najbolji biznis u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#151 Re: najbolji biznis u BiH

Post by GaRGa »

Prvo se uclani u jednu od tri vladajuce partije....
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#152 Re: najbolji biznis u BiH

Post by Toto »

purgatorio wrote:
Toto wrote:ovo je proizvodni smjer masinskog fakulteta
tacnije indusrijski inzenjering
sa faksa izlaze tehnolozi koji ce proizvoditi ono sto dizajner kreira ..


industijski dizajn je uprosteno receno: pola tehnologija pola umjetnost ..
u ovom nastavnom planu i programu ne vidim skoro nista od umjetnosti pa ne moze biti rijeci o industijskom dizajnu
Dizajneri nek izlaze sa ALU a ovi neki proizvode :)
tako i treba ali jedno bez drugog ne ide
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#153 Re: najbolji biznis u BiH

Post by Toto »

Nos wrote:
astala_vistala wrote:Trenutni kapital oko 20 hiljada eura,imal kakvih konkretnih ideja ?? cak nisam protiv ni ortakluka.
Stim da mozda budemo imali nedostatak goveda zbog povecanog izvoza mesa za tursku nebi bilo lose farma za goveda. Tamo negdje oko sane ili petrovca ili glamoca. Imas velike neobradzive povrsine da pasu itd.
ovo pasnjaka oko Petrovca i Glamoca je Juso Arifagic kapariso mozda u kooperaciju sa njim
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#154 najbolji biznis u BiH

Post by JanuaryJones »

Apropos proizvoda od drveta, mene zanima proces savijanja drveta za potrebe izrade namještaja...kolika su ulaganja i sam proces (koliko čitam vidim da se radi parom u komorama)?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#155 Re: najbolji biznis u BiH

Post by Toto »

JanuaryJones wrote:Apropos proizvoda od drveta, mene zanima proces savijanja drveta za potrebe izrade namještaja...kolika su ulaganja i sam proces (koliko čitam vidim da se radi parom u komorama)?
ovo ti je pravi posao za drvne tehnologe iz Biksaca .. oni ce ti definisati tehnologiju, projektovati radne centre, izabrati opremu, masine, uraditi tehno-ekonoiku .. obuciti radnike za rad tim operacijama itd...
vjerojatno ce ti za svaki komad trebati fabrikacioni alati za savijanje pa i to treba neko konstruisati ...
uglavnom trazi one cija je struka tehnologija obrade drveta..
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#156 Re: najbolji biznis u BiH

Post by JanuaryJones »

Toto wrote:
JanuaryJones wrote:Apropos proizvoda od drveta, mene zanima proces savijanja drveta za potrebe izrade namještaja...kolika su ulaganja i sam proces (koliko čitam vidim da se radi parom u komorama)?
ovo ti je pravi posao za drvne tehnologe iz Biksaca .. oni ce ti definisati tehnologiju, projektovati radne centre, izabrati opremu, masine, uraditi tehno-ekonoiku .. obuciti radnike za rad tim operacijama itd...
vjerojatno ce ti za svaki komad trebati fabrikacioni alati za savijanje pa i to treba neko konstruisati ...
uglavnom trazi one cija je struka tehnologija obrade drveta..
Hvala :)
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#157 Re: najbolji biznis u BiH

Post by purgatorio »

JanuaryJones wrote:Apropos proizvoda od drveta, mene zanima proces savijanja drveta za potrebe izrade namještaja...kolika su ulaganja i sam proces (koliko čitam vidim da se radi parom u komorama)?
Mogu te ja spojiti s par nezaposlenih inzinjera drvne industrije iz Bihaca pa da skontate biznis ;)
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#158 Re: najbolji biznis u BiH

Post by JanuaryJones »

purgatorio wrote:
JanuaryJones wrote:Apropos proizvoda od drveta, mene zanima proces savijanja drveta za potrebe izrade namještaja...kolika su ulaganja i sam proces (koliko čitam vidim da se radi parom u komorama)?
Mogu te ja spojiti s par nezaposlenih inzinjera drvne industrije iz Bihaca pa da skontate biznis ;)
Ja sam biznis skontala a za tehnologiju ću se malo raspitati :) budući da je u pitanju samo i isključivo jedan proizvod, rado bih ostala u okviru porodičnog biznisa. U svakom slučaju hvala.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#159 Re: najbolji biznis u BiH

Post by Toto »

JanuaryJones wrote:
purgatorio wrote:
JanuaryJones wrote:Apropos proizvoda od drveta, mene zanima proces savijanja drveta za potrebe izrade namještaja...kolika su ulaganja i sam proces (koliko čitam vidim da se radi parom u komorama)?
Mogu te ja spojiti s par nezaposlenih inzinjera drvne industrije iz Bihaca pa da skontate biznis ;)
Ja sam biznis skontala a za tehnologiju ću se malo raspitati :) budući da je u pitanju samo i isključivo jedan proizvod, rado bih ostala u okviru porodičnog biznisa. U svakom slučaju hvala.
ako ti treba samo definicija procesa/opreacije savijanja drveta i izbor opreme /parne komore/ ne treba zaspoljavati nikoga u radni odnos..

iskusni tehnolozi su banka korisnih tehno-ekonomskih informacija i donose ustede

dovolna je konsalting usluga iskusnog tehnologa koja moze stati na 4-5 strana .. najvaznije je izbor opreme/komore, kapacitet komore, temparaturni rezimi... izbor energenta plin vs struja itd ...
mozda necete morati uvoziti komoru.. mozda neko ima polovnu ..
komore manjeg kapaciteta i gabarita se mogu jednostavno napraviti od polovih autoklava kojih dosta ima na otpadima za bagatelu
dobar tehnolog, bravar i varioc i troskove visestruko smanjite
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#160 Re: najbolji biznis u BiH

Post by kosava »

Image
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#161 Re: najbolji biznis u BiH

Post by Toto »

maline su dobar model socijalnog poduzatnistva za ruralnu zajednicu..
za one koji imaju manje percele i dosta besposlenih rucica ... malo ih je koji od malina uplacuju doprinose /penziono,zdravstveno/
po tome se maline tesko mogu svrstati u kategoriju najboljih biznisa
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#162 Re: najbolji biznis u BiH

Post by Bullet Tooth Tony »

Sta je sa izvozom malina i ostalog voca u zemlje zapadne evrope ... odnosno interesuje me konkretan papir ili vise njih koji proizvodjaci iz BiH trebaju imati ... ja ne bi proizvodio ... :D

Gdje se mogu naci te regulative ...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#163 Re: najbolji biznis u BiH

Post by hrle1976 »

Koliko u BiH ima starijih ciji najblizi nisu bas tako blizu npr. u SA ja licno znam za 6 takvih slucaja. Servis za te ljude, jer ovi koji se brinu o njima fizicki ne mogu, jer su daleko. Primjerice mala penzija a treba neke hrane i cega sve. Starci ne trose paypal i sl. Ovi vani ga trose - posalju ti pare ti trk u nabavku i dostavis im sto zele. Zadovoljna djeca, zadovoljni starci a i ti imas neku racunicu koja tebi daje plus. Naravno treba ovdje znati sacuvati obraz. Ugledan servis.

Mobilni fast food auto/kombi. Na svakom eventu mozes biti.

Taksi za djecu.

Ciscenje kancelarija.

Paintball.

Cuvanje zivotinja - kucnih ljubimaca.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#164 Re: najbolji biznis u BiH

Post by modem33 »

elektroprivreda je najbolji biznis ...
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#165 Re: najbolji biznis u BiH

Post by JanuaryJones »

Mi smo razmišljali o food truck-u sa nekom egzotičnom fast food ponudom ali milion je problema u startu:
- registracija, uporište u zakonu koji ne poznaje taj tip biznisa/vozila
- nelojalna konkurencija, reket, zastrašivanje. Parkiraj brale blizu bilo koje lokacije koja služi hranu i eto ti Stojnića, Gina i sličnih za vratom a da ne spominjem mega dogadjaje tipa SFFa gdje su mnogi rezervisali ekskluzivitet.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#166 Re: najbolji biznis u BiH

Post by Toto »

JanuaryJones wrote:Mi smo razmišljali o food truck-u sa nekom egzotičnom fast food ponudom ali milion je problema u startu:
- registracija, uporište u zakonu koji ne poznaje taj tip biznisa/vozila
- nelojalna konkurencija, reket, zastrašivanje. Parkiraj brale blizu bilo koje lokacije koja služi hranu i eto ti Stojnića, Gina i sličnih za vratom a da ne spominjem mega dogadjaje tipa SFFa gdje su mnogi rezervisali ekskluzivitet.
jesi li ba sigur za ovo oko registracije??
slican problem sa kokurencijom street food ima svugdje u svijetu
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#167 Re: najbolji biznis u BiH

Post by hrle1976 »

Evo dacu jos jednu ideju mada nije nikakav moj izum. Ovo vec postoji decenijama u USA odakle sam za to cuo jos 80ih. U Ceskoj vake vijesti rijetko kad dospiju pa je ispo hit, eto koji sam ja pripomogo da se ko razvije. Prije nekoliko godina jaran je ima poteskoca, jbg. u Ceskoj nisu plate cemu ako nisi na dobroj poziciji. On je tad kupio sebi neki motoric - pod ruku si ga mogao dati, ako nije mogao u gepek stati mogao si ga nakaciti na postolje za bicikla. Nesto kao u Dumb Dumber ide 1000km na 1l :D

U Ceskoj se loce a ne pije a jbg gube se vozacke na svakom cosku a taksi je za standard malo skup. Vecina ode negdje autom i napije se, jer konobar samo donosi ako ne kazes stop. I tako mu ja dao prijedlog da bude kao vozac u nuzdi. Ja se nalocem hocu kuci a s avtom sam. Nazovem ga, on ili uvali svoj motoric u gepek ili ga nakaci ko biciklo i odveze mene i moje auto do adrese. Platim ga nesto nize nego taksi da bi bio atraktivan.

Marketing je bio. Sljedeci; posto znam gdje da visim gdje ljudi imajo kreme dogovorili se ja i jedan kolega cemo se nalokati :D a idemo mojim autom. I tako bi. Odvalili se :D Greskom jos zovnem zenu :D Sad mi posli ka autu neki drugi poznanici i prijatelji, kus ono ovo - taksi tamo vamo. Ja reko sekund - jedva ga nekako zovnem. Spremni smo. Sjedimo vani i dalje se pijucka u meni karusel. Dodje on na motoricu. I mi tako i tako. Nakaci motoric i nas odveze. Kasnje ljudi ono pitaju ko je ono sta je ono. Par vizitki razdjelio. Polako krenulo ga. Danas ima ih 6 na motoricima. Nesto su jeftinij od taksija. Ide mu dobro.
Nisam_fin
Posts: 918
Joined: 31/12/2008 09:34

#168 Re: najbolji biznis u BiH

Post by Nisam_fin »

outsourcing u informatici
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#169 Re: najbolji biznis u BiH

Post by howdy »

hrle1976 wrote:Evo dacu jos jednu ideju mada nije nikakav moj izum. Ovo vec postoji decenijama u USA odakle sam za to cuo jos 80ih. U Ceskoj vake vijesti rijetko kad dospiju pa je ispo hit, eto koji sam ja pripomogo da se ko razvije. Prije nekoliko godina jaran je ima poteskoca, jbg. u Ceskoj nisu plate cemu ako nisi na dobroj poziciji. On je tad kupio sebi neki motoric - pod ruku si ga mogao dati, ako nije mogao u gepek stati mogao si ga nakaciti na postolje za bicikla. Nesto kao u Dumb Dumber ide 1000km na 1l :D

U Ceskoj se loce a ne pije a jbg gube se vozacke na svakom cosku a taksi je za standard malo skup. Vecina ode negdje autom i napije se, jer konobar samo donosi ako ne kazes stop. I tako mu ja dao prijedlog da bude kao vozac u nuzdi. Ja se nalocem hocu kuci a s avtom sam. Nazovem ga, on ili uvali svoj motoric u gepek ili ga nakaci ko biciklo i odveze mene i moje auto do adrese. Platim ga nesto nize nego taksi da bi bio atraktivan.

Marketing je bio. Sljedeci; posto znam gdje da visim gdje ljudi imajo kreme dogovorili se ja i jedan kolega cemo se nalokati :D a idemo mojim autom. I tako bi. Odvalili se :D Greskom jos zovnem zenu :D Sad mi posli ka autu neki drugi poznanici i prijatelji, kus ono ovo - taksi tamo vamo. Ja reko sekund - jedva ga nekako zovnem. Spremni smo. Sjedimo vani i dalje se pijucka u meni karusel. Dodje on na motoricu. I mi tako i tako. Nakaci motoric i nas odveze. Kasnje ljudi ono pitaju ko je ono sta je ono. Par vizitki razdjelio. Polako krenulo ga. Danas ima ih 6 na motoricima. Nesto su jeftinij od taksija. Ide mu dobro.
puno gledas top gear hrle
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#170 Re: najbolji biznis u BiH

Post by hrle1976 »

howdy wrote:
hrle1976 wrote:Evo dacu jos jednu ideju mada nije nikakav moj izum. Ovo vec postoji decenijama u USA odakle sam za to cuo jos 80ih. U Ceskoj vake vijesti rijetko kad dospiju pa je ispo hit, eto koji sam ja pripomogo da se ko razvije. Prije nekoliko godina jaran je ima poteskoca, jbg. u Ceskoj nisu plate cemu ako nisi na dobroj poziciji. On je tad kupio sebi neki motoric - pod ruku si ga mogao dati, ako nije mogao u gepek stati mogao si ga nakaciti na postolje za bicikla. Nesto kao u Dumb Dumber ide 1000km na 1l :D

U Ceskoj se loce a ne pije a jbg gube se vozacke na svakom cosku a taksi je za standard malo skup. Vecina ode negdje autom i napije se, jer konobar samo donosi ako ne kazes stop. I tako mu ja dao prijedlog da bude kao vozac u nuzdi. Ja se nalocem hocu kuci a s avtom sam. Nazovem ga, on ili uvali svoj motoric u gepek ili ga nakaci ko biciklo i odveze mene i moje auto do adrese. Platim ga nesto nize nego taksi da bi bio atraktivan.

Marketing je bio. Sljedeci; posto znam gdje da visim gdje ljudi imajo kreme dogovorili se ja i jedan kolega cemo se nalokati :D a idemo mojim autom. I tako bi. Odvalili se :D Greskom jos zovnem zenu :D Sad mi posli ka autu neki drugi poznanici i prijatelji, kus ono ovo - taksi tamo vamo. Ja reko sekund - jedva ga nekako zovnem. Spremni smo. Sjedimo vani i dalje se pijucka u meni karusel. Dodje on na motoricu. I mi tako i tako. Nakaci motoric i nas odveze. Kasnje ljudi ono pitaju ko je ono sta je ono. Par vizitki razdjelio. Polako krenulo ga. Danas ima ih 6 na motoricima. Nesto su jeftinij od taksija. Ide mu dobro.
puno gledas top gear hrle
:? sta ovo ima sa top gear, kojeg sam gledao svega 15 minuta u zivotu :roll: Cak nisam ni siguran da je top gear bio poznat van UK kad je ovo se desilo tj. 2004 godine ali eto koriguj me ako bolje znas.
Last edited by hrle1976 on 20/07/2016 11:25, edited 2 times in total.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#171 Re: najbolji biznis u BiH

Post by JanuaryJones »

Toto wrote:
JanuaryJones wrote:Mi smo razmišljali o food truck-u sa nekom egzotičnom fast food ponudom ali milion je problema u startu:
- registracija, uporište u zakonu koji ne poznaje taj tip biznisa/vozila
- nelojalna konkurencija, reket, zastrašivanje. Parkiraj brale blizu bilo koje lokacije koja služi hranu i eto ti Stojnića, Gina i sličnih za vratom a da ne spominjem mega dogadjaje tipa SFFa gdje su mnogi rezervisali ekskluzivitet.
jesi li ba sigur za ovo oko registracije??
slican problem sa kokurencijom street food ima svugdje u svijetu
Kako ishodovati dozvole za različite opštine/lokacije? Jer ako ne mijenjaš pozicije svaki dan onda si obični gril a za to ti ne treba food truck.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#172 Re: najbolji biznis u BiH

Post by hrle1976 »

Evo biznisa za BIH. Svak se zali na ne redovno kupanje i znoj. Cak je bila tema na forumu ono samo se kupam nedeljom i sl. :D Anonimni servis dostave nekih sitnih mirisa evt. samponcica onima koji malo tuknu :D

Nemozes se natrjerati da kazes jaranu ili jaranici da malo tukne na znoj. Imas servis. Sve naravno anonimo kao sto mozes anonimno poslati civjece.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#173 Re: najbolji biznis u BiH

Post by hrle1976 »

Ja sam se uvijek nako sprdo sa onim sto hoda na stadionu sa onim kanisterom (ovo je u USA za viditi) pive i toci od sjedista do sjedista. Zamisli nesto nako poput - zaboravio sam utociti goriva a stao sam negdje u vukojebini. Mobilni servis tocenja goriva :D Jos uz ove danasnje aplikacije i navigacije.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#174 Re: najbolji biznis u BiH

Post by kB27 »

hrle1976 wrote:Evo biznisa za BIH. Svak se zali na ne redovno kupanje i znoj. Cak je bila tema na forumu ono samo se kupam nedeljom i sl. :D Anonimni servis dostave nekih sitnih mirisa evt. samponcica onima koji malo tuknu :D

Nemozes se natrjerati da kazes jaranu ili jaranici da malo tukne na znoj. Imas servis. Sve naravno anonimo kao sto mozes anonimno poslati civjece.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#175 Re: najbolji biznis u BiH

Post by hrle1976 »

kB27 wrote:
hrle1976 wrote:Evo biznisa za BIH. Svak se zali na ne redovno kupanje i znoj. Cak je bila tema na forumu ono samo se kupam nedeljom i sl. :D Anonimni servis dostave nekih sitnih mirisa evt. samponcica onima koji malo tuknu :D

Nemozes se natrjerati da kazes jaranu ili jaranici da malo tukne na znoj. Imas servis. Sve naravno anonimo kao sto mozes anonimno poslati civjece.
:lol: :lol: :lol:

Motto firme: okupaj se kao legenda ili mirisi kao legenda

ojj ja umroh od smjeha :lol: :lol:
Post Reply