Najam ili prodaja djece

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1 Najam ili prodaja djece

Post by teuta06 »

Još mi je baka pričala da su se djeca nekad davala u najam...ona konkretno nije, ali jesu susjedi davali dijete u najam, na način da kod nekog tko ima više više zemlje, životinja, odnosno generalno posla na selu...te da su takva djeca radila na tim imanjima, čuvala ovce i slično... također sam čula da se to dešavalo i kasnije... 70-tih godina.. radi se o području Srednje Bosne

naletila sam na ovaj dokumentarac [media]https://mojtv.hr/film/32774/prodaja-djece.aspx[/media] , pa me to podsjetilo da otvorim ovu temu.... da li ste vi upoznati s ovim? da li je u vašem mjestu ovo bila praksa ili je možda član vaše rodbine bio u najmu?
Last edited by teuta06 on 14/04/2021 09:27, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Najam ili prodaja djece

Post by Truba »

Prvi put cujem
Al znam za slucajeve da sestra koja ima 7 djece
8.dadne po rodjenju sestri koja ima 4
Permanentno
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#3 Re: Najam ili prodaja djece

Post by teuta06 »

pa nije ovo permanentno...više da djeca rade tako u najmu i da ih bukvalno netko drugi hrani, a dijete to plaća svojim radom
kasnije se vrate svojim roditeljima...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4 Re: Najam ili prodaja djece

Post by u-pet-deka »

Najkasnije do 1950. si imao primjera po selima. Poslije ne.
Dzinna
Posts: 360
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#5 Re: Najam ili prodaja djece

Post by Dzinna »

Je, bilo je toga, cula sam i ja za to, i to ne samo za BiH
Bilo je toga svuda po Ballkanu

Bilo je i slucajeva da se djeca daju ili dobrovoljno odlaze kod rodbine koja nije imala djece
Al obicno su i ta djeca osim uzdrzavanja, dobivala i miraz
Nasljedstvo
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#6 Re: Najam ili prodaja djece

Post by dječak sa šibicama »

Ivica Kičmanović
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#7 Re: Najam ili prodaja djece

Post by banjaluka078 »

Ja znam neke porodice koje su još od kraja 60-ih dovodili djevojke iz sela iz kojih su i sami porijeklom da se one školuju u gradu, kod porodica su imale stan i hranu, a zauzvrat su bile nešto kao kućne pomoćnice u slobodno vrijeme, radile po kući, išle u nabavku, itd.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Najam ili prodaja djece

Post by high_volume »

teuta06 wrote: 13/04/2021 15:23 Još mi je baka pričala da su se djeca nekad davala u najam...ona konkretno nije, ali jesu susjedi davali dijete u najam, na način da kod nekog tko ima više više zemlje, životinja, odnosno generalno posla na selu...te da su takva djeca radila na tim imanjima, čuvala ovce i slično... također sam čula da se to dešavalo i kasnije... 70-tih godina.. radi se o području Srednje Bosne

naletila sam na ovaj dokumentarac [media]https://mojtv.hr/film/32774/prodaja-djece.aspx[/media] , pa me to podsjetilo da otvorim ovu temu.... da li ste vi upoznati s ovim? da li je u vašem mjestu ovo bila praksa ili da li je član vaše rodbine bio u najmu?
Ja nisam znao prije za "najam djece", ali mislim da je to ok za sve tri strane, i za roditelje, i za "susjede" i za djecu. Za djecu naročito, jer se prije osamostale i nauče na život. S tim da "najamnici" humano postupaju s tuđom djecom, ali valjda se to podrazumijeva
Smeagol
Posts: 17
Joined: 28/07/2009 00:58

#9 Re: Najam ili prodaja djece

Post by Smeagol »

zanimljiva, a slabo obrađena i relativno nepoznata tema.

ja ću pisati o cazinskoj krajini. išlo se u najam još dugo, dugo poslije 1950. išlo se i poslije tita. uglavnom se išlo u liku, kod bogatijeg "gazde" pravoslavca. bili bi tamo po par mjeseci pa se vraćali. pa bi poslije opet išli. moj otac je kao osnovnoškolac bio u najmu u gospiću. mnoge komšije i rođaci su također bili.

poslije 2. svj. rata postoji obavezni otkup poljoprivrednih proizvoda. višak svojih proizvoda seljak mora predati državi. ako nema, vršena je pljenidba-otimačina. dešavalo se i da se nareže porez za proizvod koji seljak uopšte nije imao, npr. mora predati jaja, a nema ni kokoši. zbog ovoga 1950. izbija cazinska buna.

kasnije, 60-ih i 70-ih godina, na koje se primjeri koje poznajem i odnose, neke druge stvari igraju ulogu. međutim, bitno je shvatiti kakva neimaština je u pitanju. pričam o selima cazinske krajine - vjerovatno najsiromašnijem i najnepismenijem dijelu tadašnje države. porodice su imale po 6-7-8 djece. hraniti jedna usta manje za neke je znalo biti od presudnog značaja.

slušajući naše roditelje i komšije kad pričaju o siromaštvu koje je vladalo, čini se kao da se radi o 14. stoljeću. mlađim generacijama je to nepojmljivo. dva primjera:
- dešavalo se da u porodici ima više djece nego pari obuće. moralo se čekati da se brat/sestra vrati iz škole da se preuzme obuća, pa onda krenuti
- dijete sjedi u školi, upada otac i kaže "đe si ostavio nož". imali su samo jedan u kući, a ovaj nije znao gdje je.

u augustu 1995. su gazde otišle. lika i kordun danas uglavnom izgledaju kao dobro poprište za snimanje vestern filmova.
iz krajine se i dalje odlazi, samo u drugom smjeru i sa kojom godinom više. sa 19, 20, 23. ali kad babo ili dedo ispričaju kako su oni sa 12 ili 13 išli u liku, valjda bude malo lakše...
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#10 Re: Najam ili prodaja djece

Post by teuta06 »

Smeagol wrote: 13/04/2021 19:50

kasnije, 60-ih i 70-ih godina, na koje se primjeri koje poznajem i odnose, neke druge stvari igraju ulogu. međutim, bitno je shvatiti kakva neimaština je u pitanju. pričam o selima cazinske krajine - vjerovatno najsiromašnijem
- dešavalo se da u porodici ima više djece nego pari obuće. moralo se čekati da se brat/sestra vrati iz škole da se preuzme obuća, pa onda krenuti
Da cula sam i ove priče sa obucom... također i kako npr starija djeca nisu isla u skolu, kako bi mogla raditi, dok mlađa jesu
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#11 Re: Najam ili prodaja djece

Post by teuta06 »

high_volume wrote: 13/04/2021 19:25
teuta06 wrote: 13/04/2021 15:23 Još mi je baka pričala da su se djeca nekad davala u najam...ona konkretno nije, ali jesu susjedi davali dijete u najam, na način da kod nekog tko ima više više zemlje, životinja, odnosno generalno posla na selu...te da su takva djeca radila na tim imanjima, čuvala ovce i slično... također sam čula da se to dešavalo i kasnije... 70-tih godina.. radi se o području Srednje Bosne

naletila sam na ovaj dokumentarac [media]https://mojtv.hr/film/32774/prodaja-djece.aspx[/media] , pa me to podsjetilo da otvorim ovu temu.... da li ste vi upoznati s ovim? da li je u vašem mjestu ovo bila praksa ili da li je član vaše rodbine bio u najmu?
Ja nisam znao prije za "najam djece", ali mislim da je to ok za sve tri strane, i za roditelje, i za "susjede" i za djecu. Za djecu naročito, jer se prije osamostale i nauče na život. S tim da "najamnici" humano postupaju s tuđom djecom, ali valjda se to podrazumijeva
Ma sad da li je korisno za sve 3 strane, pogotovo djecu bas ne znam... sve naravno ovisi o obitelji kod kojih dođeš raditi..ali kao dijete tako odvojen od porodice i moras raditi vjerovatno poslove koje nema tko raditi... mozda i grijesi..... mozda bi najbolje kad bi netko napisao iskustvo člana svoje porodice...
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#12 Re: Najam ili prodaja djece

Post by korisnicki »

Ja sam zapamtio priče svog djeda i njegovog brata t.j. mog pra strica, područje srednje bosne. Negdje dvadesetih godina prošlog stoljeća ostali su bez roditelja sa maćehom koja ih daje u najam. Bilo je to doslovno borba za komadić kruha , uglavnom su ta djeca čuvala stoku kod drugih porodica ali su radila i druge poslove. Mislim da su tu rijetka pozitivna iskustva o humanom postupanju. I djed i stric su mladi postali udovci sa malom djecom, nisu pomišljali da se ponovo žene zbog svog iskustva sa maćehom.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#13 Re: Najam ili prodaja djece

Post by Revolucionar ★ »

Fina tema, pa cu podijeliti par iskustava ljudi iz moje okoline, a i starijih clanova porodice.

Komšija, koji je još uvijek živ, je dijete koje je dato u najam. Rođen je u selu pored Jablanice, sjeća se izrazito velikog siromaštva i neimaštine. Kao što je neko napisao iznad, i on je često znao reći da dok je bio dječak, često je čekao da neko od starije braće iznosa obuću, kako bi i on pronasao. Ne sjeća se tačno u kojoj godini ga je porodica dala u najam. U najam je otišao amiđi koji je odselio iz tog kraja. Danas i amiđinu djecu smatra svojom braćom i sestrama, i čak imaju bliži odnos nego što on ima sa svojom biološkom braćom i sestrama, jer jednostavno je svoj život proveo na drugom mjestu. Kaže da su mnoga djeca doživjela istu sudbinu, i da se nije biralo kome dijete ide, djeca su se u najam slala kome je trebalo i ko je bio spreman preuzeti hranjenje istog, obzirom da je neimaština pogađala ogroman broj stanovništva tog prostora. Ako je sudit po tim pričama, roditelji su nerijetko bili ravnodušni prema sudbinama te djece, obzirom da je jednom otišao da posjeti svoje dok je u najmu bio - a oni mu rekli Nije te valjda vratio ( amidža ).

Moja nana mi je pričala o svom djetinjstvu, gdje je bila jedna od 3 djece kod oca i majke. Situacija kod njih je bila drugačija, njen otac je imao dosta zemlje i shodno tome se moglo reći da je bio dobrostojeći. Njima je u najam došlo dvoje djece iz susjednog sela, isključivo zbog razloga što je njen otac pored nje imao još jednu kćerku i samo jednog sina, tako da su dovedena dva dječaka, po njenoj priči možda od 12-13 godina tada kako bi pomagali u radu. Interesantno, otac joj nije dao da upiše osnovnu školu. Sjeća se da je bila djevojka od 15-16 godina kada je u selo u kojem su živjeli došao dopis da se djeca upišu u škole. Njen otac je smatrao da je sramota da se žensko dijete šalje u školu, tako da istu nije pohađala, ali je išla u mekteb i u tom dobu naučila arapsko pismo, i osnove latinice, ali mnoga druga djeca nisu imala priliku da se ni elementarno opismene. Naravno, shodno tadašnjim običajima, njen otac je ugovorio brak s ocem njenog budućeg supruga, gdje su isti razmijenili određenu imovinu. Interesantno, njiva koju je nana ponijela kao "miraz" danas je u vlasništvu moje porodice i nosi u katastru jedno znakovito ime koje je obilježilo taj brak.

Interesantne su mi i njene priče bile o periodu II svjetskog rata i nakon toga. Po njenoj priči, u tom periodu je imala nekih 14-15 godina kad su se konkretne stvari dešavale i u BiH. Pričala je često da su vojnici dolazili i uzimali harač, odnosili hranu, žito, stoku ili novac, za potrebe vojske. U tom nekom jeku rata, obzirom da je usijeva i prinosa bilo sve manje, te da su se seljani pomagali koliko je moglo, nekolicina njih je došlo na ideju da se hrana pakuje i skladišti, vjerovali ili ne, ispod đubreluka. Ko ne zna šta je đubreluk, to je praktično septička jama u kojoj se skladišti stočni izmet i organski otpad, koji kasnije služi kao đubrivo. Hranu su ubacivali u što su mogli, i zakopavali u đubreluke, jer je to jedino mjesto u koje vojnici nisu zalazili i prekopavali kad bi se tražila hrana.

U njenoj priči sam prepoznao i momenat kad je NDH zavladala teritorijom Bosne i Hercegovine. Obzirom da ona nije baratala historijskim činjenicama ili imenima, ali stvari je nazivala imenom - kad su ustaše došli. Po njenoj priči, par viđenijih seljana su postali kolaboratori fašističke tvorevine. Dobro se sjeća da su isti često napadali i tjerali žene da skidaju haradže i mahrame, zabranjujući takvo ponašanje u javnosti i islamske običaje. Pamti i kad je njen suprug, moj dedo, odveden pred sudiju zbog psovanja države pred jednim od "kolaboratora".
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#14 Re: Najam ili prodaja djece

Post by teuta06 »

ma naravno da nije bilo humanog postupanja.... oni koji su išli u školu dobivali su batine od učitelja redovito....a kamoli od neke xy osobe, kod koje si dosao raditi jer te tvoji roditelji nisu bili u mogućnosti prehraniti

također se i ja sjećam priča da dijete koje je čuvalo ovce i slično, da je imao svoju ovcu (da li je doveo, kupio, dobio, ne znam), pa kad krene iz najma, sa sobom"potjera" i svoje životinje... neki su služili raznim stvarima, pa tako npr. ako ovca dobije muško janje, zamijene za žensko, jer žensko janje se može dalje razmnozavati, a musko ne...pa kad krene ima više ovaca nego gazda :lol:

sjećam se i ja priča o neimaštini... kako nisu imali dovoljno pribora za jelo, pa kad gosti dođu idu posuditi od komšija... ali to je već neko kasnije doba

i ona legendarna priča o "natjecanju" kad se jede.. kako su svi jeli iz jedne tepsije...a puno djece, pa tko je brži, spretniji, on se i najede...bukvalno se moralo otimati za hranu... stari ljudi danas to uglavnom spomenu negativno na današnju djecu... svatko svoj tanjur, pribor i svi se prenemažu ne jede im se to, ne vole, a oni se morali otimati... ako nisi spretan, brz, ako se prenemežaš, ostaneš i gladan

ljudi koji su živjeli na selu, imali su svi barem jednu kravu, pa ovce i slično... a opet su bili željni mlijeka, sira.... jer je bas bila neimastina...a puno djece...

ono što je meni ostalo u sjećanju je nedavna izjava jednog prof povijesti da su ljudi sredinom prošlog stoljeća imali puno djece i zbog radne snage... tj. namjerno su imali više djece kako bi imali radnu snagu


ono što mene također interesira je kako su majke podnosile umiranje djece..puno je priča kako je neka baka imala 13 djece, a 3 joj je umrlo.... da li je to bilo drugo doba, kako su žene to podnosile.. vidim danas kako neka žena koja je imala spontani, kako se nekad sjeti da bi to dijete npr. krenulo sad skolu ili sl.... kako li su te žene preživljavale kad ti umre rođeno dijete...
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#15 Re: Najam ili prodaja djece

Post by demagog »

teuta06 wrote: 14/04/2021 09:40
ono što mene također interesira je kako su majke podnosile umiranje djece..puno je priča kako je neka baka imala 13 djece, a 3 joj je umrlo.... da li je to bilo drugo doba, kako su žene to podnosile.. vidim danas kako neka žena koja je imala spontani, kako se nekad sjeti da bi to dijete npr. krenulo sad skolu ili sl.... kako li su te žene preživljavale kad ti umre rođeno dijete...
Naravno da su tesko podnosile ali bilo je drugo vrijeme i to je bila uobicajena pojava pa su i majke bile unaprijed donekle psihicki pripremljene na tu mogucnost. U tvom primjeru vjerovatno igra ulogu i cinjenica da zena sa 13 djece ima pune ruke posla i manje vremena da razmislja o ono troje koje nije prezivilo. Ruzno je reci, ali pretpostavljam da manje boli kad umre 1 od 13 nego 1 od 2 ili 1 od 1.

Mojoj baki je prije drugog svjetskog rata umrlo dvoje djece a troje prezivjelo. Kad sam se ja rodio tjerala je moju majku da me vodi ljekaru cim malo zakasljem ili dobijem temperaturu s obrazlozenjem da treba biti sretna sto danas ima ljekara i lijekova a u njeno vrijeme nije bilo pa joj je umrlo dvoje djece.
mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#16 Re: Najam ili prodaja djece

Post by mishic »

u-pet-deka wrote: 13/04/2021 16:13 Najkasnije do 1950. si imao primjera po selima. Poslije ne.
Paušalna i netačna tvrdnja. Tri brata sa prostora doline Spreće živjeli i radili u tri porodice u jednom selu podno Vlašića do 1973. godine.
U najam su došli veoma mladi (mislim odmah nakon završena četiri razreda O.Š.), dolazili jedan po jedan, čuvali ovce dok su bili veoma mladi a poslije radili i veoma teške fizičke poslove. Mizerna plata za njihov rad davala se ocu i maćehi koji su jednom ili dva puta godišnje dolazili da ih obiđu i posjete familije u kojima su ta djeca/mladići služili.

Zapravo to je bila masovna pojava u to vrijeme jer u tom selu i danas žive tri familije koje su potomci najamnika iz drugih sredina a koji su tu ostali, ženili se i osnivali porodice ne vračajući se nikada u svoj rodni zavičaj.

Meni je bila zanimljiva bliskost između najamnika i djece iz ove prve tri porodice jer su njihovi međusobni odnosi bili takvi kao da su rođena braća i sestre.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#17 Re: Najam ili prodaja djece

Post by zposao »

Dzinna wrote: 13/04/2021 17:31 Je, bilo je toga, cula sam i ja za to, i to ne samo za BiH
Bilo je toga svuda po Ballkanu

Bilo je i slucajeva da se djeca daju ili dobrovoljno odlaze kod rodbine koja nije imala djece
Al obicno su i ta djeca osim uzdrzavanja, dobivala i miraz
Nasljedstvo
I ja isto nisam čuo za prodaju i najam djece iza WW2. Ali znam za slučajeve gdje je bilo više djece a stislo siromaštvo da su npr poslali djete u bogatije tetke ili strica koji nije imao djecu. Ništa tu nije bilo nemoralno, dijete je znao ko su mu roditelji. Samo bi kmao priliku za bolji život i naravno da bi naslijedio sve iza njih. A normalna stvar sa bi im pomagao.

Ta prodaja i najam su vjerovatno plod nekih davnih vremena.
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#18 Re: Najam ili prodaja djece

Post by daario naharis »

Dobra je knjiga A planine su odjekivale na ovu temu. Preporuka.
Post Reply