Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#876 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Guadalajara »

muha je najveci papak :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#877 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by muha_sa »

Guadalajara wrote: 07/06/2021 18:06 muha je najveci papak :lol:
:(

Image
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#878 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Guadalajara »

muha_sa wrote: 07/06/2021 18:34
Guadalajara wrote: 07/06/2021 18:06 muha je najveci papak :lol:
:(

Image
:( :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#879 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

dječak sa šibicama wrote: 07/06/2021 13:45 Bio rat, logicno.

A sta nas okruzuje danas, smog i najzagadjeniji glavni grad Europe, gradski prijevoz u kolapsu, neplanska stanogradnja, korupcija kao i uvijek, galopirajuca i puzajuca poskupljenja, bas i ne vidim neki kvalitet zivota.
Sve isto si nabrojao kao i kad je bila 98a
Al bukvalno sve isto bilo samo sto smo mi bili mladji 20 godina pa nismo to zapazali daj da mi izadjemo koncert kafic trebe decki i to je to bilo za nas a sada nas zanima i politika i svasta nesto
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#880 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by muha_sa »

foxlife wrote: 07/06/2021 18:39
dječak sa šibicama wrote: 07/06/2021 13:45 Bio rat, logicno.

A sta nas okruzuje danas, smog i najzagadjeniji glavni grad Europe, gradski prijevoz u kolapsu, neplanska stanogradnja, korupcija kao i uvijek, galopirajuca i puzajuca poskupljenja, bas i ne vidim neki kvalitet zivota.
Sve isto si nabrojao kao i kad je bila 98a
Al bukvalno sve isto bilo samo sto smo mi bili mladji 20 godina pa nismo to zapazali daj da mi izadjemo koncert kafic trebe decki i to je to bilo za nas a sada nas zanima i politika i svasta nesto
Pošto sam ja stariji od vas vecine pa ne idem sad po kafanama moram vas ovo pitat :D

U moj vakat je bilo kad udjemo u kafanu da zovnemo kafani turu :D nije sad to kafana sa 10 stolova pa da se ibretite :lol:

Ima li sad toga :? daj meni moje i raji šta pije :D
Naslovnica
Posts: 27534
Joined: 20/03/2013 15:38

#881 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Naslovnica »

muha_sa wrote: 07/06/2021 18:34
Guadalajara wrote: 07/06/2021 18:06 muha je najveci papak :lol:
:(

Image
Volim sex i rado ga se sjećam.
:lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#882 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

muha_sa wrote: 07/06/2021 18:44
foxlife wrote: 07/06/2021 18:39
dječak sa šibicama wrote: 07/06/2021 13:45 Bio rat, logicno.

A sta nas okruzuje danas, smog i najzagadjeniji glavni grad Europe, gradski prijevoz u kolapsu, neplanska stanogradnja, korupcija kao i uvijek, galopirajuca i puzajuca poskupljenja, bas i ne vidim neki kvalitet zivota.
Sve isto si nabrojao kao i kad je bila 98a
Al bukvalno sve isto bilo samo sto smo mi bili mladji 20 godina pa nismo to zapazali daj da mi izadjemo koncert kafic trebe decki i to je to bilo za nas a sada nas zanima i politika i svasta nesto
Pošto sam ja stariji od vas vecine pa ne idem sad po kafanama moram vas ovo pitat :D

U moj vakat je bilo kad udjemo u kafanu da zovnemo kafani turu :D nije sad to kafana sa 10 stolova pa da se ibretite :lol:

Ima li sad toga :? daj meni moje i raji šta pije :D
zavisi koga pitas
vecinom nema
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#883 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

coco1 wrote: 07/06/2021 10:00
u-pet-deka wrote: 30/05/2021 16:39
daljinski324 wrote: 30/05/2021 16:28

Pa respekt imam prema svakom kulturnom gradjaninu pa makar on nikakve veze nemao s gradom prije trenutka doseljenja. Ako je neko starosjedilac i ponasa se kao divljak, baca smece na sve strane, pljuje cestom, divlja u saobracaju i sta ja znam, zasto bi on imao veci respekt od nekog ko je tek dosao u grad, a ne radi nista od toga i ponasa se normalno?

Naravno da u obje grupe ima i ovakvih i onakvih, ali to i zelim reci. Smatram da se ne bi trebalo generalizirati po tom pitanju. Mada to nije samo Sarajevo, i u Beogradu i u Zagrebu i u mnogim drugim gradovima je ista takva prica.
U Zagreb se doselila hrpa Sarajlija, a i hrpa zapadnih Hercegovaca. Koliko katolika u Sarajevu koji dan danas imaju nekretninu poznaješ a da nisu registrovani odnosno imaju i adresu u Hrvatskoj? A sad pogledaj koliki je to broj koji su za sva vremena napustili grad? Pa niti jerverja nema više a ono malo što je ostalo sve koje poznajem imaju isto adresu negdje drugo. U Beograd hrpa bosanskih pravoslavaca, dok u Sarajevu, ko? Hrpa Sandžaklija, nešto iz Crne Gore muslimana po tradiciji kao i od ranije, mali broj interno iz BiH muslimana i bruka Arapa.
ti, rodjenjem, mozda i jesi "sarajlija", ali nisi sarajevska raja.

u vrijeme mog odrastanja, na carsiji, tamo negdje ranih 80-ih, djelili smo se na raju i papke, pri tom, bez ikakvog interesovanja odakle je cije porijeklo.

Sarajevska "raja" je pojam bio za one, koji nisu bili dio umjetničke i akademske elite (iz tog grada). Sarajevska raja je mogao u biti po definiciji biti bilo ko odnosno ako ima boravak u Sarajevu.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#884 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by foxlife »

u-pet-deka wrote: 08/06/2021 14:59
coco1 wrote: 07/06/2021 10:00
u-pet-deka wrote: 30/05/2021 16:39

U Zagreb se doselila hrpa Sarajlija, a i hrpa zapadnih Hercegovaca. Koliko katolika u Sarajevu koji dan danas imaju nekretninu poznaješ a da nisu registrovani odnosno imaju i adresu u Hrvatskoj? A sad pogledaj koliki je to broj koji su za sva vremena napustili grad? Pa niti jerverja nema više a ono malo što je ostalo sve koje poznajem imaju isto adresu negdje drugo. U Beograd hrpa bosanskih pravoslavaca, dok u Sarajevu, ko? Hrpa Sandžaklija, nešto iz Crne Gore muslimana po tradiciji kao i od ranije, mali broj interno iz BiH muslimana i bruka Arapa.
ti, rodjenjem, mozda i jesi "sarajlija", ali nisi sarajevska raja.

u vrijeme mog odrastanja, na carsiji, tamo negdje ranih 80-ih, djelili smo se na raju i papke, pri tom, bez ikakvog interesovanja odakle je cije porijeklo.

Sarajevska "raja" je pojam bio za one, koji nisu bili dio umjetničke i akademske elite (iz tog grada). Sarajevska raja je mogao u biti po definiciji biti bilo ko odnosno ako ima boravak u Sarajevu.
A ti koliki imas kompleks od toga garantujem da nisi bio u sarajevskoj raji ni na ovaj ni na onaj nacin ni preko eite ni preko kite
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#885 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Suljagica sokak »

Pa koji je sad naj naj kvart u Sa Sa Saraj'vu? :-)
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#886 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

foxlife wrote: 08/06/2021 17:44
u-pet-deka wrote: 08/06/2021 14:59
coco1 wrote: 07/06/2021 10:00

ti, rodjenjem, mozda i jesi "sarajlija", ali nisi sarajevska raja.

u vrijeme mog odrastanja, na carsiji, tamo negdje ranih 80-ih, djelili smo se na raju i papke, pri tom, bez ikakvog interesovanja odakle je cije porijeklo.

Sarajevska "raja" je pojam bio za one, koji nisu bili dio umjetničke i akademske elite (iz tog grada). Sarajevska raja je mogao u biti po definiciji biti bilo ko odnosno ako ima boravak u Sarajevu.
A ti koliki imas kompleks od toga garantujem da nisi bio u sarajevskoj raji ni na ovaj ni na onaj nacin ni preko eite ni preko kite
Nemam kompleks. Zašto bih imao? Gdje god u svijet da odem ja otvoreno govorim gdje sam se rodio tj. u Sarajevu. Iz koje grada dolazim odnosno u kojem sam odrastao tj. Sarajevo. Imaju kompleks oni koji danas pripadaju RS i tim tamo gradovima, pa naglas prodaju se npr. ovdje gdje sam danas kako su oni iz Sarajeva. Konkretan primjer ovdje dosta ljudi se stidi svog kraja, mjesta, grada, pa prodaju se kao da su iz nekog drugog. Primjerice ljudi iz Trebinja, njih je ovdje jako puno - kompletne porodice po dubini i širini. Oni za sebe danas govore da su iz Sarajeva, jer imaju stan u istom (oni koji imaju) ili da su Dubrovčani, a tamo najdulje bili sedam dana na odmoru ali samo zato, jer nekada u SFRJ ako porod bi imao komplikacije hitno se isti postupak odvijao u Dubrovniku.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#887 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by TRANCE »

foxlife wrote: 07/06/2021 18:39
dječak sa šibicama wrote: 07/06/2021 13:45 Bio rat, logicno.

A sta nas okruzuje danas, smog i najzagadjeniji glavni grad Europe, gradski prijevoz u kolapsu, neplanska stanogradnja, korupcija kao i uvijek, galopirajuca i puzajuca poskupljenja, bas i ne vidim neki kvalitet zivota.
Sve isto si nabrojao kao i kad je bila 98a
Al bukvalno sve isto bilo samo sto smo mi bili mladji 20 godina pa nismo to zapazali daj da mi izadjemo koncert kafic trebe decki i to je to bilo za nas a sada nas zanima i politika i svasta nesto
Ne bih se složio da je isto oko gradskog prevoza i zagađenja zraka.

'98. su svi busevi bili glanc novi kao donacija japana, a tramvaji su dolazili na stanicu svakih minut-dva, znači bilo ih je više. Sad voze ti isti busevi samo što nakon 22 godine vožnje izgledaju kao olupine, a tu je i donirano tursko smeće što im bilo skupo za otpad, pa donirali nama.

Zagađenje zraka '98. bilo dosta manje, jer je struja bila smiješno jeftina, pa se ljudima nije toliko isplatilo peglati se sa loženjem drva i ćumura jer ne bi time mnogo uštedjeli, već su svi koristili grijalice ili toplane. Smog i ako se pojavi prije bude dan i u mnogo manjem obimu nego danas. Smog u ovom obimu se počeo javljati kada je drug Nerko povećao cijenu kilovata struje sa 6 na 10 u skupoj i s 12 na 20 feninga u jeftinoj tarifi kako bi uhljebio hiljade stranačkih uhljeba u Elektroprivredu i rudnike.
Također je i bilo 5-10 puta manje auta u gradu tako da je i zagađenje od njih bilo manje, sjećam se na parkingu pored zgrade igrali lopte, bilo parkirano nekoliko Yuga i Stojadina, danas je taj parking vazda pun, jedva prođeš između auta.

Ali je zato prije korupcija bila mnogo gora, nisi mogao bukvalno rodni list normalno izvaditi bez poznanstva ili koverte, kažu ti ne može to tako, zagubili se podaci u knjigama, moramo potražiti, trajat će mjesecima...
Posjeta doktoru specijalisti je fercerala da prvo ljudi idu u sobu kod medicinske sestre, pa ako ne daju kovertu ona kaže nije doktor tu, ima obaveza, dođite sutra, pa sutra opet kaže to isto.
Studenti po fakultetima imali neformalni cjenovnik koliko je koji ispit ako hoće da polože, inače im kaže na usmenom niste vi to dobro kolega, hajte to malo bolje spremite.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#888 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

TRANCE wrote: 14/06/2021 10:29
foxlife wrote: 07/06/2021 18:39
dječak sa šibicama wrote: 07/06/2021 13:45 Bio rat, logicno.

A sta nas okruzuje danas, smog i najzagadjeniji glavni grad Europe, gradski prijevoz u kolapsu, neplanska stanogradnja, korupcija kao i uvijek, galopirajuca i puzajuca poskupljenja, bas i ne vidim neki kvalitet zivota.
Sve isto si nabrojao kao i kad je bila 98a
Al bukvalno sve isto bilo samo sto smo mi bili mladji 20 godina pa nismo to zapazali daj da mi izadjemo koncert kafic trebe decki i to je to bilo za nas a sada nas zanima i politika i svasta nesto
Ne bih se složio da je isto oko gradskog prevoza i zagađenja zraka.

'98. su svi busevi bili glanc novi kao donacija japana, a tramvaji su dolazili na stanicu svakih minut-dva, znači bilo ih je više. Sad voze ti isti busevi samo što nakon 22 godine vožnje izgledaju kao olupine, a tu je i donirano tursko smeće što im bilo skupo za otpad, pa donirali nama.

Zagađenje zraka '98. bilo dosta manje, jer je struja bila smiješno jeftina, pa se ljudima nije toliko isplatilo peglati se sa loženjem drva i ćumura jer ne bi time mnogo uštedjeli, već su svi koristili grijalice ili toplane. Smog i ako se pojavi prije bude dan i u mnogo manjem obimu nego danas. Smog u ovom obimu se počeo javljati kada je drug Nerko povećao cijenu kilovata struje sa 6 na 10 u skupoj i s 12 na 20 feninga u jeftinoj tarifi kako bi uhljebio hiljade stranačkih uhljeba u Elektroprivredu i rudnike.
Također je i bilo 5-10 puta manje auta u gradu tako da je i zagađenje od njih bilo manje, sjećam se na parkingu pored zgrade igrali lopte, bilo parkirano nekoliko Yuga i Stojadina, danas je taj parking vazda pun, jedva prođeš između auta.

Ali je zato prije korupcija bila mnogo gora, nisi mogao bukvalno rodni list normalno izvaditi bez poznanstva ili koverte, kažu ti ne može to tako, zagubili se podaci u knjigama, moramo potražiti, trajat će mjesecima...
Posjeta doktoru specijalisti je fercerala da prvo ljudi idu u sobu kod medicinske sestre, pa ako ne daju kovertu ona kaže nije doktor tu, ima obaveza, dođite sutra, pa sutra opet kaže to isto.
Studenti po fakultetima imali neformalni cjenovnik koliko je koji ispit ako hoće da polože, inače im kaže na usmenom niste vi to dobro kolega, hajte to malo bolje spremite.
Sve je isto i danas. Pa nisam jednom poslije rata bio u Sarajevu i natezao se od šaltera do šaltera. Možda nije više do jednake mjere 'komplikovano' kada govorimo o rodnom listu ali pokušaj nešto drugo. Još ako ideš pravnim putem, načekati se treba godina i godina ako nisi podmazao malo deblje.
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#889 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by e__ »

u-pet-deka wrote: 15/06/2021 01:27 Sve je isto i danas. Pa nisam jednom poslije rata bio u Sarajevu i natezao se od šaltera do šaltera. Možda nije više do jednake mjere 'komplikovano' kada govorimo o rodnom listu ali pokušaj nešto drugo. Još ako ideš pravnim putem, načekati se treba godina i godina ako nisi podmazao malo deblje.
Iskreno mislim da zavisi od vaseg ponasanja, i opste kulture. Ukoliko ste pristojni i ljubazni, ne bi trebali imati nikakvih problema.

Nikada nisam imao bilo kakav problem, niti sam ikada morao “platiti” da nesto “zavrsim”. Ukoliko nemate sve potrebne papire, ljubazno pitate za instrukcije, a nekada vam izadju i u susret pa kazu ime osobe/telefon.

Opet ponavljam: nikakvo podmicivanje, vec pokazete ljubaznost i postivanje.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#890 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

e__ wrote: 15/06/2021 02:16
u-pet-deka wrote: 15/06/2021 01:27 Sve je isto i danas. Pa nisam jednom poslije rata bio u Sarajevu i natezao se od šaltera do šaltera. Možda nije više do jednake mjere 'komplikovano' kada govorimo o rodnom listu ali pokušaj nešto drugo. Još ako ideš pravnim putem, načekati se treba godina i godina ako nisi podmazao malo deblje.
Iskreno mislim da zavisi od vaseg ponasanja, i opste kulture. Ukoliko ste pristojni i ljubazni, ne bi trebali imati nikakvih problema.

Nikada nisam imao bilo kakav problem, niti sam ikada morao “platiti” da nesto “zavrsim”. Ukoliko nemate sve potrebne papire, ljubazno pitate za instrukcije, a nekada vam izadju i u susret pa kazu ime osobe/telefon.

Opet ponavljam: nikakvo podmicivanje, vec pokazete ljubaznost i postivanje.
Nisam nikakav ekspert kada govorimo (ako postoji) o nijansama ljubaznosti, ali najpristojnie se nosim do drugih i opet rijetko kad sam naletio na osobu koja bi u crtama neke normale bila isto, kada govorimo o ljubaznosti.

Najljubaznie su bile žene u dobi 35 do 45 godina starosti. Najgore iskustvo je bilo sa ženama nad 55 godina starosti. Opet kod muškaraca što stariji sve ljubazniji dok oni do nekih 40 godina starosti katastrofa.

Kod notara je uvijek bilo nako malko. Ti ljudi kao da nemaju život. Gostoprimstvo nula bodova, najgora ona gore na Mari'n Dvoru ne tako daleko od Ambasade R. Slovenije. Budaletina od babe.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#891 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Sociolog »

e__ wrote: 15/06/2021 02:16
u-pet-deka wrote: 15/06/2021 01:27 Sve je isto i danas. Pa nisam jednom poslije rata bio u Sarajevu i natezao se od šaltera do šaltera. Možda nije više do jednake mjere 'komplikovano' kada govorimo o rodnom listu ali pokušaj nešto drugo. Još ako ideš pravnim putem, načekati se treba godina i godina ako nisi podmazao malo deblje.
Iskreno mislim da zavisi od vaseg ponasanja, i opste kulture. Ukoliko ste pristojni i ljubazni, ne bi trebali imati nikakvih problema.

Nikada nisam imao bilo kakav problem, niti sam ikada morao “platiti” da nesto “zavrsim”. Ukoliko nemate sve potrebne papire, ljubazno pitate za instrukcije, a nekada vam izadju i u susret pa kazu ime osobe/telefon.

Opet ponavljam: nikakvo podmicivanje, vec pokazete ljubaznost i postivanje.
Reci to na medicini i farmaciji
;-)
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#892 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by ruud »

Od kvartova do korupcije...

Nije mjesto, ali se moram nadovezati.

Neki dan, Poreska pri Opstini, svi papiri uredni, dodjite sutra po novu karticu.

Ima li vam reko kolege NN, sjetim se druga, ima tu je znate se, reko druzili se prije korone sad covjek nikog i ne vidja... hajte sjedite malo tu... Isprinta dva papira, potpisa, opecati, zavede, dade meni moje i haj cao.

This is Bosnia, you must love your family and be nice to komsija :bih:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#893 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by TRANCE »

e__ wrote: 15/06/2021 02:16
u-pet-deka wrote: 15/06/2021 01:27 Sve je isto i danas. Pa nisam jednom poslije rata bio u Sarajevu i natezao se od šaltera do šaltera. Možda nije više do jednake mjere 'komplikovano' kada govorimo o rodnom listu ali pokušaj nešto drugo. Još ako ideš pravnim putem, načekati se treba godina i godina ako nisi podmazao malo deblje.
Iskreno mislim da zavisi od vaseg ponasanja, i opste kulture. Ukoliko ste pristojni i ljubazni, ne bi trebali imati nikakvih problema.

Nikada nisam imao bilo kakav problem, niti sam ikada morao “platiti” da nesto “zavrsim”. Ukoliko nemate sve potrebne papire, ljubazno pitate za instrukcije, a nekada vam izadju i u susret pa kazu ime osobe/telefon.

Opet ponavljam: nikakvo podmicivanje, vec pokazete ljubaznost i postivanje.
Ja sam govorio za period krajem 90-ih, jer tada bez koverte ili veze nisi mogao obaviti ni najobičnije stvari poput izvaditi rodni list u opštini, doći do doktora specijaliste, položiti sve ispite na fakultetu i sl. bez obzira koliko bio ljubazan. Danas te stvari možeš regularno obaviti bez koverte ili veze i nema to veze s ljubaznošću, već što su plate od tada porasle šalterušama s dvije stoje na milju i po', a doktorima i profesorima s 5 stoja na 3 milje, kao i zbog toga što danas postoje i smartfoni i skrivene kamere, pa neće niko da se ofira i rizikuje posao za neku siću. Danas je korupcija na višem nivou, npr. za građevinske dozvole za kompanije, tendere, dobre državne poslove i sl.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8548
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#894 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Pitar sa Kariba »

Suljagica sokak wrote: 10/06/2021 11:52 Pa koji je sad naj naj kvart u Sa Sa Saraj'vu? :-)
Vecina se slaze za Alifakovac!
A eto ne znam.... :D
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#895 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by Suljagica sokak »

Pitar sa Kariba wrote: 15/06/2021 06:59
Suljagica sokak wrote: 10/06/2021 11:52 Pa koji je sad naj naj kvart u Sa Sa Saraj'vu? :-)
Vecina se slaze za Alifakovac!
A eto ne znam.... :D
Haa meni je Alifakovac bas cute hahaha :lol: :-)
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#896 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by selma 83 »

u-pet-deka wrote: 30/05/2021 11:42 Lužani i Pejton nisu Sarajevo. Mogao si komotno i Vogošća uvrstit.
jesu jesu. itekako. 7 km do pofalića, šta je to danas? plus svi iz kotline idu na izlet, šetnju na Ilidžu, to je već cjelina. P.S. čitao sam zadnjih 1o stranica, kako ti razdvajaš i tumačiš, to jest ono pravno-administrativno ali to je jedna zona, cjelina. Prije Rimskog mosta na cesti stoji znak Sarajevo :-D i u Rajlovcu stoji znak Sarajevo. tako da je jasno. To je gotova i logična stvar. i čiji je aerodrom. eto samo od Ilidže...da sigurno. ;-) ko ga je planirao i ko je izdvajao pare. Znači po jednoj uvezanoj površini kao funkcionalna cjelina to je Sarajevo. i razmisli o Novom Zagrebu i Zagrebu. po tebi Novi Zagreb nije dio grada i nisu Zagrepčani. jesu ba :o :!:
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#897 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by selma 83 »

Naslovnica wrote: 30/05/2021 15:01
Tvrtko II Kotromanić wrote: 30/05/2021 14:33 Pravi Sarajlija je svako ko ne pljuje i nos ne istresa kad hoda gradom, ko ne istresa na parkingu il semaforu pepeljaru iz aVta, ko smece baca u kontejner a ne kako mu cefne--nekad ostavi pored lifta nekad na medjuspratu (svojim ocima vidio kese sa smecem)
Pravi Sarajlija je onaj ko nasmijan hoda ovim gradom a ne nadrkan i smrknutog pogleda jedva cekajuci da nekom za vrat skoci :-) nastavite niz :D možete o ponašanju u saobracaju a boMMe i parkiranju .............................................. :D



:thumbup:
kontam da je ironija tvoj post. Pitanje jedno: pa jesu li i šta su onda Sarajlije tipovi iz Trg žrtava fašizma i iz Fazaa. oni se postavljaju a i jesu i ponašaju se "ono"urbano. ali po ovim šablonima oni nisu.) Ali onda urbani Njujorčani nisu ni oni sa Brooklyna. Ali u svim dokumentarcima, novinari prvo odu u Brooklyn, Queens to je kao "HerZ" Njujorka. A mislim Herz Sarajeva i jesu tipovi i sa Alipašina(posebnu spiku i šalu su razvili), posebni su i sa Čeng. Vila 2(posmatram to, kad se malo uđe u kolektivna okupljališta i oko onih zgrada) .Trg žrtava faš. samo što oni izvorni nisu više tu(rambovci) da neko sad ode u 1989 bilo bi zanimljivo, mada i sad je tu to negdje. po ovim kriterijima šta su oni bili 1988 do 1991?. lupanja, pljačke, tuče. šibicarenje.(nisi smio proći kroz neka ta naselja, da te ne okruže) Mislim da oni jesu Sarajlije sa tim šmekom koji se traži i snimaju se filmovi. Baš kao o Bronxu, Broklynu. Kako da ne. :kiss: ovo za ovog "pet deka".
Last edited by selma 83 on 05/07/2021 00:24, edited 1 time in total.
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#898 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by sehohari »

u-pet-deka wrote: 11/06/2021 10:50
foxlife wrote: 08/06/2021 17:44

A ti koliki imas kompleks od toga garantujem da nisi bio u sarajevskoj raji ni na ovaj ni na onaj nacin ni preko eite ni preko kite
Nemam kompleks. Zašto bih imao? Gdje god u svijet da odem ja otvoreno govorim gdje sam se rodio tj. u Sarajevu. Iz koje grada dolazim odnosno u kojem sam odrastao tj. Sarajevo. Imaju kompleks oni koji danas pripadaju RS i tim tamo gradovima, pa naglas prodaju se npr. ovdje gdje sam danas kako su oni iz Sarajeva. Konkretan primjer ovdje dosta ljudi se stidi svog kraja, mjesta, grada, pa prodaju se kao da su iz nekog drugog. Primjerice ljudi iz Trebinja, njih je ovdje jako puno - kompletne porodice po dubini i širini. Oni za sebe danas govore da su iz Sarajeva, jer imaju stan u istom (oni koji imaju) ili da su Dubrovčani, a tamo najdulje bili sedam dana na odmoru ali samo zato, jer nekada u SFRJ ako porod bi imao komplikacije hitno se isti postupak odvijao u Dubrovniku.
Ne znam na koje Trebinjce misliš.. one danas ili što su morali otići 90-ih.
Ako misliš na ove druge, onda ti mogu objasniti zašto je to tako. Trebinjci imaju mnogo jače veze sa Dubrovnikom nego što misliš. Prije rata je svako nekoga znao ko je radio u Dubrovniku (moj otac na primjer je radio na brodu), ili imao familiju dole. Svaki vikend bi se otišlo na more u Kupare, Srebreno, Mline i tkd, dok su ovo dolazili zbog kupovine (ako se ne varam, i iz Župe su ljudi išli na trebinjsu pijacu prodavati, mada nisam siguran). Gradovi su bili puuuuuno umreženiji nego danas. Otići iz Trebinja u Dubrovnik je bilo kao Sarajliji otići na Ilidžu.

Ali mi nije jasno zašto ljudi tvrde da su odatle ako nisu. Najkasnije na naglasku se primjeti odakle je neko. Ali može biti i zato što dosta ljudi i ne zna za to mjesto. Ja vazda kažem da sam iz Trebinja, ali nerijetko mi se desi da sagovornik ne zna gdje se nalazi.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#899 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

selma 83 wrote: 04/07/2021 23:57
u-pet-deka wrote: 30/05/2021 11:42 Lužani i Pejton nisu Sarajevo. Mogao si komotno i Vogošća uvrstit.
jesu jesu. itekako. 7 km do pofalića, šta je to danas? plus svi iz kotline idu na izlet, šetnju na Ilidžu, to je već cjelina. P.S. čitao sam zadnjih 1o stranica, kako ti razdvajaš i tumačiš, to jest ono pravno-administrativno ali to je jedna zona, cjelina. Prije Rimskog mosta na cesti stoji znak Sarajevo :-D i u Rajlovcu stoji znak Sarajevo. tako da je jasno. To je gotova i logična stvar. i čiji je aerodrom. eto samo od Ilidže...da sigurno. ;-) ko ga je planirao i ko je izdvajao pare. Znači po jednoj uvezanoj površini kao funkcionalna cjelina to je Sarajevo. i razmisli o Novom Zagrebu i Zagrebu. po tebi Novi Zagreb nije dio grada i nisu Zagrepčani. jesu ba :o :!:

A Visoko? :oops:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#900 Re: Naj kvart Najgori kvart u Sarajevu

Post by u-pet-deka »

sehohari wrote: 05/07/2021 00:24
u-pet-deka wrote: 11/06/2021 10:50

Nemam kompleks. Zašto bih imao? Gdje god u svijet da odem ja otvoreno govorim gdje sam se rodio tj. u Sarajevu. Iz koje grada dolazim odnosno u kojem sam odrastao tj. Sarajevo. Imaju kompleks oni koji danas pripadaju RS i tim tamo gradovima, pa naglas prodaju se npr. ovdje gdje sam danas kako su oni iz Sarajeva. Konkretan primjer ovdje dosta ljudi se stidi svog kraja, mjesta, grada, pa prodaju se kao da su iz nekog drugog. Primjerice ljudi iz Trebinja, njih je ovdje jako puno - kompletne porodice po dubini i širini. Oni za sebe danas govore da su iz Sarajeva, jer imaju stan u istom (oni koji imaju) ili da su Dubrovčani, a tamo najdulje bili sedam dana na odmoru ali samo zato, jer nekada u SFRJ ako porod bi imao komplikacije hitno se isti postupak odvijao u Dubrovniku.
Ne znam na koje Trebinjce misliš.. one danas ili što su morali otići 90-ih.
Ako misliš na ove druge, onda ti mogu objasniti zašto je to tako. Trebinjci imaju mnogo jače veze sa Dubrovnikom nego što misliš. Prije rata je svako nekoga znao ko je radio u Dubrovniku (moj otac na primjer je radio na brodu), ili imao familiju dole. Svaki vikend bi se otišlo na more u Kupare, Srebreno, Mline i tkd, dok su ovo dolazili zbog kupovine (ako se ne varam, i iz Župe su ljudi išli na trebinjsu pijacu prodavati, mada nisam siguran). Gradovi su bili puuuuuno umreženiji nego danas. Otići iz Trebinja u Dubrovnik je bilo kao Sarajliji otići na Ilidžu.

Ali mi nije jasno zašto ljudi tvrde da su odatle ako nisu. Najkasnije na naglasku se primjeti odakle je neko. Ali može biti i zato što dosta ljudi i ne zna za to mjesto. Ja vazda kažem da sam iz Trebinja, ali nerijetko mi se desi da sagovornik ne zna gdje se nalazi.
Nemam pojma zašto, ali sam zapazio da ovdje rijetko ko od njih spominje to Trebinje u nekom kontekstu identiteta. Sve ide na Dubrovnik ili Sarajevo. Ko klinac sam znao provesti po nekoliko mjeseci kod tetke u Splitu, imam isto jednu u Beogradu. O Rovinju netrebam niti govoriti pa opet ne prodajem se da sam iz Istre, ili Splita ili Beograda. Meni bi to tako glupo bilo. Jako puno ljudi iz raznih krajeva BiH se ovdje prodaju danas da su iz Sarajeva (zbog nekretnine).
Post Reply