Nagorno Karabah

User avatar
Ja_Ja
Posts: 2638
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#17701 Re: Nagorno Karabah

Post by Ja_Ja »

Velkoski wrote: 16/02/2024 14:28 Hoćemo li o hipotetičkim ključnim razlikama? Srbima ne bi nedostajala dlaka s glave, da li bi Armencima?

Hoćemo li o trenutnim sukobima? Da li je Ukrajina "glupa" jer se brani umjesto da samo prepuste sve i presele negdje drugo?
Pa Azerska vojska je bila medju Armenima i nekoliko sedmica prije nego su se iselili i nije bilo ubijanja civila. Samo u glavni grad nisu usli odmah a u sva ostala teritorija su manje vise usli prije iseljenja. Sta bi bilo kad bi bilo je nezahvalno kao argument. Ukrainci brane svoju medjunarodno priznatu teritoriju, Armeni pokusavaju da odbrane nesto sto je legalno pravno tudje.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#17702 Re: Nagorno Karabah

Post by JoseMujica »

Velkoski wrote: 16/02/2024 13:38 ne znam zašto se uvijek moraju birati nekakve navijačke strane

NK je etnički očišćen i to je fakt, bez žrtava jer su otišli. Ali to nije primjer nečega dobrog. Šta da sutra Vučko krene na Sandžak, je l' se trebaju samo iseliti? Kako niko ne razmišlja longterm o posljedicama drkanja teritorija i naroda.

I ova upozorenja nisu bez razloga, Aliyev zastupa "Western Azerbaijan" bez dileme, a tu će već biti žrtava.

(šta je bilo prije 1000 godina i čije je bilo čije me apsolutno ne interesuje :mrgreen: )
na isti način, poput NK su "očišćeni" dijelovi Sarajeva prije reintegracije. E sad možemo otvoriti debatu ko ih je očistio :lol:

Azerbejdžan je vratio pod kontrolu svoj teritorij u okvirima međunarodnog prava i to je prava činjenica. Sad što neki dilberi ne priznaju sopstvenu državu i neće da žive u njoj, te činjenice su više u domenu psihičkih poremećaja.

A sumnjam da je Aliyev glup čovjek da se dalje nateže i obračunava s Armenijom, bez obzira što je vojno jači, jer je sasvim jasno da ga niko ozbiljan neće podržati u tome. Plus, smirivanje tenzija i normalizacija odnosa s Armenijom mora biti imperativ Azerbejdžana zbog Nakčivana.

Isto tako, normalizacija odnosa treba biti imperativ Armenije, kako bi se stvorila pozitivna atmosfera i ljudi vratili svojim kućama.

Naravno, problem s ovim je da se s budalama nikad ne zna, a Armenci su se u svemu ovome pokazali kao žešći čobani koji barću tuđu chunu s nerealnim očekivanjem da im svršetak te igre neće završiti u očima.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72908
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#17703 Re: Nagorno Karabah

Post by Velkoski »

U principu se slažem oko odnosa, ali vraćam se na dio u kojem Armenija nema apsolutno nijednog prijatelja na međunarodnoj sceni, CSTO je mrtav, tako da je sve moguće.

A gornji dio, hajmo biti realni, koliko bi oni opstali na tom dijelu? Mislim, možda je i bolje što su odselili sa ljudske strane, ali to otvara prostore za buduće cirkuse širom planete. Jbg. Nema ovdje crno-bijele situacije.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#17704 Re: Nagorno Karabah

Post by JoseMujica »

pa Armenija i nema prijatelja jer su se čitavo vrijeme ponašali kao kreteni i pravili belaje, a sa takvima niko neće.

Nije NK novi konflikt već priča koja traje od početka 90-tih...imali su i opcije integracija, autonomija...vrtilo se tu dosta raznih rješenja i sami su ih sve odbili...htjeli tuđe i na kraju završili kako su završili isključivo svojom krivicom.

Kada to skontaju onda će im biti bolje

taj kraj je sada prazan....to relano ni Azerbejdžanu ne odgovara....po meni bi bilo bolje ovim ljudima da se vrate...i ekonomski i infrastrukturno će im bolje biti u Azerbejdžanu nego u Armeniji
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#17705 Re: Nagorno Karabah

Post by Haris.ba »

Ako Azeri napadnu Armeniju ja ne vidim da iko osim Irana ima geostrateski interes da im pomogne. Rusi tesko da mogu nesta konkretno protiv Azera a da Turke ne uvuku u sukob, a Iranci su im sada vazniji od Armenaca.

Evropljanima ostaje samo prijetnja da nece kupovati gas od Azera. U biti sankcije kao prema Rusiji.
Amerima to i odgovara. Jos jedna zemlja koja im nece biti konkurent za evropsko trziste gasa.

Godisnje Evropa kupi 10 milijardi kubika gasa od Azera. Odakle to nadomjestiti?
Plus, Azeri vec sad kupuju gas od Rusa i salju ga prema Evropi. Tu svako svakoga iskoristava.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#17706 Re: Nagorno Karabah

Post by El_comadante »

Velkoski wrote: 16/02/2024 14:43 U principu se slažem oko odnosa, ali vraćam se na dio u kojem Armenija nema apsolutno nijednog prijatelja na međunarodnoj sceni, CSTO je mrtav, tako da je sve moguće.

A gornji dio, hajmo biti realni, koliko bi oni opstali na tom dijelu? Mislim, možda je i bolje što su odselili sa ljudske strane, ali to otvara prostore za buduće cirkuse širom planete. Jbg. Nema ovdje crno-bijele situacije.
Vidiš mi neznamo šta je bolje ili gore nagađamo. Da su ostali možda bi bilo osvete možda se i ne. Kao što su Srbi, službeno, otišli iz Sarajeva zbog straha od odmazde a danas najnormalnije rade u Sarajevu.
User avatar
Čitalac
Posts: 5715
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#17707 Re: Nagorno Karabah

Post by Čitalac »

Iran poziva strane da se suzdrže i okrenu dijalogu te upozorava da "neće tolerisati" napad na armensko tlo.
Nakon što su stotine ljudi poginule tijekom rata, dvije su se zemlje dogovorile sjesti za pregovarački stol kako bi prekinule svoja desetljeća duga neprijateljstva. Neki azerbajdžanski mediji, međutim, promiču nove napade, ovaj put na armensko tlo, ponavljajući prethodne izjave predsjednika Ilhama Alijeva koji je tvrdio da je Armenija dio azerbajdžanskih zemalja. Iran je uvijek naglašavao da Karabah pripada Azerbajdžanu, upozoravajući da neće tolerirati nikakve nove promjene svojih povijesnih granica s Armenijom.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17708 Re: Nagorno Karabah

Post by swanfilter »

Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2638
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#17709 Re: Nagorno Karabah

Post by Ja_Ja »

JoseMujica wrote: 16/02/2024 14:49
taj kraj je sada prazan....to relano ni Azerbejdžanu ne odgovara....po meni bi bilo bolje ovim ljudima da se vrate...i ekonomski i infrastrukturno će im bolje biti u Azerbejdžanu nego u Armeniji
Azeri se uveliko pripremaju da ponovo naseljavaju NK. Mislim da sam prije par sedmica citao neki clanak na engleskoj verziji radija Slobodna Evropa koja je dosta detaljna bila. Ljudi su vec izgradili na desetine ako ne i stotine stanbenih jedinica u NK i planiraju da nasele najmanje 100,000 onih koji su 90tih protjerani iz NK. Oko NK su infrastrukturu vec dobro izgradili, ceste, aerodromi, itd. Sada je pitanje koliko ce to biti odrzivo.

Mislim da bi i za Armence koji su otisli bilo bolje da se vrate, ako im ovi vec garantuju bezbjednost. Ima bruka mjesta po NK koja su oduvjek bila etnicki Armenska koja Azeri nece naseljavati svakako.

Armenima bi najbolje bilo da ispostuju dogovor, daju ovima pravo prolaza kroz Armeniju a da zauzvrat dobiju sigurnosne garancije i ekonomski potstrek. I Turska i Azerbejdzan su dovoljno jaki da Armeni mogu da zive ko bubreg u loju samo od njihovih doturanja i investicija. A istovremeno bi bili dovoljno zasticeni da se u potpunosti demokratiziraju i priblize zapadu bez bojazni od Rusa ili Irana.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#17710 Re: Nagorno Karabah

Post by jednonogi_Jack »

swanfilter wrote: 16/02/2024 17:35 Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
Neće jači uticaj Turske na sjeveru.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17711 Re: Nagorno Karabah

Post by swanfilter »

Ja_Ja wrote: 16/02/2024 17:49
JoseMujica wrote: 16/02/2024 14:49
taj kraj je sada prazan....to relano ni Azerbejdžanu ne odgovara....po meni bi bilo bolje ovim ljudima da se vrate...i ekonomski i infrastrukturno će im bolje biti u Azerbejdžanu nego u Armeniji
Azeri se uveliko pripremaju da ponovo naseljavaju NK. Mislim da sam prije par sedmica citao neki clanak na engleskoj verziji radija Slobodna Evropa koja je dosta detaljna bila. Ljudi su vec izgradili na desetine ako ne i stotine stanbenih jedinica u NK i planiraju da nasele najmanje 100,000 onih koji su 90tih protjerani iz NK. Oko NK su infrastrukturu vec dobro izgradili, ceste, aerodromi, itd. Sada je pitanje koliko ce to biti odrzivo.

Mislim da bi i za Armence koji su otisli bilo bolje da se vrate, ako im ovi vec garantuju bezbjednost. Ima bruka mjesta po NK koja su oduvjek bila etnicki Armenska koja Azeri nece naseljavati svakako.

Armenima bi najbolje bilo da ispostuju dogovor, daju ovima pravo prolaza kroz Armeniju a da zauzvrat dobiju sigurnosne garancije i ekonomski potstrek. I Turska i Azerbejdzan su dovoljno jaki da Armeni mogu da zive ko bubreg u loju samo od njihovih doturanja i investicija. A istovremeno bi bili dovoljno zasticeni da se u potpunosti demokratiziraju i priblize zapadu bez bojazni od Rusa ili Irana.
Nema od Armena nista. Oni bi se vratili samo u slucaju da im Azeri sve izgrade i predaju kljuceve.

Puna im usta tog NK, a prilicna selendra. Sto su porusili, tako je decenijama stajalo. Ni da bi ocistili rusevine ...
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17712 Re: Nagorno Karabah

Post by swanfilter »

jednonogi_Jack wrote: 16/02/2024 17:52
swanfilter wrote: 16/02/2024 17:35 Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
Neće jači uticaj Turske na sjeveru.
Pa, sta se desilo između Turaka i Armena, ne trebaju se Iranci nes posebno ni naprezati.

Iran previse rizikuje sa nikakvom Armenijom. Izraelci cekaju ko zapeta puska.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#17713 Re: Nagorno Karabah

Post by El_comadante »

swanfilter wrote: 16/02/2024 17:35 Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
Pa eto ima jedna regija u Iranu u kojoj žive Azeri, čak mislim da ih je više u Iranu nego u Azerbajdžanu. Zanimljivo šije Irana dobri sa pravoslavnim Armencima, a suniti Turci dobri sa šijama Azerima.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#17714 Re: Nagorno Karabah

Post by jednonogi_Jack »

swanfilter wrote: 16/02/2024 18:01
jednonogi_Jack wrote: 16/02/2024 17:52
swanfilter wrote: 16/02/2024 17:35 Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
Neće jači uticaj Turske na sjeveru.
Pa, sta se desilo između Turaka i Armena, ne trebaju se Iranci nes posebno ni naprezati.

Iran previse rizikuje sa nikakvom Armenijom. Izraelci cekaju ko zapeta puska.
Šta čekaju? Eto ne mogu na svojim granicama kontrolirati situaciju, kako bi tek negdje drugdje.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#17715 Re: Nagorno Karabah

Post by jednonogi_Jack »

El_comadante wrote: 16/02/2024 18:25
swanfilter wrote: 16/02/2024 17:35 Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
Pa eto ima jedna regija u Iranu u kojoj žive Azeri, čak mislim da ih je više u Iranu nego u Azerbajdžanu. Zanimljivo šije Irana dobri sa pravoslavnim Armencima, a suniti Turci dobri sa šijama Azerima.
Ništa čudno. Azeri su turkijski narod, a Iran historijski teži uticaju na južnom Kavkazu. Sad kada je Armenija okrenula leđa Rusiji, ulijeće Iran kao zamjena.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17716 Re: Nagorno Karabah

Post by swanfilter »

El_comadante wrote: 16/02/2024 18:25
swanfilter wrote: 16/02/2024 17:35 Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
Pa eto ima jedna regija u Iranu u kojoj žive Azeri, čak mislim da ih je više u Iranu nego u Azerbajdžanu. Zanimljivo šije Irana dobri sa pravoslavnim Armencima, a suniti Turci dobri sa šijama Azerima.
Ajatolah je Azer ...
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17717 Re: Nagorno Karabah

Post by swanfilter »

jednonogi_Jack wrote: 16/02/2024 18:25
swanfilter wrote: 16/02/2024 18:01
jednonogi_Jack wrote: 16/02/2024 17:52
Neće jači uticaj Turske na sjeveru.
Pa, sta se desilo između Turaka i Armena, ne trebaju se Iranci nes posebno ni naprezati.

Iran previse rizikuje sa nikakvom Armenijom. Izraelci cekaju ko zapeta puska.
Šta čekaju? Eto ne mogu na svojim granicama kontrolirati situaciju, kako bi tek negdje drugdje.
Sta mislis ko radi akcije unutar Irana ...

Izraelu je bitno da se Iran zabavi o sebi kuci i time smanje njihov utjecaj u regionu.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#17718 Re: Nagorno Karabah

Post by jednonogi_Jack »

Slabo im nešto ide ta taktika.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#17719 Re: Nagorno Karabah

Post by Haris.ba »

El_comadante wrote: 16/02/2024 18:25
swanfilter wrote: 16/02/2024 17:35 Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
Pa eto ima jedna regija u Iranu u kojoj žive Azeri, čak mislim da ih je više u Iranu nego u Azerbajdžanu. Zanimljivo šije Irana dobri sa pravoslavnim Armencima, a suniti Turci dobri sa šijama Azerima.
Azeri su velika etnicka skupima na zapadu Irana. Osjecaju se kao Iranci, ali napad Irana na Azere bi ipak mogao stvoriti probleme.

Mislim da je Amerima jedan od nacina uticaja na rezim u Iranu upravo pokusavanje etnickog razdora. Pokusavaju i sa Balucima na istoku zemlje (ono raketiranje sa Pakistanom je oko toga). Moguce je da bi Ameri zrtvovali Armeniju ako bi to oslabilo Iran.

Iranci ne zele da Turska preko teritorije Armenije ostvari "kopneni most" sa Azerima.
Turska je u Nato. Azeri suruju sa Izraelom.
Osim sto bi Turska dobila cistu tu transferzalu prema centru Azije preko Azera, Azeri bi tako otvorili i temu "velikog Azerbejdzana.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#17720 Re: Nagorno Karabah

Post by El_comadante »

Haris.ba wrote: 16/02/2024 18:47
El_comadante wrote: 16/02/2024 18:25
swanfilter wrote: 16/02/2024 17:35 Znaci, i Azeri o vekovnim ognjistima. Gluposti.

Sve mi nesto na izraelska posla vuce, a zbog Irana.

Valjda ih Turci smire.

I, zasto su Iranci tako dobri sa Armenijom? Osim ekonomije ...
Pa eto ima jedna regija u Iranu u kojoj žive Azeri, čak mislim da ih je više u Iranu nego u Azerbajdžanu. Zanimljivo šije Irana dobri sa pravoslavnim Armencima, a suniti Turci dobri sa šijama Azerima.
Azeri su velika etnicka skupima na zapadu Irana. Osjecaju se kao Iranci, ali napad Irana na Azere bi ipak mogao stvoriti probleme.

Mislim da je Amerima jedan od nacina uticaja na rezim u Iranu upravo pokusavanje etnickog razdora. Pokusavaju i sa Balucima na istoku zemlje (ono raketiranje sa Pakistanom je oko toga). Moguce je da bi Ameri zrtvovali Armeniju ako bi to oslabilo Iran.

Iranci ne zele da Turska preko teritorije Armenije ostvari "kopneni most" sa Azerima.
Turska je u Nato. Azeri suruju sa Izraelom.
Osim sto bi Turska dobila cistu tu transferzalu prema centru Azije preko Azera, Azeri bi tako otvorili i temu "velikog Azerbejdzana.
Mnogi ne žele da se Turska poveže sa Azerbajdžanim jer su ista skupina naroda i ode to i na ostale turkijske narode poput Kazahstana i Uzbekistana i čitav prostor centralne Azije.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2638
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#17721 Re: Nagorno Karabah

Post by Ja_Ja »

MIROVNA MISIJA
Ruska vojska započela povlačenje s područja Nagorno-Karabaha

Glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov izjavio je kako su ruske mirovne snage započele povlačenje iz Nagorno-Karabaha.
Nakon što je Azerbejdžan uspostavio kontrolu nad ovim dijelom teritorije, ruske mirovne snage koje su se na ovom prostoru nalazile duži period započele su povlačenje ljudstva i opreme sa ovog područja.

"Da, to je istina", rekao je Peskov.

Ruska mirovna misija nalazila se u Nagorno-Karabahu u skladu s izjavom i mirovnim dokumentom predsjednika Azerbejdžana, premijera Armenije i predsjednioka Rusije koji je potpisan 10. novembra 2020. godine.

Kontingent je činilo 1.960 vojnih lica koja su imala malokalibarsko oružje. Također, ruske mirovne snage na ovom području imale su 90 oklopnih transportera te 380 jedinica automobilske i specijalne opreme.

Potpuno povlačenje ruskih snaga bit će okončano do 2025. godine.
Odlaze Rusi.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#17722 Re: Nagorno Karabah

Post by fortaleza »

lajkujMe wrote: 15/02/2024 20:45 Zasto bi Azeri sad napali? Koji je k onom Aliju.
Sad vec nije vracanje svoje teritorije nego i okupacija Armenije?

E sad polako cu da predjem na Armensku stranu ove price.
Zato šta su osjetili da su jači, a zadovoljština već osvojenim je splasnula, slijedi nova glad.

Priča o bulliju i žrtvi je uvijek ista, neovisno koja strana je u pitanju.
Benjo34
Posts: 2000
Joined: 21/01/2018 00:49

#17723 Re: Nagorno Karabah

Post by Benjo34 »

Pitanje za upucenije

Vidim ove snimke razmontiranog, ili bolje reci obrisanog sela od strane Azera. Da li je u ovom ratu ovako nesto dogovarano, pomjeranje stanovnistva il je armence tu citav svijet pustio niz vodu?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9906
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#17724 Re: Nagorno Karabah

Post by Bosanac sa dna kace »

Benjo34 wrote: 21/04/2024 20:24 Pitanje za upucenije

Vidim ove snimke razmontiranog, ili bolje reci obrisanog sela od strane Azera. Da li je u ovom ratu ovako nesto dogovarano, pomjeranje stanovnistva il je armence tu citav svijet pustio niz vodu?
Nije pustio niz vodu, nego kaznio....bili su užasno tvrdoglavi svo vrijeme, a i danas su...
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#17725 Re: Nagorno Karabah

Post by fortaleza »

Bosanac sa dna kace wrote: 22/04/2024 09:59
Benjo34 wrote: 21/04/2024 20:24 Pitanje za upucenije

Vidim ove snimke razmontiranog, ili bolje reci obrisanog sela od strane Azera. Da li je u ovom ratu ovako nesto dogovarano, pomjeranje stanovnistva il je armence tu citav svijet pustio niz vodu?
Nije pustio niz vodu, nego kaznio....bili su užasno tvrdoglavi svo vrijeme, a i danas su...
Nije na čovjeku da kažnjava.
Post Reply