Najbolji pisci u ex-yu

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
dr socrates
Posts: 176
Joined: 12/10/2013 13:47

#76 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by dr socrates »

Možda ću malo otići sa teme, ali od pisaca sa prostora bivše Jugoslavije mislim da je u inostranstvu najpoznatiji Danilo Kiš i vrlo vjerovatno bi dobio Nobelovu nagradu da nije umro relativno mlad.Neko će reći da određenu ulogu u toj njegovoj popularnosti ima i njegovo jevrejsko porijeklo,ali to ne mijenja činjenicu sa se radi o istinskom velikanu.
I Miodrag Bulatović je bio vrlo cijenjen pisac na Zapadu,iako ga ovdje malo ko ubraja u najveće pisce sa jugoslovenskih prostora.Milorad Pavić je takođe stekao slavu s "Hazarskim rečnikom".
Nemam nekog određenog pisca za koga mogu da kažem da mi je omiljen,ali ako bih već trebao da se odlučim onda je to Andrić.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66050
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#77 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by _BataZiv_0809 »

piupiu wrote:
Pa, prvo Rat i mir :lol: tj Vreme smrti, nacitaces se. Pa, da se odmoris od rata, Korene, a, onda, za sta uhvatis ... na pr, Deobe, o podijeljenom srpskom narodu, cetnicima, njihovim kompleksima i mitovima (Cosic je bio partizan ... ). Inace, njegove knjige istorijski prate jedna drugu ... on stalno pise o mitoloskim obrascima - da li patrijarhalne porodice, srpskog vojnika, naroda u raskolu, itd ...
Trenutno citam Rat i Mir (i jos par usput) :lol:

Hvala puno za preporuku. Znam da njegovo ime budi negativne konotacije, ali ja licno razdvajam djelo od licnosti umjetnika. :kiss:

P.S. Momo Kapor jeste pomalo light, ali nije trivijalno light kao Koeljo npr :thumbup:
svi u napad
Posts: 1869
Joined: 14/10/2012 14:40

#78 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by svi u napad »

dr socrates wrote:Možda ću malo otići sa teme, ali od pisaca sa prostora bivše Jugoslavije mislim da je u inostranstvu najpoznatiji Danilo Kiš i vrlo vjerovatno bi dobio Nobelovu nagradu da nije umro relativno mlad.Neko će reći da određenu ulogu u toj njegovoj popularnosti ima i njegovo jevrejsko porijeklo,ali to ne mijenja činjenicu sa se radi o istinskom velikanu.
Socrates gotovo u sridu. Danilo Kis spada u vrh i bio je jedan od najcjenjenijih nasih pisaca u inostranstvu. Ipak zbog Nobelove nagrade broj jedan je bio i ostao Ivo Andric. Jako cijenjen vani je bio i Crnjanski koji je bio na listi za Nobela ali bivsa drzava ucinila sve da on to ne dobije.
Meni licno je Mesa najbolji (o ukusima se ne diskutuje) ali voljeli mi to ili ne Andric je No.1 za sviju u svijetu (kao sto je Pape najveci u BiH fudbalu). Poslije njega svijet racuna Kisa. Komunisti su cinili sve godinama da Krleza dobije Nobela ali to nije islo. Da li zbog stopiranja Crnjanskog ili on zaista nije imao taj kvalitet je tema za sebe. Od nekih uglednijih ljudi (a i sam sam pobornik tog misljenja) sam dobio tumacenje da je Krlaza bio intelektualac par exelance i puno jaci kao intelektualac nego pisac. No bez obzira na sve on spada medju nasih 5-6 najboljih pisaca. Od novije generacije Hemon no 1 a zatim Jergovic.
Iako se o ukusima ne raspravlja zamolio bih malo ozbiljnosti od strane forumasa jer dovoditi Kapora u istu ravan sa gore navedenim je isto kao porediti Zoricu Brunclik sa Marijom Kalas. Molim samo bez ljutnje na ovu moju opasku i drzimo se naslova teme. Hvala unaprijed za razumjevnje.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#79 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by piupiu »

Htjela sam dodati i anketu na pocetak teme, no, anketa dozvoljava samo 10 opcija za glasanje, pa sam odustala.

Ali, zato sam napravila listu onih koji su se do sada pojavili, da imamo uvid:

1. Ivo Andric
2. Mesa Selimovic
3. Miroslav Krleza
4. Danilo Kis
5. Branko Copic
6. Milos Crnjanski
7. Ahmed Hromadzic
8. Borislav Pekic
9. Zija Dizdarevic
10. Dervis Susic
11. Skender Kulenovic
12. Irfan Horozovic
13. Zuko Dzumhur
14. Ivan Kusan
15. Aleksandar Hemon
16. Miljenko Jergovic
17. Branko Scepanovic
18. Miodrag Bulatovic
19. Oskar Davico
20. Zoran Zivkovic
21. Abdulah Sidran
22. Dzevad Karahasan
23. Nedzad Ibrisimovic
24. Momo Kapor
25. Tvrtko Kulenovic
26. Andrej Nikolaidis
27. Dobrica Cosic
28. Mihailo Lalic
29. Gordana Kuic
30. Dubravka Ugresic
31. Dario Dzamonja
32. Goran Tribuson
33. Dusan Kovacevic
34. Camil Sijaric
35. Mirko Kovac


Ostali (stariji pisci + djeciji pisci + pjesnici)

1. Aleksa Santic
2. Mak Dizdar
3. Jovan Ducic
4. Mato Lovrak
5. Nasiha Kapidzic Hadzic
6. Mira Aleckovic
7. Velimir Milosevic
8. Desanka Maksimovic
9. Tin Ujevic
10. Ljubomir Nenadovic


Eh, sad da dodam, posto smo prosirili krug - od mene:

1. Izet Kiko Sarajlic medju pjesnicima
2. Genijalni Branko Miljkovic takodje medju pjesnicima
3. Borisav Stankovic medju starim piscima
4. Ante Kovacic medju starim piscima
5. Alma Lazarevska medju savremenim piscima
6. Isak Samokovlija medju pripovjedacima
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#80 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by Lalena »

Ne mogu bas izabrati i poredati najboljih pet, posebno zato sto sam vecinu knjiga davno citala...

Prvo mi padaju na pamet Alija Nametak i Camil Sijaric, Mesa Selimovic, njih mogu uvijek iznova citati...
Branko Copic :thumbup:
Tin ujevic i Musa Cazim Catic, Skender kulenovic, Mak Dizdar od pjesnika...
Ivo Andric...

Sjecam se da sam kao mala bila odusevljena Marijom Juric Zagorkom, i njenim historijsko/ljubavnim romanima, "Gordanu" sam citala tokom cijelog rata, ali kasnije sam prerasla tu fazu :D
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#81 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by piupiu »

direktni wrote: 3. Musa Ćazim Ćatić (zbog Gospode evo....)
:thumbup:

I od mene isto ... fantasticna pjesma ... kao sto i Petra Preradovica volim zbog "Putnika" ...
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#82 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by breuer »

Alija Izetbegović i Borislav Pekić, obojica veliki književnici, borci za demokratizaciju, ali sa obrnutu proporcionalnim uspjesima na političkom planu :D
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#83 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by Lalena »

piupiu wrote:
direktni wrote: 3. Musa Ćazim Ćatić (zbog Gospode evo....)
:thumbup:

I od mene isto ... fantasticna pjesma ... kao sto i Petra Preradovica volim zbog "Putnika" ...
Sve njegove pjesme su posebne :)
Meni se cini da sam prije imala vise ukusa u odabiru onoga sto sam citala, ili je bilo manje izbora, ili je kvalitet bio bolji, mozda nostalgija, ne znam... Sjecam se knjiga koje sam citala u osnovnoj skoli, a neke romane koje sam citala ove ili prosle godine, zaboravim da sam i citala, cak ih znam greskom iznova donijeti iz biblioteke :mrgreen:
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#84 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by zambaklija »

1.Ćopić
1a.Karl May :D
2.Džamonja
3.Hemon
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#85 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by Lalena »

Ovdje spominju i Abdulaha Sidrana. Možda je pomodarstvo u pitanju, ali je on puno bolji scenarist nego pisac. Volim ga slušati na radiu, Tvu, gledati njegove filmove, drame......, ali kada čitam "Sjećaš li se Dolly Bell", nije ni blizu nekom remek djelu, nije ni blizu napravljenom filmu...
Ne znam za ostale, licno, od Sidrana najvise volim poeziju... Filmove inace posebno ne gotivim, "Otkup sirove koze" mi se nije svidio..., ni on kao osoba me se nije dojmio, ali kao pjesnik je :thumbup:
Volim njegovu poeziju, trebalo je da ga se sjetim...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#86 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by Nekako s proljeća »

aanesa wrote:ne zaboravimo Miljenka Jergovica
Ja kao pretplaćen na njega. :thumbup:
http://www.jergovic.com/sumnjivo-lice/
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#87 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by MaD_ProfessoR »

Danilo Kiš
Derviš Sušić
Veliki Meštar Sviju Hulja
Borislav Pekić
Vladan Desnica
Hajrudin Ramadan
Filip David
Mirko Kovač

imali smo asova, itekakvih.
ANAKIN
Posts: 169
Joined: 09/12/2011 22:57

#88 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by ANAKIN »

ne spomenu Jovana Jovanovića Zmaja? pa ni Njegoša? Dis?
Jova Zmaj je najveći pjesnik
zemtet56
Posts: 85
Joined: 21/12/2017 16:15

#89 Re: Najbolji pisci u ex-yu

Post by zemtet56 »

po mom mišljenju Zlatko Topčić, a Sidran pjesnik bez konkurencije
Post Reply