Najbitniji Bosnjak

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Najznacajnija licnost u Bosnjaka?

Alija Izetbegovic
105
25%
Dzemal Bijedic
57
14%
Gazi Husrev Beg
20
5%
Hamdija Pozderac
15
4%
Husein beg Gradascevic
58
14%
Kralj Tvrtko
91
22%
Kulin ban
51
12%
Mehmed Spaho
20
5%
 
Total votes: 417

User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#1 Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by IBM »

Ahmet Dzezir Pasa (Cezzar Ahmet Pasha, Ahmed al-Jazzar) rodjen je u Stocu 1720 a umro je u Aki(Acre, Akka, Akko) u Palestini odnosno u danasnjem Izrealu. Poznat je po tome sto je uspio da zaustavi Napoleona u Aki. Napoleon, nakon sto je zauzeo Egipat krenuo je putem Palestine do Sirije. Naisao je na otpor u Aki 1799. godine, koju je drzao pod opsadom odredjeno vrijeme. Nakon sto je Napoleon shvatio da nece moci proci. Odustao je.

Veliku ulogu u odbrani Ake, Ahmet Dzezir Pasi dao je Haim Farhi, Jevrej,Vezir grada Aka (Premier Ministre Acre, Financial Vizier And De Facto Ruler Of Acco And Its Region From 1795 To 1818/9)

Danas u Aki, postoji Vakuf Ahmet Dzezir Pase i centralna dzamija:
Image


Ahmet Dzezir Pasa (sjedi) i Haim Farhi (sa dokumentom u ruci)

Image



Top koji je upotrebljen u odbrani grada od Napoleona.

The Hebrew inscription on the sign reads: Farhi vs. Napoleon. Jezzar's right hand in resisting Napoleon's harsh siege was the Jewish Haim Farhi, senior adviser and minister of finance


Image
forza milan
Posts: 373
Joined: 12/07/2006 16:02

#2 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by forza milan »

Zanima me odakle ti da je rodjen u Stocu. Pouzdano se zna da je Bosnjak ali se ne zna gdje je rodjen. Basagic - bez navodjenja izvora - kaze da je rodjen u Fatnici, selo u istocnoj Hercegovini. Bas me zanima odakle to da je iz Stoca. Ne kazem da nije ali me zanima gdje si nasao/la podatak.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

forza milan wrote:Zanima me odakle ti da je rodjen u Stocu. Pouzdano se zna da je Bosnjak ali se ne zna gdje je rodjen. Basagic - bez navodjenja izvora - kaze da je rodjen u Fatnici, selo u istocnoj Hercegovini. Bas me zanima odakle to da je iz Stoca. Ne kazem da nije ali me zanima gdje si nasao/la podatak.
a kojoj opstini pripada selo Fatnica? Gacko?
forza milan
Posts: 373
Joined: 12/07/2006 16:02

#4 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by forza milan »

Bosanac sa dna kace wrote:
forza milan wrote:Zanima me odakle ti da je rodjen u Stocu. Pouzdano se zna da je Bosnjak ali se ne zna gdje je rodjen. Basagic - bez navodjenja izvora - kaze da je rodjen u Fatnici, selo u istocnoj Hercegovini. Bas me zanima odakle to da je iz Stoca. Ne kazem da nije ali me zanima gdje si nasao/la podatak.
a kojoj opstini pripada selo Fatnica? Gacko?

Ne znam tacno ali mislim da ce najprije biti Bileca. Volio bih da mi autor teme odgovori na pitanje jer me stvarno zanima odakle je uzeo podatak. Na nasem jeziku o Dzezzar Ahmed Pasi postoji napisano samo 10-ak recenica koje je napisao Safvet-beg Basagic u knjizi Znameniti Hrvati, Bosnjaci i Hercegovci u Turskoj carevini, tako da me ne cudi totalna neupucenost nekih forumasa koji su nasli za shodno da cijelom forumu obznane kako pojma nemaju o osmanskoj historiji. Ja sam malo ceprkao o Ahmed Pasi na stranim jezicima i svugdje se navodi da je zasigurno Bosnjak, ali i da se ne zna gdje je tacno rodjen. zato me zanima otkud IBM-u da je rodjen u Stocu. Za one koji zele saznati vise o Dzezzar Ahmed Pasi nek pogledaju kod I. H. Danismenda, N. Jorge, I. H. Uzuncarsilija, Enciklopedija islama (na turskom i engleskom).
Neko spomenu Katarininog sina Sigismunda. One je nakon prelaska na islam uzeo ime Ishak i postao je sandzakbeg Karesija u Anadoliji (podrucje oko danasnjeg Balikesira). Nema nikakve veze sa Dzezzar Ahmed Pasom koji je zivio mnogo kasnije i koji je 1799. kod Akke zaustavio Napoleona na njegovu putu ka Siriji. O ovoj bitki se takodjer mozete informisati kod gore navedenih autora ukoliko poznajete turski i engleski.

P.S. Zamolio bih forumase koji nemaju elementarnih informacija o, u ovom slucaju osmanskoj historiji, da se ne javljaju bezveze i da ne zacatavaju. Ukoliko hoce da nesto pitaju, da saznaju nesto sto ne znaju bujrum pitat, ali raspravljat bez informacija - nemojte ako Boga znate. To bi isto bilo kad bih se ja uhvatio rasprave na temama o tehnologiji a nemam blage veze o tome.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

forza milan wrote:

P.S. Zamolio bih forumase koji nemaju elementarnih informacija o, u ovom slucaju osmanskoj historiji, da se ne javljaju bezveze i da ne zacatavaju. Ukoliko hoce da nesto pitaju, da saznaju nesto sto ne znaju bujrum pitat, ali raspravljat bez informacija - nemojte ako Boga znate. To bi isto bilo kad bih se ja uhvatio rasprave na temama o tehnologiji a nemam blage veze o tome.
odavno ti je poznata ona: Kad ne bi na usta, moro/ala bi na guzicu
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#6 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

Cezzar Ahmet Pasha (1708-1804), born in Stolac in Bosnia and Herzegovina, also identified in some transliterations as Djezzar Pasha, was an Ottoman governor who defended Acre successfully when Napoleon Bonaparte besieged it during his campaign in Syria. Djezzar, which translates as Butcher, was known for his brutal techniques when handling enemies.

After the capture of Egypt (which was then an Ottoman territory) in 1798 by Bonaparte, the French army attempted to invade Syria. Although the French successfully captured El Arish and Jaffa, and won every battle they fought against the Ottomans on an open field, they were unable to breach the fortifications of Acre. Their army was weakened by disease and cut off from resupply. Bonaparte, whose fleet had been destroyed by Nelson at the Battle of the Nile, was forced to return with his army to Cairo.

Ahmet died in 1804 of an unknown disease.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cezzar_Ahmet_Pasha
ni na turskom ni na engleskom ne pise odakle su uzete informacije
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by cyprus »

Citat iz knjige "Muslimanska baština u istočnoj Hercegovini", autora Hivzije Hasandedića:

Misli se da iz Fatnice, iz porodice Pervana, potječe Ahmed-paša Džezar, koji je 1799. godine kod Ake u Siriji pobijedio Napoelona Bonapartu. Napoleon je za nj rekao: "Da ne bi toga čovjeka ja bih prevrnuo cijeli svijet."
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

cyprus wrote:Citat iz knjige "Muslimanska baština u istočnoj Hercegovini", autora Hivzije Hasandedića:

Misli se da iz Fatnice, iz porodice Pervana, potječe Ahmed-paša Džezar, koji je 1799. godine kod Ake u Siriji pobijedio Napoelona Bonapartu. Napoleon je za nj rekao: "Da ne bi toga čovjeka ja bih prevrnuo cijeli svijet."
imas li jos sta o tome?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by cyprus »

Bosanac sa dna kace wrote:
cyprus wrote:Citat iz knjige "Muslimanska baština u istočnoj Hercegovini", autora Hivzije Hasandedića:

Misli se da iz Fatnice, iz porodice Pervana, potječe Ahmed-paša Džezar, koji je 1799. godine kod Ake u Siriji pobijedio Napoelona Bonapartu. Napoleon je za nj rekao: "Da ne bi toga čovjeka ja bih prevrnuo cijeli svijet."
imas li jos sta o tome?
Ne to je sve što piše u ovoj knjizi. Baš mi je ova ličnost zapala za oko kad sam čito ovu knjigu prije nekoliko mjeseci. Međutim čudno mi je kako se o njemu tako malo zna i još manje spominje, a po ovome navedenom čini mi se da je bio mnogo važnija ličnost od nekih dobro poznatih. :roll:
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Truba »

ovo mu ga dodje ko spartak i kras

mada više liči na marka pola i hrvatstvo ili možda na kravatu croatu

ako se dobro sjećam napoleona su zaustavili rusi povlačeći se pred njegovim vojskama

:D
User avatar
jennisjoplin
Posts: 2287
Joined: 17/02/2008 09:44
Location: Das ist Valter

#11 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by jennisjoplin »

komi wrote:ovo mu ga dodje ko spartak i kras

mada više liči na marka pola i hrvatstvo ili možda na kravatu croatu

ako se dobro sjećam napoleona su zaustavili rusi povlačeći se pred njegovim vojskama

:D

kako "bosnjak" zaustavio kada se u to doba nije niko zvao bosnjak i nisu postojali, tek iza 1992 pocinje se spominjati taj naziv. i jos nesto, samo takve izjave pronalazimo kod autora sa imenima (arapskim, muslimanskim ..), ALI KOD NEUTRALNIH POVJESNICARA (NE MORAJU BITI FRANCUZI) nema ni traga, tu nesto smrdi, da ne bude kao ono... srbi su nebeski narod... ili ... hrvati potjecu iz irana... ;-) ;-) ;-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

jennisjoplin wrote:
komi wrote:ovo mu ga dodje ko spartak i kras

mada više liči na marka pola i hrvatstvo ili možda na kravatu croatu

ako se dobro sjećam napoleona su zaustavili rusi povlačeći se pred njegovim vojskama

:D

kako "bosnjak" zaustavio kada se u to doba nije niko zvao bosnjak i nisu postojali, tek iza 1992 pocinje se spominjati taj naziv. i jos nesto, samo takve izjave pronalazimo kod autora sa imenima (arapskim, muslimanskim ..), ALI KOD NEUTRALNIH POVJESNICARA (NE MORAJU BITI FRANCUZI) nema ni traga, tu nesto smrdi, da ne bude kao ono... srbi su nebeski narod... ili ... hrvati potjecu iz irana... ;-) ;-) ;-)
ja kolko se sjecam u enciklopediji islama iz 1982 godine na turskom jeziku piše sa je Bošnjak, takodje u jednoj knjizi o osmanskoj historiji čini mi se da je iz 1950'tih piše da je Bošnjak....
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#13 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

komi wrote:ovo mu ga dodje ko spartak i kras

mada više liči na marka pola i hrvatstvo ili možda na kravatu croatu

ako se dobro sjećam napoleona su zaustavili rusi povlačeći se pred njegovim vojskama

:D
zaustavio ga u prodoru na Bliski istok, ako se sjećaš iz historije Napoleonu je cilj bio da zauzme ta područja kako bi spriječio Engleze da mogu doć do Indije...
User avatar
jennisjoplin
Posts: 2287
Joined: 17/02/2008 09:44
Location: Das ist Valter

#14 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by jennisjoplin »

Bosanac sa dna kace wrote:
jennisjoplin wrote:
komi wrote:ovo mu ga dodje ko spartak i kras

mada više liči na marka pola i hrvatstvo ili možda na kravatu croatu

ako se dobro sjećam napoleona su zaustavili rusi povlačeći se pred njegovim vojskama

:D

kako "bosnjak" zaustavio kada se u to doba nije niko zvao bosnjak i nisu postojali, tek iza 1992 pocinje se spominjati taj naziv. i jos nesto, samo takve izjave pronalazimo kod autora sa imenima (arapskim, muslimanskim ..), ALI KOD NEUTRALNIH POVJESNICARA (NE MORAJU BITI FRANCUZI) nema ni traga, tu nesto smrdi, da ne bude kao ono... srbi su nebeski narod... ili ... hrvati potjecu iz irana... ;-) ;-) ;-)
ja kolko se sjecam u enciklopediji islama iz 1982 godine na turskom jeziku piše sa je Bošnjak, takodje u jednoj knjizi o osmanskoj historiji čini mi se da je iz 1950'tih piše da je Bošnjak....
a sto pise u britanici eciklopediji, americkoj enciklopediji, mozda su oni pristrasni, da uzmemo francusku ili skandinavskih zemalja oni su naineutralniji :?:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#15 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

jennisjoplin wrote:ja kolko se sjecam u enciklopediji islama iz 1982 godine na turskom jeziku piše sa je Bošnjak, takodje u jednoj knjizi o osmanskoj historiji čini mi se da je iz 1950'tih piše da je Bošnjak....
a sto pise u britanici eciklopediji, americkoj enciklopediji, mozda su oni pristrasni, da uzmemo francusku ili skandinavskih zemalja oni su naineutralniji :?:[/quote]
mater mu pa jel Amerika nasljednica Osmanskog Carstva ili je Turska? :?
User avatar
jennisjoplin
Posts: 2287
Joined: 17/02/2008 09:44
Location: Das ist Valter

#16 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by jennisjoplin »

Bosanac sa dna kace wrote:
jennisjoplin wrote:ja kolko se sjecam u enciklopediji islama iz 1982 godine na turskom jeziku piše sa je Bošnjak, takodje u jednoj knjizi o osmanskoj historiji čini mi se da je iz 1950'tih piše da je Bošnjak....
a sto pise u britanici eciklopediji, americkoj enciklopediji, mozda su oni pristrasni, da uzmemo francusku ili skandinavskih zemalja oni su naineutralniji :?:
mater mu pa jel Amerika nasljednica Osmanskog Carstva ili je Turska? :?[/quote]

jasta brate, zaboravih na tu cinjenicu :mrgreen: , bezbeli mi udario madzar u glavu, odoh malo na khvicu da se rashladim pa trezvenije razmisljam :lol:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#17 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by dr.gog »

Imam osjecaj da je cinizam glede autenticnosti izvora,najblaze receno,nepotreban,ako ne i provokativan i ponizavajuce povrsan.Ako vec navodite Britanicu i sl.mozete se potruditi da iz iste iskopate taj detalj,ako ga ima,a ne praviti usporedbe te vrste.Glede vrucine i "madzara" tjeskobu mozete opisivati,sa pripadajucom ironijom,na drugom podforumu tipa"razno" ili "bez cenzure".
User avatar
jennisjoplin
Posts: 2287
Joined: 17/02/2008 09:44
Location: Das ist Valter

#18 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by jennisjoplin »

forza milan wrote: Neko spomenu da se Bosnjak spominje tek iza 92. Zamalo nisam pao u nesvijest! Rijec Bosnjak se koristila uvijek u vrijeme OSmanlija. Pogledaj Dositeja Obradovica iz 18. stoljeca, cak i on stanovnike Bosne naziva Bosnjacima. Naravno, nije to bilo u danasnjem smislu, nije se time ciljalo na nacionalnost kako je danas razumijevamo ali je ta rijec u opticaju veoma dugo. Ljudsko neznanje i ignorantnost fakat nemaju granica.
taj neko iza '92 sam ja, i treba da padnes u nesvijest jer spominju se kao BOSNJANI i BOSNIAK, a ne bosnjaci, samo da tebi i ostalim ukazem na neke finese koje nama zvuce glupo, jer vjerujemo sto nam prenesu tv i novine a ne citamo izvorno, a to je da su zidovi kada je pisan u ujedinjenim nacijama sporazum (ili ugovor neznam tocno naziv) sa palestincima zato sto su imali izvrsnog poznavaoca engleskog jezika sa jednim clanom (tipa a , the i zareza) zezaju palestince i cijelu medjunarodnu zajednicu oko realizacije toga dokumenta od momenta nastanka jevrejske drzave do danasnjih dana. i u tome je cijela kvaka zasto se do sada ne rijesava taj problem i zasto se nece rijesiti jer svijet funkcionira na taj nacin. jednom kad je napisano nema izmjena moras se toga drzati. :razz:
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#19 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by IBM »

@forza&co: Cinjenica jeste da se malo zna u vezi Ahmet Dzezir Pase kod nas (na zalost!). Zato sam i otvorio ovdje temu, da skupimo sto vise informacija o njemu. Mnogi ovdje koji koriste ovaj forum zive van BiH pa su u mogucnosti da pronadju druge izvore koje govore o ovom covjeku. Npr. zamolio bi Bosanca sa dna kace da pronadje F. Emecen, ''Cezzar Ahmed Pasa'', DIA, VII, str. 517-518

Knjiga od Basagica koju ti spominjes i Enciklopdedia Islama (cudo kako neki kompleksasi imaju negativan odnos prema svemu sto ima ikakve veze sa Islamom) su rijekta mjesta gdje mozes naci konkretno vezano za ovog covjeka. Ja ne tvrdim da je on 100% iz Stoca, vjerovatno i nije....ali je sigurno iz Hercegovine.

I na kraju zamolio bi sve ostale ucesnike da izbjegavaju bilo kakva politicka prepucavanje i nonsens o falsifikaciji historije. Ovo je ozbiljna tema za ozbiljne ljude:D

p.s. zamolio bi moderatora da izbrise sve postove neprijateljskih provokatora. Zelio bi da ova tema ostane cisto historijska.
Unapred zahvalujem.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#20 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

pogledacu sutra u biblioteci, ako ima sta, mislim da će ipak @forza nać prije neg ja :-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by Bosanac sa dna kace »

jennisjoplin wrote:
forza milan wrote:Vise je nego ocigledno da te ne interesuje jer blage veze nemas. Neko spomenu da se Bosnjak spominje tek iza 92. Zamalo nisam pao u nesvijest! Rijec Bosnjak se koristila uvijek u vrijeme OSmanlija. Pogledaj Dositeja Obradovica iz 18. stoljeca, cak i on stanovnike Bosne naziva Bosnjacima. Naravno, nije to bilo u danasnjem smislu, nije se time ciljalo na nacionalnost kako je danas razumijevamo ali je ta rijec u opticaju veoma dugo. Ljudsko neznanje i ignorantnost fakat nemaju granica.
taj neko iza '92 sam ja, i treba da padnes u nesvijest jer spominju se kao BOSNJANI i BOSNIAK, a ne bosnjaci, samo da tebi i ostalim ukazem na neke finese koje nama zvuce glupo, jer vjerujemo sto nam prenesu tv i novine a ne citamo izvorno, a to je da su zidovi kada je pisan u ujedinjenim nacijama sporazum (ili ugovor neznam tocno naziv) sa palestincima zato sto su imali izvrsnog poznavaoca engleskog jezika sa jednim clanom (tipa a , the i zareza) zezaju palestince i cijelu medjunarodnu zajednicu oko realizacije toga dokumenta od momenta nastanka jevrejske drzave do danasnjih dana. i u tome je cijela kvaka zasto se do sada ne rijesava taj problem i zasto se nece rijesiti jer svijet funkcionira na taj nacin. jednom kad je napisano nema izmjena moras se toga drzati. :razz:
da radi se o sporazumu iz 67', tačno je to što kažeš za Izraelce, piše "occupied territories" a ne "the occupied" u rezoluciji....ali to nije tema ove emisije, nažalost
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#22 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by jedna »

http://www.indopedia.org/Cezzar_Ahmet.html

ज्ञानकोश: - The Indological Knowledgebase

Cezzar Ahmet Pasa (Pasha) (?-1804) was an Ottoman general who defeated Napoleon Bonaparte during his Egypt campaign in Syria near the Castle of Saida.
After the capture of Egypt (which was then an Ottoman territory) in 1789 by Bonaparte, the French army attempted to invade Syria. However, Cezzar Ahmet managed to stop the French troops near the Castle of Saida, with some 3000 soldiers.
After weeks of besiegement, Cezzar Ahmet decided to engage his soldiers and won a decisive victory. Napoleon Bonaparte, whose fleet in Egypt had been destroyed by Nelson at the Battle of the Nile, by this time, decided to abandon his troops from Syria and Egypt and turn back to France.
Ahmet died in 1804 of an unknown disease

(INDOPEDIA)

Evo ga i u rječniku hrvatskih rijeci i pojmova:
Ahmed-paša Džezar (1720-1804), tur. vojskovođa, rodom Hercegovac; kao namjes­nik i vojskovođa u Siriji i Egiptu (1798-99) borio se protiv Napoleona kraj Akke.

Ima mnogo turskih stranica o njemu, ali b-h-s i engleskih malo
forza milan
Posts: 373
Joined: 12/07/2006 16:02

#23 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by forza milan »

IBM wrote:@forza&co: Cinjenica jeste da se malo zna u vezi Ahmet Dzezir Pase kod nas (na zalost!). Zato sam i otvorio ovdje temu, da skupimo sto vise informacija o njemu. Mnogi ovdje koji koriste ovaj forum zive van BiH pa su u mogucnosti da pronadju druge izvore koje govore o ovom covjeku. Npr. zamolio bi Bosanca sa dna kace da pronadje F. Emecen, ''Cezzar Ahmed Pasa'', DIA, VII, str. 517-518

Knjiga od Basagica koju ti spominjes i Enciklopdedia Islama (cudo kako neki kompleksasi imaju negativan odnos prema svemu sto ima ikakve veze sa Islamom) su rijekta mjesta gdje mozes naci konkretno vezano za ovog covjeka. Ja ne tvrdim da je on 100% iz Stoca, vjerovatno i nije....ali je sigurno iz Hercegovine.

I na kraju zamolio bi sve ostale ucesnike da izbjegavaju bilo kakva politicka prepucavanje i nonsens o falsifikaciji historije. Ovo je ozbiljna tema za ozbiljne ljude:D

p.s. zamolio bi moderatora da izbrise sve postove neprijateljskih provokatora. Zelio bi da ova tema ostane cisto historijska.
Unapred zahvalujem.
Nisam bas skontao ovo oko pronalazenja natuknice o Dz. A. P. u Islamskoj enciklopediji. Da li tebe zanima da saznas sta ima tamo ili nama preporucujes? Ja imam to u ovom momentu pored sebe ali ne mogu prevodit, ima puno. Prof. dr. Feridun Emecen je jedan prvorazredni naucnik koji je sigurno medju najboljim poznavateljima osmanske povijesti u Turskoj ali i sire. Da se malo pohvalim, to je moj profesor, covjek s kojim imam jako dobre relacije i sa kojim sam onako cesto razgovarao i o Dzezzar Ahmed Pasi, pa sam mozda zato malo vise razdrazljiv kad se pocnu javljati ovi dzahili i pisat kojekakve gluposti.
Recimo F. Emecen kaze kako se sigurno zna da je Bosnjak ali da do sada niko nije ustanovio mjesto rodjenja, pa sam se zato ja zakacio za izvor. Zadovoljio si me odgovorom kad si naveo wikipediju. Samo sam htio znati odakle ti. Kontam da nije ko sta pronasao u medjuvremenu. Ali ispade da nije, wikipediji se ne moze bas sve vjerovati, pogotovu ovakve stvari.
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#24 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by IBM »

Arkadas, drago mi je da na forumu ovdje postoji neko ko je ipak obrazovaniji od onih standardnih bullshitera. Ja sam evo sad pregledao Historiju Osmanske Drzave i Civilizacije(E. Ihsanoglu) i mogu reci da sam razocaran.....ima 3 recenice o njemu. Naravno da wiki nije pouzdan izvor (mada mi to nije jedini izvor vezano za Stolac), ali kao sto imas priliku da vidis.....ovdje ima ljudi koji po prvi put cuju za ovo i koji cak ne vjeruju ovome!! Tim osobama je svejedno da li je Ahmet iz Stoca, Gacka ili bilo koji drugi grad po tom pitanju.

Cilj mi je dakle da skupimo sto vise info o ovom covjeku (hvala Kipru na info) i onda mozes(mo) postaviti/izmjeniti na wiki.
User avatar
jennisjoplin
Posts: 2287
Joined: 17/02/2008 09:44
Location: Das ist Valter

#25 Re: Bosnjak koji je zaustavio Napoleona

Post by jennisjoplin »

prvo, please "... dzahili ..." molim da mi neko prevede, ne kontam sto je to :?:

drugo, please "... Recimo F. Emecen kaze kako se sigurno zna da je Bosnjak ali da do sada niko nije ustanovio mjesto rodjenja,..." [/quote]

ako nitko/niko nije ustanovio/utvrdio/ustvrdio mjesto/naselje rodjenja kako se onda moze znati da je BOsnjak? ne kontam, dzaba ti sve ???
Post Reply