Najbitniji Bosnjak

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Najznacajnija licnost u Bosnjaka?

Alija Izetbegovic
105
25%
Dzemal Bijedic
57
14%
Gazi Husrev Beg
20
5%
Hamdija Pozderac
15
4%
Husein beg Gradascevic
58
14%
Kralj Tvrtko
91
22%
Kulin ban
51
12%
Mehmed Spaho
20
5%
 
Total votes: 417

ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#1001 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by ciza_bliza »

Ne znam ko je najbitniji bošnjak ali sam siguran ko je najbitnija bošnjakinja
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1002 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by listopad »

ciza_bliza wrote:Ne znam ko je najbitniji bošnjak ali sam siguran ko je najbitnija bošnjakinja
Lepa Brena? :D
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1003 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Kejn »

stubrijez wrote:
sadie_forever wrote:Realno Husref beg,Gradascevic i Alija

mitski je tu i Kulin ban,no on danas nema uticaja na identitet bosnjaka vise,ti predislamski bosnjaci su nesto kao recimo vikinzi za danasnje skandinavce..,kurioza,nesto zanimljivo kad pricas o historiji,kulturi i nacionalnom ponosu...ali nemaju nista zajednicko sa krscanima skandinavije danas
Samo sto su ti krscani izgradili svoj identitet na vikinskoj kulturi u najmanje pet drzava. Kod nas je predturska BiH podcijenjena i zrtvovana od strane pseudohistoricara i dnevne plitike (jos uvijek to rade). Ti bosnjaci prije turaka i nemaju veze sa danasnjim pojmom bosnjak... koji su "pravi" dalo bi se diskutovati. Nekad je bosnjak ili bosanac bio naziv za stanovnika zemlje Bosne sto je i normalno a danas to nije.
Bošnjak je od dolaska turaka isključivi naziv za bosanske muslimane i bosanski muslimani jedini imaju veze sa Bošnjacima iz predturskog doba. Kršćani su dolaskom Turaka postala nenarodna bezlična masa koja nije imala nikakav identitet sve do 19 stoljeća kada su uzeli imena susjednih naroda.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1004 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by stubrijez »

Kejn wrote:
stubrijez wrote:
sadie_forever wrote:Realno Husref beg,Gradascevic i Alija

mitski je tu i Kulin ban,no on danas nema uticaja na identitet bosnjaka vise,ti predislamski bosnjaci su nesto kao recimo vikinzi za danasnje skandinavce..,kurioza,nesto zanimljivo kad pricas o historiji,kulturi i nacionalnom ponosu...ali nemaju nista zajednicko sa krscanima skandinavije danas
Samo sto su ti krscani izgradili svoj identitet na vikinskoj kulturi u najmanje pet drzava. Kod nas je predturska BiH podcijenjena i zrtvovana od strane pseudohistoricara i dnevne plitike (jos uvijek to rade). Ti bosnjaci prije turaka i nemaju veze sa danasnjim pojmom bosnjak... koji su "pravi" dalo bi se diskutovati. Nekad je bosnjak ili bosanac bio naziv za stanovnika zemlje Bosne sto je i normalno a danas to nije.
Bošnjak je od dolaska turaka isključivi naziv za bosanske muslimane i bosanski muslimani jedini imaju veze sa Bošnjacima iz predturskog doba. Kršćani su dolaskom Turaka postala nenarodna bezlična masa koja nije imala nikakav identitet sve do 19 stoljeća kada su uzeli imena susjednih naroda.
Ne mislis valjda to ozbiljno???
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1005 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Kejn »

stubrijez wrote:


Ne mislis valjda to ozbiljno???
A šta sam rekao netačno? Elaboriraj.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#1006 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by ciza_bliza »

listopad wrote:
ciza_bliza wrote:Ne znam ko je najbitniji bošnjak ali sam siguran ko je najbitnija bošnjakinja
Lepa Brena? :D
Ko???
Image
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1007 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by listopad »

Ne mere bit ta. Ona je iz Duklje ponosne.
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#1008 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by BosnaOnlineOrg »

Samo su Kotromanici napravili nesto veliko za Bosnu...

Poslije njih dolazi Josip Broz Tito i Dzemal Bijedic.

Ostalo su sitni prevaranti i sverceri.
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#1009 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by BosnaOnlineOrg »

Kejn wrote:
stubrijez wrote:
sadie_forever wrote:Realno Husref beg,Gradascevic i Alija

mitski je tu i Kulin ban,no on danas nema uticaja na identitet bosnjaka vise,ti predislamski bosnjaci su nesto kao recimo vikinzi za danasnje skandinavce..,kurioza,nesto zanimljivo kad pricas o historiji,kulturi i nacionalnom ponosu...ali nemaju nista zajednicko sa krscanima skandinavije danas
Samo sto su ti krscani izgradili svoj identitet na vikinskoj kulturi u najmanje pet drzava. Kod nas je predturska BiH podcijenjena i zrtvovana od strane pseudohistoricara i dnevne plitike (jos uvijek to rade). Ti bosnjaci prije turaka i nemaju veze sa danasnjim pojmom bosnjak... koji su "pravi" dalo bi se diskutovati. Nekad je bosnjak ili bosanac bio naziv za stanovnika zemlje Bosne sto je i normalno a danas to nije.
Bošnjak je od dolaska turaka isključivi naziv za bosanske muslimane i bosanski muslimani jedini imaju veze sa Bošnjacima iz predturskog doba. Kršćani su dolaskom Turaka postala nenarodna bezlična masa koja nije imala nikakav identitet sve do 19 stoljeća kada su uzeli imena susjednih naroda.
Jel to lozis komsije ili jadan stvarno tako mislis?
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1010 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Kejn »

BosnaOnlineOrg wrote:
Jel to lozis komsije ili jadan stvarno tako mislis?
A kako to ti " jadan misliš ", ako uopšte misliš.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1011 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by HAVANA »

Dzevad.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1012 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Hajvan »

Image
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#1013 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by BosnaOnlineOrg »

Kejn wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:
Jel to lozis komsije ili jadan stvarno tako mislis?
A kako to ti " jadan misliš ", ako uopšte misliš.
Ohoho, hem neuk hem agresivan...gdje si cuo te nebuloze koje iznosis ili na osnovu cega si dosao na tu ideju?
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1014 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Kejn »

BosnaOnlineOrg wrote:
Kejn wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:
Jel to lozis komsije ili jadan stvarno tako mislis?
A kako to ti " jadan misliš ", ako uopšte misliš.
Ohoho, hem neuk hem agresivan...gdje si cuo te nebuloze koje iznosis ili na osnovu cega si dosao na tu ideju?
Haj zaobiđi me. Nemam vremena da te edukujem. Sve što sam rekao se lagano može provjeriti na internetu. Za početak Putopis E. Čelebije u ruke.
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#1015 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by BosnaOnlineOrg »

Kejn wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:
Kejn wrote:
A kako to ti " jadan misliš ", ako uopšte misliš.
Ohoho, hem neuk hem agresivan...gdje si cuo te nebuloze koje iznosis ili na osnovu cega si dosao na tu ideju?
Haj zaobiđi me. Nemam vremena da te edukujem. Sve što sam rekao se lagano može provjeriti na internetu. Za početak Putopis E. Čelebije u ruke.
Ja bih ipak vise volio da me ti edukujes...uvijek sam za dobre komedije...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1016 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by stubrijez »

... haj bas da cujemo, jos jedan desktop historicar :izet: stovatelj evlije Celebije.
Najjaci su mi ovi sto su u skoli imali dvicu iz istorije a danas imaju povijest Bosne u malom prstu.
Sta ti je internet...
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#1017 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by sarlo »

listopad wrote:Mehmed Spaho je bio Jugoslaven i zastupao je integralno jugoslavenstvo. Ostali u njegovoj stranci su se odlucili ili za srpstvo ili za hrvatstvo.
E ovo je interesantno.
Godine 1991. godine imali smo tri clana predsjednistva Bosnjaka.
Jedan je te godine izjavio da se izjasnjavao kao Srbin, drugi se izjasnjavao kao Jugosloven, treci je bio izdajnik...
A Mehmeda Spahu nemoj dirati.
Zasto?
Prvo, u prvom ustavu, prve Jugoslavije se izborio za clan 135 ustava, u zargonu "turski paragraf", kojim je propisano da Bosna i Hercegovina ostaje u postojecim granicima. Sve druge pokrajine-zamlje su podijeljene na oblasti.
Drugo, Bosanski muslimani su opstali fizicki na svojim istorijskim prostorima. A u Kraljevini Jugoslaviji su bili poceli pokolji nad muslimanima Hercegovine, Sahovica, sporazumi o iseljavanju u Tursku.
Da dodam, bio je gospodin, a uz sve mane njegova djeca poslije njegove smrti nisu bili ni bogati ni uticajni.
Ammaar
Posts: 312
Joined: 06/03/2013 01:45

#1018 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Ammaar »

Cuj Alija prvi na anketi? To je onaj sto je stavio potpis za rs? SDA ovce znaju samo za Aliju, pa veci je Bosnjak bio fra Ivan Jukic.
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#1019 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Ludzak »

Najbitniji Bošnjak od strane političara (ako je i uopšte bio Bošnjak) je Dzemal Bijedić. Za njegovo vrijeme smo imali republiku. A nako Alije (koji je najviše osvojio glasova) imamo samo protektorat, ni d od države sem njegovom sinu.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#1020 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by musicman80 »

A gdje Josip Broz? On je bio najbolji bosnjak, srbin,hrvat,makedonac,crnogorac,slovenac I jugosloven. :D inace, glasao sam za Kulina bana.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1021 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by dragan.s »

sarlo wrote: A Mehmeda Spahu nemoj dirati.
Zasto?
Prvo, u prvom ustavu, prve Jugoslavije se izborio za clan 135 ustava, u zargonu "turski paragraf", kojim je propisano da Bosna i Hercegovina ostaje u postojecim granicima. Sve druge pokrajine-zamlje su podijeljene na oblasti.
Nije potpuno tačno. BiH jeste ostala u granicama iz AU od 1918.-te do 1922.-e ali su i ostale današnje države bile na sličan način podjeljene. Srbija je bila podjeljena na 3 pokrajine, a Hrvatska na dvije. Slovenija je kao i BiH bila jedna pokrajina.
Ova podjela je potrajala svega 4 godine kada je uvedena podjela po oblastima koja je potrajala do 1929-te, nakon čega su uvedene banovine.
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#1022 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Sultanahmed »

Dzemal Bijedic.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1023 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by 90minut »

Edin Dzeko.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1024 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by stubrijez »

Najbolje nam je valjo Rasho. On je najbitniji bosnjak...
A lista za glasanje je sarenija od one na izborima, nista ni sa cim. Trebalo je ostaviti i dugme "niko od navedenih".
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#1025 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Tempo »

Ludzak wrote: 20/10/2017 23:34 Najbitniji Bošnjak od strane političara (ako je i uopšte bio Bošnjak) je Dzemal Bijedić. Za njegovo vrijeme smo imali republiku. A nako Alije (koji je najviše osvojio glasova) imamo samo protektorat, ni d od države sem njegovom sinu.

kako to mislis osvojio najvise glasova?
Post Reply