najbolje pivo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#501 Re: najbolje pivo?

Post by Kemal Malovčić »

Sve mi se plače od ove teme. :mrgreen:
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#502 Re: Najbolje pivo

Post by Kemal Malovčić »

brewer wrote: Image
ovo velebitsko se nema u bosni kupiti pretpostavljam?
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#503 Re: najbolje pivo?

Post by AstorH »

Josip321 wrote:Od ovih naveliko dostupnih piva najdraže mi je popiti Tomislava, crno ožujsko pivo.
7,2% alkohola. Popijem tri toče i na traljama me iznesu.
U biti, sada svijetla piva pijem samo kada "moram".
:D :D


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#504 Re: najbolje pivo?

Post by Better Man »

Nema Guinnessa do Guinnesssa iz muzeja, tj. tvornice u Dublinu. To je posebna priča. Samo kod nas ovdje je jako teško nači Guinness ili neko drugo Irsko pivo. nekad bude u Mecatoru, ali se ne sjećam kad ga je zadnji put bilo. Stvarno smo jadna država kad je u pitanju izbor piva.
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#505 Re: najbolje pivo?

Post by hali gali halid »

Valja li Paulaner?
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#506 Re: najbolje pivo?

Post by AstorH »

hali gali halid wrote:Valja li Paulaner?
Ja ga samo jednom pio davno u Ilijašu tako da se ne sjecam kakvo je :D




Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#507 Re: najbolje pivo?

Post by Eborg »

Better Man wrote:Nema Guinnessa do Guinnesssa iz muzeja, tj. tvornice u Dublinu. To je posebna priča. Samo kod nas ovdje je jako teško nači Guinness ili neko drugo Irsko pivo. nekad bude u Mecatoru, ali se ne sjećam kad ga je zadnji put bilo. Stvarno smo jadna država kad je u pitanju izbor piva.
Bilo nekad, nema više. Sada ima samo u Dežurnim marketima i valjda u ponekom Interexu. Samo u 0.33 l staklenim bocama, nema draught verzije u konzervi sa widgetom.

U Srbiji i Hrvatskoj nije problem nabaviti u većini supermarketa.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#508 Re: najbolja piva?

Post by topcam »

Duckstein (jucer poslije rucka), onako, jedna dosta.


Grimbergen (blond, blonde), erdinger (Weißbier) Augustienerbraeu Muenchen (lager hell)
sinoc.

Ni jedna nije bila ono bas bas po mom ukusu. Cak ni blizu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#509 Re: najbolje pivo?

Post by Zviz »

Danas ima producenata piva koliko i muda na svijetu - 90% nevelja nicemu ili je jedno te isto samo dugo ime... imas nekoliko piva sto je valja okusa otsalo obicna pisaka...
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#510 Re: najbolje pivo?

Post by topcam »

Kloster Andechs (Doppelbock Dunkel)

Mirisom budi sjecanja na djetinstvo. Prijatna i pitka piva.

:thumbup:
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#511 Re: najbolje pivo?

Post by homega »

Ovdje se postavljaju fotografije piva i znanih i neznanih, i kvalitetnih piva i smeća - bitno je biti cool i faca koji "pije" pivo koje niko drugi ne pije :-)

Onaj jedan nacionalist pije pivo "Tomislav" samo zbog njegovog naziva, a da mu na neko bocu "sarajevskog" stavi "Tominu" etiketu, do groba bi se zaklinjao da je "Tomislav" pivo :D

Dajte ba, kad već postavljate fotose piva i hvalite ga, obrazložite zašto vam je baš to pivo najbolje ili nije, daj neki opis tog piva, nemojte samo šarati internetom i skidati piva pa se hvaliti :-)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#512 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

Brewdog je jedna od najpopularnijh pivara na svijetu u zadnjih par godina. Momci iz Brewdoga su stvarno prodrmali tržište piva jer su se usudili praviti dosta eksperimenata i nije ih bilo strah ulaziti u neke dosta rizične aranžmane kad su nova piva u pitanju. Pivara je iz Škotske, ali oni rade razna piva, ističu se po američkim IPA i APA jako zahmeljenim stilovima, ali sve od njih je stvarno odlično, uključujući i russian imperial stout piva itd. Pišem o njima da vam ih malo predstaavim jer je Brewdog dobavljiv u HR i SRB odnedavno. u BiH ga na žalost nema, ali ako neko bude u prolazu, neka svrati i kupi jer se definitivno isplati. radi se o pivima koja su 'out of the box' i svi koji žele da malo dublje uđu u svijet dobrog piva, brewdog je odlična početna stanica.

Evo da napišem pokoju od nekih koje sam probao

Brewdog Dogma - jako tamno pivo koje pripada stilu škotski ale. škotski aleovi imaju svoje specifičnosti u odnosu na sva ostala piva, a to su jako visok sadržaj alkohola, jaka zaprženost i karamelizacija, korištenje specifičnih hmeljeva itd. ova dogma mi se poprilično svidjela. u nju je dodan i med od vrijeska koji je u britaniji popularna trava koja se dodaje u piva.
Image

Brewdog Tokyo - Jedno od najjačih piva koja sam do sad probao. 16,5% alc. Ovo je eksperimentalni pokušaj koji je ispao fantastičan. Tokyo je odležavan na hrastovom čipsu i u procesu fermentacije su dodane brusnice i cvijet jasmina. Izuzetno moćno pivo. Intenzivno. Zaprženo sa jako ugodnim mirisom i okusom francuske hrastovine. Podsjeća na barrique vina. Pije se toplo, a degustira se jako sporo. Grije želudac. Pravo zimsko pivo.
Image

Brewdog Cocoa Psycho - Russian imperial stout sa kakaovcem. Isto jako dobro.
Image

Brewdog Hardcore IPA - ako ne znate šta da uzmete, onda definitivno ovo. Klasik iz brewdoga. Snažna hmeljna aroma sa najpopularnijim i najaromatčnijim sortama hmelja. Odlično jako pivo intenzivno hmeljnom aromom.
Image

Brewdog Liberty Black IPA - crni IPA je stil koji se zadnjih godina poprilično probio na tržište i tražen je. Radi se o jako zahmeljenom pivu koje uz to sadrži ponešto zaprženih i karameliziranih nota od tamnih sladova. Zanimljiva kombinacija. I za ovo definitivna preporuka.
Image

Brewdog Jack Hammer - meni možda najbolje brewdogovo pivo. Miris iz čaše se širi doslovno po cijeloj prostoriji. Ekstremno gorko i ekstremno aromatično. West Coast IPA style pivo. Apsolutna preporuka.
Image
Last edited by brewer on 08/06/2014 22:24, edited 1 time in total.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#513 Re: najbolje pivo?

Post by homega »

Bravo @brewer, to se traži :thumbup:
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#514 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

Kemal Malovčić wrote:
brewer wrote: Image
ovo velebitsko se nema u bosni kupiti pretpostavljam?
kemale, nema, čak je u u HR gdje se i proizvodi potražnja poprilično velika, a pošto se radi o pivari malog kapaciteta u odnosu na velike industrijske, i tamo je ne možeš baš svugdje naći. mada se i to pivo pokvarilo, ali i dalje je u odnosu na ponudu jako dobro.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#515 Re: najbolje pivo?

Post by topcam »

Paulaner Salvator, iako Bayern, pocevsi od nogometa pa dalje, ne begenisem, a Paulaner sam po sebi
i nije poseban. Za ovu pivu imaju jedan dobar plus od mene.

Ako neko zeli neki cvijece, voce, priroda opis s´moje strane opisanih piva, nek gugla, siguran sam da ce naci
dovoljno recenzija. Kod mene je, ili valja ili ne. Nema izmedju.

Pored Sarajevskog, Killkenny, Jelen, sad za sad jos dvije sorte koje meni prijaju, ove druge, Heineken, Beck´s
i ine pive necu ni spominjati. Guinness, tocenu u irskom pub-u jednom narucio i djevojka popila, uopste nije bila
po mom ukusu.

Toliko za veceras, jer mislim da vise od dvije i ne mogu realno ocjeniti.

Mada :mrgreen:
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#516 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

Paulaner Hefeweizen je jedno od najboljih dostupnih weizena i srećom moguće ga je nabaviti i u BiH. Može rame uz rame sa Weihenstephanerom, Schneiderom, Franziskanerom, Ayingerom i ostalim bavarskim weizenima. Spada sigurno u top 10 dostupnih komercijalnih pšeničnih evropskih piva (isključujući belgijska witbier piva koja se i ne mogu porediti sa njemačkim hefeweizenima). poznajem ekipu školovanih pivskih sudija koja je radila 'blind test' pšeničnih piva i Paulaner je bio najbolje ocijenjen a pokraj njega su ocijenjivali sve ove krem de la krem weizene. Taj paulaner je definitivno školski primjer hefeweizen stila.

inače, za ocjenjivanje piva postoje standardi i to da li se nekome konkretno neko pivo sviđa ili ne sviđa ne znači puno. postoje piva koja se i meni nikako ne sviđaju, ali u potpunosti zadovoljavaju standard kategorije u kojoj se ocjenjuju bojom, teksturom, aromom, okusom, karbonizacijom i ostalim karakteristikama i zaslužuju visoku ocjenu. da biste objektivno ocijenili pivo potrebno je dosta senzornog treninga (dakle, smišljenog i namjenskog pijenja i mirisanja :) ) i potrebno je da poznajete karakteristike stila u kojem se pivo ocjenjuje da biste imali neku referencu koju koristite kao standard kod ocjenjivanja.

naravno, poštujem svačije nepce i ako vam se ne sviđa neko pivo to ne znači da niste u pravu, samo hocu da kazem da postoji vrlo razrađen sistem ocjene piva po kojem se rade objektivne procjene da li neko pivo valja ili ne valja.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#517 Re: najbolje pivo?

Post by topcam »

Moja ocjena je naravno subjektivna. Poslije onog Mada pala je evo Andechs (Bergbock Hell).
Ova dobro i zrelije dolazi. Ova ce uci u uzi krug naknadnog testiranja.

Na slijepo degustiranje je nesto posebno. Tu samo treba spomenuti vino i vec se shvati koliko je to na slijepo degustiranje zahtjevno.

Inace, ja sam nisam ljubitelj hefeweizen pive, a davno nekad sam u jednoj dolini Zugspitze nedaleko iznad Garmisch-Partenkichen i Maßkrug bez spustanja popio (ispruzene ruke), poslije toga stajao najduze u planinskom potoku. Mogao sam i duze stajati, jer ostali su relativno brzo odustali, maksimim minut, ili tako nekako.
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#518 Re: najbolje pivo?

Post by OptimusPrime »

Po meni, najbolje pive dolaze iz Bavarske.. Bar sto se tiče Njemačke.
Augustiner me je oduševio... Ili je savrsen ili sam fakat bio zedan :)
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#519 Re: najbolje pivo?

Post by Pirija »

Bijeli paulaner je meni najbolja piva koja se kod nas u kafanama moze naructi :)
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#520 Re: Najbolje pivo

Post by anonimni clan »

brewer wrote:
Kemal Malovčić wrote:
brewer wrote: Image
ovo velebitsko se nema u bosni kupiti pretpostavljam?
kemale, nema, čak je u u HR gdje se i proizvodi potražnja poprilično velika, a pošto se radi o pivari malog kapaciteta u odnosu na velike industrijske, i tamo je ne možeš baš svugdje naći. mada se i to pivo pokvarilo, ali i dalje je u odnosu na ponudu jako dobro.
Ovo Velebitsko pio prosle godine i to bas na Velebitu! U jednom Planinskom domu u kojem nema struje,a voda se skuplja uglavnom kisnica.
Mozda zbog svega toga a mozda sto kisnicu ne mogu piti.......ovo pivo me je odusevilo.
Tad su mi ovi domaci na opasku da je pivo dobro pricali o njemu s takvim entuzijazmom da tu vece nisam pio nista drugo. :thumbup:
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#521 Re: najbolje pivo?

Post by anonimni clan »

topcam wrote:Paulaner Salvator, iako Bayern, pocevsi od nogometa pa dalje, ne begenisem, a Paulaner sam po sebi
i nije poseban. Za ovu pivu imaju jedan dobar plus od mene.

Ako neko zeli neki cvijece, voce, priroda opis s´moje strane opisanih piva, nek gugla, siguran sam da ce naci
dovoljno recenzija. Kod mene je, ili valja ili ne. Nema izmedju.

Pored Sarajevskog, Killkenny, Jelen, sad za sad jos dvije sorte koje meni prijaju, ove druge, Heineken, Beck´s
i ine pive necu ni spominjati. Guinness, tocenu u irskom pub-u jednom narucio i djevojka popila, uopste nije bila
po mom ukusu.

Toliko za veceras, jer mislim da vise od dvije i ne mogu realno ocjeniti.

Mada :mrgreen:
Prija ti Sarajevska a ne valja ti Augustiner ? A ni Erdinger Weißbier ti ne valja ? :run:
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#522 Re: najbolje pivo?

Post by topcam »

anonimni clan wrote:
topcam wrote:Paulaner Salvator, iako Bayern, pocevsi od nogometa pa dalje, ne begenisem, a Paulaner sam po sebi
i nije poseban. Za ovu pivu imaju jedan dobar plus od mene.

Ako neko zeli neki cvijece, voce, priroda opis s´moje strane opisanih piva, nek gugla, siguran sam da ce naci
dovoljno recenzija. Kod mene je, ili valja ili ne. Nema izmedju.

Pored Sarajevskog, Killkenny, Jelen, sad za sad jos dvije sorte koje meni prijaju, ove druge, Heineken, Beck´s
i ine pive necu ni spominjati. Guinness, tocenu u irskom pub-u jednom narucio i djevojka popila, uopste nije bila
po mom ukusu.

Toliko za veceras, jer mislim da vise od dvije i ne mogu realno ocjeniti.

Mada :mrgreen:
Prija ti Sarajevska a ne valja ti Augustiner ? A ni Erdinger Weißbier ti ne valja ? :run:
Sto ljudi, sto cudi..
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#523 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

evo da vam prestavim još jednu pivaru čija piva se polako probijaju na područje bivše jugoslavije, a sva piva su im super. Fuller's je jedna od najpoznatijih pivara u britaniji. engleska piva se poprilično razlikuju i od njemačkih/čeških i od belgijskih i od američkih. najpoznatiji britanski stilovi su porter, stout, bitter, scotch ale i irish red ale. ono što ih čini različitima su engleski kvasci i načini fermentacije koji stvaraju voćne arome, autohtone sorte i načini obrade ječma i hmelja, te takozvani cask conditioning, odnosno piva koja se zajedno s kvascem, nefiltrirana, karboniziraju u tradicionalno drvenim buradima i imaju jako malo CO2, pa se doimaju izlapjelim. vecinu ovih piva je moguce nabaviti vec u sloveniji i hrvatskoj, a koliko znam i u srbiji se polako probija tržište. nadam se da će uskoro u BiH biti otvoren specijalizovani shop gdje će se moći naći razna dobra svjetska piva ale tipa, a do tad ako ko bude prolazio kroz pomenute zemlje, a ima dilemu, moze mu mozda ovaj moj post biti smjernica šta da odabere.

Fullers ESB (Extra special bitter) je klasik iz fullersa, svjetski poznato pivo. jako sladno, sa solidnom količinom hmeljne arome isključivo engleskih sorti hmelja. ovaj ESB je sedam puta osvajao nagradu CAMRA-e (http://www.camra.org.uk/). stvarno je pivo koje se mora probati. koga više zanima o samom stilu nega gugla 'Extra Special Bitter'

Image

Fullers London Pride spada u kategoriju običnih (ordinary bitter). Ima bakarnu boju i jako izražen okus specijalnih karamelnih i tostiranih sladova.

Image

Fullers Black Cab Stout - U engleskoj je mozda moguce naci i bolje izvedbe stouta ali s obzirom da je ovaj jedan od rijetkih koji je dostupan i u nasoj blizini, isto ga stavljam. radi se o odličnom pivu. stout piva karakterizira prije svega jako tamna boja, a nakon toga suhoća jer se radi o suhom pivu i okus kafe koji dolazi od prženog ječma.
Image

Fullers India pale ale - radi se o engleskoj izvedbi IPA piva u kojoj dominiraju arome engleskih sorti hmelja koje su dosta suptilnije od popularnije američke varijante IPA piva. Dominiraju cvijetne i zemljaste arome, pivo je jako gorko i ima veliku količinu alkohola.
Image

Na kraju još da stavim dva piva iz ograničene serije fullersa - Vintage ale (jako englesko ale pivo koje moze godinama dozrijevati u podrumu čime mu se poboljšavaju kako okus tako i aroma, dosta je voćno, ali odlično balansirano) i Imperial Stout - (11% alc. mocno, gusto, sirupasto, s dosta voćnog bukea. čokolada, kafa i zapržene arome dominiraju baš kako i treba u ovom pivskom stilu)

Image

Image
4xl
Posts: 91
Joined: 24/08/2012 18:00

#524 Re: najbolje pivo?

Post by 4xl »

Belgijsko :thumbup: (trenutno leffe, mada imaju izbor piva nevjerovatan i prije navedene neznas koja je bolja)

Image

Domace :bih:

Image
Image

:kravata:
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#525 Re: najbolje pivo?

Post by homega »

brewer wrote:evo da vam prestavim još jednu pivaru čija piva se polako probijaju na područje bivše jugoslavije...
Kupila žena sinoć, popio dvije Herbertsove, ukusa su mi sasvim solidne, mada nešto blaže nego druge.

Imaš li više informacija o ovim pivama, mađarske su proizvodnje, obje?

Image Image
Post Reply