Najbolji Ex-YU glumci ?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58635
Joined: 03/08/2010 19:04

#401 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by kakavdanakneiskustvu »

julisiz es grant wrote:Poštara u selima je glumio Lepi Cane-Dragan Zarić...pokojan odavno.


da,da,zarić
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#402 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

Dragan Zaric, poznatiji kao Lepi Cane, mislim da se serija zvala Muzikanti...on je glumio postara.

Custic je rodjen u nekom selu kod Dervente, a odrastao je u Sremu...Dijete razvedenih roditelja, tezak zivot u siromastvu.
Nadimak Alija je dobio po ulozi u predstavi, ako nije i neki guslarski hepening, gdje je glumio Aliju iz -Banovic Strahinje-

Meni je mnogo dobar glumac...ne popularan, ali to nema veze sa umijecem. Popularan je Nikola.Kojo npr, ali Slobodan je ipak.klasa za njega.

Cudan.lik, cudne zivotne storije..borac nadasve. A rekao bi covjek, kao sto neko primjeti - smotan, nejak i slicno.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#403 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote:Dragan Zaric, poznatiji kao Lepi Cane, mislim da se serija zvala Muzikanti...on je glumio postara.

Custic je rodjen u nekom selu kod Dervente, a odrastao je u Sremu...Dijete razvedenih roditelja, tezak zivot u siromastvu.
Nadimak Alija je dobio po ulozi u predstavi, ako nije i neki guslarski hepening, gdje je glumio Aliju iz -Banovic Strahinje-

Meni je mnogo dobar glumac...ne popularan, ali to nema veze sa umijecem. Popularan je Nikola.Kojo npr, ali Slobodan je ipak.klasa za njega.

Cudan.lik, cudne zivotne storije..borac nadasve. A rekao bi covjek, kao sto neko primjeti - smotan, nejak i slicno.
Meni je odličan za tip uloga iz Kuduza ili "Praznika..", opisao sam u postu na prethodnoj strani zašto.
Ali za žestoke momke, kao u "Do koske" ili "Nataši"..pa još beogradske...hebiga, nije.
Po veličini uloge i popularnosti, Kuduza nije nadišao, što ne mora biti loše. Ima primjera relevantnih svjetskih glumaca koje rana savršeno odigrana uloga obilježi za cijeli život, iako im karijere traju još decenijama poslije (npr. Malcolm McDowell, Anthony Perkins, Andy Robinson...uloge mislim da ne trebam navoditi).
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58635
Joined: 03/08/2010 19:04

#404 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by kakavdanakneiskustvu »

julisiz es grant wrote:
radostan dan wrote:Dragan Zaric, poznatiji kao Lepi Cane, mislim da se serija zvala Muzikanti...on je glumio postara.

Custic je rodjen u nekom selu kod Dervente, a odrastao je u Sremu...Dijete razvedenih roditelja, tezak zivot u siromastvu.
Nadimak Alija je dobio po ulozi u predstavi, ako nije i neki guslarski hepening, gdje je glumio Aliju iz -Banovic Strahinje-

Meni je mnogo dobar glumac...ne popularan, ali to nema veze sa umijecem. Popularan je Nikola.Kojo npr, ali Slobodan je ipak.klasa za njega.

Cudan.lik, cudne zivotne storije..borac nadasve. A rekao bi covjek, kao sto neko primjeti - smotan, nejak i slicno.
Meni je odličan za tip uloga iz Kuduza ili "Praznika..", opisao sam u postu na prethodnoj strani zašto.
Ali za žestoke momke, kao u "Do koske" ili "Nataši"..pa još beogradske...hebiga, nije.
Po veličini uloge i popularnosti, Kuduza nije nadišao, što ne mora biti loše. Ima primjera relevantnih svjetskih glumaca koje rana savršeno odigrana uloga obilježi za cijeli život, iako im karijere traju još decenijama poslije (npr. Malcolm McDowell, Anthony Perkins, Andy Robinson...uloge mislim da ne trebam navoditi).

louis gosset jr.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#405 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

kakavdanakneiskustvu wrote: louis gosset jr.
Jeste, i on...ma ima takvih primjera do sutra da se nabraja, kad bi se čovjek malo zamislio.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#406 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Banksy »

kakavdanakneiskustvu wrote:
julisiz es grant wrote: Ima primjera relevantnih svjetskih glumaca koje rana savršeno odigrana uloga obilježi za cijeli život, iako im karijere traju još decenijama poslije (npr. Malcolm McDowell, Anthony Perkins, Andy Robinson...uloge mislim da ne trebam navoditi).
louis gosset jr.
Upravo on ... :thumbup:

edit: A o Ćustiću, nakon Karadžića i Pala '94. mi je besmisleno i razgovarati ...
Last edited by Banksy on 25/05/2016 21:57, edited 1 time in total.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#407 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Ommadawn »

radostan dan wrote:Dragan Zaric, poznatiji kao Lepi Cane, mislim da se serija zvala Muzikanti...on je glumio postara.

Custic je rodjen u nekom selu kod Dervente, a odrastao je u Sremu...Dijete razvedenih roditelja, tezak zivot u siromastvu.
Nadimak Alija je dobio po ulozi u predstavi, ako nije i neki guslarski hepening, gdje je glumio Aliju iz -Banovic Strahinje-

Meni je mnogo dobar glumac...ne popularan, ali to nema veze sa umijecem. Popularan je Nikola.Kojo npr, ali Slobodan je ipak.klasa za njega.

Cudan.lik, cudne zivotne storije..borac nadasve. A rekao bi covjek, kao sto neko primjeti - smotan, nejak i slicno.
Meni nije mnogo dobar glumac jer pokusava glumiti uloge koje mu ne stoje. No moj licni stav - usr´o je sve svojim nacionalistickim izjavama i podrsci koju je davao Karadzicu.

Nikola Kojo bi mogao da bude prilicno dobar glumac da konacno vise skine jebeni sako i prestane glumiti mafijase i zajebane likove.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#408 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

Ommadawn wrote:
Meni nije mnogo dobar glumac jer pokusava glumiti uloge koje mu ne stoje. No moj licni stav - usr´o je sve svojim nacionalistickim izjavama i podrsci koju je davao Karadzicu.

Nikola Kojo bi mogao da bude prilicno dobar glumac da konacno vise skine jebeni sako i prestane glumiti mafijase i zajebane likove.
Koju su zajebala "Lepa sela"...Zahvaljujući popularnosti tog filma i njegove uloge u njemu, on evo već 20 godina igra taj isti lik.
Do tada je glumio potpuno drugačije likove: ponekad problematične, ali u suštini fine i dobre momke (u Žikinim dinastijama, Sivom domu, Zaboravljenima...).
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#409 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

Kako?
Nije mi jasna ta vasa kategorizacija, sistem ocjenjivanja...koja je to karakterna uloga Nikole Koja?
Nek skine koznu jaknu, sako...meni se cini da nije.on za teskih uloga.
Laki komadi, tu vec pliva ko riba u vodi, jedan od najboljih.
Drugo, Kojo je.odavno u biznisu...ne snima.on nista mimo svoje producentske kuce.

Slobodan je pak cisti glumac. Nije najbolji, ali je daleko od druge.lige. Po meni, tu negdje, ko Rijeka kad je igrala Kup Uefa, taj nivo.

Al dobro, razliciti ukusi...

Interesantan detalj...otac petero djece.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#411 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote:Kako?
Nije mi jasna ta vasa kategorizacija, sistem ocjenjivanja...koja je to karakterna uloga Nikole Koja?
Nek skine koznu jaknu, sako...meni se cini da nije.on za teskih uloga.
Laki komadi, tu vec pliva ko riba u vodi, jedan od najboljih.
Drugo, Kojo je.odavno u biznisu...ne snima.on nista mimo svoje producentske kuce.

Slobodan je pak cisti glumac. Nije najbolji, ali je daleko od druge.lige. Po meni, tu negdje, ko Rijeka kad je igrala Kup Uefa, taj nivo.

Al dobro, razliciti ukusi...

Interesantan detalj...otac petero djece.
Pa to je sasvim okej. Dobar glumac ne mora značiti i "raznovrstan" glumac (jebi ga, ne znam kako da se izrazim, na engleskom ima odlična riječ "versatile"). Bitno je da dobro igra tip uloge koja mu paše. Problem je kad nabaca toliko istih uloga u često ispodprosječnim filmovima.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#412 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

Znas sta mu je.lezalo, sto se kaze - ko budali šamar...uloge uniformisanih lica. Kratke karakterne role.

Za mafijasa i bandu nije, to je jasno.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#413 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote:Znas sta mu je.lezalo, sto se kaze - ko budali šamar...uloge uniformisanih lica. Kratke karakterne role.

Za mafijasa i bandu nije, to je jasno.
O kome govoriš sad, o Ćustiću?
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#414 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

Da...
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#415 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by dale cooper »

Pa Kojo je pokazao da u tim ulogama mafijaša i probisvjeta ima i dobar komičarski tajming. :mrgreen:
Nije svestran, karakterni glumac ali je onako simpatičan lik.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#416 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

@radostan dan
Ja se sjećam jedne takve uloge, u "Već viđeno", mislim da mu je prva filmska uloga to...igrao sudiju na postratnom komunističkom procesu. Bazveze uloga, par pročitanih rečenica, ali eto, zapamtio sam je. Podsjetio me likom na Miloša Minića na procesu Draži Mihailoviću...iako nije igrao tužioca (njega je igrao onaj hrvatski glumac, koji je počeo u Beogradu, pa kad se zaratilo vratio se u Hrvatsku i tamo igrao u bukadar onih njihovih serija).
Dobro je Ćustić igrao i negativce, ali ruralne, bliže njegovom habitusu i mjestu porijekla, pogotovo kad pričaju njegovom maternjom ijekavicom, na kojoj zvuči mnogo prirodnije. Npr. uloga Huseina u "Nožu", iako mala, dobro je prenio zlokobnost i prijetnju koja izbija iz lika.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#417 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

dale cooper wrote:Pa Kojo je pokazao da u tim ulogama mafijaša i probisvjeta ima i dobar komičarski tajming. :mrgreen:
Nije svestran, karakterni glumac ali je onako simpatičan lik.
Pošto vidim da se par puta spominje ova sintagma "karakterni glumac", kao sinonim za svestranost.
Interesantno je da je u anglosaksonskom govornom području "karakterni glumac" upravo suprotno od toga, tj. ono za šta mi optužujemo Koju :D .
http://en.wikipedia.org/wiki/Character_actor

Primjera radi John Pesci je karakterni glumac...ili Danny Trejo :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#418 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by dale cooper »

julisiz es grant wrote:
dale cooper wrote:Pa Kojo je pokazao da u tim ulogama mafijaša i probisvjeta ima i dobar komičarski tajming. :mrgreen:
Nije svestran, karakterni glumac ali je onako simpatičan lik.
Pošto vidim da se par puta spominje ova sintagma "karakterni glumac", kao sinonim za svestranost.
Interesantno je da je u anglosaksonskom govornom području "karakterni glumac" upravo suprotno od toga, tj. ono za šta mi optužujemo Koju :D .
http://en.wikipedia.org/wiki/Character_actor

Primjera radi John Pesci je karakterni glumac...ili Danny Trejo :D
Ja kada kažem karakterni glumac mislim na tipove kao De Niro, Pacino, Day-Lewis i slične, ali možda je
to ipak pogrešan naziv. Možda je ispravno baš onako kako ih zovu u branši - method actors.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#419 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

Sad sam gledao onako na preskok "Misiju majora Atertona" po ko zna koji put i divio se glumi jednog čovjeka za kojeg ne znam da iko može reći manje od toga da je bio odličan glumac-Zvonko Lepetić.
Zapravo, mislim da je bio jedan od najboljih filmskih glumaca u Jugoslaviji, dovoljno svestran da bude potpuno uvjerljiv i u ozbiljnim (često negativnim, kao i u pomenutoj seriji) i u komičnim ulogama.
Ako neko misli da trebam dalje elaborirati, molim, vrlo rado.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#420 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by animals »

Niko da spomene Danila Stojkovica..
meni najdrazi Srpski glumac..
User avatar
ljevoruki
Posts: 4751
Joined: 20/05/2011 22:49

#421 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by ljevoruki »

radostan dan wrote:Da upisem i na ovu temu...pocivaj u miru, ,,Arandjele''.
I tebi sinko :lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#422 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by animals »

julisiz es grant wrote:Sad sam gledao onako na preskok "Misiju majora Atertona" po ko zna koji put i divio se glumi jednog čovjeka za kojeg ne znam da iko može reći manje od toga da je bio odličan glumac-Zvonko Lepetić.
Zapravo, mislim da je bio jedan od najboljih filmskih glumaca u Jugoslaviji, dovoljno svestran da bude potpuno uvjerljiv i u ozbiljnim (često negativnim, kao i u pomenutoj seriji) i u komičnim ulogama.
Ako neko misli da trebam dalje elaborirati, molim, vrlo rado.
U pravu si..Sa Sovagovicem, najbolji Hrvatski glumci.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#423 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

julisiz es grant wrote:Sad sam gledao onako na preskok "Misiju majora Atertona" po ko zna koji put i divio se glumi jednog čovjeka za kojeg ne znam da iko može reći manje od toga da je bio odličan glumac-Zvonko Lepetić.
Zapravo, mislim da je bio jedan od najboljih filmskih glumaca u Jugoslaviji, dovoljno svestran da bude potpuno uvjerljiv i u ozbiljnim (često negativnim, kao i u pomenutoj seriji) i u komičnim ulogama.
Ako neko misli da trebam dalje elaborirati, molim, vrlo rado.
Da dodam da je bio rijedak "univerzalan" jugoslovenski glumac, tj. jednako je uvjerljivo igrao Srbina iz Srbije Đuru Čvorovića, Hrvata iz Dalmacije u Hamletu u Mrduši donjoj, silom urbaniziranog bosanskog seljaka u "Azri", crnogorkog četnika u "Atertonu" i sl.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#424 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

animals wrote:Niko da spomene Danila Stojkovica..
meni najdrazi Srpski glumac..
Ja sam ga pomenuo nekad na ovoj temi malo opširnije, ali ko će sad to naći...uglavnom, odličan glumac.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#425 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

julisiz es grant wrote:
(njega je igrao onaj hrvatski glumac, koji je počeo u Beogradu, pa kad se zaratilo vratio se u Hrvatsku i tamo igrao u bukadar onih njihovih serija).
Milan Strljic...ili Zarko Radic.
Post Reply