najbolji whiskey

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#26 Re: najbolji whiskey

Post by strong69 »

Kyuss wrote:Preferiram skotske single matlove, pogotovo teske, dimljene sa Islaya, Ardbeg, Lagavulin, Bunna, Laphroaig, Bowmore... Ardbeg mi je definitivno na prvom mjestu (Ten, Corry i Uigeadail isprobani, Supernova najveca zelja :D )
Vidim da si naveo Glenfiddich 21yo, mogu misliti kako je to cudo dobro, imam u kolekciji 12, 15 i 18yo, ali taj bih bas stavio pod nos.
Irci imaju nelose blendove, Jameson & co, ali njihovi maltovi mi bas i ne pasu.
Odlicno poznavanje viskija :thumbup:
Preporuka jednog od najvećih eksperata za singl malt viskije uopšte, gospođe Helen Artur je:Bowmore,17 godina,Islay Lagavulin,16,Islay Highland Park,12 godina, Orkney Talisker,10 godina, Skye Glenkinchie, 10 godina, Lowlands The Balvenie Double Wood,12, Speyside Benriach 10,Speyside The Singleton of Auchoish 10,Speyside Edradour 10,Highlands Glenmorangie.
Međutim,sastaviti listu najboljih je težak,izazovan i kompleksan posao.Ova konstatacija dobija na značaju kad se tako nešto pokuša uraditi kod jakih alkoholnih pića,jer stara izreka kaže koliko ljudi,toliko ćudi.
I jos par dodatnih informacija o viskiju generalno:

Riječ viski potiče od galske riječi uisge beatha,što znači voda života.Jedna od legendi govori da su vojnici Henrija II za vrijeme invazije na Irsku u drugoj polovini 12.vijeka naziv uisska beha prosto od milošte,što vojsci i priliči,skratili na uisski što je njegovo današnje ime.

Viski je alkoholno piće prozvedeno od vode i žitarica,destilisano na alkoholnu jačinu ne nižu od 94,8%vol uz sazrijevanje destilata u hrastovim sudovima zapremine ne veće od 185 američkih galona.Da bi se viski mogao prozvati onim čuvenim Scotch,potrebno je da destilacija i odležavanje budu obavljeni u Škotskoj.

Singl malt whisky
je piće dobijeno u privatnoj destileriji i isključivo od ječmenog slada.Flaširan,ovaj tip viskija podrazumijeva da u njegovom sastavu mogu biti prisutni singl malt viskiji različitih godina starosti ali iz jedne iste destilerije.Broj godina istaknut na etiketi ukazuje na starost najmlađeg viskija koji je ušao u malt kupažu.

Vatted malt whisky
Je viski proizveden miješanjem različitih malt viskija iz nekoliko različitih destilerija.Ne može se karakterisati kao singl malt.

Grain whisky
Je viski proizveden kontinuiranim načinom destilacije.Ječam i neječmene žitarice kuhaju se pod pritiskom pare,a rezultat je destilat povećane jačine.Najvažnija neječmena žitarica je kukuruz.Rijetko se grain viski prodaje kao singl,jer se uglavnom koristi kao sastojak u proizvodnji blended skotcha.Postoji samo sedam grain destilerija u Škotskoj.

Blended whisky
jeste viski dobijen miješanjem destilata od ječmenog slada i slada ostalih žitarica.To je kombinacija singl maltova i grain viskija.Dobija se kvalitet približan malt viskiju i kvantitet približan grain viskiju.U vrhunske,top blended viskije ubrajaju se Johnny Black Label 12 years,J&B Reserve 15 years,Dimple 15 years,The Famous Grouse Reserve 12 years.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#27 Re: najbolji whiskey

Post by UnscarD »

Meni je najbolji viski koji sam ikada probao neki Japanski viski ali na zalost nisam upamtio naziv ...bio je sajam viskija u Parizu i prijatelj me pocastio sa 4-5 razlicitij koje je kupio ...kao ja pogodim zemlju pa idemo dalje ...ovaj Japanski me sokirao pravo ..i bio je jos jedan pravo dobar koji je imao tako jak miris bureta...eto da nisam probao ne bih ni znao da ima Japanski viski ...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#28 Re: najbolji whiskey

Post by madner »

Sta fali coli i whiskiju?
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#29 Re: najbolji whiskey

Post by zmajadaH »

User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#30 Re: najbolji whiskey

Post by Hajvan »

madner wrote:Sta fali coli i whiskiju?
puno toga hemijski :)

šećer i soda iz kole bombarduju česticama alkohola stijenke tvog stomaka, prvo -- a dalje skontaj sam...
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#31 Re: najbolji whiskey

Post by Russki »

Ne pijem whiskey često, ali kad pijem, drmnem koji Bushmills..Svidja mi se. Jack katkad, eventualno jednom godišnje. Ostale whiskeye što ste naveli u postovima nisam kušao.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#32 Re: najbolji whiskey

Post by nosara »

Jao teme... :lol:

Sta je slijedece, najbolji sampanjac i kavijar...? Najveci dijamant u mahali...? Koji ferari vozite...?

Salim se... :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#33 Re: najbolji whiskey

Post by jeza u ledja »

Kyuss wrote:
broj dva wrote: Sve ove sto ih je on itako fino zgovorio bi ja sad tako fino (i rado ) popio. Steta sto sam na poslu, a jos veca steta sto ih nemam.
A moze se i Kyuus poslusat dok se piju, El Rodeo recimo...
U pravu je i kolega saptac, nema smisla poredit single malt sa blend.. Nikad mi nece u glavu da je kod nas Chivas pojam viskija, pa jebo ga patak to sto ga je navodno Tito gotivio ne znaci da je najbolji.
Inace mi je najmrze kad kupim neki dobri single malt i to se fino otvori u drustvu i vazda se nadje neko ko bi to sa kolom da promjesa..cisto ti dodje da ga (ili najcesje da je) bocom u glavu.
Ima nas još koji bi ih sve rado iskušali, tako najlakše i naučiš kako se zovu, a i karakteristike svakog pojedinog.
Naučiš razlikovati Lowland od Higlanda, eleganciju Speyside Whiskyja od svih ostalih... Islay je svakako za sebe, njega ne možeš fulat. Kad otvoriš Ardbeg, komšije zovu vatrogasce :D
Ima i blendova sasvim korektnih, na njima bar naučiš razlikovati grain od malta, nisu svi za bacit. Jameson ima kvalitetnu paletu blendova.
Naručio Lagavulin 16yo i novi Ardbeg Ten sa jednog od milion njemačkih web shopova, sve se nadam da će DHL dovući to do petka 8-), za jedan snježni vikend tasting!
Ni meni nije jasno za Chivas nikad bilo.

Nego, svaka cast, ja nemam tako razvijen okus da bi izbacio 5-6 aroma za jedan viski. :thumbup:
Jedino znam da mi nema nista bolje od prvog sniffa i gutljaja dobrog single malta u velikom snifteru :D
Za mene ima sweet-dry, smokey-smooth, thin-heavy.
Eventualno aroma tipa vanila, orascic, mozda nutty, ili sumsko voce, kruska, nekad malo i ljuta paprika, ali skontat kombinaciju vise od 2 ove stvari istovremeno ne mogu nikako. Divim se ljudima koji mogu. Meni su usta sprzena drugim otrovima u flasi. :D. Al citrus, to znam da sam ikad na viskiju osjetio.
Ali nema mi nista gore kad sve to fino prodje i onda finis...vatra i zesca ko da rakiju pijem.

Bio sam u jednoj maloj distileriji burbona (Garrison Bros). Ono imas kao malu turu, mozes probat viski, mozes i probat neku tekucinu koja je na pola puta u proizvodnji i koja je mnogo jaca (bijele mlijecne boje :D) . Skladiste viski u buradima mescini rece hrasta. Mescini rekose da uzimaju tu burad od vinarija tako da to daje posebnu aromu. To drvo se prije toga ugljenise iznutra, ako sam dobro shvatio(?) Nakon dugo godina, 10-15 koliko je vec burbon unutra, tacno se vidi koliko je drvo izjedeneo kad gledas presjek. Valjda secer iz alkohola djeluje na drvo i nastaje neki proces bla bla. Bar jedno cenat unutar unutrasnjosti daski od bureta ima izjedeno.
Uglavnom, jasno , to samo drvo koje koristis drasticno utice na aromu viskija (isto vazi i za konjak, lagerovanu tekilu ili rum i sl, ono sto kod nas kazu "obojeno"). I naravno, sto je duze lagerovan viski to ce imati jacu aromu....I biti skuplji, jelte :D

Nego kad smo vec kod cijena, o kojim mi ciframa ovdje govorimo. Onaj jedan rece nista ispod 100 eura. :roll: Posto vidim da narucujes, zanima me kakve su cijene tamo? Jer ono sto sam ja vidio u Evropi i BiH za neke americke viskije kojim dobro poznajem cijenu, i neka druga pica, cijene su mnogo mnogo skuplje nego u SAD.

Recimo ove americke manje distilerije, tj. ovi iznad burboni koje sam spominjao a koje redovno uzimam, to su cijene haj recimo oko $30, $40 i nesto za malo bolji. Maker's Mark i tako to je oko $25-30. Jameson je mislim nesto slicno.
Ovi skotski, 10y Lefrojg (ne znam spelovat) ili 12y Glenlivet to je oko $55-60. 18y max do $100.

Govorim o standardnim flasama 750ml.

Koliko je EU? Imam osjecaj da je mnogo skuplje.
Znam da sam bas Maker's Mark vidio negdje u Italiji da je bio vise nego duplo skuplji nego ovdje.
Kad odem po duty free shopovima i vidim ona neka pica po 200-300 eura kontam ko to kupuje jbt?! Ovo govorim, da neko ne pomisli da se ovdje razbacujemo nekim bogatstvima.
Mozda, da imam okus razvijen ko kolega gore, mozda bi i znao cijeniti kvalitet toliko da vrijedi cijene $150 umjesto $50 . Ne da ne bi znao razliku, ali ne bi davao bas toliko vise para za nesto sto ne bi znao cijeniti.
Slicno vazi i za vino, znam vrlo lako razliku (u americkim cijenama) izmedju onog koje kosta $12-13 i onog koje je $18-20. Ali da kupujem sad neko koje je $35 ili $50 ili par stotina, e jebiga onda u nekom trenutku whats the point ono.
Isto vazi i za sir. :D

Al ne volim kada neko ocekuje da cijenim neki viski vise samo zato sto je skuplji u svojoj kategoriji. Kao sto ne volim ni kad se neko fura da zna cijenit razliku u kvaliteti srazmjerno razlici u cijeni. Za tako nesto, u slucaju viskija i kada dodjemo na cifre od $100 i vise , morao bi bas biti ekspert i probati hiljade uzoraka raznih viskija, plus imati talenat u ustima. :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#34 Re: najbolji whiskey

Post by exliberal-ex »

Ja sam na poklon dobio ovaj....nisam ga jos probao , dal da ga otvori ili da produzi nekom drugom ?
Glenmorangie Signet Highland Single Malt , upravo gledam kazu da je $330
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#35 Re: najbolji whiskey

Post by jeza u ledja »

exliberal-ex wrote:Ja sam na poklon dobio ovaj....nisam ga jos probao , dal da ga otvori ili da produzi nekom drugom ?
Glenmorangie Signet Highland Single Malt , upravo gledam kazu da je $330
Uf. Dobro, poklon je poklon. :)

Nije bas toliko para evo sad gledam , $180-200, al svejedno je zara.

Uzivaj, ne daj nikome. :D
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#36 Re: najbolji whiskey

Post by nostalgicar »

Nikad u zivotu probao viski. :zoka:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#37 Re: najbolji whiskey

Post by exliberal-ex »

jeza u ledja wrote:
exliberal-ex wrote:Ja sam na poklon dobio ovaj....nisam ga jos probao , dal da ga otvori ili da produzi nekom drugom ?
Glenmorangie Signet Highland Single Malt , upravo gledam kazu da je $330
Uf. Dobro, poklon je poklon. :)

Nije bas toliko para evo sad gledam , $180-200, al svejedno je zara.

Uzivaj, ne daj nikome. :D

kod nas je toliko...bas sam gledao na LCBO strnici...ja skoro pa nepijem, kontam se ako ga otvorim...ko zna kad ce dotac dno :wink:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#38 Re: najbolji whiskey

Post by jefferson »

jeza u ledja wrote:
Kyuss wrote:
broj dva wrote: Sve ove sto ih je on itako fino zgovorio bi ja sad tako fino (i rado ) popio. Steta sto sam na poslu, a jos veca steta sto ih nemam.
A moze se i Kyuus poslusat dok se piju, El Rodeo recimo...
U pravu je i kolega saptac, nema smisla poredit single malt sa blend.. Nikad mi nece u glavu da je kod nas Chivas pojam viskija, pa jebo ga patak to sto ga je navodno Tito gotivio ne znaci da je najbolji.
Inace mi je najmrze kad kupim neki dobri single malt i to se fino otvori u drustvu i vazda se nadje neko ko bi to sa kolom da promjesa..cisto ti dodje da ga (ili najcesje da je) bocom u glavu.
Ima nas još koji bi ih sve rado iskušali, tako najlakše i naučiš kako se zovu, a i karakteristike svakog pojedinog.
Naučiš razlikovati Lowland od Higlanda, eleganciju Speyside Whiskyja od svih ostalih... Islay je svakako za sebe, njega ne možeš fulat. Kad otvoriš Ardbeg, komšije zovu vatrogasce :D
Ima i blendova sasvim korektnih, na njima bar naučiš razlikovati grain od malta, nisu svi za bacit. Jameson ima kvalitetnu paletu blendova.
Naručio Lagavulin 16yo i novi Ardbeg Ten sa jednog od milion njemačkih web shopova, sve se nadam da će DHL dovući to do petka 8-), za jedan snježni vikend tasting!
Ni meni nije jasno za Chivas nikad bilo.

Nego, svaka cast, ja nemam tako razvijen okus da bi izbacio 5-6 aroma za jedan viski. :thumbup:
Jedino znam da mi nema nista bolje od prvog sniffa i gutljaja dobrog single malta u velikom snifteru :D
Za mene ima sweet-dry, smokey-smooth, thin-heavy.
Eventualno aroma tipa vanila, orascic, mozda nutty, ili sumsko voce, kruska, nekad malo i ljuta paprika, ali skontat kombinaciju vise od 2 ove stvari istovremeno ne mogu nikako. Divim se ljudima koji mogu. Meni su usta sprzena drugim otrovima u flasi. :D. Al citrus, to znam da sam ikad na viskiju osjetio.
Ali nema mi nista gore kad sve to fino prodje i onda finis...vatra i zesca ko da rakiju pijem.

Bio sam u jednoj maloj distileriji burbona (Garrison Bros). Ono imas kao malu turu, mozes probat viski, mozes i probat neku tekucinu koja je na pola puta u proizvodnji i koja je mnogo jaca (bijele mlijecne boje :D) . Skladiste viski u buradima mescini rece hrasta. Mescini rekose da uzimaju tu burad od vinarija tako da to daje posebnu aromu. To drvo se prije toga ugljenise iznutra, ako sam dobro shvatio(?) Nakon dugo godina, 10-15 koliko je vec burbon unutra, tacno se vidi koliko je drvo izjedeneo kad gledas presjek. Valjda secer iz alkohola djeluje na drvo i nastaje neki proces bla bla. Bar jedno cenat unutar unutrasnjosti daski od bureta ima izjedeno.
Uglavnom, jasno , to samo drvo koje koristis drasticno utice na aromu viskija (isto vazi i za konjak, lagerovanu tekilu ili rum i sl, ono sto kod nas kazu "obojeno"). I naravno, sto je duze lagerovan viski to ce imati jacu aromu....I biti skuplji, jelte :D

Nego kad smo vec kod cijena, o kojim mi ciframa ovdje govorimo. Onaj jedan rece nista ispod 100 eura. :roll: Posto vidim da narucujes, zanima me kakve su cijene tamo? Jer ono sto sam ja vidio u Evropi i BiH za neke americke viskije kojim dobro poznajem cijenu, i neka druga pica, cijene su mnogo mnogo skuplje nego u SAD.

Recimo ove americke manje distilerije, tj. ovi iznad burboni koje sam spominjao a koje redovno uzimam, to su cijene haj recimo oko $30, $40 i nesto za malo bolji. Maker's Mark i tako to je oko $25-30. Jameson je mislim nesto slicno.
Ovi skotski, 10y Lefrojg (ne znam spelovat) ili 12y Glenlivet to je oko $55-60. 18y max do $100.

Govorim o standardnim flasama 750ml.

Koliko je EU? Imam osjecaj da je mnogo skuplje.
Znam da sam bas Maker's Mark vidio negdje u Italiji da je bio vise nego duplo skuplji nego ovdje.
Kad odem po duty free shopovima i vidim ona neka pica po 200-300 eura kontam ko to kupuje jbt?! Ovo govorim, da neko ne pomisli da se ovdje razbacujemo nekim bogatstvima.
Mozda, da imam okus razvijen ko kolega gore, mozda bi i znao cijeniti kvalitet toliko da vrijedi cijene $150 umjesto $50 . Ne da ne bi znao razliku, ali ne bi davao bas toliko vise para za nesto sto ne bi znao cijeniti.
Slicno vazi i za vino, znam vrlo lako razliku (u americkim cijenama) izmedju onog koje kosta $12-13 i onog koje je $18-20. Ali da kupujem sad neko koje je $35 ili $50 ili par stotina, e jebiga onda u nekom trenutku whats the point ono.
Isto vazi i za sir. :D

Al ne volim kada neko ocekuje da cijenim neki viski vise samo zato sto je skuplji u svojoj kategoriji. Kao sto ne volim ni kad se neko fura da zna cijenit razliku u kvaliteti srazmjerno razlici u cijeni. Za tako nesto, u slucaju viskija i kada dodjemo na cifre od $100 i vise , morao bi bas biti ekspert i probati hiljade uzoraka raznih viskija, plus imati talenat u ustima. :D
U Kaliforniji u Costcu 22 dolara :)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#39 Re: najbolji whiskey

Post by dezurni_ucenik »

Sto imam neki osjecaj,da na ovoj temi dijaspora raspravlja izmedju sebe koji je bolji whiskey. :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#40 Re: najbolji whiskey

Post by jeza u ledja »

jefferson wrote: U Kaliforniji u Costcu 22 dolara :)
:shock:

Puu jbt.

U mojoj radnji evo bas sad gledam online, glenlivet 12y $42.99, dodaj na to taksu haman 50.
I to je najjeftinija radnja obicno.

U Costcu, ne znam, jednom sam zasao tamo (mislim u Costco liquor koji je odvojen od glavne radnje) i nije neka ponuda bila, a i vece su flase. Vjerovatno je jeftiniji ali ni blizu toliko. Pa to kod vas dernek jebote led. Koliko je onda Makers Mark? $10? :D
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#41 Re: najbolji whiskey

Post by mayab »

dezurni_ucenik wrote:Sto imam neki osjecaj,da na ovoj temi dijaspora raspravlja izmedju sebe koji je bolji whiskey. :-)
Mozda je tako, ali pogledaj samo sarajevske prodavnice, prepune su raznih viskija, tako da se to sigurno loce u solidnim kolicinama, nece propasti firma koja uvozi tu i slicnu žestu tako lako :bih:
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#42 Re: najbolji whiskey

Post by Lost_Found »

dezurni_ucenik wrote:Sto imam neki osjecaj,da na ovoj temi dijaspora raspravlja izmedju sebe koji je bolji whiskey. :-)
Vrlo jednostavvno, kao sto se na temi o pivama, uz preporuke, otkrilo dosta novih vrsta i brendova piva, uz pomoc forumasa, koji imaju znanje, a volje i vremena da ga podijele, cilj je i sa ovom, da se nauci i otkrije nesto novo, sto moze samo da obogati.
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#43 Re: najbolji whiskey

Post by Kyuss »

jeza u ledja wrote:
Ni meni nije jasno za Chivas nikad bilo.

Nego, svaka cast, ja nemam tako razvijen okus da bi izbacio 5-6 aroma za jedan viski. :thumbup:
Jedino znam da mi nema nista bolje od prvog sniffa i gutljaja dobrog single malta u velikom snifteru :D
Za mene ima sweet-dry, smokey-smooth, thin-heavy.
Eventualno aroma tipa vanila, orascic, mozda nutty, ili sumsko voce, kruska, nekad malo i ljuta paprika, ali skontat kombinaciju vise od 2 ove stvari istovremeno ne mogu nikako. Divim se ljudima koji mogu. Meni su usta sprzena drugim otrovima u flasi. :D. Al citrus, to znam da sam ikad na viskiju osjetio.
Ali nema mi nista gore kad sve to fino prodje i onda finis...vatra i zesca ko da rakiju pijem.

Bio sam u jednoj maloj distileriji burbona (Garrison Bros). Ono imas kao malu turu, mozes probat viski, mozes i probat neku tekucinu koja je na pola puta u proizvodnji i koja je mnogo jaca (bijele mlijecne boje :D) . Skladiste viski u buradima mescini rece hrasta. Mescini rekose da uzimaju tu burad od vinarija tako da to daje posebnu aromu. To drvo se prije toga ugljenise iznutra, ako sam dobro shvatio(?) Nakon dugo godina, 10-15 koliko je vec burbon unutra, tacno se vidi koliko je drvo izjedeneo kad gledas presjek. Valjda secer iz alkohola djeluje na drvo i nastaje neki proces bla bla. Bar jedno cenat unutar unutrasnjosti daski od bureta ima izjedeno.
Uglavnom, jasno , to samo drvo koje koristis drasticno utice na aromu viskija (isto vazi i za konjak, lagerovanu tekilu ili rum i sl, ono sto kod nas kazu "obojeno"). I naravno, sto je duze lagerovan viski to ce imati jacu aromu....I biti skuplji, jelte :D

Nego kad smo vec kod cijena, o kojim mi ciframa ovdje govorimo. Onaj jedan rece nista ispod 100 eura. :roll: Posto vidim da narucujes, zanima me kakve su cijene tamo? Jer ono sto sam ja vidio u Evropi i BiH za neke americke viskije kojim dobro poznajem cijenu, i neka druga pica, cijene su mnogo mnogo skuplje nego u SAD.

Recimo ove americke manje distilerije, tj. ovi iznad burboni koje sam spominjao a koje redovno uzimam, to su cijene haj recimo oko $30, $40 i nesto za malo bolji. Maker's Mark i tako to je oko $25-30. Jameson je mislim nesto slicno.
Ovi skotski, 10y Lefrojg (ne znam spelovat) ili 12y Glenlivet to je oko $55-60. 18y max do $100.

Govorim o standardnim flasama 750ml.

Koliko je EU? Imam osjecaj da je mnogo skuplje.
Znam da sam bas Maker's Mark vidio negdje u Italiji da je bio vise nego duplo skuplji nego ovdje.
Kad odem po duty free shopovima i vidim ona neka pica po 200-300 eura kontam ko to kupuje jbt?! Ovo govorim, da neko ne pomisli da se ovdje razbacujemo nekim bogatstvima.
Mozda, da imam okus razvijen ko kolega gore, mozda bi i znao cijeniti kvalitet toliko da vrijedi cijene $150 umjesto $50 . Ne da ne bi znao razliku, ali ne bi davao bas toliko vise para za nesto sto ne bi znao cijeniti.
Slicno vazi i za vino, znam vrlo lako razliku (u americkim cijenama) izmedju onog koje kosta $12-13 i onog koje je $18-20. Ali da kupujem sad neko koje je $35 ili $50 ili par stotina, e jebiga onda u nekom trenutku whats the point ono.
Isto vazi i za sir. :D

Al ne volim kada neko ocekuje da cijenim neki viski vise samo zato sto je skuplji u svojoj kategoriji. Kao sto ne volim ni kad se neko fura da zna cijenit razliku u kvaliteti srazmjerno razlici u cijeni. Za tako nesto, u slucaju viskija i kada dodjemo na cifre od $100 i vise , morao bi bas biti ekspert i probati hiljade uzoraka raznih viskija, plus imati talenat u ustima. :D
Standardne flaše od 750ml su preko bare. S ove strane Drine su obično 0,7l, a po aerodromskim free shopovima litrenjaci. Možda i najbolji izbor ako imaš sreće pa naletiš na akciju.

Arome... Pošto sam i sam tri razine ispod početnika u whisky univerzumu, sigurno je još dosta toga skriveno u pozadini.
Srećom imam nekih iskustava sa kušanjem vina od ranije, pa je to donekle pomoglo.
Teško je osjetiti baš sve te arome bez odgovarajučeg pribora, u ovom slučaju tasting čaše.
Ovakvo nešto bi bilo idealno:

Image

Dakle tri GF Whiskyja od 0,2 i čaša za tasting. Relativno jeftino me je ispalo, 60KM cca. Na njemačkoj stranici sa koje obično naručujem košta 20tak KM više. Tu se fenomenalno osjete arome u nosu. Tumblere i velike sniftere možeš zaboraviti. Ako želiš samo čašu, ovo je idealan izbor, namjenjeno baš za svrhu uživanja u whiskyju:

Image

Glencairn se zove i trebala bi biti do nekih 10USD.

Što se cijena tiče, svi tražimo jeftinije, npr. u Hr sam našao GF12 i 15yo najjeftinije u Evropi, 27-28 USD za 12yo. U Engleskoj sam ga vidio za 30 funti, sad ne znam da li je bio litrenjak.
To za whiskyje preko 100eurica su pizdarije, ko voli nek izvoli. I ko ima cash-a, jel...
Probao sam neke skuplje, u nekim sample varijantama, ali da bih se izuo za toliku lovu... Tesko.

Eventualno za Ardbeg Supernovu :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#44 Re: najbolji whiskey

Post by jefferson »

jeza u ledja wrote:
jefferson wrote: U Kaliforniji u Costcu 22 dolara :)
:shock:

Puu jbt.

U mojoj radnji evo bas sad gledam online, glenlivet 12y $42.99, dodaj na to taksu haman 50.
I to je najjeftinija radnja obicno.

U Costcu, ne znam, jednom sam zasao tamo (mislim u Costco liquor koji je odvojen od glavne radnje) i nije neka ponuda bila, a i vece su flase. Vjerovatno je jeftiniji ali ni blizu toliko. Pa to kod vas dernek jebote led. Koliko je onda Makers Mark? $10? :D
Pa kad zivis u drzavi u kojoj je moral "najvaznije" pitanje, pa oporezuju alkohol ko ludi.
Glenlivet 12y je $22.
Glenfiddich12y: $26
Makers Mark 1.75ltr: $42
Johnnie Walker Black 1.75: $46
itd, itd.
Costco je zakon!
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#45 Re: najbolji whiskey

Post by Maverick78 »

jefferson wrote:
jeza u ledja wrote:
jefferson wrote: U Kaliforniji u Costcu 22 dolara :)
:shock:

Puu jbt.

U mojoj radnji evo bas sad gledam online, glenlivet 12y $42.99, dodaj na to taksu haman 50.
I to je najjeftinija radnja obicno.

U Costcu, ne znam, jednom sam zasao tamo (mislim u Costco liquor koji je odvojen od glavne radnje) i nije neka ponuda bila, a i vece su flase. Vjerovatno je jeftiniji ali ni blizu toliko. Pa to kod vas dernek jebote led. Koliko je onda Makers Mark? $10? :D
Pa kad zivis u drzavi u kojoj je moral "najvaznije" pitanje, pa oporezuju alkohol ko ludi.
Glenlivet 12y je $22.
Glenfiddich12y: $26
Makers Mark 1.75ltr: $42
Johnnie Walker Black 1.75: $46
itd, itd.
Costco je zakon!
Glenlivet 12y ovdje oko 40 eura, 0.70ltr. Mada tu je alkohol generalno skuplji nego u ostatku Evrope, osim Norveške naravno :D
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#46 Re: najbolji whiskey

Post by Industrialyzer »

Imam flasu ovoga, i nemam pojma o viskijima. Uzivati u njemu ili pokloniti nekome?

Image
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#47 Re: najbolji whiskey

Post by pici »

jebate koji likovi...koda radite na degustaciji alkohola :mrgreen: ...meni je piće svako ekstra od koje me sutra neće bolit glava...bolja je ova domaĆa viljamovka od 90% wuiskiJa ako ćemo pravo :mrgreen: uglavnom istomuga je ko i vino i šampanjac što je stariji to je bolji...tako kažu...jel ko probo ovaj :mrgreen:


Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#48 Re: najbolji whiskey

Post by jeza u ledja »

Industrialyzer wrote:Imam flasu ovoga, i nemam pojma o viskijima. Uzivati u njemu ili pokloniti nekome?

Image
jesi to guglo "best whiskey in the world" pa stavio sliku?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#49 Re: najbolji whiskey

Post by jeza u ledja »

Maloprije sam bio u radnji, uglavnom bas sam gledao cijene:

Glenfiddich i Glenlivet u par boba uglavnom 15y je oko $72, a 12y je oko $49.

Jebo sliku meni ostalo u sjecanju da je nesto skuplje al hajd.

Lefrojg 10y $48

Basil Haden $40

Knob Creek $35
Narandjasti Bulleit $33

Makers' Mark nisam vidio al obicno je par dolara jeftiniji od ova dva iznad, kao i Jameson.

Ovi Jack Daniels i ostala sranja in the 20s

sve 750ml

Vidio sam i par Japanaca al nisam vidio ovaj Yamazaki. Bas sam isao s namjerom da njega nadjem.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#50 Re: najbolji whiskey

Post by JBT »

Od blended popijem samo ponekad

http://www.multibrands.es/1043-1357-thi ... re-dew.jpg

Inace su samo single malt na repertoaru. Favorit licni, prema mom ukusu najbolje izbalansiran ukus, ne treba ni voda ni led:

http://www.systembolaget.se/ImageVaultF ... /43914.JPG
Post Reply