Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Najbolji evropski košarkaši svih vremena

1.nowitzki
35
40%
2.p.gasol
2
2%
3.parker
4
5%
4.petrović
12
14%
5.kukoč
16
18%
6.ćosić
1
1%
7.a.sabonis
7
8%
8.schrempf
0
No votes
9.antetokounmpo
3
3%
10.ostali
7
8%
 
Total votes: 87

User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#51 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by Arminovski »

Mislim da bi trebali da se dogovorite oko nekih kriterija za glasanje pa da i mi ostali znamo kako da glasamo. Je li to šbb-kbb, titule, pojedinačna dostignuća, doprinos košarci, čisto umijeće ili nešto drugo. Bilo bi onda objektivnije poredjenje.

Jer ovako miješate i jedno i drugo, i ere i svašta nešto. Ko je danas npr lud da jednog Sabonisa izabere ko 70 i nekog na draftu...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#52 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by kakavdanakneiskustvu »

ukupna karijera,kako se inače biraju najbolji sportisti u bilo kom sportu
golman
Posts: 2683
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#53 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by golman »

Ako bi pitanje glasilo "Ko je najuspjesniji", onda bez premca Nowitzki. E sad, ko je bio najbolji, ko je sad najbolji....tema je za diskusiju. Kad bih sad analizirao tekme koje sam ja licno gledao i igace koje sam gledao vise puta, onda je broj 1 Gasol. Imao je sve i dugo je bio konstantno dobar. Trenutno je po statistici najbolji Giannis Antetokounmpo,ali ko zna kako ce mu teci karijera.Mozda Doncic bude uspjesniji od njega, to se nikad ne zna. Ko je mogao vjerovati da ce Jokic od debeljuckastog basketasa sa sjevera Backe, postati NBA zvijezda, za samo par godina.
Takodje, ne moze se porediti kosarka prije 50 godina i sad. To je totalno neuporedivo,isto kao i fudbal. Neko je vidim stavio i Cosica medju 10. Jeste Cosic bio sila od igraca i to ne osporavam, ali na primjer, opste je poznato da je Radivoj Korac bio daleko najbolji igrac te generacije i to su tvrdili i njegovi saigraci iz tih dana. Kad je poginuo u Semizovcu u saobracajci, godinu dana prije svjetskog prvenstva u Ljubljani,koje je Jugoslavija tad i osvojila, Daneu je izjavio da je Korac bio najbolji igrac s kojim je ikad igrao.
Tako da bi ovo moglo da se razgranici na period prije devedesete i nakon devedesete.
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#54 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by shalla »

Arminovski wrote: 01/11/2020 07:10 Mislim da bi trebali da se dogovorite oko nekih kriterija za glasanje pa da i mi ostali znamo kako da glasamo. Je li to šbb-kbb, titule, pojedinačna dostignuća, doprinos košarci, čisto umijeće ili nešto drugo. Bilo bi onda objektivnije poredjenje.

Jer ovako miješate i jedno i drugo, i ere i svašta nešto. Ko je danas npr lud da jednog Sabonisa izabere ko 70 i nekog na draftu...
:thumbup:

Mislim da je najbolje da ljudi stave svoje subjektivne izbore jer jaaaaaako puno faktora ima koji će kod nekih igrača prevagnuti u odnosu na druge...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#55 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by kakavdanakneiskustvu »

golman wrote: 02/11/2020 00:05 Ako bi pitanje glasilo "Ko je najuspjesniji", onda bez premca Nowitzki. E sad, ko je bio najbolji, ko je sad najbolji....tema je za diskusiju. Kad bih sad analizirao tekme koje sam ja licno gledao i igace koje sam gledao vise puta, onda je broj 1 Gasol. Imao je sve i dugo je bio konstantno dobar. Trenutno je po statistici najbolji Giannis Antetokounmpo,ali ko zna kako ce mu teci karijera.Mozda Doncic bude uspjesniji od njega, to se nikad ne zna. Ko je mogao vjerovati da ce Jokic od debeljuckastog basketasa sa sjevera Backe, postati NBA zvijezda, za samo par godina.
Takodje, ne moze se porediti kosarka prije 50 godina i sad. To je totalno neuporedivo,isto kao i fudbal. Neko je vidim stavio i Cosica medju 10. Jeste Cosic bio sila od igraca i to ne osporavam, ali na primjer, opste je poznato da je Radivoj Korac bio daleko najbolji igrac te generacije i to su tvrdili i njegovi saigraci iz tih dana. Kad je poginuo u Semizovcu u saobracajci, godinu dana prije svjetskog prvenstva u Ljubljani,koje je Jugoslavija tad i osvojila, Daneu je izjavio da je Korac bio najbolji igrac s kojim je ikad igrao.
Tako da bi ovo moglo da se razgranici na period prije devedesete i nakon devedesete.

korać kada je poginuo ćosić je tek počeo karijeru,deset godina je bio stariji korać
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#56 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by kakavdanakneiskustvu »

shalla wrote: 02/11/2020 10:38
Arminovski wrote: 01/11/2020 07:10 Mislim da bi trebali da se dogovorite oko nekih kriterija za glasanje pa da i mi ostali znamo kako da glasamo. Je li to šbb-kbb, titule, pojedinačna dostignuća, doprinos košarci, čisto umijeće ili nešto drugo. Bilo bi onda objektivnije poredjenje.

Jer ovako miješate i jedno i drugo, i ere i svašta nešto. Ko je danas npr lud da jednog Sabonisa izabere ko 70 i nekog na draftu...
:thumbup:

Mislim da je najbolje da ljudi stave svoje subjektivne izbore jer jaaaaaako puno faktora ima koji će kod nekih igrača prevagnuti u odnosu na druge...
:thumbup:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40322
Joined: 29/06/2011 23:39

#57 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by dječak sa šibicama »

Kreso Cosic je jedinstven po revoluciji koju je unio na poziciju kosarkaskog centra, covjek je promijenio kosarku u to vrijeme.

To su velike stvari.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#58 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by CotSuljakovic »

1.Novicki
2.Pau Gasol
3.Kukoc
4.Parker
5.Petrovic
6.Sabonis
7.Stojakovic
8.Mark Gasol
9.Nurkic
10.Delibasic
svi u napad
Posts: 1866
Joined: 14/10/2012 14:40

#60 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by svi u napad »

dječak sa šibicama wrote: 02/11/2020 13:02 Kreso Cosic je jedinstven po revoluciji koju je unio na poziciju kosarkaskog centra, covjek je promijenio kosarku u to vrijeme.

To su velike stvari.
najzad neko ko se razumije u kosarku. :izet: :thumbup:
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#61 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by palermo »

CotSuljakovic wrote: 02/11/2020 13:39 1.Novicki
2.Pau Gasol
3.Kukoc
4.Parker
5.Petrovic
6.Sabonis
7.Stojakovic
8.Mark Gasol
9.Nurkic
10.Delibasic
Naravno da svatko ima svoj izbor. Poštujem..

Al da Kreše Ćosića nema ovdje, i da su i Jusuf i Marc Gasol i Mirza (koliko god nama bio drag) ispred Kreše Ćosića...eheejjjj.....ma to važi i za većinu ostalih, al eto, imaju te NBA karijere pa ono.....

Utjecaj Kreše Ćosića na evropsku košarku je neizmjeran, ja bih rekao veći od bilo kojeg igrača
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#62 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by Better Man »

palermo wrote: 21/06/2021 14:45
CotSuljakovic wrote: 02/11/2020 13:39 1.Novicki
2.Pau Gasol
3.Kukoc
4.Parker
5.Petrovic
6.Sabonis
7.Stojakovic
8.Mark Gasol
9.Nurkic
10.Delibasic
Naravno da svatko ima svoj izbor. Poštujem..

Al da Kreše Ćosića nema ovdje, i da su i Jusuf i Marc Gasol i Mirza (koliko god nama bio drag) ispred Kreše Ćosića...eheejjjj.....ma to važi i za većinu ostalih, al eto, imaju te NBA karijere pa ono.....

Utjecaj Kreše Ćosića na evropsku košarku je neizmjeran, ja bih rekao veći od bilo kojeg igrača
Nurkić, Mark Gasol ni pod tačkom razno ne mogu u istu rečenicu sa velikim Krešom Ćosićem, a kamo li ispred njega. Pa Bivša nam zajednička država je imala minimum još 10 igrača kvalitetom ispred njih dvojice. Od svih nabrojanih Toni Kukoč ke daleko najtrofejniji.
User avatar
jazzer
Posts: 7149
Joined: 20/12/2004 14:44

#63 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by jazzer »

ne moras biti kosarkaski expert da znas da jedan Nurkic, M. Gasol ne mogu ni po kom osnovu biti ispred jednog
Cosica ili Praje Dalipagica.

Milsim da bi bolje bilo napraviti neku idealnu petorku pa da igrace poredamo po pozicijama. Onda saberemo glasove
za svakog igraca.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#64 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by Piaty »

Novicki
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#65 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by karanana »

glasovao sam za novitzkog.
mislim da ce ga doncic preteci
User avatar
deer_hunter
Posts: 1009
Joined: 28/09/2012 15:46

#66 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by deer_hunter »

palermo wrote: 21/06/2021 14:45
CotSuljakovic wrote: 02/11/2020 13:39 1.Novicki
2.Pau Gasol
3.Kukoc
4.Parker
5.Petrovic
6.Sabonis
7.Stojakovic
8.Mark Gasol
9.Nurkic
10.Delibasic
Naravno da svatko ima svoj izbor. Poštujem..

Al da Kreše Ćosića nema ovdje, i da su i Jusuf i Marc Gasol i Mirza (koliko god nama bio drag) ispred Kreše Ćosića...eheejjjj.....ma to važi i za većinu ostalih, al eto, imaju te NBA karijere pa ono.....

Utjecaj Kreše Ćosića na evropsku košarku je neizmjeran, ja bih rekao veći od bilo kojeg igrača
Trola lik, staviti Nurkica prije Radje i Divca( da ne nabrajam druge) je trolanje. Kako uopste objasniti da je stavio na listu Nurkica, a npr. Doncica nije? :-)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#67 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by karanana »

A vidi izgleda da ni jokaru niko nije spomenuo, dobro malte ne tek je pocela karijera ali ako je nurkic u top10 onda je jokara vec sad u top 5.

Ima li evropskih igraca koji nisu zavrsili u nba a mozda zasluzuju da budu razmotreni za top 10? Koji je najbolji evropski igrac koji nije igrao u nba? Galis?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40322
Joined: 29/06/2011 23:39

#68 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by dječak sa šibicama »

Dejan Bodiroga naravno, mislim na ove sto nisu igrali u NBA.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#69 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by kakavdanakneiskustvu »

karanana wrote: 10/07/2021 17:52 A vidi izgleda da ni jokaru niko nije spomenuo, dobro malte ne tek je pocela karijera ali ako je nurkic u top10 onda je jokara vec sad u top 5.

Ima li evropskih igraca koji nisu zavrsili u nba a mozda zasluzuju da budu razmotreni za top 10? Koji je najbolji evropski igrac koji nije igrao u nba? Galis?
galis,bodiroga,ćosić
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#70 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by Murat Sabanovic »

dječak sa šibicama wrote: 11/07/2021 12:46 Dejan Bodiroga naravno, mislim na ove sto nisu igrali u NBA.
galis, pa mozda tek onda bodiroga
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#71 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by drag_gost »

Murat Sabanovic wrote: 01/11/2021 16:25
dječak sa šibicama wrote: 11/07/2021 12:46 Dejan Bodiroga naravno, mislim na ove sto nisu igrali u NBA.
galis, pa mozda tek onda bodiroga
Pa onda Paspalj, ako ignorisemo onu avanturu u Spursima...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#72 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by kakavdanakneiskustvu »

https://sportklub.rs/kosarka/nba/izbor- ... -slovenac/


vidi li iko na ovom linku sa kraja ovog teksta mogućnost da se glasa za najbolje evropljane?
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#73 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by Brisbane »

Drazen je najvise napredovao dolaskom u NBA. 1988 ja sam ocekivao po igri da mu je karijera na zalasku. U NBA je dobio nevjerovatnu brzinu izbacaja i sprintanja u kontri. Preciznost je uvijek imao.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#75 Re: Najboljih 10 evropskih igrača svih vremena

Post by Murat Sabanovic »

Samo kako ova tema odslikava karakter,nas diskusanata .Dali smo svoj sud o najboljem, a upravo nam to govori i o karakteru...

Oni kojima je kvalitet muzike bitan (Mozart,Bethovena,Princ, Zeppelin....) dali su glas Drazanu za najboljeg. Oni su uglavnom dirigenti,egocentrci,autoriteti...

Za ljubitelje i kvalitet automobila,(Mercedes,Audi,BMW.......)to je definitvno Dirk.Radi se osobama kojima je red,rad,disciplinu jako bitna.Bitna im je sigurnost, i radi se ljudima realistima.

Za umjetnicke duse ( pikaso,van gogh,modigliani)to je Kukoc. Radi se o spontanim ljudima. Oni vole putovati,improvizirati,kockati,...
Post Reply