Nagrađivanje rada i strucnosti

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#1 Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by Kemo BA »

Postavljam ovu temu želeci da cujem mišljenje i drugih.Sa radnim kolegama nije bas uvijek pametno razgovarati na tu temu zbog suprostavljenih mišljenja (interesa) i eventualnih posljedica.

Dolaskom kapitalizma u BiH verziji jedino mjerilo za strucnost je diploma (cesto puta stecena na upitan nacin).Zaista poštujuci diplomu iza koje stoji znanje i strucnost smatram da isto tako treba postovati i strucnost stecenu dugogodišnjim radom i specijalizacijama.

Svakodnevno sam u prilci da vidim koliko su izgubljeni u svojim poslovima pojedinci sa diplomama a te poslove bez problema su ranije a i sad bi uspješno obavljali radici koji su strucnost stekli uz rad. O razlici u placi da ne govorimo.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#2

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:24, edited 2 times in total.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#3 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by svjezi_ustipak »

Kemo BA wrote:Postavljam ovu temu želeci da cujem mišljenje i drugih.Sa radnim kolegama nije bas uvijek pametno razgovarati na tu temu zbog suprostavljenih mišljenja (interesa) i eventualnih posljedica.

Dolaskom kapitalizma u BiH verziji jedino mjerilo za strucnost je diploma (cesto puta stecena na upitan nacin).Zaista poštujuci diplomu iza koje stoji znanje i strucnost smatram da isto tako treba postovati i strucnost stecenu dugogodišnjim radom i specijalizacijama.

Svakodnevno sam u prilci da vidim koliko su izgubljeni u svojim poslovima pojedinci sa diplomama a te poslove bez problema su ranije a i sad bi uspješno obavljali radici koji su strucnost stekli uz rad. O razlici u placi da ne govorimo.
to je uvijek bilo tako, prije i sada a i bice. definisano zakonima, kolektivnim ugovorima, koeficijentima slozenosti poslova. niko to sam od sebe nije izmislio niti se to moze mjenjati na pojedinacnom nivou.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#4 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by Kemo BA »

svjezi_ustipak wrote:
Kemo BA wrote:Postavljam ovu temu želeci da cujem mišljenje i drugih.Sa radnim kolegama nije bas uvijek pametno razgovarati na tu temu zbog suprostavljenih mišljenja (interesa) i eventualnih posljedica.

Dolaskom kapitalizma u BiH verziji jedino mjerilo za strucnost je diploma (cesto puta stecena na upitan nacin).Zaista poštujuci diplomu iza koje stoji znanje i strucnost smatram da isto tako treba postovati i strucnost stecenu dugogodišnjim radom i specijalizacijama.

Svakodnevno sam u prilci da vidim koliko su izgubljeni u svojim poslovima pojedinci sa diplomama a te poslove bez problema su ranije a i sad bi uspješno obavljali radici koji su strucnost stekli uz rad. O razlici u placi da ne govorimo.
to je uvijek bilo tako, prije i sada a i bice. definisano zakonima, kolektivnim ugovorima, koeficijentima slozenosti poslova. niko to sam od sebe nije izmislio niti se to moze mjenjati na pojedinacnom nivou.
To nije uvijek bilo tako. Ranije se osim diplome cijenilo i znanje steceno radom te je postojala mogucnost napredovanja sa manjeg na više složeno radno mjesto.Kako ce u buducnosti biti to možemo samo pretpostavljati.Niti jednog trenutka nisam spomenuo da nekome treba na pojedinacnom nivou dati neke mogucnosti naprotiv smatram da sistemski treba biti riješeno vrednovanje stvarne strucnosti radnika u kojem ce samo jedan od uslova biti diploma. Da li mislite da pravog poslodavca interesuje više diploma ili sposobnost za obavljanje nekog posla bez obzira na diplomu? U mnogim je firmama došlo do ukidanja ranije interno priznatih kvalifikacija promjenama izvršenim u sistematizacijama koje je baš neko "od sebe izmislio".
User avatar
medvjed23
Posts: 26842
Joined: 16/07/2010 13:49

#5 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by medvjed23 »

Kemo BA wrote:
Dolaskom kapitalizma u BiH verziji jedino mjerilo za strucnost je diploma (cesto puta stecena na upitan nacin).Zaista poštujuci diplomu iza koje stoji znanje i strucnost smatram da isto tako treba postovati i strucnost stecenu dugogodišnjim radom i specijalizacijama.
nije baš jedino...

većinom konkursa je propisano radno iskustvo kao uslov za zaposlenje što je, pretpostavljam, u skladu sa sistematizacijama radnih mjesta u društvima koja su objavila konkurs...

kad su u pitanju, primjera radi, pravni poslovi, za zaposlenje radi obavljanja istih je potrebna 1 do 5 godina radnog iskustva...

znači, samu diplomu možeš okačiti mačku o rep...
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#6 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by blue033 »

Ne znam odakle ti taj podatak? Obzirom da cijelo vrijeme radim u privatnim firmama, ta tvrdnja se može samo primjeniti na državne firme. Ali ni tad nije dokaz stručnosti već samo da ako imaš štelu da zadovoljavaš taj uslov. Obično ti kažu donesi papir i zaposliću te. U privatnim firmama se gleda šta znaš raditi, izuzimajući radna mjesta za koje treba formalno obrazovanje.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#7 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by Kemo BA »

blue033 wrote:Ne znam odakle ti taj podatak? Obzirom da cijelo vrijeme radim u privatnim firmama, ta tvrdnja se može samo primjeniti na državne firme. Ali ni tad nije dokaz stručnosti već samo da ako imaš štelu da zadovoljavaš taj uslov. Obično ti kažu donesi papir i zaposliću te. U privatnim firmama se gleda šta znaš raditi, izuzimajući radna mjesta za koje treba formalno obrazovanje.
:thumbup:

To je upravo ono na što želim da ukažem.Kada bi se u državnim firmama vodilo racuna o strucnosti( a ne o diplomi i šteli )na nacin kako to radi vecina privatnih firmi mislim da bi stanje u BiH bilo puno bolje i da ne bi trebali ovoliko nameti i ovako osiromašenoj privredi.Međutim u svim državnim firmama je došlo do pravljenja novih sistematizacija na nacin koji sam opisao postavljajuci ovu temu.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#8 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by iceman ze »

Evo iskustva iz drzavne firme; istina da sam dobio zaposlenje nakon formalnog obrazovanja, medjutim i dalje sam se skolovao, zavrsio postdiplomski studij, medjutim nisam napredovao u zadnjih 11 godina ni za jedno radno mjesto. Za proteklo vrijeme znao sam svojevremeno raditi i 3 posla, jer je bilo nedostatka radnika u mojoj bransi. Sadasnja situacija je takva, da su ljudi sa 3-4 godine radnog iskustva napredovali i par pozicija, a nagradjivanje se vrsi po principu stele preko nadredjenog.

Moja sadasnja perspektiva je da se ne zadrzavam vise na ovoj poziciji, s obzirom na siroku zloupotrebu ovlasti, i da se pokusam okusati u drugim firmama i drugim pozicijama, jer smatram da mogu i vise nego sto sada imam trenutno. Dok god privatno-poznanicke veze budu dominirale, napretka u BiH nece biti, jer je to nazadna politika, i direktno se ruse temelji funkcionalne drzave.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#9 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by Kemo BA »

iceman ze wrote:Evo iskustva iz drzavne firme; istina da sam dobio zaposlenje nakon formalnog obrazovanja, medjutim i dalje sam se skolovao, zavrsio postdiplomski studij, medjutim nisam napredovao u zadnjih 11 godina ni za jedno radno mjesto. Za proteklo vrijeme znao sam svojevremeno raditi i 3 posla, jer je bilo nedostatka radnika u mojoj bransi. Sadasnja situacija je takva, da su ljudi sa 3-4 godine radnog iskustva napredovali i par pozicija, a nagradjivanje se vrsi po principu stele preko nadredjenog.

Moja sadasnja perspektiva je da se ne zadrzavam vise na ovoj poziciji, s obzirom na siroku zloupotrebu ovlasti, i da se pokusam okusati u drugim firmama i drugim pozicijama, jer smatram da mogu i vise nego sto sada imam trenutno. Dok god privatno-poznanicke veze budu dominirale, napretka u BiH nece biti, jer je to nazadna politika, i direktno se ruse temelji funkcionalne drzave.
:thumbup:
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#10 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by Kemo BA »

svjezi_ustipak wrote:
Kemo BA wrote:Postavljam ovu temu želeci da cujem mišljenje i drugih.Sa radnim kolegama nije bas uvijek pametno razgovarati na tu temu zbog suprostavljenih mišljenja (interesa) i eventualnih posljedica.

Dolaskom kapitalizma u BiH verziji jedino mjerilo za strucnost je diploma (cesto puta stecena na upitan nacin).Zaista poštujuci diplomu iza koje stoji znanje i strucnost smatram da isto tako treba postovati i strucnost stecenu dugogodišnjim radom i specijalizacijama.

Svakodnevno sam u prilci da vidim koliko su izgubljeni u svojim poslovima pojedinci sa diplomama a te poslove bez problema su ranije a i sad bi uspješno obavljali radici koji su strucnost stekli uz rad. O razlici u placi da ne govorimo.
to je uvijek bilo tako, prije i sada a i bice. definisano zakonima, kolektivnim ugovorima, koeficijentima slozenosti poslova. niko to sam od sebe nije izmislio niti se to moze mjenjati na pojedinacnom nivou.
:x
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#11 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by Utokkha »

iceman ze wrote:Evo iskustva iz drzavne firme; istina da sam dobio zaposlenje nakon formalnog obrazovanja, medjutim i dalje sam se skolovao, zavrsio postdiplomski studij, medjutim nisam napredovao u zadnjih 11 godina ni za jedno radno mjesto. Za proteklo vrijeme znao sam svojevremeno raditi i 3 posla, jer je bilo nedostatka radnika u mojoj bransi. Sadasnja situacija je takva, da su ljudi sa 3-4 godine radnog iskustva napredovali i par pozicija, a nagradjivanje se vrsi po principu stele preko nadredjenog.

Moja sadasnja perspektiva je da se ne zadrzavam vise na ovoj poziciji, s obzirom na siroku zloupotrebu ovlasti, i da se pokusam okusati u drugim firmama i drugim pozicijama, jer smatram da mogu i vise nego sto sada imam trenutno. Dok god privatno-poznanicke veze budu dominirale, napretka u BiH nece biti, jer je to nazadna politika, i direktno se ruse temelji funkcionalne drzave.
Ispravka velike greške: dok god esnafsko-kafansko trgovanje i razmišljanje bude dominiralo, svima nam je trpiti.
Svaka čast za komentar :thumbup:
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#12 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by Ghost_Rider_XXX »

Iako cijenim iskustvo i neformalno obrazovanje, lično imam dosta iskustva u poslu koji radim i sadašnji poslodavac mi nije tražio diplomu (koju nemam), nego sam bukvalno položio prijemni za zaposlenje.

Medjutim treba biti realan i ne smijemo srozavati ljude koji imaju diplomu, ipak su ti ljudi sjedili u noćima učili, neki naravno su sjedili i noćima pili i dobili diplomu, ali ipak nisu svi.

Ono što mi se baš ne svidja kod nas je apsolutno nepostojanje bilo kakvog oblika priznavanja neformalnog oblika obrazovanja, što je koliko sam ja upoznat nekako riješeno na zapadu, neka me neko ispravi ako griješim.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#13 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by burekodsira »

Ghost_Rider_XXX wrote:Ono što mi se baš ne svidja kod nas je apsolutno nepostojanje bilo kakvog oblika priznavanja neformalnog oblika obrazovanja, što je koliko sam ja upoznat nekako riješeno na zapadu, neka me neko ispravi ako griješim.
po drugu iz austrije znam on je zavrsio tehnicku skolu kod njih i zaposlio se u jednoj poznatoj gradjevinskoj firmi. zakon mu dozvoljava da nakon odredjenog broja godina provedenih u struci dobije zvanje inzinjera, sto je on naravno kad je bilo vrijeme i zatrazio pa dobio.
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#14 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by girl »

ako nista, sad je diplomu u bosni lako steci. eno po travniku i kiseljaku milion fakulteta, pa i ti "strucnjaci koji su stekli nesto radom " nek' zavrse kakav fakultetic ako misle da nisu nagradjeni samo zbog toga , pa nece imati nikakvih problema....
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#15 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by girl »

da se sve moze nauciti samo radom, fakulteti ne bi ni postojali ....
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#16 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by blue033 »

girl wrote:ako nista, sad je diplomu u bosni lako steci. eno po travniku i kiseljaku milion fakulteta, pa i ti "strucnjaci koji su stekli nesto radom " nek' zavrse kakav fakultetic ako misle da nisu nagradjeni samo zbog toga , pa nece imati nikakvih problema....
Pa ti fakulteti se i pojavljuju jer se prilikom zapošljavanja ( uglavnom u državnim firmama) traži samo štela i papir, stručnost uglavnom ne. Da se gleda stručnost ne bi se ti fakulteti ni pojavljivali, ili bi morali biti puno bolji od državnih. Niko nije rekao da je lako steći bilo kakvu diplomu, ali nisu ni one sve iste. Sa ovakvim sistemom prije će se neko sa tog fakulteta sa štelom zaposliti. Ali nisu ti fakulteti problem, problem je sistem.

Evo primjer iceman_ze, moze biti sretan što ima posao, ali nikad neće napredovati u toj državnoj firmi. Dok recimo moj drug sa završenom srednjom školom uspio je postati jedan od direktora u banci, jer u banci ne gledaju samo papir već i ono što znaš.
User avatar
malaplavooka
Posts: 3353
Joined: 12/04/2011 12:34
Location: tu....u tvom srcu :)

#17 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by malaplavooka »

Ja sam apsolutni zagovornik tvrdnje da se posao uči na poslu a ne na faxu, i to govorim iz vlastitog iskustva.Koja korist od diplome jer kad dođeš na posao ( ako imaš ikoliko sreće da dobiješ posao) sve je novo, drugačije...doduše s faxa smo valjda donijeli neku podlogu ali nije nužno da će nam to koristit recimo u firmama sa specifičnim djelatnostima. Najvažnije je po meni...zapeti i htjeti naučiti posao (pri tom naravno cijeniti sam sebe uz uvažavanje okoline ali ne dati za pravo nikom ako u pravu nije pa makar imao i 30 godina staža). Druga stvar je imati nekog ko će da podijeli svoje znanje s tobom, bez zavisti i zlobe, koja je danas sveprisutna, nažalost...Trenutno imam situaciju na poslu gdje starija kolegica doslovno maltretira mladu pripravnicu, ne mnogo mlađu od mene, i ? I šta će ona naučiti? Od koga??? Slabo...Mislim da se trud isplati ali treba tražiti i satisfakciju i nagradu u obliku promaknuća, naročito ako smatramo da to i zaslužujemo.Ja radim 4 godine i promaknuta sam jednom, naravno, na vlastito insistiranje...utemeljenje tražila na osnovu stručne spreme i zasluga i predanosti radu....zato sad mogu da škrabam po forumu :D .Zato samo naprijed, smatrate li da zaslužujete bolje-tražite sami, jer...niko vam sam od sebe to neće dati. :)
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#18 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by motorola01 »

U radu i jest bit svega.Ako ima diplomu ne znaci da ne mora da radi.Kad se dobije novi posao treba dobro zapeti da se nauci taj posao.U drzavnim firmama,kao sto su iceman i plavooka spomenuli ima puno problema i oko ucenja,jer ljudi koji su tu radili godinama nece da pokazu novim zaposlenicima kako se sta radi i tu nastaje problem.
Ali taj problem je vrlo lako rjesiv.Ode se do prvog nadredjenog i objasni se situacija.Ako on ne rijesi problem ides sljedecem nadredjenom pa sve do direktora ako treba,dok i njega ne upoznas sa tim problemom...
User avatar
malaplavooka
Posts: 3353
Joined: 12/04/2011 12:34
Location: tu....u tvom srcu :)

#19 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by malaplavooka »

motorola01 wrote:U radu i jest bit svega.Ako ima diplomu ne znaci da ne mora da radi.Kad se dobije novi posao treba dobro zapeti da se nauci taj posao.U drzavnim firmama,kao sto su iceman i plavooka spomenuli ima puno problema i oko ucenja,jer ljudi koji su tu radili godinama nece da pokazu novim zaposlenicima kako se sta radi i tu nastaje problem.
Ali taj problem je vrlo lako rjesiv.Ode se do prvog nadredjenog i objasni se situacija.Ako on ne rijesi problem ides sljedecem nadredjenom pa sve do direktora ako treba,dok i njega ne upoznas sa tim problemom...
Da, upravo tako...ali treba htjeti-to je bit svega a na koncu-dobrog radnika svako cijeni...jer i nema drugog izbora stoga-nametnite se!Ja sam imala sreću da me poslu nauči šef-čovjek kojeg izuzetno cijenim i poštujem, u odličnim smo odnosima i privatno,volimo se što bi rekli ali mi je više puta rekao: da nisi htjela da radiš, ne bih se ni ja trudio da te naučim! i TO JE TAKO...:)
mishic
Posts: 6297
Joined: 28/04/2011 16:29

#20 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by mishic »

Iskustva iz prakse u BiH su razlicita. Negdje je diploma ma kakvog porijekla i ma sta iza nje stajalo "zakon". Negdje se ni do diplome ni do strucnosti uopste ne drzi. Radim u skoli u kojoj i pored zakonom propisane procedure o pracenju, napredovanju i ocjenjivanju, vlada uravnilovka od cibuka, samo zato sto rukovodstvo skole ne radi svoj posao. Zapravo oni koji rade svoj posao u ovoj skoli su problem skole, jer se ne uklapaju u unaprijed zacrtani prosjek i broj pojedinih ocjena. Sistem je, da jedni rade a drugi zaradjuju. Posao se normira proizvoljno, ljudi koji to rade ne samo da neznaju uraditi svoj posao, nego neznaju ni kojim aktima je to propisano. Dnevnice, honorari i zloupotrebe sredstava su osigurali dovoljan broj ruku za prijedloge koji dolaze "odozgo" a sve drugo ne prolazi. Ovo je samo mala ilustracija za masovnu pojavu koja potpuno destimulira rad a stimulira nerad. Zato i jesmo tu gdje smo...
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#21 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by motorola01 »

malaplavooka wrote:
motorola01 wrote:U radu i jest bit svega.Ako ima diplomu ne znaci da ne mora da radi.Kad se dobije novi posao treba dobro zapeti da se nauci taj posao.U drzavnim firmama,kao sto su iceman i plavooka spomenuli ima puno problema i oko ucenja,jer ljudi koji su tu radili godinama nece da pokazu novim zaposlenicima kako se sta radi i tu nastaje problem.
Ali taj problem je vrlo lako rjesiv.Ode se do prvog nadredjenog i objasni se situacija.Ako on ne rijesi problem ides sljedecem nadredjenom pa sve do direktora ako treba,dok i njega ne upoznas sa tim problemom...
Da, upravo tako...ali treba htjeti-to je bit svega a na koncu-dobrog radnika svako cijeni...jer i nema drugog izbora stoga-nametnite se!Ja sam imala sreću da me poslu nauči šef-čovjek kojeg izuzetno cijenim i poštujem, u odličnim smo odnosima i privatno,volimo se što bi rekli ali mi je više puta rekao: da nisi htjela da radiš, ne bih se ni ja trudio da te naučim! i TO JE TAKO...:)
Ma ti si dobro prosla,jer si imala finog sefa koji ti je htio pokazati i naravno to je znao.Ja sam imao sefa kojem sam ja pokazivao kako se sta radi.Pazi apsurda.I radio za njega poslove dok nisam saznao da bas i nije zahvalan to sto mu radim.Sto je jos gore,znao sam uraditi neke poslove za neku drugu sluzbu kad im ono dodje 5 do 12.Mislio sam da to neko vidi ili da ce vidjeti kad tad.I znas kako su vidjeli?Bolje da ti ne govorim.Umjesto da ja odem na visu poziciju,ode sin bivseg radnika koji je bio na visokoj poziciji u firmi.I to kad sma vidio,fino im otisao i rekao da od danasnjeg dana radim samo poslove koji meni pripadaju po proceduri i tako je i bilo.Od tog dana ne radim vise nista sto je van okvira procedure i mog opisa posla...Znaci napreduju oni koji imaju vezu,a pravi radnici koji znaju i koji zele raditi i koji bi mnoge stvari sasvim drugacije i postenije radili,oni su tu gdje jesu...Zato ne treba nista ni raditi,sto nije u tvom opisu posla...
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#22 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by The Nightwatchman »

sjecam se dok sam ja bubao ispite na petogodisnjem fakultetu, imao sam dosta raje koja je vec radila pomalo i batalila fakultete. sjecam se i da sam cesto bio sjeban jer su tada oni imali neku lovicu, za razliku od mog "dzeparca". to je trajalo pet godina, ali sam istrajao. sad imam platu vecu od svih njih zajedno. isto oni sad pricaju kao postavljac teme.


e pa je*ite se sad svi zajedno!


sad bi vi da se izjednacimo?! e ne mere burazere....
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#23 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by The Nightwatchman »

i jos sam zaboravio - uvjeren sam100% da onaj ko je bio dobar na fakultetu, bit ce dobar i na poslu i vice versa... znaci, ljenjivci koji kontaju da je zavrsit fakultet "shasha", a ispita nisu polozili su najsmjesniji....
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#24 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by Gray »

The Nightwatchman wrote:i jos sam zaboravio - uvjeren sam100% da onaj ko je bio dobar na fakultetu, bit ce dobar i na poslu i vice versa... znaci, ljenjivci koji kontaju da je zavrsit fakultet "shasha", a ispita nisu polozili su najsmjesniji....

Sa ovim se otpuno slažem. Čak i ako se uči na poslu, ljudi koji imaju završen fakultet, posebno sa dobrim rezultatima, pokazuju i neku ambiciju, upornost, recimo inteligenciju itd, stvari radi kojih je velika vjerovatnoća da će sutra biti i dobri na poslu, makar morali učiti sve dok rade.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#25 Re: Nagrađivanje rada i strucnosti

Post by dr.Gonzo »

Nema to veze sa kapitalizmom, u razvijenoj kapitalistickoj ekonomiji se cijeni iskljucivo strucnost (koja moze i ne mora imati veze sa diplomom. Mora ako si npr. doktor, ali ne mora ako si npr. programer) i zalaganje. Kod nas je drustvo korumipirano i sa devalviranim vrijednostima, tako da je ovo o cemu pricas zalosna istina.
Post Reply