Najbolji Ex-YU glumci ?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#426 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

julisiz es grant wrote:
animals wrote:Niko da spomene Danila Stojkovica..
meni najdrazi Srpski glumac..
Ja sam ga pomenuo nekad na ovoj temi malo opširnije, ali ko će sad to naći...uglavnom, odličan glumac.
Kako vam se svidja Aleksandar Bercek?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#427 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote:
julisiz es grant wrote:
animals wrote:Niko da spomene Danila Stojkovica..
meni najdrazi Srpski glumac..
Ja sam ga pomenuo nekad na ovoj temi malo opširnije, ali ko će sad to naći...uglavnom, odličan glumac.
Kako vam se svidja Aleksandar Bercek?
Mislim da sam o njemu pisao.
Za mene možda i THE najbolji srpski/jugoslovenski glumac. Ako gledamo na uvjerljivost i raznovrsnost uloga, dovoljno je istaći samo dva suprotna pola kao što je Miško iz Ko to tamo peva i Knjaz Miloš. Kad imamo u vidu da obje uloge igra isti glumac, a da ne mogu biti različitije, i da ne možemo zamisliti nikoga drugog da ih igra, onda je valjda to-to.
Ili Ljupče iz Specijalnog vaspitanja, gdje jedva da progovori više od dvije rečenice, ali svojom pojavom, licem, šutnjom...kaže sve.
Blista i u manjim ulogama, kao recimo nastavnik Đoka Viski u Majstori, majstori, vječiti kandidat za upis na Filmsku akademiju u Nacionalnoj klasi (Goran Marković ga je inače najbolje znao iskoristiti) i sl.
Pa Slobodan Milošević :D
Uglavnom, skonto si šta hoću reć :mrgreen: ..VRH.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#428 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote:
julisiz es grant wrote:
(njega je igrao onaj hrvatski glumac, koji je počeo u Beogradu, pa kad se zaratilo vratio se u Hrvatsku i tamo igrao u bukadar onih njihovih serija).
Milan Strljic...ili Zarko Radic.
Ne...Milan Pleština :D
Štrljić je već klasa, Radić najseksepilniji partizan :D (po ženskim mjerilima valjda, ja sam hetero :D )
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#429 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

I zacudio sam se kako se ne sjeti Strljica... :D
Da, Bercek...ja ne volim da rangiram tipa top pet, top deset, ako se sjecas sa one teme 100 najboljih r n r ex yu...izbjegavam to, jer vec sutra mi se cini da nisam bio potpuno objektivan, da sam nesto izostavio, nisam uzeo u obzir.
Ali Bercek mi je sigurno u top pet.
Danila Batu Stojkovica npr vise volim, ili preciznije drazi mi je, ali Bercek je, ono...
Last edited by radostan dan on 26/05/2016 00:01, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#430 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Edin H. »

julisiz es grant wrote:
radostan dan wrote:
Kako vam se svidja Aleksandar Bercek?
Mislim da sam o njemu pisao.
Za mene možda i THE najbolji srpski/jugoslovenski glumac. Ako gledamo na uvjerljivost i raznovrsnost uloga, dovoljno je istaći samo dva suprotna pola kao što je Miško iz Ko to tamo peva i Knjaz Miloš. Kad imamo u vidu da obje uloge igra isti glumac, a da ne mogu biti različitije, i da ne možemo zamisliti nikoga drugog da ih igra, onda je valjda to-to.
Ili Ljupče iz Specijalnog vaspitanja, gdje jedva da progovori više od dvije rečenice, ali svojom pojavom, licem, šutnjom...kaže sve.
Blista i u manjim ulogama, kao recimo nastavnik Đoka Viski u Majstori, majstori, vječiti kandidat za upis na Filmsku akademiju u Nacionalnoj klasi (Goran Marković ga je inače najbolje znao iskoristiti) i sl.
Pa Slobodan Milošević :D
Uglavnom, skonto si šta hoću reć :mrgreen: ..VRH.
Kao glumac tanak, ali odlican vokalni interpretator :oops:

User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#431 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by pici »

sto se mene tice TOP NAJ glumaca EXYU bi bio : Zoran Radmilovic, Bata Stojkovic, Mustafa Nadarevic, Rade Serbedzija, Fabijan Sovagovic, Ljuba Tadic...a najpopularniji su bili Bata Zivojinovic. Ljubisa Samardzic i Boris Dvornik...moji miljenici Bora Todorovic. Pavle Vujisic, Nikola Simic...


glumice: Neda Arneric, Mira Furlan, Milena Dravic
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58653
Joined: 03/08/2010 19:04

#432 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by kakavdanakneiskustvu »

julisiz es grant wrote:@radostan dan
Ja se sjećam jedne takve uloge, u "Već viđeno", mislim da mu je prva filmska uloga to...igrao sudiju na postratnom komunističkom procesu. Bazveze uloga, par pročitanih rečenica, ali eto, zapamtio sam je. Podsjetio me likom na Miloša Minića na procesu Draži Mihailoviću...iako nije igrao tužioca (njega je igrao onaj hrvatski glumac, koji je počeo u Beogradu, pa kad se zaratilo vratio se u Hrvatsku i tamo igrao u bukadar onih njihovih serija).
Dobro je Ćustić igrao i negativce, ali ruralne, bliže njegovom habitusu i mjestu porijekla, pogotovo kad pričaju njegovom maternjom ijekavicom, na kojoj zvuči mnogo prirodnije. Npr. uloga Huseina u "Nožu", iako mala, dobro je prenio zlokobnost i prijetnju koja izbija iz lika.


štrljić?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#433 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

Ne, rekao sam u postu iznad gdje sam odgovorio radosnom danu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58653
Joined: 03/08/2010 19:04

#434 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by kakavdanakneiskustvu »

julisiz es grant wrote:Ne, rekao sam u postu iznad gdje sam odgovorio radosnom danu.


aha,pleština,ok
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#436 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

U zadnje vrijeme mi iskaču na FB linkovi sa ovog portala. Svaki tekst koji sam vidio začinjen je nepromišljenim i neargumentovanim antikomunizmom, pa tako i ovaj. Što ne upitaše Janketića ko mu ubi majku, npr?
User avatar
ljevoruki
Posts: 4751
Joined: 20/05/2011 22:49

#437 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by ljevoruki »

Ivo Gregurevic.
User avatar
Better Man
Posts: 16739
Joined: 01/10/2006 20:10

#438 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Better Man »

pici wrote:sto se mene tice TOP NAJ glumaca EXYU bi bio : Zoran Radmilovic, Bata Stojkovic, Mustafa Nadarevic, Rade Serbedzija, Fabijan Sovagovic, Ljuba Tadic...a najpopularniji su bili Bata Zivojinovic. Ljubisa Samardzic i Boris Dvornik...moji miljenici Bora Todorovic. Pavle Vujisic, Nikola Simic...


glumice: Neda Arneric, Mira Furlan, Milena Dravic
Zaboravio si dodati neponovljivu Sonju Savić, koja je bila izvrsna glumica i naravno Mirjanu Karanović.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#439 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by pici »

Better Man wrote:
pici wrote:sto se mene tice TOP NAJ glumaca EXYU bi bio : Zoran Radmilovic, Bata Stojkovic, Mustafa Nadarevic, Rade Serbedzija, Fabijan Sovagovic, Ljuba Tadic...a najpopularniji su bili Bata Zivojinovic. Ljubisa Samardzic i Boris Dvornik...moji miljenici Bora Todorovic. Pavle Vujisic, Nikola Simic...


glumice: Neda Arneric, Mira Furlan, Milena Dravic
Zaboravio si dodati neponovljivu Sonju Savić, koja je bila izvrsna glumica i naravno Mirjanu Karanović.

ma ovo je od prve što mi je palo na pamet, a Savićka i Karanovićka svakako spadaju u sami vrh glumišta, mogu dodat tu i Mikija Manojlevića, Žarka Lauševića, Milana Štrljića, Branislava Lećića, Dragana Nikolića itd itd... beogradska škola glume je mnogo jača od zagerbačke i sarajevske, zapravo sarajevska je te sedamdesetih poćela da se razvija... Uroš Kravljača, Miralem Zubčević, Zijah Sokolović, Dragan Jovičić, Mišo Mrvaljević, Rejhan Demirdžić, Aleksandar Mićić itd itd
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#441 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by pici »



RIP
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#442 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

Mnogo puta me je nasmijao...neobicno cijenim ovog covjeka. Nekako je igrao upecatljive, opicene likove, bez opterecenja...Da, igrao ih je teatralno, ali opet sa mjerom, da se ne moze reci da je u pitanju - preglumljavanje ili glumatanje. Islo mu od ruke, sto bi se reklo.
Citam komentare, mene asocira na Milasina, na onog lika iz Mrtav Ladan, popa iz Ringeraja, Viljusku u Lepa sela...
A 80 posto komentara posveceno njegovom radu sa djecom, u emisijama za njih...

No, pak, htjedoh ovo reci, iako mi ga je jako zao, i iako ga neobicno cjenim, nije neki predratni opus da bi se mogao svrstati u ovu temu..al eto, nek ostane zabiljezen.

A o tome kako je skinuo prostog srpskog seljaka u seriji Selo gori, ili pak onu budalu iz neke bosanske pripizdine, ogranicenu kO balkon, u Sivi kamion...rispekt Mandiću.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#443 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by omar little »

a ja ga pamtim kao julovca, lakeja mirjane markovic, a onda i kao uzornog i glasnog clana milosevicevg sps-a. i lika koji se onda svim silama upirao izbrisati svoj politicki angazman u najgorem dobu i praviti se da nista nije bilo.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#444 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

omar little wrote:a ja ga pamtim kao julovca, lakeja mirjane markovic, a onda i kao uzornog i glasnog clana milosevicevg sps-a. i lika koji se onda svim silama upirao izbrisati svoj politicki angazman u najgorem dobu i praviti se da nista nije bilo.
Naravno. Sve Pink-ove vedete iz 90-ih bile su dio establišmenta. Kada bismo ih sve navodili, spisak bi bio jako dugačak. Mnoge je pojeo zaborav.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#445 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Ommadawn »

radostan dan wrote:Mnogo puta me je nasmijao...neobicno cijenim ovog covjeka. Nekako je igrao upecatljive, opicene likove, bez opterecenja...Da, igrao ih je teatralno, ali opet sa mjerom, da se ne moze reci da je u pitanju - preglumljavanje ili glumatanje. Islo mu od ruke, sto bi se reklo.
Citam komentare, mene asocira na Milasina, na onog lika iz Mrtav Ladan, popa iz Ringeraja, Viljusku u Lepa sela...
A 80 posto komentara posveceno njegovom radu sa djecom, u emisijama za njih...

No, pak, htjedoh ovo reci, iako mi ga je jako zao, i iako ga neobicno cjenim, nije neki predratni opus da bi se mogao svrstati u ovu temu..al eto, nek ostane zabiljezen.

A o tome kako je skinuo prostog srpskog seljaka u seriji Selo gori, ili pak onu budalu iz neke bosanske pripizdine, ogranicenu kO balkon, u Sivi kamion...rispekt Mandiću.
Pocivao u miru, Bog da mu dusu prosti ali prema mom misljenju i nije bio bas tolika glumcina kakvim ga hoces predstaviti.
Prvo, u filmu "Sivi kamion.." je glumio budalu iz bosanske pripizdine i to pravo lose. Pokusavao da bude Bosanac sa sarajevsko-mahalaskim govorom i naglaskom!? I ko je to bas u bosanskoj pripizdini se furao na Valtera i fraze.... Tu je preglumio a mogao ga je bolje odglumiti, samo da se potrudio. No ni film nije bas nesto...

U "Mrtav Ladan" je mozda i odglumio srbijanskog seljaka, ne znam, nisam ih bas cesto sretao ali - pogledaj scenu s njim iz tog filma i pogledaj iz "Sivi kamion..." i naci ces slicnosti u karakterima.

Dobar je bio u omnibusu "Sta radis veceras?" kada odlazi u malu provinciju da bi iznenadio djevojku koja tamo zivi i radi i saznao da se ova zega sa radnim kolegom.
No eto, ode, isuvise mlad... :(
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55579
Joined: 15/12/2008 16:53

#446 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by ultima_palabra »

Poznavao sam ga likom, kao redikula iz par filmova, ali ne i imenom. Tako da mu nisam
upratio ni politicki angazman.

Ne pripada ovoj temi sigurno ni kvalitetom ni vremenski.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#447 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

Ommadawn wrote:
radostan dan wrote:Mnogo puta me je nasmijao...neobicno cijenim ovog covjeka. Nekako je igrao upecatljive, opicene likove, bez opterecenja...Da, igrao ih je teatralno, ali opet sa mjerom, da se ne moze reci da je u pitanju - preglumljavanje ili glumatanje. Islo mu od ruke, sto bi se reklo.
Citam komentare, mene asocira na Milasina, na onog lika iz Mrtav Ladan, popa iz Ringeraja, Viljusku u Lepa sela...
A 80 posto komentara posveceno njegovom radu sa djecom, u emisijama za njih...

No, pak, htjedoh ovo reci, iako mi ga je jako zao, i iako ga neobicno cjenim, nije neki predratni opus da bi se mogao svrstati u ovu temu..al eto, nek ostane zabiljezen.

A o tome kako je skinuo prostog srpskog seljaka u seriji Selo gori, ili pak onu budalu iz neke bosanske pripizdine, ogranicenu kO balkon, u Sivi kamion...rispekt Mandiću.
Pocivao u miru, Bog da mu dusu prosti ali prema mom misljenju i nije bio bas tolika glumcina kakvim ga hoces predstaviti.
Prvo, u filmu "Sivi kamion.." je glumio budalu iz bosanske pripizdine i to pravo lose. Pokusavao da bude Bosanac sa sarajevsko-mahalaskim govorom i naglaskom!? I ko je to bas u bosanskoj pripizdini se furao na Valtera i fraze.... Tu je preglumio a mogao ga je bolje odglumiti, samo da se potrudio. No ni film nije bas nesto...

U "Mrtav Ladan" je mozda i odglumio srbijanskog seljaka, ne znam, nisam ih bas cesto sretao ali - pogledaj scenu s njim iz tog filma i pogledaj iz "Sivi kamion..." i naci ces slicnosti u karakterima.

Dobar je bio u omnibusu "Sta radis veceras?" kada odlazi u malu provinciju da bi iznenadio djevojku koja tamo zivi i radi i saznao da se ova zega sa radnim kolegom.
No eto, ode, isuvise mlad... :(
Pa gdje nadje da sam ga tretirao glumcinom? :D
Velju, meni je legao i od srca me nasmijao...
Nije mi bio teatralan...prirodom posla susrecem razlicite likove, razlicitih stepena obrazovanja, kultura, intmsposobnosti, navika i slicno. Bar pet likova znam koji su pljunuti on iz Sivog kamiona...kad sam rekao skinuo srpskog seljaka, nije reper bio ono u Mrtav ladan, nego uloga u seriji Baba se ceslja...
Nije mu.losa rola ni u ivkovoj slavi...
Znaci,nije vrh, nego moj subjektivni dozivljaj...kazem, legao mi.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#450 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

Umro bata kameni...sve su prilike da je smoki sledeci na
redu.
Post Reply