Nagorno Karabah

Post Reply
JovicSA
Posts: 302
Joined: 14/03/2024 09:01

#17751 Re: Nagorno Karabah

Post by JovicSA »

neki wrote: 08/05/2024 14:10
JovicSA wrote: 08/05/2024 14:06
neki wrote: 08/05/2024 14:04
nisam nigdje pisao ko ima pravo na šta nego uzroke krvavog sukoba u NK 90tih..
A kad već pominješ prekrajanja i poklanjanja granica i taj Herceg Novi (kao i Neum) je Dubrovačka republika poklonila osmanlijama, ako ćemo već šta je starije, koka ili jaje..
za razliku od Herceg Novog, Armeni u regiji NK žive od pamtivijeka
Bosanci i Hercegovci su do tada živjeli u BiH i onda ih jednim aktom neko premjestio u CG. Osmanlije i Dubrovačka republika su već davna prošlost jer ako se vračamo tako daleko onda treba ići i do iliriskih vremena ko je gdje bio. Ja nemam ništa protiv da se peglaju granice ali onda treba biti principijelan u onome što se traži a ne samo na jednoj strani i ovo ne govorim zbog Armena ili Azera već zbog svoje guzice naravno jer ne bih volio da neko 2029. godine jednim aktom mene i moje premjesti u neku državu.
Herceg Novi nikad nije ni bio u BiH, već Sutorina, a u doba Đure Pucara tamo je živjelo par desetina seljaka, kojima BiH ništa nije značila..
Ma znaš ti šta ja govorim ali kako se radi o BiH onda bi vam drago bilo vidjeti kako ovaj kaže peglanje granica ali kada se to pitanje potegne za druge države onda se uvijek nađe neko opravdanje. Drugo, ako već ideš do Osmanlija i poklanjanja teritorija onda ne vidim razlog zašto ne bi išli još u prošlost prije Osmanilja...ah, da, radi se o BiH, da je HR ili Srbija onda bi to bio argument više za prekrajanje granica.
neki
Posts: 6757
Joined: 17/02/2005 07:57

#17752 Re: Nagorno Karabah

Post by neki »

JovicSA wrote: 08/05/2024 14:49
neki wrote: 08/05/2024 14:10
JovicSA wrote: 08/05/2024 14:06

Bosanci i Hercegovci su do tada živjeli u BiH i onda ih jednim aktom neko premjestio u CG. Osmanlije i Dubrovačka republika su već davna prošlost jer ako se vračamo tako daleko onda treba ići i do iliriskih vremena ko je gdje bio. Ja nemam ništa protiv da se peglaju granice ali onda treba biti principijelan u onome što se traži a ne samo na jednoj strani i ovo ne govorim zbog Armena ili Azera već zbog svoje guzice naravno jer ne bih volio da neko 2029. godine jednim aktom mene i moje premjesti u neku državu.
Herceg Novi nikad nije ni bio u BiH, već Sutorina, a u doba Đure Pucara tamo je živjelo par desetina seljaka, kojima BiH ništa nije značila..
Ma znaš ti šta ja govorim ali kako se radi o BiH onda bi vam drago bilo vidjeti kako ovaj kaže peglanje granica ali kada se to pitanje potegne za druge države onda se uvijek nađe neko opravdanje. Drugo, ako već ideš do Osmanlija i poklanjanja teritorija onda ne vidim razlog zašto ne bi išli još u prošlost prije Osmanilja...ah, da, radi se o BiH, da je HR ili Srbija onda bi to bio argument više za prekrajanje granica.
:lol: :lol:
Hajde Joviću ne laprdaj
Bossona
Posts: 5384
Joined: 21/12/2020 03:28

#17753 Re: Nagorno Karabah

Post by Bossona »

neki wrote: 08/05/2024 14:04
JovicSA wrote: 08/05/2024 13:52
neki wrote: 08/05/2024 13:29 Sukob 90tih oko Nagorno Karabaha je isključivo krivica staljinovog prekrajanja granica i dodjeljivanja NK regije Azerbejdžanu, u čijem sastavu nikad prije nije bio
Tom analogijom da li BiH ima alibi za HercegNovi i zašto ne? I ta granica je jednim aktom Đure Pucara prekrojena koji nije potvrdila niti jedna instanca vlasti u tadašnjoj SR.BiH.
nisam nigdje pisao ko ima pravo na šta nego uzroke krvavog sukoba u NK 90tih..
A kad već pominješ prekrajanja i poklanjanja granica i taj Herceg Novi (kao i Neum) je Dubrovačka republika poklonila osmanlijama, ako ćemo već šta je starije, koka ili jaje..
za razliku od Herceg Novog, Armeni u regiji NK žive od pamtivijeka
Čitaj i ne sramoti se!
Image
Pisac knige je Vjekoslav Klaić 1882 godine. Ovu knjigu o historiji Bosne možete pročitati u PDF na ovom linku. https://books.google.com/books?id=7szUA ... &q&f=false
foton
Posts: 717
Joined: 05/07/2004 11:02

#17754 Re: Nagorno Karabah

Post by foton »

neki wrote: 08/05/2024 14:36
foton wrote: 08/05/2024 14:30
neki wrote: 08/05/2024 14:10 Herceg Novi nikad nije ni bio u BiH, već Sutorina, a u doba Đure Pucara tamo je živjelo par desetina seljaka, kojima BiH ništa nije značila..
Nije tema ali jedan bosanski kralj je OSNOVAO Herceg Novi. Pogledaj malo srednjovijekovnu Bosnu i sta je obuhvatala...
Govorim o BiH, ne o srednjovjekovnoj Bosni, ona je obuhvatala svašta što moderna BiH ne obuhvata i obratno..
Pa o tome ti covjek i govori. Niko ovdje ne zastupa tezu da HN treba biti dio BiH. Tako ni Nagorno Karabah nije bio dio moderne Armenije. Ako bismo isli u proslost, srednji vijek ili jos ranije, gdje bi Armeniji bio kraj...

Nego, kao sto neko rece, niko ne zeli jedan dan nekim dekretom da se probudi u drugoj drzavi. Ja ne podrzavam armensku okupaciju Nagorno Karabaha, ali isto tako bi bio zlocin zauzimanje teritorije (moderne) Armenije da se spoji Azerbejdzan. Pomjeranje granica mi je "prihatljivo" iskljucivo kao kazna nekom agresoru za osvajacki rat, ali cak ni to ako bi to ugrozilo neciju kompletnu drzavnost.
neki
Posts: 6757
Joined: 17/02/2005 07:57

#17755 Re: Nagorno Karabah

Post by neki »

Bossona wrote: 08/05/2024 17:25 Čitaj i ne sramoti se!
Image
Pisac knige je Vjekoslav Klaić 1882 godine. Ovu knjigu o historiji Bosne možete pročitati u PDF na ovom linku. https://books.google.com/books?id=7szUA ... &q&f=false
E nek si mi rekao :-)
I šta je suština tvog posta? jedna karta i nikakvi argumenti..
neki
Posts: 6757
Joined: 17/02/2005 07:57

#17756 Re: Nagorno Karabah

Post by neki »

foton wrote: 08/05/2024 20:21
neki wrote: 08/05/2024 14:36
foton wrote: 08/05/2024 14:30

Nije tema ali jedan bosanski kralj je OSNOVAO Herceg Novi. Pogledaj malo srednjovijekovnu Bosnu i sta je obuhvatala...
Govorim o BiH, ne o srednjovjekovnoj Bosni, ona je obuhvatala svašta što moderna BiH ne obuhvata i obratno..
Pa o tome ti covjek i govori. Niko ovdje ne zastupa tezu da HN treba biti dio BiH. Tako ni Nagorno Karabah nije bio dio moderne Armenije. Ako bismo isli u proslost, srednji vijek ili jos ranije, gdje bi Armeniji bio kraj...

Nego, kao sto neko rece, niko ne zeli jedan dan nekim dekretom da se probudi u drugoj drzavi. Ja ne podrzavam armensku okupaciju Nagorno Karabaha, ali isto tako bi bio zlocin zauzimanje teritorije (moderne) Armenije da se spoji Azerbejdzan. Pomjeranje granica mi je "prihatljivo" iskljucivo kao kazna nekom agresoru za osvajacki rat, ali cak ni to ako bi to ugrozilo neciju kompletnu drzavnost.
Polupali ste lončiće totalno, upravo tako su se armeni u NK jednog jutra 1920ineke, nakon preko 2000 godina pripadnosti Armeniji, dekretom se probudili u Azerbejdžanu
foton
Posts: 717
Joined: 05/07/2004 11:02

#17757 Re: Nagorno Karabah

Post by foton »

neki wrote: 09/05/2024 08:26
foton wrote: 08/05/2024 20:21
neki wrote: 08/05/2024 14:36

Govorim o BiH, ne o srednjovjekovnoj Bosni, ona je obuhvatala svašta što moderna BiH ne obuhvata i obratno..
Pa o tome ti covjek i govori. Niko ovdje ne zastupa tezu da HN treba biti dio BiH. Tako ni Nagorno Karabah nije bio dio moderne Armenije. Ako bismo isli u proslost, srednji vijek ili jos ranije, gdje bi Armeniji bio kraj...

Nego, kao sto neko rece, niko ne zeli jedan dan nekim dekretom da se probudi u drugoj drzavi. Ja ne podrzavam armensku okupaciju Nagorno Karabaha, ali isto tako bi bio zlocin zauzimanje teritorije (moderne) Armenije da se spoji Azerbejdzan. Pomjeranje granica mi je "prihatljivo" iskljucivo kao kazna nekom agresoru za osvajacki rat, ali cak ni to ako bi to ugrozilo neciju kompletnu drzavnost.
Polupali ste lončiće totalno, upravo tako su se armeni u NK jednog jutra 1920ineke, nakon preko 2000 godina pripadnosti Armeniji, dekretom se probudili u Azerbejdžanu
Sad se samo jos vise provaljujes. Hoces da kazes da je 1920 postojala moderna drzava Armenija?

Ne znam sad ko je rekao, ali mora se neki moment, po mogucnosti kada je mir, odrediti kao referentni i zaustaviti nasilno mijenjanje granica. Kavkaz generalno ima burnu historiju, ali u jednom trenutku su priznate u nekim granicama kavkaske drzave i to je to. Svaka relativizacija vodi do gledanja u proslost, a zavisno od toga koji se period gleda, moze odgovarati razlicitim stranama.

Ali ok, shvatio sam s kim sam pricao...
El_comadante
Posts: 8035
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#17758 Re: Nagorno Karabah

Post by El_comadante »

Ja sam za svaki dogovor kako se oni tamo dogovore. Sad šta je i kad bilo nije relevantno. Bitno je sadašnje stanje i budućnost.
Bossona
Posts: 5384
Joined: 21/12/2020 03:28

#17759 Re: Nagorno Karabah

Post by Bossona »

neki wrote: 09/05/2024 08:22

E nek si mi rekao :-)
I šta je suština tvog posta? jedna karta i nikakvi argumenti..
U pravu si!
Historijski dokazi, sa mapama i zapisima pisani stoljećima unazad su nikakvi dokazi u poređenju sa tvojim guslama i gajdama. :-D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27784
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#17760 Re: Nagorno Karabah

Post by JoseMujica »

svaka nacionalna historija je guslanje, a moderne granice su granice u kojima su države priznate i one su pravna činjenica. Njihovo mijenjanje silom neće niko prihvatiti i ko god se upušta u to je budala.
Post Reply