Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#76 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by pearlica »

detroit-mercy wrote: Interesantna je ta opsjednutost zivotom u nekom seoocetu na otoku na Jadranu :D . Mislim, ako hoces da zivis na nekom otoku u nekom seocetu to zaista i nije tako tesko, preselis se tamo i ima da ti prisjedne za jedno dvije hefte. Jedno je doci kao turista na neko ostrvo u neko seoce i tamo provest dvije sedmice a drugo je tamo zivjeti i privredjivati svaki dan. Isto tako je i sa Sarajevom zimi, znaci svako bi uzeo sebi ono po najbolje sto mu odgovara ali u toj jednacini nedostaje suvise nepoznanica, sta ces raditi, kako ces podizati porodicu, kako ispuniti slobodno vrijeme i mnogo toga. Da ne idemo dalje od toga, sta kada si bolestan, sta kada treba da ides u skolu/fax ili da ti dijete ide u skolu/fax. Otok sa desetak kucica vjerovatno nije bas za porodicnog zivota :mrgreen: .
Ovdje se isto dosta prica o velicini :mrgreen: , ko da je velicina bitna :skoljka: . Treba gledati sta ti sve jedan grad pruza od usluga do standarda :D .
Po meni, Ljubljana (mada ne znam da li bih je svrstao na Balkan) je jedan od najboljih gradova za zivot. Grad koji nije previse velik da se gubis u masi a u isto vrijeme ima sve sto jedan grad treba da ima: od kulture, do sporta, univerziteta i dr. Pored toga blizina mora i planina (ko rajvoSa :mrgreen: ).
Sad, RajvoSA, geografski bi mogao biti jako dobar za zivot, ali Sarajevu nedostaje toliko toga da je suvise i pominjati. Velicina Sarajeva nije bitna, Rajvosa je dovoljno veliki grad ali je nekako izgubljen u nekom vakumu ni metropole ni carsije :mrgreen: .
A jes' ti negativna osoba. Nisam napisala gdje mislim da je najbolje za tebe vec gdje ja mislim da je najbolje za mene. Inace ne kontam tu opsesiju gradovima, metropolama i tim stvarima. Jeste u gradovima imas fakultet (kada ga vec spominjes) ali kada ga upises ti ili tvoje dijete fakultet neka se i preseli tamo. To se u cijelom svijetu tako radi. Na fakultet se ide 3 ili 5 godina sta ja trebam citav zivot da zivim u metropoli gdje ima 10 fakulteta ako jednog dana moje dijete odluci da studira da mu je blizo. Koje razmisljanje mislim ono :run: A dijete se odluci studirati na Harvardu i sta imas od metropole onda?

Inace mislim da covjek treba gledati zivotni kvalitet malo vise. A opet zivotni kvalitet je za svakog individualan. Na kraju ne zivim ni na ostrvu na Jadranu niti u Sarajevu zivim u skroz desetoj zemlji koje nema veze sa tim. Ali da moram birati zivot na Balkanu izabrala bih Sarajevo prije Ljubljane jer u Sarajevu me niko ne gleda poprijeko jer pricam Bosanski :bih: U svom na svom ha :run:
User avatar
PRO Podjebavac
Posts: 2
Joined: 28/10/2013 19:33

#77 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by PRO Podjebavac »

Živinice zbog dobre stočne pijace.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#78 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by detroit-mercy »

pearlica wrote:
detroit-mercy wrote: Interesantna je ta opsjednutost zivotom u nekom seoocetu na otoku na Jadranu :D . Mislim, ako hoces da zivis na nekom otoku u nekom seocetu to zaista i nije tako tesko, preselis se tamo i ima da ti prisjedne za jedno dvije hefte. Jedno je doci kao turista na neko ostrvo u neko seoce i tamo provest dvije sedmice a drugo je tamo zivjeti i privredjivati svaki dan. Isto tako je i sa Sarajevom zimi, znaci svako bi uzeo sebi ono po najbolje sto mu odgovara ali u toj jednacini nedostaje suvise nepoznanica, sta ces raditi, kako ces podizati porodicu, kako ispuniti slobodno vrijeme i mnogo toga. Da ne idemo dalje od toga, sta kada si bolestan, sta kada treba da ides u skolu/fax ili da ti dijete ide u skolu/fax. Otok sa desetak kucica vjerovatno nije bas za porodicnog zivota :mrgreen: .
Ovdje se isto dosta prica o velicini :mrgreen: , ko da je velicina bitna :skoljka: . Treba gledati sta ti sve jedan grad pruza od usluga do standarda :D .
Po meni, Ljubljana (mada ne znam da li bih je svrstao na Balkan) je jedan od najboljih gradova za zivot. Grad koji nije previse velik da se gubis u masi a u isto vrijeme ima sve sto jedan grad treba da ima: od kulture, do sporta, univerziteta i dr. Pored toga blizina mora i planina (ko rajvoSa :mrgreen: ).
Sad, RajvoSA, geografski bi mogao biti jako dobar za zivot, ali Sarajevu nedostaje toliko toga da je suvise i pominjati. Velicina Sarajeva nije bitna, Rajvosa je dovoljno veliki grad ali je nekako izgubljen u nekom vakumu ni metropole ni carsije :mrgreen: .
A jes' ti negativna osoba. Nisam napisala gdje mislim da je najbolje za tebe vec gdje ja mislim da je najbolje za mene. Inace ne kontam tu opsesiju gradovima, metropolama i tim stvarima. Jeste u gradovima imas fakultet (kada ga vec spominjes) ali kada ga upises ti ili tvoje dijete fakultet neka se i preseli tamo. To se u cijelom svijetu tako radi. Na fakultet se ide 3 ili 5 godina sta ja trebam citav zivot da zivim u metropoli gdje ima 10 fakulteta ako jednog dana moje dijete odluci da studira da mu je blizo. Koje razmisljanje mislim ono :run: A dijete se odluci studirati na Harvardu i sta imas od metropole onda?

Inace mislim da covjek treba gledati zivotni kvalitet malo vise. A opet zivotni kvalitet je za svakog individualan. Na kraju ne zivim ni na ostrvu na Jadranu niti u Sarajevu zivim u skroz desetoj zemlji koje nema veze sa tim. Ali da moram birati zivot na Balkanu izabrala bih Sarajevo prije Ljubljane jer u Sarajevu me niko ne gleda poprijeko jer pricam Bosanski :bih: U svom na svom ha :run:
Sta se odmah ljutis :D nisi skontala sta sam htio reci. Kao sto je neko seoce na otoku ugodno za zivot tako je ugodan i Lukomir za zivot :mrgreen: . Fakultet je bio samo jedna od stvari, sta sa vrticima, osnovnim ili srednjim skolama. Koji je kvalitet zivota u nekom seocetu na kamenu gdje bi ti dijete ako ima skole islo sa pet drugih djaka od kojih je svako razlicit razred. Najveci kulturni dogadjaj u takvom seocetu je TV kada ima signala. Da ne govorim o afinitetima djeteta prema drugim stvarima, gdje ce sve to ostvariti u nekoj vukojebini. Svi mi zamisljamo taj zivot u nekom socetu na Jadranu, ono kamena vila, zenba ispred i dr ali bi da imamo dovoljno knjiga pa da se malo ispalimo u metropole kad nam se cejfne. Ja licno kad bih birao i ja bih malo Havaji, malo Kolorado, malo BIH, malo Kroejsha, ali ne ide to tako. Znaci biras samo jedno i gledas koje su ukupne prednosti tog grada, regiona u odnosu na druge.
Kazes u Ljubljani te gledaju poprijeko jer pricas bosanski, pa ako zivis u Ljubljani logicno je da ces pricati slovenacki sta imas pricati bosanski. Pa zar te u Rajvusa ne gledaju poprijeko ako ti akcent vuce na sandzacki ili istocno-bosanski :mrgreen: , nije li to isto sranje.
A da je Bosancima u Ljubljani tako lose onda bi se i jedan Djuro vratio u Sarajevo, pa jedna Losa i masa drugih poznatih i nepoznatih koji zive tamo.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#79 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by detroit-mercy »

PRO Podjebavac wrote:Živinice zbog dobre stočne pijace.
Zahebo si se malo :D Zivnice nemaju stocnu pijacu :D nego marvenu pijacu :roll: .
User avatar
PRO Podjebavac
Posts: 2
Joined: 28/10/2013 19:33

#80 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by PRO Podjebavac »

detroit-mercy wrote:
PRO Podjebavac wrote:Živinice zbog dobre stočne pijace.
Zahebo si se malo :D Zivnice nemaju stocnu pijacu :D nego marvenu pijacu :roll: .
Ma sve jedno, marva ili stoka isto mu dođe. To je nešto slično BiH Parlamentu. :D
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#81 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Azamo »

Japin_Mali wrote:Koji je po vama najbolji grad za zivot na Balkanu? Koji bi grad bio onako, bas po vasoj "mjeri"..

Izostavite ko gdje zivi, etnicku pripadnost i sl. Generalno koji grad na Balkanu nudi najvise, a opet da je uredjeno, da ima reda, koliko toliko.. ono za normalan zivot..


I objasnite zasto.


Ja bih izdvojio Beograd sto se tice sirine i mogucnosti, sto se tice atmosfere definitivno Split :D
Ma Titograd definitivno,mali gradić a ima sve što je potrebno za jedan normalan život,samo je problem što je svaka srijeda radna :thumbup: :mrgreen:
Ras Al Ghul
Posts: 2296
Joined: 25/09/2012 22:14
Location: Sarajevo

#82 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Ras Al Ghul »

madner wrote:Ljep je Beograd, samo je pun Srba. :D
:thumbup: :bih:
Minkica88
Posts: 162
Joined: 24/10/2013 11:36

#83 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Minkica88 »

derion wrote:Ja sam se stvarno prijatno iznenadio, kada sam ovo ljeto napravio kraći izlet iz Zadra u Bihać. Oduševili su me ljudi na svakome koraku svojom ljubaznošću i susretljivošću. Imao sam rentacar i u jednom trenutku mi je auto stalo, i to na onim krivinama kada se vozi od Bihaća prema Ostrošcu. Vjerujte mi da je stalo gotovo svako putničko auto i pitalo šta je bilo i kako da pomognu.
Sam grad Bihać je prelijep, ulice čiste, predivna rijeka, a posebno su me dojmile čiste i uređene obale uz rijeku Unu. Grad je pun mladih ljudi, ulice frekventne, a opet ne pretrpane kao u većim gradovima, a primjetio sam da je Bihać (barem ljeti) krcat turistima, što se vidjelo po prebukiranim vilama i hotelima, te autima sa talijanskim, slovačkim i češkim tablicama. I opet se osjetila neka opuštena atmosfera.

Osim prekrasnih ljudi, grad ima savršenu poziciju, kako naspram Balkana, tako i prema Europi. Jedino da se infrastrukturno poveže sa npr. Zagrebom i Sarajevom i biće odlično, te frekvencija ljudi i robe će biti još bolja.

Bio sam u mnogim gradovima na Balkanu, i malim i velikim, ali sam prvi put na Balkanu sâm sebi rekao tokom tih nekoliko dana u Bihaću: "Ovdje bih mogao živjeti", kako zbog mentaliteta ljudi, tako i zbog pozicije, urbanosti i uređenja grada.
Jooj kako mi je srce ko Igman kad ovo citam :D

No, iako obozavam Bihac i mislim da je stvarno jedan veoma lijep, zelen i pitom grad, ne mislim da bih tamo mogla zivjeti do kraja zivota. Za mene na Balkanu samo Zagreb i Sarajevo dolaze u obzir. Zivjela sam u Sarajevu prije, sada studiram u ZG i mora se priznati da je ZG za zivot mnogo bolji :) A to da su Zagrepcani hladni i nepristupacni nije bas tacno po mom iskustvu.

Ne kontam ni ove sto spominju BG. Nije dovoljno da je neki grad velik i da ima dobar nocni zivot da bi bio dobar grad za zivot :-) Dakle BG za zivjeti, nigdje veze, za posjetiti svakako.
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#84 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Black111 »

Vjerovatno se misli na ex YU. Al dobro.

Zagreb.

Zagreb nije mal nije opet ni prevelik (sto moze biti plus), EU, ima prosperitet, primanja itd. ima tu pluseva. Ljudi su mi isto dosta dobri, bar sam ja imao takva iskustva, suprotno ovom sto se prica. Znalo mi je cesto biti ugodnije no u Sarajevu. Odnosno, bili su susretljiviji.

Dalmacija. Koliko god da je lijepo ljeti, toliko je otuzno zimi. Prazno i pusto. Nema snijega (ja ne mogu zimu bez snijega) i jos ona bura. I tako jos nesto. :D

Slovenija. Iako se drzim one da se ljudi dijele samo na dobre i lose, Slovence brate ne mogu. :D Nisam nikad bio u Ljubljani, zapravo, samo sam se jednom popisao nabrzake. Cuo sam da je dosadna.

Istok. To me ne zanima.

Sarajevo. Ahhh. Losa perspektiva, osobito za mlade. Nezaposlenost pa do "sitnica" kao zagadjenost, kriminal itd...

Znaci, Zagreb.
DnevniRed
Posts: 8
Joined: 25/10/2013 19:57

#85 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by DnevniRed »

Jel bio ko juznije od Begisa. :D
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#86 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Black111 »

DnevniRed wrote:Jel bio ko juznije od Begisa. :D
Skoplju. Al po meni je ona "sto juznije, to tuznije" manje vise opravdana, bar kad je Balkan u pitanju.
User avatar
uberkul
Posts: 406
Joined: 28/10/2013 20:36

#87 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by uberkul »

nijedan
Minkica88
Posts: 162
Joined: 24/10/2013 11:36

#88 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Minkica88 »

sherbett wrote: Priština!
Toliko mladih u jednom gradu nema nigdje..mogla bih neko vrijeme, preuređuje se, gradi, ceste i putevi odlični!
hrpa dobrih kafića, restorana...al ne bih zauvijek..
Ja nisam nikada bila u Pristini a bas bi bilo zanimljivo vidjeti kako izgleda uzivo. Vidjela sam slike naravno i ne cini mi se da je grad nesto pretjerano lijep.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#89 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Hajvan »

User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#90 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by respo »

Minkica88 wrote:

Ne kontam ni ove sto spominju BG. Nije dovoljno da je neki grad velik i da ima dobar nocni zivot da bi bio dobar grad za zivot :-) Dakle BG za zivjeti, nigdje veze, za posjetiti svakako.
a ajde ti meni reci koja je prednost zagreba za zivjeti u odnosu na beograd?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#91 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Hajvan »

respo wrote:
Minkica88 wrote:

Ne kontam ni ove sto spominju BG. Nije dovoljno da je neki grad velik i da ima dobar nocni zivot da bi bio dobar grad za zivot :-) Dakle BG za zivjeti, nigdje veze, za posjetiti svakako.
a ajde ti meni reci koja je prednost zagreba za zivjeti u odnosu na beograd?
više novca, više kulture, više čistoće, bolja i ugodnija klima, bolji javni prevoz...hoćeš još?

živio u oba dovoljno dugu da mogu komparativno ocijeniti...
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#92 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by PlayItCoolowski »

sherbett wrote:
DnevniRed wrote:Jel bio ko juznije od Begisa. :D
Priština!
Toliko mladih u jednom gradu nema nigdje..mogla bih neko vrijeme, preuređuje se, gradi, ceste i putevi odlični!
hrpa dobrih kafića, restorana...al ne bih zauvijek..
Vjerovatno je mislio na Srbiju :D
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#93 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Šveđanin »

Ljudi iz preševske doline. :thumbup:

A da je propast južno od BG, zaista jeste. Da će biti bolje, definitivno neće. Jednostavno odumrli krajevi, bez ikakve perspektive. Ono što je valjalo, to je i otišlo iz centralne, a naročito južne Srbije.
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#94 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by PlayItCoolowski »

sherbett wrote: uffffffff, ne znam tko bi volio tamo živjeti :D
jedino u Guči, tokom festivala :D
makar i Kruševac je lijep..ali nema neke perspektive južnije od BG-a, koliko sam ja upratila
Mislim da sandžački gradovi imaju perspektivu... Izuzetno visok natalitet, broj stanovnika u porastu. Gradovi su razvijaju (doduše, Novi Pazar je daleko ispred ostalih). Biće to nova Sarajeva za 50-ak godina. Ostali gradovi u Srbiji muku muče sa bijelom kugom... Nisam siguran koliko će im pomoći TV emisije tipa, Domaćine oženi se i sl.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#95 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by theTruePath »

PlayItCoolowski wrote:
sherbett wrote: uffffffff, ne znam tko bi volio tamo živjeti :D
jedino u Guči, tokom festivala :D
makar i Kruševac je lijep..ali nema neke perspektive južnije od BG-a, koliko sam ja upratila
Mislim da sandžački gradovi imaju perspektivu... Izuzetno visok natalitet, broj stanovnika u porastu. Gradovi su razvijaju (doduše, Novi Pazar je daleko ispred ostalih). Biće to nova Sarajeva za 50-ak godina. Ostali gradovi u Srbiji muku muče sa bijelom kugom... Nisam siguran koliko će im pomoći TV emisije tipa, Domaćine oženi se i sl.
Pa eto onda cemo imati dva velika bosnjacka grada na Balkanu,naon SA
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#96 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Zviz »

Vidim da ovdje poneki nemaju pojma ni gdje je taj Balkan pa spominju Ljubljanu i Bec :roll: Mogli ste i Kopenhagen nenko uvalit u istu kategoriju :D
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#97 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Havatar »

Zviz wrote:Vidim da ovdje poneki nemaju pojma ni gdje je taj Balkan pa spominju Ljubljanu i Bec :roll: Mogli ste i Kopenhagen nenko uvalit u istu kategoriju :D
Zato sto i pripadaju Balkanu
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#98 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by theTruePath »

Havatar wrote:
Zviz wrote:Vidim da ovdje poneki nemaju pojma ni gdje je taj Balkan pa spominju Ljubljanu i Bec :roll: Mogli ste i Kopenhagen nenko uvalit u istu kategoriju :D
Zato sto i pripadaju Balkanu
Bec u Balkanu :lol:
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#99 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Russki »

Gornja Maoča :lol: :lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#100 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Hajvan »

sherbett wrote: promako ti je Trst :D
:lol:
:thumbup:
Post Reply