Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#901 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by sehohari »

u-pet-deka wrote: 05/07/2021 12:49
selma 83 wrote: 04/07/2021 23:57 jesu jesu. itekako. 7 km do pofalića, šta je to danas? plus svi iz kotline idu na izlet, šetnju na Ilidžu, to je već cjelina. P.S. čitao sam zadnjih 1o stranica, kako ti razdvajaš i tumačiš, to jest ono pravno-administrativno ali to je jedna zona, cjelina. Prije Rimskog mosta na cesti stoji znak Sarajevo :-D i u Rajlovcu stoji znak Sarajevo. tako da je jasno. To je gotova i logična stvar. i čiji je aerodrom. eto samo od Ilidže...da sigurno. ;-) ko ga je planirao i ko je izdvajao pare. Znači po jednoj uvezanoj površini kao funkcionalna cjelina to je Sarajevo. i razmisli o Novom Zagrebu i Zagrebu. po tebi Novi Zagreb nije dio grada i nisu Zagrepčani. jesu ba :o :!:

A Visoko? :oops:
Nemojte zezati. Niko ne može odgovorno tvrditi da makar onaj centralni dio Ilidže nije Sarajevo. Pa prije neko sa Pejtona dođe do Baščaršije nego neko što živi na okolnim "gradskim" brdima.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#902 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by sehohari »

u-pet-deka wrote: 05/07/2021 12:58
sehohari wrote: 05/07/2021 00:24

Ne znam na koje Trebinjce misliš.. one danas ili što su morali otići 90-ih.
Ako misliš na ove druge, onda ti mogu objasniti zašto je to tako. Trebinjci imaju mnogo jače veze sa Dubrovnikom nego što misliš. Prije rata je svako nekoga znao ko je radio u Dubrovniku (moj otac na primjer je radio na brodu), ili imao familiju dole. Svaki vikend bi se otišlo na more u Kupare, Srebreno, Mline i tkd, dok su ovo dolazili zbog kupovine (ako se ne varam, i iz Župe su ljudi išli na trebinjsu pijacu prodavati, mada nisam siguran). Gradovi su bili puuuuuno umreženiji nego danas. Otići iz Trebinja u Dubrovnik je bilo kao Sarajliji otići na Ilidžu.

Ali mi nije jasno zašto ljudi tvrde da su odatle ako nisu. Najkasnije na naglasku se primjeti odakle je neko. Ali može biti i zato što dosta ljudi i ne zna za to mjesto. Ja vazda kažem da sam iz Trebinja, ali nerijetko mi se desi da sagovornik ne zna gdje se nalazi.
Nemam pojma zašto, ali sam zapazio da ovdje rijetko ko od njih spominje to Trebinje u nekom kontekstu identiteta. Sve ide na Dubrovnik ili Sarajevo. Ko klinac sam znao provesti po nekoliko mjeseci kod tetke u Splitu, imam isto jednu u Beogradu. O Rovinju netrebam niti govoriti pa opet ne prodajem se da sam iz Istre, ili Splita ili Beograda. Meni bi to tako glupo bilo. Jako puno ljudi iz raznih krajeva BiH se ovdje prodaju danas da su iz Sarajeva (zbog nekretnine).
A zašto neko ne može biti iz Sarajeva ako tu ima nekretninu? Po meni, neko ko 20 ili više godina dolazi u Sarajevo i živi ili samo tu provodi odmor može za sebe reći da je iz Sarajeva. Tako je i u zapadnoj Evropi.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#903 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Seyfo »

Luzani i Pejton itekako jesu Sarajevo, inace bi tramvaj vozio van grada. Lupetate. Administrativno formalne gluposti treba ignosrisati. Sve sto je danas Kanton Sarajevo je itekako Sarajevo. Prije rata je Sarajevo imalo 10 opstina,jos je bilo vece,bar administrativno-formalno. Znaci, pored urbanih opstina, tu su bile i Trnovo,Pale, Hadzici,Ilijas , ... Druga je stvar sad entiteti i slicne gluposti. Ali reci da Ilidza nije Sarajevo moze samo neko ko nema pojma o Sarajevu. A neznanje se u ovom vaktu itekako cijeni,tako da takve nebuloze piju vode.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#904 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Seyfo »

Druga stvar,odakle je ko, tu je sve relativno. Rodica je npr.rodjena u Svedskoj,njeni prije toga izbjegli iz Bijeljine. Jedva zivu glavu izvukli. Poslije rata sve prodali u Bijeljini i kupili stan u Sarajevu. Ljeti dodju u Sarajevo,u Bijeljini je bila jednom ili nijednom u zivotu. Njeni jesu iz Bijeljine ali ona...?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#905 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

Seyfo wrote: 05/07/2021 13:06 Luzani i Pejton itekako jesu Sarajevo, inace bi tramvaj vozio van grada. Lupetate. Administrativno formalne gluposti treba ignosrisati. Sve sto je danas Kanton Sarajevo je itekako Sarajevo. Prije rata je Sarajevo imalo 10 opstina,jos je bilo vece,bar administrativno-formalno. Znaci, pored urbanih opstina, tu su bile i Trnovo,Pale, Hadzici,Ilijas , ... Druga je stvar sad entiteti i slicne gluposti. Ali reci da Ilidza nije Sarajevo moze samo neko ko nema pojma o Sarajevu. A neznanje se u ovom vaktu itekako cijeni,tako da takve nebuloze piju vode.

Potom od danas Gornji Čevljanovići su Sarajevo :D
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#906 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

Seyfo wrote: 05/07/2021 13:09 Druga stvar,odakle je ko, tu je sve relativno. Rodica je npr.rodjena u Svedskoj,njeni prije toga izbjegli iz Bijeljine. Jedva zivu glavu izvukli. Poslije rata sve prodali u Bijeljini i kupili stan u Sarajevu. Ljeti dodju u Sarajevo,u Bijeljini je bila jednom ili nijednom u zivotu. Njeni jesu iz Bijeljine ali ona...?

ŠvedCka. Kratko i jasno. Njoj Sarajevo je isto dom kao da su kupili za odmora u St. Tropez-u jednako 0%.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#907 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

sehohari wrote: 05/07/2021 13:05
u-pet-deka wrote: 05/07/2021 12:58

Nemam pojma zašto, ali sam zapazio da ovdje rijetko ko od njih spominje to Trebinje u nekom kontekstu identiteta. Sve ide na Dubrovnik ili Sarajevo. Ko klinac sam znao provesti po nekoliko mjeseci kod tetke u Splitu, imam isto jednu u Beogradu. O Rovinju netrebam niti govoriti pa opet ne prodajem se da sam iz Istre, ili Splita ili Beograda. Meni bi to tako glupo bilo. Jako puno ljudi iz raznih krajeva BiH se ovdje prodaju danas da su iz Sarajeva (zbog nekretnine).
A zašto neko ne može biti iz Sarajeva ako tu ima nekretninu? Po meni, neko ko 20 ili više godina dolazi u Sarajevo i živi ili samo tu provodi odmor može za sebe reći da je iz Sarajeva. Tako je i u zapadnoj Evropi.
Ima ovdje jedan iz Sarajeva stan u po Pariza, jel on sad iz Sarajeva ili Pariza?
kB27
Posts: 1064
Joined: 17/02/2016 17:46

#908 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by kB27 »

"Odakle si?" se moze odnositi na to gdje si rodjen, gdje si odrastao, gdje zivis, odakle si porijeklom, itd. i nije rijetkost da neko ima 4 odgovora na to naizgled isto pitanje. A animozitet stvaraju ljudi a) koji su otisli prije 15 dana u njemacku i govore da su iz njemacke, b) koji nisu makli dalje od svog sela a smeta im kad neko ko zivi 40 godina u njemackoj kaze da je iz njemacke.
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#909 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by selma 83 »

u-pet-deka wrote: 05/07/2021 12:49
selma 83 wrote: 04/07/2021 23:57 jesu jesu. itekako. 7 km do pofalića, šta je to danas? plus svi iz kotline idu na izlet, šetnju na Ilidžu, to je već cjelina. P.S. čitao sam zadnjih 1o stranica, kako ti razdvajaš i tumačiš, to jest ono pravno-administrativno ali to je jedna zona, cjelina. Prije Rimskog mosta na cesti stoji znak Sarajevo :-D i u Rajlovcu stoji znak Sarajevo. tako da je jasno. To je gotova i logična stvar. i čiji je aerodrom. eto samo od Ilidže...da sigurno. ;-) ko ga je planirao i ko je izdvajao pare. Znači po jednoj uvezanoj površini kao funkcionalna cjelina to je Sarajevo. i razmisli o Novom Zagrebu i Zagrebu. po tebi Novi Zagreb nije dio grada i nisu Zagrepčani. jesu ba :o :!:

A Visoko? :oops:
ne druže samo Ilidžu većina nas , evo na i na forumu smatra to dio jednog urbanog područja. Gdje se uvijek išlo na izlet, zelenilo a išlo se nekad i na Faletiće, bilo za stanovnike starog grada baš uveliko. Ali ovo baš srce Ilidže je priraslo za SArajevo, ne Hrasnica, Sokolovići, ne dole Osijek. mada u Osijeku ima dosta ljudi koji jesu iz Sarajeva, svidio im se mir i napravili kuće. P.S. za neke grad nije ni Buća City, ali 30% tih ljudi ima načelno gradske manire a omladina fazon muzike i spike, a i nošnje kao u sred BG.ala Rasta i razni MC-ijevi...A da ne pričamo gdje idu u školu i šta se kupi od manglupluka sarajevskog...nije ono sve crno-bjelo. kao eto okolo sve seljaci a u Centru buržuji, akademija...opširno je to sve da bi se malim tekstom rekla neka sušta istina. a jah, mentalni sklop (i koje sve tu) trenutnih Ilidžanaca je druga priča.mada ima i dole baš fine omladine.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#910 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

selma 83 wrote: 05/07/2021 22:52
u-pet-deka wrote: 05/07/2021 12:49


A Visoko? :oops:
ne druže samo Ilidžu većina nas , evo na i na forumu smatra to dio jednog urbanog područja. Gdje se uvijek išlo na izlet, zelenilo a išlo se nekad i na Faletiće, bilo za stanovnike starog grada baš uveliko. Ali ovo baš srce Ilidže je priraslo za SArajevo, ne Hrasnica, Sokolovići, ne dole Osijek. mada u Osijeku ima dosta ljudi koji jesu iz Sarajeva, svidio im se mir i napravili kuće. P.S. za neke grad nije ni Buća City, ali 30% tih ljudi ima načelno gradske manire a omladina fazon muzike i spike, a i nošnje kao u sred BG.ala Rasta i razni MC-ijevi...A da ne pričamo gdje idu u školu i šta se kupi od manglupluka sarajevskog...nije ono sve crno-bjelo. kao eto okolo sve seljaci a u Centru buržuji, akademija...opširno je to sve da bi se malim tekstom rekla neka sušta istina. a jah, mentalni sklop (i koje sve tu) trenutnih Ilidžanaca je druga priča.mada ima i dole baš fine omladine.
To ti je isto ono kad su ljudi se ispisivali iz knjige državljana BiH i tako su pravno postali (formalno) stranci, ali ne oni su sebe opet opisivali Bosancima i sl. :oops: Tako nekako sve ovo oko Ilidže. Ista je Sarajevo koliko i Visoko.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#911 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by suspect_zero »

Pitar sa Kariba wrote: 15/06/2021 06:59
Suljagica sokak wrote: 10/06/2021 11:52 Pa koji je sad naj naj kvart u Sa Sa Saraj'vu? :-)
Vecina se slaze za Alifakovac!
A eto ne znam.... :D
Jeli živ još Vedad Toskić?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8549
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#912 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Pitar sa Kariba »

suspect_zero wrote: 06/07/2021 01:42 Jeli živ još Vedad Toskić?
Mislim da nije, ali nisam siguran. Odavno su vani dvojica. Jedan je sigurno umro u USA, ali ne znam koji. Imali su i problema sa gudrom i svasta nesto. Barem po pricama.
Ovdje je samo Sedad.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24374
Joined: 08/09/2005 20:08

#913 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Haris.ba »

selma 83 wrote: 05/07/2021 22:52 smatra to dio jednog urbanog područja. Gdje se uvijek išlo na izlet, zelenilo a išlo se nekad i na Faletiće, bilo za stanovnike starog grada baš uveliko. Ali ovo baš srce Ilidže je priraslo za SArajevo, ne Hrasnica, Sokolovići, ne dole Osijek.
Niko ne spori da je Sarajevska kotlina postala jedinstveno urbano podrucje.

Ali, ne razumijem tu zelju da se Ilidza ugura u Sarajevo. Ako to Ilidzanci zele, ok. Ali, nemoj da to zele ljudi koji dodju na izlet na Ilidzu. Idem i ja na izlet na Bjelasnicu. Pa ne tvrdim da to nema svoju zasebnost kao Trnovo.

I to sto je nesta postalo urbana cjelina ne znaci da je Ilidza postala Sarajevo. Jednostavno se spojile u istoj kotlini dvije zasebne cjeline,postale urbana cjelina. Ali,ne znaci da je sada to "sve" Sarajevo.

I nije mi jasno kakav je to kriterij za koliko neko sa Ilidze dodje do "grada". Sa Pala mozes za 20 minuta na Carsiju. Pa sta?
Iz Visokog si autoputem za 10ak minuta na Stupu. Je li Visoko sada Ilidza?
Pa nismo pacenici ko raja sto hinji za naselje lijepoga imena Alipasin most da postade Otoka.
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#914 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by immuno »

sehohari wrote: 05/07/2021 13:05
u-pet-deka wrote: 05/07/2021 12:58

Nemam pojma zašto, ali sam zapazio da ovdje rijetko ko od njih spominje to Trebinje u nekom kontekstu identiteta. Sve ide na Dubrovnik ili Sarajevo. Ko klinac sam znao provesti po nekoliko mjeseci kod tetke u Splitu, imam isto jednu u Beogradu. O Rovinju netrebam niti govoriti pa opet ne prodajem se da sam iz Istre, ili Splita ili Beograda. Meni bi to tako glupo bilo. Jako puno ljudi iz raznih krajeva BiH se ovdje prodaju danas da su iz Sarajeva (zbog nekretnine).
A zašto neko ne može biti iz Sarajeva ako tu ima nekretninu? Po meni, neko ko 20 ili više godina dolazi u Sarajevo i živi ili samo tu provodi odmor može za sebe reći da je iz Sarajeva. Tako je i u zapadnoj Evropi.
Nije tacno u Evropi mozes imati drzavljanstvo al svako te pita " odakle DOLAZIS = gdje si RODJEN"
User avatar
Haris.ba
Posts: 24374
Joined: 08/09/2005 20:08

#915 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Haris.ba »

immuno wrote: 06/07/2021 11:45 Nije tacno u Evropi mozes imati drzavljanstvo al svako te pita " odakle DOLAZIS = gdje si RODJEN"
Imam jarana rodjen spletom okolnosti u Libiji, bio tamo mjesec dana i nazad u BiH. Nikada vise tamo nije bio. Da ne pise u rodnom listu ne bi ni znao.

I sada kada ga pitaju odakle dolazi treba reci iz Libije?
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#916 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by immuno »

Haris.ba wrote: 06/07/2021 12:00
immuno wrote: 06/07/2021 11:45 Nije tacno u Evropi mozes imati drzavljanstvo al svako te pita " odakle DOLAZIS = gdje si RODJEN"
Imam jarana rodjen spletom okolnosti u Libiji, bio tamo mjesec dana i nazad u BiH. Nikada vise tamo nije bio. Da ne pise u rodnom listu ne bi ni znao.

I sada kada ga pitaju odakle dolazi treba reci iz Libije?
I sad zbog tvog jarana to vazi za sve 😂
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#917 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Ja sam prije dvacet tricet godina na truhlom zapadu upozao kamaru ljudi koji kazu da su iz Sarajeva, kad pitas koji dio, on kaze Visoko ili Hadzici, Pazaric kaze Sarajevo.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#918 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by musicman80 »

dječak sa šibicama wrote: 06/07/2021 13:14 Ja sam prije dvacet tricet godina na truhlom zapadu upozao kamaru ljudi koji kazu da su iz Sarajeva, kad pitas koji dio, on kaze Visoko ili Hadzici, Pazaric kaze Sarajevo.

Tako je.

- Odakle si?
- Iz Sarajeva.
- Super. Gdje u Sarajevu zivis?
- Od Doboja :D

:bih:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65571
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#919 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Kaze meni jedna kokica-sestra mi je iz Svicarske a ja nisam :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#920 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Guadalajara »

Haris.ba wrote: 06/07/2021 10:58
Pa nismo pacenici ko raja sto hinji za naselje lijepoga imena Alipasin most da postade Otoka.
Lol :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24374
Joined: 08/09/2005 20:08

#921 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Haris.ba »

immuno wrote: 06/07/2021 12:57
Haris.ba wrote: 06/07/2021 12:00

Imam jarana rodjen spletom okolnosti u Libiji, bio tamo mjesec dana i nazad u BiH. Nikada vise tamo nije bio. Da ne pise u rodnom listu ne bi ni znao.

I sada kada ga pitaju odakle dolazi treba reci iz Libije?
I sad zbog tvog jarana to vazi za sve 😂
Je li isto shvatamo pojam rodjenja?
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#922 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by suspect_zero »

Pitar sa Kariba wrote: 06/07/2021 06:33
suspect_zero wrote: 06/07/2021 01:42 Jeli živ još Vedad Toskić?
Mislim da nije, ali nisam siguran. Odavno su vani dvojica. Jedan je sigurno umro u USA, ali ne znam koji. Imali su i problema sa gudrom i svasta nesto. Barem po pricama.
Ovdje je samo Sedad.
Fakat šteta, Vedad je imao problema sa narkoticima od prije rata se to vuče....@Sarajmen nisam znala da ih je trojica :?
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#923 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by caseytron »

Sarajmen wrote: 06/07/2021 06:47 Vedad, Sedad i Rifet Toskić, mislim da je jedino ''plesač'' Sedo u zadnju godinu dvije u Sarajevu. Prije pandemije smo se sreli kod podzemnog parkinga na Baščaršiji, moguće je da drži nargila bar u neposrednoj blizini istog.
Klosari, saneri, prodaje ukradenu robu. Drzi kafanu u Logavinoj.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#924 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by suspect_zero »

Sarajmen wrote: 07/07/2021 08:04
suspect_zero wrote: 06/07/2021 15:37 .@Sarajmen nisam znala da ih je trojica :?
Moguće je da sam pogriješio za Rifka, a Vedo i Sedo su djeca istog biološkog oca, boksera Šabana. Ima nešto u vezi Vede, ranjavanja u ratu i smrti oca mu, pri kraju zanimljivog teksta , link: https://www.jergovic.com/ajfelov-most/b ... kovacima3/
Isključujem se, pozz
Hvala, pročitala sam u jednom dahu :)

Lijepi su stanovi, ima prednosti živjeti dole u urbanom okruženju, sve ti nekako na dohvat ruke....al' ima nešto pitko, dobroćudno, razgaljujuće kad pirka vjetar sa Trebevića.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#925 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

immuno wrote: 06/07/2021 11:45
sehohari wrote: 05/07/2021 13:05

A zašto neko ne može biti iz Sarajeva ako tu ima nekretninu? Po meni, neko ko 20 ili više godina dolazi u Sarajevo i živi ili samo tu provodi odmor može za sebe reći da je iz Sarajeva. Tako je i u zapadnoj Evropi.
Nije tacno u Evropi mozes imati drzavljanstvo al svako te pita " odakle DOLAZIS = gdje si RODJEN"

To te samo pita ako osoba x ima grdan naglas. Mene u zadnjih 25 godina ovdje niko nije upitao odakle si.
Post Reply