najbolje pivo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
agnostic_front
Posts: 6325
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#476 Re: najbolje pivo?

Post by agnostic_front »

brewer wrote:
agnostic_front wrote:@brewer,

valja li " Leffe Blonde" točeno pivo?
recimo da valja poredeci ga sa nekim nama u bosni dostupnim pivima. ali ima daleko boljih. leffe je u vlasništvu InBeva, odnosno Anheuser-Buscha. Znači globalna korporacija koja je poklopila svjetsko tržište piva i ima poslovne filozofije slične diljem svijeta. ako hocete baš dobro pivo tražite male, nezavisne, zanatske, takozvane craft pivare. tu cete naci zlato. :)
eh, nemam puno izbora :D
Ne znam jesi li pisao ovdje na temi, interesuju me trenutno isključivo belgijska piva, pa ako ima na temi, koja je strana, ako nema, možeš li nabrojati par dobrih?
Mislim na te nepoznatije.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#477 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

nabrojao sam više puta. od crkvenih, trapističkih sve i jedno. nema greške. chimay, westmalle, rochefort, orval, achel i Vestvleteren do kojeg je jako teško doći, ali ako uspiješ nećeš se pokajati. ali ovo su piva vrlo specifična i nenaučenim nepcima moguće je da se neće nikako svidjeti.

do necrkvenih, odnosno sekularnih belgijskih, definitivno Kwak, Tripel Karmeliet, Augustijn, Gulden Draak, Duvel, Maredsous itd.

Osim toga odlična belgijska, lagana, ljetna, pšenična witbier piva sa narandzom i korijanderom - Hoegaarden, Blanche de Namur kao 'običnija' do St. Bernardus blancha i Mikkeller Wita na primjer.

ovo je samo kap u moru što sam nabrojao, što mi je na prvu palo na pamet. ko god uđe u svijet piva obično počne istraživati, baviti se time, puno čitati i svako novo pivo koje se proba je novo iskustvo. 'Savour the flavour' je moto, znači užitak u samom pivu, njegovim aromama i okusima, a ne u pukom pijenju piva kao takvog.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6325
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#478 Re: najbolje pivo?

Post by agnostic_front »

brewer wrote:nabrojao sam više puta. od crkvenih, trapističkih sve i jedno. nema greške. chimay, westmalle, rochefort, orval, achel i Vestvleteren do kojeg je jako teško doći, ali ako uspiješ nećeš se pokajati. ali ovo su piva vrlo specifična i nenaučenim nepcima moguće je da se neće nikako svidjeti.

do necrkvenih, odnosno sekularnih belgijskih, definitivno Kwak, Tripel Karmeliet, Augustijn, Gulden Draak, Duvel, Maredsous itd.

Osim toga odlična belgijska, lagana, ljetna, pšenična witbier piva sa narandzom i korijanderom - Hoegaarden, Blanche de Namur kao 'običnija' do St. Bernardus blancha i Mikkeller Wita na primjer.

ovo je samo kap u moru što sam nabrojao, što mi je na prvu palo na pamet. ko god uđe u svijet piva obično počne istraživati, baviti se time, puno čitati i svako novo pivo koje se proba je novo iskustvo. 'Savour the flavour' je moto, znači užitak u samom pivu, njegovim aromama i okusima, a ne u pukom pijenju piva kao takvog.
Ee nije loše, dosta ću ih biti u mogućnosti probati. Zahvaljujem :thumbup:
Hoegaarden čak točeno, to je pretpostavljam bolje nego iz flaše.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#479 Re: najbolje pivo?

Post by belfy »

brewer jedno pitanje:

odnedavno sklapam opremu za pravljenje piva. ostasle uslove imam, a kanim se vec godinu... za sada mi treba samo jos mlin za slad. cak imam i lokalnog tokara da ga napravi, ali poprilicno je skup. dali se jos uvijek moze nabaviti onaj coronin (ja sam u Zenici)? druga opcija mi je da tokaru dam da ga napravi po mojim narctima, ali mislim da cu napraviti losije za vise novca.

cak bih bio rada i da se nadjemo i napravimo prvo kuhanje kada sve napravim da napravim sto bolju pivu. naravno, svi savjeti su dobrodosli, ali ponajvise ovi oko mlina, jer mi je on trenutacno usko grlo. hvla svima unaprijed.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#480 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

belfy wrote:brewer jedno pitanje:

odnedavno sklapam opremu za pravljenje piva. ostasle uslove imam, a kanim se vec godinu... za sada mi treba samo jos mlin za slad. cak imam i lokalnog tokara da ga napravi, ali poprilicno je skup. dali se jos uvijek moze nabaviti onaj coronin (ja sam u Zenici)? druga opcija mi je da tokaru dam da ga napravi po mojim narctima, ali mislim da cu napraviti losije za vise novca.

cak bih bio rada i da se nadjemo i napravimo prvo kuhanje kada sve napravim da napravim sto bolju pivu. naravno, svi savjeti su dobrodosli, ali ponajvise ovi oko mlina, jer mi je on trenutacno usko grlo. hvla svima unaprijed.
mogao si to na temu o domacem pivu ovdje na ovom forumu, ili da dodjes na nas pivarski forum, ili na pp. ali dobro. coronu mozes kupti u slavonskom brodu ili u beogradu. taj mlin nije isti kao valjkasti, ali je sasvim ok za home brewing i neces se zeznuti. za detalje i linkove posalji mi pp. poz.
vincitomnia
Posts: 35
Joined: 16/09/2012 16:58

#481 Re: najbolje pivo?

Post by vincitomnia »

Pozzzz, trenutno sam u posjeti u Norveskoj, pa dok sam ovdje ima li neko preporuke za neka piva sto se mozda ne mogu kod nas nabaviti ? Sve dolazi u obzir, ono sto se vama svidilo samo navedite :) :-D
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#482 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

vincitomnia wrote:Pozzzz, trenutno sam u posjeti u Norveskoj, pa dok sam ovdje ima li neko preporuke za neka piva sto se mozda ne mogu kod nas nabaviti ? Sve dolazi u obzir, ono sto se vama svidilo samo navedite :) :-D
probaj Two Captains Double IPA od 'Nøgne Ø' pivare. Vrhunski imperial IPA, svjetska klasa. Neku noć sam ga probao i baš je odličan. To je pivo koje je ova pivara napravila po pobjedničkom receptu na nacionalnom home brewing prvenstvu Norveške i recept je kreirao home brewer i oni su mu dali da koristi njihovu opremu i kuha pivo po tom receptu. Sve ostalo od te pivare isto igra jer su jedna od najboljih craft pivara u Norveškoj. Ovo im je web http://www.nogne-o.com/

Ono što bi još bilo zanimljivo je ako uspiješ naći Sahti, koji je doduše finsko pivo koje se tradicionalno još od vremena vikinga radi sa smrekinim granama i bobicama. Ako ste gledali seriju 'The Vikings', ono što oni piju je najvjerovatnije Sahti. :) Ova piva su jako potentna sa cca 10-ak% alkohola i blagim okusom na smreku.
vincitomnia
Posts: 35
Joined: 16/09/2012 16:58

#483 Re: najbolje pivo?

Post by vincitomnia »

Hvala velika na odgovoru brewer :thumbup: :)
User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#484 Re: najbolje pivo?

Post by Slo Burner »

Image

Ovaj Tomislav je sjajno pivo, samo da napomenem
User avatar
zlatarsa
Posts: 63
Joined: 03/06/2008 22:16

#485 Re: najbolje pivo?

Post by zlatarsa »

Slo Burner wrote:Image

Ovaj Tomislav je sjajno pivo, samo da napomenem
E kad bi imali informaciju gdje u Sarajevu kupiti Tomislav,a za guinness bi bio posebno zahvalan da znam gdje kupiti.Nema u merkatoru ,tempu :itd....
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#486 Re: najbolje pivo?

Post by Eborg »

Tomislav se može točen probati u Route 66 na Čvili a Guinness imaš u 0.33 l flašama u Dežurnim marketima.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#487 Re: najbolje pivo?

Post by Slo Burner »

zlatarsa wrote:
Slo Burner wrote:Image

Ovaj Tomislav je sjajno pivo, samo da napomenem
E kad bi imali informaciju gdje u Sarajevu kupiti Tomislav,a za guinness bi bio posebno zahvalan da znam gdje kupiti.Nema u merkatoru ,tempu :itd....

Ja ga pijem u nekom pubu u Gracanici :D
AndreyBlanc
Posts: 232
Joined: 16/09/2012 22:29

#488 Re: najbolje pivo?

Post by AndreyBlanc »

Ilidza veleprodaja Diskont Šaran ima se kupiti Tomo.
User avatar
zlatarsa
Posts: 63
Joined: 03/06/2008 22:16

#489 Re: najbolje pivo?

Post by zlatarsa »

Hvala na informaciji,
A ima li negdje guinness draught ?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#490 Re: najbolje pivo?

Post by Eborg »

U BiH nazalost ne. Tek su se nedavno ove pojavile.
makthemak
Posts: 122
Joined: 16/01/2009 22:03

#491 Re: najbolje pivo?

Post by makthemak »

Image
Image
Image
Image
Ovo su mi vrh pive
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#492 najbolje pivo?

Post by AstorH »

Ja nesto debelo sumnjam da su ovdje izlozene slika piva ujedno i probane od strane onog ko stavlja slike i komentira kvalitet.Cast izuzecima.


Sent from my iPad using Tapatalk
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#493 Re: najbolje pivo?

Post by pakica_ »

vala meni dalje od nektara nema :lol:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#494 Re: najbolje pivo?

Post by Eborg »

Najpitkija je od ovih domacih daleko, sto jest'-jest'.
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#495 Re: najbolje pivo?

Post by pakica_ »

sarajka je nekad davno bila dobra, sad- no! :run:
uz nektar mi je jos i karlovacka onako za dusicu razgalit kad je 'ladna.. i staropramen mi se nekako pokvario :sad: a tomislav mi nikako ne lezi.. ima neki slatkast "pod-ukus" koji mi se ne svidja.. nesto kao kod heinekena.. no lajki..
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#496 najbolje pivo?

Post by AstorH »

Meni je Jelen dobro pivo.Nektar prolazi, ali ima neku cudnjikavu nedefiniranu aromu.Karla ima najljepsu aromu, a Lasko najgoru. Ozujsko je pojako , Pan okej, Hajduk slabo, Lav slican Staropramen-u, Bavaria kao kompot, Heineken navikan vise nego sto zasluzuje, reklama je cudo i tako.. sto se tice tih domacih, odnosno regionalnih.Sa vecinom stranih piva nemam bas mnogo iskustva ko neki ovdje kao da su obisli citav svijet i ispili sve moguce pivovarne i svjetske brendove...jah al na google-u.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#497 Re: najbolje pivo?

Post by topcam »

Eh danas sam u granapu kupio raznih piva, ne sve koje imaju na stanju, ali eto dovoljno za dobru kilu suhog mesa.

Poslije rucka cu da probam prvu.
User avatar
felix10
Posts: 86
Joined: 19/06/2013 10:57

#498 Re: najbolje pivo?

Post by felix10 »

Image

Definitivno najbolje koje sam pio do sada :thumbup:

Zna li neko da li se moze u Sarajevu naci Kozel? Svjetli ili tamni svejedno
vincitomnia
Posts: 35
Joined: 16/09/2012 16:58

#499 Re: najbolje pivo?

Post by vincitomnia »

@brewer, evo ovo sam probao od Nøgne Ø, global pale ale. Extra je :thumbup: Nazalost nisam nasao two captains double ali ne odustajem, trazicu jos ovih dana. Usput, guiness draught sa onim floating widgetom isto extra :janpi:

Image

Image
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#500 Re: najbolje pivo?

Post by Josip321 »

Od ovih naveliko dostupnih piva najdraže mi je popiti Tomislava, crno ožujsko pivo.
7,2% alkohola. Popijem tri toče i na traljama me iznesu.
U biti, sada svijetla piva pijem samo kada "moram".

Image
Post Reply