Najbolji bh. poslijeratni film

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

zemtet56
Posts: 85
Joined: 21/12/2017 16:15

#1 Najbolji bh. poslijeratni film

Post by zemtet56 »

Eh ovako, ima već nekoliko sličnih tema, ali sad konkretno, šta mislite koji je najbolji bh. film poslije rata, imamo kakvu takvu kinematografiju, trenutno u raspadu, ali eto nabralo se tu nekih filmova pa i nagrada, na nekoj sam drugoj temi vidio u anketi da uglavnom Remake većina smatra našim najboljim filmom, ali me zanima kako bi po vama ostatak liste izgledao?
moke_31
Posts: 1877
Joined: 18/05/2011 14:54

#2 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by moke_31 »

zemtet56 wrote:Eh ovako, ima već nekoliko sličnih tema, ali sad konkretno, šta mislite koji je najbolji bh. film poslije rata, imamo kakvu takvu kinematografiju, trenutno u raspadu, ali eto nabralo se tu nekih filmova pa i nagrada, na nekoj sam drugoj temi vidio u anketi da uglavnom Remake većina smatra našim najboljim filmom, ali me zanima kako bi po vama ostatak liste izgledao?
Remake je definitivno najbolji.

Najveće sranje od filma je Ničija zemlja, džaba mu oskar i sve ostalo kad Danis pakaš nije smio (mogo) da u filmu otvoreno i jasno kaže KO JE POČO RAT PRVI!!!!

Mnogi filmofili po svijetu koji gledaju ovaj film, a njega će zbog oskara uvijek prije pogledati nego remake, steći dojam da je kod nas bio građanski rat ili da je UNPROFOR najviše kriv jer ga nije zaustavio :-) :-) :-) Dalje, ne treba više ništa komentarisati tipa umjetnički dojam i sl.
zemtet56
Posts: 85
Joined: 21/12/2017 16:15

#3 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by zemtet56 »

moke_31 wrote:
zemtet56 wrote:Eh ovako, ima već nekoliko sličnih tema, ali sad konkretno, šta mislite koji je najbolji bh. film poslije rata, imamo kakvu takvu kinematografiju, trenutno u raspadu, ali eto nabralo se tu nekih filmova pa i nagrada, na nekoj sam drugoj temi vidio u anketi da uglavnom Remake većina smatra našim najboljim filmom, ali me zanima kako bi po vama ostatak liste izgledao?
Remake je definitivno najbolji.

Najveće sranje od filma je Ničija zemlja, džaba mu oskar i sve ostalo kad Danis pakaš nije smio (mogo) da u filmu otvoreno i jasno kaže KO JE POČO RAT PRVI!!!!

Mnogi filmofili po svijetu koji gledaju ovaj film, a njega će zbog oskara uvijek prije pogledati nego remake, steći dojam da je kod nas bio građanski rat ili da je UNPROFOR najviše kriv jer ga nije zaustavio :-) :-) :-) Dalje, ne treba više ništa komentarisati tipa umjetnički dojam i sl.
Ja sam malo istraživao i našao podatak da je Remake najskuplji i najisplativiji debitantski film u historiji svjetske kinematografije, što mi je bilo vauuu, bosanski film a najskuplji, dakle to zaista nešto govori, ako gledamo box-office daleko je više zaradio od Ničije zemlje, tako da je publika izgleda više naklonjena Remake-u, barem po toj nekoj statistici
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#4 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by james28 »

ma dobro to za Remake je općepoznata stvar, film je imao svjetski budžet i kompletnu infrastrukturu koja je garantovala i veliku zaradu, produkcija je francuska a kad Francuzi nešto uzmu u ruke to ne može ispast loše haha generalno i ja mislim da je to naš najbolji film daleko, sreća pa nije pravljen od naših para, Bog zna kako bi ga mi isfinansirali, zapravo garant ne bi bio ni snimljen, Ničija zemlja mi je isto ok film (smeta mi ono "ko je počeo rat"), ima oskara, ali nekako ja bih prije birao milione sa box-officea nego oskara :lol: :lol:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by karanana »

evo neki moj redosljed:
remake
savrseni krug (vrlo vrlo blizu remakeu, ako ne i dijeljenje prvog mjesta)
nicija zemlja

e onda poslije toga veeeeeliki prazan prostor pa onda hrpa srednjih zalosti kao sto su tesko je biti fin, ljeto u zlatnoj dolini,mozda armin.

i onda idu dna dnoova kao sto su kod amidze idriza, grbavica, na putu, nebo iznad krajolika,

negdje izmedju ovih srednjih zaolosti i dna bih mozda stavio onaj iznad tesnja zora svice, onda onaj sa onim splavovima na miljacki, nafaka......mada su mi i ova dva bliza dnu nego srednjoj zalosti.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by karanana »

da, - da jednostavno nije uzeta i copy/pasteirana predstava od rijeci do rijeci i od scenografije do scenografije. ovako, zabu ni ne racunam da je film nego je predstava.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#8 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by bersK »

Go West je žestok. Dobrouštimani mrtvaci je komedija više nego neka patetika. Armin nosi jaku poruku. Nicija zemlja da je ne znam ti kakvo smece - Oskar. Ko nije pregledao film Ram za sliku moje domovine i 10 Minutes (ovaj drugi je od Ahmeda Burića), ne zna šta je propustio. Vrhunski. Savršen krug najupečatljiviji film, ratni. Što se tiče loših filmova, Žaba i onaj Andjin. Promasaji zesci. Grbavica nedorecena skroz. Onaj s Nazifom rahmetli nije loš nimalo. Ljeto u zlatnoj dolini su Rane bosanska verzija. Karaula je jedan od najtiraznijih filmova iz Bosne. Ima još filmova koji su malo manje poznati a dosta su mocni. Recimo volio bih pregledat Reket. Imali smo dosta i reklamnih filmova tipa Duhovi Sarajeva. Stranci su znali napravit dosta dobrih filmova o nama. Hunting Party, Behind Enemy Lines, Resolution 819. Izdvojio sam neka moja lična mišljenja o filmovima. Sve u svemu nemamo mi loše filmove sekunde, samo imamo loš marketing.

I da, ne razumijem kako je TJBF sranje film. Jedan od najvećih filmova u 21. vijeku koji su izašli iz naše produkcije.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#9 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by johnnykola »

A jebiga onda napišite može film, ali da nije rađen po predstavi. Mislim, niđe veze!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#10 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by kakavdanakneiskustvu »

remake od ovih koje sam gledao,ovu žabu jos nisam gledao
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#11 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by kakavdanakneiskustvu »

valja li ovaj muskarci ne placu?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#12 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote:remake od ovih koje sam gledao,ovu žabu jos nisam gledao
Pogledaj.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#13 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by drag_gost »

.
Last edited by drag_gost on 05/05/2018 09:38, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#14 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by kakavdanakneiskustvu »

johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:remake od ovih koje sam gledao,ovu žabu jos nisam gledao
Pogledaj.

hocu,kontam bas sad probati
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#15 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote:
johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:remake od ovih koje sam gledao,ovu žabu jos nisam gledao
Pogledaj.

hocu,kontam bas sad probati
Da, evo lagano: https://www.dailymotion.com/video/x6cccwr
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#16 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by mousstapha »

Film kao film mi je definitivno najbolja nicija zemlja. Jednostavno, scenarij je tako dobro napisan da je od pocetka do kraja metafora BiH. Kako stvari stoje Filip Sovagovic ce jos dugo ostati lezati na onoj mini, a oko njega ce se vrtiti ljudi sa svih strana tvrdeci da ga zele spasiti, pa cak i oni koji su tu minu postavili. Inace u filmu mi je legla i gluma, Danisov nacin razvoja price u filmu mi uvijek lezi. Nije on slucajno najuspjesniji bh reziser.

Za ostala dva bih se slozio sa vecinom. Remake je fantastican i vjerovatno nijedan film do sada nije tako brutalno prikazao ratove na nasim prostorima. Gluma i produkcija je bila odlicna.

Savrseni krug je odlicno prikazao kako izgleda opsada jednog grada. Ljudi ga cesto zaboravljaju vjerovatno zato sto se pojavio brzo poslije rata, pa smo nekako ocekivali da ce se pojaviti cijeli niz slicnih filmova.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#17 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by drag_gost »

johnnykola wrote:
drag_gost wrote:
moke_31 wrote: Remake je definitivno najbolji.

Najveće sranje od filma je Ničija zemlja, džaba mu oskar i sve ostalo kad Danis pakaš nije smio (mogo) da u filmu otvoreno i jasno kaže KO JE POČO RAT PRVI!!!!

Mnogi filmofili po svijetu koji gledaju ovaj film, a njega će zbog oskara uvijek prije pogledati nego remake, steći dojam da je kod nas bio građanski rat ili da je UNPROFOR najviše kriv jer ga nije zaustavio :-) :-) :-) Dalje, ne treba više ništa komentarisati tipa umjetnički dojam i sl.
Kakva gomila gluposti. A sta si ti uradio vise od Danisa za ovu nasu drzavu? Jedini "pakas" kojeg vidim u ovoj konstrukciji si ti.
Fakat je Moke momački bombe pobac'o. :D :D :D
Sto ja ne volim ovo pljuvanje po nasem...:D Nicija Zemlja je za strane pojmove i shvatanja sasvim dobar film. Elem,

Halimin Put - manite se "hrvatskog filma"
Remake
Zaba
Nicija zemlja

Savrsen krug
Kod amidze Idriza
Grbavica

Karaula...

Pa onda ovi ostali, nakon Karaule Iznad Tesnaj zora svice

Zaba je odlicna ekranizacija i manite se price o tome da je predstava. Onda neka od najvecih djela JU i srpske kinematografije necemo uzeti u obzir. Dusana Kovacevica recimo.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#18 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by kakavdanakneiskustvu »

johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:remake od ovih koje sam gledao,ovu žabu jos nisam gledao
Pogledaj.

hocu,kontam bas sad probati
Da, evo lagano: https://www.dailymotion.com/video/x6cccwr[/quote]


našao sam,hvala,ovo tvoje je 36 minuta,ne vidim da ima dalje
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#19 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by kakavdanakneiskustvu »

ja koliko znam ne postoji nas film naziva iznad tesnja zora sviće
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#20 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by johnnykola »

drag_gost wrote: Sto ja ne volim ovo pljuvanje po nasem...:D Nicija Zemlja je za strane pojmove i shvatanja sasvim dobar film. Elem,

Halimin Put - manite se "hrvatskog filma"
Remake
Zaba
Nicija zemlja

Savrsen krug
Kod amidze Idriza
Grbavica

Karaula...

Pa onda ovi ostali, nakon Karaule Iznad Tesnaj zora svice

Zaba je odlicna ekranizacija i manite se price o tome da je predstava. Onda neka od najvecih djela JU i srpske kinematografije necemo uzeti u obzir. Dusana Kovacevica recimo.
:thumbup:
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#21 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote:ja koliko znam ne postoji nas film naziva iznad tesnja zora sviće
Jasno je da je to onaj k'o što neki mali reče po ulasku u videoteku onomad:

"Imate li film Gori vatra u kinima?"

:ppp
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#22 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by kakavdanakneiskustvu »

johnnykola wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ja koliko znam ne postoji nas film naziva iznad tesnja zora sviće
Jasno je da je to onaj k'o što neki mali reče po ulasku u videoteku onomad:

"Imate li film Gori vatra u kinima?"

:ppp

samo kažem
User avatar
azurna_obala
Posts: 5572
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#23 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by azurna_obala »

Savršeni krug
Ničija zemlja
Remake


Za Karaulu se ne može baš reći da je bosanski film, ne vidim neku poveznicu sa BIH u smislu radnje i događaja.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#24 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by johnnykola »

kakavdanakneiskustvu wrote:
našao sam,hvala,ovo tvoje je 36 minuta,ne vidim da ima dalje
Imaš i drugi dio na Dailymotion.
Last edited by johnnykola on 05/05/2018 11:17, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65598
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25 Re: Najbolji bh. poslijeratni film

Post by _BataZiv_0809 »

Gori vatra
Post Reply