Nagorno Karabah

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16701 Re: Nagorno Karabah

Post by _Reds_ »

zlajaBHF wrote: 22/11/2021 23:21
karanana wrote: 22/11/2021 23:15

cudne su svjetske igre i saveznistva koja na prvi pogled veze s vezom nemaju. sad se ne sjecam tacno zasto je iran tako blizak sa armenijom, ali zasto ne bi bio? zbog vjere? nema ti toga. azeri i izrael bratske zemlje na primjer. sve je to do licnog interesa.
Mozemo krenuti od vjere. Iran podrzava muslimane site u svakom sukobu, osim ovom. Znaci, u Jemenu, Siriji, Libanu, Iraku.... Ne samo to, nego su i nama recimo pomagali. Azerbejdzan je iznimka.
Pored toga, zasto na Armenskoj strani. Azerbejdzan je veca drzava, vise resursa. Dijele kaspijsko more.
Da su barem neutralni...

Ne znam, ne ide mi u glavu. Vjerovatno postoji valjan razlog, samo sto mi nije poznat. Uglavnom, izgleda cudno.
Veliki dio Irana, nosi nazvi Azerbejdžan, mislim Južni. Tamo živi oroman broj Azera, možda i više nego u samom Azerbejdžanu. Ne vole Iran, vole Azerbejdžan i Tursku. Pored Bauka najveći grada gdje žive Azeri je Tabriz. Ukucaj na Youtubu Tractor Tabriz, poslusaj navijace pa ce ti bitno malo jasnije.
Sa druge strane Iran i Izrael su neprijatelji, a Izrael daje oruzje Azerima. Sa treće strane nežele Tursku pred nosom.
neki
Posts: 6686
Joined: 17/02/2005 07:57

#16702 Re: Nagorno Karabah

Post by neki »

_Reds_ wrote: 23/11/2021 12:07 Veliki dio Irana, nosi nazvi Azerbejdžan, mislim Južni. Tamo živi oroman broj Azera, možda i više nego u samom Azerbejdžanu. Ne vole Iran, vole Azerbejdžan i Tursku. Pored Bauka najveći grada gdje žive Azeri je Tabriz. Ukucaj na Youtubu Tractor Tabriz, poslusaj navijace pa ce ti bitno malo jasnije.
Sa druge strane Iran i Izrael su neprijatelji, a Izrael daje oruzje Azerima. Sa treće strane nežele Tursku pred nosom.
Gluposti, dakle vrhovni vođa IR Iran ne voli taj isti Iran?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#16703 Re: Nagorno Karabah

Post by Tesla Edison »

....
Last edited by Tesla Edison on 23/11/2021 12:30, edited 1 time in total.
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16704 Re: Nagorno Karabah

Post by fortaleza »

_Reds_ wrote: 23/11/2021 12:07
zlajaBHF wrote: 22/11/2021 23:21

Mozemo krenuti od vjere. Iran podrzava muslimane site u svakom sukobu, osim ovom. Znaci, u Jemenu, Siriji, Libanu, Iraku.... Ne samo to, nego su i nama recimo pomagali. Azerbejdzan je iznimka.
Pored toga, zasto na Armenskoj strani. Azerbejdzan je veca drzava, vise resursa. Dijele kaspijsko more.
Da su barem neutralni...

Ne znam, ne ide mi u glavu. Vjerovatno postoji valjan razlog, samo sto mi nije poznat. Uglavnom, izgleda cudno.
Veliki dio Irana, nosi nazvi Azerbejdžan, mislim Južni. Tamo živi oroman broj Azera, možda i više nego u samom Azerbejdžanu. Ne vole Iran, vole Azerbejdžan i Tursku. Pored Bauka najveći grada gdje žive Azeri je Tabriz. Ukucaj na Youtubu Tractor Tabriz, poslusaj navijace pa ce ti bitno malo jasnije.
Sa druge strane Iran i Izrael su neprijatelji, a Izrael daje oruzje Azerima. Sa treće strane nežele Tursku pred nosom.
Koliko sam skontao Azeri u Iranu su dobro situirani i koketiraju sa Teheranom, nisu u lošim odnosima. Veći problem Iran ima s Izraelom i Turskom te ih ne žele u svom dvorištu, a ovi su ih dobro okružili.

Religijski razlozi za savezništvo su samo naša balkanska slika svijeta, kao i Saudijska Arabija i USA, Azeri i Izrael, Armenci i Iran... zajednički interes ih spaja.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#16705 Re: Nagorno Karabah

Post by zlajaBHF »

_Reds_ wrote: 23/11/2021 12:07
zlajaBHF wrote: 22/11/2021 23:21

Mozemo krenuti od vjere. Iran podrzava muslimane site u svakom sukobu, osim ovom. Znaci, u Jemenu, Siriji, Libanu, Iraku.... Ne samo to, nego su i nama recimo pomagali. Azerbejdzan je iznimka.
Pored toga, zasto na Armenskoj strani. Azerbejdzan je veca drzava, vise resursa. Dijele kaspijsko more.
Da su barem neutralni...

Ne znam, ne ide mi u glavu. Vjerovatno postoji valjan razlog, samo sto mi nije poznat. Uglavnom, izgleda cudno.
Veliki dio Irana, nosi nazvi Azerbejdžan, mislim Južni. Tamo živi oroman broj Azera, možda i više nego u samom Azerbejdžanu. Ne vole Iran, vole Azerbejdžan i Tursku. Pored Bauka najveći grada gdje žive Azeri je Tabriz. Ukucaj na Youtubu Tractor Tabriz, poslusaj navijace pa ce ti bitno malo jasnije.
Sa druge strane Iran i Izrael su neprijatelji, a Izrael daje oruzje Azerima. Sa treće strane nežele Tursku pred nosom.
Ma sve mi je to poznato, ali bas zato bi Iran trebao imati motiv da ima dobre odnose sa Azerima.

Osim toga, Azeri su ekonomski mnogo bolji partner, a toga Iranu blago receno, fali.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#16706 Re: Nagorno Karabah

Post by mirsek »

zlajaBHF wrote: 23/11/2021 13:10
_Reds_ wrote: 23/11/2021 12:07

Veliki dio Irana, nosi nazvi Azerbejdžan, mislim Južni. Tamo živi oroman broj Azera, možda i više nego u samom Azerbejdžanu. Ne vole Iran, vole Azerbejdžan i Tursku. Pored Bauka najveći grada gdje žive Azeri je Tabriz. Ukucaj na Youtubu Tractor Tabriz, poslusaj navijace pa ce ti bitno malo jasnije.
Sa druge strane Iran i Izrael su neprijatelji, a Izrael daje oruzje Azerima. Sa treće strane nežele Tursku pred nosom.
Ma sve mi je to poznato, ali bas zato bi Iran trebao imati motiv da ima dobre odnose sa Azerima.

Osim toga, Azeri su ekonomski mnogo bolji partner, a toga Iranu blago receno, fali.
Problem je sto izrael ima svoje baze po Azerbejdzanu, a njima nije problem da zavale Baku i da oni izvedu neku diverziju ili napad u Iranu sa teritorije Azerbejdzana. Tada bi Iran morao da sravni te baze i prakticno udje u rat sa Baku-om.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#16707 Re: Nagorno Karabah

Post by zlajaBHF »

mirsek wrote: 23/11/2021 13:14
zlajaBHF wrote: 23/11/2021 13:10
Ma sve mi je to poznato, ali bas zato bi Iran trebao imati motiv da ima dobre odnose sa Azerima.

Osim toga, Azeri su ekonomski mnogo bolji partner, a toga Iranu blago receno, fali.
Problem je sto izrael ima svoje baze po Azerbejdzanu, a njima nije problem da zavale Baku i da oni izvedu neku diverziju ili napad u Iranu sa teritorije Azerbejdzana. Tada bi Iran morao da sravni te baze i prakticno udje u rat sa Baku-om.
To bi moglo biti objasnjanje, ali da Iran od prvog rata nije vise naklonjen Armenima.
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16708 Re: Nagorno Karabah

Post by _Reds_ »

neki wrote: 23/11/2021 12:19
_Reds_ wrote: 23/11/2021 12:07 Veliki dio Irana, nosi nazvi Azerbejdžan, mislim Južni. Tamo živi oroman broj Azera, možda i više nego u samom Azerbejdžanu. Ne vole Iran, vole Azerbejdžan i Tursku. Pored Bauka najveći grada gdje žive Azeri je Tabriz. Ukucaj na Youtubu Tractor Tabriz, poslusaj navijace pa ce ti bitno malo jasnije.
Sa druge strane Iran i Izrael su neprijatelji, a Izrael daje oruzje Azerima. Sa treće strane nežele Tursku pred nosom.
Gluposti, dakle vrhovni vođa IR Iran ne voli taj isti Iran?
Pa pogledaj stadion i skandiranje pa ce ti biti jasno. Nisu oni kao većina Srba u BiH, ali više vole Azerbejdžan i Tursku.
neki
Posts: 6686
Joined: 17/02/2005 07:57

#16709 Re: Nagorno Karabah

Post by neki »

_Reds_ wrote: 23/11/2021 13:31
neki wrote: 23/11/2021 12:19

Gluposti, dakle vrhovni vođa IR Iran ne voli taj isti Iran?
Pa pogledaj stadion i skandiranje pa ce ti biti jasno. Nisu oni kao većina Srba u BiH, ali više vole Azerbejdžan i Tursku.
Stadioni i bagra koja na njih dolazi nisu relevantan pokazatelj...i kod nas navijači iz Zenice dođu pa psuju Markale, treba li sad zaključiti da Zeničani ne vole BiH a vole Srbiju i četnike?
Vrhovni vođa Irana Ali Hamnei je po ocu Azer, meni je ta činjenica dovoljna da zaključim da su Azeri odlično integrisani u iransko društvo.
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16710 Re: Nagorno Karabah

Post by _Reds_ »

neki wrote: 23/11/2021 13:36
_Reds_ wrote: 23/11/2021 13:31

Pa pogledaj stadion i skandiranje pa ce ti biti jasno. Nisu oni kao većina Srba u BiH, ali više vole Azerbejdžan i Tursku.
Stadioni i bagra koja na njih dolazi nisu relevantan pokazatelj...i kod nas navijači iz Zenice dođu pa psuju Markale, treba li sad zaključiti da Zeničani ne vole BiH a vole Srbiju i četnike?
Vrhovni vođa Irana Ali Hamnei je po ocu Azer, meni je ta činjenica dovoljna da zaključim da su Azeri odlično integrisani u iransko društvo.
I Emir Kuturica je po ocu nešto drugo.
neki
Posts: 6686
Joined: 17/02/2005 07:57

#16711 Re: Nagorno Karabah

Post by neki »

_Reds_ wrote: 23/11/2021 13:37
neki wrote: 23/11/2021 13:36

Stadioni i bagra koja na njih dolazi nisu relevantan pokazatelj...i kod nas navijači iz Zenice dođu pa psuju Markale, treba li sad zaključiti da Zeničani ne vole BiH a vole Srbiju i četnike?
Vrhovni vođa Irana Ali Hamnei je po ocu Azer, meni je ta činjenica dovoljna da zaključim da su Azeri odlično integrisani u iransko društvo.
I Emir Kuturica je po ocu nešto drugo.
babe i žabe
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#16712 Re: Nagorno Karabah

Post by mirsek »

zlajaBHF wrote: 23/11/2021 13:29
mirsek wrote: 23/11/2021 13:14
Problem je sto izrael ima svoje baze po Azerbejdzanu, a njima nije problem da zavale Baku i da oni izvedu neku diverziju ili napad u Iranu sa teritorije Azerbejdzana. Tada bi Iran morao da sravni te baze i prakticno udje u rat sa Baku-om.
To bi moglo biti objasnjanje, ali da Iran od prvog rata nije vise naklonjen Armenima.
Nije samo to , Azeri zestoko odbacuju svoje veze sa Iranom ciji su dio donedavno bili a lizu se sa Turcima, potencijalna su prijetnja Iranu i zato sto mogu iranske Azere podsticati i sponzorisati na pobune protiv vlasti u Iranu.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#16713 Re: Nagorno Karabah

Post by detroit-mercy »

neki wrote: 23/11/2021 13:36
_Reds_ wrote: 23/11/2021 13:31

Pa pogledaj stadion i skandiranje pa ce ti biti jasno. Nisu oni kao većina Srba u BiH, ali više vole Azerbejdžan i Tursku.
Stadioni i bagra koja na njih dolazi nisu relevantan pokazatelj...i kod nas navijači iz Zenice dođu pa psuju Markale, treba li sad zaključiti da Zeničani ne vole BiH a vole Srbiju i četnike?
Vrhovni vođa Irana Ali Hamnei je po ocu Azer, meni je ta činjenica dovoljna da zaključim da su Azeri odlično integrisani u iransko društvo.
Pa i Kurdi su u tursko, ali :mrgreen:
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#16714 Re: Nagorno Karabah

Post by zlajaBHF »

mirsek wrote: 23/11/2021 13:45
zlajaBHF wrote: 23/11/2021 13:29

To bi moglo biti objasnjanje, ali da Iran od prvog rata nije vise naklonjen Armenima.
Nije samo to , Azeri zestoko odbacuju svoje veze sa Iranom ciji su dio donedavno bili a lizu se sa Turcima, potencijalna su prijetnja Iranu i zato sto mogu iranske Azere podsticati i sponzorisati na pobune protiv vlasti u Iranu.
Hmmmm ne znam dovoljno o Azerskom odnosu prema Iranu.

Sve u svemu, veliki gubitak za obje drzave, prvenstveno Iran, koji nema mnogo partnera u svijetu.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#16715 Re: Nagorno Karabah

Post by HarTar »

zlaataan wrote: 23/11/2021 10:38 Jako veliki broj Azera (uporediv sa brojem Azera u Republici Azerbejdžan) živi u Iranu sa druge strane Az-Iran granice. Iranci tu regiju isto nazivaju Azerbejdžan i nije u cilju da imaju jaku Republiku Azerbejdžan u susjedstvu, jer time imaju problem i unutar svojih granica. Šta ako se ovi njihovi Azeri odluče pripojiti Republici Azerbejdžan...?
90% Azera u Iranu su lojalni građani Irana tako da to definitivno nije razlog. I sam Hamnei je etnički Azer...
User avatar
zlaataan
Posts: 892
Joined: 31/05/2009 22:19
Location: Macondo

#16716 Re: Nagorno Karabah

Post by zlaataan »

HarTar wrote: 23/11/2021 14:49
zlaataan wrote: 23/11/2021 10:38 Jako veliki broj Azera (uporediv sa brojem Azera u Republici Azerbejdžan) živi u Iranu sa druge strane Az-Iran granice. Iranci tu regiju isto nazivaju Azerbejdžan i nije u cilju da imaju jaku Republiku Azerbejdžan u susjedstvu, jer time imaju problem i unutar svojih granica. Šta ako se ovi njihovi Azeri odluče pripojiti Republici Azerbejdžan...?
90% Azera u Iranu su lojalni građani Irana tako da to definitivno nije razlog. I sam Hamnei je etnički Azer...
Nisam upoznat, samo sam sa demografske strane se osvrnuo. Ali generalno okolnosti se mogu promijeniti. U svakom slučaju Iranu u takvoj situaciji ne odgovara moćan susjed, koji ima veliki broj sunarodnjaka u tvojoj zemlji.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#16717 Re: Nagorno Karabah

Post by detroit-mercy »

HarTar wrote: 23/11/2021 14:49
zlaataan wrote: 23/11/2021 10:38 Jako veliki broj Azera (uporediv sa brojem Azera u Republici Azerbejdžan) živi u Iranu sa druge strane Az-Iran granice. Iranci tu regiju isto nazivaju Azerbejdžan i nije u cilju da imaju jaku Republiku Azerbejdžan u susjedstvu, jer time imaju problem i unutar svojih granica. Šta ako se ovi njihovi Azeri odluče pripojiti Republici Azerbejdžan...?
90% Azera u Iranu su lojalni građani Irana tako da to definitivno nije razlog. I sam Hamnei je etnički Azer...
90% Madjara u Rumuniji i Slovackoj su lojalni gradjani ali savko malo se i jedni i drugi strecnu na kojekave ispade od strane Madjarske :mrgreen:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#16718 Re: Nagorno Karabah

Post by 90minut »

Ovce naoružat i okrenut protiv države u roku minute pitanje vremena samo kad ce Azeri se utripovat da treba praviti veliku azersku državu. :D
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#16719 Re: Nagorno Karabah

Post by Tesla Edison »

****
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#16720 Re: Nagorno Karabah

Post by HarTar »

detroit-mercy wrote: 23/11/2021 15:22
HarTar wrote: 23/11/2021 14:49

90% Azera u Iranu su lojalni građani Irana tako da to definitivno nije razlog. I sam Hamnei je etnički Azer...
90% Madjara u Rumuniji i Slovackoj su lojalni gradjani ali savko malo se i jedni i drugi strecnu na kojekave ispade od strane Madjarske :mrgreen:
Nisam neki ljubitelj Irana, ali me fascinira činjenica da im je vrhovni poglavar Azer, a ne neki Perzijanac...
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#16721 Re: Nagorno Karabah

Post by detroit-mercy »

HarTar wrote: 23/11/2021 15:49
detroit-mercy wrote: 23/11/2021 15:22
90% Madjara u Rumuniji i Slovackoj su lojalni gradjani ali savko malo se i jedni i drugi strecnu na kojekave ispade od strane Madjarske :mrgreen:
Nisam neki ljubitelj Irana, ali me fascinira činjenica da im je vrhovni poglavar Azer, a ne neki Perzijanac...
Dijelom Azer, pa gledaj i Jeremic je obavljao visoke duznosti u Srbiji a bio je dijelom :mrgreen:. Sarkozi, madjarski jevrej, Obama :mrgreen: samo nastavi niz. Gleda se da li sluzis drzavu ili ne a ne neke druge stvari.
User avatar
basar
Posts: 1055
Joined: 06/05/2013 09:15
Location: Sarajevo

#16722 Re: Nagorno Karabah

Post by basar »

Ne razumijete koncept uređenja te države, jer ste većinom zaraženi bolešću obožavanja krvi, plemena i rase.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#16723 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

basar wrote: 23/11/2021 15:54 Ne razumijete koncept uređenja te države, jer ste većinom zaraženi bolešću obožavanja krvi, plemena i rase.
Teorija krvi i tla je njemačka budalaština, a sada kada je svijet dobio DNA projekat, ispostavilo se da su ujedinitelji Njemačke, Prusi, mahom Sloveni, njemačkogovoreći Sloveni.

Znači, potpuni debakl lažne teorije.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#16724 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Od raspada SSSR-a i formiranja nezavisnog Azerbejdžana u zakavkaskoj regiji se počinju igrati opasne igre. Sa protokom vremena sve je više aktera pa je aktuelna nestabilnost posljedica te činjenice.

Azerbejdžanske gasovode i naftovode kontroliše British Petroleum, Turska ima pretenzije da širi uticaj na turkijske narode kojih je nekoliko desetina miliona u Iranu. Izrael vidi Azerbejdžan kao antiiransku vojnu platformu a sve to pažljivo prate Iran, RF i Kina.

Što bi se reklo, mala bara puna krokodila.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#16725 Re: Nagorno Karabah

Post by Krokodajl »

Jel me netko tražio?
Post Reply