"NAFAKA"

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#101

Post by Svemirski_Jebach »

sad ga Jimmy majstore...umirem da cujem repliku. ;)
Liv4
Posts: 147
Joined: 09/09/2006 20:25

#102

Post by Liv4 »

Sorry Sheki :D
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#103

Post by black »

drzite se teme..bez politiziranja, ruznih rijeci provokacija i slicno..inace ide pod katanac!
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#104

Post by taxi_driver »

Liv4 wrote:Sorry Sheki :D
ne meni.nego jimmy-u
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#105

Post by radeljas »

alphonse kauders wrote:BTW. Ministarstvo kulture poslalo kao neki zahtjev u srednje škole da učenici s ciljem "kulturološkog uzdizanja" odu da pogledaju Nafaku. Šta sve neće učiniti da pogledaju gledanost :x
pa nasi ministri i nisu odmakli daleko od jasmina durakovica i njegovog poimanja umjetnosti i kulture. kao sto neko vec napisa sve je to nivo avaza, expressa, pinka i dr. trovacha omladine i bh javnosti. smece koje nema nista umjetnicko u sebi, osim kopiranja, falsificiranja, lose rezije i bruke para potrosenih, da posluzi za uzdizanje, pa to je maloumno. kad pogledam scene jos jednom u reklamama, ponovo se uvjerim kako taj film nema bas nista da ponudi,osim lazne slike sarajeva tokom godina opsade, prezivljavanja, a za mene i ponosa sto smo opstali i bili bolji tada. puno, puno bolji od onoga sto je pokazao durakovic, koji se ovim filmom pop...o na to vrijeme, kao i na sve dobro sto su napravili druge sarajevske filmadzije od danisa do jasmile.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#106

Post by Jimmy_The_Saint »

Liv4 wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:


No, evo nešto o vrlinama dijaspore i zapošljavanju sposobnih.

Nekidan je Danis Tanović osobno za Avaz rekao dvije stvari:

A) Ko god kritikuje MESS, SFF i/li Jazz Fest, taj je pametnjaković koji mu se gadi, ignorant, ovo-ono u suštini sve najgore.

B) Nepotizam mu se gadi.

E sad, ako znamo da je komandant parade MESS-a Dino Mustafić, čiji skroman talenat je pokriven činjenicom da mu je babo vrhunski kamerman, a šura Haris Pašović, najrazvikaniji ovdašnji režiser, Sule Kupusović sarajevske ljevice.... Ako znamo definiciju, rječničku, pojma nepotizam, i ako pouzdano znamo da Danis Dinu ne prigovara ništa jer su klasići i drugari s Akademije a možda i iz osnovne, nameću se zaključci:

A) Čak i patriota Oskarovac sasvim je spreman prihvatiti ovdašnju korupciju.

B) Ako je tako, koji će nam kurac? Sa sve Oskarom.

Evo, već vidim oluju oskaroljubaca kako se sručuje na moja nejaka pleća...

So be it.
Toliko o Danisu Dobitniku. Mislim, divim se uspjehu, volji, ambiciji, i na koncu djelu njegovome, uključujući i Pakao. Al' me jako, jako nervira da on sad iz Pariza objašnjava "da sam dole, ja bi puškom rastjerivao birokrate", jer ta je priča kurac k'o što šupak Nele kaže. A ako u istoj rečenici se pobljuješ na nepotizam i podržiš MESS, onda si licemjerčina i bezobraznik sa Oskarom ili bez.
Majke ti Jimmy, odakle si ti dosao, sta si studirao; koje zemlje i festivale obisao da imas tako "jako" misljenje o svemu. Covjece, u tebi je toliko zlobe i ruznih rijeci da se zmija otruje...


Ma ja sam tnikače a asvalt sam prvi put vidio kad me striko Đoja povuk'o na kombajnu u grad.
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#107

Post by tech10 »

Konacno pogledao film i sve me podsjeca na ono:
Mnogo htio, mnogo zapoceo,
Nedostatak originalnosti njega je omeo.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#108

Post by Salko sto je u vodu skako »

tech10 wrote:Konacno pogledao film i sve me podsjeca na ono:
Mnogo htio, mnogo zapoceo,
Nedostatak originalnosti njega je omeo.
tacno tako... :lol: :lol: :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#109

Post by muha_sa »

Pogledah sinoć-----nije film več filmčina--Jasmine-svaka ti čast-
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#110

Post by ahmed&nedzad »

muha_sa wrote:Pogledah sinoć-----nije film več filmčina--Jasmine-svaka ti čast-
Muha, ja se iskreno nadam da si zaboravio staviti zelenog smajlića, ili slično. :roll:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#111

Post by BSn »

muha_sa wrote:-----nije film več filmčina--Jasmine-svaka ti čast-
Potpisujem!
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#112

Post by Jimmy_The_Saint »

Ljudi dragi, jel' stvarno dovoljno ubaciti u film kanister, granatu i dvije psovke pa da to bude "super, naše, sve kako je bilo"?

:-) :-) :-)
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#113

Post by alphonse kauders »

Dobio sam džaba karte pa sam otišao da pogledam film. Osim glume A.Seksana film je za jedan veliki zaborav.
Posebno mi je nešto loša bila N.Abdul.Sakhi, koja me čitav film iritirala svojim glasom, ali i nju je uspijela nadmašiti katastrofalna gluma Marija Drmaća koji je tako loše i neuvjerljivo glumio Italijana (i vojnika) da je to nevjerovatno.
Burina i Bašić su korektno odglumili, ali na početku filma nas reditelj upoznaje da Burina prozvan Crveno oko zato što mrzi crvenu boju i pada u nesvijest kada vidi krv. Međutim, kada Seksan stane na minu i krv mu šiklji na sve strane, Burina bez problema mu pruža pomoć, tj. niti pada u nesvijest niti mu krv nešto naročito smeta.

Film je glup i ne govori o ničemu. Pun je opštih mjesta (da, da Unproforci su šupci, u ratu se švercovalo, čuj to???), a ideja da se splavom niz Miljacku krene ka rijeci života je na nivou učenika osnovne škole :-)

Ne znam, ovaj film se može svidjeti samo lokalpatriotima kojima ne bi smetalo da im se govno vrti po ekranu, samo ako je režirano od strane bosanskog režisera.

Film- 0 bodova, nepreporučljivo za intelekt. :roll:
Last edited by alphonse kauders on 20/11/2006 13:23, edited 1 time in total.
User avatar
Orhanowski
Posts: 1132
Joined: 29/08/2006 22:20

#114

Post by Orhanowski »

alphonse kauders wrote:
Ne znam, ovaj film se može svidjeti samo lokalpatriotima kojima ne bi smetalo ...
:thumbup:
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#115

Post by shuriken »

Jimmy_The_Saint wrote:Ljudi dragi, jel' stvarno dovoljno ubaciti u film kanister, granatu i dvije psovke pa da to bude "super, na¹e, sve kako je bilo"?

:-) :-) :-)
dragi Sveti Ivice,
jel stvarno neko djelo filmske umjetnosti treba biti
"super, nase, sve kako je bilo"

film ima i dobrih i losih strana
ali mi je pun kufer vise tog kriterija
uzmi na primjer 5 (igranih) filmova koje smatras jako dobrima
i primijeni na njih taj kriterij
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#116

Post by shuriken »

alphonse kauders wrote:Dobio sam d¾aba karte pa sam oti¹ao da pogledam film. Osim glume A.Seksana film je za jedan veliki zaborav.
Posebno mi je ne¹to lo¹a bila N.Abdul.Sakhi, koja me èitav film iritirala svojim glasom, . :roll:
glas nancy abdul sakhi nije glas nancy abdul sakhi - sinkroniziran
prilicno je iritantan

a onaj amer s kojim prica je jos iritantniji
i glasom i likom
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#117

Post by Jimmy_The_Saint »

@shuriken

Nije to MOJ kriterij, to je najčešći argument ljudi okolo koji mi uz kafu objašnjavaju, i kako je Rimejk ustvari super, i kako je, nećeš vjerovati, Savršeni krug divan film, i evo sad kako je Nafaka genijalna...

:-)


Top-lista filmova "domaće" produkcije po MOM UKUSU, čisto da ne ostaneš bez odgovora:

1. GLUVI BARUT - Politički triler, akcija, etnološka studija i sto drugih čuda u jednom pakovanju, predobro.

2. SLIKE IZ ŽIVOTA UDARNIKA - da ovaj film nije bunkeriran (Tito - Partija - Demokratija), Kusturica bi izgled'o k'o limunada. Kao što, u retrospektivi, i izgleda.

3. GORI VATRA - odličan tragikomični prikaz našega sada.

4. NIČIJA ZEMLJA - Ima mahana, al' ima i Oskara, zasluženo. Gled'o pet puta, svaki put dooooobra.

5. DOBRO UŠTIMANI MRTVACI & KOD AMIDŽE IDRIZA
Ovdje je zaista neriješeno, morao bih ponovo gledati pa da se odlučim ili ne odlučim.
User avatar
Orhanowski
Posts: 1132
Joined: 29/08/2006 22:20

#118

Post by Orhanowski »

Jimmy_The_Saint wrote:@shuriken

Nije to MOJ kriterij, to je najčešći argument ljudi okolo koji mi uz kafu objašnjavaju, i kako je Rimejk ustvari super, i kako je, nećeš vjerovati, Savršeni krug divan film, i evo sad kako je Nafaka genijalna...

:-)


Top-lista filmova "domaće" produkcije po MOM UKUSU, čisto da ne ostaneš bez odgovora:

1. GLUVI BARUT - Politički triler, akcija, etnološka studija i sto drugih čuda u jednom pakovanju, predobro.

2. SLIKE IZ ŽIVOTA UDARNIKA - da ovaj film nije bunkeriran (Tito - Partija - Demokratija), Kusturica bi izgled'o k'o limunada. Kao što, u retrospektivi, i izgleda.

3. GORI VATRA - odličan tragikomični prikaz našega sada.

4. NIČIJA ZEMLJA - Ima mahana, al' ima i Oskara, zasluženo. Gled'o pet puta, svaki put dooooobra.

5. DOBRO UŠTIMANI MRTVACI & KOD AMIDŽE IDRIZA
Ovdje je zaista neriješeno, morao bih ponovo gledati pa da se odlučim ili ne odlučim.
A Ljeto u zlatnoj dolini? :lol: :lol: :lol:
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#119

Post by nesvrstan »

Film imam na DVD-u ali ga jos nisam pogledao. Nikako da mi se desi odgovarajuce raspolozenje.
A prije ce biti da me nekoliko vidjenih inserata i ovakvi komentari, koje iskreno stujem, nece nikad dovesti u stanje zelje za gledanjem ovog filma!

Mene je, zapravo, nekoliko nasih promasaja, pri cemu bih izdvojio "ljeto u zlatnoj dolini". "dobro ustimani mrtvaci" i ostali filmovi u kojima guze Jasnu Ornelu Beri potpuno uvjerilo da covjek treba sacuvati sebe od ovakvih filmova koje je prethodnik dobro opisao "mnogo htio, mnogo, zapoceo, talena t njega je omeo".

A, zapravo, sve je kako treba. Kako bi smo znali Sta su nasi dobri filmovi, kojih nam, fala Bogu ne fali, da nije i ovakvih nasih filmova.

Dakle, da'l da gledam ovo. Je li ovaj film ista bolji od Ljeta u zlatnoj dolini i slicnih?
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#120

Post by Jimmy_The_Saint »

Orhanowski wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:@shuriken

Nije to MOJ kriterij, to je najčešći argument ljudi okolo koji mi uz kafu objašnjavaju, i kako je Rimejk ustvari super, i kako je, nećeš vjerovati, Savršeni krug divan film, i evo sad kako je Nafaka genijalna...

:-)


Top-lista filmova "domaće" produkcije po MOM UKUSU, čisto da ne ostaneš bez odgovora:

1. GLUVI BARUT - Politički triler, akcija, etnološka studija i sto drugih čuda u jednom pakovanju, predobro.

2. SLIKE IZ ŽIVOTA UDARNIKA - da ovaj film nije bunkeriran (Tito - Partija - Demokratija), Kusturica bi izgled'o k'o limunada. Kao što, u retrospektivi, i izgleda.

3. GORI VATRA - odličan tragikomični prikaz našega sada.

4. NIČIJA ZEMLJA - Ima mahana, al' ima i Oskara, zasluženo. Gled'o pet puta, svaki put dooooobra.

5. DOBRO UŠTIMANI MRTVACI & KOD AMIDŽE IDRIZA
Ovdje je zaista neriješeno, morao bih ponovo gledati pa da se odlučim ili ne odlučim.
A Ljeto u zlatnoj dolini? :lol: :lol: :lol:
U top fajv ne može nikako :D Jedino u top 5 poslijeratnih, pa negdje u par s Grbavicom... ;)
User avatar
Orhanowski
Posts: 1132
Joined: 29/08/2006 22:20

#121

Post by Orhanowski »

Meni su Rimejk i Ljeto u zlatnoj dolini dva najlosija filma. Rimejk nisam ni odgledao do kraja :sad: Mada ja nisam neki filmadzija, tako da se moj glas ne broji, al stvarno mislim da su jako lose uradjeni filmovi.
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#122

Post by radeljas »

Orhanowski wrote:Meni su Rimejk i Ljeto u zlatnoj dolini dva najlosija filma. Rimejk nisam ni odgledao do kraja :sad: Mada ja nisam neki filmadzija, tako da se moj glas ne broji, al stvarno mislim da su jako lose uradjeni filmovi.
nafaka najgori nas film, jedan od najgorih na prostorima bivse drzave (da nije nekih hrvatskih filmova i tu bi bio na vrhu), i jedan od najlosih ikad napravljenih filmova. procitati jos jednom komentar alphonsa na prethodnoj stranici.

kako bih svrstao ljude koji hvale ovo smece, pa ovako nekako:

1. prijatelji dujakovica, direktora ili familija
2. oni koji su bili dio tala od spiskanih para na to smece od filma
3. oni koji u zivotu nisu vidjeli puno filmova
4. oni koji u ratu nisu bili u sarajevu
5. "lokalpatrioti" i oni koji vjeruju da je glavni problem bio u svercu, unproforu, lokalnim komandantima izvan komande, a ne u opsadi grada
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#123

Post by sulesavic »

Bojim se da se bez razloga ovoliko pljuje po Nafaci. To nije film koji æu ponovo gledati nebrojeno mnogo puta. Zadovoljio je moju potrebu da utuèem dva sata neèim. ©ta mi je ponuðeno u filmu - simbol rijeke, Dervi¹ i smrt, Kemo, sine, poèisti radnju, Mad Max, Indijanci, Rambo...

Koliko ste me ovdje isprepadali, oèekivao sam, kako na drugoj temi o bh. kinematografiji opisaste, Mlijeèni put i Tunel.
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#124

Post by domi »

Nisam filmolog ( jel' ovo rijec uopste :lol: , who gives a fuck anyway ), al' je meni Nafaka jedno 69 ( nesto mi ovaj broj lezi :D ) puta bolji od Nicije zemlje, koji je po mom misljenju dobio Oskara iz nake samilosti i osjecaja stida zapadnog svijeta, koji doduse jeste imao donekle poruku i pouku, al' za Oskara vala nije bio....iako nisam vidio ostale kandidirane filmove.

Film je za standarde balkanske kinematografije odlican....mislim da ce svi oni koji su proveli rat u uniformi ARBiH...a i onim ostalim, suosjecati sa likovima filma. Mislio popit' casicu Napolena gledajuci film prije no sto krenem u grad...al' jbg ode citava frisko nabavljena flasa.....a vise mi se ni u grad posebno ne ide. Opet, kad se skontam treba ici po drugu flasu.....decisions....decisions.....
Liv4
Posts: 147
Joined: 09/09/2006 20:25

#125

Post by Liv4 »

radeljas wrote: nafaka najgori nas film, jedan od najgorih na prostorima bivse drzave (da nije nekih hrvatskih filmova i tu bi bio na vrhu), i jedan od najlosih ikad napravljenih filmova. procitati jos jednom komentar alphonsa na prethodnoj stranici.

kako bih svrstao ljude koji hvale ovo smece, pa ovako nekako:

1. prijatelji dujakovica, direktora ili familija
2. oni koji su bili dio tala od spiskanih para na to smece od filma
3. oni koji u zivotu nisu vidjeli puno filmova
4. oni koji u ratu nisu bili u sarajevu
5. "lokalpatrioti" i oni koji vjeruju da je glavni problem bio u svercu, unproforu, lokalnim komandantima izvan komande, a ne u opsadi grada
:thumbup:
Post Reply