Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#26 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Dope_Man »

Gore vec objasnjeno. Uglavnom, nakon tog losijeg dijela kod Scepan polja kojeg mozes vidjeti na videu sve ostalo je cisto uzivanje. Kako predjes granicu sto si blize Niksicu i put je bolji, dakle prvi dio puta je najgori a i on je na nivou prosjecne BiH magistrale, a ostalo je puno bolje. Nakon niksica prakticno nema potrebe voziti ispod 100 sve do malo iza Podgorice gdje moze zaguzvati dok se ne dodje na taj novi put prema tunelu koji se placa 2.5E, taj dio je opet fenomenalan i cim izadjes iz Tunela spustas se u Sutomore. Mozda imam i te dionice, pogledam pa uploadujem ovdje ako bude.

Sto se alternativa tice, svaka je sporija. Meni je bila uzivancija voziti nazad preko Budve, Kotora pa na Bilecu i Tjentiste. Put je s CG strane opet predobarkad se prodje Kotor. Sporije je zato sto se svo vrijeme kraj mora vuces u nekakvim kolonama, nema puno sansi za prestizanje i skoro sve je naseljeno, pogotovo Kotorski zaljev. Ali cim se izadje na otvorenu cestu pocinje cista uzivancija a auta nigdje. Kasnije ima nekoliko kilometara malo losije ceste pred granicu. Asfalt je tu, samo je poguzvan, daleko bolje od Scepan Polja svakako. Onda kroz istocnu Hercegovinu opet pusto i vozi koliko hoces, samo pazi da krava ne izleti :D
Malo postaje pegla oko Tjentista jer se suzi put, i zahtjeva i sporiju voznju, pogotovo ako bude auta koja idu sporije, a nema puno prostora za preticanje.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#27 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:Gore vec objasnjeno. Uglavnom, nakon tog losijeg dijela kod Scepan polja kojeg mozes vidjeti na videu sve ostalo je cisto uzivanje. Kako predjes granicu sto si blize Niksicu i put je bolji, dakle prvi dio puta je najgori a i on je na nivou prosjecne BiH magistrale, a ostalo je puno bolje. Nakon niksica prakticno nema potrebe voziti ispod 100 sve do malo iza Podgorice gdje moze zaguzvati dok se ne dodje na taj novi put prema tunelu koji se placa 2.5E, taj dio je opet fenomenalan i cim izadjes iz Tunela spustas se u Sutomore. Mozda imam i te dionice, pogledam pa uploadujem ovdje ako bude.

Sto se alternativa tice, svaka je sporija. Meni je bila uzivancija voziti nazad preko Budve, Kotora pa na Bilecu i Tjentiste. Put je s CG strane opet predobarkad se prodje Kotor. Sporije je zato sto se svo vrijeme kraj mora vuces u nekakvim kolonama, nema puno sansi za prestizanje i skoro sve je naseljeno, pogotovo Kotorski zaljev. Ali cim se izadje na otvorenu cestu pocinje cista uzivancija a auta nigdje. Kasnije ima nekoliko kilometara malo losije ceste pred granicu. Asfalt je tu, samo je poguzvan, daleko bolje od Scepan Polja svakako. Onda kroz istocnu Hercegovinu opet pusto i vozi koliko hoces, samo pazi da krava ne izleti :D
Malo postaje pegla oko Tjentista jer se suzi put, i zahtjeva i sporiju voznju, pogotovo ako bude auta koja idu sporije, a nema puno prostora za preticanje.
:thumbup:
fakat najgore je izaci iz BiH
ko sto rece kad prodjes crnogorsku granicu cista uzivancija :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#28 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Thorgerson »

Foca - Scepa polje je sramota za ovu drzavu.

Najgore je sto dosta turista ulazi - izlazi tim putem, jer ih navigacija navede. Jucer sam se vratio ovim putem u BiH i nevjerovatno je da vlast zmiri i pusta da se ljudi voze onuda. Pricao sam sa nekim ljudima iz Posljke koji su bili u CG pa odose malo do Sarajeva pa ce u Hrvatsku, ljudi su blago receno u cudu - kao da gledas nat geo neku vukojebinu dole po africi.

U svakoj normalnoj drzavi ono bi iste sekunde bilo zatvoreno. Put kao put nije sad nesta ultra opasan, ali potencijalna klizista, odroni su bukvalno svako 10m. E sad skontaj kad krene tutnjat zeljezna skalamerija od 2 tone, jedna za drugom.

Ne mora znaciti da ce se nesto desiti, ali kad se desi...onda je gotovo.

Sramota.
User avatar
Gusztav
Posts: 523
Joined: 10/12/2009 09:04

#29 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Gusztav »

Dmaster wrote:Pozz, moze li mi neko preporuciti najbolju rutu autom od Sarajeva do Budve, nisam nikada isao autom tuda, pa ne znam, cuo sam, da su ceste lose. Navigacija mi preporucuje dvije rute: brza ide preko Foce i pređe se granica kod nekog mjesta Kosman, pa dalje preko Niksica, a druga brza, ide se Foca, Gacko, Bileca, tu se pređe granica. Neki mi govore, da je bolje ici s M-17 do Mostara, pa otamo ici do Trebinja na granicu, molimo bih za savjet :)
Evo ti moje iskustvo od prošlog ljeta.
Išao sam preko Mostara i Trebinja, preko graničnog prelaza Sitnica gdje sam čekao malo više od jednog sata na ulazak u C.Goru, zatim sam upao u nekakvu gužvu od Hercegnovskog kružnog toka kroz ona mala mjesta do Bijele i trajekta. Na prelasku trajektom do Tivta sam izgubio nekih 20 min. Zatim, gužva me je dočekala iza Tivta na kružnom toku gdje se odvaja put za Kotor, a vrhunac je bio na ulazu u Budvu, gdje je bila formirana kolona od nekoliko kilometara. Ove godine ću preko Podgorice, kakav god da je put.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#30 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Tomahawk11 »

Thorgerson wrote:Foca - Scepa polje je sramota za ovu drzavu.

Najgore je sto dosta turista ulazi - izlazi tim putem, jer ih navigacija navede. Jucer sam se vratio ovim putem u BiH i nevjerovatno je da vlast zmiri i pusta da se ljudi voze onuda. Pricao sam sa nekim ljudima iz Posljke koji su bili u CG pa odose malo do Sarajeva pa ce u Hrvatsku, ljudi su blago receno u cudu - kao da gledas nat geo neku vukojebinu dole po africi.

U svakoj normalnoj drzavi ono bi iste sekunde bilo zatvoreno. Put kao put nije sad nesta ultra opasan, ali potencijalna klizista, odroni su bukvalno svako 10m. E sad skontaj kad krene tutnjat zeljezna skalamerija od 2 tone, jedna za drugom.

Ne mora znaciti da ce se nesto desiti, ali kad se desi...onda je gotovo.

Sramota.
Pa desilo se. Odletio je autobus, pa su onda ko fol proširili, čisto da zamažu oči.
Postavlja se pitanje zašto je ova trasa bila slijepo crijevo još u doba Juge?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#31 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by johntra »

Nije bila slijepo crijevo, nego je rat zaustavio izgradnju ovog puta, kao i izgradnju HE Buk-Bijela, iznad čije je akumulacije ovaj put i trebao ići...i sad se čeka izgradnja HE, da bi se krenulo sa izgradnjom puta, jer bi ovaj dio sad trebao biti potopljen...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#32 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Tomahawk11 »

johntra wrote:Nije bila slijepo crijevo, nego je rat zaustavio izgradnju ovog puta, kao i izgradnju HE Buk-Bijela, iznad čije je akumulacije ovaj put i trebao ići...i sad se čeka izgradnja HE, da bi se krenulo sa izgradnjom puta, jer bi ovaj dio sad trebao biti potopljen...
Dobro, ali skontaj da je prošao period cca 50 godina, a ovo bilo slijepo crijevo.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#33 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by johntra »

Zato što nije bilo potrebe za tim putem, jer se na more uvijek išlo preko Čemerna, pa se biralo kuda ćeš dalje...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#34 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Dope_Man »

A hebiga, nije stvar samo mora. Hoces u CG, ili mozda i dalje do Kosova/Albanije.. a tu je i transport roba, a sve to otezano zbog 20tak kilometara puta koji vec postoji. Ne mora se probijati planina vec samo baciti asfalt na postojeci put, samo sto nema volje od strane vlasti da se ista uradi.

Ta brana se svakako nece napraviti jos dugo, ako se i napravi.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#35 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by johntra »

Pa s obzirom na tadašnji promet i obim saobraćaja nije bilo potrebe, jer si imao više spojeva sa Srbijom i Crnom Gorom koje si mogao koristiti...u suštini ovaj put je i nastao zbog izgradnje hidroelektrane...druga je stvar što se sada koristi kao turistički put...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#36 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Thorgerson »

Tada nije bilo potrebe, sada ima potrebe. Put je veoma prometan. I ja sam prvi i zadnji put isao istim. Put definitvno nije siguran i nije normalno da se pusta onoliki broj automobila da istim saobraca.

Vozite se makadamom, nekakvi kolci su zabijeni na kraju puta koji se osipa, a dole je provalija od boga pitaj koliko desetina metara. :-)

Put ne preporucujem nikome. Bez obzira koliko vremena ustedili, ne vrijedi te zajebancije, vjerujte mi.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#37 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by beni-bu-man »

Thorgerson wrote:Tada nije bilo potrebe, sada ima potrebe. Put je veoma prometan. I ja sam prvi i zadnji put isao istim. Put definitvno nije siguran i nije normalno da se pusta onoliki broj automobila da istim saobraca.

Vozite se makadamom, nekakvi kolci su zabijeni na kraju puta koji se osipa, a dole je provalija od boga pitaj koliko desetina metara. :-)

Put ne preporucujem nikome. Bez obzira koliko vremena ustedili, ne vrijedi te zajebancije, vjerujte mi.
Sto
ja prosle godine kao pocetnik polozenog vozackog ispita picio na more tim putem
bas mi je bilo kul onim krivinama drajvat :D
Last edited by beni-bu-man on 18/07/2017 12:12, edited 1 time in total.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#38 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by frngla »

Put je prekratak da bi se zaobilazio toliko koliko ovdje pričaju. Loš je, makadam je, uzak je, ali je dionica od 15ak kilometara smiješna da bi se kružilo preko Mostara itd. Pa tim putem sam vozio bez problema sa 18 godina i tek položenim vozačkim ispitom, nemojte praviti medvjeda od muhe.
Put je loš, ali vrijedi malo istrpiti :)
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#39 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by beni-bu-man »

frngla wrote:Put je prekratak da bi se zaobilazio toliko koliko ovdje pričaju. Loš je, makadam je, uzak je, ali je dionica od 15ak kilometara smiješna da bi se kružilo preko Mostara itd. Pa tim putem sam vozio bez problema sa 18 godina i tek položenim vozačkim ispitom, nemojte praviti medvjeda od muhe.
Put je loš, ali vrijedi malo istrpiti :)
:thumbup:
svaka ti dala :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#40 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by johntra »

Ja sam taj put prešao i u autobusu i vozili me autom i više puta vozio...nikad nijedan problem nisam imao, a išao sam u sva godišnja doba, ne samo ljeti...
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#41 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by frngla »

Ma očito je da pojedinci nisu sigurni u svoje vozačke sposobnosti (ili ne vjeruju svom autu) pa izbjegavaju ovu dionicu.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#42 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by beni-bu-man »

frngla wrote:Ma očito je da pojedinci nisu sigurni u svoje vozačke sposobnosti (ili ne vjeruju svom autu) pa izbjegavaju ovu dionicu.
bas hocu reci da si na ovoj dinoci puno oprezniji, sta ces kad ti vrh 3 brzina
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#43 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Thorgerson »

Kazem, put na prvu ne izgleda opasno toliko, ima sirine, moze se voziti. Imam 15 godina vozackog iskustva, dakle nije mi problem voziti bilo kuda, dovoljno sam pazljiv, sabran i nigdje ne zurim. Vozio sam se i gorim putevima od ovoga.

Ali ima pojedinih dijelova gdje je fino sta prouciti pa proci. U zeljeznoj si sklopociji od 2 tone i prolazis preko zemljanog puta koji se osipa?! Ima dijelova gdje tece voda, ko garantuje da nece doci do odrona i da neces otici u helac? :-)

Bjezi ba...zbog 1-2h se igrati sa zivotom. Neka hvala.

Neka svako vozi kuda hoce, boli me briga. Ja samo kazem da put nije siguran i to je to.
Last edited by Thorgerson on 18/07/2017 12:24, edited 1 time in total.
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#44 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by didgeridoo »

Los dio puta je tacno 4,7 km (od skretanja sa sireg puta kod kafane desno nizbrdo pa do prve rampe). Prosirili su dosta zadnju godinu one problematicne dionice. Ima makadama ali nista strasno. Strpiti se malo do Pluzina kroz one tunele i poslije je ljepota voziti.
Ko hoce malo razgledati okolinu neka produzi prema kanjonu Sutjeske pa preko Klinjskih jezera pa u Bilecu i moze lijevo na Viluse i pravo na Trebinje. A moze i preko Mostara i Stoca, Berkovici,... ima opcija.
Last edited by didgeridoo on 18/07/2017 12:28, edited 2 times in total.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#45 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by frngla »

Thorgerson wrote:Kazem, put na prvu ne izgleda opasno toliko, ima sirine, moze se voziti. Imam 15 godina vozackog iskustva, dakle nije mi problem voziti bilo kuda, dovoljno sam pazljiv, sabran i nigdje ne zurim. Vozio sam se i gorim putevima od ovoga.

Ali ima pojedinih dijelova gdje je fino sta prouciti pa proci. U zeljeznoj si sklopociji od 2 tone i prolazis preko zemljanog puta koji se osipa?! Ima dijelova gdje tece voda, ko garantuje da nece doci do odrona i da neces otici u helac? :-)

Bjezi ba...zbog 1-2h se igrati sa zivotom. Neka hvala.

Neka svako vozi kuda hoce, boli me briga. Ja samo kazem da put nije siguran i to je to.
Pa u većoj si životnoj opasnosti dok se voziš sarajevskim budžacima po Aneksu, Komatinu, Širokači, Crnom vrhu itd.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#46 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Dope_Man »

Priznajem u autobusu bi mi bila prpa vjerovatno gledati s te visine preko ivice puta :D

Ali u autu nije nimalo strasno proci, samo naravno nervira cinjenica da jedan medjunarodni put, i realno glavna poveznica BiH i CG moze biti u takvom stanju. Uvijek bi odabrao taj put cak i prije voznje na Bilecu iako je uzivanje voziti i kroz istocnu Hercegovinu, a te neke opcije obilaska preko Mostara.. to moras biti krajnje nerazuman da i pomislis na putu ka CG (osim ako je put za Herceg Novi naravno). Uostalom, put je i veoma ljekovit ako je osobi potrebno razbijanje kamenca u bubregu :D

Dakle put je los, prelos s obzirom na svoju vaznost. Nije, bar meni se ne cini tako, put koji bi okarakterisao opasnim po zivot ako si imalo normalan vozac jer je dovoljno sirok da se mimoidju auta bez problema i na ovim najgorim dijelovima. Samo se mora kritikovati cinjenica da se tako vazan put zanemaruje, jer ima tu pofino auta, a da nema ovih zastrasivanja kakva mozemo procitati i na forumu o tom putu, bilo bi ih i puno vise. To je zasad i dobro, ipak bolje da je manje, nego vise, na takvom putu.

Slicno je i sa Svitavom, samo sto je problem malo drugaciji. Oba puta veoma vazna, a drzavi mrsko da ih sredi.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#47 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Thorgerson »

frngla wrote:Ma očito je da pojedinci nisu sigurni u svoje vozačke sposobnosti (ili ne vjeruju svom autu) pa izbjegavaju ovu dionicu.
Drug, kad vozis dvoje male djece pozadi, onda malo razmisljas i o njima. A ne samo o sebi.

Vozi se oprezno, ali dzaba ti opreznost kad vozis po obronku brda utabanom stazom. Vec sam rekao put uopste nije strasan, tipa ono da se useres dok vozis. Nego jednostavno ne uljeva povjerenje, kad vidis sve ono... Ne djeluje sigurno.

Kakve veze imaju vozacke sposobnosti ako se desi odron i ti odlesis sa autom, ajd mi to objasni molim te?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63358
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#48 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by BarbaDue »

Od dva zla izaberi bolje, jednako mi je jebada voziti se onim krivinama od foče do tjentišta ili na brodu preći pa ići makadamom na šćepan polje. Na kraju ti dođe na isto.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#49 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by beni-bu-man »

Thorgerson wrote:Kazem, put na prvu ne izgleda opasno toliko, ima sirine, moze se voziti. Imam 15 godina vozackog iskustva, dakle nije mi problem voziti bilo kuda, dovoljno sam pazljiv, sabran i nigdje ne zurim. Vozio sam se i gorim putevima od ovoga.

Ali ima pojedinih dijelova gdje je fino sta prouciti pa proci. U zeljeznoj si sklopociji od 2 tone i prolazis preko zemljanog puta koji se osipa?! Ima dijelova gdje tece voda, ko garantuje da nece doci do odrona i da neces otici u helac? :-)

Bjezi ba...zbog 1-2h se igrati sa zivotom. Neka hvala.

Neka svako vozi kuda hoce, boli me briga. Ja samo kazem da put nije siguran i to je to.
Rizik postoji u saobracaju svakako, niko ti ne moze garatovati na siroko novom asfaltiranom putu da te neko spuca
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#50 Re: Najbolja ruta Sarajevo-Budva

Post by Thorgerson »

Dope_Man wrote:Priznajem u autobusu bi mi bila prpa vjerovatno gledati s te visine preko ivice puta :D

Ali u autu nije nimalo strasno proci, samo naravno nervira cinjenica da jedan medjunarodni put, i realno glavna poveznica BiH i CG moze biti u takvom stanju. Uvijek bi odabrao taj put cak i prije voznje na Bilecu iako je uzivanje voziti i kroz istocnu Hercegovinu, a te neke opcije obilaska preko Mostara.. to moras biti krajnje nerazuman da i pomislis na putu ka CG (osim ako je put za Herceg Novi naravno). Uostalom, put je i veoma ljekovit ako je osobi potrebno razbijanje kamenca u bubregu :D

Dakle put je los, prelos s obzirom na svoju vaznost. Nije, bar meni se ne cini tako, put koji bi okarakterisao opasnim po zivot ako si imalo normalan vozac jer je dovoljno sirok da se mimoidju auta bez problema i na ovim najgorim dijelovima. Samo se mora kritikovati cinjenica da se tako vazan put zanemaruje, jer ima tu pofino auta, a da nema ovih zastrasivanja kakva mozemo procitati i na forumu o tom putu, bilo bi ih i puno vise. To je zasad i dobro, ipak bolje da je manje, nego vise, na takvom putu.

Slicno je i sa Svitavom, samo sto je problem malo drugaciji. Oba puta veoma vazna, a drzavi mrsko da ih sredi.
Ponavljam opet, mogu i nacrtati... tvoja sposobnost voznje nema veze s tim ako ti se komad puta odlomi i ode u pm. A na ovom djelu su sanse za to poprilicno visoke. Mozda grijesim, ali eto ako ima neko strucan, neka to objasni.
Post Reply