Isa hHahahahaahah
Filip je grcko :lol:

jao provala

Sofija = Safija

:lol: :lol:
Govorim da pripadaju tom kulturnom krugu.
Ne bavim se porijeklom imena, već kako ih se posmatra.

Poenta je da Sofija nije neutralno ime gdje možeš reći da si muslimanka ili hrišćanka, već će svi odmah misliti da si ovo drugo.

To da li imaju isto porijeklo ili ne me plaho malo interesuje, govorim o tome da je Safija čisto muslimansko, a Sofija u 99,99% slučajeva hrišćansko.

I prije još jednom igraš na bukvalističku kartu :mrgreen: : Muslimansko ili hrišćansko u smislu da će svako pretpostaviti da pripadaš toj religiji, ne da je ime samo po sebi npr. "hrišćansko".
ne bavis se ti nicim. ne pricas ti kako IH posmatraju, nego kako ih TI posmatras. da odes jednom eskimu ili maoritancu i kazes da se zoves Muhamed ili Isus njemu ne bi nista znacilo (karikiram). gore je to sto ti mislis da si sirokih shvatanja, pa to onda jos dodatno generalizujes...
Ne mislim da sam širokih shvatanja, fakat.

Čovjek je rekao da traži da imena koja prolaze i kao muslimanska, odnosno hrišćanska.
Znači, u startu je krug ljudi o kojem se radi sužen na osobe koje se interesuju za to, a ne na Eskimime ili Maoritance (btw. zašto ti je Mauritanija pojam za neku državu gdje ljudi nemaju veze ni s čim, to je arapska i islamska zemlja, nije baš da oni ne znaju za spomenuta imena).

I da, naravno da je to moj subjektivni osjećaj i mišljenje na osnovu ličnih poznanstava i iskustava. Valjda se to podrazumijeva na forumu.
Ne mogu ja uraditi empirijsku studiju za neki upis ovdjeu. Nekome je subjektivno mišljenje da ipak sa imenom Filip ili Sofija možeš da sprječiš da ti dijete sutra posmatraju kroz određenu religijsku ladicu, ja ne mislim tako i tjt.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#610 Re: Najcesca imena u BIH

Post by sehohari »

moimoi wrote: 08/03/2024 19:28 Samo kod nas ljudi po imenu zakljucuju “sta si” :D
Ma to je općenito često karakteristika višereligijskih i/ili višeetničkih država gdje odnosi nisu baš najbolji, mislim.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#611 Re: Najcesca imena u BIH

Post by moimoi »

sehohari wrote: 08/03/2024 19:34
moimoi wrote: 08/03/2024 19:28 Samo kod nas ljudi po imenu zakljucuju “sta si” :D
Ma to je općenito često karakteristika višereligijskih i/ili višeetničkih država gdje odnosi nisu baš najbolji, mislim.
Pa ne bas. Eto npr u Indiji ili Sri Lanci po imenu ne mozes zakljuciti kojoj religiji pripada… a ratovali su i oni.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#612 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

sehohari wrote: 08/03/2024 19:34
moimoi wrote: 08/03/2024 19:28 Samo kod nas ljudi po imenu zakljucuju “sta si” :D
Ma to je općenito često karakteristika višereligijskih i/ili višeetničkih država gdje odnosi nisu baš najbolji, mislim.
Pa sta reci za Liban :D
Majida El Roumi Baradhy od oca Halim El Roumi (krscanin)

Nuzha Khalil Mu'mar - palestinska krscanka

Gibran Khalil Gibran - njega svi znamo :D

Youssef Chahine - Egipćanin
Wadie Haddad - Palestinac

I tako dalje.

I onda TI procitas ova imena i ZNAS odma' dal su muslimani ili krscani :D

How yes no.
Ne mogu ja uraditi empirijsku studiju za neki upis ovdjeu. Nekome je subjektivno mišljenje da ipak sa imenom Filip ili Sofija možeš da sprječiš da ti dijete sutra posmatraju kroz određenu religijsku ladicu, ja ne mislim tako i tjt.
LADICU!!! LADICU!

I ljudi se ne posmatraju kroz laDice već se stavljaju u laDice.Posmatraš kroz prizme/vizure?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#613 Re: Najcesca imena u BIH

Post by sehohari »

Mislim općenito na brojanje krvnih zrnaca kroz imena, ne koliko je to moguće. Mada imaš i npr. ne-arapska imena gdje je veoma jasno šta je (npr. Nancy Ajram, poznata arapska pjevačica, ili Michel Aoun).

S tim da je meni još uvijek interesantno kako Hrvati i Srbi znaju ko je ko. U Bosni svako ulaže veoma visoke napore da da veoma "markantna" imena, ili je to npr. kod Bošnjaka već predispozirano, ali u Hrvatskoj npr. neki dan čitam ime Zoran Vučić. Čovjek može biti brat Vučka, a može biti i lokalni vijećnik ispred HDZ-a.
A mislim da i unutar BiH sigurno ima slučajeva gdje se ne može baš razlikovati između bh. Hrvata i bh. Srbina po imenu.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#614 Re: Najcesca imena u BIH

Post by sehohari »

Btw. predlažem da možda okrenemo malo temu, previše pričam(o) o stvarima koja su na granici off-topica.

Općenito, smatram da se imena ne bi trebala primarno dati bazirano na potencijalnim mišljenjima drugih, već koliko se meni lično sviđa. Naravno, ne bi trebalo uvrijediti nekoga i sl.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#615 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

sehohari wrote: 08/03/2024 23:19 Mislim općenito na brojanje krvnih zrnaca kroz imena, ne koliko je to moguće. Mada imaš i npr. ne-arapska imena gdje je veoma jasno šta je (npr. Nancy Ajram, poznata arapska pjevačica, ili Michel Aoun).

S tim da je meni još uvijek interesantno kako Hrvati i Srbi znaju ko je ko. U Bosni svako ulaže veoma visoke napore da da veoma "markantna" imena, ili je to npr. kod Bošnjaka već predispozirano, ali u Hrvatskoj npr. neki dan čitam ime Zoran Vučić. Čovjek može biti brat Vučka, a može biti i lokalni vijećnik ispred HDZ-a.
A mislim da i unutar BiH sigurno ima slučajeva gdje se ne može baš razlikovati između bh. Hrvata i bh. Srbina po imenu.
plus ime Zoran je slavensko :D
U Libanu i Egiptu mozda daju svoja lokalna imena - egipatska i libanska :) I onda imas Hamzu kopta :D Dina Habib kak ti to zvuci

A kod nas (sto onda utjece na tvoju "ladicu") su etnicka plemena prisvojila odredena imena (slavenska) ili bili uslovljeni da daju odredena imena.
Tako da skoro i da nemas više bosanskih/slavenskih imena već samo bošnjačka/hrvatska/srpska i time "muslimanska"/"krscanska".
Ime Vesna je slavensko ali je isto tako i hrvatsko/srpsko/bosansko ako gledamo geografski gdje su Slaveni bili.

Naravno imas imena koja su "krscanska" jer su osobe sa tim imenima sveci ili u korijenu imaju krst ili krista.
Michael/Michel je zapravo hebrejsko ime :D ali to ako cemo zakerati.
A imas svetog Mihovila pa saint Michaela...i tako.
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#616 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Osmi Socrates »

Mislim da je najodvratniji pojam u ovoj inače čudnoj diskusiji "neutralno ime".
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#617 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Piaty »

Osmi Socrates wrote: 08/03/2024 23:35 Mislim da je najodvratniji pojam u ovoj inače čudnoj diskusiji "neutralno ime".
Da.
Zamisli lika kojem je bogomdan identitet, stovorio ga da pripada negdje i on se traži u neutralnim.
Pa što u neutralne? Što ne bi promjenio dres pa se opredjelio?

Ali ne, njemu je sve znano i poznato, on se izdigao iznad toga dok su neke ljudske veličine kroz povijest davale živote zbog pripadnosti nečemu.
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#618 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Osmi Socrates »

Nije mi odvratan zbog istih razloga kao tebi. Čak bih rekao i dijametralno suprotnih.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#619 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

Piaty wrote: 08/03/2024 23:39
Osmi Socrates wrote: 08/03/2024 23:35 Mislim da je najodvratniji pojam u ovoj inače čudnoj diskusiji "neutralno ime".
Da.
Zamisli lika kojem je bogomdan identitet, stovorio ga da pripada negdje i on se traži u neutralnim.
Pa što u neutralne? Što ne bi promjenio dres pa se opredjelio?

Ali ne, njemu je sve znano i poznato, on se izdigao iznad toga dok su neke ljudske veličine kroz povijest davale živote zbog pripadnosti nečemu.
Tuzno je da moramo davati zivot zbog pripadnosti necemu ili zbog drustvenih konstrukta ili ideja.
Identitet treba da stvaras ne samo da ti GA DAJU. Identitet treba i da bvude fleksibilan inace dolazi do tiranije identiteta.
A i te velicine su bile INDIVIDUE, a neki su i nadrasli svoje kolektive...
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#620 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Osmi Socrates »

Meni se čini da su njemu odvratna neutralna imena. A ja sam rekao da mi je pojam "neutralno ime" odvratan. To su različite stvari.


Meni nijedno ime nije odvratno. Ali baš nešto i ne obraćam pažnju na njih. Meni ni ime Shcnm5ha nije odvratno. Ovo 5 je silent.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#621 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Bloo »

Osmi Socrates wrote: 08/03/2024 23:49 Meni se čini da su njemu odvratna neutralna imena. A ja sam rekao da mi je pojam "neutralno ime" odvratan. To su različite stvari.
Meni nijedno ime nije odvratno. Ali baš nešto i ne obraćam pažnju na njih. Meni ni ime Shcnm5ha nije odvratno. Ovo 5 je silent.
Ni božanstvo ne voli neutralno:
No zato što si mlak—ni hladan ni vruć—ispljunut ću te iz svojih usta. :D
User avatar
TojoOptics
Posts: 651
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#622 Re: Najcesca imena u BIH

Post by TojoOptics »

Džet As Logan nije loše, ali je rijetko.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#623 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Piaty »

@Bloo
@Osmi Socrates

Mislio sam na pojedinca koji se zbog svog kvazi-intelekta i gordosti osjeća tako moćno da želi da prevaziđe kolektiv kojem je do tada pripadao.

Ne mislim na osobu koja istinski shvata i vjeruje u to da pripada jednom, svjetskom kolektivu. To podržaJem
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#624 Re: Najcesca imena u BIH

Post by konami666 »

Ma samo zapadnjačka imena, i u Hrvatskoj su jako popularna u zadnje vrijeme pa i Srbiji. Sto Bosna mora biti vazda u 15 vijeku.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#625 Re: Najcesca imena u BIH

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Piaty wrote: 07/03/2024 08:30 Meni se oduvjek sviđalo ime Osmo (ali ne nadimak od Osmana, nit to po meni ima veze sa Osmanom). Već samo Osmo. Ali hajd ti daj npr. to ime na današnjem vremenu
Hoces da ti posaljem link za njegov FB? :lol:

Mogu i od Osmice ako zelis? :D
Post Reply