najbolji whiskey

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#1 najbolji whiskey

Post by Lost_Found »

imamo temu najbolje pivo, zasto ne i zestina, whiskey

Image

najbolji koji sam pio

Image

Chivas je solidan

Image

a best buy poput Paulaner-a u kategoriji piva je Bushmills, odlican, pitak , smooth and mellow irski viski,
Image

25 KM sisa

Image
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#2 Re: najbolji whiskey

Post by Kyuss »

Preferiram skotske single matlove, pogotovo teske, dimljene sa Islaya, Ardbeg, Lagavulin, Bunna, Laphroaig, Bowmore... Ardbeg mi je definitivno na prvom mjestu (Ten, Corry i Uigeadail isprobani, Supernova najveca zelja :D )
Vidim da si naveo Glenfiddich 21yo, mogu misliti kako je to cudo dobro, imam u kolekciji 12, 15 i 18yo, ali taj bih bas stavio pod nos.
Irci imaju nelose blendove, Jameson & co, ali njihovi maltovi mi bas i ne pasu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3 Re: najbolji whiskey

Post by jefferson »

Kyuss wrote:Preferiram skotske single matlove, pogotovo teske, dimljene sa Islaya, Ardbeg, Lagavulin, Bunna, Laphroaig, Bowmore... Ardbeg mi je definitivno na prvom mjestu (Ten, Corry i Uigeadail isprobani, Supernova najveca zelja :D )
Vidim da si naveo Glenfiddich 21yo, mogu misliti kako je to cudo dobro, imam u kolekciji 12, 15 i 18yo, ali taj bih bas stavio pod nos.
Irci imaju nelose blendove, Jameson & co, ali njihovi maltovi mi bas i ne pasu.
Ja se redovno drzim Glenfiddicha 12y, a za neke posebne prilike Glenlivet 18y.
Ono za svaku noc, Johnnie Walker Black label je OK.
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#4 Re: najbolji whiskey

Post by Kyuss »

jefferson wrote: Ja se redovno drzim Glenfiddicha 12y, a za neke posebne prilike Glenlivet 18y.
Ono za svaku noc, Johnnie Walker Black label je OK.
Nisam probao Glenlivet 18yo, samo 12 i 15yo, sa tim da mi je dvanaestica cisti prosjek, cak sam bio i malo razocaran. GL 15yo nesto bolji, kompleksniji.
Glenfiddich 12yo je fin i aromatican Whisky, idealan kao neki ulazak u svijet single maltova. Arome dolaze do izrazaja tek u pravoj opremi, tj. tasting casi, imam dvije bas od GF.
JWBL je i i vise nego ok za povremenu casu, dvije, za razliku od razvikanog Red Labela. Jos bolji izbor bi bio Double Black, ali to naravno sa sobom nosi i visu cijenu.
Steta sto vise nema Green Labela na evropskom trzistu (samo za Tajvan rade cini mi se), taj mi je bio :thumbup:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5 Re: najbolji whiskey

Post by Danguba »

Image

:thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#6 Re: najbolji whiskey

Post by jefferson »

Kyuss wrote:
jefferson wrote: Ja se redovno drzim Glenfiddicha 12y, a za neke posebne prilike Glenlivet 18y.
Ono za svaku noc, Johnnie Walker Black label je OK.
Nisam probao Glenlivet 18yo, samo 12 i 15yo, sa tim da mi je dvanaestica cisti prosjek, cak sam bio i malo razocaran. GL 15yo nesto bolji, kompleksniji.
Glenfiddich 12yo je fin i aromatican Whisky, idealan kao neki ulazak u svijet single maltova. Arome dolaze do izrazaja tek u pravoj opremi, tj. tasting casi, imam dvije bas od GF.
JWBL je i i vise nego ok za povremenu casu, dvije, za razliku od razvikanog Red Labela. Jos bolji izbor bi bio Double Black, ali to naravno sa sobom nosi i visu cijenu.
Steta sto vise nema Green Labela na evropskom trzistu (samo za Tajvan rade cini mi se), taj mi je bio :thumbup:
Red Lable je razvikan samo kod nas. Cijena naspram Black lable-a sve govori. Glenlivet 12y je dobar, jeftiniji single malt. Medjutim, 18y je nesto sasvim drugo.
Kako god okrenes, kada bas zatreba, nista bez dobre kruske :lol:
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#7 Re: najbolji whiskey

Post by Maverick78 »

Meni je Glenfiddich 12yo sasvim ok, posebno kad se više pije. Pošto samo žestinu gulim kad se cuga više, onda je odličan, a i Johnnie Walker Black Label je sasvim ok. Eh da, Jack Daniel's Single Barrel da ne zaboravim :thumbup:

Inače, pošto je tema najbolji viski, gledam neki dan tu neke što koštaju 200+ eura, anCnoc Limited Edition 35yo 500 eura flaša, a vidim da imaju u ponudi i Glenfiddich 40yo, cijena sitnica, 2500 eura :D .Dalje nisam zagledao, možda da ima i još neka skuplja varijanta.

Nejse, ja zadovoljan sa gore prvo navedenim :thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#8 Re: najbolji whiskey

Post by jefferson »

Maverick78 wrote:Meni je Glenfiddich 12yo sasvim ok, posebno kad se više pije. Pošto samo žestinu gulim kad se cuga više, onda je odličan, a i Johnnie Walker Black Label je sasvim ok. Eh da, Jack Daniel's Single Barrel da ne zaboravim :thumbup:

Inače, pošto je tema najbolji viski, gledam neki dan tu neke što koštaju 200+ eura, anCnoc Limited Edition 35yo 500 eura flaša, a vidim da imaju u ponudi i Glenfiddich 40yo, cijena sitnica, 2500 eura :D .Dalje nisam zagledao, možda da ima i još neka skuplja varijanta.

Nejse, ja zadovoljan sa gore prvo navedenim :thumbup:
Meni je najbolje akda dodjem kod nekoga izvadi Mecallan 15y ili 18y, i pomjesa sa vodom. Ono da ubijes covjeka.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#9 Re: najbolji whiskey

Post by Maverick78 »

Words... Jeres živa :(
Da ne govorim da ih ima što ga mješaju sa kolom :( . Ako je za utjehu, to obično rade sa ovim JW Red Label jeftinijim viskijem.
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#10 Re: najbolji whiskey

Post by Kyuss »

Pa ti low end blendovi tipa JWRL, Jack No.7, Balic Finest i imaju namjenu mijesanja sa drugim picima, najcesce colom uz dosta leda.
Stavljanje vode u single maltove nije nikakav izuzetak, napotiv, uz par kapi vode se mogu osloboditi samo takve arome, pogotovo kod jacih whiskya, 46, 50 ili vise ABV. Svako pije po svom cejfu, kako mu godi.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#11 Re: najbolji whiskey

Post by Danguba »

Image

Image

Image

ma svaki dobar samo zavisi od raspolozenja.
kada ga dobro cugnem, noge u redu, glava u redu ali jezik zaplice. to mu ja ne mogu oprostiti. :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12 Re: najbolji whiskey

Post by jefferson »

Kyuss wrote:Pa ti low end blendovi tipa JWRL, Jack No.7, Balic Finest i imaju namjenu mijesanja sa drugim picima, najcesce colom uz dosta leda.
Stavljanje vode u single maltove nije nikakav izuzetak, napotiv, uz par kapi vode se mogu osloboditi samo takve arome, pogotovo kod jacih whiskya, 46, 50 ili vise ABV. Svako pije po svom cejfu, kako mu godi.
Jedno je par kapi jedno je pola-pola. Ja ni led ne stavljam:)
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#13 Re: najbolji whiskey

Post by pici »

Image

ovo gustitam...i Tile je znao šta valja :mrgreen:


Image

a odovog se solidno naroljam... :thumbup:


Image

od njega se lešim :thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44792
Joined: 29/12/2005 01:20

#14 Re: najbolji whiskey

Post by jeza u ledja »

nije par kapi brate al malo vode stavis. tako se pije viski. bar su nas tako ucili u skoli :lol:

ma mislim pije svako kako mu je ceif.

moje za po kuci: knob creek (nekad obicni 9y nekad single barrel 120 proof) i bulleit (rye, zeleni lejbl)
dobar je lokalni viski balcones, kad ga uspijem naci u radnji. blue..nesto. i garrison brothers, lokalna distilerija.
za ponekad: ovaj dole sa slike glenfiddich 12y ili glenlivet 12
za pohvalit se: glenlivet 18 :P


lefrojg ili kako se vec izgovara, mislim volim ja dimljeno meso i to, al da pijem treset, necu. :oops:

inace ovi jonnie walker i chivas, ja to rijetko gdje vidjam, bilo u radnji bilo u barovima bilo kod prijatelja. mislim sigurno ima da se kupi ali ovdje kod nas definitivno nisu popularni.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#15 Re: najbolji whiskey

Post by jefferson »

jeza u ledja wrote:nije par kapi brate al malo vode stavis. tako se pije viski. bar su nas tako ucili u skoli :lol:

ma mislim pije svako kako mu je ceif.

moje za po kuci: knob creek (nekad obicni 9y nekad single barrel 120 proof) i bulleit (rye, zeleni lejbl)
dobar je lokalni viski balcones, kad ga uspijem naci u radnji. blue..nesto. i garrison brothers, lokalna distilerija.
za ponekad: ovaj dole sa slike glenfiddich 12y ili glenlivet 12
za pohvalit se: glenlivet 18 :P


lefrojg ili kako se vec izgovara, mislim volim ja dimljeno meso i to, al da pijem treset, necu. :oops:

inace ovi jonnie walker i chivas, ja to rijetko gdje vidjam, bilo u radnji bilo u barovima bilo kod prijatelja. mislim sigurno ima da se kupi ali ovdje kod nas definitivno nisu popularni.
Glenlivet 18 obara s nogu kako je dobar.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44792
Joined: 29/12/2005 01:20

#16 Re: najbolji whiskey

Post by jeza u ledja »

sjoo balantines i jack daniels koji je to odron. :run:
inace interesantno mi je kako se razlicita pica razlicito cijene u evropi i sad. ovaj ballantines ili jd , to je nesto u rangu corone ili heinekena i respektu koji imaju u jednoj i drugoj zemlji, tj. kontinentu. :D

htjedoh spomenuti jos dva burbona- basil hayden's i rowan's creek. njih uzmem kad odem u veci liquor store, koji mi nije usput s posla. :D
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#17 Re: najbolji whiskey

Post by Kyuss »

Možda, tj. vrlo vjerovatno su odron (naravno, govorimo o Finestu, No.7, JWRL), ali marketing ih je progurao među najprodavanije whiskyje na globalnoj razini, i služe za brzo razbijanje, većinom mlađe populacije.
Imaju i oni više nego pristojne proizvode u višim klasama, ali tu već cijena ide u nebo.
Što se peat-a tiče, to voliš ili ne voliš, ili ti legne ili te tjera od sebe. Ja sam na prvu zaglavio sa Ardbegom, i to je ljubav koja traje :D
Image
Razlika spram gore spomenutih blendova je užitak, natočiš čašu naveće i pola sata, sat otkrivanja mirisa, ukusa. Samo sam se jednom zdrmao single maltom, ali i tu sam imao pomoč nekog stouta.
Vidiš, u bourbone nisam dublje ulazio, tek ovih nekoliko eksponiranijih, WT etc..., po njima bi volio jednom zagrebati.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#18 Re: najbolji whiskey

Post by Dr Kova »

Meni ovaj nije loš

Image
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#19 Re: najbolji whiskey

Post by broj dva »

Kyuss wrote:Preferiram skotske single matlove, pogotovo teske, dimljene sa Islaya, Ardbeg, Lagavulin, Bunna, Laphroaig, Bowmore... Ardbeg mi je definitivno na prvom mjestu (Ten, Corry i Uigeadail isprobani, Supernova najveca zelja :D )
Vidim da si naveo Glenfiddich 21yo, mogu misliti kako je to cudo dobro, imam u kolekciji 12, 15 i 18yo, ali taj bih bas stavio pod nos.
Irci imaju nelose blendove, Jameson & co, ali njihovi maltovi mi bas i ne pasu.
-------------
:thumbup:
Skoti, kakvi irci.
Samo sto imaju zajebana imena, nikad ne znam kako ih izgovorit.
A nije ih ni lako nac kod nas, malo koji kafic / hotel drzi skotske single malt...
Naslovnica
Posts: 27534
Joined: 20/03/2013 15:38

#20 Re: najbolji whiskey

Post by Naslovnica »

Sjećam se tamo 80'tih se u kući pio Chivas i Black&White.
Za Chivas znam da je tu, a šta se desilo (dešava) sa Black&White?
Nešto se ne sjećam da sam ga viđao kod nas.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#21 Re: najbolji whiskey

Post by dječak sa šibicama »

Nista sto je manje od 100 eura po flasi.
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#22 Re: najbolji whiskey

Post by Kyuss »

broj dva wrote: Skoti, kakvi irci.
Samo sto imaju zajebana imena, nikad ne znam kako ih izgovorit.
A nije ih ni lako nac kod nas, malo koji kafic / hotel drzi skotske single malt...

https://www.youtube.com/watch?v=N5ZwgGB1Lr4

evo pa uči, najlakše sa čašom u ruci 8-)

A ima dosta raje kojima paše mekoća irskih whiskey-a, no mene su prigrlili škoti i ne puštaju.
Baš u subotu uzeo Glenmorangie Original po nekoj akcijskoj cijeni, i dalje je jako dobar, vanilija na nosu, ponešto limuna, citrusnih nota; na nepcu isto tako vanilija, voćni okusi, naranča i sasvim lagani finiš. Probao sam samo čistoga, kolega veli da se otvara još dosta aroma uz koju kap vode.

Image
Shaptach kobilama
Posts: 67
Joined: 22/02/2013 08:21

#23 Re: najbolji whiskey

Post by Shaptach kobilama »

Od davnina je poznato da se o ukusima ne raspravlja …stoga neću replicirati niti na jedno osobno mišljenje tipa za "za mene je najbolji xy whiskey"…ali porediti single malt sa blend tipama ccccc..uvreda za pravi whiskey :lol:
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#24 Re: najbolji whiskey

Post by broj dva »

Kyuss wrote:
broj dva wrote: Skoti, kakvi irci.
Samo sto imaju zajebana imena, nikad ne znam kako ih izgovorit.
A nije ih ni lako nac kod nas, malo koji kafic / hotel drzi skotske single malt...

https://www.youtube.com/watch?v=N5ZwgGB1Lr4

evo pa uči, najlakše sa čašom u ruci 8-)

A ima dosta raje kojima paše mekoća irskih whiskey-a, no mene su prigrlili škoti i ne puštaju.
Baš u subotu uzeo Glenmorangie Original po nekoj akcijskoj cijeni, i dalje je jako dobar, vanilija na nosu, ponešto limuna, citrusnih nota; na nepcu isto tako vanilija, voćni okusi, naranča i sasvim lagani finiš. Probao sam samo čistoga, kolega veli da se otvara još dosta aroma uz koju kap vode.

Image
----------
Sve ove sto ih je on itako fino zgovorio bi ja sad tako fino (i rado ) popio. Steta sto sam na poslu, a jos veca steta sto ih nemam.
A moze se i Kyuus poslusat dok se piju, El Rodeo recimo...
U pravu je i kolega saptac, nema smisla poredit single malt sa blend.. Nikad mi nece u glavu da je kod nas Chivas pojam viskija, pa jebo ga patak to sto ga je navodno Tito gotivio ne znaci da je najbolji.
Inace mi je najmrze kad kupim neki dobri single malt i to se fino otvori u drustvu i vazda se nadje neko ko bi to sa kolom da promjesa..cisto ti dodje da ga (ili najcesje da je) bocom u glavu.
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#25 Re: najbolji whiskey

Post by Kyuss »

broj dva wrote: Sve ove sto ih je on itako fino zgovorio bi ja sad tako fino (i rado ) popio. Steta sto sam na poslu, a jos veca steta sto ih nemam.
A moze se i Kyuus poslusat dok se piju, El Rodeo recimo...
U pravu je i kolega saptac, nema smisla poredit single malt sa blend.. Nikad mi nece u glavu da je kod nas Chivas pojam viskija, pa jebo ga patak to sto ga je navodno Tito gotivio ne znaci da je najbolji.
Inace mi je najmrze kad kupim neki dobri single malt i to se fino otvori u drustvu i vazda se nadje neko ko bi to sa kolom da promjesa..cisto ti dodje da ga (ili najcesje da je) bocom u glavu.
Ima nas još koji bi ih sve rado iskušali, tako najlakše i naučiš kako se zovu, a i karakteristike svakog pojedinog.
Naučiš razlikovati Lowland od Higlanda, eleganciju Speyside Whiskyja od svih ostalih... Islay je svakako za sebe, njega ne možeš fulat. Kad otvoriš Ardbeg, komšije zovu vatrogasce :D
Ima i blendova sasvim korektnih, na njima bar naučiš razlikovati grain od malta, nisu svi za bacit. Jameson ima kvalitetnu paletu blendova.
Naručio Lagavulin 16yo i novi Ardbeg Ten sa jednog od milion njemačkih web shopova, sve se nadam da će DHL dovući to do petka 8-), za jedan snježni vikend tasting!
Post Reply